V erscheidcn heden Uit de Hand te Koop: De Notaris J. M. Bouvin uit de hand te koop: TE KOOP: VRIJ ENTRÉE, Bad kunnen slepen. Zekere E. bezat een luifpak- (itiis in de Voetboogstraat, hetwelk juist aan een zolder in de Kalverstraat grensde, waarop door den heer O. chemicaliën enz. waren geborgen. Op zekeren Zondag ging deze laatste een zijnor kin deren bezoeken hetwelk bij een lid der familie ziek lag. Doch toen hij toevallig uit het raam keek, hetwelk juist op zijn achterhuis uitzag, be merkte hij dat er rook uit het geopende zolder luik sloeg. Dadelijk begaf hij zich met zijne knechts naar den zolder, bluschte het vuur en ontdekte dat er buskruid en andere brandbare stoffen op den grond gestrooid lagen. Men zond naar de policie, die onmlddelijk verscheen. E. vlugttc de stad uit, op het gerucht dat de policie aange komen was. De justitie hiervan onderrigt, liet hem achterhalen en deed nader onderzoek. Bij dat on derzoek bleek het, dat men het zolderluik l.ad opengebroken, en E. nog dcnzelfden dag, hetwelk anders nooit des Zondags gebeurde., zijn pakhuis was binnengetreden en wel met een pot vuur. Inmiddels had men E. te Kampen aangehouden alwaar hij zich, juist toen de policie hem wilde arresteren, met een mes diepe wonden aan den hals en polsen teebragt, ten einde alzoo een einde aan zijn leven te maken. Men bragt hem echter ter verpleging naar het gasthuis, vanwaar men hem spoedig hierheen denkt te vervoeren. Overigens heeft hij reeds bekend, langs het dak van zijn lurf- pakhuis op het dak van het huis des heeren O. te zijn geklommen, en, na alvorens het zolderluik te hebben opengebroken, de daad te hebben vol voerd, die ten oogmerk had zijn eigen pakhuis in brand te steken, ten einde de gelden der brand- assuranlie meester te worden, daar hij in groote geldverlegenheid verkeerde. Uit Haarlem meldt men oos, dat maand, och tend, omstreeks kwartier voor elf ure, aldaar en in den omtrek een ligte korte schok van aard beving, loopende van het noordwesten naar het zuidoosten, bespeuid is. 's Gravenliagc, 20 Mei. Heden heeft een ministerraad plaats gehad, die ongeveer drie uren heeft geduurd, en welke o. a. door den minister van justitie niet is bijgewoond. Men wil heden weten, dat het ontslag, door den minister van justitie, den heer Nedermeijer van Rosenthal, den koning aangeboden, zou zijn aan genomen. In een dagblad der Vereenigde-Staten van Noord-A merika, leest men de volgende aankon diging; wAan het publiek wordt kennis gegeven dat zes jonge en schoone vrouwen, onlangs uit Europa ingevoerd, met de rozen der schoonheid op de wangen, en de schoonheid van wier ziel u uit hare zachte oogen tegenflonkeit, van het vrolijkste en beminnelijkste karakter, kortom zes bekoorlijke schepselen, die men niet kan aanschouwen zonder genoegen en niet kan kennen zonder ze te bemin nen, heden verloot zullen worden. Het getal bil- letten is tot honderd beperkt. De prijs van ieder billet is op 100 ponden sterl. bepaald. Het eerst uitlotend nommer zal mogen kiezen en zoo ver volgens de overigen. Men adressere zich enz," GEMENGDE BERIGTEN. De Eerste Kamer is thans wesr geopend de Tweede zal geslotenen de kruidkamer te Coevorden zal voor afbraak verkocht worden; Aldaar heeft de voorzanger in desy- nagoge bekend gemaakt dat de sabbats-potteu niet door Christen-keukenmeiden of onbesuedeue koks ten vure