ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 811. Maandag, 10 November 1851. illen. Nieuwstijdingen. jFtfatïfttftjfe. 8e. «Jaarg, iDiutsrWawJ. Verscheidenheden. Onze Ministers. loop: [TT, groot 3G of eeno ooi 57 len Inven» )rdonde door 1 Oude -Tujigc, bekomen bij te Willem- PllAFF, Q> KEN ABONNEERT ZICH: ia Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS» te Albany, c?u bij C. de RlïGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post iu Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika. Franco New-York» Dollars 1,10, I T. 'aatC, 75. ieo onderge- versclmfl- in vóór den ISïajg te doen. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, AD VERTENTXEN - 10 Ceut voor eiken regel, Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicriktee, Hoek van de Sehuithaven, Lelt. B, No. 94, Brieven en ingezonden stukken franco. uucau, eon rijke tig, was sedert gesteldheid ver-: voeten en en-j trekte, tot dat as«le overtui- waterzucht leed, de geneeskundi- welk hein echter erger wenl'.j te gebruiken' in een ongeloof- hersteld, van ƒ15.30 ƒ23,80 - 15,90 - 23,90, bekomen bij1 te 's Hertogen* 44 Holloivay'i Londen, 3 Nov. Nu de tentoonstelling afge- loopen is, houden de dagbladen zich bijna met niets anders bezig dan met het bezoek van Kossuth, met de geestdrift, die hij overal ontmoet, met de beschrijving van zijnen persoon en van de leden zijner familie, met alles wat hij zegt en doet, tot in de geringste kleinigheden. Gcheele kolommen zijn er mede gevuld. Men herinnert zich niet, dat ooit een vreemdeling met zoo veel eerbewij- zing en enthousiasme in Engeland ontvangen is. II ij is de inode van den dag. Duizenden stroo men bij, waar hij zich vertoont, en zijne woning te Winchester is bij voortduring als in belegerings toestand. De commission, die tot hem komen, om hem te begroeten, verdringen elkander; dage lijks ontvangt hij geheele koffers met adressen en brieven; de noodigingen lot feesten en banketten nemen geen einde. De geestdrift heeft jong en oud in alle standen bevangen en niet het minst onderscheiden zich de vrouwen. Zijne beeldlenis hangt in alle winkels en wordt op de straten voor een penny verkocht. Het ééne gedicht volgt Jict andere op; vlugschriften en boeken geven zij- jie levensbeschrijving, en wat men slechts eenen naam kan geven, draagt den naam van den Magyaar. evolg gebruikt vclitige on* Oorsulslng, daaruit ont- en en weg li gt is 70 cents. Pnrijs 6 November. De democratische partij iegt meer staatkundige inzigten en eensgezindheid aan den dag. Zij heeft eene talrijke bijeenkomst ge houden waarin zoowel de hoog roode als de meer gematigde republikeinen vertegenwoordigd werden. Daarin heeft men de te volgen gedragslijn vastgesteld en besloten dat men het voorstel tot opheffing der, kieswet zoude ondersteunen en te vens bepaald in hoe ver men de nieuwe kieswet zoude verdedigen. Al de besluiten werden met eenparige stemmen genomen. Voorwaar de voorstan ders der orJe mogteii wel eei) voorbeeld nemen aan hunne tegenstanders die toonen te weten wat zij willen. Aan de honden-en kalten-markt te Parijs, waren heden aangehragt: 1857 stuks honden en 247 katten er was veel kooplustde prijzen varieerden van 1000 frs. lot 25 cs. Een leeiijke hondmaar vermaard wegens zijne gevechten werd voor 890 frs. aan een slagtcrsknecht ver- K-EIiïXE» kocht. hame reuk e® Het dagblad l'Avénement verhaalt het volgende cn gere"eldö;Peva': Hen jong menseh, bohoorende tot deJoodsche ii ondergetee-i godsdienstwilde in het huwelijk treden met een iet verze-elil' Katholijk meisje. Men deed tot dit doel aanzoek 0 bij een pastoor, om dit huwelijk in te zegenen Welke dit nogtans niet op zich wilde nemenzon- Pillen. der magtiging van Rome. De Paus weigerde evenwel hiertoe magtiging te verleenen. Hierop wendde men tn «Ic Inge zich tot den opperrabbijn, welke echter evenmin geene snijdin: Wilde toestaan zulk een huwelijk in te zegenen, rijs is 30 een JJ" deze verlegenheid wendde zich het echtpaar tot den