ïerigl Maandag, ii 1852. 8e. Jaarg. iiig Koop: ÜRF. ■-1 No. 865. De aftreding van het Minis terie. Kieuwstijdingen. EWPOOiV, er0(j beste 111 ventaris I ijks te l>ezif!li,,t)j l)ij schipper l*(j| I gende buiten d 0 ligt in 1,0$, ■LDAAI) schip bevelen zij zich is vroegtijdig M(, de, door liet vei, Villemwaarbij sciiip, en barei op nieuw een, hebbende, door it, JAN DIli'Oi;. in den kracht- nalatende t«„ fit door deze dr dgenooten ,[s„ an zijnde, zonder lor haar bare ir, in het noodige s, door alleenlijk verschaffen, cc willen schcn- WlVMEiV eo i, hnnne kinde. ;de handwerhen tich gaarne daar- alles, tegeneen 'este iletiicid co zullen in acht deling der haar doen genieten, daardoor het in waardig maken, R MUSSfiLE, w. de wjsteit, wijk 8, n.» 1 li. an ürooging -Maartensdijk f hel Harl te nij 1852 des irberg van de -Maartensdijk bestek en de tgen zullende nrgens ten acht ZIEttlkZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH: Ia Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, la Noord-Amerika, bij J. QTJINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Yooi 3 maanden, f 1,30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advnteoiiën kan geschieden twl Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure« BUREAU: Zierikiee Hoek van dc Schuithaven, Lett. 3, No. 04. Brieven ou Ingezonden stokken anco. Commiezen nnemers, eland. E. van DIS- weinige dagen KSTEK van irnieuwen der glooijingen aan id gedurende lorsclioten met rug waarvan dort jaren bo tave behoeft 1 te worden J i bij de Ge- 1 de Wed, i'erder bij alle f door de zalf eenen brief van 'lar, New-Town i 1 den 22 Jfalij, eer. een gevoel ongclukkigen bekend te en ben van een n ik reeds drie voor ongenees- Idel te gebrui- i verligt te, en n l RIJZEN van /"l3,30/"23,3ft - 13,90- 23,90. e bekomen hij te --4.relI te's Hertogen- 4, liolloway''S P. DE LQ02E Niet te vergeefs is door de Natie meer malen aangedrongen op en de noodzakelijk heid betoogd van homogeniteit van het Minis terie. Meermalen is over het gebrek daaraan geklaagden zijn de schadelijke gevolgen daarvan met den vinger aangewezen. Eens, toen men meendevoldingende proeven van gebrek aan overeenstemming van gevoelens en beginselen te hebben geleverdheeft de Minister van Binnenlandsche Zaken den daartoe uitgeworpen handschoen opgevat; geprotesteerd tegeu de aangevoerde daadza- zaken als bewijsgronden opgegeven, en stijf en sterk beweerddat er wel dégelijk ho- inogeuiteit bij hel tegenwoordig Ministerie bestaat. Des onverminderdhebben velen zulks niet erkend, en geloofddat ieder Ministerie zich slechts op zijn eigen terrein bewoog en zich met dat van anderen niet bemoeide of inliet. Wij laten dat voor rekening van de te genstanders; maar, indien de loopende geruchten verwezentlijk worden, dat, na melijk, als een gevolg van het indienen van deszelfs ontslag door den MinisLer van Justi tie, ook de Minister van Buitenlaudsche Zaken en die van Oorlog hunne portefeuilles hebben nedergelegd, of dit zullen doen, dan is het wel onbetwistbaar, dat er eeue groote mate van overeenstemming lusschen die Staatsmannen bestaat. En, inderdaad, als laatstgenoemde Mi nisters de handelwijze gadeslaan en de grievende oppositie kennen, welke tegen bunnen ambtgenoot is aangevoerd, dan doen zij niet meer, dan voorzigtig, in lijds de baan te ruimenalvorens anderen in de gelegenheid te stellenhen zóó te kunnen bejegenen, als het lloofd van Justitie zoo onverdiend heeft moeten ondervinden. Zon der dat toch, zou het eerste het beste ont werp, door hen aangebodengenoegzame stof daartoe aan de hand kunnen geven; eu het is, althans zeker voor hunne délicates se, begeerlijker, eene eervolle retraite te maken dan eenegrievende nederlaag te lijden. Iets anders echter is de vraagof de aftreding dier Ministers wenschelijk is voor de Natie? En daarop antwoorden wij onvoorwaar delijk ontkennend. Wie niet willens blii\d wil zijn en het goede kwaad noemen, moet erkennendat de door de gezamentlijke Minisleriën gevolgde gedragslijn in volmaakte