No. 804 8e. Jaarg Donderdag16 October 18öfi. oop: >op Be Gemeente-raad der Stad. laten' Nieuwstijdingen. ÏKKI.VG- West poort Tuiniers- dei» Uit go- over dezes. i deze aan ter kennis, met de E onder de gunst 1 Man ge- ZIERIkZEESMIE NIEUWS KEN ABONNEERT ZICH: fa Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Araerika, bij J. QTJINTUS. te Albany, eu bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ARONNEBXENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES? 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiiktee Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. Lozanne. geëerde Broeder, •er bij hem ItLÓGEE- f uitoefent, k zoo om de gewone briefjes en i bezorgen BERGE, rlosiemaker. Gelijk, zoo als Vondel te regt zegt, de liefde voor zijn land een ieder is aangeboren, zoo heeft menigeen eene zekere voorliefde voor'de plaats zijner inwoning; zoodat het Welen aangenaam aandoet, wanneer er van die plaats een goed gerucht uitgaat, of daden bedreven worden, die met lof vernield, of inrigliugen daargesteld worden, die tot al gemeen of plaatselijk heil en welvaart, voorspoed of roem verstrekken; terwijl het imn evenzeer grieft, wanneer van die plaats i een kwaad gerucht in omloop is, en zij over het algemeen niet kan gesteld worden naast andere van haren rang. In het eerste geval is het. of de lol' eu roem op ons afvloeit; in het laatste, alsof wij ons scha men tot hare bewoners te belmoren. Wij noemen dien trek van het karakter een edelen naijver, die, wel bestuurd, de bron kan worden van veel goeds, en die den Hoofden der plaatsen een waarborg is, dat het goed, hetwelk zij verrigtenop regten prijs gesteld wordt; terwijl het hen f 'lip doet vreezen voor afwijking of verwaar- tóü## loozing hunner pligteu; wel wetende, dat hunne onderhoorigen dit niet onopgemerkt Rl.tzl.il» Uit dat oogpunt beschouwd, is dc opmer- king, die men dagelijks van velen hoort en kan door J O J ,01 Diegenen welke maken, dat liet bevreemdend is, dat de btad ring der inge- onzer inwoning in tneenig opzigt eerst begint, heeft de eer ijn voorzien KIJTÜB- ky's Ba se, tae- ttesTSI- ens, Kap oor deszelfti ieeen franco. -I Iiereiiiujj .1. mtiuij, mjiui, e '"aankidèmie als ve,e het reeds ten einde gebragt, of althans lang een begin gemaakt hebben, niet onbili jk. Men noemt elders onze provincie, onverminderd dedagelijksche vervoermiddelen naar Noord - en Zuid-Holland, eene afge legene, en het is, alsof met die afgelegen heid tevens verbonden ware, dat men altijd verder van liet beginnen moet afzijn, dan in andere gewesten. Van overal elders schier leest men dat de nieuwe Gemeente-raad geïnstalleerd van den ouden Raad op eene waardige en den aftredende Leden lot eere verstrekkende wijze afscheid genomen is; dat de geloofs brieven der nieuw gekozen Raadsleden zijn onderzocht, goed- of afgekeurd; terwijl men in alle Dagbladen levens reeds heeft aanleidendc ivcg le neiuea itaud lenig !o leden voortge-l orden door bij- pillen te ge- geneesmiddel lever gal of 'RIJZEN van ƒ13.30 ƒ23,31 - 13,90 - 23,9« s bekomen lil IN Ie Tholen, te 's Hertogen (4 Holloiva/l met primo treden eoifj - KIWECHÏ! een niet !t0 jaren oud tjn bekwaam meest in aan letter S., bij 'EEDEN lij S-KNECB11 ij zien aankondigen, wat er in de eerste open bare Raads-vergadering behandeld geworden is. Hier hoort men er niets van, en men vraagt alzoo niet ten onregt: wat zou daar van de oorzaak zijn? Zijn er nog zoovele oude zaken aanhangig, die eerst moeten afgehandeld worden, eer men met nieuwe kan hegii of dergelijke meer. Dc voorliefde van velen voor hunne woonplaats rstaat en val maakt dit uitstel niet oneigenaardig lot een Adres bij de leedgevoel, tot een zekere fnuiking van den onschuldigen hoogmoeddat men niet met even veel