EMMEESCHE NIEUWSBODE Donderdag,12 S8S2. 8e. Jaarg. Ambt of Bediening. Nieuwstijdingen I IHHUi WÊÊÊÊfÊtÊÊKfrnmmmmmmm WjS^jiWs -.---&^ MSN ABONNEERT 3IGI2. In Nederland, bij den Uilgever Bij alle Boekhandelaren eu Postdirecleureu. In Noord-Amerika, bij J» QUINTUS, le Albanyt .tvV ABONNEMENTS-PR2JS e VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Auierika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEK 10 Ccut voor elli.cn regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. ïf-e inzending der Advsrtcntiëu Kan geschieden toï Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure.- BUREAU: Zifixikiee Hoek van de Schuilhaven t Lett. U, No. 94. Brieven en Ingczouden stekken franco. Dat woord, zegt Fokkeheleekent ookeen politieke slokbrokeen honigkoekof in die» zin elc. zonde men ook wel een ambt of be- dieuing een reispenning, fooUjenof ook wel een aalmoes kunnen noemen, even alsof men. bij de aanstelling tot hetzelve, tegen den ann- gestelden zeidehou daar l maar kom niet weer, hoor je 1 waarop dan geantwoord wordt: zegen en gezondheid Eerlijk was in oude tijden een eercti'el van voorname lieden men neernde hen eerlijk en F el geboren, en dit woord be toekende toen zoo veel, als getrouw en opregt. Thans heeft het met alle titels, deszeifs rang als titel verloren, eu is tol cene mindere soort van inenschen afgedaald, eu/.. Ei' is eene circulaire gezonden aan som- ige kiezers. Dezelve ziende eu lezende, de natuurlijke leiding onzer gedachten, leze Eene circulaire? Aan wie gcrigt? Door wien en waartoe? Het is. lezers, eeue circulaire van jonk er W. D. de Jongequasi eenige kiezers lunkzcggeiule voor de eer hem aangedaan, hel vertrouwen, hem door velen geschon- n idoor hem lot Raadslid te kiezen; doch ggende, die keus niet te kunnen nannc - needoor den twijfel, dat hij vooralsnog liet verkiesbaar is, door de tijdelijke zitting ijnes broeders; maar en vooral, om :ich voor te stellen als candidaat bij de anstaande verkiezing van Vrijdag, den 12'"° lezer, ter vervanging van jonkheer K. W. Jongeindien men meent, dal hij dieiis vaardigen plaatsvervanger zijn zou. Als vanzelf rijst, zonder verdere godach en-leiding', hier de vraag: wat hebbe uien denken van zulk eene circulaire? En Is wij dan een groet Staatsman omtrent een der in het algemeen, maar van een Regent in el hijzonder hoorei! zeggen, datgeene deugd em meer versiert, dan nederigheid, geene 011- eugd hem dieper vernedert, dan hoogmoed eigenliefdedat, welke gaven de hoog- •oedige ook moge ontvangen hebben, zij ein alle tol een vloek zijn; dat elk ze hem isgunt, omdat hij elk zijne meerderheid oct gevoelen en al wal hem omringt onder jne grootheid poogt te verpletteren; dat m daar die onbepaalde en voor het geluk t'i' maatschappij zoo nadecligc eigenliefde is, ie hem in al zijne overleggingen, in al jue daden niets doet heöogen, dan zich- hen. en hem volstrekt niets meer en niets inder doet verrigteu, dan waardoor zijne 'ooiheid wordt bevorderd. Als wij van den onslei felijken de Ruijter lot ju eeuwigen lof hooi en zeggen, dat hi j, bij l ontvangen van eerbewijzingen en hooge dieningenzoo vrij was van trots en faam- eklo. dat hij altijd bevreesd en beschaamd is, dezelve aan le nemen, hebbende het 13 op don uitgang van Herodes Agrippa, 1: God de eere niet gaf, zeggende (hij, de uijtor) dat God hem dan zou verlaten, als j die zich liet aanleunen: Als wij een ander bekwaam Staalman toren stellen: dat de zekerste maatstaf, ie weten of men geen goed Regent is is, dat liij er om vraagt of bedelf- Als wij eindelijk Fokke Simons een ambt: een politieke slokbrok of honigkoekje hooren noemen, dan gevoelt men ligt, dat wij, of over de bedoelde circulaire alles, behalve een gunstig oordeel kunnen vellen, en haar een uitvloeisel noemen van eigenliefde en eigenbaat, of van alle de genoemde schrij vers moeten zeggen, dat zij verkeerd geoor deeld, mis gezien hebben. II. Aan wie? Aan alle de kiezers? I11 geenen deelc. Slechts 3- a, 400, (zoo wij ons niet vergissen) eu dus het oieerendeel der kiezers heeft die circulaire ontvangen. Het kleinste deel heeft dus