TVo. 764. 7e. Jaai'ff. van W;i - Contrasten. s-Knecli Nieu wstijdi ngen TO r J. M. DE I f Ellcmeel 0l'3ei|s 10 koupen inde in: Ba|; ,j Stozynci| iden '"jn v« en Hcclc in K t" gin t uopai op ill tebbendon geschieden rbourte van Im 51. J- OCHTSli! I'ij J, I er TEEK, li JACz., :le Boter mark KIEUW a MEN ABONNEERT ZICH in Nederland, bg den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bg C. de ïtkGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden, 1.30. Franco 'per post in Nederland 1,30» Voor Nóord-Amétika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrikiee, Hoek van de Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Iugezouden stukken franco. •eer 209 Ti jfl (]e defde kolom van den 's Graven - ..Mgschen Nieuwsbode van 14 Augustus .1850 n.° 942, leest men het navolgende: .Te Laar is op 8 dezér zeer plotseling •overleden G. C. A. W. markies de Thouars. ïlij verkeerde sedert lang in zeer armoe dige omstandigheden en stierf in de woning tan behoeftige liedenzonder hulp of ver pleging gehad te hebben." Zes-eu-tvvintig regels verder leest men in dat Blad, in diezelfde kolom, dit Een berigt uit Voorburg van 8 Aug. meldt: De kleurlingwelke door H. K. H. Prinses Marianne Op hare reis is medege nomen, en door haar te Cairo op de slaven-: markt is aangekocht, trekt de algemeenc; 'aandacht nog al tot zich. Zoo wij wel 'onderligt zijodan is hij uit Nubie her-1 komstig, hetgeen zijne hoog kpperbruine' 'kleur, gekroesd haar, éeüigziris dikke lippen en hreeclen neus ook wel aanduiden- Hij schijnt ongeveer 15 jaar ouden is van eene zeer schoone gestalte. Zijne kleeding is Arabisch, en van eene fijne, dan eens bruine, dan eens zwaite slof, met zilver en goud bezet." Het contrast, 't wélk die twee artikeltjes opleveren is zeer groot. De Thouarsvan ouder adellijke familie dan Oranje-Nassaulot de zijlinie van Oranje behoorende, sterft, zonder hulp of verpleging te hebben gèhad. Wij spotten met alles wat het zoogenoemd voorregt van geboorte betreftmaar omdat de vorstelijke en adellijke fatniliën zulks juist niet doen, halen wij dit hier aan. De Thouars was verliefd op Marianne later de gade van prins Albert van Pruissen, meer dan veelligt ooit l)ante verliefd was op de zuster van zijnen groothertog. De Thouars en Dante beide waren groote, ge voelvolle, in 't hart grijpende dichters; maar beide ook hadden zij vlagen van waanzin voortspruitende uit hunne ongelukkige liefde. Beide nagelaten gedichten dragen er den stempel van. Doch, terwijl de Thouars, die de eenige dochter van Willem I zoo dikwerf en zoo sentimenteel bezong, zonder hulp van Ma rianne stierf, terwijl hijde voormalige page van den genoemden koning, na droog brood te hebben gebedeld, den laatslen adem uitblies, terwijl wordt voor rekening van prinses Marianne opgevoed en onderhouden een slaaf, die ze in Egypte op de markt kocht, eu die in 't goud en zilver gekleed gaat. Neem hier in aanmerking het droog brood, dut de markies de Thouars moest eteuen bet goud en zilver, waarmede de dochter van Willem 1 een gekochten neger bedekken liet. Neem almede in aanmerking, dat diezelfde neger van Cairo naar Nederlaud werd ge voerd op eene wijze, die vorstelijk kan worden genoemden dat de Markies He Thouars uit Overijssel naar Zeeland werd getransporteerd met ketenen aan de handen, midden in den winter, en zoodanig ver- de PItIJZtN gcude 0 ƒ7,75 ƒ15.30, 3-15,90 te bek« e Apolliclierk zoon, houder te 'slt tra uil 244Ho dienst te Iri^ Protest. GoÜ ig, om wwki Holland-, lij n van goeit z ich ia l1"" idt-r Letter ft oed zedelijk onder Letter ÏMMER" goed verslui kan voor s mot fraai" »cver dozrs. ij van r.01 kleuniddat hij het voor een geluk re- ketide, op zijne gedwongéne reis, te Tilburg een ouden Kurassiérs-mautel te bekomen alles behalve met goud en zilver bezetom cr zijne naaktheid mede te bedekken. Jonkheer van Bevervoorde stierf zonder zelfs in het hotel te 's llage, waarin hij eenige weken vóór zijnen dood logeerde, te hebben kunnen betalen. Zóó arm stierf hij. Niettemin was hij in het bezit eener acte, door wijlen Willem II eigenhandig öriderteekendwaarbij aan hem, in 1848, door dien vorst een maandelijksch wachtgeld van f 150 werd toegekend, en waarbij teveus aan zijne gade, mevrouw van Bevervoorde, eiken maand 100 werd verzekerd. Beide die wachtgelden moestenvolgens den schrif- lelijkeu wil van den vorigen koning, gedu rende vijf achtereenvolgende jaren vVordén uitbetaald. Gedurende