Donderdag, 5 1851. eimiiiscHE EUWSBODE, E5EN ABONNEERT ZICH: In Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren «tl Postdirecteuren. In Noord-Araerika, bij J. QU1NTÜS, te Albany en bij C. de REGT, te Cleveland, Staat Obio. ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE OlTOAVES. ViKJi 3 maanden, 9 1.3#. Franco per post in Nedciland .••»»»•••- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollari 1,10, VERSCHIJNT óp Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN 10 Ce at voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 oenlc. fj* inzending der Adverteuliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Ziciikt.ee, Hoek vau de Schuithavcn, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukkou franco. No. 77 7e. .faas'"' Heer Jonkheer] 1, namens déj-j rrijdag den i«''l 11 ure precies ,1 J. van Uriel van den Nolariil veilen én ver-l Ellen BOUW- t Poorlaniliaclill 155—159, 30"J ie D N" 2ö2| !8 £1. BOVW-I Kelk «erve, inl NM G8 en 129,1 ;d. en lirigcm- iz tot den 1|| lakkiljetlen bree informatici! rijil erkooper als bijl ten Kantor» vau Kieawstijdingen. Pnrijs, 28 Junij, Er begint al meer en meer sprake vaH nieuwe leeisingen Ie komen. Uit eene mededeeliiig bétrëfïende den financiële» toestand des lands blijkt, dat in 1852 ren deficit zal bestaan vin 100 a 120 millioen francs, zijnde er dan met vroe gere tekorten een deficit in de schatkist ran 760 millioenhetwelk tot 825 millioen klimmen kan, wanneer de slaat de spoorweg van Lyon voor zijne rekening zal moeten nemen. Het stedelijk bestuur denkt bepaaldelijk aan het sluiten eener feening van 50 millioendoch men denktdat het eene overeenkomst met de bank sluiten zal. Volgens een in omloop zgndc geruchtzoude de President der Republiek besloten hebbende groole revue, die morgen te Versailles zoude ge houden worden wegens de groote hitte uit te stel len. De revue op het veld van Mars heeft voor een groot gedeelte der troepen droevige geyolgen gehad, daar de warmte zoo groot was, dat, naar men zegt, een soldaat bezweken is. Rij het verlaten van het veld yan Mars vielen verscheidene krijgs lieden afgemat op de boulevards en in de stralen ticder. De jongste berigten uit de Zuidelijke departe menten luiden voortdurend van woelingen der soci alisten, welke slechts op een teeken van de hoofdstad wachten om de wapenen op te vatten. In eene gemeente in de omstreken van Beziers zijn niet minder dan 150 man kavullerie en twee brigades gendarmerie noodig geweest om zich meester te maken van amunitie en wapenen van de aldaar ge houden geheime genootschappen. De berigten welke dezer dagen uit Italië 7ijn vernomen, luiden alles behalve geiüslstellend. Overal schijnen daar te lande in het geheim be wegingen te worden voorbereid tegen de Oostenrijk- sche heerschappij. Hier en daar bespeurt uien zelfs reeds in hét openbaar, dat het volk gehergd is, om tegenstand te bieden. Vooral heerscht er gis ting in de Romeinsche en Napelsehc Stalen en de geest der aldaar in dienst zijnde Zwitsersche troe pen wordt als zoo slecht afgeschilderd, dat, ingeval ooit een oproer mogt uitbreken, op die troepen niet 't minst staat kan worden gemaakt. DeFransche bevelhebber te Rome heeft' versterking van troepen, ontboden en schijnt zijnen toestand als zeer beden-, Mijk aan te mérken. Inderdaad kan in Italië eene ölgèmcëne nationale beweging bedenkelijke gevolgen hebben, vooral wanneer die beweging weerklank vindt bij de democratische bevolking in Frankrijk rn op de geestdrift van liet leger daar te lande werkt. Het is zeker, dat. ingeval de Fraósche krijgsfnagt de democratie in Italië mogt willen te hulp komen, de naijver lusschen Frankrijk en Oostenrijk zal worden verwekt en de allerwegen vooral in Italië, opgehoopte brandstof in lichte laaije vlam zal gera ken. Dat alsdan de Ëurppesche vrede ernstig zal Worden bedreigd, behoeft geen beloog. Brussel, 29 Junij. Volgens eene mededeeling van i Etoilc Beige zou de familie Bocarmé de in— vloed van de aanzienlijkste personen bezigenten node de voltrekking te verhoeden van hét'vonnis, I door het hof van