ZAM ENSPRA AK orrespoiKteiifie Verscheidenheden Over Titels reep worden gezet. Do burgemeester mag dus blijde zijn, dat bij geen zitting beeft in de Eerste Kamer.Bevallen: de koningin van Spanje, en overleden de moeder van Kossulh. Lodewijk Napoleon zit reeds half met zijn hoofd in èene Keizerskroon, en wie weet of li ij met zijne mede dingers, Ledru Kullin, de Joinville en den Graaf .de Chambord, niet eenmaal aan één tafeltje kaart zal spelen, nadat er eerst cenigc duizetvde menschen omhals zullen zijn gebragt. Amsterdam heeft dus veel kans, om andermaal voor de derde stad van het Fransehe Kijk te worden verklaard. Nu slechter als 't nu is, heeft het nooit geweest en kan het nooit worden. Het bezuinigen wordt in sommige plaatsen, hoewel op cene kleine schaal, langzaam in praktijk gebragt; zou zal onder an deren de kaarsensnuiter en vuuraanmaker van 't Stadhuis te Botterdam, alléén voor het leveren van handdoeken, een paar honderd gulden gekort worden. Maar de man is binnen,* putten dempen, wanneer het kalf verdronken is is in Nederland een algemeen gebruik. "Ook te Zieiikzee zullen de Zwanen en Ooijcvaars eervol worden ontslagen. Het sehippershuisje zal gerepareerd worden, onmiddclijk na de verfraaijing van het huis van den. architect. Alles kan niet gelijk gedaan worden. Er wordt op alles ook zoo geknibbeld dat men hang is een belangrijk werk onder handen te nemen. Ook met het verleggen der straten wordt er zonderling omgesprongen: de Sl.-Jansstraatb. v., die bijna onbegaanbaar is, wordt geen steen in verlegd, terwijl de achterafstraten, waar niemand in woont die Stedelijke belasting, betaalt, zooals de Gestrchts-straat, (zeker om de uitgezogene burgers er op sokken te doen in marcheren, J wordt vernieuwd, en noodiger werken worden vergeten. Ook zit haas van den Ende aan den deken te pluizen, hij al de veranderingen; als vroeger twee handen elkander waschten, werden ze beiden schoon; maar nu zal de zilveikleurige zeep schaarscher worden, benevens de duren olie. Te P wordt er mede met een goed en een kwaad oog gekekeneen Sbaar mensch t». 1., verrade onlangs een schipper die een anker jenever binnen smokkelde, en smokkelt er zelfs wel 100 in een jaar; terwijl hij daardoor de commiezen van het spoor bragt, om een varken aan te halen, waar zijn broeder mede in aantogt was. Het is dus wenschelijk dat Sbare .wezens zich met smokkelen niet inlieten, want die zien doorgaans een splinter in een anders oog, en zien den balk niet in hun eigen oog, al wordt die gezien door commiezen, controleurs, ontvangers en menschen. Niemand durft een Sbaar mensch verraden. Op Kersdag heeft de policie Ie Besmjen óók door haar mond gekeken; de lieer van H. junior, nred. doctor, moest gedogen dat hij en zijn paard blind ge gooid werd met zand door een hoop straatjongens, zonder dat een enkel agent die baldadigheid tocht te beletten. Ook te's Hecrenhóek smokkelt Jan zoowel hij dag als-nacht, in nierischcnvlecscli ofschoon er een beambte hij hem inwoont. Aldaar wordt een Jan zwik alle morgen zijne das aangedaan door zijne meid, en krijgt dan nog een zoenlje op den hoop toe. Het ontvangers- klerkje te Honteiiisse kan maar geen baantje krijgen; zoo min in de Graauw als Ie Hengsdijk is hij ingeschikt kunnen worden, en nu hoopt hij nog elders verpast te raken. Aldaar heeft een brouwer belangrijke wonden bekomen, bij bet belegeren van Schiedam, terwijl een horlogiemakcr er maar niet kan achter komen, wie beminden Nieuwsbode heeft geplakt. De landmeter te Wemofdingen struikelt zon gedurig hij het op zoeken van een duim grond(lat hij eene groene en. eene blaauwe scheen heeft geloopen, en wel de?j&f)tste ju eene wagenmakerij tegen een blok. Éen hulp-onderwijzer in Zuid Beveland geeft reeds les in de gymnastirpiéhij is zelfs al zoo sterk dat hij eene brandende kaars tegen den grond stuk kan slaan doch hoe steik hij ook is hij is toch voor laatsll. .Zondag te ligt bevonden. Te Brrelle heeft de zoon van een Notaris weèr een jas present gekregen, die zoo mooi is dat hij wel naar een berenvel gelijkt, zeer geschikt om op St.