No. 788. 8e. «Faars. Donderdag, 21 Augustus 1851. Kieuwstijdingen. jEUfcfïlattfr, als: Pet. h Emmers, V a Hlsten i andera ZlËRIkZËESCHË NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH; la Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, in Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden, 1,30. Franco per post in Nedeiland1,50» Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Hollars l,t0. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cent». De inzending der Advertcnlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiikvee, Hoek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Iugczoudeo stukkeu franco. Do verkiezingen van de leden der gemeenteraden. VI Wij zullen niet behoeven te herinneren, wat wij over het gevviglige tier verkiezingen van tie leden der gemeenteraden vroeger reeds, en onderscheidene malen, hebben gezegd. Onze lezers zullen zieli dit, wij hopen het, iu het geheugen kunnen terug roepen. Van dat gewigtige doordrongen, kunnen wij evenwel niet anders dun ons bedroeven over de voorbereidselenwelke er, tot nog toe, voor die verkiezingen hebben plaats gevonden. Lieden van het oude stel - sel; vuige egoïsten,- zwakke aanhangers van het fanatismus der rustnietswaar dige huichelaars en vrijheids-vertrappers, onder het mom van Vaderland en Oranje zulke personen schier alléén hebben, tot nog loede handen ineen geslagen, om zich omtrent de keuze van de toekomstige leden an hun gemeentebestuur te verstaan. De burgerijde kernhet hart van iedere hedendaagsclie zamenlevingde burgerij, die bij de nieuwe grondwet, en de orga nieke wetten, uitvloeisels van de constitutie van 1848, zooveel gewonnen heelt, zij alleen schijnt, bijna in elke plaats, stil te zitten, en met onverschilligheid op die le docnc keuze neder te zien, keuzen, intus- schen, waarbij zij het allergrootste belang heeft. En, in dien. tijd dut zij stil zit, wordt zij verraden. Wat helpt het, of er een betere, eene vrijzinnige staatsregeling, eene gelukkige gemeentewet is, indien daarvan geene partij wordt getrokken? Wat helpt het indien geene betere, geene vrijzinniger menschen de vorigen vervangen? Schilder vrij uw wa gen zooveel op als gij wilt, indien gij er, in plaats van uwe oudeversletene paarden, geene nieuwe, krachtvolle, voorspant, zult gij evenmin op de plaats komen waar gij zijn wiltals voorheen. Burgers, ziet toe water rondom u gebenrt. Weest toch niet blind genoeg om niet le bevattenop welke wijze uwe verdrukkers, dus: uwe vijanden, de handen ineen slaan om le blijven wat zij zijn. In een volgend nommer, waarvan wij u de lezing ten ernstigste aanbevelen zullen wij nader met u over dit belangrijke onder werp spreken. JFrïrafttijfö' Parijs, 15 Aug. De politiek bepaalt zich thans in Frankrijk liij uilsluiting tot het geschrijf der dagbladen over de verschillende kandidaten voor het presidentschap in 1852. l)e kandidatuur van den prins van Joinville is altijd het onderwerp van vermoedens en veronderstellingenvan de hevigste aanvallen van de zijde der legitimisten democraten ,en vrienden van het Elysée. En toch mag men •vragen, of in ernst wel iels van die kandidaluur komen zal? Wie zal dit zeggen? Frankfort, 15 Aug. De speelbank te Baden- Baden heeft in twee achtereenvolgende avonden zoo gevoelige verliezen geledendat zij zich tellen3 genoodzaakt zag het spel vooiloopig te staken. Een Russisch officier (prins l'rubcrkoi) won door het zetten van eenen enkelen Lóuisd'or een soin van 52000 franken. Vrij algemeen beklaagt men den heer Benaret, pachter der speelbank, wegens dit verliesuit hoofde hij zich zoo milddadig heeft ge toond ter ondersteuning van de ongelukkigen, die bij de jongste overstrouming geleden hebben. Na aan zijne vrienden een prachtig diner, a 100 fran ken per couvertgegeven te hebben heeft de prins Truberkoi Baden-Baden verlaten en zich met zijn geld naar St.