a No. 72©. Maandag, 1© De1850. 7e. Jaarg. Kieuwstijdingen. ERIKZEESCHE I 9 «JEN ABONNEERT ZICH in Nederland, bij den Uilgever Dij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ia Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, (2ii bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Vogi 3 maanden1 ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE» 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverlenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Ziciikj.ee, Hoek van de SchnithavenLeiL B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. Wat Armoede er in Nederland heerscht. I ai CHT bcuooü! Istecn I"111 ian M.' van Is er iels wat ten klaarblijkelijkste heeft aangetoonddat er in ons land schrikkelijk veel armoede heerschtzoo als door de on partijdige oppositie-bladen sints lang werd ver kondigd doch door de gehuurde organen der ievoorregte partij hardnekkig werd ontkend het is: het Verslag der regering over het Armwezen in 1848. Uit dat verslag blijkt, dat er, voor zoo i veel bekend is, in dat jaarin instellingen - lot het verleenen van dadelijken onderstand, I zoo als: oude mannen- en vrouwenhuizen, i weeshuizenbestedeliughuizen armen- or werkhuizen, proveniershuizen, gast- of I ziekenhuizen, enz., niet minder dan 471,282 personen werden verpleegd. Dit getal staal, I in verhouding tot de geheelc bevolkingals 1000 lot 154,29. Daaruit blijkt alverder dat het gelal der huiszittende armen en bedeelden in even redigheid staat tot het zielengetal in Neder land, als 139,79 (gemiddeld) tot 1000, zoo dat er zich niet minder dan ongeveer 427,000 van die soort van armen in ons landje be vinden. Dat verslag toont almede aandat er te dier tijde bovendien werden onder houden I in de koloniën van Weldadigheid: 11,224; inde werkplaatsen 7,920 in de werkscholen 'I 1,870 in het doofstommen-instituut 232; ia dat voor blinden 50.- - tezamen 21,308 per- souen, uitmakende met de hierboven genoein- l den een totaal bedrag van 919,590 personen die niet in hunne eigene behoelten voorzien, en door den slaat of bijzondere liefdadige 5 instellingen worden onderhouden. Genoemd verslag doet ons ook zien dat het aantal panden, in 1848, in de geza menlijke banken van leaning gebragtniet j minder bedroeg, dan 2,330,806. Door hoe I veel personen zulks geschiedde, kan niet worden opgegevendoch het komt ons voor, dat wij ons aan geene overdrijving schuldig maken indien wij dit getal op ruim één millioei) beramen. Ongeveer 2 millioen menschen dus op eeue bevolking van even 3 millioen zielen, en bij deze 3 millioen zelfs alle kinderen en zuigelingen medegerekendongeveer 2 millioen menschen, waarvau de eene helft van de liefdadigheid leeft, en de andere gedwongen is, nu en dan zijne toevlugt tot de woekerholeu te nemendie men banken van leening noemt Ga daarbij nu eens in uwe gedachten na hue veel stille armoede er niet geleden wordt; hoe veel hongerige magen niet een natge- schreid oog geven dat zich verscholen houdt eu hoe veel beklagenswaardigeeergevoel bezittende nooddruftigen er niet zijn, die liever in 't verborgen lijdendan dat ze de wereld er getuige van maken,- bereken eens hoe velen er niet gevonden worden, die door de hand eens vriends worden geholpen en verzorgd,- bedenk eens, hoe veel ramp zalige maagden, door kommer eu nooddruft gedrongenniet eene openbare prooi worden der ontucht; hoe veel jongelingen, geene eerlijke bete broods kuunende verdienen zich niet in militaire dieust begeven't zij hier te lande, 't zij in de Overzeesche be zittingen som ze eens op al die publieke bedelaars in de