ZlllllkZIISCIII NIEUWSBODE No. m%. Donderdag15 1852. 8e. Jaarg, De afgestemde Zegelwet. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. BfiEN ABONNEERT ZICH; In Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, ia Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. 1.30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 4,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 20 Gent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtenlien Kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure.. BUREAU; Zierikzee Hoek van de Schuilhaven, Lelt. B, No. 04. Brieven en Ingezonden stekken anco. k f 15,30/" 23,50 - 15,00- 23,90 bekomen hij te 's Hertogen- Hollowa/A LOOZE Heeft onlangs de Tweede Kamer legen alle ver wachting aan de hoop en hel uitzigt der natie te leur gesteld en beschaamd door dc afstemming der wet op den Renlenlast; niet minder is dit thans geschied door de Eerste Kamer, ten gevolge harer verwerping van du Zegelwet. Indien wij echter Ier goeder trouw zullen han delen, dan moeten wij erkennen dat de Eerste Kamer vrij wat meer geldige gronden voor hare afstemming heeft aangevoerd, dan de Tweede voor eerstgenoemde wet. Ou betwistbaar toch is liet, dat het ontwerp der Zegelwet in strijd is vooral met de bepalingen van het Wetboek van Koophandel, en dat, indien het zelve ware aangenomen, zooals het der Eerste Kamer is aangeboden, bij de toepassing mecnig on schuldige zou geboet hebben voor de overtreding en sluikerij van diegenen, wier bedrog hij even weinig kon vooruitzien, als voorkomen of verhin deren. Jammer echter dat daarmede de Zegelwet op dc Dagbladendie ongelukkig daarbij a la suite mcdeliep, levens is gevallen, en de Uitgevers van politieke, dagelijks verschijnende geschriften daardoor langer gedrukt blijven door eenen onbillijker!, ja ongromlwettigen last. Het is elders op goede gronden aangetoond, en wij achten 'liet daarom voor onze lezers belangrijk, hier te hei halendat hel tegen dc bedoeling strekking en geest der grondwet is, de uitgave van Dagbladen met eenigen last te bezwaren, waarvan alle andere geschriften onthoven zijn. Volgens de Grondwet toch staat het ieder vrij, om zijne meening en gevoelens te uiten, behou dens ieders verantwoordelijkheid. Ieder schrijft dus, wat hem goed dunkt en denkt er niet over daarvoor iets aan den lande ten offer te brengen. Datzelfde duet de Dagbladschrijver dagelijks omtrent dat alles, wat hij daartoe geschikt acht; breidt het gebied der wetenschappen uit; plaatst zijne opmerkingen naast het geschrevene; lokt antwoord, wederlegging en bevestiging beurtelings uiten verschilt alzoo in niets van eiken letterkundigen auteur, dan daarin, dat hij zulks dagelijks doet. Indien liét mogelijk ware dat een Godgeleerde genees- of regtskundige eiken dag van zijn we dervaren in druk verslag gave aan lezers, die hij inleekenjuig zijn werk kochten of lazer, zou hij dan iniwenig opzigt anders bandelen Want tus schen reen' geabonneerde op een dagblad en Oen inteekenaar op een uitgegeven weik zal faclo wel geen verschil zijn aan te vijzen evenmin als tusschen een Recensent. Een Uitgever van een dagblad stelt alleen daardoor dit verschil, dat hij ad ver ten tién opneemtmaar deze betalen daarvoor een bijzonder zegelregl bovendien aan het Rijk, en het is bijgevolg hongsl onregtvaardig en ongrondwettig dat alleen de Uitgever van een dagblad zijne gedachten en gevoelens niet mag 'openbaren,, dan onder de betaling van den druk- kenden last van zcgelstempeliiig. Of heeft men algemeen dat gevoelen gedeeld, en de wet afgestemd om het Ineaad der kleine dagbladen? De Commissie der Rapporteurs van de Tweede Kamer heeft daartegen althans krachtig geprotesteerd en la tl nie uitdrukking voor rekening van den steller van het antwoord daarop. En, waarlijk, meer kleingeestigheid zou men ook naauwelijks aan den dag kunnen leggen, en teregt beweerde do bedoelde Commissie, dat hel wensche- lijk is, om liet goede voorbeeld van Engeland