-Petersburg begeven. In Baden-Baden is door concerten en collecten eene aanmerkelijke som bijeen gebragt ten behoeve van de door de overstrooming verarmde ingezetenen. De aanwezige Russische familiën hebben alleen 3000 fr. hiertoe bijgedragen. De Wurtembergsche regering is voornemens een gedeelte harer troepen met verlof naar hunne haardsteden te zendenmet het doel de daardoor bespaarde gelden tot het bovengenoemde einde le bezigen. Amsterdam, 18 Aug. Gisteren avond is in de nabijheid dezer hoofdstad een gruwelijke moord ge pleegd. De bijzonderheden, welke wij uit een goede bron daaromtrent vernemen komen op het volgende neder: De vrouw van zekeren bakker K. alhier, begaf zich gisteren tegen het vallen van den avond in eene vigelante naar Amstelveen, waar zij voor hare gezondheid bij den smid R. eenigen tijd zou logeren. Buiten de stad gekomen was zij uit het rijtuig gestapt en had den koetsier bevolen vooruit te rijdenzullende zjj hem nakomen. Later was zij door een jongman van omstreeks 2G h 28 jaren, tamelijk zwart van uitzigt en gekleed met een buis, hebbende een pet op het hoofden die Tan stads- zijde kwain, ingehaald en was met hem omstreeks negen ure de Kalfjeslaan opgewandeld. Eenige per sonen voor de op den hoek der laan gevestigde herberg de Uitkijk, staande, ontwaarde eenige oogen- blikken later, dat die vrouw nevens den weg op hul gras en de man naast haar geknield lag. Een van die personen begaf zich derwaarts en op do vraag, wat der vrouw scheelde? bekwam hij van den man ten antwoord, dat zij een toeval had gekre gen, hetgeen wel meer hel geval was, doch dat zij spoedig weder zou bijkomenaanbiedingen yan hulp wees hij van de hand. Later, toen men de beide personen niet zag wederkeerenbegaven zich nog eenige lieden naar dezelfde plaats en vonden teen de vrouw alleen nog daar liggende, doch op eene gruwelijke wijze omgebragt. De armen waren met een touw achler op den rug gebonden, de keel was tot op liet nekbeen afgesneden en een der middel vingers was diep ingekorven en gebroken; de gouden ring, die daar aan zat, was liet den moordenaar niet gelukt er af te schuiven. Waarde had de vrouw, naar wij vernemen, slechts weinig bij zich, vermits zij hare goederen en zelfs hare zilveren snuifdoos in het rijtuig had achtergelaten. Het mes, waarmede de misdaad gepleegd is, een gewoon knipmes, is gevonden. De dader is onbekend. Het H.B. van 11 dezer deelt een verslag der rapporteurs van de 2e kamer over het wets ontwerp wegens eene belasting op de Renten mede, dat in zoo behoudenden geest is dat wij het kwalijk voor echt kunnen houden. Zal onze staatkundige hervorming werkelijk van kracht zijn, dan dient ons ellendig belastingstelsel die bron van zooveel rampspoedtoch in de eerste plaats veranderd te worden. Hoe is het mogelijk dat reeds bij een eersten trap van verkiezing dit zoo verkeerd begrepen wordtMen zou haast gelooven gelijk sommigen beweren dat onze 2e kamer nog meer de aristocratie dan liet volk representeert. Leere men hieruitook bij de keuzen voor de Gemeenteradendat men niet ligt te ver kan gaan ter bevordering der democratie (volksgezind heid in de beste beteekenis). 's Grarenliagc, 15 Aug. Ingevolge uitnoodi- ging van den minister van binnen land-clie zaken is, bij circulaire van li Augustus jl., de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op art. Gi der wet van den 29sten Junij jl. [Staatsblad n.