harmonie is; dat ieder op zijn beurt getoond heeft, 's lands gelden in zijn Mi nisterie lot de beste en doelmatigste einden aan te wenden, zonder dat ergens eene verkwistende hand ziglbaar is geweest Zuinigheid en wijze spaarzaamheid wordt in alles aan den dag gelegd en geen hunner deed geldelijke aanvragen dan welke bleken noodzakelijk te wezen. yan dien kant alleen reeds beschouwd gekten wij liet voor de Natie onheilspellend, wanneer het Ministerie gedissolveerd wordt. Wij zeggen voorbedacht: gedissolveerdwant, zoolang men het met grond er voor mag houdendat het Ministerie Thorbecke aan de eischen en wenschen der Natie voldoet zoo lang ook noemen wij het eene ramp, dat aan hetzelve één enkel Lid ontvalt. Allen, van hetzelfde beginsel uitgaande, kan het niet anders, of het gemis van elk dier staatslieden is een schalm, weggenomen uit de algetneeue keten wiens gemis zich doet gevoelen ten uadeele en ter verzwakking van het geheel. En dit zou vooral het geval zijn ten aanzien van den Minister van Buitenlandsche Zaken bij de toekomstige behandeling van de reeds veel tegenspraak gevonden hebbende quaestie nopens de door het Russische kabinet gedane vordering. Maar nog iets anders is de vraag: kan de Natie vrede hebben met het door de tweede kamer gehouden gedrag bij gelegenheid der discussiën nopens de wet over de Regterlijke Organisatie? En, zoo niet, zijn dan niet alle de daaruit zijdelings of regtstreeks voort vloeiende gevolgen aau haar te wijten; en heeft de Natie dan geen regt te zeggendat haar mandaat niet naar haren wil en wensch is uitgevoerd?Het spreekt van zelf, dat wij hier slechts diegenen kunnen bedoelen, die door hunne gevoerde oppositie en af keuring het bedoeld ontwerp in zóó ver hebben doen vallenals zij door de afstem ming van het eerste artikel den Minister genoodzaakt hebben tol intrekking van hel geheel. Men weet, dat het hoofdbeginsel van den Minister van Justitie daarin bestond, dat de Hooge Raad een Hof van Cassatie zou zijn. Vele leden der tweede kamer dachten daarover anders eu wildendat dezelve slechts een Hof van appel zou zijn. De Minister achtte dat systhema als eene schennis der Grondwet- Doch, al het andere ten aanzien der Regterlijke indeeliug en attributen van de Regtscollegiën hierop stond de Minister niet zóó dringenddat hij daarin niet zou hebben willen toegeven. Alleen liet eerst genoemd Hoofdbeginsel kon noch mogt Z. E., naar zijue overtuiging, zich laten ontcijferen. Dit echter baatte weinig en de meerder heid verwierp artikel één Op zijn best en zachtst gesprokenis dit gedrag der tweede Kamer vooral uadat de Minister had te ken nen gegeven, dat hij van de aanneming of verwerping van dat beginsel het behoud of het nederleggen zijner portefeuille afhanke lijk stelde voor den oningewijdeti en die niet met de verborgen roersels of inzigten bekend is, raadselachtig, zoo niet geheim zinnig vooralomdat het systhema des Ministers bij velen ingang vond niet alleen maar door bekwame mannen met klem van taal verdedigd is, eu omdat het niet on mogelijk kon geacht worden om de ver schillende en uitecnloopende gevoelens om trent alle de overige punten te vct'eeuigen en tot een wel zamen passeud geheel te vormendoor het, des noods, toevoegen van veelzijdige eu veelvuldige wijzigingen. En zoo is dan daarmede waarschijnlijk voor langen tijd de deur gesloten voor de aanvulling van zoo vele leemten, als waar aan onze Welgeving is gebleken mank te gaau. Het belang der Justiliablen blijft weder onbebarrtigdde langdurige en kost bare procesvormen blijven drukken, en de twee tonnen goudswelke de Minister van Justitie wilde bezuinigenmoeten voortdu rend weder maar worden opgebragt. Zou dit de meening kunnen zijn der kiezers van de Leden der tweede kamer? Wij gelooven het niet. Heeft dus de kamer in den geest harer Mandanlen gehandeld Wij gelooven het niet. En zullen alle de tegenstanders van 's volks bedoeling te welen het tegengaan van voorgedragen be zuinigingen andermaal daarom als afge vaardigden bij