Te koop: J. D. N0LET, wumoiin (asdubdbvguei HoIIoway's pillen. Verscheidenheden V kundige hulp in te roepen. Hij had den arm ge broken en moest eene chirurgialc operatie onder gaan. Hij schreef kort daarop aan zijne vrouw: l)e machine is hijna gereed. Met Gods hulp zal ons lijden niet lang meer duren alles gaat goed. Deze blief werd op het postkantoor geopend en de schrijver in de gevangenis geworpen tot dat de chirurgijn aan de policie ds vereischte ophel dering aangaande deze zonderlinge misvatting gaf. Den 14 Augustus zijn in hijna het geheele koningrijk Napels sterke schokken van aardbevin gen gevoeld en welhet hevigst in de provin cie Basilicata. Hier ontvangene berigten omtrent deze gebeurtenis behelzen o. a. de volgende bij zonderheden In de genoemde provincie zijn in ruim 50 dorpen meer of minder belangrijke ver woestingen door die aardbeving aangerigt. Op verscheideneo plaatsen zijn de voornaamste gebouwen vernield en in alle hebben eeu aantal personen het leven verloren bij het instorten der woningen. Het meest heeft de stad Melft geleden welke eene bevolking van 10,000 hoofden telt. Drie vierden van die stad zijn in puinhoopen veranderd. Het aartsbisschoppelijke paleis het gesticht voor onderwijs, het raadhuis, de kazernen, enz. zijn er ingestort. Het bekende getal der dooden be draagt reeds 700buitendien zijn 200 personen gewond. Eene der rijkste en meest bevolkte wij ken van de stad is geheel vernield. Naar men verneemt, is de grond niet gespleten, maar is de verwoesting veroorzaakt door het instorten der gebouwen terwijl de schokken elkander snel opvolgden. De bewoners hadden daardoor geezi tijd om zich te redden. Op het vernemen van deze rampheeft de Koning teistond eene som van 4000 ducaten uit zijn eigene middelen af gezonderd ten behoeve der noodlijdendende Koningin heeft 2000 d. daarbij gevoegd en uit de schatkist is 5000 ducaten bijgedragen. Er zijn tijdelijke hospitalen opgerigt en detachementen sapeurs en mineurs zijn naar onderscheidene plaatsen afgezonden om behulpzaam te wezen in het op ruimen van de puinhoopen en het opdelven der lijken. Onder de bevolking heerscht nog de grootste angst, nademaal men eene herhaling van de aardbevingen vreesteveu als in 1789 als wanneer zij gedurende negen maanden zich herhaalden. GEMENGDE BERIGTEN. 's Hertogenbosch4 Sept. Gisterenavond heeft zich alhier uit eigene beweging (door zijn verontrust gewetenzoo hij zegtgedreven) in Jiechlenis begeven zekere Wou ter Sckijvenaarals schuldig aan moedwillige brandstichting in het huis zijns broeders le Kruisland, onder Steenbergen, ge pleegd in den nacht van Zondag op Maandag waardoor de bezittingen diens broeders totaal moe ten vernield zijn en hij zelf zeer gevaarlijk gewond of reeds aan de gevolgen zou overleden zijo. Het wanbedrijf des daders zou uit wraak zijn ontstaan. 's Gravenhage 6 Sept. Gisteren is voor het hof in Zuid-Holland de zaak behandeld van Abraham van Tilburg. Nadat in deze zaak 15 getuigen waren gehoord maakle de adv.-geil., Air. Gefken den beschuldigde opmerkzaam dat het onderzoek over eene zwaardere kwalificatie had geloopen dan die welke in de acte van beschul diging was uitgedrukt. Vervolgens zette Z. E. G. A. de beschuldiging uiteen en rekwireprde dat het hof den beschuldigde schuldig zou verklaren aan poging tot moorden hem ter dood zou vcroor- deelen. De teregtzitling werd toen geschorst tot Zaturdag morgen den 6 September. Het woord alsnu zijnde aan Air. J. van Gigch ambtshalve ver dediger van den beschuldigde trachtte pleiter te betoogen na de feilen le hebben uiteengezet 