Assises in Henegouwen geslagen, indien dit onverhoopt door het opperste geregtshof nrogit bekrachtigd worden; zoo zou onder anderen de keizer van Oostenrijk uit aanmerking van de diensten, door den generaal de Chastelergroot vader van den veroordeelde aan zijn land bewezen, een eigeiiha'ridigeh brief aaii deiV koning geschreven I hebbenwaarbij de genade van dén schuldige ge- I vraagd wordt. Het blad meent hot bovenstaande uit oen goede, bron Ie hebbenofschoon niet vol komen voor de waarheid kunnende instaan. Delfzijl, 21 jiinij. Heden ochtend brak boven deze plaats een onweder los, dat, hoe kort ook van duurechter niet zonder ongelukkige gevolgen bleef daar de bliksem in den alhier op den mo lenberg Maanden koren- en pelmolen van S. K. van Heukelem slaande den meester-knecht van dien molen en den tienjarigen zoon van den mo lenaar zoodanig trof dat de eerste twee wunden aan het éé'ne heen en eene zeer belangrijke wond aan het achterdeel van den bil ontvingterwijl de tweede aan den arm en het ééne heen in die mate werd getroffen dal deze doelen hoezeer geene opene kwetsuren aantounende er geheel paars uit zien onder geneeskundige behandeling het bed moet houden. Ziet hier wat genoemde meestetknecht die na te zijn verbonden zijne werkzaamheden zoo verre doenliikis blijven waarnemen ons desain- gaande heeft verhaald «Wij bevonden ons, met ons beiden, op den tweeden of pelzolder van den molen en waren be zig aan het herstellen «an eene vogelkooi toen, na meerdere donderslagen plotseling omstreeks 8 uur het binnenste van den molen gauschelijk in vuur scheen te staan en ik op het eigen oogen- blik een slag gevoeldedie mij als ware het beseffeloos deed worden en mijne leden als ver lamde tevens rook ik eene sterke zwavellucht niet ongelijk aan den reuk van dusgenaamde luci fers. Wij zateri beide met de lieenen uitgestrekt op den planken vloer, doch, niet in staat zijnde, liet geweld van den slag te wederstaan zegen we lang uit ter neder. Ik was, toen ik een weinig tot mijzelven kwain in liet eerst niet bij magte mij op te rigten maar na vele herbaalde pogin gen gelukte het mij den trap afnaar beneden Ie hompelen en ons ongeval aan de huisgenooten des molenaars kenbaar te maken die nu door vreemde hulp gesterkt mijn lotgenoot eveneens van bovendroegen, en dadelijk ten onzen behoeve, den bijstand vau een geneesheer inriepen. «Zonderling is heldat het electrisch vuur al leenlijk een klein gaatje in mijne kous bovenden aclieen heeft gebrand zonder mijn broek in het minst te beschadigen zoodat de straal langs hel been oploopende zich over het vel een doortogt naar de dij schijnt te hebben gebaand alwaar dezelve mij. van achler»n eene erge wonde, ter grootte van een Iheeschoteltje heeft loegebragt, bui ten en behalve twee kwetsuren aan liet been, welk een en ander mij veel pijn veroorzaakt. De bliksem schijnt door eene geringe opening in den kap van den molen geslagen en van daar be nedenwaarts gescholen te zijn zonder dat men met zekeiheid weet langs welken weg hij een uilweg naar builen heeft gevonden. Kort na den slag bespeurde men dat er rook uit den kap opsteeg zoodat er sporen van brand aan wezig moeien zijn geweest echter heeft dit geluk kig geene noodlottige gevolgen gehad. Hei ige uren vóór dit ongeval was de molenaar met de trekschuit naar Groningen vertrokken om op de korenbeurs handel in granen te drijven zondat hij tijdens het ongeluk afwezig was en liet mag misschien ook daaraan worden toegeschre ven dat de als voorbehoedmiddel zoo niitlige bliksemafleider die bij plaats hebbend er,weder geregeld door Imm aan den molen wordt bevestigd, juist thans w as verzuimd aldaar te worden aangebragt. Meppol 2fi Junij. In 't hègin dezer week arrireciuen alhier twee emigranten uil Noord-Ame rika een hunner met name P. S., is voor 4 5 5 jaren van Hoogeveen derwaarts vertrokken ten einde daar zijn fortuin 't welk lietn te Hooge veen ongunstig was, te beproeven de andere, zijnde een Duilsclier is zoo ze zeggen de pa troon des Persten. De sffiire door hen in Noord-Amerika uitgeoe fend is, gelijk vroeger hier