mo gen gezet worden. Te Londen is een kruidenier tot,/*000 boete veroordeeld wegens het verkoopen van vervalschte peper. Zijne Majesteit gaat morgen zijn zomerk war tier betrekken op 't Loo, doeh het boogschieten is afgeschaft. De nieuwe burgemeester van VV. zal zich twee jaren vestigen, om het verwilderde adderengebroed, [zoo hij het noerntj eenigzins te beschaven, ofschoon er aan hem zoo veel le schaven valt, aleer hq een 8 ba ar men.sell is, dat er vrees bestaal, dat hij wel ongeschaafd zal blij ven. Ook de gemeente-raad te Br iel Ic heeft mede twee proeven geleverd, van moedwillige vooruitgang. -Een uaaldridder aldaar wordt niet zelden van zijn huiskruis zijne wangen, neus, ooren en oogeu aan stuk gekrabbeld, als wanneer hij dan tegen zijne knechts zegt, dat er een ham op zijn gezigt gevallen is. Te Nzoekt een bakker de huur van zijn bed te betaleu met slagen, ter wijl zijne vrouw zoo trotsch is dat zij loopt met een put in haar rug en met haar buik vooruit of er een zak ineel in zit. Neeltje aldaar heeft de kwast afgekeurd «lie nu uitziet naar een jong Vrieseh, knap meisje, voor nood hulp. Ook te 's Gravendeel zal de commissaris van het zanggezelschap en schipper Kees, van dames veranderen. De pastoor op de Bierhaven te Rotterdam wordt attent gemaakt om toch de ramen te sluiten wanneer hij des avonds teil 12 ure met zijne dienstmaagd de rekening vereffend. Ook is Karlientje op de Kruiskade bevallen van een dood kind, waarover de vader zoo in zijn schik was, dat hij gedurende vier dagen uiets gedronken heeft dan gensiaan-bitter. - De boekhouder vau den verwkooper- diaken "heeft de stad verlaten en woont nu buiten de poort, te ver voor hen die geld van hem hebben moeten, om dagelijks te komen manen. - Dikke Jan «le metse laar van de nienwe commedie, heeft het psalmzingen weder gestaakt, en pakt nu straf bitter met de ronde maat. Bin nen eenige dagen zal de telegraaf klaar zijn om te welen ef er oude hazen zich ia den omtrek bevinden. Ook in de Karresteeg is Jan de wagenmaker driemaal gestrand in de rueslbakken in zijne buurtdoor de kracht van Schiedainraervocht. Te Brielle wordt een kamertje te huur gevraagt voor de jonge jufyrouw Deentje om het kleine zwarte fourie'tje af te wachten. Op het Kerkhof te Tholen, heeft een kuiper een VOS gevangen eu weder laten loopeu. - Aldaar vleit Keetje zich om met Pinkster een bezoek le ontvangen van den zoon des doctors in het boschje. Alphonse Harr en zjjn bediende. Deze beroemde schrijver heeft tot knecht een ex-mulat, die iu zekeren zin regt origineel is. Hij vocit den gehee- len dag niets uit eu staat maar met zijue armen over elkander. Zijn meester schijnt in zijne luiheid bchageu te scheppen. Op een zekeren morgen wachtte Karr cp zijne gepoetste laarzen; toen het hen» te lang duurde, riep li ij zijn knecht en zei i »Als gij geen tijd hebt om mijne laarzen le poetsen, dau moet ge maar een knecht voor je nemen." Wie beschrijft echter Kaïr's verwondering, toeu hij den volgenden morgen, al heel vroeg in den ochtend een vreemd persoon in ziju kamer zag binnenkomen en bij zijn leitckaui twee laarzen neerzetten die glansden als eu spiegel eu op de sofa zijne geborstelde kleederen leg gen. «Wat doet g'j hier?'' vioeg Karr, terwijl hij 2ijue oogen uitwreef, «Ik heb uwekleéren biniiengebragt, mijn heer. Karr trok nu aan de bel en de ex-mulat trad