EUWSBODE Maandag25- November 1850. 1 Mo. 714. 7e. Jfaarff. Een nieuw Ministerie. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. Kjtt. wen abonneert ZïCH fn Nederland, btj tien Uilgever Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ameiika, bij .T. QUINTUS, te Albany, eu bij C. de REGT, Ie Cleveland Staat Ohio. ABONNOSENTS-PRIJS voor jleide uitgaven. Voor 3 manuden. f t ,30. Franco per post iu Nederland- 1,80. Voor Noord-Atuerikn. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, advertenties 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. bureau: Zieiiktee, Hoclc van de Schuithaven, Lett* B, No. Brieven en Ingezonden stukken franco. Het ministerie Thorbecke, of althans de minister Thorbecke, schijnt zijn tijd te heb ben gehad. Meer dan ooit is er thans sprake dat de waardige' man spoedig zijn zetel voor een ander zal., hebben te ruimen. De intrigues der hofkliek de zamenspanningen der partijen Groen, van Hall en. Donker Curlius, schijnen eindelijk de vruchten te zullen dragen, welke de ontwerpers daarvan zicli voorspelden. Aanvankelijk bestond het voornemen om de geprojocteerde armenwet een struikelblok voor het tegenwoordige gou vernement te doen zijn; doch ""des-zelfs hebben zoo veel geduld niet; reeds nu, zoo is het wachtwoord moet hij vallen, 's Mans onedele tegenstanders gaan daarbij zóó verte beweren dat de Leidsche pro fessor lot nog toe gespaard is gebleven, omdat men zijne financiële toekomst iu aanmerking nam,- omdat men wist dat hij zijn traclement ad 12,000 niet meer ge nielende, iu pecuniële onaangenaamheden zoude geraken. - Even alsof hetgeen vroe ger gold, ook nu, ware zulks zoo, niet het geval zoude zijn. 't Zij ii evenwel de genoemde partijen niet allééndie den val van Thorbecke zullen hebben veroorzaakt. Ook de geprononceerde liberale of zoogenoemde democralische partij zal er schuld aan dragen. 'De corypheën dier partij hadden, dunkt ons, den legen- woordigen minister van Binnenlandsche Zaken bestrijdende, en tegen het Bewind, waarvan hij de ziel is, Ie velde trekkende, zichzelf wel eerst moeten afvragenwelke nieuwe mannen er voor een ministerie, vrijzinnig ais het tegenwoordige, te vinden zijn. Zij zelf, die heeren, zijn zij rijp om in eenig Bestuur te treden? 'l Is er, dunkt ons, nog eenigen lijd van verwijderd. Zullen dan mannen als de BrauwMétman, Zylker, Westerhofl', Jongstra en nog eenige anderen, een nieuw, vrijzinnig, homogeen ministerie kunnen vormen? Hoe veel achting men voor die lieden ook koesleren moet, hoe veel eerbied men ben toed rage, erken nen moet men almede dat, zoo als de zaken nu nog slaan, hunne verheffing op den ministeriëlen zetel schier eene onmogelijk heid kan worden geacht. Zulks haddennaar onze wijze van zien, de meest vrijzinnige organen der openbare meening ook moeten begrijpen. Dit niet gedaan Ie hebben zal bun mis schien dan eerst leed doen, als zij eenen v. llall, eens het uitvaagsel der natie, èenen Baud, die,, zegt men, dezer dagen gepoogd heeft te bewijzendat'^hij '.vroeger niet oneerlijk was van een nieuw ministerie deel zullen zien uitmaken. Zij zullen dit misschien dan eerst doenals er nieuwe drukpefs-vervolgingen, ex officio, in liet werk worden gesteld. Wij zijn geene stomme bewonderaars van het nu nog bestaande ministerie geweest: het tegendeel is waar. Doch evenzeer als wij sommige zijner maatregelen afkeurden, evenzeer keurden wij over't algemeen, zijne gedragslijn en zijue politiek goed. Wij wenschten hel, zooveel dit in ons lag, het zijne feilen onder het oog te brengen; geenszins om er iets, hoegenaamd, toe bij te dragenom het te doen vallen. Ten zeerste vreezen wijdat de welge zinde liberalen spoedig de aftreding van den heer Thorbecke met nog een paar der tegenwoordige ministers, betreurenen de monstrueuse verbroedering van de v. tlall's en Donker Curtiussen beklagen zullen. De tijd zal 't, waarschijnlijk weldra, lee- ren, of er, en welk een nieuw ministerie er zal zijn. Amersfoot, 19 Nov. Heden morgen vertrok ken van hier naar het onder het ressort der ar- rundissements-regtbank van Amersfoort behoorend dorp Schalkwijk, de daartoe bevoegde leden der regthank, benevens een genees- en een heelkundige ten einde aldaar een geregtelijk onderzoek en eene lijkschouwing tc verrigten. Op vele plaatsen ten platten lande beslaat nog steeds de verderfelijke gewoonte dat wanneer er een paar in het huwelijk zal treden, het jonge volk op kosten van den brui degom en de bruid in eene óf andeie herberg, zooveel sterken drank kan verzwelgen, als het maar wil. Dit was ook hier het geval en daar bij is een der gasten door eenen anderen, waar schijnlijk in beschonken toestand, met een prop van een geweer zotdanig in den buik getroffen, dat er de dood op volgde. Tot nog toe is de ware dader niet uitgevonden, of tot bekentenis gekomen. 