1°. dat er noch premeditatie noch animus occidendi, het plan om te dooden in casu aanwezig was 2°. dat er zelfs voor den verwonde geen beletsel tot persoonlijken arbeid van meer dan 20 dagen had bestaan, en 3°. dat er dus sprake was van een correctioneel feit. Het hof zal den 13den Sept. e. k. uilspraak doen. Zlerikzee 10 Sept. De zaak van den heer jonkheer R. L. v. Andringa de Kempenaer wint dagelijks in belang. Na zijne verdrijving uit Belgie, door de eerlang le ontmaskeren vijanden van den voormaligen vertrouweling vanZ. M. Wil lem 11 geintriguëerdhebben onderscheidene Bel gische Bladen zich tegen zulk eene handelwijze door niets geregtvaardigdten sterkste uitgelaten. Thans begint de Par ijssche drukpers zich met de zaak te hemoeijen. Het groote dagblad le Siècle, bevat daaromtrent een artikel, dat wij welligt eertsdaags onzen lezers vertaald zullen mededeelen. Heden ontvingen wij het berigtdal de En- gelsche Stoom-Schroef-Schoencr Apollo, onder de Ëngelsche kust, totaal is verongelukt op deszelfs reis van Botterdam naar Londeu. Er was on geveer 600 stuks vee aan boord die allen zijn omgekomen. Men verneemt echterdat de passa giers en equipage zijn gered. Met verlangen ziet men nadere berigten le gemoet. Naar het zich laat aanzien, zal de verkiezing in 't algemeen maar slecht uitvallen; er is overal zou in 't geheim geknoeid, dat het zal blijven zoo als liet is monden digt en beurzen open. Te Goes is het poortgeld reeds afgeschaft, en te Zie- rikzee blijft het zoo het was de poorten worden nog gesloten met deuren zoo dik of het geheele stadje een gevangenliuis was, waar trouwens niet veel onderscheid in is. Naar men zegt, zijn er meer dan 20 personen in Zierikzee die geen stem biljet ontvangen hebbener. des al niet te min, en evenwel noglans, betalen zij meer dan f 20 belasting. la hel Oude Land te St.-Maartensdijk wonen thans zes wilde, die niets doen dan kwek ken; men moet dus oplettend zijn, wart een zoet woord is een vergiflige droppel op hare tong; zij moeten spreken of bersten. De ontvanger der directe belasting te Zuid-Bheeft verzocht om stemmen voor lid van den Baad, omdat hij de wet goed verstaat; maar de kiezers hebben liever die óf lomper óf verstandiger zijn, want men heeft nooit meer dol dan met ingebeelde wijzen. Prinses Marianne heeft het te druk gehad om dezen zomer eenig geld in Nederland te verteren. Ook te Botterdam amuseert het vrouwtje van een sigaar-leverancier zich het best met een jon gentje van 6 voetlang haar, geen tanden en gekleed in een grijs pakjp. Zij heeft echter beloofd in een en ander te voorzien daar men toch in Sl. Lucas zoowel één landje als een mondvol kan bekomen. Het volgende zullen wij later melden. Te Tholen zal met de kermis ten tooneele worden gevoerd: De kuiperszoon en het groensel- meisje of het vrijen in de spaanders. Ook te Strijen wordt een kermismeisje gevraagd voor mot- tigen Piet. Een maréchaussee te Cidzand heeft, als de meeste schavotspringers, een lange tong, open handen en digte oogen. Tenzelfden dage, toen te Middelharnis de kermis werd ingeluid werd te Sommelsdijk, in naam des Konings den inboedel te gelde gemaakt van een Schelvis. Twee paarden daaronder begrepen, heeft de geheele executie opgebragt, de kapitale som van 68 cents. De overige le kort komende kosten te dragen door de goede Sommeldijkers. Lubbert Pijpkaneel is bevorderd tot luitenant in een derZeeuwsche steden, en zal eerstdaags, zoo men vreest, geheel gek worden, want hij is het nu al drie kwart. Het naaistertje van de Punt te Middelburg heeft te Dordt een dag en nacht aan een