lei aftreden van den Minister van Justitie. Meuwslijdingen. Z1ERIKZEESEHE NIEUWSBODE KEN ABONNEERT ZICH: Ia Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEB. Voor 3 maanden, 1.30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York, i Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der AdvDitcnlien kan geschieden w« Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiikzee Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Iugezouden stukken anco. ogclijk cene iswork ver- j Ofschoon wij er nog geene officiële moi ling van zagen, beslaan er alle reden le clooven, dal liet geruchtdaaromtrent in inloop, waarheid behelst. Niet le vergeefs zeiden wij in ons laatste dat het Gouvernement alles, behalve elukkig is in de voordragt van deszelfs vels-ontwei pen doch, dat men het zóó grof n den Minister van Justitie zóó moeijehjk ion gemaakt hebben, als ons nu uil deszelfs verdediging van do wet op de Reglerlijke ganisatie blijkt, (want bij het stellen van ons vorig n.° was ons dezelve nog onbe kend) waarlijk, dit hadden wij ons niet dur ven voorstellen, veel minder verwachten. Hot blijkt, dat wij tcregt vermoed heb ben, dat ile tegenstand der Tweede Kamer legen bedoeld ontwerp veelzijdig cn krachtig zou zijn; doch, dal men het zóó verre heeft durven drijven, dat de Minister zou moeten ophouden mensch tq zijn, om zich niet over de tegenspraak van sommigen ge kwetst, ja, verontwaardigd te gevoelen, dit hadden wij van de bescheidenheid, van den rang, dien die tegenstanders in de maat schappij bekieeden, niet durven vermoeden. Te oordeelen toch uit des Ministers eigen woorden, moet Z. li. in de discussiën over meergenoemd ontwerp niet alleen geene bron van genoegen gevonden hebben, maar, tiaar liet schijnt. hetgeen hij zonder dat wist ondervonden hebben, dut. men. in zijne betrekking, tegen ééilp eenige voldoening, (luizende soort van miskenning^ verkeerde beoordeelingja zelfs verguizing ondervindt; dat het hem verdroot le hebben opgemerkt, ■dal sommige Leden der Tweede Kamer niets goed keurden, en dat zij zelfs in weinige woorden geheel nieuwe ontwerpen verde digden. Hoever men het ook in de Staatkunde gebrogl hebbe; al heelt tnen er zich in 'leeren wringen als eeno aal, om hol zóó ver in die wetenschap te brengen, dat men liet gevoel zijner menscliolijkheiil uitdooft, en zich door een achtbaar Staats- ligchaam in gewikkeld, als te hooien beschuldigen van gemis van inzigt cn van die kennis, welke in eiken Staatsman verondersteld wordt, en daarbij zich le gedragen als een in het water geworpen houd, die, na zicli afgeschud le hebben, alles vergelen is en zijnen ouden gang gaal; waarlijk, dit le cischen, is het zelfde, als des monschcn natuur le willen uiiroeijen. En, die eisch zou men doen als men, na de gehnudene discussiën, nog vergen durfde, dal de Minister zijne por tefeuille behield. Of hcefL Z. E. zich, len bewijze, (lal zijn ontwerp het gewrocht was van een man van wetenschappelijke kennis, niet mouten beroepen op zijne opleiding en aankweeking dier kennis gedurende drie vierde van.cene eeuwop zijne weleer bloei- jende praktijk als Advokaat en op het bij behouden zijner studiën uicl den lijd, waarin iiij leefde Geen wonder, dat dergelijke deinouslra- liëti Z. Ii. hebben ontmoedigd. Geen wonder, dat cene portefeuille hem een ondragelijke last wordt, wier vernietiging, men zelfs mo gelijk,misschien wenschelijk heeft geacht. 01', is dit niet hetzelfde, alsof men mei andere woorden zcideik weet niet, wat wij in onzen Regeringsvorm doen niet een Minister van Justitie? Niels kan gemakkelijker, dan dal gemist worden; want de attributen en werkzaamheden daaraan verknocht, kunnen deels door den Hoogen Raad, deels door andere Staats-ligchainen met even goed gevolg waargenomen worden, liu is dit weder niet hetzelfde, alsof een heer legen zijn huisknecht zeidegij moet uwe dienst verlatengij zijl een onnut cn overbodig schepsel in mijn huis; ik kan hel even goed met mijn stal knecht doen? Bevoegde, gezaghebbende mannen hebben hunne stem er krachtig legen verheven toen het systhema van bezuiniging vele hoofden in den waan bragt, dat het Land zonder geld kou bestuurd en onderhouden worden cn men het zoo ver wist op te voeren dal hel ministerie van Eeredienst bij dal van Justitie werd ingedeeld. Wel verre van daar mede in te stemmen, of althans le erkennen, dat laatstgemeld Ministerie ineer, dan hooi genoeg op zijne vork had genomen, slaat men nu