Protestantschen lecraar Coquerel, die verklaarde, geene zwarigheid te zien, om aan beider verlangen 50 te voldaan zoodat het huwelijk van een Jood en >n 50 40 'le' kalholijk meisje door een protestant ingezegend is. Te Florence heeft cen voorval plaats gehad 25 cents e| hetwelk veel opschudding veroorzaakt heeft. Oosten- imcn bij vijksche soldaten hebben in staat van dronkenschap BRAND. *wee Toskaanschc Prinsessen belecdigd. De gendar- Zicrikzce mes z'j" hierop toegeschoten en een Oostenrijksch pnajoor beval, die beide soldaten iu hechtenis le - -jjtiemenmaar een gendarme welke dit bevel N P. de LOO wilde ten uitvoer brengen is door een der Oos tenrijkers omver geworpen en hieruit ontstond een gevecht waarin de gendarmes het onderspit heb ben gedolven. Menzegt.dat de jongste der beide beleedigde Prinsessen bij deze gelegenheid is gekwest. Klerlkzee, 8 Nov. De Predikant van Sirjans- land heeft jl. Zondag in zijne leerrede over Philipp. HI, vs. 14, hulde gedaan aan de gedach tenis van den Wei-Edel Gestrengen Heer Jacobus SlcgtRidder van den Nederlandschen Leeuw en Griffier der Staten van Zeeland eenmaal Secrelaris van genoemd dorpen aan wien de inwoners zoo vele verbeteringen aan kerk en pastorij te danken hebben; door wiens invloed hier een korenmolen gekomen is en vele goede inrigtingen be vorderd heeft. Zijn dood is een verlies voor zijne vrouw en kinderenmaar zal ook door geheel Zeeland betreurd worden. Een man die door eigen verdiensten tot dien trap van aanzien gekomen is, verdiend zulks. Zijn schielijke dood leert ons onze vergankelijkheid en de onzekerheid van ons leven, en zijne ver diensten doen ons zien, dat, onvermoeide werk zaamheid eerlijkheid en deugd altijd zichzelf beloond. Zicrikzce, 10 Nov. Naar wij vernemen, zal in deze week plaats vinden het Afscheids-concert van den Heer C. F. L. Dicterich, die gedurende een tiental jaren onzen stadgenoot was, doch weldra, uit hoofde van zijn vertrek naar verwijderde oorden, dat niet meer zijn zal. Wij hopen, zouden bijna durven zeggen, rekenen er opdat dat Concert woarop men den jeugdigen kunstenaar verscheidene malen zal hoorendruk, zeer druk zal bezocht zijn, en dat veten, zeer velen, zich deze gelegen heid zullen ten nutte maken al ware het slechts om door applaus, het vaarwel I den jongeling luide toe te roepen. Wij wenschen den Heer Dielerich eene volle zaal en diensvolgens eene goede recette toe. Wij vernemen met genoegen, dat het adres van den Heer Job van der Have, cumsius om van uit den boezem van de vergadering der Staten van Zeeland, een request aan Z. M. den Koning, tot opheffing der tienden, in te zenden, met een gunstig gevolg bekroond is, en dat in de verga dering van den 7 dezer, niettegenstaande het voor stel door sommigen met vuur bestreden werd met 24 tegen 15 stemmen, tot de opzending van genoemd request is besloten. En dat tot het con- cipieeren daarvan benoemd zijn: de Heeren van den Bosch, van der Have en Vis. Wij verblijden ons dat die taak aan znlke warme voorstanders van landbouw en nijverheid is toe vertrouwd en juichen daarom deze keuze der Ver gadering in ruime mate toe. Te Noordlaren heeft den 1 dezer, ten huize van B. Klinkhamer, koorn- en pelmoleuaar aldaar, eene zonderlinge weddingschap plaats gehad. De tweede knecht van genoemden molenaar zoude trekken tegen eenen grooten hond van A. Kuipers, mede daar ter plaatse woonachtig. Deze wedding schap hield iu, dat de jongeling aan de eene en de hond aan de andere zijóe van de Noordlaar- dervaart zoude staan en dat men hen beide aan een touw, dat over de vaart reikte, zoude vast binden. Des avondsomstreeks half tien ure gingen de wedders naar genoemde plaats. Vele nieuwsgierigen volgden hen, oin dit zoo zonderlinge schouwspel te zien. Aan de vaart gekomen zijnde, bond men den jongeling aan het eene en den hond aan het andere eind van het touw vast, terwijl de vaart hen van elkander scheidde. Het touw niet heel lang zijnde, moest de hond tot op den oever getrokken worden. Het volgzame