No. 719. DonderdagIS December le. Jaarg* HET T1M0011D1GE MIMSTEillE. BX DE *'ei 'wccc'ü Kamer bekomt. Nieuwstijdingen ZIEHIkZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH in Nederland, bij den Uilgcver Dij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, eu bij C. de RbiGT, le Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Vooi 3 maanden....ƒ1 ,30. Franco per post in Nedeiland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE!^ 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiikiee, Hoek van de SehuithavenLeiL B, No. 94. Brieven en Ingezonden slakken franco. Nadat eerst eenige leden van het ministerie Thorbecke, ten gevolge van den ongunsligen ontvangst van de begroolingswet voor 1851 en do eenigzins bitse aanmerkingen van de leden der Tweede Kamer daarop, hadden besloten, om hunne portefeuille neder te leggen is daarin zoo men zegt, ten gevolge van een van Hoogerhand ingegeven moed, in zoo verre eenige wijziging gebragt, dat de tegenwoordige ministers op bun post z,lillen blijvenindien de staalsbegrooting voor 't volgende jaar, met boe veel haspelen dan ook, door de voornaamste lak der wetgeving wordt aangenomen, en eerst dan zullen altreden, als het onmogelijk schijnt, 1 dat bet nu ingediende budget de sanctie Toen dit besluit genomen werd, nam men tevens bet voornemen opom op de aan merkingen der Tweede Kamer, op bedoelde begrooling, met waardigheid en klem te antwoorden. Hoe dit is geschiedzullen zij kunnen beoordeelcndie dat antwoord in zijn geheel hebben gelezen. Volgens ons inzien hebben de ministersof heeft het ministerie zich bij deze gelegenheid aan majesteitsschennis van de mandaalhouders des kiesbevoegden volks, van de vertegen woordigers der Nederlandsche natie, schuldig gemaakt. Wij hopen, dat de leden der Tweede Kamer, het hooge standpunt beseffende, waarop ze staan en de verpligtingen gevoe lende, die op ben rusten, deze vermetel heid des huidigen ministeries zullen betaald zeilen. Ook alzoo het schijnt, ten gevolge van den invloed cener maglige zijdeis bij die gelegenheid het plan gevormd, om de vrijheid der drukpers meer aan handen te leggen. Een voornaam persoon moet het, zegt men, zeer euvel duiden, dal de vrijzinnige schrij vers in Nederland eene taal durven voeren, die zóó der waarheid nabij komt. Zonder vorm van proces iemand in de gevangenis te werpen zoo als Willem II, de Stadhou der, dit eenigen der onafhankelijkste en voornaamste Hollanders deedregters om te koopen, zoo als Maurits dit konde doen met de onwaardigen, die Oldenbarneveld ter dood veroordeelden, dat gaat in de te genwoordige dagen niet gemakkelijk. Ge lukkig, de hoogste regterlijke collegiën in ons land zijn onomkoopbaar, onpartijdig, en, zoo als zij zijn moetenslaven der wet. Ook daarom inoest er eene nieuwe wet op de drukpers zijn, en de heer Nedermeijer v. Rosenthal, in zijn hart een goed en edel mensch, liet zich bewegen, om eene voordragt tol beperking der vrijheid van het openbare Woord op te maken en die voordragt is, "oar men wilreeds aan de bcoordeeling van den Raad van State onderworpen en zal eerstdaags bij de Tweede Kamer worden '"gediend. Hebben wij vroeger het ministerie Thor becke dikwijls verdedigd,- hebben wij ge- wenscht, dat het't hoofd biedende aan de coalitiën van van Hall en Dirk Donker, niet mogt aftreden wij veranderenna al het laatst gebeurde, in dezen geheel en al. Tot al het laatst gebeurde rekenen wij niet alleen de onzelfstandigheid van den heer N. v. Rosenthaldie hem zulk een wets ontwerp konde doen opmaken; de handel wijze van den dief des tegenwoordigeu ministeries droeg er het hare toe bij. 