te lande, eene bla.nrw- verweiij waarmede het hun, zoo zc zeggen zeer wel gaaien zulks verdient ook, naar hunne kleeding als nriderzins te oordcelen cenig geloof. Hpmm overkomst naaf hier is, oineenjge gelden in te kasseren die den eersten P. S., bij testa mentaire beschikking .en dóór legatering van onder scheidene leden zijner familie zijn te beurt gevallen. Deze gelden die, volgens hun zeggen eeue vrg aanzienlijke som bedragen en onder de familie van P. S., die tot den fatsoenlijken stand behoort be rustende zijn zijn hein steeds op zijn gedurig her haald verzoek geweigerd geworden orn ze naar Noord- Amerika over te maken waardoor hij en zijn pa- Iiooii Jie hem in deze zaak lot adsis'tentiezal ver strekken genoopt zijn geworden wilde hij van zijn wettig en deugdelijk eigendom bezitter worden deze groote en kostbare reis van daar uaar hier te on dernemen. De familie, waarmede hij Ie doen heeff bevindt zich te Meppcl, Hoogeveen en Westerbork. Notarissen en advocaten worden dagelijks door hem omtrent deze voor hem hoogst belangrijke zaak geconsulteerd en men ziet hiervan weldra een in drukwekkend en gevoelvol drama te gemoet. Hoezeer een mensch alle mcnschelijkheid als het ware kan uilschudden en zich zelfs beneden een dier kan verlagen blijkt uit het volgende Te K.. een dorp in de provincie Gelderland woonde een dagloorier wiens vrouw men sedert ettelijke dagen niet gezien had zoodat zulks de aandacht der policie aldaar tot zich trok. Men onderzocht in de afgeluopene week het huis en ziet in een klein hokje vindt men haar doch geheel verma gerd krachteloos en als een geraamte. Het on gelukkige wezen werd daarop uit hare gevangenis verlost en onder de onmiddelijke bescherming vbd het bestuur harer woonplaats genomen om haar weder voor de maatschappij te winnen waarvoor zij verloren scheen. Opzigtelijk den bedrjjver van dit gruwelstuk loo- peu er de afgrijsselijkste geruchten. Naar men verneemt heeft de Arrondissements-regtbank de zaak onderzocht. [2B.) 'si Hertogenbosch, 28 Junij. Blijkens eene aanschrijving van Zijn Exc. den heer minister van Justitie is vastgesteld dat alsnu het tuchthuis al hier voor een gedeelte tot cellulaire opsluiting zal worden ingerigt en is de heer Warnsinkbouw meester te Amsterdam, gecommitteerd, ten einde zich naar deze stad te begeven om in overeen stemming met de commissie van administratie over de gevangenis, dat werk te doen uitvoeren. Naar wij vernemen heeft het Z. M. behaagd aan Eduard Giep door het prov. geregtshof alhier ter dood veroordeeld kwijtschelding te verleenen van de doodslraf en dezelve te veranderen in 20 jaren tuchthuisstraf. Zlerlkzee, 29 Junij. Wij vernemen dat de grootscbe onderneming tot het graven van een ka naal door Zuid-Bevelandhet bedijken van een deel der afgestane schorren en het afdammen der Ooster-Schelde aan eene naamlooze maatschappij zal worden afgestaan, dat de statutpn dier maatschappij reeds zijn vastgesteld en aan het hoofd daarvan zul len staan de HH. Mr. D. Donker Curtius, oud-minister van Justitie in Nederland; Decliamps, afgevaardigde, oud-minister van openbare werken en builen), zaken in Belgie liolin, oud-minister van openbare werken in Belgie; van Beeck Vollenhoven lid van de Eerste Kamer der Slaten-Gcneraal en bankier te Amster dam en Delmas oud-secretaris-geueraal bij het ministerie van binnen!, zaken in Frankrijk welke allen zijn voorgegaan met het nemen van aanzien lijke inschrijvingen. Wij kunnen hier nog bijvoe gen, dat onze landgenooten (de HH. Mr. 1). Donker Curtius er, van Beeck Vollenhoven) zich veel moeite liebben gegeven met het geheele ontwerp en de waarschijnlijke uilkomsten grondig te onderzoeken, en dat het gevolg van dal onderzoek moet zijn, dat zij de overtuiging hebben verkregen, dat deze zaak even voordeelig voor de deelnemers zal zijn, als ook voor den staat, die eene groote aanwinst van grond doet. GËMEiVGDE BËIUGTËÏV. Terwijl II. Zondag in alle kerken in Nederland vurige gebeden ten Hejnel opgezonden werden voor het gelukkige bevallen der koningin, had er te Apeldoorn een liacchusfeest plaats