vrije keuze herkozen worden? Nog eenswij gelooven het niet. Noord-Amerikaansche Jberigten. De agent van het huis Rothschild heeft verledene week te Baltimore welligt den grootsten aankoop van tabak gesloten, die nog ooit geschied is. De koop bestaat in 1700 okshoofden tabak dievoor een Duitsch huis bestemd zijn en welker waarde 80,000 doll, bedraagt. Van den lsten Januarij tot den lsten April dezes jaars kwamen in de haven van New-York tweeënveertig- duizend vierhonderd vierendertig land verhuizers aan, (Van den 6—9dcn April kwamen er in 23 schepen in die haven alléén weder bij de tienduizend aan!) Het thans bestaande spoorweg-systema der V. S. is niet ouder dan 22 jaren. Het was in het jaar 1829, toen in Massachusetts de eerste baan, slechts 4 mijlen lang en alleenlijk ter transporlering van ijs uit een klein binuen- water naar de zee, gebouwd werd. Ia datzelfde jaar begon men in Zuid-Caroliua de 135 mijlen lange baan van Charleston naar Augusta, die in 1833 voltooid en tot ge bruik geopend werd. Dit was de eerste groote onderneming van dien aard. Op den lsten Januarij 1852 bedroeg de lengte der voltooide en in aauleg zijnde spoorwegen bijna elfduizend mijlen, zoodat dus gemiddeld elk jaar 500 mijlen gebouwd werden. De op dit oogenblik in bouw begrepene .spoorwegen hebben eene lengte van 10,828^° mijlen. Deze voltooid zijnde, zoo zijn de gezamenlijke spoorwegen in dc Vereenigde. Staten zoolang als den om trek der aarde, dat is, 5400 geographische mijlen I Bij het geweldig spektakel dat een zoogenoemde President eencr republiek (autocraat?) thans in Frankrijk inaakt, kwam ons het volgend uittreksel uit een brief uit N. Amerika, gedagteekend Scheuectady Ny, den 16 April 1832, opmerkelijk voor, om het hemelsbreed onderscheid tusscheu twee republieken eu hare presidenten te doen zien* ....Volgens de opgave van het gouvernement ziju hier in 1851 3manl honderd en 15 duizend mcuschcn uit Europa aangekomen, en er is nog geen winter geweest, dat er zooveel landverhuizers aankwamen, als dezen winter en het laat zich aanzien dat er dit jaar nog veel meer zullen komen. Ouze President is hier ook tweemaal geweest, verleden zomer-. NiemandJwist, dal hij zoude komeu. Eeuige oogeu- blikken voor zijne aankomst bragt de telegraaf ous hiervan berigt, en te één uur des uamiddags kwam hij dan ook werkelijk aan, zittende in denzelfdeu stoomwagen, waar nog 50 of 60 andere passagiers plaats hadden genomen,. Men dacht wel, dat er iets bijzonders was, omdat de Re gering bij de aankomst van den stoomwagen was, de Re gering laugdc vervolgens die uit deu wagen kwam de hand. gekleed in een eenvoudig biaauwen jas, een witten hoed en stok in de hand. Ziedaar de President, llij was vergezeld vna Z. Exc. den minister van finanlieu. Zij begaven zich vervolgeus Daar het stadhuis, en tics avouds te 6 uur is hij weder vertrokken naar Albany met den gewouen stoomwagen, en dat kost de stad niets, Als de President reist, moet bij uit zijn* eigen zak leren. 's CJravcnliago21 Mei, Heden heeft de Hooge Baad, burgerl. kamer, uitspraak gedaan in de zaak van jhr. R. L. van Andringa de Kempe- naer, uiseher, procureur mr. M. Eyssel; tegen de hooge erfgenamen van wijlen Z. M. koning Wil lem II, gedaagden procureur mr. J. G. A. Clant, bstrcflende eene vordering van f 2G25, waaromtrent een getuigen-Ycrhoor was toegelaten. De raad heeft bij zijn arrest hoofdzakelijk beslist, dat door het getuigen-verhoor, in deze plaats hebbende ge had, niet is geleverd het bewijs van het door den eischer beweerd verband tusschen de geldelijke ver- pligtingen, welke hij, als mandataris fan den koning voornoemd, jegens derden zou op zich genomen hebben, en de acte van 26 Jan. 1849, waarbij Z. M. zich verbonden had aan deo eischer, gedurende vijf jaren, de sotn van f 525 toe te kennen, zoo dat die acte niet bewezen is te zijn aangegaan met het doel om den eischer voor evengemelde verpligtingen schadeloos te stellen. Op dien grond is den eischer de onderwerpelijke vordering ont zegd, met verwijzing