ƒ2000, Mandenwerk, Correspondentie. 1 1 Eenen zuidelijken Inboedel, Uit de hand te koop WORDT GEVRAAGD, Terstond benoodigd |»e Tier Rezulrikkcn. scmi]teja*tosp5a Da geschiedenis levert zonderlinge toenaderingen ap en er zijn gebeurtenissen die eene zóó merk waardige overeenkomst aanduiden dat men zich bjjna zou kunnen verbeelden dat zij bevolen zijn door een onveranderlijk noodlot en dat zij het onvermijdelijk ongeluk zijn van eenige familiën. Eene der opmerkelijkste onder deze toenaderingen is zonder tegenspraak die-, welke men gemaakt heeft van omstandigheden van dienzelfden aard die gebeurd zjjn in de koninklijke familie der •Capetstelkens als een der takken van deze fa milie op den troon is gekomen. Zoo heeft de op volging van dvie gebroeders op den troon van Frank rijk altijd de uitstel ving of uitsluiting van de oude tak voorafgegaan «p het oogenblik waarin zij plaats maakte Voor eene nieuwe lak. Philips de Schoone sterft hij laat vier zonen tra drie van deze zonen bezetten na elkander den troon, eerst Louis Ie Hutin vervolgens Philips de Lange eindelyk Kerel de Schoont'. De lak der Capets wordt vernietigd, die van Valois vervangt dezelve. Wanneer deze haren tijd van regering vervuld heeft, verliest zij den scepter door dezelfde omstandig heden. als de tak, die zij heeft opgevolgd. Hen drik II laat vier erfgenamen na van deze vier erfgenamen worden er drie koningen van Frank rijk Frans IIKarei IX ea Hendrik IIImet Vsieo de Valois eindigen en de Bourbons begin nen. Wij hebben de ouasle tak der Bourbons zien eindigen na de regering van Lodewijk XVI van Lodewijk XVIII en van Karei A die broeders waren en alle drie koningen geworden zijn. Zie hier eene bijzonderheid die bewaard is in eene van de talrijke voortbrengselen uit de zestiende eeuw. Wij ontleenen het volgend verhaal uit een boek gedrukt te La Have en tot titel hebbende: Vinger Gods. Wij hebben het verkort en zeer be snoeid maar wij hebben getracht er den geest van te bewaren en het besluit van het punt van vertrek naderende, hebben wij beproefd, er meer bet zonderlinge van te doen uitkomen. Op eenen avond toen de regen met slroomen neèrviel zegt men dat eene oude vrouw welke in het land voor eene tooverheks gehouden werd en die eene kleine hut bewoonde in het bosch van Saint Germain aan haar deur hoorde kloppen zij opent en ziet een ridder die hare gastvrijheid inriep, zij zette zijn paard in eene schuur en liet hem binnen komen. Door het schijnsel van eene walmende lamp zag zij dat het een jong edel man was. De persoon duidde de jeugd, het kleed den rang aan. De oude vrouw stak vuur aan en vroeg aan den edelman of hij iets wilde nuttigen. lÈene maag van zestien jaar is even als een hart van denzelfden ouderdom, zeer gretig en onbekom merd. De jongeling nam het aan. Een brok kaas en een stuk zwart brood kwamen uit de kast. Het was de geheele voorraad der oude. «Ik heb niets meer," zeide zij aan den jongeling; «ziedaar alles wat my het tiendschuldig land de impost de accijnsen de zoutpachtde belasting èn de achterstallige belasting overlaten om den armen reizigers aan te bieden zonder te rekenen, dat de boeren uit den omtrek mij tooverheks en aaD den duivel gewijd noemen om mij met een gerust geweten de voortbrengselen van mijn' klei nen akker te ontstelen." «Bij God zeide de edelman «zoo ik ooit ko ning van Frankrjjk wierd zou ik de imposten opheffen en het volk doen onderwijzen." «God hoort hetantwoordde de oude. Op deze woorden naderde de edelman de tafel om te eten maar op hetzelfde oogenblik weer