waarbij eenigc Hollandscho dames jcvallen zijn, die door Engel- sclie hceren werden opgeraapt. De beste pezen hebben prins Hendiik en de koning eene medaille voor uitgereikt, aan J. Fiie te Helmond, en voor do beste vingerdopjes, eene dito aan Oebles te Alk maar. Ook voor de Yacht-club worden kos ten noch moeite gespaard om 's lands belangen den 30steri Julij te Rotterdam te bevorderen. De president van den Hoogen Raad beklaagt zich bitter dat de Raad zoo slecht gehuisvest issom migen mennen echter dat, zo'dra de proceduren der koninklijke erfgenamen afgeloopen zijn, er een paleis zal afgestaan worden voor dit achtbaarcol- ïegie. Voor nietigheden is er altijd geld teveel, en voor noodige verbeteringen is er altijd geld to kort. De kapitein op het schip Schouwen zal waarschijnlijk benoemd worden tot minister van Marine, ten einde doortastende bezuinigingen in te voeren; hij inoet, zoo men zegt, kans zien om de matrozen het eten en drinken af te leeren. De Keizpr van Rusland zal lapijt-fabrijkant worden, Te Marseille is eene zeekat aangebragt van 1200 pond, en Ie Rotterdam den hertog vau LeuchUn- berg schoonzoon van den Alleenheerscher tot herstel van gezondheid. Gedurende de maand Ju'y zullen 7.r. Ms. adelborsten een kruistogt doen in de Noordzee, voor rekening can en tot Nut van 't Algemeen, Kruid en kogels zullen er niet veel verschoten worden, maar des te meer citroenen en wijn. Het been van koningin Christina li radicaal gerepareerd. Ook onze koningin is van hare ligte ongesteldheid genezen. Schoppen zijn dikwijls troef als Zijne Majesteit kaart geeft. Ter gelegenheid van het boogschullersfeest te Mid delburg en Vlissingen, heefteen Kontoorjongeutje, die 90 cents per week verdiend niet zijne schoon» den stoet per vigelante gevolgd. Idem Jan da Rijmer. Het hoogsie gezag in den Willi. Polder zegt, dat vrouwen, jongens en meisjes 00 centl daags verdienen, en Inch betalen de boeren niet meer dan 40 of uiterlijk 50 cents. Weet van den Bosch dat wel? Ook als de mannen aldaar vermenen een goed daggeld verdiend te hebben, dan krijgen zij des Zaterdags zoo veel als da boeren kwijt willen zyn. Zuu van den Bosch dat ook weten De burgemeester te W. is zijn geweten ontwaakt, en beeft zich, tot ger.icgender ingezetenen, opgeknoopt. En wordt er een ander benoemd die het niet beter maakt, moet hij hem maar nadoen, hoe spoediger hoe beter. Ook op de tentoonstelling in Goes waren Ezels en Varkens in menigte, zelfs met korte ooren. Wanneer de waardin van den hospes Koe-oog te S. niet zinderlijker wordt, kunnen zijde deur wel sluiten, want het stinkt er zoo geweldig naar de kakstoel dat men voor geld toe er iets kan gebruiken. Een langharig lid der orthodoxe Middelburgscha gemeente, heeft in 't groen aan een buitensingel, zich in 'l zweet gewerkt. De favorite van Na poleon is ongesteld. Een luitenant der dragonders heeft bij Maastricht een pak slagen opgeloopeii vau dartelende kermisgasten en een korporaal heeft zich opgeknoopt. In Pruisen worden geen reispasson meer afgegeven aan geluiw de mannen, dan met toe stemming der vrouwen. Het democratisch com- rnité te Londen heeft besloten alle banknoten na ta maken en in omloop te brengen. Gemiddeld arriveren er thans te Londen 80 groote schepen per dag er zijn handen te kort tot liet lossen en ladeu der schepen. Zijne Majesteit zal. zooJra hij ge daan heeft met het. veredelen der boogschutters zich onledig houden met het veredelen van het paar denras. De leden der Eerste Kamer hebben eene zitting gehouden in 't Badhuis te Scheveningcn. Prins Hendrik moet óók in 't Bad te Luxem burg. Wolphaardijksche spelsnrijders hebben ta Capellé zoo bijzonder voldaan, dat ze met Kreu- ningsche kermis niet terug gewenscht worden want, hetzij uit vergetenhéid of gewoonten, hebüeu ze niet aan belaleii"gedocht. Eva heeft het paradijs verlaten, en daar de slang haar gedurig op de hielen zit, zal zij het nooit meer beerven. Ook Keetje van den timmerman geeft veel aan leiding tot gesprekken, maar 't is water uit haar eigen Bornput.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 1