met ons de eer 0111 niet tot de kleur, noch de vrienden van den lieer de Jonge le behooren; ol' althans schijnt hij van dezelve niet te gclooveu, dat zij teu zijnen voor - dcele zullen stemmen. Wij zouden haast vragenhoe komt men op het denkbeeld of op de vermoedelijke vergewissing, dat er niet meer of niet min der, dan juist dat getal is uitgekipt het welk de Heer de Jonge rekent, dat zich onder zijne banieren zal scharen? Hij heeft toch geen 3- a 400 stemmen, slechts 133 bij de laatste stemming bekomen. Is hij van een grooter aanta' sedert toen eu nu verzekerd geworden? Staan de overige kiezers, zooveel minder in zijne schatting, dat hij hen de beleefd heid van hen te bedanken niet eens waar dig keurt; en weet hij preciesdat alle die uitgestotenen hem de laatste maal hunne stemmen geweigerd hebben? Wij zeggen neen: want, wij kennen er, die voor hem geweest zijn en geen circu laire ontvangen hebben. Hoe onstaatkundig er alzoo gehandeld is, zal nu wel gevoeld worden. Waarom, indien men dan loeh bédelen wil, zich niet openlijk in de Stads- Courant als candidaat voor het te vaceeren Wethouder schap aangekondigd, dan ten minste had men loijaul gehandeld niemand ge kwetst en niemand aan zich verpligt. III. Door leien en waartoe? Dom- jonkheer W. 1). de Jonge is die cir culaire uitgevaardigd eo zulksom te ver vangen jonkheer K. W. de Jonge. Men lelie wei op: Om te vervangen jonkh. IC. W. de Jonge, IFcthou'ler dezer Stad Ue eigen aanbeveling strekt dus, ons F el- houder te worden, in plaats van duszclfs broeder. Welk eene ongerijmdheid; welk eene aanmatiging!! Had hij zich enkel tol candidaat voorgesteld als Raadslid, men zou, hoe ruoeijelijk ook, er vrede mede kun nen hebben; maar 1111?... - Weet de lieer de Jonge dan niet, dat niemand door de kiezers als Wethouder kan gekozen worden, snaar dat zulks door den Raad moet ge schieden, zie art. 79 der gemeentewet. E11 is het dan geene eigcnlieldo volle aanma tiging, zich maar zoo bot weg le stellen boven, bij voorbeeld m.r van Dongen, Keiler, en v.d. Vliet, die sedert jaren Raadsleden zijn. Kunnen voor zoo iets woorden gevonden worden En beeft do bedoelde circulaire mitsdien niet al liet karakter van ecu bé del brief, om ecu Wethoudersplaalsje, dat, behalve de faculteit tc hebben van te rege ren, enz., jaarlijks eene bate geeft van f 500. Het lidmaatschap van den Raad, weet de Hoerde Jonge, geeft niets, sedert de afschaf fing der presentie gelden. Wij begrijpen wel, dat men zich mei die bedelarij zal trae-hten te regtvaarriigenzfafzr- meda, dat, bij do eerste vrije stemming voor do Leden van de Tweede Kamer der Staten-, Generaal, de aanzienlijkste mannen zich daarvoor hebben gesteld als eandidaten. Doch, dan waren die mannen, in den regel, vooraf direct of indirect aangezocht, otn zich le verklaren, of zij, gekozen wordende, die be noeming zouden aannemen. Maar, waar heeft men nog ooit gezien dat men zich aan sommige kiezers wendt, otn zich te laten benoemen nis Raadslid? Hebben de Heeren m.™ van Adricherri en Egter, v. d. Vliet en Muloek Houwer zulks gedaan, toen hunne eerste benoeming van onwaarde werd verklaard? Edoch, al liet men dit alles daar, de Heer dc Jonge is nu, op Vrijdag aanstaande, even min verkiesbaar, als bij de laatste stemming. Fog bestaat dezelfde reden. Nog is zijn broeder Wethouder, en nog is (le Raad niet voltallig. Eu, al werd de Heer de Jonge gekozen, het staat bij ons vast, dat Heeren Gedeputeerde Staten de benoeming niet zul len goedkeurcu. Neen er moeten,„yolgens de wet, 13 Raadsleden zijn; nog zijn et maar 12. De dertiende moet dus eerst gekozen worden eer de Raad voltallig iseerst dan kan men overgaan, om een Wethouder te benoemen, en die Wethouder moet gekozen worden door den geheelen Rand. In geen geval, hoe ook beschouwd, kan dus de Heer de Jonge, op Vrijdag aanstaan de als Weihouder gekozen wordeniets waarom hij bij zijne circulaire vraagt. Maar er is, onverminderd al het gezegde, nog iets. Veel moeite is er reeds veroor zaakt en de boêl vrij zonderling in de war gestuurd. Toen de eerste zeven Raadsleden door volstrekte meerderheid