8e. Jaarg. No. 854. Donderdag, 15 April 1852, Afschaffing van Belasting'. Nieuwstijdingen. Z IE R IK ZEESCHE EUWSBODE. R7EN ABONNEERT ZICH; /u Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ia Noord-Amerilca, bij J. QUINTUS, te Albany, ABQNNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgavee. Vooi 3 maanden. 1.30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Ceot voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Adv?rtenliën Kan geschieden Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure» BUREAU: Zieiiktee, Hoek van de Schuilhaven, Lett. B, No. 94. Brieven cn Ingezonden stLikkeu franco. Ofschoon deze slof reeds meermalen door ons is behandeld, zoo vreezen wij echter niet voor herhaling. De rijkdom derzelve levert genoegzame gezigtspunlen op, om er telkens nieuwe denkbeelden over te vormen. Indien men wilde beweren dat er na 1 848 en de herziening der Grondwet niet veel goeds lol stand gebragt is, zou men opzet telijk de waarheid verkrachten, of loonen niet te weten, welke belangrijke aangele genheden er, ten behoeve des Volks cn ten i Dijk. nutte des Staats, door liet tegen woo i dig Mi nisterie zijn afgehandeld, waardoor bil lijkerwijze algeuïeené tevredenheid over en sympathie voor het Gouvernement is opge wekt. Neen, te zeer erkennen wij in dank, dat het Rijksbudget niet meer sluit met onza lige tekorten, waarvan niemand de oorzaak kan nagaan; te zeer verheugen wij ons over de met wijsheid verordende bezuinigingen, dan dut wij niet gaarne hulde brengen aan den onmiskenbaren geest van vooruitgang, die zich, vooral in ons financieel slelsel veelzijdig kenmerkt. Op die bane van vooruitgang heeft liet Gouvernement een' nieuwen stap gedaan die door de Tweede Kamér met eenparige stemmen is goedgekeurd. Die slap is: de afschaffing van den Rijks-accijns op liet slagteri van Schapen- en Varkensvléesch. Wij ontveinzen niet, dat daarmede te ge- moet gekomen wordt aan een honderd malen uitgedrukt verlangen van de arbeidende klasse en van de bewoners van het platte land,- cn zulks niet alleen omdat daar mede een bezwaar wordt opgeheven, dat menigen arbeider huiten staat stelde, het varken, waarvoor hij zich een jaar zorg en gemis van eigen behoefte getroostte te slaglen, alvorens hij er een deel van aan anderen verkocht had, om den accijns te kunnen voldoen; maar ook en niet minder, omdat hij daardoor ontslagen wordt van eciie formaliteit, welke zoolang aanleiding gegeven heeft tot de lergeiidste misbruiken, waarhij de eigenaar altijd aan liet laagste end was, aangezien hij altijd tegenover een' ambtenaar stond, wiens woorden als met eede bekrachtigd beschouwd werden. Iels anders echter is de vraag: of men inet de afschaffing van genoemden accijns tevreden is en ieder er vollen vrede mede heefl? En daarop antwoorden wijs ia geenen deele. Heeft men loch den he- doelden accijns nu afgeschaft cn omdat hij drukt op een artikel van levensbehoefte, en strekt lol ontheffing van cenige' hatelijke formaliteiten dan vragen wij: geldt dit niet met lielzelfdb regt van het gemaal, liet ge- slagt van rund- cn kalfsvleesch en van alle de brandstoffen? Voorzeker ja, en met nog veel meer regt: want toch, met het gemaal heeft de arbeidende klasse ten platten lande elke week le doen, met geslagt van varkens slechls eens a Iweemalen 'sjaars; terwijl de stedeling met alle de overige artikelen dagelijks moeite heeft en aan de schatkist offeren moet. De Regering heeft dit wijselijk ingezien en daarom liet voorstel lot ecne algelieele afschaffing der