den tijd van één jaaV bngéveêr was'dat wachtgeld genoten, toen Willem II het tijdelijke mei het eeuwige verwisselde. Zijne grootmoedige erfgenamen bekreunden zich zóó weinig oin den oorsprong van hun bestaandat ze handelden alsof die Over eenkomst tusschen den koning en v. Bever voorde nooit whs aangegaan. Na den dood vau den ridderüjksten vorst, die de familie van Nassau opleverde, ont ving v. Bevervoorde niéts meer. Hij schreef aan de kinderen van dien koning; hij schetste die dankbarenhoe hijdoor die overeeu- komst met hun vader aan te gaanzijne maalschappèlijke positie verbroken had, en hoe nu die overeenkomst sints zijn Overlijden niet werd nageleefd nijpend gebrek het deel was van hem en zijne echlgenoote. Maar op die gemoedelijke vertoogen gaven de kinderen van Willem II geen autwoord. Zelfs de treurende koniégia-weduwemet hare 40 millioenen jaarlijksch revenu, wilde de nagedachtenis haars mans met geen enkel gunstig antwoord aan v. Bevervoorde ho - noreren. In deii tijd dat de nóód Van v. Bever voorde misschien het grootst was gebeurde er iets anders. Zijne Majesteitde zeer geeerbiedigde Willem 111, die zich aan zulke verbindlenissen zijus onvergelelijken vaders niet stoorde, gaf, op denzelfdeu dag dat zijii eigen zoon, prins Maurits, stierf, ge schenken aan de ddüséféssen eii spfinge- ressen vati het T'rartêche toóneel te 's llage, geschenken waaronder zich een armband beVönd, diè op f 600 wtnirdb vvërd geschat. Een jaar vroeger ontving v. Bevervoorde ook een armband,- maar hij was van ijzer. Hij werd te Amsterdam onwettig gevangeu geno men, en geboeidnaast een ongeketenden, veroordeelden diefiii een hondenhok gezeten, naar Neêrlands residentiestad vervoerd. Zie! lezer, dal zijn, in óns oog, contrasten, welke gij rustig aanziet, doch waarover een volgend geslacht, waarschijnlijk minder laf, eens anders zal denken. Roep gij maar: »leve Oranje! leve Willem III!" uw naneef handelt misschien anders. Ook wij roepeuleve Oranjemaar tot op een zekeren tijd." GRIEKENLAND. Te Serkom een dorp van Attica, omtrent dertig mijlen in de velden van Marathon gelegen, is eene hoogst belangrijke ontdekking gedaan. Bij het gra ven van een kanaal, van ongeveer zes el diepte, heeft men de sporen gevonden van eene Grieksche be graafplaats uit overoude lijden. Men heelt verschei dene grafstcenen opgedolven, waarvan de opschriften bijna geheel onbeschadigd zijn; door deskundigen 'onderzochtis bevonden dat deze grafsteenen waren opgerigt ter eere van de krijgslieden van Miltiades, die in den vermaarden veldslag, in het jaar 490 vóór onze jaartelling door den Atheenschen generaal aan het Perzische leger, onder aanvoering van Darius geleverd, zijn gesneuveld. Deze toevallige ontdekking zal thans nog groo- ter gewigt verkrijgen door de nieuwe mededeelin- gen, welke de heer Depeyron Fransch oudheid kundige in hét licht heeft gegeven. Men weet dat Miltiades na zijne overwinning, waarbij zijn leger aanzienlijke verliezen bad gele den op het slagveld legerde tot dat zijne krijgs lieden volkoihen van de doorgestane vermöeijenissen waren hersteld en tevens de laatste eer aan do dooden was bewezen. Tegelijkertijd zond hij de namen der gesneuvelden naar Athene en zij werden op do marmeren tafelen gegrift, waarvan er thans nog in wezen zijn. !>K Londen, 22 Mei. In den loop der maand April zijn van Liverpool vertrokken 25,447 landverhui zers, tegen 17,558 in April 1850gedurende de eerste vier maanden van dit iaar heeft het getal emigranten 67,130 bedragen, tegen 49,463 in gelijk tijdvak van verleden jaar. Een scheepsbouwmeester in Amerika is voor nemens binnen den tijd van 18 maanden een Atlan tisch stoomschip te vervaardigen, hetwelk 439 mijlen daags, of 100 mijlen meer dan de snelst varende stoomboot, zal afleggen, en daarbij in veiligheid, hechtheid en lage vrachtprijzen alle tot dusver ge bouwde zeeschepen zal overtreffen. De kosten van het vaartuig zullen op 250,000 dollars te staan komen. Parijs, 14 Mei. Men spreekt van eene pau selijke nota aan de Oosten rijksche regeriog, waarin, op grond vah mogelijke staalkundige veranderingen in Frankrijk de noodzakelijkheid wordt betoogd, om hét Fransche garnizoen te Rome door een Oos- tenrijksch te doen vervangen. In deze nota is vooral merkwaardig de verklaring, dat de Komeinscbe be volking geheel ontaard en buiten staat is om aan de pauselijke regering eenigen steun te verschaffen; dat de pogingen om den openbaren geest