steden en dorpendie van de aalmoezen geheel of gedeeltelijk moeten leven en gij zult moeten bekennen, dal het getal der armen behoeftigen en gebrek lijdenden in Nederland zoo schrikbarend groot is, als welligt nergens elders. Die heillooze staat van zaken is een gevolg van bet eeuwig vloekwaardige rege ring-stelsel dut een Willem 1 een schat van 243 millioen guldens bezorgde, en de gansche natie berooide en berooide; een gevolg van het ellendige belastingsysteem dat alles, wat handwerksman of burger heet, alles wat handel of nijverheid op geene groole schaal kan drijven, op den duur on feilbaar ten gronde moet rigten Sints 18 48 is de algemeene armoede nog toegenomen. Zij neemt jaarlijks toe. Zeer enkele plaatsen slechts, die eene lijdelijke welvaart genieten zoo als b. v. Rotterdam, den Helder, enz., maken hierop eene uit zondering. Ernstighoog ernstig is die toestand. Het moge niet dadelijk in het oog vallenmaar, indien zulks zóó blijft voortgaan, dan is eene sloopiug van het maatschappelijke ge bouw, dan is misschien een bloedige bur gerkrijg hier het gevolg van. Zeer lange zelfs zal dit niet kunnen uitblijven. O! gij, die voor de gewigligste aangele genheden des vaderlands waken moetgij die. door het geven van lallooze onvervuld gebleven beloften, het roer des Staats in handen hebt gekregen, overpeinst dal alles en haast u dun de banier te huldigen waarop geschreven staal: Bezuiniging Schulddelging; radicale hervorming van het belastingstelsel. Ja, haast u, gij mogt anders, vóór gij 't wist, met de Staatshulk in den afgrond verzinken. bevelen, en viel binnen weinige ocgenblikken, doodclijk gekwetst door de booswichten neder. De tolbeambten, hoewel van lmn opperhoofd beroofd, maakten zich, na vier paarden van den vijand ge dood te hebben, nog van drie anderen meester, maar de berijders vlugtien, terwijl zij bunnen, geheel uit tabak bestaandon, buit achterlieten. Hij wordt op 350 kilugr. kegroot. Dezer dagen is de geheele stad Melun in opschudding geraakt wegens de ontdekking vaneen belangrijken schal, welke in de kelders van den heer Droujn de Lhuys, oud ontvanger- generaal en va der van den vertegenwoordiger, gevondeü is. De schat bedraagt niet minder dan 5 mill. fr. en bestaat geheel in goudstukken van verschillende tijden en netjes ingepakt in kleine vaaljes. De veroordeelde heeft slechts den ouderdom van 22 len bereikt. ©wgslatïfr» Londen, 10 December. Men wil hier welen, dat het Fratischc gouvernement het plan heeft, om den dubbelen geldstandaard af te schaffen en het zilver tot den eeriigen wettelijken standaard te verklaren vermoedelijk met oogmerk om de groote hoeveelheid die bij de bank van Frankrijk ligt, te vrijwaren tegen depreciatie, want, ofschoon bet goudgeld, wegens het gemak, anderzins gaarne a pari wordt genomen, zoude men, uit vrees voor het uit Californie toestroomende goud, toch ein delijk tot dezen maatregel en dan welligt met groot verlies moeten komen. JFrawfeti Parijs, 10 Dec. Op den itlen December, om streeks vijf ure des avonds, heeft er een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de tolbeamblen van Donchery, aangevoerd door den heer Gréterin, en elf smokkelaars te paard. Dewijl de laatstcn ge weigerd hadden hunne goederen over le geven, zag de heer Gréterin zich genoodzaakt, vuur te Berlijn, 12 Dec. Sedert eenige jaren verschijnt nu en clan voor het criminele hof eene vrouw, bekend als eene der grootste bedriegsters. In den regel geeft zij zich uit voor eene rijke vrouw, huurt vertrekken bij fatsoen lijke lieden en laat weldra merken, dat zij niet ongeneigd