gekozen waren, moest er door gemis der meer derheid, over zes herstemd worden. Nasi- ons gevoelen had,er toen eene lijst moeten opgemaakt worden bevattende eeu dubbel lal der benoodigde Leden, met bijvoeging der nameii van de Heeren Jonkheer W. 1). de Jonge ea Mr. B. C. Cau. Dit nu is niet gedaan, maar men is, op advis van Heeren Gedeputeerde Staten, overgegaan tot eene vrije stemming voor die zes Heeren. Die zes nu zijn allen niet weder herkozen. Bij 011s rijst al/.oo do waag: ol' degene, die niet is herkozen, in die vrije stemming, zonder het fornieeren eeiiér lijst van een dubbeltal, in dat advis behoeft le berusten, eu of Tij niet in zijn volle i'cgl zcude zijn, daartegen Icprots.slee- rent Indien wij er belang bij hadden eu prijs ci' cp stelden, zou die vraag ons een rijp onderzoek waardig zijn. Plaatsruimte ons verbiedende hel beloofde mede te deelenmoeten wij diL uitstellen tot een volgend nunuiie:. Londen, 6 Febr. Het nabij HnddersflelJ ge logen dorp Holmfirth, is in den nacht van 5 Febr. door cene waterramp bezocht geworden. De daar ter plaatse aanwezige fabrijken worden van liet noodige water voorzien uit verscheiden in het ge bergte gelegen reservoirs. Da in den laatslcn tijd -gevallen regen had een derzelve zoodanig gevuld, dat de drukking van het water de wanden ver brak, ten gevolge waarvan do ontzettende stortvloed met onweerstaanbare kracht het dorp overstelpte, in zijne vaart gansche rijen huizen met de sla pende bewoners wegrukkende cn de straten ver stoppende met de overblijfselen der gebouwen en de lijken van menschen en dieren. Reeds heeft men 60 lijken uit lipt water gehaa ld. In het ge heel wordt een honderdtal pïrsonen vermist. De schade, door deze vreesselijke gebeurtenis te weeg gebragt, wordt op verscheiden honderd duizend poftd sterling begroot. Parijs, G 'Febr. Men verzekerde aan de beurs van hsdeu, dat de Hertogin van Orleans den Pre sident een brief had geschreven, waarin zij wei gerde datgene te aanvaarden wat haar bij de beruchte besluiten van 21 Jan. door den President was gelaten. Men zeide ouk, dat de Prinses zich met hare kinderen naar FroschdorfT, bij den Graaf van Chambord, had begeven. Frankfort, 6 Febr. Naar men verneemt zul len de prinsen van het huis Orleans aan den Bonds raad een adr^s rigten, betreffende hunne aange rande eigendoms-regten. Eene gelijke nota zal aan alle Europesche horen worden gezonden. Brussel, 7 Febr. De heer Bri.ird uitgever van het Bulletin Francais, heeft bij rekwest aan eten president van de regtbank verlof verzocht, o.ri den commissaris v.n policie cn den regler ter instructie in kort termijn te mogen dagvaarden lot teruggave der hem ontoomeno exemplaren van flat blad en-tot betaling van 30,000 fis. sehadcv.r- g .eding. Bij «ppointement van den president ral de raak op 0 dezer dienen. Asiltcrdain, 8 Febr. lu Jen nacht van 3 op Feliruauj, even n. 12 ure, had le Gronin gen eene even aandoenlijke als zeldzame hn. o- lijks-plegtigheid plaats. Door den ambtenaar van den burgerlijken stand, den Heer w« tiiouder :,ïr. W. de Sitter, werd toen, in liet bijzijn van ver dere beambten en v.n 6 getuigen, het huwelijk v dlrokken tns-chen dmi s. rgeant dm- artillerie J. .f, Spuek en Johanna Wilhelmina Kelder, beide geboren le Nijmegen. Deze handeling had plaats, terwijl de genoemde miiitair op zijn sterfbed lag. Ruim 10 uren later is hij overleden; kalm en gelaten ging liy den dood te gemoet. Hij laat zijne weduwe, waarmede hij i7 jaren in de iiesle verstandhouding leefd', vijf, thans vsetiige, kinde ren na. Lettden, 8 F,jb. Gisteren werd alhier eene vore schrikkelijke misdard gepleegd. De 18jarige zouii eens schippers had zijne moeder herhaaldelijk mis handeld, waarover I:door eenrn ouderen broeder ondcihouden was, die llem daarvoor slagen had toegebragt waarop hij, in haat tegen dezen zijnen broeder ontstokeneen me. hij ziel) sink, met het plan om, wanneer hem wederom zijne misslagen onder lu-l oog weide;i eeiirngi, zich dan te zullen •wiekendit plan weid ten uitvoer gelegd, daar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1852 | | pagina 1