't Is algemeen bekend, dal Thorbecke sints eenige jaren de inspirnteur, zoo niet de hoofdredacteur was der Arnhemsehe Courant. Thorbecke was dit, professor en lid der Tweede Kamer zijnde hij bleef het, in 't ministerie getreden. Nog geen minister zijnde schreef bij, de Leidsche professor, (zie Arnliemsche Courant van 22 November 1848) woordelijk liet navolgende: De natie kan, zonder zich te ruïneren, zonder dat men het belastbaar vermogen vermindere, «niet meer dan 50 55 (ten allerhoogste 60) millioen opbrengen; 35 millioeu moeien «worden besleed tot voldoening van de «renten der staatsschuld; dus moeten alle «andere uitgaven naar evenredigheid, wor- «den ingekrompen lot de som van 15 a 20 (ten allerhoogste 25) millioen/' Later heette het Arnhemsehe Courant van 30 dierzelfde maand en zelfde jaar): Door- tastende bezuiniging op de inwendige dienst «der ministeriënop de bureaucratie-kwaal, die als eene booze zweer ons geheel po- «liliek gestel ondermijnt, is alleen le ver- krijgen door eene totale reorganisatie van «het gansche tegenwoordige stelsel van be- stuur." Verder kan men in de Arn hemsehe Courant van 23 Januarij 1849 nog bet navolgende lezen: Alle begrooting die •>de 60 millioenen le boven gaat is voor «ons onaannemelijk; alle bezuiniging, die «niet tot dit cijfer daalt, is beuzelarij en «moeite voor nietMen kan genoeg vereenvoudigen en bezuinigen, zoodra men «bet slechts ernstig ivil. Dat men geene «35 millioen noodig beeft om een land van «even 3 millioen inwoners te regeren, leert «ons bet voorbeeld van bijna alle Staten «van Europa." En wat zegt nu liet ministerie Thorbecke op de aanmerkingen der Tweede Kamer ten opzigte van de staats-begrooling voor 1 851 Die begreoting, door het ministerie Thor becke ingediend, bedraagt op nog geen twee ton na, zeventig millioen guldens, Iets meer dus dan 60 millioen; iets meer nog dan 50 of 55 millioen. Het ministerie Thorbecke zegt dienaangaande, dat er alleen nog op het departement van justitie te bezuinigen valt en dat, als de regterlijke organisatie heeft plaats gevonden daarmede de radicale vereenvoudigingen en bezuini gingen hier le lande gesloten zullen zijn. De Arnhemsehe Courantnog altijd het orgaan van Thorbecke, verklaart zich duide lijker. Zij zeide dezer dagen woordelijk bet navolgende.' «Zoowel de vertegenwoordiging «als de natie moeten overtuigd zijn, dat, «zoo men voor het jaar 1851 een maximum «van uitgaven van 69 millioenen aanvraagt, «dit is omdat onze toestand vooralsnog «zoodanig is, dat men zich met niet minder «dan negen en zestig millioen tegen alle «eventuele uilgaaf dekken kan." Als men zulke inconsequentiën nagaat; zulk eene stelselloosheid overweegt moet men dan hoe vurig het vroeger ook toe gedaaneen ministerie als het tegenwoor dige niet afvallen? Moet men zulks niet le meer, als men ziet, dat mannen, die een geruimen lijd met dc pen zoo als men dit in het dagclijksche leven uitdrukt, hun brood wonnen, zich er toe leencn, om eene wet tegen de vrijheid der drukpers in le dienen Over van Maanen werd het anathema uitgesproken, toen hij de wet van 1 Junij 1830 indiende. Die wet was de voornaam ste oorzaak dat de Belgische revolutie ont stond bij welke gelegenheid het hotel van v. Maanen, te Brussel, werd verbranden bij zelf, ware hij in handen der Belgen gevallen, veelligt geen beter lot zoude heb ben ondervonden. Van Maanen was een man des Behouds,- doch, 't zij lot zijne eer en overeenkomstig de waarheid gezegd, hij erkende zulks en kwam er rond voor uit. Nedermeijer van Rosenthal heet de rid derlijke mande vrijzinnige minister,- en 't ministerie waarvan hijna Thorbecke, de hoofdpersoon is, dat ministerie heeft aan die duizendwerf gevloekte gelegenheidswet van 1 Junij 1 830 nog niet genoegeene nieuwe wet ter beteugeling van de drukpersvrijheid moet worden ingediend En dat durven zich vrijzinnige en onaf hankelijke ministers noemendie op bevel van een ander persoonwaaraan zij in elk geval niet quand mfme zijn onderworpen dergelijke wellen durven ontwerpen, eene dergelijke taal tegenover de representanten der naLie durven voeren! Wij onderdrukken ten slotte hier den wensch niet, dat de Tweede Kamer de be grooling voor 1851, zoo als zij lliatts is liggende, moge verwerpen en tevens dat zij in geen geval de vrijheid der drukpers, hier le lande schier van af Laurens Koster beroemd en geprezen, aan nieuwe kluisters zal helpen leggen. Moge dan het ministerie Thorbecke ook O aftreden, geheel of gedeeltelijk er is waarschijnlijk weinig aan verbeurd, en mis schien zoude het wel zeer gelukkig zijn, dat ecu ander Bewind, minder hypocritisch, het tegenwoordige vervange. De Zierikzeische A'ieuwslode in allen gevalle behoort