dier, hoe wel voor het water bevreesd, bleef staan, tot dat de jongeling zich goed had geplaatst. Op het wojrd van een, twee, drie, riep de zoon van A. Kuipers: Sultan! (zoo was denaam van den hond). Sultan, zijnen meester gehoorzaam zijnde, cn mede voor het water bevreesd, deed eenen grooten sprong hetwelk ten gevolge had, dat de jongeling tegen wil en dank iu het water moestzoo zelfsdat hij aan de andere zijde der vaart weder te voor schijn kwam, tot groote verwondering van hem zeiven en van de omstanders. GEMENGDE BERIGTEN. Zoo wij voorspeld hebben heeft Kossuth te Lon den reeds cen onderhoud gehad met Ledru Rollin en Mazzini. De boodschap van don President der Franscher. is compleet als zijn karakter: on beduidend doch bij slot van rekening stelt hij eene nieuwe geldleening voor. Ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wets-ontwerp ingekomen, tot het uitgeven van nieuwe munt biljetten en in de Provinciale Staten van Zeeland is op 4 November hoofdzakelijk gekeuveld over springstieren en liet verplegen van een hengst. In den gemeente-raad te Lonneker wordt er anders uit de klompen gesprongen alle baantjes zullen aan den minsten inschrijver vergeven worden; reeds is het ambacht van ontvanger aangenomen voor 25 cents per jaar. De burgemeester van Rosmalen is door de Arr. Regtbank te 's Hertogenbosch ver oordeeld geworden tot ééne maand gevangenis f 25 boete en ontzegging van 5 jaren van zijn burgerregt, wegens liet beleedigen van twee maré- chaussée's. De burgemeester van Nazareth is er beter afgekomenin zake de schermutseling met den Controleur Stackinan. Hare Majesteit van Engeland heeft eene redevoering gehouden over de kouseband. Te Waalwijk wordt een strengen winter voorspelt, doordien er dat zelden gebeurt, reeds wolven zijn gezien eenige schapen zijn reeds verscheurd. Overleden te 's Gravenhageeene arme jodin f 100 jaren oud. Dus een jodenvioek en een Nederlandsch vooruitzigt voor allen die zóó lang leven, en die niet uit den grooten trog worden gevoed. Het zoutsmokkelen is in Slagtmaand merkelijk toegenomen en een burge meester wordt met den dag vetter, Ook is een stads-rommies boven de wetvoor kleine smok- kelaartjes doet hij 's nachts de poort open en laat wagens passeren voor een matig fooitje. Was het noemen van ambtsmisdaad nu geen hoon en laster, dan zouden wij zjjn naam noemen maar nu moe ten zij maar ruiken wie het is. Te Brielle zal de levering van het brood voor 't Nachtmaal aan den minst inschrijvenden aanbesteed worden alsmede het brood voor de gevangenen. Aldaar heeft de nieuwe Baad minus één lid afstand gedaan van 't slagveld tot uitbreiding eener touw- slagerij. Dat ééne lid was er tegen omdat hij met zijne dochters daar niet meer zou kunnen wandelen. Anlje aldaar is zoo verlangend naar de maand Maart als wanneer Jan dan zijne afre kening krijgt, dat zij tegen dien tijd reeds de nieuwste modes te Parijs besteld heeft. In de kerk toont ze dat zij de bokkigheid van Jan zal overerven. Eervol bedanktde commissaris der Zeeloodsen te Brielle.Wordt eerstdaags in omloop verwacht: 40(10 N. ponden halve centjes. -^- Te Brigda.mme heeft een heer met de kermis een jonge satan in de maak gedaan en de meisjes-naaischool te Sche- veningen is namens de koningin-wed. weder ge opend. De stads-commiezen plus poortiers, zitten in zak en asschenu met nieuwe jaar het poortgeld wordt afgeschaft. Die aan de havenpoort wil de poort niet openen en sluiten dan voor een extra honorarium voor olie en vuurwant bijna alle nachten moet de poort 5 a 6 maal opengedaan worden zegt hij om zout binnen te brengen. Te Sommelsdijk is een geslagt varken, waarvan den Keizer niet gegeven was wat des Keizers ispubliek verkochi en heeft de kapitale som opgebragt van ééééén cents het Nederlandsche pond. Wanneer dus de men-chen elkander verstaan en nimmer bieden kan er voordueliger gesmokkeld worden dan veraccijnsd. Op Allerheiligen avond heeft er te Sas-van-Gend bij mejufvrouw de 11. eene kloppartij plaats gehad tusschen