hield hem een nieuw geklop op de deur. De oude opende en zag een ridder van de regen doordron gen en die hare gastvrijheid inriep. Deze werd hem toegestaan en de ridder binnen gekomen zijnde bevond hij dat er nóg een jongeling en nog epn edelman was. «Zijt gij het Hendrik zeide de een. «Ja Hendrik zeide de andere. Beiden heetten Hendrik. De oude vernam uit hun onderhoud, dat zij bij eene groote jagtpartij, gehouden door koning Karei IXtegenwoordig waren geweest en dat het weder hen had verspreid. «Oude," zeide de laatst aangekomen «kuiitgjj ons niets anders aanbieden «Niets antwoordde zij. «Dan," zeide hij «zullen wij het verdeelen." De eerstgekomen Hendrik zag hem met onge noegen aan maar de besloten blik en krachtige gestalte Tan den laatslgekomen Hendrik ziende zeide hij gemelijk«Laat ons dan deelen I" Bij deze woorden kwam de gedachte bij hem op, welke hjj niet durfde uiten«Laat ons dee- Jen uit vrees dat hij niet alles neme. Zij zetleden zich dus tegenover elkander neder, en reeds wilde een van beiden het brood met zijnen dolk doorsnijden toen er voor de derde maal op de deur geklopt werd. Het was eene zonderlinge ontmoetinghet was tceder een edelman weder een jongeling weder een Hendrik. De oude be schouwde hen met verwondering. De eerstgekomene wilde de kaas en het brood verbergen de tweede plaatste ze weer op de tafel en legde er zijn de gen naastde derde Hendrik glimlachte. «jly wilt my dus niets van uw avondmaal gaven V' zeide bij »lk kan wachten ik heb eene goede maag. «Het avondmaal." zeide de eerstgekomen Hendrik, «heliport van regtswoge aan dengeen die er het eerst van bezit genomen heeft." «Het avondmaal, zeidede tweede, behoort aan dengeen die het best weet te verdedigen." De derde Hendrik werd rood van toorn en zeide met fierheid «die het best weet te veroveren. Deze woorden waren naauwelijks gezegd of de eerste Hendrik trok zijn' dolkde twee andere hunne degens. Toen zij handgemeen zouden wor den werd er voor de vierde maal geklopt, een vierde edelman, een vierde Hendrik werd ingeleid. Op het zien van de ontbloote degens; trekt hij de zijne stelt zich ter zijde van de zwakste en valt onbesuisd aan. De oude verbergt zich ver schrikt, en de degens verbrijzelen alles, wat hun in den weg staat. De lamp valt om gaat uit en elk slaat in de duisternis toe. Het geraas der degens duurt eenigen tijd voortverzwakt daarna allengskens, en houdt eindelijk geheel op. Toen waagde het de oude uit haar hol te komen zij steekt de lamp weder aanen ziet de vier jon gelieden gewond op den grond uitgestrektzij be schouwt ze: de vermoeijenis had hen eer dan het bloedverlies doen vallen. Zij rigtte zich na el kander weer op en zich schamende over hetgeen zij gedaan hadden, beginnen zij te lagchen en zeggen «Kom aan laat ons als goede vrienden en zon der wrok eten." Maar toen zij het eten gingen zoeken lag liet vertrapt inet bloed bemorst op den grond. Men had er spijt overhoe gering het ook was. Bovendien was de hut verwoest en de oude, in een hoek zittende, rigtte hare ronde oogen op de vier jongelieden. «Waarom ziet gij ons zoo aan?" zeide de eerste Hendrik die door dezen blik verward werd." «Ik zie uw noodlot op uwe voorhoofden gegrift," antwoordde de oude. De tweede Hendrik beval haar bitshem het zijne te openbaren de twee laatstea stemden lag— chende met hem In. De oude antwoordde «Zoo als gij alle vier in deze hut vereenigd zijt, zoo zult gij ook alle vier door een en hetzelfde noodlot vereenigd worden. Zoo als gij het brood, dat u door de gastvrijheid is