genoemde voorwerpen ter tafel gebragt. Doch, onverminderd de over tuiging die men van de juist- en regt- vaardigheid dief poging moest bezillen weerstreefde men dal weldadig doel. Waar om? omdat daarmede verhonden was liet creëren een er belasting op de Renthefïers van den Slaat. En nu was de keus niet nioeijelijk. Liever toch voortdurend eene onreglvaardige belasting van den burger gelieven, dan van den rijken lediglooper een gering offer gevergd, dat door den burger niet kan gevonden worden, dan in zijn zweel en ontbering van andere beuoodigd- heden. l)e onderwerpelijke afschaffing voldoet dus maar voor een zeer gering deel aan de be hoefte en regtmalige eischen van het volk. Dat voor het gemis van opbrengst der- zelve, andere bronnen moesten gezocht wor den, wij billijken dit. En bet Gouvernement hééft die gevonden in de verhoogde belas ting op zout, gedistilleerd en suiker, waar schijnlijk echter nog altijd met debate vaneen ton meer opbrengst. Of deze nieuwe be lasting, die alweder de rijken niet gelijkelijk met de armen drukt, algemeenen bijval zal vinden, wij twijfelen er zeer aan. Onmiskenbaar toch is het, dat het fabrijk- wezen in ons Rijk zeer bemceijelijkl wordt door het naleven van ingevoerde formalitei ten en dat menig fabrijkant een aangedaan onregt duldt, omdat hij cn de koslen en de moeite van vervolging ontziel, en oiil hij de administratie niet in een te ongunstig liclil le slaan. Maar. als deze formalileiteo nog moéten vermeerderd worden, is hel dan niet te vreezen, dat velen, die maar eenigzins anders kun nen, hun fabrijkaat zullen opgeven, liever, dun nog lastiger gekweld en als mei argus ogen nagegaan en bewaakt le worden? En op wie komt dit dan weder alleen neder? Op de arbeidende klasse, waarvan er even daardoor weiligt vélen afgedankt worden cn daarmede gebrek aan brood hebben zullen. De slotsom van het gezegde kan mitsdien niet anders zijn. dan deze: dat de genomen maatregel der bedoelde afschaffing een brok- weikis, waarmede de nalic in liet algemeen daarom geen vrede kan hebben, oriidal haar veel meer, dan dal beloold is en waai op zij billijke aanspraak heeft, en omdat ér door den Minister van Binnenlaudsche Zaken onlangs met grond gezegd is, dat, indien liet van Regeringswege ingediend ontwerp niet tot wel verheven werd, alle doortas tende maatregelen cn ontwerpen schipbreuk moeten lijden. JFimwltaftjfU Parijs, 9 April. Evenmin als gisteren kan he den staatkundig nieuws van eenig belang mede gedeeld worden. Bij gebrek van iels beters houden de dagbladen zich inet do meer of mindere waar schijnlijkheid eéner amnestie. Onder de dagbladen vindt men, even als onder de personen die Bo dewijk Napoleon omringen, zoogenaamde onver- bid del ij ken die steeds de meest strenge maatre gelen wenschen toegepast te zien. Onder dezen bekleedt de Assemblee Nationale een eersten rang; dit 'blad behelst voortdurend artikelen waarin het de regering 'feit gestrengheid aanspoort. Hot dient evenwel erkend te worden, dat het blad afkeuring vindt. Dé orVverfciijdelijken, die L^dewijk Napoleon omringen zeggen hem op zoo mogelijk nog hef tiger wijze, hetzelfde, wat de Assembled Nationale durft schrijven; maar de president schijnt naar die slechte raadgevingen niet te luisteren, aan al die inblazingen' geen gevolg te gi*v«*n want liet is niet onopgemerkt gebléven dal hij voortgaat hier cn daar verligting van straf of gratie te verieenen. Maastricht, 8 April. Sedert liet bestaan van liet Luiksen Kanaal en het menigvuldig te water vallen van de brave