ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE !Vo. 866. Donderdag, 27 Mei f 852. Zilveren Ambts-Feest. Nieuwstijdingen. MEN ABONNEERT ZICH; In Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t voor bride urroivnu Voor S maanden, .1,50. Franco per post in Nederland 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Douderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtcnlien kan geschieden köi Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure» BUREAU: Zieiikzee Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94, Brieven cn Ingezonden stukken c anco. 8c. Jaarg. Uithoofde van het Invallend Pinkster feest, zal de Nieuwsbode van Maandag 31 Mei niet worden uitgegeven. Sedert den jare 1817 werd debetrekking tan Burgemeester dezer stad om het andere jaar waargenomen door wijlen den Iloog- ivelgeb. Heer M.' A. J. Baron van Dopff en Jen WelEd. Geb. Heer M. G. de Crane. Toen eerstgemelde overleden en er door de Uooge Regering bepaald wasdat voortaan Jie betrekking door één bepaald persoon zou bekleed worden, vereenigde zich de bloem der Burgerij in den ongeveinsden wensch dal niemand anders, dan laatstgenoemde dooi den toenmalige» Koning zou benoemd wor den. Het ontbrak echter niet aan naijver en kabaal van den eenen of anderen om dien algemeenen wensch te weêrslreven en den tvaardigsten zoo mogelijk, de baan ledoen uimen. Dochanders bestond in den raad tan Willem l, die, slechts het oog op de aarde en geschiktheid des persoons en het clzijn der stad gerigl hebbende, den Heere c Crane hij Hoogst deszei fs Besluit tot de «aardigheid van Burgemeester benoemde. Daar daagde de 20 Mei des jaars 18-27. De eed, voor de aanvaarding dier betrek king gevorderd was afgelegd en hij kwam «Is zoodanig voor de eerste maal onze haven binnen. Naauwelijks wasde mare daarvan verspreid, af de toevloed uit alle standen om de blij ken van vreugde en belangstelling daarover aan den dag te leggen was zóó onbedwing baar en talloos dat het zoo algemeen be mind Hoofd ouzes Besluurs van af de plaats iijner aankomst lot aan zijne woning als dragen werd. Vijf-en-twinlig jaren later en ie 26" dag der maand Mei des jaars 1852 brak weder aan. Vijf-en-lwintig jaren later ia dezelfde Man bekleedde dezelfde eervolle betrekking, zonder dat de achting en eer bied der Burgerij in het minste verflaanwd was. Die heugelijke gebeurtenis was den volke lekend en het bestemde dien dag, geheel bui len medeweten en voorkennis van den Per- on dien het gold, ten plegtigen feestdag. I- Naauwelijks kleurde dan ook het mor- enrood de kimmen of men was er op bedacht, den edelen grijsaard bij zijn ont- aken op de aangenaamste wijze le ver - lassen. Het Arbeiders- of Sint-Jans-Gilde ilaatste voor zijne woning ecne smaak- tolle eerepoortwaarboven ecne volle zon iiHe.r wederzijde prijkende roet draperies tan Ncderlandsche vlaggen en hel voetstuk et twee prachtige Leeuwen, het wapen der ilad voorstellende;terwijl de Steenen Brug, lat meesterstuk van Bouwkunde, door J. F. clriaensens, als den ontwerper, bijgestaan loor de welwillendheid van eenige anderen, ïoor het grootste gedeelte op de meest maakvolle wijze werd herschapen in eenen lotaniscben tuin en bevloerd inct keur van illerlei rgvAilocmt, omgeven van het naam- i/ieir des lleercn de Crane. Van den hoogen torentop, van alle Stads- en openbare gebouwen, even als van de huizen van tallooze Burgers, wapperden de ontrolde vlaggen ten blijke van de algemeen gedeelde vreugde en belangstelling in dit zeldzaam ge vierd Arnbtsfeest; terwijl het stads-klokken- spel zich van tijd tot lijd liet hooren. Daar elk behoefte gevoelde van zijne ge zindheid en deelneming te doen blijken werd er gelegenheid verschaft, om zijne op wachtiug tot dat einde te maken ten ge volge waarvan de Hecren Leeraars van de onderscheidene gezindheden, benevens de Le den van de verschillende kerkenraden de Heeren Officieren der Schutterijde Leden der A.rrond.