ophef van zijn' lievelingsplek kan spreken, als andere stedelingen, cn ons dunkt moest geven. ihjkcek dsclie Godsl itgever tlezej dat men daaraan niet langer voedsel is, niet in den vereischten wettelijken vorm waren, en dat daaruit een geschil ontstond, hetwelk ter beoordeeling van de Gedeputeerde Staten onzer Provincie moest gebragt wor den gesteld, dat die uitspraak nog eens, bij verschil van gevoelen, aan dat des konings moest onderworpen wordenwelke on aangename, ja, welligt schadelijke gevolgen zoude dan een zoodanig incident niet aan der stads belangen kunnen toebrengen? Het is alzoo, behalve om meer andere redenen, wenschelijk, dat er geen noodeloos uitstel meer plaats hebbe van eeu door de nieuwe Gemeente wet voorgeschreven bepa ling. Het is toch vooral thans zaak, dat de Gemeente-raden de sympathie behouden van het Volk, door hetwelk zij gekozen zijn. De sluimerende geest, die vroeger hij sommigen bij beraadslaging met gesloten deuren welligt plaats vondzal nu wel vervangen mogen worden door krachtige op wekking en leven. Hel verschil in de wijze van keuze lusscheii weleer en thans is te contrasterend om slaperig te handelen. Weleer bepaalde het lot de stemmen der kiezers; nu heeft vrije keuze de stemmen uitgebragt, althans kunnen en moeten uit brengen. Weleer werd alles als in hel duistere verrigl; nu wordt alles door den Raad in het licht gesteld en openbaar ge maakt. De lastgevers zullen mitsdien nu met eigen oogen zienhóé hunne lasthebbers de hun toevertrouwde taak volvoeren; en het moet hun wel ten scherpen prikkel zijn, te weten, dat hun afscheidsbrief lang reeds vóór liet einde van hunnen diensttijd gereed zul liggen, indien zij zich hunner roeping onwaardig hetoonenof bewijzen leveren, dat zij voor dezelve niet berekend zijn. Men boude hel gezegde geenszins voor een blijk van vitzucht, of als eeue proeve, dat meu van af den beginne de daden des Bestuurs ontijdig en ongegrond -J Want, genomen eens, dat de geloofs- P. ue LO'J!| brieven van één of meer nieuwe Raadsleden, zoo als dit ook van sommige elders gebleken deeleti. Men vinde er in voor de ingenotnenheii beoor- veelccr eeu bewijs 1 met dc uitgebragte keuze; maar waarhij men levens ken baar maakt, dat hel den volke een zelfverhef fend denkbeeld is, zich met anderen le kunnen meten cn niet aangenaam altijd van elders eerst het goede te hooren uitgaan. Die beta melijke zucht voedsel le geven moet den Raad veeleer slreelend ziju; maar levens overtuigen, dat dc lijden voorbij zijn, waarin het volk zich blindelings aan de leiding des Bestuurs overgaf, eo genoeg op do hoogte slaat, 0111 te beoordeclen, of het door hetzelve wel of kwalijk geregeerd wordt. JFrwrcfeijll. Parijs, 10 Oct. De geruchten van eene ministe riele crisis hebben heden alle andere berigten op den achtergrond doen schuiven. De eenige vraag, welke men hoorde opperen en omtrent welker be antwoording de meeningen zeer verschillen is deze: Verkeert Frankrijk op dezen oogenblik al of niet in eeiién staat van ministeriële crisis Dit althans schijnt zeker te zijn namelijk dat de heer Carlier ten gevolge van het artikel van den Constitutioneel, zijn ontslag heeft ingediend en dat in een kabinetsraad waarin het vraagstuk der wet van 31 Mei ter sprake was gebragt de beer Léon Faucher zijne portefeuille heeft nedergelegd, welk voorbeeld door al zijne aanwezige ambtgenoo- ten gevolgd zou zijn. De aanleiding hiertoe als ook tot het ontslag van den heer Carlier zou zijn het vaste voornemen van den President om die wet in te trekkenen zijne weigering om het voorstel tot vervroeging van het tijdstip der verkiezingen voor de Wetgevende Vergadering, goed te keuren Indien het echter stellig waar is dat die ver schillende ontslagen zijn aangeboden is