in de kosten, ook van die gereserveerd bij 's Raads arrest van 4 April 1851, waarbij het getuigen-verhoor was toegelaten. Heden heeft het Prov. gereglshof in Zuid-Holland uitspraak gedaan in zake van H. van Es, W. Bei reman huisvrouw van J. Houtam eu J. Gluvers, Het hof heeft bij een zeer gemotiveerd arrest hen schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde daden, de eerste, van het naraakcu van zilveren nationale gangbare muntspeciën, en wel na reeds te voren, ter zake van hetzelfde misdrijf, te ziju veroordeeld geweest, de tweede en derde aan misdadige deelneming aan het in omloop brengen dier valsche stukken fguldeus"). Het hof heeft hen dienvolgens veroordeeld den eersten tot de straffe des doods, de tweede tot bet zwaaijeu met het zwaard over hel hoofd en 7 jaren tuchthuisstraf cn den derden om te zijn eerloos en tot 5 jaren tuchthuis straf, de beide schavolstraffeu uit te voeren binnen Rotter dam, wijders zijn allen veroordeeld iu de kosten. Middelburg, 22 Mei. Bij arrest van heden in de zaak van H. Neer houdtlil. Ca land, C. Tromp en J, Doelman is de beschuldigde Neerhoudtdeels vrijgesproken, deels van alle regtsvervolgingontslagenj Doelman, geheel vrijgesproken; maar zijn de beide anderen schuldig verklaard, cn is ver oordeeld M. Caland tot zwaaijen van het zwaard over het hoofden 5 jaar tuchthuisstraf, C. Tromp is eerloos verklaard. Verder zijn beide schuldigen verwezen in eenige boelen eu hoofdelijk in de kosten van het geding. Mou zegt dat Caland zich in cassatie voorzien heeft. GEMENGDE BERIGTEIV. Ten gevolge vau het huwelijk van den klokkenist te Briellc heeft de klokkenist zoo veelte spelen gehad, dal het klok kenspel waar hij van leven moet een geruimen tijd niet is bespeeld kunuen worden, Gareu eu Bandt aldaar, hebben plaats genomen onder 'torgel. Ook Koosje wordt er verwachtdaar zij zeer goed weten wilwelk geschenk zij heeft ontvangen vau het vertrokken garnizoen hetwelk z'j dan ook heeft lateu aankondigen op het doiniué's briefje Het kasteleiulje uit het Wapen van Zeeland te II. pakt ze ilH klaar achter het buffet eu Joris uit Sint-Scbasliaau pakt de pintjes uitzet achter de deur. Vermist te Wol- phaarsdijk 2 stukken geld van een boerenknechtver moedelijk met geweld gevouden door een bruiu meisje. Eene weduwe te Wemeldinge is slaags geweest mei eenige knapen waarbij zij hare zitdeclen 'zoo bezeerd heeft dat zij naauwelijks zitten kan. Dc tandmeester te Rotterdam is veel bedaarder geworden sedert hij iu den Nieuwsbode gestaan heeft. Sellie uit de Wagenstraat aldaar zal waarschijnlijk geplaatst worden in een sigaren-winkel op de Hoogstraat. Ook iu een sigaren-winkel op de Blaak zal er plaats komen voor een paar Zierikzcesche dametjes, doch misschien maar voor noodhulp. Vader Cats en het Haasje volgen mede onze wenken tot leering van meer verdwaalde schapen. Twee Praagschc jodinnetjes hebben bij Beuzekom hun intrek genomen waar uien nog een paar groote antiquiteiten van de Hoogstraat verwacht. Een Vriesch dametje cn een jong beertje te Ritterdam, licbbeu elkander bedanktom reden zij nog een paar jaren naar school móeten. Ook destokvisch vandaar is te Londen afgekeurd geworden onulat hij te gemeen was voor de Engelschen. O wai mier, wat ecu korte pret! Jan met zijn roode sik heeft ziju syperseh katje te Schiedam verkocht, en kan het dus niet meer uitleeneu aan de groene bloembol, die overigens zeer ruig begint te worden ter wijl de Populier nog altijd lijdende blijft aan biuneu-bier- sluipeu en maar weinig de lessen opvolgt vau deu Slij- mert om uil de lever te spreken. Wordt gevraagd te Culcnborg een viller op een kantoor, tegcu goed loon cn vast werk om met primo Junij iu dienst te treden terwijl uit de hand te koop worden aangeboden twee dochters van een scheerder als zijnde ongeschikt voor het vak. -—Ook te Pul tersboelc is ecu kermisvrijer benoodigd voor eeue dochter van een ontvangerdie reuk noch smaak bezit j voor geld zal zij wel- zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1