MODE-MAGAZIJN. P. Dl R00 ÏJR iP, G. VAN KUIJK, Correspondentie. BELANGRIJKE VEUkOOPlNG Bloemen en Plantgewassen, Uit dc Hand te Koop: NAAR NEW-YORK op n.° 10710 een prijs van ƒ1000; 17289 -200; cn» 4592 -200. Dubarry's Bevalen ta Arabica ik bezit ook geene kunde om mij voor eetren economist uit te geven, en waag mij ook op dat gebied niet; slechts wil ik protesteren tegen de bewering, dat de arbeider etn voorschot doet aan de rijken, van deaccijnsen, die op de eerste tevens- behoefte drukken en door hem betaald worden. Ik gel'of, dat liet bedrag, hetwelk hier te lande daarvan door den arbeider gerembourseerd wordt, zeer gering is. Gaat men in liet we/entlijke der zaak na, wat de weelde of de rijkdom hier ver bruikt, dan zal inrn bevinden, rial, afgescheiden van de eigenlijke voedingsmiddelen, brood, v Resell enz,, de arbeider, de handwerksman, weinig van de grooten des lands trekt. Hot is niet onze, maar de vreemde handwerksman en arbeider, die de grootere verdiensten, voortspruitende uit de uitgaven der meer aanzienlijken, trekt, en die geens zins medewerken om de uitgaven van den arbeider alhier aan accijnsen aan hein te vergoeden. Ue (vleedingstoflen, de rnode-aitikelen der rijken hier te lande, zijn van vreemden oorsprong; zijne equi page eveneens, althans voor een groot gedeelte. Al wat zijn meubelair het kostbare daarvan uitmaakt, is genoegzaam alles van uit het buiten land. De pendules de kandelabres de tapijten, tapisserieii, behangsels, van al die artikelen worden de daggelden of loonen buitenlarrdsch verdiend en de loonen der knechts aan de magazijnen, van deze uit het buitenland ingevoerde artikelen, zijn ge ring. Het duurste, voor de tafels der grouten ver- eischtenis ook van vreemden oorsprong; de Straatsburger ganzenlevers, de ingelegde confituren en Franscho desserlwcrken, alle onmisbare ingre diënten voor ecnen goeden discb, dit zijn produc ten, waarop du arbeider, du handwerksman niets profiteert 1 en moglen al eenige leveranciers en een tiental van onze groote steden door mindere he stellingen van de zich inkrimpende rijken schade lijden, zeker is dit van weinig beleekenis voorde algcmeene welvaart hier te lande. Die algemecne welvaart moet in ons lijk uit den handel met vreemden ontstaanuit den scheepsbouw en de scheepvaart; door het veivjardigen van lallooze artikelen, die naar buitenslands verzonden worden; die welvaart moet ontstaan door het toenemen van den landbouw, ontginningen, vei vuurringen en op ruiming van schadelijke waterpla-Scn door ver meerderden door- en uitvoer van onze stapelpro ducten, als; genover, boter en kaas, liet vlas, de meekrap, de granen, de gort, de oliiën, de geraf fineerde suikers, de chicorij enz. Onbedreverie landjonkers, gepromoveerde meesters en heeren die hunne coupons laten afknippen en landerijen bezitten, waarvan zij slechts de waarde berekenen, naar de inkomsten, die zij daarvan trekken, zonder te weten of het klei of zand is, mogen hoog op vijzelen van de uitgaven, die zij doen, maar daar van genieten de arbeiders, de handwerksman en de handel hier weinig voordeel. En dan wil men beweren, dat door de afschaffing der accijnsen de nijvere klasse niet bevoordeeld zoude worden Ladingen klompen, stoelen en ander huisraad wordt ons uit Belgie toegezonden, doordien de daglooncrr daar goedkoop zijn terwijl de levensmiddelen daar niet duur gemaakt