aangeboden vertrapt en met bloed bevlekt hebt zoo zult gij ook de magt die gij kondt verdeelen vertrappen en met bloed bevlekken zoo als gij deze hut verwoest en verarmd hebtzoo zult gij Frankrijk verwoes ten en verarmen zoo als gij alle vier in de duis ternis gewond zijl geworden, zoo zult gij ook alle vier door verraad en eenen geweldigen dood om komen." De vier edellieden kónden niet nalaten te lag chen over de voorzegging der oude. Do vier edellieden waren de vier helden van het bondgenootschap [Ligue) twee als deszelfs opper hoofden twee als deszelfs vijanden. Hendrik tan Candé werd door zijns vrouw te Saint-Jean-d'Angély vergiftigd. Hendrik oan Guise door de vijf en veertig te Blois vermoord. Hendrik van Val wis [Hendrik III) door Jacob Clément te Sint-Cloutj vermoord. Hendrik tan Bourbon [Hendrik IV) door Ra- vaillre te Parijs vermoord. isrgszoarpsiTa ayrzgair. DE HULPBANK. Het is bekend, dat in het vorige jaar door de hier bestaande V'ereeniging van Liefdadigheid, eene Hulpbank is opgeiigt, waaruit minvermogende ambachtslieden en neringdoenden, geldelijke voor schotten tot voortzetting en uitbreiding van hun bedrijf, bekomen kunnen, die zij gedurende veertig weken, en dus over een ruim tijdperk, met kleine wekelijksche paaijen wedergeven doch thans heeft de gezegde Verecniging aan de inrigting dier Hulp bank eene uitbreiding gegeven, die voor de min vermogenden binnen deze stad niet dan gunstig werken kan, en het doel der Vereeniging, - ver mindering en wering der armoede - alleziisS moet in de hand werken. Tot dusverre was het geven van voorschotten uit de Hulpbank meer bijzonder bestemd om nering doenden te ondersteunen in huil bedrijf en beroep; alle andere onderwerpen van uitgaven waren dus uitgesloten, en de commissie van het bestuur dier inrigting vond zich belommerd aan aanvragen om voorschotten te bekomen, welke op de uit breiding en verbetering van liet beroep geene be trekking hadden, gehoor te geven. Het is evenwel niet te ontkennen dat, wil men door zoodanige inrigting nut stichten, en dezelve dienstbaar maken aan het heilzaam doel, dat de Vereeniging in het oog heeft, eene uitbreiding der Hulpbank onvermijdelijk was, ed het daartoe uiter mate geschikt was, haren werkkring derwijze Uit te strekken, dat alle minvermogenden, zonderon derscheid mits door vlijt en zedelijkheid zich aanbevelende, uit liet fonds der Hulpbank kunnen geholpen worden tot aankoop van meer algcmeeno' beneedigdksden en hel doen van nuttige uitgama. Hij, die eënigeimste bekend is met de minver mogende 'standen, met de huisgezinnen der arbei dende klasse, kan zich dagelijks overtuigen, dat, zoodra iets ontbreekt van kleeding', deksel of van wat aard ook, zoodra buitengewone uitgaven zich voordoen niets voorhanden is om daarin te voorzien, daar het Verdiende loon moet besteed worden tot dagelijkscbe behoeften, en de meesten het zoo ver niet scllijiien te kunnen brengen, dat zij iets afzonderen voor andere benoodigdheden; en al kunnen zij het, zon als er toch niet weinigen zijn de spaarzaam heid zoo nuttig, zoo prijzenswaardig, vooral bij den minderen man aan weinigen eigen is. In deze behoefle nu heeft de Vereeniging voor zien, door de "gelegenheid te openeo orri uit de Hulpbank kleine voorschotten te bekomen tot aan koop van benoodigdheden van huishoudetijksn aard, of tot het doen van andere nutige uitgaven welke dan, even als de grootere sommen bij kleine postjes in veertig weken, of zooveel vroeger als men kan, moeien worden wedergegeven; zoo is bijv. voor een roorschot van