-Reglb. en van het kantongeregt; alle de Gemeente-Raadsleden,-de ambtenaars van verschillende administration en het Col- legie der Notabelen achtereenvolgens de belui- ging hunner deelneming aflegden. Daaraan ook sloot zich het Arbeiders- of Sint-Jans-Gildehetwelk, bij monde van deszelfs Commissarissen, den Heer Burge meester een dank-adres aanbood terwijl de gezamentlijke weeskinderen zijn A. eene daartoe vervaardigde Hulde toezongen; ge durende al hetwelk hel Corps vrijwillige Mu- zijkanten fraaije Muzijkslukken uitvoerde. Zoo kondigde zich deze belangrijke en zeldzaam gevierd wordende dag aan. Be langrijk zeggen wij en voorwaar hij is dit evenzeer voorden Feestvierder, als voor de Feestvierenden, Een vierde van eeneeouwligt daar achter hern, met alles wat er in ge schied is cn in den stroom des tijds ver zwolgen ligt. Wendt Hij den blik derwaarts, wat al herinneringen wat al slof tot dank bare vreugde wat al redenen tot smartge voel en droefheid Vestigt hij den blik op den Raad die thans naast zijne zijde zitting neemt en her innert Hij zichwie hem 25 jaren vroeger in de Raadzaal omringden dan treft zijn oog van alle de laatslbedoêlden geen en kelen meer aan. Zij hebben door ouderdom, vertrek of andere oorzaken hunne plaats verlaten, of rusten in het zwijgend graf. Ziet hij op den zetel zijnes Besluurs ne der aclihoe veel is daar veranderd ver minderd teloor, te niet gegaan Hoeveel van veler welvaart geknakt ca als verstorven! Hoe vele puinhoopen van welgemeende be doelingen inrigtingen en voltooide maar mislukte plannen, om bloei en voorspoed binnen hare muren te weeg te brengen, cn gestopte bronnen van algemeenen vooruitgang en verlier te heropenen ofandere op nieuw te doen bloeijen Hoe veel!...,., maar waar zouden wij eindigenindien wij alles wilden opnoemen Maar ook rijk is deze dag aan herinne ringen, welke niet anders, dan stof tot vreugde en dankbaarheid opleveren. Vijf-en-twintig jaren zijn heengevloden en nog voelt zich de edele man, ofschoon reeds versierd met de kroon der grijsheid, gezond, krachtig en eveu geschikt tot alle ambtsverrig- tingen als vroeger. Nog ontgloeit in hem de zelfde zucht, om den bloei cn welvaart dezer stad door alle denkbare middelen en plannen, zoo mogelijk, op tc voeren tot vorigen luister. Nog verdedigt of wederlegt hij met het vuur des mannelijke» leeftijds alles, wal daaraan, tegen zijne overtuiging, weerstaat. Nog en niet minder geniet hij den Zegen des Hemels daarin ook, dat de wel vaart en bloei van Zijn huis cn eigen be langen toeneemt en vermeerdert, en dat alle de tijdsberoeringen, die Hij doorleefde, zijne eigendommen en bezittingen van elke aan randing gespaard hebben. Geen wonder, dat, waar op dien feestdag, die 25 jaren zich voor zijue verbeelding ontrolden als een kleedmaar meest met bloemen geslikt, zijn welgeplaatst eu gevoe lig hart behoefte gevoelde, anderen van de vruchten dier zegeningen op dien gedenkdag mede te deelen. Daarom werd door Hem aan de armen van alle gezindheden met milde hand eene buitengewone bedeeling uitgereikt en werden de gezamentlijke weeskindereu dien avond feestelijk onthaald. Toen de feestdag ten avond neigde wer den de toebereidselen voor eenekunstverlich- ling en vreugdevuren in gereedheid gebragt. Weldra was de sierlijke eerepoort voor des Burgemeesters woning smaakvol met lampions verlicht eu de toestel geregeld voor een vuurwerk, hetwelk door een aantal in gezetenen dezer Stad voor hunne rekening op zettelijk te Rotterdam vervaardigd en Zijn Ed. A. als een gaarne gebragte hnlde aan geboden was; het plan en de regeling waarvan te danken is aan den ijver en zorg van de Heeren 11. Mulock Houwer en J. de Braai. Dat vuurwerk, op de Sleenenbrug voor zijne woning geplaatst, bestuurd en afge stoken door den vervaardiger zeiven den lieer C. Gall, kunstvuurwerkraaker te Rot. lerdam, en gevormd uit tien verschillende afdeelingen, voorwaar, het was, zoo in werking als in illusie, alles schoons en voortreffelijks wat zich in dat soort van menschelijke vin ding laat denken, Eén dier afdeelingen en wel n." 