men echter nog zeer onzeker omtrent de gevolgen, welke daar uit zouden kunnen voortvloeijc-n. Er wordt gespro ken van een kabinet Odilon Barrot hetgeen niet zeer waarschijnlijk is; van een ministerie Lamar- tine, van een zuiver Bonapartistisch kabinet waarin de Persigny zitting zoude hebben of van eene verzoening met de aftredende ministers zoodat het kabinet weder aan het bestuur zou blijven dit laatste heeft den meesten schijn van waarheid; zoodat nten met alle regt kan vragen Bestaat er al dan niet eene ministeriële crisis Wat hiervan ook zij dit blijft niettemin zeker, dat indien de aangeboden demissiën ingetrokken wordenhet kabinet slecht» een kortstondig be staan zal hebben en het noodwendig zal moeten aftreden wanneer het oogenblik zal gekomen zijn, waarop een bepaald besluit genomen zal moeten worden dus na de bijeenkomst der Wetg. Verg. Men wil weten dat verscheiden leden der permanente commissi? inlichtingen aan den minister van binner.l. zaken willen vragen over de geruch ten van eene ministeriële crisisten einde des noodig de commissie te doen vergaderen. De gezanten der Noordsche Hoven te Parijs zijn verontrust over de proclamatie van Kossutli en het adres van het stedelijk bestuur van Londen. Zij hebben couriers naar hunne regeringen gezon den. In sommige staalkundige kringen werd ver zekerd. dat het op den aandrang van die gezanten is, dat de Fransche regering aan Iiossuth den door- togt door Frankrijk heeft geweigerd. Kossuth heeft in den avond van den 2 de zer, aan boord van het Amerikaansche stoomfre- gatschip Mississipi, van Marseille de reis naar Lon den voortgezet; eene groote menigte was zamen- gevloeid, om getuige van de afreis te zijn. Vóór zijn vertrek heeft Kossuth nog de volgende pro clamatie uitgevaardigd Aan de democratie van Marseille I Burgers, toen de Regering der Fransche Repu bliek mij het verlof geweigerd had, Frankrijk door te trekken, heeft het volk van Marseille, gehoor gevende aan de ingeving van een dier edele drijf veren van het Fransche hart. welke eene onuit puttelijke bron zijn van de grootheid van uw volk, mij wel willen vereeren met eene manifestatie zij ner Ropublikeinsche gevoelens; eene manifestatie, achtenswaardig in hare beweegredenen, mannelijk in haar besluit, vreedzaam in hare ijver cn majes tueus in hare kalmte, gelijk de natuur, dat groote beeld Gods, vóór den slorm. Ik heb mijnen naam hooren vermengen met het gezang van den Mar- seillaanschcn marsch en met den kreet van: leve de Rcpubliclc\ den eenigen wettigen kreet in Frank rijk den eenigen, welks wettigheid herwonnen js door zooveel bloed van de martelaren der vrij heid. Het is zoo aangeboren, de vrijheid te be minnen, liet zegt zoo weinig voor haar te lijden! Zulks is bijna minder dan eenvoudige pligt; maar er is een hooger roem in de gedachte van ver eenzelvigd te worden met liet beginsel der vrijheid, iu de meening van het Fransche volk. Ik jaag niet naar roem; maar dien roem neem ik aan, om hem te verwerven. Ik neem dien aan a's een waarborg van solidariteit; ik neem dien aan als eene betuiging van de broederschap der Franscl e Natie voor alle Volken; ik neem dien aan als de heilspreuk voor mijn zeer geliefj Vaderland. U Fianschen! Bepublikeinenl zij de eer van dat heil' Het is de pligt van ons, arme Hongaren, dat te verwerven Wij zullen liet verwerven. Mijn volk zal de oproeping uwer broederschap begrijpen; het zal fier daarop zijn en zulks wakker beantwoorden, zooals het hem past, die er eene eer in stelt, broeder genaamd te worden door het Fransche volk. Ziedaar de eenige dank, het volk van Mar seille waardig, die manifestatie waardig, waarme de het mij wel heeft willen vereeren, maar in mij mijn volk ziende en in mijn volk minder het ver- ledene