-Nicolaas kinderen mede bang te maken. Aldaar is de dochter van een schilder zoo jaloersch op haar zemelbroek, dat men voor dol heid gaat yreezen. Het duel dat aldaar tusschen \?een 2dc Luitenant der Schutterij en een Kapitein der artillerie moest plaats gehad hebben is gestaakt; de Luitenant is er met een vullen broek en hon- derde verontschuldigingen afgekomen. Jan de boekhouder is zoo jarig geweest, dat bij als een vorken op een kruiwagen naar huis is gebragt moeten worden, en onder liet nhocrader Briel- sche jeugd met statie in den koepel is gezet. Het kind van Nabot te St. Maartensdijk heefteen paar laarzen van dubbele Jan uit' den rand geloo pen. uit vrees voor blaauwe scheenen. Aldaar zal eene smids-dochter gesoldeerd worden met een Fhiliplandsche noalJ. Tc Goes heeft eene oude zeug weder slaags geweest met hare biggen, waar door verandering van wièr wordt verwacht. »De komkommers zijn uit den tijd," zeide onlangs eene moeder tegen hare dochter te Hoedenkens- kei ke. »en zoo gaat het met u en met de kui- persdoehter uit de stad ook; in Vlaanderen en Brahand hebben je ook ol gezocht en i iets kunnen vinden." hebhendi? Zijn de meeste menScheir dwaas, eni het genoeg hen te winnen;' of zou strenge regt vaardigheid te opgeblazen maken, en den nijd gevaarlijk opwekken? Terwijl wij ons zulke muizennesten in 't hoof zeilen, kan voor praeadveis worden gelezen In besluit van 5 dezer (Staatsblad No. 14-9), \vaa art. 4- aldus aanvangt: «Het eeretecken wor^ d«»or Ons toegekend.» Alzoo, te oordeelenofficieel te oordeelen, vonnissenowr pliglbéh achting, over zedelijk waarde, over de eer van Nederlanders, nemen y, aan «Ons.» En zal nu bij vrouwen, kinderen en andew die de strikken aangapen, zonder na te vrage' naar de bestrikkers, een kale oude sehuttersroj -ofiioiëol tot eene soort van schandtoeken zij gepromoveerd? [Kal.) GERRITJE fis toch aan den Stads b'o; gebonden. fiussclicn twee Vlissingselie Burgers, Jan. Wel buurman zijn ze ook met dat rekwest bij ]e geweest, om te teckenen dat de Koning de tegenwoordige Burgemeester dis pensatie moge verleenen, omdat Z. E. A. Doctor is, en volgens de wet geen Burgemeester kan blijven Koo. Ja, eerst een stads-bode en toon een anderen ronrilooper. Jan. En wat zeg je daarvan? Koo. Dat bet schande is; bijna vijf jaren ge leden is or voor dien "/.elfden man, ook zoo'n rekwest san de huizen der burgers, aangeboden en dat is gelukt hoewel er velen warén, die hel alles behnlven mooi (ouden nu probeeit men voor de tweede maal voor denzelfden man, ze moeien in den Haag wel denken dat die brave man ons rijk en gelukkig maakt, dat wij op hem ge.-dobl zijn als een kind op een suikerpopje, en liet is waarachtig ver van daar. Jan. Ja man de menschen zijn hier ziende blind; die er belang bij hebben, dat hij aan rt roer blijft, bedelen handleekenjngen en als er een menigte opslaat wordt er meer op de kwan titeit als op de kwaliteit dor onderteekenaars gelet, maar bij brave, falsuenlijke; solide burgers die door de ondervinding, belaas 1 wijs zijn ge worden, en bij w'ieh"men weet dat men een bok zal schieten, wordt dat goochel-rekwest niet ge presenteerd. Koo. Het is een brave goeije man, dat is waar die fortuin heeft, dat is ook waar maar bij zijn aanzienlijke praktijk als doctor komen die /'I200 als Burgemeester