een van Zijner Majesteits officieren en een voornaam rijks beambte ten gevolge waarvan de laatste door de glazen op straat werd gesmeten. Na eene ontdekkingsreis van ettelijke maanden is men er eindelijk in geslaagd een' minister van marine te vinden. Men zegt evenwel dat het nog slechts eene zeer onzekere vond is dat de man zich niet dan voorwaardelijk heeft verbonden en een achterdeurtje heeft opengehouden om zich uit den brand te redden. Wat hiervan zij, het moet genoegen doen eene zoo belangrijke tak van algemeen bestuur als in ons land de marine is, weder onder een bepaald hoofd te zien geplaatst. Het interimair beheer van den generaal Spengler heeft wel is waar geene reden tot klagen gegevenintegendeelmen vernam niet an ders dan blijken van tevredenheid en goedkeuring maar het lijdt toch wel geen twijfel, dat iemand, die zich cen lijdelijk bestuur ziet opdragen over een vak waaraan hij ten eenenmale vreemd is, zich be palen zal tot de eenvoudige voortzetting van heigeen hij vindttot de zorg dat de regelmatige loop van zaken niet worde gestremd. Aan maatregelen die verder reikenkan hij niet denken. Het belang der marine op zichzelven evenwel ter zijde gelaten zoo is ongetwijfeld de benoeming van een hoofd voor een departement van algemeen be stuur, dat langen tijd zonder speciale leiding was geheel in het belang der Regering. Wat men ook zegge moge, de zedelijke kracht eener regering lijdt er onder wanoeer de aanblijvende ministers te ver geefs naar een ambtgenoot blijven zoeken, wanneer het ministerie langen tijd onvoltallig blijft. Dit is in het algemeen waar. Bovendien was eene aanvulling iu den tegenwoordigen toestand van ons ministerie dubbel wenschelijk, want het behoeft niet verbloemd te worden dat de kracht onzer regering slechts bestaat in den bijzonderen invloed en de bij zondere sterkte van enkele onzer ministers. Het is niet alleen niet onmogelijk maar zelfs niet onwaar schijnlijk dat zeer spoedig twee. of welligt drie van de tegenwoordige ministers zich genoopt zullen vin den af le treden neemt men daarbij nu in aanmer king, dat wij tegenwoordig slechts zeven ministers tellen, dan zou, als er eene vacature bleef bestaan bij eene aftreding van een drietal, niet dan de min derheid overblijven. En nu moge die minderheid in getal wat zedelijken invloed betreftverreweg de meerderheid uitmaken; men zal moeten erkennen hoe ligt daaruit voor de dienst des lands nadeeligo schokken kunnen voortvloeijen. Wij mogen er ons daarom over verblijdenvooral op dit tijdstip, het ministerie weder voltallig te zien. Wij spraken van de aftreding van sommige*onzer ministers als zeer waarschijnlijk, leder gevoelt, dat wij hierbij liet eerst het oog hebben op den minister van Justitie. Inderdaad zal ieder die eenigepmatc den gang van zaken gevolgd heelt, moeten erkennendit de positie van den heer var. Rosenthal onhoud baar is. Vragen wij waarom hij eigenlijk tot minister be noemd werd?dan moet liet antwoord naar de meening van velen, luiden: Om door zijne benoeming de benoeming van Thorbecke te temperen. Mijnheer van Rosenthal was zooveel als de zoetigheid die men aan kinderen als een toegiftje voorhoudt wanoeer zij ei n bitter diankje moeten slikken. Ja zoo was hel. Het voor sommige bittere, maar hartsterkende geneesmiddel aan de natie toegediend was Thor becke; en nu zou van Rosenthal het temperend zoetizheidje zijn. Maar nu liet geneesmiddel gewerkt heeft eri zijne kracht heeft doen gevoelen, nu de natie gezond is geworden, nu begint zij van dat zoetigiieidje te walgen. Vragen wij, wat heeft eigenlijk de minister van Rosenthal gedurende zijne ministeriele loopbaan uitgerigt? dan moet het antwoord luiden: Hij hoeft gedebuteerd met eene ergerlijke nederlaag, bij heide kamers le gelijk, Ier zake zijner voogdij- wet; vervolgens heeft hij een aantal vreemdelingen, bij wege vau naturalisatie, tot Nederlanders, en zijn' eenigen zoon, bij wege van ouclerwetsche

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 1