binnen. «Zeg inij eens wie was dat, die daar zoo even uit de kamer giug «Dat is die knecht dien ik op uw raad genomen heb.» Karr, die zelfs een originele mijnheer is, moest om het gebeurde lageheu, en zei daarom geen enkel woord, dat ziju kuocht een knecht had aan- geuoiueu. Alles liep veider, tot zijne hooge verwondering, goed af, totdat hij op ecu zekeren dag ziju ex-mulat zijne laarzen en kleëren weer zoo ais vroeger binnen zag bren gen. «Eq waar is nu uw knecht vroeg Karr. «Ach, beste heer, praat mij van dien vent niet, de kerel deugde geeu zier eu dearom heb ik hem nil mijne dienst gejaagd.» Armoede In China* De armoede iu China onder den arbeidenden stand over treft die van de armste oatiën van Europa. De werkman kan daar niet dau met groole moeite en aanhoudend wer ken zijn bestaan vinden. Een Chinees zal dagen achter elkander met zijue handeu hel laiul bcwerkeu dikwijls lot nan zijne knieën in het water staan en zich des avonds gelukkig uchteu als hij rijst, wat moeskruiden en thee kan krijgen. Men vindt nergens een arbeidzamer eu matiger volk rijst in water gekookt is bij hen in dezelfde achting als bij ons het brood, zij worden vaa de vroegste jeugd aan het veiduten van den zwareu aibcid gewend en behouden daardoor de eenvoudigheid van hunne zeden. Niettegen staande de groole matigheid eu arbeidzaamheid der Chi nezen, veroorzaakt echter de verbazende volkrijkheid iu dat land zeer vele ellende. Men vindt er menschen die zoo arm zijn, dat zij, geeu ondcihoud voor huune kinderen kunnende vinden, heu op de stiaten le vondeling leggen, inzondei beid wanneer moeders ziek zijn of geen zog heb ben om ze te voeden. Die kleine bloedjes zijn in zeker opzigl ter dood veroordeeld op het oogeublik, als zij be ginnen te leven. Dit loopt voornamelijk in 't oog in de groote steden, zooals le Pekiug, Canton enz. Men verhaalt, dat iu den omtrek van laatstgenoemde stad vele duizende huishoudens gcene woning op het laud hebben, maar ge stadig iu kleine visschersbooten op de rivieren en kanalen leven. liet bestaan dat zij daar vinden, is zoo bekrompen, dat zij hel vuilste afval van het vee. 'l welk van de euro- .peaausche schepen over boord geworpen wordt, met gretig heid opvisscheu. Een kreng b.v. eene romp van een dooden hond of kat, schoon half verrot en stinkende, is bij hen zoo welkom als de .gezondste spijzen bij eenig volk" in andere landen. Eu ondanks die groote armoede zijn de huwelijken iu China talrijk, niet om het voordeel dat de kinderen aauhrengen, maar omdat men vrijheid heeft heu te vondeling le leggen. IXTg35C3.T3SS2.T3 S?TJZZ31T. Mijnheer 'I Daar het heden alhier volgens onzen almanak Heinel- vaartd.ig zoude zijn, zoo heeft het velen verwonderd dal, naar de bcstaaude gewoonte gecne kennisgeving Zondag 11. plaats had op welk uur heden de Godsdienst-oefening zoude beginnen zeer onverwacht werd heden morgen om negen uur de tijdiug verbreid dat de Godsdienstoefening co» half tien ure zoude plaats hebben dit gaf veel ver bazing daar noch voorzanger noch het luecrendcel der ledematen zulks wisteu en de meesteu oordeelden dat ouder gewoonte de Godsdienstoefening des middags hier zoude plaats hebben; het gevolg hiervau is geweest, dat een onbeduidend aantal der leden de kerk'heeft bezocht, en dat zeer velen hunne, gewone beroepsbezigheden hebben uitgeoefend. Hoezeer wij levendig