worden door zware accijnsen. De rijkdom bier te Unde vergoedt toch de voor schotten op den accijns niet aan de arbeiders op de scheepswerven, de ijzersmederijen, de lijnbanen, de stoomwerktuig-fabrijkende suikeif.rbrijken allen voor het buitenland werkende, aan al die van den Iransito-handcl leven aan de spinnerij en weverijen, die de slofien voor den burger en den boer maken, aan de calicotsfabrijken, die voor de Oost arbeiden, enz. De groote grondbezitter zonde meerdere pacht van zijne bezittingen trek ken, wanneer de landbouwer mindere dagloonen betaalde; hij zoude daardoor in staat gesteld wor den meerder te produceren, meerdere voortbreng selen uit te voeren en uit die meerdere opbrengsten van den grond vloeiden meerdere pacht voort. Nu de accijns op de varkens opgeheven is, zullen vele burgers ten platte lande en in kleinere steden zich op het mesten van een varken toeleggen waardoor zij zich eenc goede voeding kunnen ver schaffen en dat haar vroeger ondoenlijk was, zoo als te Haarlem en vele andere plaatsen, waar de stedelijke accijns als eenc verbodswet drukte. SlT335C3.T32I.Ta STUZSSIT. Met kracht en geweld willen de orthodoxe te Botterdam de kermis afschaffen onder voor wendsel daardoor da zedelijkheid te bevorde ren. Onnoozele tobbers Maar gesteld eens dat de kermis werd afgeschaft, zouden er dan op die dagen geene buitensporig heden plaats hebben? Misschien meer dan op ker mis. Een mensch te dwingen gaat nog moeije- lijker dan om een leeuw te dwingen. Het gaat niet gemakkelijk om eeuwen bestaan hebbende gewoonten met een eenvoudig dwangbevel te ver nietigen en vooral te Rotterdam waar het altijd kermis isen waar de ontucht aangemoedigd wordt op cene wetlige wijze, zoowel als alle takken van nyverheid. Of wil men de mindere standen aan banden leggen en heil Vurnien tut brave burgers onr bier namaals gelukkig te zijn? Dit zco zijnde, ontslaat dit uit een edel beginselir.aar ongeluk kig dan de vermogende ingezetenen aan hun geluk wordt niet gedacht maar zelfs wordt hun onge luk dour het plaatselijk bestuur bevorderd; moeite inch kosten worden er gespaard, om heil regtuit de Hel te laten inmarcheren dan is liet Yacht- Club dan is liet Veeteelt, en djn is liet Wei iets anders, waar het altijd schandaliger toegaat, dan in de gemeenste tapperijen op de kermis, Ol meent nren dat de deugd woont in de pa leizen der grooten? Neen, daar is liet juist, waar de gruulste schaiulaliglretleii worden geplet gil. Velen, waaronder zelfs geestelijken hebben gckao.eide dames en gaan geregeld middernacht b>schonken naar huis. Zie wanneer de vrome krulde die zwijnen tut zedige burgers trachtte te vormen dan zeilden zij een gueri werk vcrriglcu maar een werkman ceiie uitspanning te ontnemenwaaraan ze van I'rui jeugd gewoon zijn, is dollemans werk is dwang waar ze onbevoegd toe zijn. Maar dat alles daar gelaten welk nadeel zoeken zij daardoor niet te berokkenen aan dnizeiide in— gi'/etuiien van Itullcidain Hoe velen zijn er piet, die met kermis zoo veel moeten ontvangen dat ze de gfhcclc huur van hun pand moeten verdie nen daar de vvrkelijksche verdiensten maar toe reikende zijn om in de dagelijksclre behoeften te voorzien. En builen dat hoe vele duizenrle guldens zou den er gedurende de kermisdagen Botterdam niet binnen vlueijen van wijd en zijd vooral in deze dagen, nu er bijna geen plaatsje meer isof