tol liet uiterste over, om te beweren, dal het geheele Ministerie een hors d' oeuvre is waarvan men zich gemakkelijk kan ontdoen. Het is niet te ontkennen, dat soortgelijke beweringen alles behalve zijn vrij le pleiten van persoonlijke belecdigiiigendie niet kunnen nalaten le grieven en gevoelig le kwetsen. Men .mogenaar zi jne overtuiging een voorgedragenj Wetsontwerp goedkeuren of afstemmen daartegen kan men niets aan voeren maar, om daarom te zeggen dat het Ministerie van den Staatsman die een zoodanig ontwerp namens de llooge Rege ring, voordraagt, in de keten des algemeenen Beslnurs eene noodelooze en niillelooze scha kel is, welke men ligt kanen wil ontberen, c est uil peu trop fort. En, hoe nietig het argument dier bewering was dit heeft de Minister op krachtige cn gevalle wijze, door ééne enkele opmerking het vcicischte constrèseigne van elk Minister aangetoond. Hoedanig dus de 2de Kanier met Z. E. sym pathiseert behoeft niet meer aangetoond le worden- Geen wonder, voorwaar, dat de Minister, na het aanlioorcn van zoodanige kwetsende discussiën, het gevoel en den wensch ont waarde, cn het uilzigt daarop openlijk te kennen gaf, dal hij weldra lot hel amhle- /ooi leven zou teriigkecrcn, alwaar hem zeker, althans niet in zijne voormalige woonplaats, zulke billcrc pillen zullen te slikken gegeven worden en welke zonder dat men ze kaauwt Z. Excellentie allezins gcregligd maken 0111 eene portefeuille, die zóó aan gerand wordt neder te leggen. Zwolle, 13 Mei. Een voorval waarvan liet begin treurig, het einde vrolijk was, houdt kuffij-, thee- en andere praatjes herig. De loopjongen van den apolhecar kwam 's morgens op het gewone uur aan de apotheek, en daar deur en luiken nog gesloten waren, helde hij eenige malen aan, om zijn baas uit het bed te kloppen. Wie de jongen echter zag, den apotlie- cardie, zoover men wist, geen huisgenooten 's nachts had, zag hij niet verschijnen. De jongen ging daarop naar huis met het voornemen om na een uurlje eens terug te komen. Zoo gezegd, zoo gedaan; maar toen liij voor de tweedemaal hij de apotheek kwam, was nog alles pot digt en 't was reedsliegen ure in den morgende huren hadden om acht uur al eens tegen elkaar gezegd: »wel! well buurman slaapt van morgen lang," maar daarbij bleef het eindelijk. Toen de loopjongen om negen ure terug kwam en de huren bemerkten dat de apothecar nog geen aanstalten maakte om zijn winkel, ten gerieve van een ieder, te openen, toen meende men dat het lijd woid zich ongerust te moeten maken, want ilat gebeurde nimmer nog dat een apothecar zóó lang sliep. De geslotene apotheek gaf tot allerlei gissingen aanleiding: moord, doodslag, strop, kolendamp, opium, papavers, alles meende men reeds te zien de jongen, die nog geduldig op den stoep stond kreeg van de huren eene ernstige berisping, dat hij niet onmiddelijk naar de ouders van zijn heer (de apolhecar) was gegaan, daar hij toch wel kon begrijpen dat zijn heer dood was. Eindelijk besloot men het geregt te halen. Het geregt, vertegenwoordigd door den commissaris van policie en drie inferieure dienaren, komt ter plaatse des onlieils aan, vergezeld van een timmerman en een fatneusen langen ladder. De limmerman klimt het raam van de eerste verdieping in en komt zoo in den winkel, waar hij, door de grendels weg te schuiven, de deur opent, om den weg voor den commissaris en gevolg te openen. Terwijl de com missaris zijne function binnen 's huis verrigtte, was liet publiek, meer nieuwsgierig dan belangstellend, voor de deur blijven slaan of liever werd door do respcci inboezemende uniform der dienders daar gehouden, en groeide hoe langer hoe sterker aan; het was in één woord zwart van menschen, die elkander hunne opinion meèJeelden omtrent de wijze waarop de apothecar een einde aan zijn leven 20U hebben gemaakt. Hiermede nog bezig verschijnt eensklaps aan een der ramen van de eerste verdieping de com missaris van policie, en verkondigt luide aan den volko dat meneer de apteker gerust slapende is gevonden; hij verzoekt diensvolgens en omdat de hulp van hut publiek kan gemist worden, dat ieder zich verwijdere, Daar ging een hoezee en hoerah op, zóó sterk dat liooren en zien verging, iagchcnde en jouwende ging de menigte weg en ieder zijns weegs. De apolhecar, die laat naar lied cn vast geslapen had, siond op en vertoonde zich aan zijne huren, tol hunne geruststelling, maar inoest menig spol- tend lachje verdragen. [Zondagsblad.) lïoogevccn 