beseffen dat de veelvuldige zaken, welke aan onzen herder eu leeraar opleveren Z.W.Eerw, kunnen verhinderen om voldoende ziju herderlijke ver- pligtingen te vervullen zoo betreuren wij echter ten hoogste het ten dezen gebeurde als weder slof zullende opleveren aau dezulken welke te dikwerf spotten uiet hetgeen yet boven Ireu is. X. Colijnsplaat 20 Mei 1852. Niet alleen in de Provincie Noord-Braband waar vroeger de N. R. Courant treurige, maar ook allerschandelijkste tafereelen van heeft opgehangen maar ook iu de Provincie Zuid-Holland worden vele plaatsen aangetroffen waar het onderwijs in den allerjarameilijksleu toestand verkeert. Een ouderwijzer in die Prov. is door den Gemeente-Raad ge pensioneerd. Waarom is dit geschied vraagt welligt ie mand? Is het, omdat hij,in eeie gi ys geworden is en zich niet meer berekend gevoelt om de jeugd iu die gemeente nuttig te zijn Neen daarom is het niet. Het is om andere redenen. Het is niet om zijnen ouderdom want bij is uog geeoe zestig jaren oud een krachtvol man maar daarou» is het omdat de jeugd door hem verwaar loosd is zoodat zij geheel bandeloos iu de school alles doen, wat zij uiaar willen. a Het is," om met het hoofd des bestuurs hetzelfde te zeggen zoo als hij in eenen brief aan eenen secoudant schreef, omdat in de school aldaar, het onderwijs beneden alle kritiek is." De jeugd is zoo verwilderd en schaamteloos, dat het niet beschreven kan worden zoo verschrikkelijk is het dat de predikant al- dnar eenen ouderling wanneer hij voor de schooljongens Catechisatie houdtbij zich moet nemen, omdat Z.W.Eerw. ze niet beteugelen kan. Iu de school durven de jongens de klompen van de voeten trekken, en den ondermeester dreigen daarmede le zullen slaan. De verschrikkelijkste vloeken braken zij uit ja zelfs zoover ging eens een jongen, dat, toen den ondermeester, bij afwezigheid van den ouderwijzer, stratte hij zijn zusje om een mes vroeg, om hem door zijn dtg snijden. Ware deze een onnoozele bloed geweest, het zoude hern verschrikt hebben, maar vastberaden ging hij voorteu de eerste dag ja had hij veel moeite om de orde te handhaven doch iu het laatste der week «lie den onderwijzer afwezig was had hij de zelve zoo niet geheel dan toch grootendecls daargcslcld. Doch hoe komt de jeugd zoo verwilderd Men moet het aan tie vroom* brave vrouw vau deu onderwijzer, het voor beeld van morsigheid ia haar huis vau buurpraatjes hou den etc, %U aan zijne ouwelopgevoede kinderen toeschrijven, daar hij een man zijtide die voor twee-en-twintig jaren is bekeerd gewordim zijne lieve ega met haren grooteu scheven mond geheel en al onderdanig is doeh die daar door de jeugd en de opvoeding zijner eigene kimlercn, groot nadeel toebrengt. Niet alleen dat de oudcrniecsters in de school zooveel verdriet en onaangenaamheden ondervinden; maar zulks is bok in den huissclijkeu kring hun deel zoodat zij dikwijls het sobere maal dat hun. wordt gege ven met gecne rust kunnen gebraikeü. Soms ziet men hem in de keuken, het schrale geregt by de ineid genieten, terwijl in eene andere kamer, heerlijk gebraden vieesch met uog andere geregtcn worden gebruikt of soms wel heerlijk gekookten drank of een glas wiju daar hij zich met een kop reeds eenmaal gebruikteopgegoten koflij moet vergenoegen. En wanneer dan den ondermeester daar over zijn ongenoegen tooutworden hem eVeu als de vrou wen