toch zoet binnen, Jan. Ik zeg maar dat zulke streken, ons ander maal een man tot Burgemeester kunnen doen op dringen die ons niet gelijkt, die niet onafhan kelijk is. en te veel tijd aan zijn practijk moet besteden om voor onze belangen met kracht werkzaam te zijn, Koo. Het is te hopen, dat Z. M. de Koning geen gehoor aan zulke slimme practijken zal geven en ^ons een Burgemeester zal zenden, die zelf standig en onafhankelijk is, kennis van zulk een belangrijke betrekking heeft, en een ieder opzijn plaats weet le zetten -- want men ziet liet dikwijls, dat goeije menschen als ze in hqoge ambten ge plaatst zijp, wel eens slaapmutsacblig worden en zich door anderen bij de ooren. laten trekken, we hebben er, och arm, staaltjes van geziert. Jan. De wet verbiedt het duidelijk, een prac- liserend genees-, heel- en verloskundige mag geen Burgemeester zijn. Koo. Ze weten in den Haag ook wel dat doctors en piuikmakers, meesters zijn over de hoofden van hun patiënten, Jan. Als doctor ho.u ik veel van den man, hij heeft ook schromelijk veel praclijk - maar als Burgemeester zou ik den man nooit verlangen. Koo. Maar, zou de man wel weten dat er op zulk een rare wijs voor hem gewerkt wordt. Jan. Ik kan 't moeijelijk gelooven want hij is te fatsoenlijk man om zulke huismiddeltjes voor het behoud van f 1200, te gebruiken. Koo. Dat het rekwest rond ?aat, is heilig waar maar ik zal er niet op teel enen, ik zou je veel meer kunnen zeggen, maar teekenen doe ik o -j vsrAwvóML ofl .D&d £2 - Jan. Ik ook niet. ïk wensch je den vrede, hoor 1 AOVEüïTEfV'TIEiV Schutters-strikken Onze tegen woonlige regeririgsinannpn hebben goed gevonden de titnlature van verschillende Staats- magten en autoriteiten af te schaffen, zoodat onze Volksvertegenwoordigers niet meer: Edelmogende onze Provinciale Staten niet meer: Edel Groot Achtbareonze Plaatselijke Besturen; niet meer: Edel Achtbare Ileeren werderi génoe'mden wie zaJ dit wraken? Maar, dat de Hccren in al hunnen ijver, om anderen hunne titels te ontnemen, hunne eigene behouden; terwijl zij juist met zicli- zelven hadden behóoren te beginnen, dit is zeer ergerlijk en stuitend Kan er wel bespottelijker titel bestaan, dan die van Majesteit voor een mensch? In een Christenland moest' zoodanige titel' niet worden geduld. Verder die van Excel lentie, aan Staatsdienaren, de Ministers! Wij willen gelooven, dat de regeringsmannen, te midden van al de drukten, daaraan niet eens gedacht zullen hebben en nemen dus de vrijheid, Hunne Excel- lentiën te herinneren, dat het meer dan tijd. is dat zij zelve van hunne dwaze titels afstand doen. 't Schijnt, dat in den Haag de knoopsgaten te kaal in 'den wind I dó pen, sedert de groole wolk breuk van ridderkruizen eene dorstwekkende droogte ten gevolge had, gedurende welke zeer 'zeldzaam een kruisje kwam nederdroppelen. Ken minister moet al zoowat doen. Aanleiding is wel op te schommelen, als een klerk een uurtje in 't Staats blad snuffelt Nu was men klaar mei artikeltje 33 uit de schntterswet van anno 1827. 't Is pene moeijelijke vraag, of een mensch beter dan slechter, gedweeër dan ij del er moet worden, als hem een pluimpje óp. deu rok wordt gestrikt, 't ïs eene vraag, het nadenken van wijsgeren waar dig. Maar eene tweede, misschien nog móe ij él ijk ér vraag i>, op hoedanige navorsching en uitspraak die strikken) zou moeten geschieden? Zullen door het geëerd publiek de hcstriktèn beoordeeld wor den naar den beslrikker, of de bestrikker naar de bestrikten? Is liet beter, dat de bestrikkerij ge- s'ch'iwie naar Vaste'én wettelijke regels door èene vierschaar, óf dat zij geschiede door céncn magt- Tooli woel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 2