ten dien aanzien Ie volgen en liet lezen van alle dag bladen en periodieke geschriften aan te moedigen, door dezelve verkrijgbaar te stellen voor den ge ringst mogelijken prijs, in plaats van de versprei ding or van tegen te gaan door eene belasting, die den abomiemenls-prijs moet verlloogeni Of, zou men mcencn die kleingeestigheid te kun- men regt.'aardigeii door hot verondersteld kwaad, jjat kleine dagbladen stichten? Dan zou ik in de eerste plaats vragen is dat kwaad bewezen en waar zijn de bewijzen er van Waar is door eenig blad eenen merkbaren, naar buiten werken den en zich openbarenden geest ten kwadeten nadcele van den lande, tot schending van orde wet en rust, opgewekt Wij zeggen nergens. Maar ook, al ware het, dat door eenig blad bij eenen enkelen ontevredenheid opgewekt ware door het medcdcelen en openbaren van schanddaden bedreven door hoog- of aanzienlijk geplaatste per sonen zou dit het Bestuur het regt geven, om die openbaarmaking ook te verhalen op andere Dagbladen, die nooit anders, dan eenen vrcedzamen geest ademen? Zou men bevoegd kunnen geacht worden, het gebruik van den wijn aan duizenden te verbieden, omdat enkelen denzelven misbruiken? Zoo ook is liet met de Dagbladen. Geene magt der wereld is geregtigd, het vrije onderzoek des verstands en deszelfs openbaarmaking aan banden te leggen. En, door die mededeeling cijnsbaar te maken aan offers voor de schatkist, legt men de zelve aan banden. Neen, het iszooals de Nederlandsche Cicero eenmaal teregt zeidc: de Rede, het Goddelijkste, dat in ons is, te beperken, te omschrijven, en door die omluining niets door te laten, dan hetgeen door u, door u, onwijs en nietig schepsel, met een' vrijbrief is voorzien die magt heeft God aan geen' sterveling verleenden wie ze zich aan- malige, de naam zijner misdaad is: heiligschennis. Van welke zijde dan ook beschouwd, is het te bejammeren, dat de Zegelwet afgestemd is, maar, vooral is het dit, wanneer één der motiven daar toe gestrekt heeft, omdat men getoond heeft, het ontwerp opzigtens de Dagbladen niet te willen dienstbaar maken aan eene strafbepaling legen de Uitgevers. Daartoe toch kunnen termen genoeg ge vonden worden, hetzij in het algemeen strafregt, hetzij in eene speciale wet op de Drukpers. En het is mitsdien zeer te wenschen, dat de Hooge Regering onder andere inzigten een milder ontwerp aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Parijs, 7 Mei. Men verzekert, dat op dit oogen- tilik in de hoofdstad meer dan 10,000 Engclschcn zich bevinden, welke met het uitsluitend duel ge komen zijn, om de feesten van 10 Mei en volgende dagen hij te wonen. Uit de departementen worden meer dan 60,000 personen verwacht, zoodat men het aantal bezoekers, Belgen, Dnitscliers, Italianen en anderen .mcdegcrekcnd, op 200,000 begroot. Gemiddeld zal elk Her bezoekers minstens acht dagen in de hoofdstad verwijlen en per hoofd 200 fr. verleren, zoodat I'arijs met liet geven dier festivi teiten eene goede speculatie duet, welke aan hetzelve ongeveer ?r0 millioen frs. zal opbrengen. Weenen, 5 Me'. Alhier baart veel op2iens de gevangenneming van zekeren koopman Heinrich, broeder van den thans te Parijs zich bevindenden voormaligon rijksdag-afgevaardigde. Eerstgenoemde had zijnen broeder voor eenigen tijd Ie Parijs bezocht en zich laten overhalen, om hem zijne pas te leenen, ten einde eene reis naar zijn geboortegrond te on dernemen tot het regelen van eenige familie-aan gelegenheden. Doch de policie kwam zulks op liet spoor,'en daar het haar niet gelukken mogt, den voormaligen rijksdag-afgevaardigde in handen te krijgen, dewijl deze zich in tijds dour de vlugt redde, deed zij den koopman in zijne plaats gevan gen nemen. Deze heeft reeds eene schadevergoeding van 80,000 fl. voor zijne invrijheidstelling aange boden, welke echter van de hand is gewezen. Mcppcl, 0 Mei. Dat de mensch zich menig- werf uiteen voor hem dringend gevaar kan redden, door slechts de tegenwoordigheid van geest