proefstuk bezig geweest. Te Oude Tonge is een kwakzalver die voor bezigheid zich overal indringt alle buurpraatjes rundbazuind en zijn troost zoekt bij een jong Zwaluwtje. De molenaar van St. Laurens zal zijn schepper kleiner laten maken. Een sergeant te Hontenisse geeft nog altijd instructie bij Mietje Viool. Een Zakwaarnemer aldaar vult zijne zakken met rekwesten. Ook Doort zou beter doen zijne scliietgebedetjes te overdenken welke bij onlangs achter de traliën te G. ten hemel zond, dan anderen bespottelijk te maken. Het model van Gekke Giel, te Besoijen, heeft veel aan leg zijn kostbaas te bevoordeelen, en bij anderen veel te drinken en weinig te betalen. Aange komen te Vlissingen een scheepslading stieren, om hoofdzakelijk een Os vet te mesten. Zijner Ala- jesteits krijgshelden krijgen daar niets anders te bikken dan bonken van oude stieren die geen 5 cents 't pond kosten, en toch moeten de tohbers die duur betalendoch daartegen krijgen de ver gulde opsnappers zakgeld en de beste kluifjes van Os of koe. Een Tilburgsche kastelein heeft met kermis-vrijdag Bal gegeven, 1,30 per heer, doch het was zoo vol, dat men noch heerer. noch dames zien kon van al de ledige stoelen. Een burge meester in Schouwen zal bedanken als bij niet tot lid van den Baad gekozen wordt; bij wil, als een wassenbeeld, niet zitten pronken en niets te zeggeu hebben. Ad idem zijnen ondergeschikte bode. Uit liefde tot zijn supérieur, Sluit bij vour d' anderen zijn' deur. De belangstelling in het opnemen der stemmen voor leden van den Gemeente-raadis te Zierikzee zoo groot geweest dat als het wareniemand er bij tegenwoordig was. Neen wanneer er ge— geeseld moest wordenzou de nieuwsgierigheid grouter zijn. Overeenkomst van TOEN en AT. Het heeft welligt menigeen bevreemd dat het getal der raadsleden voor deze stad thans is gesteld op dertien en alzoo meer dan vroeger. Behalve dat de Gemeente-wet den grondslag daarvoor aan geeft als berekend naar de bevolking blijkt liet, dat men welligt daarmede ook is te rade gegaan met de opinio van vroegere lang voorleden dagen, waardoor men bevestigd wordt inde ineening, dot onze voorvaders ook wijselijk die verhouding tot maatstaf gekozen hebben. Althans in het Edikt van den Roomschen keizer Karei van het jaar 1523 vindt mendat de stemgeregtigden van Zierikzee telken jare bij de meeste stemmen 12 personen nut en sufficantpoor ters Luijden van jaren oud naar ouder costume, zoo uit den raad van 24als uit den ligehaam van onze stede kiezen zullen en overzenden aan ons, of in onze absentie aan onze etc. met eene som van 25 ponden vlnams als cijns om uit die twaalf gekozen Raadsleden te kiezen en te nemen, is een burgemeester er bij het eene jaar zes en het andere jaar zeven schepenen die bij onzen Baljuw zullen beëedigd worden. Eu zullen genoemde 24 Baden, eer zij overgaan tot de stemming van de 12 schepenen, alle jaren plegtig zweren dat zij kiezen zullen de meesteen bekwaamste daartoe die nende zonder eenige gunst of dissimulatie. Hoe veel goeds ook in dat stuk doorstraalt keu ren wij het zeer goed, dat de Minister Thorbecke de eedsbepaling bij het doen der keuze voor Raads leden heeft weggelaten. Behalve de verpligting van eiken burger, om in gemoededat is: naar geweten en als onder stilzwijgende verbindtenis van zulks te doen onder gevoel van diep pligtbesef, zonder om te zien naar gunst en personenzoo is toch de eed sedert de invoering der Fransche wetten, door deszelfs dagelijks en schandelijk ge bruik zoodanig tot een bloot formulier geworden dat de weldenkende beschaamd wordt, dat hij dien