° 85.) hou dende bepaling, dat bet burgemeesterschap ontheft en onvercenigliaar is met schuttcrlijke dienst. Op de voordragten tot benoeming van officieren bij de schutterij zullen mitsdien voorlaan geene personen bebooren te worden gebragt, die de be trekking van burgemeester bekleeden. De burgemeesters, die thans bij de dienstdoende of rustende schutterij als officier geplaatst zijn bebooren onmiddelijk hun ontslag uit de laatstge- melde betrekking te vragen, wanneer zij aan deze do voorkeur niet geven boven de eerste, en worden mitsdien uitgenoodigd om zich ter bekoming van ontslag, bij request te wenden tot Z. M. den koning. De burgemeester, die, ofschoon niet krachtens de wet, tot de dienst verpligt, bij de schutterij in eenen minderen rang dan die van officier mogten dienenmoeten dadelijk daaruit worden ontslagen, terwijl zij, die, uit kracht der wet, tot de schut terij behooren, onverschillig welken rang zij daarbij bekleedenvoorloopig van alle werkelijke dienst moeten worden vrijgesteld, in afwachting dat zij het uit art. 64 der gemeentewet ontleend regt op voorwaardelijke vrijstelling overeenkomstig art. 29 van het koninklijk besluit van 28Julij Staatsblad n.° 12,) op vertoon hunner akte van aanstelling als burgemeester doen gelden in de eerstvolgende ge wone tweede zitting der commissie ingesteld bij art. 15 der wet van 11 April 1827 Staatsblad n.° 17). Men schrijft uit Ulrum d. d. 9 dezer »Van hier zijn gepasseerden maandag te Zoltkamp scheep gegaan om den 25 dezer van Rotterdam naar Amerika te vertrekken de horlogiemaker Jacobus Mulder, met vier minderjarige zonen twee oudere zonen bevinden zich reeds in deu staat Michigan, cn doen daar goede zaken hebben althans voor eenigen tijd ofschoon een paar jaren vertrokken zyudehet benoodigde geld voor reiskosten aan hunnen vader en broeders overgemaakt ten be drage van ruim zes honderd gulden welke som zij reeds van hunnen handenarbeid hadden opgelegd. Een schoon voorbeeld voor jongelieden wat vlijt en spaarzaamheid vermag."' Zierikzeo 18 Augustus. Door heeren Bur gemeester en Wethouders dezer stad is ter ken nis van alle 'patentpligtige in- en opgezetcnen gebragt: Dat de Patentbladen voor het loopende dienst jaar ingevuld gereed liggen en dot tot de uit gifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag den 18 tot en met Zaturdag den 23 dezer maand, dagelijks gedurende de kantoor-uren ter Secre tarie dezer Stad en worden de patentpligtigen uitgenoodigd om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen welke daarin nalatig mogten blijven het patent worden te huis bezorgd door den Deurwaarder der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald patcnlblad ingevolge de Wet. Ook is mede door genoemde hoeren ter ken nis van de ingezetenen gebragt Dat er op Zaturdag den 23 dezer maand eene Algcmccile inspectie op de Straten zal worden gehouden weshalve een ieder wordt ver zocht om te zorgen dat de stralenvoetpaden, goten en stoepen ieder voor zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gereinigd zijn, onder herinnering aan de strafbepalingen liij bet bestaande Policie-Keglenient tegen de nalatigcn verordend. In ceil berigt uit Weenen door een geacht Duitsch blad medegedeeld lezen wij dat welon- derrigte personen van oordeel zijn dat de staat van zaken in Italië thans even bedenkelijk zoo i niet nog gevaarlijker is dau vóór de uitbarsting der revolutie in 18Ï8 dat de vertakkingen der uit Londen bestuurde geheime genootschappen zich al verder en verder verspreiden en dat er slechts eene geringe vonk noodig is, om in het geheele schiereiland weder een algemeenen