7, zijnde twee groote door elkaar draaijen- de schi tierende J/crcwn'us-.Starezi, gegarneerd met een groot aantal gekleurde Bengaalsche Lichten versierd met vier draaijendc Zon nen, en omgeven van Gouden Regens, werd, op daartoe gedaan dringend aanzoek van ve len door ZijnEd. zeiven afgestoken onder een daverend hocrah van honderdtallen, die zamengevloeid waren, om de feestvreugde bij le wonenterwijl het stille en zachte weder niet weinig loebragt, om den meest gewenschlen uitslag van dat kunstgewrocht le bevorderen gedurende welke verrigling genoemd korps muzijkanten zicli liet heoren. Daarna werd onze schoone binnenhaven op eene eenvoudige, maar wel geordende wijze verlicht door middel van op een vlot geplaatste brandende vuur- of teertonnen geleid eu bewaakt door eenige, in eene ver sierde en met lampions yerlichle boot, ge plaatste personen Zeenimphen voorstellende. Al hetgeen wij hier beschreven, ging ver gezeld van de ondubbclzinnigste blijken van ongeveinsden eerbied cn hoogachting rooi-eu belangstelling in de feestvreugde van ons waardig Hoofd des Bestuurs. Orde eu eerbiedige stilte kenmerkte zich in alles; voor de handhaving waarvan, zoo wel als tot voorkoming van alle mogelijke ongelukken, der Policie ca Schutterij alle lof toekomt. Trouwens, wij hebben redenen om vast le stellendat op dien feestdag niemand door die teugels behoefde in dwang gehouden le worden want, aller mond handel en bedrijf loste zich op in stillen dank en in den ongeveinsden wensch, dat wij ons nog menig jaar zullen mogen ver heugen in het vaderlijk en zacht bestuur van onzen Burgemeester, die, zoo ooit, op dien dag tallooze onloochenbare bewijzen heeft ontvangen, dat hij in de harten zijner Burgers als met een koperen stift staal in- gegriffelden bij wien, even als bij ieder aanschouwer der feestvreugde, dit arnbts feest wel voor altijd onvergetelijk zal blijven. Doch, behalve door dien indruk, is ook voor het blijvend aandenken daarvan op eene kiesche cn vleijende wijze gezorgd, aangezien aan ZijnEd. A. het voorstel door eenige Heeren is gedaan, om, ter gedachtenis van dit feest, ééne zilveren medaille te laten ver vaardigen en Z. E. A. ten gescheuke aan te bieden; welk voorstel gralieuslijk is aange nomen. Wij achten hiermede onze taak volbragt. Wij veronderstellen echter niet alleen de mogelijkheid maar zelfs de waarschijn lijkheid, dat een of anderof deze of gene niet zóó vermeld is, als zijn ijver voor en belangstelling in de feestviering dit ver dient. De zoodanige houdc ons dit ten goede eu wijle het aan niets, dan aan het tekort tijdsbestek, binnen hetwelk wij dit artikel hebben moeten opstellen waaraan wij liever eenige slipte naauwkeurigheid zagen ont breken, dun hetzelve daarom geheel achter te laten. JFt&wfet'ijfi. Parijs, 22 Mei. Heden waren twee zonderlinge geruchten in omloop. Volgens het eene zoude men een nieuwen coup d'élal gereed maken, ten einde het Keizerrijk uit te roepen, als >f hiertoe nog een coup d'clat noodig ware! Volgens het andere, zoude de Sultan weigeren, de overeenkomst be treffende het H. Graf, die door den Hr. ds la Valette was gesloten, te ratificeren. Dit gerucht vereischt nog allezins bevestiging. Nijmegen, 22 Mei. In den afgeloopen nacht is van hier naar het dorp Maasbommel, in Maas en Waal, uitgerukt een detachement manschappen van het G le reg. inf,, onder bevel van den lsten luit. Hamming. Ook de Heer officier van justitie heeft zich derwaarts begeven. Indien men de in omloop zijnde geruchten gelooven mag zouden al daar grove baldadigheden hebben plaats gehad zoowel aan de woning van den predikant als aan het schoollokaal. Men ziet nadere berigten daar omtrent te gemoct. Amsterdam 24- Mei. Men verzekert vrij algemeen, dat het onlslag door den een.-majoor Spangier, als minister van oorlog den Koning aan geboden, door Z, M. mede zou zijn aangenomen. Dezer dagen had hier hel volgende voorval plaats, hetwelk de schromelijkste gevolgen na zirh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1