zou ziju hare hand en haar vermogen aan een man te schenken. Vindt zij er zoo een dan sluit zij met hem een notarieel huwelijks-contract. De man hierdoor gerust gesteld zijnde, leent zij van hem eeuig geld om haar vermogen iu handen te kunnen krijgen, heeft zij dat geld bekomen, dan verdwijnt 2ij. Reeds 14 maal is zij wegens zoodanige bedriegerijeu gestraft. Den 9den dezer stond zij andermaal te regtditmaal echter wegens bedrog en diefstal, daar zij deu man, ten wiens nadeel zij de laatste maal deze manoevre uitoefende, niet alleen bedro gen, maar na eenigen tijd bij hem ingewoond te hebben, nog bestolen had. Zij werd nu veroordeeld tot vier jaren tuchthuisstraf en tien jaren ouder opzigt der policie gesteld. Het Pruisische Regeringsblad van 11 dezer behelst de volgende Kon. verordening: «Nadat, ten gevolge van eene met het Keizerlijk-Oostenrijk- sche gouvernement getroffen overeenkomst, de re denen zijn uit den weg geruimd, die den 6 No vember mijn bevel tot het mobiel maken van mijn geheele leger uitgelokt hadden zoo gelast ik liet Staats-ministerie de verdere maatregelen tot uitrus ting der armec-corpsen te staken en allengs de vermindering der troepen tot op de vroegere sterkte te beweikstellingen. Potsdam, 10 Dec. Freder. Wilhelm." Frankfort 9 12 Dee. Eene telegrafische depêche uit Weenen, van gisteren, kondigt aan, dat de krijgstoerus tingen zullen gestaakt en het Oosten rijksche leger gereduceerd zal woiden. Deze mededeeling is uit officiële bronnen geput, Ook in Pruissen zal de landweer achtereenvolgens naar huis gezonden worden. Teu gevolge hiervan, hebben de Oosten rijksche fondsen gisteren avond in onze effecten-societeit eene beduidende rijzing ondergaan. Alle overige uit Weenen ontvangene berigten, stemmen overeen in de bevestiging der belangrijke daadzaak, dat de keizer het onherroepelijk besluit heeft genomen, om in gemeenschap met de overige Duitsche Staten, aan den bondsdag eene meer vrijzinnige organisatie te geven. Brussel, 5 Dec. Te Ni velles heeft, in den nacht van 2 op 3 dezer, een man zijne vrouw en drie dochters, waarvan de oudste 21 jaren was, met dolksteken vermoord, en toen het huis in brand gestoken. Onder het bed, waarop de oude moe der als getuige van zoo vele gruwelen, te mid den der slagtoffer?, log, was mede vuur aange legd, terwijl in een naburig vertrek drie kleine kinderen waren opgesloten. Deze laatsten zijn met moeite uit de vlammen gered; de vrouw was een lijk, en twee dochters, doedelijk gewond, gaven in het hospitaal weldra den geest. De derde hoopt men te behouden. De dader trof zijne vrouw en kinderen met 37 dolksteken, en trachtte hen toen nog spoediger om het leven te brengen, door ver branding. Hij is 50 jaar oud en onmiödelijk gearresteerd. Brussel, 13 Dcc. Het hof van assises van Hene gouwen, heelt A, J. Delneste veroordeeld tot de strafte des doods, wegens moord op zijne schoonzuster gepleegd, Zieriksee 14 Dec. Door de Hoeren C. Vis, I. G. J. vau den Bosch, W. D. de Jonge, K. Wagtlro eu G. A. Fokker is, onder dag treken ing van 10 dezer eene circulaire verzonden, ter deelneming in de vennootschap lot opiigtiug van meekrap-fnbrijken iu Zeeland. Het ka pitaal der v en nootschap wordt gesteld op 300,000, ver deeld in 300 aandeelen van 1000. Voor eenigen lijd was in Duitschland veel sprake van oenen persoon, wiens achtbaar uiter lijk wel geschikt was om eerbied in te boezemen en die voorzien was van (gelijk later bleek) valsclte recommandatie-brieven. Hij gaf zich den naam Alfieri en den titel van kardinaal-legaat van den paus. die Item, volgens zijn