voor nietigheden moet afnemen. Maar wij hopen niettemin van onze kiezers, dat de uitslag hunner keuze blijken zal zoodanig te zijn, dat zij getoond hebben te kiezen, alsof zij onder het besluur van Keizer Karei de getrouwheid aan burgerpligt had den bezworen met duren eede; dan zullen er ten minste, zoo hier, als elders, andere mannen op het kussen zitten, dan die wij er nu op geplaatst zien. Ook werd bij geDoemd Edict van Karei dezelfde graad van Bloedverwantschap, om schepen te zijn, uitgesloten, als bij de nieuwe Gemeente-wet, alsook dat niemand meerdan ééne Stedelijke betrekking in dezelfde stad mag bekleeden, en geen schepen tresoriersecretaris en boekhouder in dezer stede wonende, van eene andere plaats of gemeente mag zijn. Mogen zijdie mannen des Behouds zijnen het oude zoo gaarne zoude zien behoudendaaruit zisndat die goede oude tijd geen mannen van geboorte en aanzien en rijkdom tot zijne Bestuur ders koos, maar de nuttigste en bekwaamste en meest solide burgers, (poorters) die allen dezelfde regten werden toegekend. Maar ook mogen zij er uit leeren, dat die oude lijd, om alle kuiperijen knoeijerij voor te komen in het kiezen van Raads leden, de kiezers vooraf door eenen plegligen eed verbonden, ten einde te verhoeden, dat zij niet voor geld of beloften werden omgekochtom dezen cf genen te stemmendie niet tot de beste en geschiktste behoorde. Eindelijkdat ieder hieruit opmerke, dat er in het bedoeld opzigt veel over eenkomst plaats had van de jaren 1523 en 1851. ADVERTENTIES. De Notaris D. Q. de JONGE van ^der HALEN, residerende te Zierikzee, f zal, ten verzoeke van de Heeren P. LIJ- BAART en T. BROUWER, Jz.als hiertoe be hoorlijk geauthoriseerdop Woensdag den 24 Sep tember 1851, des namiddags ten 2 ure, ten huize van den heer A. Paumjssen, te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen De navolgende ONROERENDE GOEDEREN, staande en gelegen binnen de stad Zierikzee: 1* Een kapitaal Heeren Woonhuis en Erve, in de Poststraatwijk C, n.° 96, bewoond door Mevrouw de Wed. van Duijl. 2° Een Woonhuis en Erve, in de Poststraat voormeld wijk Bn.° 20 bewoond door M. C. Formenooij. 3° Een Woonhuis en Erve, nevens de Vleesch- hal op de Alelkmarkt aldaar wijk B, n.° 150 bewoond door J. de Vos. 4° Een Pakhuis en Erveaan de Oostzijde der Verre Nieuwstraat voormeld, wijk B, n.° 119, in gebruik bij G. Vingerhoed. 5° Een Woonhuis en Ervein de Sint-Do- musslraatwijk C n.° 137 bewoond door J. Prince. 6° Een Woonhuis en Ervein de Nieuwe Buogaardslraat wijk C, n.° 169, bewoond door J. Moerkerk. 7° Een Woonhuis en Erve, in de Sint- Jansstraat wijk U, n.° 213 bewoond door de Wed. G. Bouwman. 8" Een Woonhuis en Erve, in de Hoofdpoort- straat wijk Cn.° 612bewoond door J. Busleraan. 9° Een Woonhuis en Erve, in het Maarstraat- je, wijk B. n.'J 384. bewoond door R. Levison. 10" Een Woonhuis en Erve, in de Rozen- marijnstraatwijk C n.° 487 bewoond door J. Roedoc. 11" Een Woonhuis en Erve, in de St.-Al thonij— of Manhuisstraatwijk C, n.° 8 j bewoond door M. Duson. 12" Een Woonhuis en Erve, nevens het vo; gaande perceel in de St.-Anthonij- of M; huisstraat, wijk C. n." 82, bewoond dr C. Leeuwe. Een perceel Hoesgrond of Hovenleiin gelegen achter het Stads-gobouw genaat de Kazerne, in de St.