f 10, eene wekelijk sche teruggave van 2'/, cent voldoende, en dit is toch waarlijk geen bezwaar, als men door die ƒ10 aan iets geholpen is dat men zoo hoog noodig had of daardoor eene uilgaye bestreden heeft die onvermijdelijk was, en waarvoor men nergens anders als door een noodzakelijk voorwerp in de Bank van Leening te brengen, konde geholpen worden. Het is waar, voor deze voorschotten wordt even als voor alle andere, eene borgstelling yereischt doch de nijvere arbeidsman en de hulpbehoevende maar naarstige weduwe zijn ligtelijk bij iemand bekend, die voor deze kleine sommen borg wit zijn, welke borgtogt te eerder kan worden aan vaard, omdat het algemeen bekend is, dat iemand, die niet binnen den bepaalden tijd de teruggave van het voorschot doet, nooit meer eenig geld uit de Hulpbank bekomen kan, en zich dus door dit yerzuiin van een voorrégt berooven zoudedat hem anders iu menige levensomstandigheid nog zal kunnen te stade komen. Doch ook hier zullen de deelnemers der Onder linge waarborg-vereeniging van arbeiders boven anderen, die de gewoonte niet hebben om te sparen, iets vooruit hebben. Dezen wanneer zij maar zooveel in het fonds gebragt hebben, als zij uit de Hulpbank vragen, zullen geen borg behoeven te stellen, indien zij hun aandeel in dat Fonds lot zekerheid van het verkregen voorschot ver binden willen en dit is des te verdienstelijker want dan worden zij door eigen vlijt geholpen cn hebben niemands bijstand noodig. Voor levensmiddelen en brandstoffen worden ech ter geene voorschotten uit de Hulpbank Terstrekt, omdat het te voorzien was, dat de aanvragen daartoe al te menigvuldig zouden worden, en de bemoeijingen vaii het bestuur der Hulpbank dat zonder eenige belooning en geheel belangloos in dezen werkzaam isal te teer zouden worden vermenigvuldigd ook is het bedeukelijk of het wel nuttig is, eenigen voorraad van dien aard, in de huizen der minvermogenden op te leggen, waar zeldzaam het noodige overleg bestaat, om hetgeen men heeft, met spaarzaamheid te gebruiken. Ook zal er voor hen, die burgerlijke en mili taire pensioenen beneden de f 300 hebben gele genheid zijn, daarop bij de Hulpbank voorschotten te ontvangen, onder zoodanige bepalingen en voor waarden, als daaromtrent door de Vereeniging zijn vastgesteld, en door den boekhouder der Hulpbank zullen worden kenbaar gemaakt. De ondervinding leert, dat niet weinige van deze mindere gepen sioneerden die meestal den betalingstermijn niet kunnen afwachten, deerlijk misleid worden in het opnemen van geld op hun pensioen; cn het mag dus ook voor de binnen deze stad woonachtige gepensiooeeiden als eene weldaad beschouwd wor den, dat er bij de Hulpbank alhier voortaan ge legenheid bestaan zal, voorschotten op de voren- gemelde pensioenen te bekomentegen allezins redelijke en weinig bezwarende voorwaarden. Van dit een en ander heeft het bestuur der Hulpbank, bij baar berigt van den 11 Julij jl., in de Zierikzeesclie Courant aan het publiek kennis gegeven, doch men heeft het niet onbelangrijk geacht deze zaak in eenige bijzonderheden te ontwikkelen, en daaraan langs dezen weg, in het belang van zoo velen, die daardoor in moeijelijke omstandigheden zullen kunnen worden geholpen, meerder bekendheid te geven. M. V. B. 