zeggen, met eene zending bij de bisschoppen en andere hoofden van do Katholijke kerk in het Noorden belast bad. Overal met blijken van groote achting en eerbied ontvangen, bediende bij op verscheidene plaatsen de mis, had met verschillende bisschoppen talrijke bijeenkomsten, om in naam van den paus de za ken der Katholijke kerk in Duitschland te rege len, en wist zjjne valsche rol zoo goed te vervul len, en hun een zoodanig vertrouwen in te boe zemen, dat zij hem aanzienlijke sommen overhan digden, om tot verscheidene godsdienstige doel einden en tot verschillende behoeften van de katho lijke kerk aangewend te worden. Het pruissische gouvernement vatte het eerste achterdocht op over zijne zending. Door de po licie van stad tot stad vervolgd, slaagde hij er in om Polen te bereiken, waar hij, naar men thans verneemt, door de bemoeijingen van den generaal Abramowitz, gearresteerd en na3r de gevangenis te Warschau gevoerd is. Zijn ware naam schijnt Gonicz Polski te zijn, en naar men zegt is hij van Poolsche afkomst. GEMENGDE DEitlGTEN. In dezelfde week toen de ministers hunne begrooling aan de Tweede Kamer hebben aangeboden, is er eeue bende zakkenrollers ontdekt te Groningen; de laatste zijn over de grenzen gebannen. De Edelmogende der eerste klasse hebben limine werkzaamheden hervat. Ook te Nijmegen heeft een Edclniogend mensch mei eene kuipers dochter het werk aangevangen. De derde Willem zal zich met de derde stuiver moeten behelpen, waar groot papa zaliger zich mede beholpen heeft; de eerste Goedzak u. 1. kreeg 24 ton, en. de derde krijgt er maar 8 per jaar.Gestolen uit de Saxische Schatkist 200,000. Een Engelschman is voor één paard geboden 108,000, doch heeft liet cr niet voor willen geven cenc som, waar voor Dcurloo zijne beide paarden wel geven zou. Door gebrek aan vrijwilligers zullen sommige gekochte Neder- landsche krijgs/ie/den dezen winter genegerd worden. Benoodigd voor Zijner Majcstcits soldaatjes pillendoozcn en doodkisten. Prins Hendrik is weer op 'i Loo. Ook hebben de Bornruexiesche boertjes met Siut-Nicolaas zich zoo verdienstelijk gemaakt, of ze geboren Priuseu waren. l)e meid van de smid aldaar wil geen Geclenhoed meer dragen. Ouder Nieuwer kerk spookt hot op eene hofr- stcde van de Zanderige kant komt het spook, eu na wat gespookt te hebben, loopt bet met de meid wegnaar 'l dorp, waar de meid dan bereden wordt door de nacht merrie. Te Zwijndrccht is de Notaris zoo opregt, als een Zoulheer zedelijk. Te Steouekamer logeert een Dordsch heer bij eene weduwe, die een trooster benoodigd heeft. Een gebrilde jood te Waalwijk bedelt in de koffijhuizen om borreltjeshij heeft altijd veel dorst en weinig geld. Te Middelburg zoekt een gistkooper op Zondag nieuwe kalanten. De policie te Scherpenissc heeft een nestje met vijf jongen uitgeroeid. TeColijns- plaat loopt de 30jatige Johanna met de zindelijke Kola zoo laat -«tan liet postkantoor, dat de menschen in hun slaap worden gestoord. Iu den Koning-Polder (Z.-B.) heeft een Vos jagers gevangen. Te Ouden-Bosch zijn twee jonge dames door Tante eu Mama gebragt op hol, en de zwager is dol; die haar vindt en teregt brengt zal vriendelijk bedankt worden. Aldaar is een orgel iu 50- jarigon ouderdom plegtig ingewijd. De nieuwe herder iu de Gemeente de Lindt, vergezeld zijn herderinnetje tot op hare plaats in de kerk, alvorens hij de zijne be klimt. 1-loe liefOoit te Vlissyagen blijft een herder allerliefst Smullen. Jufvrouw Mïotregen heeft weder een brandbrief gezonden a-rn haren lieveling. Ook de ko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1