te behou den, daarvan kan ook't volgende staaltje een bewijs leveren: Twee rijks-amblenaren traden onlangs aan de Hoogeveensche vaart, alwaar thans bijna allcrwege aan 't nieuwe kanaal gearbeid wordt, eene woning binnen, welks bewoner steeds aan 't aldaar in vrij grooten gelile bezig zijnde werkvolk jenever lapte, zonder gepatenteerd te zijn; de ambtenaren nu aan de vrouw des huizes vragende: of zij, ambtenaren, 't patent mogten zien. »Jj wel, mijne heeren," was 't moedige antwoord, «ik zal 't oogenblikkelijk ha len. Onmiddelijk dan ook werd liet den ambtena ren vertoond, doch hetzelve week in allerlei op- zigten af van de gewone patenten, het bevatte een zoodanig vreemd letterschrift, dat het den ambte naren ten eenenaiale onmogelijk was, om liet te lezen. De vrouw, die volstrekt geen panische schrik door do ambtenaren was aangejaagd, maar zeer goed hare tegenwoordigheid vari geest had behouden, begaf zich ijlings naar de poldergasten, die zo reeds zoo menig glaasje geschonken had, vertelde daaraan 't geval en riep hunne hulp deswege onverwijld in waaraan dadelijk met alle bereidwilligheid werd vol daan, de poldergasten stormden r.u als in een oo- genblik deze woning met hunne verschillende werk tuigen, waarmede ze arbeidden, binnen, waarna ze de ambtenaren met eene barsche stem en steeds dreigende houding toevoegden: »Wij en niet de vrouw zullen u aanstonds een palent geven." Gij merkt zeker wel, lezers, dat het evengezegde waarheid bevat, dat de ambtenaren 't niet konden lezen, ze waren niet bestand tegen die massa poldergasten en zij verlieten daarom ook maar zoo spoedig mogelijk de woning zonder een calange te doen. 't Is voorwaar in een beschaafd land, gelijk 't onze is, eene treurige opmerking, dat de ambtenaren maar al te dikwijls blootgesteld worden aan miskenning en beleediging in hunne active betrekking, zij im mers toch ook zijn personen, hoewel door vele menschcn voorbijgezien, die 't slaatsligcliaam onder de tegenwoordige omstandigheden van zaken, op eene waardige wijze moeien helpen schragen en ondersteunen. De luchtscheepvaart moge in Europa met vele mocijelijkhcden te kampen hebben, in Amerika komt de politiek nog bovendien tegen haar in het spel. Mille Peronet, eene allerliefste Francaise, volgens het oordeel der dagbladen, is dezer dagen te Lexing ton in Kentucki opgestegen. Alles ging uil- muntend, maar de laatste loodjes wogen het zwaarst. Dc ballon kwam in hel gezigt van een der dorpen in den omtrek. De hoeren ijlen daarop gewapend naar het veld, en naauwelijks is het gevaarte onder schot of een hagelbui van kogels doorboort de dunne sloffe en de ballon daalt pijlsnel neder. De verwoede boeren randden daarop Mile Peronet aan en mishan delden haar ongenadig. Voor dood .blijft zij op de plek liggen. Naauwelijks had het gerucht zich in Lexington verspreidt, of de justitie begaf zich naar het dorp, en op de vraag: «wat heelt u tot deze bar- baarsclilieid bewogen?" gaven dc edele landbewoners hooghartig ten antwoord: «vaderlandsliefdeWij weten heel goed wat die liiChlschipperij eigenlijk te beduiden heeft! Die satansche Engelschenwillen de Vercenigde Staten weer in hunne klaauvven hebben, en nu zij ons te water noch te land kun nen pakken krijgen proberen zij het uit dc lucht, en daarom hebben wij met liet begin maar reeds een einde gemaakt!" GEMENGDE UEIUGTEN. Hare Majesteit de Koningin-wed. heeft voor liet eerst, sedert den dood van Willem II, hare werk zaamheden hervat en ten hove geschaft. Eene oude zcuge van 1200 pond, is op de Haagsche kermis te zien. «Compliment van moeder, en die laat zeggen, dat vader Waterschout geworden is," kwam een meisje van Abels zeggen, bij eene bekende op Zaturdag 1 Mei. Te Apcidoorn heeft de koning met eene milde hand, gedichtjes van nan Alphen uitgedeeld aan de schoolkinderen, en de koningin van Spanje heeft zich laten kussen op haar hand, door ridders van name. De ver jaardag van Prinses Marianne is te 's Gravenhage plegtig