brand te ontste ken. Onder zulke omstandigheden acht men het Oostenrijksche leger in Italië niet sterk genoeg en worden er maatregelen genomen om de ver schillende afdeeliiigen daarvan meer te concentreren, hetgeen nog in deze maand Augustus geschieden zal. GEMENGDE BERIGTEN. Consul Ellinckhuysen heeft bij de Rotterdamsche kermis kunnen hooren en zien hoe hij gevierd wordt; millioencn en nog eens millioencn malen weêrklonk in straatgezang zijn naam geen tent waarin hij niet over de tong gir.g zelfs in die van den heer Peters durfde men het daverend schandgezang niet beletten in de tent van den heer Laroche kwam het figuratieve kind Yan Betje Lesage uit een hoed te voorschijn en aanstonds gilde de menigteWie het dat kind gem Ellinckhuyzen met zijn groote baard enz., enz. Binnen lk dagen is die consul in het buitenland san de beurt cn wij zullen hem dan eenige exem plaartjes toezenden puur uit vriendschap. Hij moet weten met wien hij te doen heeftzekere Peter Paulus nial dc niaii uit de vaudeville zal dit eerlang ook weten. Johanna van Goch twij felt en prinses Marianne weet niet wat haar man keert. 't Schoolmeestersweeuwtje van Heerjans- dam is op de Rotterdamsche kermis geweest; maar zwaarhartig. Een paar trotsche Rotterdammers loopen zoodanig in de kijkertdat wij ze eerst daags misschien eens beet nemen. Ofschoon de Eerste Kamer geopend iszijn al de ministers op reis en de koning hoewel wat volvoetig door loopt zijne aangekochte landerijen op 't Loo. Bij gelegenheid der zangfeesten Ie Arnhem werd er een zanger door de poiicie iu een bordeel in be slag genomen en de gouverneur heeft niet willen vlaggen. De moeder der koningin van Enge land is tot de Roomsche Keik overgegaan. Ook in Pruissen keeren vele lieden van hoogen rang hun rokje om. ln Italië pakt een vreesselijk onweder zich te zanien dat vroeg of laat geheel Europa zal beroeren. Ook in Portugal hebben dagelijks bloedige twisten plaats zoo iu kroegen als op straat. Prins Hendrik die in 1830 óók zong van 't muiterenrolzal te Antwerpen gaan Yacht-Clubben. Nooit is er toch een volk meer bedot dan het Nederlandsche vooral sedert 1830, er. toch roept het met open zakken Oranje bo ven De bestolen man, heeft II. maandag an dermaal bij de kaartlegster de kaart laten leggen om den dief te ontdekken en is door een hoop jongens in statie uitgeleide gedaan. De vrek is wanhopend; hij wenseht dat hij dood was; want hij heeft voor dien spaarpot wat zweot gelaten gebrek geleden arbeiders beknibbeld en zijne vrouw- geplaagd. De Joodsclie varkenslager te Vlissingen verpast zijn worst en spek met goed gevolg aan zijne christenliuislioudslcr en aan vele anderen. Het dikke hobbelige wijf over zijne deur maakt er ook gebruik van. Schuit heeftbij gelegen heid der Middelburgscho kermis eene sinokkelaar- ster betrapt met een peperkoek waarvan de ste delijke belasting bedroeg: 3 cents. Trijntje vaci A. Pikbroek le Zuid-Beijerland zal voor eene maand liuis-aricst krijgen, omdat ze laat spelen niet den kop van Jilles. De dijkliaas to II. is in zijn dijkbazen geschorstdoor gesloten oogen en open handen te bobben en het dijkbaasje le E. is nog niet geschorst. Men vraagtAls er eens een dijkbaasje was die in den vroegen morgen de mooiste parkocopalen boven, en de slechtste onder legt en die daarna door den aannemer ter keu ring worden aangebodenzoude men dan niet denken dat die baas en aannemer goede maatjes zijn? Overliet maken van daggeld-lijsten later. lien vleugel aldaar is letterlijk veranderd iu een vlegel', 't is zonde, hij heelt zulk een vriendelijk voorkomen. ,|Z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 1