er varen stoombooten van op Botterdam? Er komen thans zeker 1000 vreemdelingen op de Rotterdam- sche kermis dat erin vroeger tijd geen 100 kwa men waai toe de spoorwegen mede het hunne toebrengen en ieder brengt er geld in. En wie trekt li n dut geld? De stad eene ver bazende soul, niet alleen van inarktgeld inaar van vleesch, brood, wijn, jenever, enz. dat er dagelijks wordt ver bruikt. Het afschaffen der kermis zou dan ook veel overeenkomst hebben met een afgeleefd man, die hoegenaamd geene bloedverwanten in de we- leld bad en die zijn prachtige winkel sloot, zeg gende nik zal mijn eindje wel krijgen ik heb niet veel meer noodig en wat geef ik otn de rest Hel is dan ook te wenschen dal het bestuur zich niet sturen zal aan dwecpachtigc beginselen, en de menscheii de kermis zal gunnen en aan ieder de zorg zal overlaten voor hun eigen beurs, zi.l en ligchaam zoo als alle bestuurders vóór Iren gedaan hebben en zich geen meer magt toe kennen dan ooit iemand ziclr toegekend heeft en zich niet hespoltelijk maken voor geheel het beschaafd publiek der bewoonde Aarde. Rotterdam Geen Catechiseermeester. G Mei 1832. NOG IETS OVER EEN WATERSCHOUT. In het nornmer van II. maandag heb ik gezegd, weinig te zullen zeggen over het benoemen van een waterschout omdat ik er geen belang bij heb, wie er waterschout wordtmaar nu er zich nieuwe redenen hebben opgedaan om die zaak nader te beschouwen aclrt ik mij verpligt iu het belang van geheel het handeldrijvend publiek nog een enkel woord over die voordrag! te zeggen. Abels heeft namelijk begrepen dat zijn beroep onvereenighaar is met de betrekking van waterschout, cn heeft daarom voorgesteld om indien hij als zoodanig benoemd mogt worden bij zijne zeil makerij wandsnijderij enz, aan eene zijner doch ters zoude overdoen. Dit is nu wel fijn bedacht, maar de tijden van knocijcii zijn voorbij dat staal zoo wal gelijk met iemand die door de ton kruipt en nog in lijds zijne zaken aan een ander over doet ofdat nog beter rijmt liet heeft veel van iemand die geen patent meer krijgen kan en een patent op naam zijner vrouw zoon of dochter neemt; de naam verandert er alléén door, maar de zaak blijft dezelfde. Neen al zulke handelin gen zijn lijriregt in strijd niet liet beginsel dal thans door de Irooge regering wordt voorgestaan; de koning en de wetten willen dat alle bedie ningen gegeven worden aan mannen die onafhan kelijk zijn van de Maatschappij cn de Maatschappij van hen. En is dat Abels t Gesteld eens dat eene der dochters van Abels zeilmaakslcr werd en Abels waterschout w ie zou dan het weik doen en het geld ontvangen Abels, niemand anders dat een kind kan begrijpen. En gesteld eens dal eene zijner dochters wand- snijdster en winkelierster werd en hij waterschout, en zij had bij voorbeeld voor 23 goed aan een matroos verkocht en zijn buurman Smit ook, en die matroos had door omstandigheden bij liet afmonsteren maar f 23 te trekken wie zou dan zijn geld krijgen? Zie soortgelijke gevallen zijn talloos die da gelijks kunnen voorvallen en waarbij dan altijd liet belang van Abels als van zelve op den voor grond zou geplaatst worden en het belang van anderen als een axioma, op den achtergrond zoodat ik nogmaals belanghebbenden den vvel- gemeenden raad geefal die bezwaren onder de aandacht des Konings te brengen aleer bet te laat is. Niemand behoeft ziclr daarvoor te schro men