gemeente in die sloot, door bet gebrek aan leunin gen, beeft de wijze Raad op een middel uitgezien, om de redders van drenkelingen in 'het algemeen, en alle overige ïich verdienstelijk makende ingezetenen, ten koste, maar ook tol luister van de stad, met een onderscbeidiugsteeken te belooueii, en is mitsdien in de jongste vergadering van dat ligchaam besloten: aanstonds eene malrice of rooeder- voim te doen vervaardigen, tot bet slaan van medailjes waarop aanvankelijk biets dan 't stads wapen zal voorkomen, inet dien verstande echter, dat, bij iedere uitdeeling, de naam van liet beloond individu op dezelve zal kunnen worden gegraveerd, onverminderd 's Raads bevoegd- beid, om daarop, bovendien, al dat geen bij te voegen, wat Hij naar gelang van omstandigheden zal oirbaar achten. Deze medailjes zullen geslageu worden in brons, zilver of vermeille, terwijl men bet raadslid Cham, (niet de vernuf tige fiausclie Caricatuur-teekenaar, maar een onzer eerste Couditores) binnen *s monds den wenseb beeft hooren uiten er ook van mnssepijn te bakken, voor de zoele kiuderen van stads armenschool en van Pater Ruiten, om geen naijver op le wekken tusschen de verschillende godsdienstige gezindheden. Men hoopt bij de Hooge regeling de vergunning te bekomen, dal zij, die met dit onderscheidingsteeUen ver sierd zullen worden, hetzelve aan den hoed zullen mogen dragen. Kr wordt ook bij den Raad vehement gepetitionneerd door den Juris consult. Mr. N. A. B. vau Mclsdeu over kinderachtige zakeu en arme Lui. Onze Belgische correspondent berigt ons, dat eeoige dagen geleden te Brussel een persoon gestorven is van 79 jaren oud, Ciudron geheeten. Hij was geboren te Verquin, in Frankrijk. Al zijne ken nissen cn buren hielden hem voor een dood arm man, hetgeen overigens zijn uiterlijke in alles scheen te bevestigen. Deze grijsaard kreeg dagelijks van eenen mensch- !i< venden buurman eenige spijs, meestal bestaande in aardappelen met wat boter. De muren zijner armoedige woning waren zoo vuil en walgelijk, dat men niet kon zien of zij geschilderd, gewit of be hangen waien. Het huisraad had schier geene waarde, hij sliep op stroo, zijne kleederen konden eerder den naam van lompen en vodden dragen, in een woord, hij verkeerde in de diepste armoede. De dood verraste plotseling dezen ongelukkige. Dewijl niemand zijne familie kende, deed de over heid, onmiddelijk na zijn overlijden, onderzoek in zijne woning. Men was niet weinig verwonderd in dit haveloos verblijf veel geld te vinden. In eene oude kist lag een zakje met gouden Willems en Louis d'ors, benevens eenig zilver geld, le zamen voor ƒ20,000 francs. Behalve nog eenig zilverwerk vond men ook de be wij ren van eigendom van zes huizen, die dezen vrek toekwamen. Op een zoldertjeontdekte men lijnwaad, matrassen en nieuwe kleederen, sommige naar den laatslen smaak gemaakt. Men veftm edt dat hij daarop geld leende. In bijna alle zijtie zakken had hij tarieven van vreemde en inlandsche speciën. Men heeft naar zijne geboorteplaats geschriv n, ten einde zijne erfgenamen op te roepen, wanneer hij die nog heeft. \Z ondagshlad Zierikzce, H April. In de Openbare Ver gadering van den Stedelijken Baad var» II. Zatur- dag werd M.r C, J. Fokker geit stalleerd als lid van den Kaad en de Secretaris buëedigd. Onder de behandelde zaken was de belangrijkste, eene beschul diging van plaatselijke beambten welke door een Raadslid regtstreektch voor schelmen werden ver klaard zoodat een van beiden waar is, dat dit Raadslid ambtenaren in of op eene