gevierdalsmede die van Sara de Poter - buik op liet Singel. De Majesteit der Belgen is aan het onderhandelen met het Mexikaansche gou vernement, om 50,000 Belgen, zonder gebreken, te leveren contant. Gepraaid den 7 Moi, op de kaai aan den leugen,mrsliock te Vlissingcn het barkschip Lubbert Pijpkancelus, met zijn eerste en tweede patroon langszij, beladen met een com plete soljers garde-robe, en koers zettende naar een pas aangekomen Kolonel. Alles wel aan boord. Te Rotterdam is op G Mei gearriveerd, een kapitein, komende van Brouwershaven en bestemd naar Schiedam, om lij te stoppen bij de dochter eener wed. fVevers hebben er geen toegang. Jilles, te Putlershoek, heeft restitutie gevraagd van een paar klompen, en zal zich nu bij meer be jaarden vervoegen. Ook zijn broeder heeft het zelfde gebrek die heeft weèr liever dat de hospezin hem zijn glaasje geeft, dan den hospes. lu Kentucky wordt in de luchthuizen een middel in praktijk gebragt om gevangenen te herkennen, als zij weggeloopen zijn. Met een chemisch tinctuur namelijk verwt men hunne neuzen zwart. Deze kleur is onuitwischbaar. Een boer, in eene der gemeenten tusschen Groningen en Winschoten wo nende, riep onlangs, nadat hij den koning op Hds. reis naar laatstgenoemde plaats gezien en zich over Z. M. vriendelijkheid en minzamen omgang zeer had verwonderd, luide uit, iu 'l bijzijn van velen: «Nou betaolen wi de lasten dreimaol zoo leif as te veuren!" En 't algemeen antwoord was: «daor hest geliek an, Jakob!" Te Hellevoctsluis is een Mol le zien met hoorns, die bijna zoo lang zijn als den bok met het ezels hoofd; dc Mol is ook blind en kan niet zien dat de Mollin bezoeken ontvangt in het hol van een beest die er schatten denkt te vinden. De molenaar te 's lieerheeft zoo lang gebedeld dat hij toch een boer van onder het Nieuwedorp vast heeft gekregen; doch bij een an der heeft hij zijn neus twee maal gestoten. Een bakker le B. iel le heeft een doop-mutsje, kraa g en kousjes present gedaan, aan Koosje. «Neemt niet te veel hooi op je vork, buurman Kees!" zeide iemand te Wissekerke tegen een boeren vrachtrijder, «want die veel beginnen brengen weinig teil einde, en die een put voor een ander graaft valt er zelf in." Een burgemeester -f dijkgraaf in 't Dieveland, schropt de arbeiders van de deur wanneer zij morren over het onthouden van buil loon, terwijl hij aan zekere speurhonden bevelen geeft, ben te benadeel en waar zij kunnen. «Het past," zegt hij, «geen gemeen volk op te staan tegen bun burgemeester;" als die voor niets laten werken, dan moet ieder dat toch doen. I-jaitulveftaaziisag. IIcl Journal des Dé ha Is levert een belangrijk, artikel van aumand BEiiTi.v over tic land verhuizing. Na eene beschou wing dei streken wier bewoners vooral in het verre Westen minder betwisten arhei i goedkooper d.sgtüjksch brood en beter toekomst -zoeken zegt de schrijver dit. men het aantal land verhuizers uil Wcsphaleu Beijeicn de hertogdommen Buien Hessen Posen Pommeren d? Rijn-provinciën, Tyrol den Hlzas en Noordelijk Zwitser land in 1831 veilig op 1 20,000 schallen kan aan boord gegaan te Bremen, Ma in burg Lu beek Antwerpen, en Havre, liet aantal landverhuizers uit Engeland of liever uit Liverpool alwaar zich ook eenigen van hel vasteland inschepen is ccliler nog aanzienlijker. Volgens de laatste rapporten aan het Parlement vertrokken er in 1S30 uit de verschillende havens van het Vcreeuigd Koningrijk 280,849, en in 1831 meer dan 300,000. Om zich een denkbeeld te vormen van dc toenemende zucht tot land verhuizing dicnc dal het gemiddeld aantal van 1810 1S43, geen 93,179 te hoven giug. liet getal is dus in zes jaren verdrievoudigd cn dit is le opmcrkclijker9 ómdat Engeland zich beroeifit cn wolligt te regt het land dér industrie on productive werkzaamheid bij uitne mend beid te zijn. Gedurende 10 jaren, van 1840 lol 1850, heeft Engeland 1,735,433 zielen oyer dc vier wcrelddeeleu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1