voortaan onder de tegen standers van het tegenwoordige ministerie. Het juiste cijfer is 69, 808, 778, 65. Delft, 7 December. Hier ter stede zijnvalsche guldens in omloop met de beeldienis van Willem III. Wy hebben er eene gezien «elke zeer moeijelijk van de echten te onderscheiden was, want de be werking is net en naauwkeurig zelfs aan den naam van den graveur J. V. Schouberg is niets op te merken: alleen mcenen wij ze te kunnen onder- sclieiden aan liet dofie ncdervallen de specie schijnt van lood of zink te zijn. Elk wachte zich voor schade, en de valsche munter voor schande. B.) Men meldt ons uit BarneveldHier heeft een geval plaats dat zeldzaam te noemen is, n. I. eene herloting van de militie. Zeker jongeling G. L., in een der godshuizen alhier opgevoed diende als boe renknecht, sints eenigen tijd, in de nabijgelegen ge meente Renswuude dus op Utrechts grondgebied. Volgens wettelijke bepalingen, inoest G. L. zich in het begin dezes jaars ter loting te Barneveld laten inschrijvenen de burgemeester dezer plaats begreep zulks alzoo. De achtbare burgervader te Renswoude zoo het schijnt niet met de wet bekend ben eerde dat G. L. te R. wonende, ook aldaar moest loten I De zaak bleef hangende tot den looldag. L. verscheen op den bepaalden dag te Barneveld, doch hem werd door den militie-commissaris (waarschijnlijk op aan dringen van den burgemeester van R.) aangezegd dat zijn naam hier van de lijst was geschrapt en hij le R. moest trekken. Daartoe was het evenwel te laaten bij besluit van Gedeputeerde Staten te Utrecht, werd G. L. terstond ingelijfd, als zijnde onwillig aan de wel. In weerwil zijnet- betuiging van onschuld werd hij weggerukt, en naar Zeeland gezonden waar het ongewone klimaat hem eene slepende koorts op den hals haalde. Dank zij echter de pogingen van den burgemeester alhier, de zaak kwam voorliet ministerie, dat dan ook de ooschuld van G. L. erkende en eene herloting aanbeval. Ongelukkiglijk is die missive aangekomen, nadat de jongeling 6 maanden heeft uitgediend. Met be langstelling zien wij den uitslag der herstelling te gemout, hopende, dat hem een hoog notnmer ten deel va 1 le, en hem door dezelfde Gedeputeerden uit Utrecht en den burgervader uit H. behoorlijke schadevergoeding worde gegeven voor het hem aangedane onregt. Z.B Men herigt ons uit 's Hage, dat de nieuwe za- menstelling of organisatie der infanterie gereed is, en daarbij, onder anderen, als maatregel van be zuiniging wordt voorgesteld, om de grenadiers en jagers vijf cents daags van hunne soldij te ont nemen, terwijl er 46 nieuwe kapiteins zouden wor den aangesteld. De kapitein gerekend op f 1200 (het minimumcn de 1° luitenants, die daartoe bevorderd zouden worden, op f900 per hoofd, is f 300 verschil per hoofd, of f 13,800 voor de 46, daarbij 46" luitenants te bevorderen toll0 (van f 700 op f900) verschil 200 per hóófd, off 9200 voor de 46, eindelijk 46 2° luitenants nieuw aan te stellen ad f700, is f32,200 voor de 46. Wij zeggen dei halve f13,800 plus f9200, plus f 32,200,totaal f 55,200, welke die organisatie, alleeii op dat punt, aan de schatkist, dal wil zeg gen aan de beurzen der ingezetenen, micor zou kosten Doch, 't is waar, in tegenoverstelling van dit begunstigen der ofiicieren, zoude op de soldij van ierieren grenadier of jager dagelijks 5 cents worden bezuinigd I Men moet billijk zijn: de regering doet wat zij kan, om liet Volk tevreden te stellen en de aris tocraten hun oyorwigt te ontnemen!.'!... Te Mons heeft zich eene verecniging ge vormd tot het oprigten ecner philantropische slagterij. Hel kapitaal is 20,000 francs in 200 ac tiën van 100 francs, waarvan al een groot aantal geplaatst zijn. Hel doel dier verecniging is niet; zoo als sommigen meenen, om het beroep der vleescllhouwers ten gronde te ligten, maar alleen mn het vlecsch zoo goedkoop te stellen, dat alle klassen van verbruikers het kunnen bekomen, daar i zij den verkoopprijs van het vlecsch in evenredig- j huid zal brengen met dien van het nog ongeslagte vee. De prijs van het vleescli der verceniging zal - voorloopig op 40 centimes (19 cents) worden gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1