eene andere rigtiog te geven en eene Romeinsche mi litaire magt té organiseren geschikt om in oogen- blikken van gevaar de fust te handhaven geheel zijn mislukt en dat de leerstellingen die onder het revolulionnair bewind de bovenhand hadden aangekweekt door het comité te Londen de be grippen des volks zoo hebben bedorvendat het gouvernement van Z. H., verstoken van vreemd garnizoen in zijne eigene hoofdstad niet veilig zou wezeu. IVecnen 18 Mei. De hier wonende bekende reizigsterIda Pleiterheeft ook de Londensche tentoonstelling willen bezoeken en is derwaarts ver trokken. Men zal zich een denkbeeld van de zucht tot reizen dezer vrouw kunnen vormen door de volgende opgave harer toglep Zij begon met Pa lestina bezocht daarna Egypte begaf zich toen naar Scandinavië en IJsland drong door lot aan of bij de Noordpool en begon vervolgens eene reis om de wereld. Zij doorlrok de bosschen van Bra zilië, leefde een jaar bij de inboorlingen aldaar, zeilde om Kaap Hoorn deed Valparaiso aan doorzeilde de Stille Zuidzee hield zich te Ota- heite opbezocht China, Ceylon, Bengalen,, ge heel Hindostan en het Himalaya-gebergte begaf zich door de Perzische golf naar Arabie en ein digde dien togt met eene reis door geheel klein Azie daarover MespotamiePerzie Griekenland en Turkije. Deze merkwaardige dame is zeker de thans levende vrouw die de meeste landen heeft bezocht. Arnhem, 23 Mei. Het Prov. Geregtshof alhier heeft, bij arrest van heden, Hêndrina Boterham schuldig verklaard aan de misdaad van kindermoord en haar te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods. Na het uitspreken van dit vreesselijke von nis hield de President, Mr. W. L. F. C. v. Rappa'rd, cëne toespraak tot de veroordeelde, die zoowel op haar als op het talrijk publiek een diepen indruk maakte. Amsterdam 22 Mei. Omtrent de Spaansche expeditie tegen Soeloe leest men in de Singapoor- sche bladen dat zij met den besten uitslag be kroond is geworden. De hoofdstad van Soeloe was den 23sten Fcbruarij stormenderhand ingenomen de forten en een deel der stad in deasch gelegd en de Sultan met zijne veldoversten tot de vlugt genoodzaakt. 130 kanonnen waren in handen der Spanjaarden gevallendie 34 dooden en 84 ge kwetsten telden en zich na de behaalde overwin ning weder ingescheept haddeD. De gouverneur was den 30sten Maart te Manilla teruggekeerd. Zlerikzce26 Mei. LI. Donderdag avond arriveerden alhier vier militairen komende van Bergen op Zoom om ais werktuigen te dienen tot het invorderen der belasting, en werden dadelijk bij vier burgers ingelegerd die p. m. schuldig waren 6 gulden. Onmiddelijk werd er geld opgezocht, ten gevolge waarvan dien eigen avond nog drie burgers van die ongenoode passagiers verlost wer den doch één burger heeft 24 uren een krijgs man van Willem 111 den kost inoeten geven al eer hij bij de gratie Gods genoeg geld geleend had gekregen om van hem ontslagen te kunnen worden. Nog nimmer heeft men dan ook meer der drukte gezien in de bank van leening en op het kantoor van den ontvanger der directe belas ting dan den volgenden dag ieder die wat had om te verpanden en nog belasting schuldig was bragt zijn goed in de bank en het geld op 't kantoor terwijl mevrouw de onlvangeres onder al die druktens eene opgepropte zaal vol dames tracteerde op alles wat hunne oiondjes maar begeerde. Die dus zijn geld aan de achterdeur bragtzag aan de voordeur het nut er van op eene schit terende wijze. Al meer gn meer begint het Nederlandschc volk de vruchten te plukken van het hopen gelooven vertrouwen en het afwach ten der daden van liet tegenwoordig ministerie! Naar hetin naam des Koningsverdiende geld in Bordeulen te hebben gebragtzijn de vier Ne derlandschc krijgshelden, des zaturdags naar Bergen op Zoom terug gekeerd. Zlerlkzee20 Mei. Gisteren vierde de Hepr G. Wiegman en Mejufvrouw B. Peelerse te Delft, ouders van Mejufvrouw Kenensgeb. Wiegman alhierhun SOjarig huwelijksfeest. Ditzelfde geluk zog de heer Kenens op 25 January II. aan zijne ouders mede te beurt vallen zoo dat dit Echt paar hunne wederzijdsche ouders in één jaar hun gouden bruiloft ziet vieren. Bij Zijner Majesteits besluit van den 15 de zer is benoemd rot notaris'te Nijkerk f.'. M. Wijnen ca'odidaat-ootaris te Zierikzee. GEWEN GITO BÈKJGTEiV'. Te Londen heeft een Iïoli een feestmaal gegeven aan alle redacteurs en uitgevers van dagbladen des

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1851 | | pagina 1