's Hertogenbosch, 22 Nov- Men schrijft ons uit Ellen en Leur: Jl. Zondag nacht had alhier eene dubbele dief stal plaats, vergezeld van handelingen, welke, aan geoefende bandieten doen denken en groote bezorgd heid voor de toekomst opwekken. Eene bende van minsten zes vermomde en ge wapende kerels drongen door inbraak eene boeren woning binnen, verrasten de bewoners in hunnen slaap en maakten daardoor al dadelijk allen legen- stand onmogelijk. Onder de verschrikkelijkste vloe ken en bedreigingen dwongen zij de weerbare per sonen het bed Ie houden, terwijl zij inmiddels kisten en kasten openbraken, om zich van alles wat zij aan klinkende munt vonden, meester te maken. Hierna deed men de mannen voor de tromp der geweren het bed verlaten en sloot iien in eenen kelder op, welke men eerst onderzocht had of hij geen gelegenheid tor onlvlugting aan bood. Nu doorsnuffelde men de bedden, keerde alles ten ondersteboven, en graafde men zelfs hier en daar den grond op om geld to ontdekken. Nadat men de verschrikte huisgenooten nog op af zonderlijke plaatsen door bedreigingen van ophan gen en doodschieten aanwijzing van geld had af geperst, en zich daardoor verzekerd had alles ge vonden te hebben sloot, men de boeren weder in hunne vorige gevangenis op, maar men ging nog niet heen. Er werd vuur ontstoken, nieii deed eene braadpan ten vure. at en drorrk van der hoeren voor raad, als waren zij welkoms gasten en 'vertrok even vriendelijk gelijk men was gekomen. Dit alles was gebeurd voor des nachts één uur. Waarschijnlijk was het nog te vroeg om zoo huiswaarts to keeren, want zij begaven zich regelregt naar eene stille burgerwoning, plunderden die ook even koelbloedig als bedreven, en eerst de vrees voor het morgenlicht deed hen van onze gemeente verdwijnen. Het is opmerkzaam dat deze bende, die sedert twee jaar schrik en vrees in deze streken verspreidt, niets rooft als geld, waardoor zij tot nog toe aan de pelicie weet te ontsnappen. Mogfc zij weldra in anden val len. Was het niet doelmatig eene goede som uit te loven aan de ondergeschikte policiedienaars welke deze bandieten zouden aanbrengen. ZIerlkzee, 23 November. Er bevindt zich thans Ie "Amsterdam een zeer merkwaardig gezin Algerijnen, hetwelk ongetwijfeldevenzeer als dit in Frankrijk en Belgie het gevat is geweest de algeineene belangstelling zal opwekken. Dit gezin bestaat uit JusSuf ben Brahim ben Pinasseoud 30 jaren, zijne vrouw Aicha oud 20 jaren, hun 4-jarig zoontje Mustapha, en twee meisjes, 12 en 16 .jaren oudwaarvan het eene Mounizuster der vrouw, en het andere, Baia, zuster van den man is. Jussuf heeft 15 jaren bij het Fransche Algerijnsche leger als soldaat en als tolk gediend en is houder van stukkendie bewijzen dat hij zich in alle opzigten de achting en het vertrouwen zijner chefs heeft verworven. In 1847 verliet Jussuf de dienst en besloot Europa met zijne familie te bezoeken. Hij vertoefde in ettelijke groote 6teden van Frankrijk en laatstelijk twee jaren te Parijs, heeft zich vervolgens eenige maanden in Belgie op gehouden en is nu hier op zjjne doorreize naar Engeland. Dit gezin is geboortig van Algiers en belijdt de Mahomedaansche godsdienst, doch deelt niet de dweepzucht, aan de belijders dier godsdienst zoo geheel eigen. Al de leden van het gezin dra gen het Arabische kostuum zoo merkwaardig door zijne pracht en schoonheid. Van eene geloofwaardige zijde wordt uit Hamburg een berigt gemeld, dat echter allezins bevestiging vereischt. Het stadhouderschap van Sleeswijk-Holstein zoude zich namelijk tot de Engel- sche regering gewend hebben met het voorstel om Holstein uit het Duitsche