want gelooft bet dat Zijne Majesteit alle nuttige wenken in dank aanneemt en zoo veel mogelijk de wenschen vervult van allen die op billijke gronden ten algemeeneii nutte van Hein verzocht worden. Zierikzee, 5 Mei 1832. Een onpartijdige. Aan het verzoek van C. t>. d. S. te Stad aan 't Haringvliet kan niet V ddaair worden. Wij hebben reeds meermalen gezegd, dal wij geen na- incn noemen der inzenders van stukken of berigten. Het stuk van N., uit Duivelainl, is te personeel; wil de inzender bet echter geplaatst hebben, dan moet bij liet zóó inrigten dat liet onvercolgbaar is, want wij hebben ongaarne met moeite en regts- gedingen te doen. Het stuk van een Getrouw Kerkganger is te laat ontvangen vour dit nomincr. Het vers uit Noord-Beveland is ongeschikt om geplaatst te worden, hoe veel moeite wij ons ge geven hebben om liet te laten rijmen. Zoo nroet onder anderen op bet woord gevallen het woord lukken rijmen, en op dacht hel woord tea». Van de 48 regels zijn er geen 4 die goed zijn. ADVERTENTIES. Ondertrouwd 18. WERT1IEIM en B. GOJHFERTZ. Wageningen den 9 Mei 1832. van Op Vrijdag den 14 Mei 1832, des voormiddags ten 10 ure. Men is voornemens in het Nieuwe Logement van Zeelandhij de Wed. SvvAttTs alhier, publiek Ie verkooperr Eene fraaije verzameling TUIN- en KAMER PLANTEN bestaande onder meerder in Erica's, Dlosma's, Cactlac, Rozen, Ge raniums, Petunia's, Calceolarlas's, Fuch sia's Verbena's Ancuba's Veronya's Enonljmussen etc., en hetgeen verder ter verkoop zal worden aangeboden, zijnde daags te voren voor een ieder te zien. Eenc partij SCHEEPS-AFBRAAK, bestaande uit Balken Stijlen en Planken benevens eene partij zwaar IJzeralsmede lieelc en halve Tonnen TEER te koopbij K. HA MELINK Sz„ te Neuzen. liggen te Antwerpen in LADING de onderstaande Drleniastschepen «elke uitmuntend ingerigt zijn voor Passagiers cn voorzien zijn met best Zee-Proviand, om te vertrekken als ydgt: Het nieuwe Driemastschip Leopold20 Mei Stunislus 30 M'-i; Due de Brabant, 13 Junij en L' lndépendance 30 Junij. Adres bij 1. van dek MEULEN koopman in BEDDEN Paardenharen - Kessorts- en Zecgras-MATRASSEN te Middelburg Lan- gendelft letter L, n." 140. In bovengenoemd Magazijn zijn ontvan gen onderscheidene nieuwe artikelen |voor dit salzoen, benevens de Modellen van Dames Zijde- en Stroo-Hoeden Mutsen, MantillesKieltjes voor jonge Heerenenz. Wascht en vermaakt alle soorten van Hoeden en Mutsen maakt ook Dames-Kleedjes en wat verder tot het Mode vak behoort. D. GEERLINK Hoek van de Lange St-Jansstraat wijk Cn.° 344. De ondergeteekende geelt door deze aan R3I zijne geëerde Stad- en Landgenooten Irerigt \dat hij hier met ter woon gevestigd blijft. Minzaam beveelt hij zich op nieuw in de gunst van een ieder aan onder belofte van eene alle- zins prompte en civile bediening. S. OORSE M.' Ilorlogiemakcr in dc Poststraat. gC'.ft niet den meesten eerbied aan liet geëerd publiek te kennen als dat hij, volgens gewoonte voor eenige dogen alhier zal zijn uitgepakt niet een extra schoon assortiment van Fransclic, Engclsche en Zwltsersche BRODERIES, vervaardigd naar dn laatste en smaakvolste Mo dellen welks zuivere bewerking en fijne stoffen, niets te wenschen overlatenalsook allerlei soor ten van gemaakte morgen- cn gcklccde Matsen, extra fijne Fransche en Engelsche Foulards, zijde en jaconate Halsdassen, jaguart en satijne Vesten-Stollen, Fran, sclie