-Anthonij- of Ma- huisstraat, in gebruik bij Ango. 13 jar\ De Notaris D. Q. de JONGE van di JEIlL HALEN residerende te Zierikzee, zal, J verzoeke van zijn principaal op Vrijd den 26 September 1851 des namiddags ten ureten huize van den heer A. Paulusse Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen: Een Woonhuis een perceel Moesgrot en Boomgaard, staande en gelegen iu li Vrije, in gebruik bij J, Bodbijl. Een perceel Tuin of Hoesgrond gelegen i de Lange Pad. Een Woonhuis, Erve en perceel Moei grond staande en gelegen in het Gat v; West-Noord-Westeuhet Woonhuis bewooi door J. Cano. Twee nevens elkander staande Woonhuizei staande op de Breedstraatbewoond do J. Wesset en J. Berkhout. Diie Woonhuizen en Erven, staande en g> legen iu bet Vuilstraatjebewoond door Ribl de wed. Waardenburg en Trijselaar. Een Woonhuis en Erve, in de St.-Domu: straat, bewoond door H. van Zwijnvorcn. Een Woonhuis, op de hoek van het Korl Groenendaalbewoond door Sybrandsc. Twee Woonhuizen in de St.-Domusstraat tegenover het Korte Groenendaal bewoon door M. de Wit en Jac. Auscr, Twee neicus elkander staande Huizen, in dj Venkelstraat, bewoond door de wed. Boet en Bervoets. Een Woonhuis en Erve staande in de Moe lenstraat, bewoond door G. Volbregt. Allen binnen de stad Zierikzeebreeder bij hik jetten omschreven. Zijnde gemelde perceelen in middels uit de hand te koopen nader information te bekomen bij voornoemden Notari: Een PHAëTON op Rie- men een Speelwagen op ;vaste Assen en een goed Werkpaardbij G, JANSEN. te UTRECHT. Heeft de eer te berigtendat hij den lld" September a. s„ alhier komen zal met een grool assortiment begonnen DAMES-HANDWER KEN en verder alles wat tot dit vak behoort Hij zal gelogeerd zijn bij Alejufvrouw de weduwe Swaits. ZAL SLECHTS TWEE DAGEN BLIJVEN. Ben geTaarlijk gezwel aan de knie door de- zalf en pillen van Holloway genezen. Abraham Banks een man van gevorderden leeftijd, bij Dry creek, in Zuid- Australië woonachtig, leed aan een zoo gevaarlijk knie-ge zwel dat hij wanhoopte ooit het been weder te kunnen gebi uiken de talrijke middelen die hij beproefde waren alk vruchteloos. In dezen hopeloozen toestand raadde men hem aan, de zalf eu pillen van Holloway te beproeven,' hij» begon diensvolgens een regelmatig gebruik van dezelve en binnen korten tijd was hij geheel hersteld. De Ad- laide Observer van den 25 Maart 1848 maakt dit be kend als eene van de menigvuldige genezingen welke in Zuid-Australië door dit uitmuntend geneesmiddel heb ben plaats gehad. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van beden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 ƒ15,30 ƒ23,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90 Zijn op franco aanvrage h Comptant te bekomen bij B. VAM ASPEBEN VERVENNE Apotheker te Goes, J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te Hertogen bosch, alsmede te Londen, Strand 244Holloway'i Etablissement TE ZIERIKZEE. TER DRUKKERIJ VAN P. DE LOOZE RoUcrd brief ontvai liet zoo ongc Ofschoon da daadzaken name over na beeld van d> en equipage verre heeft x> Daar lu: zien van hi ligt aanleidi den. dat oc omgekomen na ons am Door al nog niet in "vour liet o< bel rek kin ge; Thans et omstandig '■stelling sell Op Zatu» Tl me, vu mijne gissii •<jn 5 knecl: grooten gela spoedig doe Bij het is der moe dat de slot vroeger dai de haven n nuordenw in< i-n na huiti •even gestooi 'lerug te ki Oude Maas waren de Ten half zee, die, zi stond, hetgi beterde, lui Mijne ecl den, en gii hetgeen lal insgelijks z op het dek gewoonde. Ten elf i lendebega iledis vindei Wij slim 'rivet aan wal ■wind zeilen •over eene gladde sofa telkens afgl oorzuakte Juist voc verbeteren, het schip r beweging ci schokken, ti Ik bleef dek, dan nv boven en die op mi woord de .en vraag l ik alles in «voor den aan den gi te stellen t •bestond"; d ken Yerm den stikdoi ■1HI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 2