in den achterweg te Utrecht doen ecu hoop scheld woorden nageroepen. Is dit waar, zal iemand zeggen Wordt men aldaar zoo schandalig behandeld Ja, in waar heid is zulks waar, vandaar dat hij wel een bed in zijnen tuiu met.ondermeesters mogt zaaijen, om Voorschot tc heb ben. Maar het allerschandelijkste weet gij nog niet. Nie mand dier heeren vertrekt of men moet de'bergplaats zij ner goederen visiteren eer hij het mag wegvoeren. Mei» houdt ze bij gevolg voor dieven. Dit was althaus bij de twee laatslcn het geval doch de laatste was niet mis. Deze wilde, van zijue onschuld ten dezè bewust nimmer bij iemand en ook bij hen nietiets weggenomen te hebbeu, dit wel toestaan onder twee wettige getuigen en deze niet, naar zijn genoegen zijnde is met den Wethouder der Ge meente en den Veldwachter gekomen euindiens tegen woordigheid begeerde hij het toe te staan, onder voor waarde tevens om hel goed weder in te pakken naar Le- hooren hetwelk zij te voren weigerden te doen maar nu zoudeo doen waarna P. den veldwachter verzocht om hét goed uit te pakken nadat de ondermeester geweigerd, had, dat een zijner meest bcdórvene kiuderen dit zou doen, die dan vroeg of hij zulks hebben wilUehetwelk deu on dermeester toestemmend beantwoordde, waarna zij verkla ren moesten dat alles iu volmaakte orde en hij dus geen dief was. Zoo worden die heércii bij dien patroon behan deld. Gelukkig, dat hij eerlang tot heil der'jeugd zijne betrekking moet verlaten dan zullen de secondanten; ook niet meer in die gemeente, in zulke onwaardige handen vallen! Wij hopen het althans. Utr...., 21 Mei 1852. Een onderwijzer. ADVERTENTIES. Heden OYerleed tot mijne en mijner Kin deren en Behuwd-Kindereninnige droefheid zacht en kalm, naar eene kortstondige ziekte, DAMMIS van 't ZELFDE, in den ouderdom van twee-en-zeventig jaren strekkende deze tot eene algemcene en bijzondere kennisgeving. Namens mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, D1NGENA WESTDIJK, Ovezandp, Wed. Dammis tan 't Zelfde. den 26 Mei 1852. Verzoeke vriendelijk van Rouwbeklag ver schoond te blijven. De ondergeteekende betuigt zijnen liar- teiyken dank aan alle ingezetenenvoor de vele bevryzen van belangstellinghem betoond op Woensdag 26 Mei 1852, welken dag bij hem sleeds in dankbare herinnering zal blijven. Zierikzee, M. C.fdo CRANE, den 27 Mei 1852. EE3=" De Notaris D. Q. db JONGE van der HALEN zal, op Woensdag den 2 Jnnjj 1852, aan de woning, bewoond door de Wed. P. GEELHOED, buiten de Havenpoort der stad Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen: Een kapitale BÓEREN- INSPAN, bestaande in 12, .Paarden, O Melk koel-; jen A stuks jong Vee en nog ander divers Beestiaal zeer goed Bouw- en Helkgerced- schap eenige Meubelen en hetgeen verder zal worden geveild. Alles breeder bij billetlen omschreven. .om dadelijk te aanvaarden, een zoo goed ials nieuwe RUN-BOEIJER, groot Ivplgcns meetbrief, 17 tonnen, met deszelfs completen inventaris. Verdere informatiën zijn te bekomen met franco brieven of in persoon, bij S. MOERKERK, te Dirksland, zal, op Maandag den 1<P™ in plaats van on Vi ydag den Men Junij 1852, 's namiddags ten 2 ure, ten verzoeke van JAN van de STOLPi; als beneficiair Erfgenaam zijner Ouders, H. F. vas de STOLPE en JOH.» SNEEVLIET, te Nieuwer, kerk, vóór het sterfhuis derzelve, publiek presen teren te verkoopen Eene partij Meubilaire Goederen en andere Voorwerpen; en dcnzelfden dag, des namiddags ten C ure, in do Herberg de Meebaal, aldaar, een Woonhuis, Schuurtje, Erf en gevoi. gen staande en gelegen te Nicuuierkerk voor noemd, in de Kerkstraat, n.