openbare plaats gelasterd heeft en dus valt in de termen der strafwet of het bestuur benoemt ontrouwe amb tenaren wat wij ecbler niet kunnen gelooven. GEMENGDE BERIGTEN. De Nestor van Europa Ncórlandsch derde Sire, zal tot scheidsman benoemd worden in een on- efTentje, dat tusschen Japan en de Vereenigde Staten van N. Amerika is ontstaan. Te Parijs wordt de politiek thans geheel vergeten het gaat er, even als in den Haag; de voornaamste zorg der regering iszorgen voor feesten en slemppar tijen. Naar men zegt zal Zijne Majesteit, daags na het rijden om een zilveren zweep alhier, de smalle gemeente laten loopen om een soepemmer en een turfzak. Ook in andere voorname steden vau Europa zullen er in dit jaar groote plegtig- heden plaats hebben; onder andere moeten de Ma jesteiten van Oostenrijk Frankrijk en Zweden ge kroond worden. Het honorarium van L. Na poleon is voorloopig bepaald op één milliocn per maand dat verdubbeld zal worden wanneer hij verdubbeld wordt en getrouwd is want één mensch kan er niet van leven. Volgens de verklaring van een wedergekeerd banneling uit de O.nmer- schans, worden de menschen aldaar nog erger be handeld dan honden een fatsoenlijken hond zou niet lusten wat daar een onfatsoenlijk mensch het evenbeeld van koningen en vorsten toegewor pen wordt. Te Groede heeft het kerkgezang voor II. zondag veel overeenkomst gehad met de toonen van een bukkersbuil die op de derde ver dieping gestemd wordt.Sedert de bevalling var» Treesje aldaar is de luurmand van Maarten zeer goed te pas gekomen. Sterke Kees aldaar looft honderd gulden uit om te weten wie hem twee maal in den Nieuwsbode heeft geplakt. Doch Keesje! pas op dat het ten derden male niet gebeurt want dan zoudt gij weer wel uit de tonneput opgevischt moeten worden. »Van avond ben ik dood, en op woensdag moet ik begraven worden," riep voor eenige dagen iemand te Pernis die zich opgehangen had en door den veldwachter afge sneden werd. Nu de man is toch meester over zijn eigen nek en ais hij geen plaatsvervanger worden kan voor iemand die tot de strop ver oordeeld is kan hij er immers vrijwillig inkrui pen Vieroog te Hulst vervult thans gewis de rol van spion in de herbergen daar hij alles afluistert, water gezegd wordt, om waarschijn lijk zijne verlorene baantjes terug le bekomen. Te Oosterland heeft een boer f k50 aangeboden voor ijzeren ramen in de kerk mits er moet een steen onder de ramen worden geplaatst waarop zijn naam en daad vereeuwigd moeten worden. De kerkvoogden hebben dan ook het aanbod van den inan in dank aangenomen. Aldaar blazen er meerder hard en verbranden hun mond niet; in plaats van pap eet daar een boer, zoo hij zegl, een slaatje niet een eitje, en oesters met wijn, in plaats van met karnemelk. Jan Vetleer te Rotterdam is schrikkelijk uit zijn humeur omdat er niets van zijn zwager, dc Hoerige wijnkooper, gezegd is, omtrent rooije Trui in de wijnstraal. Aldaar is het te bejammeren dat de nieuwe Plantage niet digler begroeid is daar do groote Harmonie-kastelein dan beter zonder gezien te worden met Mina roosjes zou kunnen plukken zonder Hart op te passen. Te St.-Maartensdijk zal een Christen mensch in het huwelijksbootje stap- p.'rt met eene dochter Abrahams onder voorwaarde, nooit geen varkens te slagten. Benoodigd voor het malle dochtertje van den hospes in den gouden Leeuw te Puttershoek een kermis-vryer zonder reuk of smaak Tevens zij genoemden hospes be rigt dat de trekking der Staats-lolerij op 3 Mei

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1