't Slot van de kermis té Rotterdam tn een vol gend n*. Eenige ingezonden stukken zullen weldra worden geplaatst. ADVERTENTIES. aftjarig» tlmrelijki-Vcreenljinj, H Ti* |j JAS DISK de WIT f BKLItSA JOHASSA HEI8IÜK. i ZlEItlKlEK, 17 Augustus iési. De Griffier K, 1, vak den BUSSCHR, te iforf- gentzalop Maandag 25 en Dingsdag 26 Au gustus 1851, telkens des morgens ten 9 uie, ten verzoeke van den Wel -Eerwaarden Heer P. J. LANDSKNEGT op het dorp Wiwkerhe, in let openbaar verkoopen alts op üAASBAtli De K E UK ENG KR li E DSC IIA PPKN, als; Pot. ten, PannenSchotelt, Ketels, Emmers, Tobben en dergeljjkeireenige groote Kisten en eene verzameling godgeleerde en ander» BOEKEN; en op niscADAai De MEUBILAIRE en tndere GOEDEREN waaronder een fraaije Mahonljhouten Canapé en Secretaire, Kabinet, Bureau, Boek* kastje cn Ledekanten; vele ronde en andere Tafelt, Mahonijhoutcn Bedde- en Penaat- tafeltjes met Marmeren Bladen, Spiegelt met vergulde en andere Lijstenruim 60 Stoe len, waarvan 40 met zwarte en andere Zittingen, eene Pendule, met Vazen en Stolpen, Eeer goede Bedden, Matrasten en Dekens; eene aanzienlijke partij Hoper, Tin eu Ijzerwerk; Verlakt Porseleindas- en Aarde werk; benevens eenig Tafel- cn ander Zilver. Alles op Zaturdag 23 te voren, voor ieder te sien. ten zeer goed beklante AFFAIRE binnen deze stad waarin sinds Tele jaren met goed gevolg het vak van Kruidenier, Vettowarier en Slij ter in Sterke Dranken is uitgeoefend. Belang hebbenden vervoegen zich in persoon of met ge frankeerd* brieven bij den Uitgever dezes. gjgr" De ondergeteekende neemt de vrijheid hare geëerde begunstigers te berigten, dat, door uitbreiding van hare Affairezij thans ruim is gesorteerd in fijn DVITSCH en FÜAANSCII het nieuwst gefabriceerde. Maakt ook fijne Wie gen en Vuurmanden Kindermandjes Mandewagentjes, Rotting-Waschntanden in alle groolie, Klemmanden en ander ordinair Handenwerk, en verder alles wat tot dit vak behoort. Belooft eene prompte en civile bedie- niog en recommandeert zich ten gnnstigste aan. De Wed. J. VA* MEETEKEN, Te Rotterdam, Hang bij de Schrijn- werkerssteeg, D, 94. tegea 7'/, pCt.EEST KAPITAAL VAM met zekerheid roor den Interest en waarde tan het Kapitaal. Adres bij den Uitgever dexei. Brieven franco Een oud lid der Engelsche lijfgarde (een der helden ran Waterloo) van zware zinkingen ge nezen door de zalf en pillen van Hulloway. De lieer Thomas Brunton eigenaar tan het Waterloo-Koffijhuis te Coat ham, in het graafschap York leed sedert maanden aan zinkingen en jicht. Zijne beenen welke liet meeat daarvan waren aangedaanvertoonden allerlei kleuren en haddeu een afzigtelijk aanzien. Sedert tien weken was hij geheel cn al huiten staat te kunnen gaau. De behandeling door onderscheideue geneeskundigen gaf hem Diet alleen geene beterschap maar liet hem in een nog meer beden- kelijken toestand dan hij te voren geweest was. Tco? laatste besloot hij tot de zalf en pillen van Holluway., en werd door middel van dezelvcn volmaakt hersteld- Door het vermeerderd Debiet zijn dc PRIJZEN van heden af dt volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 ƒ13,30 ƒ23.5» Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,9» Zijn op franco aanvrage li Gomptant te bekomen lijj de Wed. N. va» RIJSSEL es ZOON te Tho Ier r <j3. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te *s Uerloget»- bosch, aiuGiede te London, Strand 244 Hollotvay's Etablissement. Een Korcnmol®naars-KneelW SsMmIfw ongehuwdvan de Hervormde God- ptjaitiSjAdienstzijn vak grondig verstaan.» van goeil gedrag en niet beneden de 23 jaren. Adres bij den Uitgever dezes, mob franco hrl - ven, onder Letter B. ggg» Terstond een aankomend BFR6I -6 DIENSTMEISJE benoodigd; adres bij den I" gever dezes. r TE ZltttttKKft. TES OKVXKEatf TAS P. wtAX.,,1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 4