dan de toekomst I Veroorlooft mij niet meer te spreken van de weigering van de Fransche Re publiek, om mij het trekken over haar grondgebied toe te staan; ik weet, dat het Fransche volk niet solidair is voor hare handelingenIk zal die weigering niet meer gedenken, cn wensch, dat de nienschlieid zich die niet meer lierinnere, wanneer bij geval zij, die reeds gebannen zijn en die zulks vergelen zijn, naar het schijnt, het op nieuw wierden! Gisteren avond is een uwer broe ders (onzer broeders), een arbeider uit Marseille, ja.' ik weet zijn naam, en zal dien nooit ver geten, in weerwil der koude, naar boord van het Amerikaansche fregatschip komen zwemmen, om mij de hand tc drukken. Ik heb de zijne met liefde, met ontroering gedrukt, terwijl ik hem op zachten toon zijne vermetelheid verweet. «Hoe zoo, antwoordde hij mij, ik wilde uwe hand aan raken, ik vond geen vaartuig en stortte mij in het water, hier ben ik. Zijn er hinderpalen voor dengene, die wil?" Aan deze woorden moest ik mij onderwerpen. Bij mijne komst bezat ik de liefde tot de vrijheidhet gevoel van de pligt en de broederschap, doch te Marseille heb ik de zin spreuk gevonden: Geen hinderpaal voor hem, dia wil. Dat zal mijne zinspreuk zijn. Leve de Re- publiekl Heil en broederschap! Louts Kossuth." Het blijkt thans, dat Kossuth verlof had kunnen bekomen, Frankrijk door te reizen, wanneer hij den weg had willen nemen over Bourgcs en niet over Lyon, waar de democraten liern eene uvatie bereidden. De Hongaar wilde zich hieraan niet onderwerpen. Farajs, 10 Oct. Als CC" vervolg op liet onlangs medegedeelde gevecht lusscheu de beruchte Korsikaaoschc roovers Massoui diens broeder Xavier en Nathieu Arighi en de gendarmerie waarbij de cersle en de laatste bandiet gedood werden tclirijft men llians bet volgende uit Korsica Xavier Massoni die gelijk iuderlijd gemeld gewond de vlugt nain werd op den voet gevolgd iloor eeue bri gade gendai meric ouder bevel van tien luitenant Virgitti. Na een toevluglsoord bij de bewoners van Nicola vruch teloos gezocht te hebben vlugtic hij even als indertijd Arielii, in eeue grot, gelegen op den top van cenen berg, Moiitc-lireiutu genaamd waar hij zich zuo goed mogelijk verschanste. De gendarmerie iiatl de grot weldra omsin geld cn wilde haar als liet ware storniendeihand innemen, doch dit gelukte niet, daar het vuur van den rooverden gendarme Paoli-doodde eu nog een ander kwetste terwijl de kogels den bandiet onmogelijk konden IretTcn. De luitenant Virgitta zond den olgentlen dag om hulp naar Col tewaaiop otimiddelijk versterking op het ter rein verscheen. Een kapitein der genie liet drie handgra naten iu de grot werpen wier losbarstingen haar ten halve vernielden. Men dacht dat de roover door de neder- vallendc rotsblokken gedood was docii na eer, slilstand van eeuige minuten opende tiij op nieuw liet vuur. Plotseling trad hij collier uil de grot loste zijn geweer op zijne vijanden cn bood hen toen zijne borst als bet ware tarleud, iu de verte aan. In hetzelfde oogenblik zonk hij dour verscheidene kogels gctrotTeu stervende neder. Het gevecht had drie dagen geduurd. Iu de grut vond men niets dan eenig brood alsmede eenige genees middelen waarmede de bandiet de wonden had trachten te genezen, die hij bij eeu eerste gevecht aan den bals en het linkerbeen ontving. Men vond gceu spoor van water ot van een fiesch of vaatwerk waarin eenige drank kon geweest zijn weshalve de baudiel iu al dien tijd niets ge dronken bad. Frankfort, 10 October. De Badensclic regering tracht bij voortduring de laud verhuizing op groote schaal le bevorderen. Zij heeft op nieuw eene Teer aanzienlijke som toegestaan, tot bcslrij ling der transporikosten vaneen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 1