13 Mei, Naar tnen verneemt, zijn er door liet provinciaal gouvernement dertig dragonders aangevraagd, om gedurende het graven van het Hoogeveensclie kanaal welke werkzaam heid met don lsten Jnnij aanstaande aanvangt dienst le doen als marechausseestien daarvan zouden le Hoogevcen tien le Aleppcl en de ove rigen te Zuid «volde en de Wijk worden geplaatst. Groningen 10 Mei. Gisteren is, even buiten deze stad, opgcvischt liet lij'c vs i zekeren W., vroeger notarisklerk te dezer stede. Het schijnt, dat misbruik van sterken drank hier weder oor zaak is geweest van dat treurig ongeluk. Zicrikzcc 18 Mei. De Noord-Amerikanen hebben nu hunne pxpeJiliovloot tegen Japan ge reed, Zij bestaat uit twee van de grootste stoom schepen, een kleiner stoomboot, drie korvetten cn twee andere zeilschepen. Het is liet grootste es kader, dat zij ooit in de Stille of Zuidzee zonden, en onder het bevel van hunnen besten zeeman den commodore Perry. Men stelt zich voor, dat de slagboom, die Japan van de overige beschaafde wereld afscheidt, weldra vallen zal en dit rijk zicli toegankelijk zal moeten maken voor andere volken. Eenige honderde walvischvangers zeilen jaarlijks door de Japansc.be eilanden, cn daar de zee aan de kusten tol de gevaarlijkste vaarwaters behoort, gebeurt het niet zelden, dat er schepen stranden. De arme schipbreukelingen worden gevangen cn wreed behandeld, in kooijen opgesloten en ver moord. Men wil iiieraan een einde maken, en dit is het voorwendsel van do uitrusting der vloot. Er is, zeggen zij, ook het doei bij, om eene op neming der vaar«(aters en eene opmeting der kus ten te doen. Men zal weldra zien, of de Noord- Amerikanen zicli hiermede vergenoegen. Inlusschen is de uitslag der expedilie ver van verzekerd. Japan bevat 33 inillioen inwoners, die zich boven de Chinezen r|oor moed en dappeihcid onderschei den. Zij houden een leger van een half millioen soldaten en hunne kusten zijn inct ontelbare ka nonnen bezet. 19 Mei. Gisteren verspreidde zich hier een gerucht, dat er te Woerden, in de daar bestaande gevangenis, een hevige brand zoude gewoed hebben. Bijzonderheden daaromtrent zijn ons nog niet ge worden, GEMENGDE BEIUGTEN. De Majesteit van Rusland heeft aan de armen en hofbedienden te Wecnen 30,000 gegeven om onder elkander le verdeelen. Vacant het baantje ran justitie—minister in den Haag, tegen een goed loon en onbesproken van gedrag. De Amsterdammers hebben Sire ongemakkelijk op zijn staart getrapt en hem de les voorgeschreven zonder zich aan het Yacht-Clubben maslkliromen, boogschieten of reigervangen te storen. Ook te Middelburg schijnt er eene verandering gekomen te zijn in het reizen van nieuw getrouwde opslok- kers ecu heer met zijne jonge vrouw namelijk, wilden na liet voltrekken van hun huwelijk, on middelijk óók eene buitenlaudsclie reis gaar. doen, doch buiten het slijk—poortje komend verander den zij «an plan en snorden naar Vlissingen en van daar over Rozen cn. Doornen naar huis. Dit reisje is nu wel knrt maar belangrijk. Nu liet schip gearriveerd is za! de noodigu reparatie aan de meien-zeilen spoedig plaats bobben. Om dat Neus te Szijn patroon in liet publiek voor oen dief heeft uitgemaakt heeft hij de beste weide van hem in huu gekregen voor een prikje. Te Stad aan 't Haringvliet is C. v. d. S. zoo boos op den bolt die hem geitooten heeft dat hij van boosheid naar Noord-Amerika wit gaan. Jammer voor de gemeente! Het 80jarige Stijnlje te Z. voorspelt, dat wanneer de molenaar zicli niet be tert liet even gain zal als liet te Simonshaven gegaan is. Twee meisjes zjn alweder bezorgd zonder bezwaar der armen-kas. De inlogt van den nieuw benoemden burgemeester te Ouddorp heeft veel overeenkomst gehad met cene lijkslatie; er ontbraken slechts twee bidders en een huilebalk. Simon te IJssefinoudc moetwillens of niet zijn blaauwe sliprok afdragen daar zijne vrouw zegt »Nali as hij toch gaal uit de mode as je dan koope sal een swaite sabbatsrok." Te Ba- rendiecht heeft Betlije de jodin de maat laten ne men in haar kamertje van een pomp. Jan Flod der Ie Rotlerdam wordt den raad gegeven in de kroegen, die hij dagelijks ailiopt, zoo hard niet le schreeuwen lagclien en pogchen over de groote zaken die hij op de beurs in effecten doel, als bediende bij pa in overtreding niet het 5de gebod. O .'k inoest hij op een gemaskerd bal, zicli niet in een I.idiaanscll pak steken alvorens wat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1