Zijdengekleurd en zwart, fijne Mocs-dc-Lainepure Wol, extra fijne KantenTulles KunstbloemenJouvin-,, glacé Handschoenen, zijden FU-de-Cosse en Katoenen Idem linnen en batiste Zak doeken, extra fijne geborduurde Linnen BatistenIdem fraaije zijde en satijne Linten alsnog een mooi assortiment Plumtle en Jaguart Gordijnstoffen enz. enz., te veel om op te noemen. Kunnen vooral op cene prompte bediening eo de laagst mogelijke prijzen staat maken. Het verblijf is uiterlijk voor 14 dagen. Jf5g=» Gelogeerd in het Nieuwe Logement can Zeeland, bij Mej. de LVed. J. Swauts, RIJ TUI G-FABRIJK ANT te Dordrecht, heeft de eer te verwittigendat zijn Magazijn weder voorzien is van eenc buitengewone sorte ring van nieuwe en gebruikte RIJTUIGEN, bestaande in Drowsky's Caleches Ba- roucliette's Amcrlcaln's Charettc's Tilburij's, Tentwagentjes, Kap-Chalse's, Kap-Wagens, Karetjcs enz. Voor de soliditeit cn verminderde prijzen be veelt bij ziclt in een ieders gunstig aandenken. een civilen prijs. Beste Wcstfaalsche HAMMEN, te bekomen bij F. GLOUDE en de »Wed. A. de VOS, op den Dam voor SS5 Beste driejarige /.«ETERS KIE MEN JE KOOP, bij J. SLIERENDREGT, Pz., te Zierikzee. Bij A. 11. VELLEMAN. inde Meelstraat, te Zierikzee, is, in de Eerste Klasse der thans trekkende 217at STAATS LOT E R IJ, getrokken Devies: Die prijzen wil winnen, Komt bij Velleman binnen. is een door hem gewonnen Wortelmeel, dat in hoogen graad de eigenschappen bezit eener ver stoorde spijsvertering en alle ziekten, die daaruit ontstaan, te genezen. Vati eene menigte geluk kige en spoedige genezingen zijn ons berigten toe gezonden en van eenige daarvan hebben wij open lijk melding durven maken. De genezende eigen schappen van dit Meel zijn daardoor overtuigend gebleken. Het gebruik is zeer eenvoudigmen nuttigt het als Pap, met stroop of suiker t als Soep of Bouillon, voor ontbijt, avondeten of lSuurtje. Daar de meeste ziekten uit eene slechte maag voortkomen, kan men hiermede ook de meeste ziekten, zonder medicineren en zonder bijzondere diëet of oppassing, genezen. Berigten cn aanwijzingen van gebruik, worden gratis afgegeven in onderstaande Dépóts. Amsterdam, Verkoopbuis. Goes, C. Vreeke. Middelburg, J. C. Kriel. Zierikzee C. van Schaik en iu de andete Steden. De Pillen van llolloway worden algemeen gebruikt, bij gebrek vau spijsvertering, maag- en lever ziekten. Kapitein Smith te Poplar woonachtig welke een groot gedeelte van zijnen leeftijd op zee en in de warme luchtstreken doorbragt, was sedert geruiinen lij<li lijdende aan leverziekte cn maagkwaal, iu ecu zoo hoogen grand, dat bij aau ziju herstel begon te wanhopen. Hij bad reeds onderscheidene zoo in- als buitcnlaudscbe gc- neesbeeren geraadpleegd, zonderde minste verbetering van zijnen toestand te oudcivinden. Eindelijk begon bij del pillen van Holloway te gebruiken, eu iu weinige wekcu tijds was bij geheel hersteld. DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 l5,30ƒ23,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90- 23,90 Zijn op franco aauvrage a Comptant te bekomen bij den heer J. P, VERLINDEN te Bergen-op-Zoont, J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te's Herlogcu- bosch. alsmede te Londen. Strand 244. Holloway' bosch, alsmede te LondenStrand 244, Holloway i Etablissament. TE ZIERIKZEE TER DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 2