° 52, kadaster sectio M, n.° 397. Nadere informatiën to bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Door onvoorziene omstandigheden, Een hechtsterk en welbetimmerd RUIS, zijnde een Logement en Her berg genaamd de Koornbetirs, bestaande uit 1 groote en 2 kleinere KamersKruide nierswinkel Schuur en l'ulnstaande en gelegen binnen het dorp Ellewoulsdijk(eiland Zuid-Bevelandwaarin sedert vele jaren de Tap. pers- en Kruideniers-Affaire niet alleen met veel, maar in meer en meer toenemend succes zijn en worden uitgeoefend en ook wekelijks graanmarkt wordt gehouden. Waarbij ook zal volgeneen nieuw brillant en beroemd WHJtijrA.JM.Tr. benevens Tappers- en Kruideniers-gereed schap. Informatiën zijn te bekomen bij den eigenaar CORNELIS OTTE, te Ellewoulidijk, en den No taris PKUMERS aldaar. tegen den lsten of loden Julij circa 14,000 ge klonken DAKPATSjJïEW 9 voor een civilen prijs; te bevragen bij C. ZEGERS, mr. Timmerman to ZierikzeeBrieven franco. Bij de Wed. C. WIERlKXzijn te be- jonjen, tegen een civilen prijs t besto WESTEAALSCHE HAMMEN en DIK GEROOKT SPEK. op aanstaande Dingsdag den 1 Junij ten Huize van de Wed. J. H. II. KORTE, alwaar verkrijgbaar zal zijn gesteld Kolderwijn, Aalbessenwyn en Likeurenbelooft eeno prompte bediening. D >or den Boekhandelaar S. OCHTMAN, Jz., te Zierikzee, wordt binnen weinige dagen uit gegeven, voor rekening van den Schrijver VERSLAG der verbeterde Meekrap- bereiding in de Meestoof liet Hart to Zierikzee, Teelt 18 door J. II. Oclit- man, Joh.'z., alhier. Tot bevordering van het nuttige doeldat de Schrijver zich heeft voorgesteld, is de prijs daar van zoo laag mogelijk gesteld, en die bepaald op 65 cents, zullende het werkje verrijkt zijn met eene gesteendrukte plaat, welke ten duidelijkste de ingevoerde werktuigen in de Meestoof het Hart leert kennen. De pillen van Holloway zijn con prolmt middel voor hoofdpijnen, galziekte, gebrek aan eetlust, zwaarmoedigheid enz. Deze voortreffelijke pillen kunnen zonder gevaar genomen wordenhij de meest koude of natte weersgesteldheiden men behoeft zich niet te ont houden van zijne gewone bezigheden of uitspanningen. Zij werken zacht op de ingewanden zonder pijn te ver oorzaken; versterken de maag en de zenuwen, zuiveren het bloedverzachten de huidhebben een heiizamen invloed op de lever en verlevendigen het geheele gestel. Deze pillen zijn ook een overheerlijk middel voor zwakke gestellen, dewijl zij den eetlust opwekken en duizelingen, zenuw- en andere hoofdpijden hartkloppingen, enz, ver dwijnen. DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,73 18.307 23,50 Potjes Zalf van - 0,90- 2,10 -3,30-8,18 - 15,00- 23,90 Ziju op franco aanvrage li Conrptant te bekomen bij J. II. OCHTMAN, J O Il'z. te Zierikzee, J. STRAATMAN, Hoofd-depólhouder te*s Herlogen- bosch, alsmede te LondenStrand 244, Holloivay^s Etablissament. K3? Terstond een SMIDS-KNECIIT be - noodigddie een Paard kan beslaanadres bij den Uitgever dezes. tf£S* Terstond een BROODBAKKERS- LEERLING benoodigd; adres bij den Uitgever dezes. TE ZIERIKZEE TER DRDKKERU VAN P. de LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 2