verbond te doen gaan en onder bescherming van Engeland te stellen. Het land zoude dan den tweeden zoon vari koningin Victoria als hertog erkennen die gedurende, zijne onmondigheid onder inlandsche voogden zoude staan. Den 18den is te Karlsrahe een kabinetsorder van den groothertog verschenen, volgens welke de vesting Rastatt geheel door Badensche troepen zal bezet worden. Te weten na het aftrekken der Pruissen zal de vesting dadelijk door Baden sche troepen worden bezet, terwijl later het gar nizoen volgens een nader bondsreglement zal io- gerigt worden. GEMENGDE BERIGTEN. Het nationale zw.eetdrankjc de staatsbegrootiug is iu gereedheideu zal spoedig worden toegediend. Aan ver val van krachten zal dus het geloovige volk zalig ont slapen. De elf Provinciale Geregtshoven zullen op vier worden gereduceerd. Ook de mindere draaibanken zullen gedeeltelijk worden gesloopt. Het Ncderlandsche krijgsvolk is eigenaar geworden van hun baard ieder mag nu zijn baard laten groeijen zoo hij verkiest. Tiet einde der ivereld" is in Oostenrijk begonnen. Een Oostenrijksche Bard heeft da( einde bezongen. Bruce wordt door ziekte belet, nit te loopen naar Java. Te Gorinchem hebben 8000 rundereu en 3000 paarden ter markt geweest Het bekeercu der Chinezen wordt met geweld doorgezet; noch Nederlaudsche jongelingen, noch Nederlandsche ducaten worden er ontzien om die menschen gelukkig te maken meer dan 1000 Nederlanders zijn door de Chinezen weder doodgeschoten* geworden. Wordt verwachtbelangrijke proceduren tusschcn eenige Gemeente- Besturen en het Gouvernement wegens het verplegen van bedelaars ia de Koloniën van Baldadigheid. - Sommige Gemeente-Besturen krijgen hun volle verstand die bedanken bet gekke Gouvernement om voor die gekheid lauger te betalen. De Koning begint eenigzins ongerust te worden over 't geen buitenlantlsehe dagbladen van hem schrijven, over de wijze waarop hij beu behandelt die pensioenen en wachtgelden van zijnen vader trokken. Naar men zegt, zal op de groole tentoonstelling te Louden eene brochure ten toon en te koop staangedrukt in verschillende talen, waarin het leven eu daden van Willem I en II zullen beschreven zijn. Ook zal er eene verzameling van alle couranten der wereld op voorkomen, flet regt om den Catalogus te drukken voor de tentoonstelling te Londen is gekocht voor^48,000. Vermist in de Saksische schatkist 80,000 ih. Te Hellevoelsluis heeft een doffer, op een bezem-berg geslapen, zonder te willen weten waarop hij geslapen heeft. De groote Dirk van Culijnsplaat£ spookt 's morgeus op Kamperland reeds zoo vroeg, dat hij verzocht zal worden, niemand meer lastig te vallen in den donker. Nu er geen werk meer is wordt het goed voor Kris de babbelaarster, voor hare babbelaars. Kleine Janna te Kortgee»loert op een VINKJE, nu Koo haar onlvlugt is. Aldaar heeft zure Griet mede veel gewonnen door het verhuizen van een kostganger,* de achterkamer is vacant. Te Delft heeft een school meester een meisje geschaakt ract haar spaarpot. Eenige ex-joden te Amsterdamdie hun godsdienst voor wat contanten hebben verkocht, doen bun uiterste best, om bun geld te vermeerderen en om de Joden te vermin dereu. Hierin worden zij bijgestaan door anderen die zich noemen: Vrienden Israëlsl Om hun doel te bereiken zenden zij om de 14 dagen een heraut door Nederland om hunne edele pogingen te verkondigen. Ook dc be kende ex-jood maakt zich vermaard. Die vent beeft vroeger op de kermis zijn zoon uitgegeven voor een bij 't beleg van Antwerpen iu 1831 op de citadel blind geworden aspirant-officier terwijl dat kind een ongelukkige dwerg blind geboren is. Baptist Loisset wil de ex-jood Lion niet meer present hebben als zaakgelastigde. Te Vlis- singen houdt een herder zich onledig zijne schapen droog te scheren, terwijl zijn vriend ziel» vermaakt de onsehuid te vervolgen, zonder dat zij er zich over durft beklagen; want, zegt hij «Aus je gie het een keer aan eu 't wieri durft tc zeggen, zal ik jein 't kot laten steken, peinsde sullc want ik zijn kik wel met de ju ge depaix." Aldaar heerschen de pokken, en de jezuiten zouden er ook willen heerschen. Ongebroekte meisjes worden in Walcheren óók ziek zoodat de oorzaak der ziekte niet altijd zit in den broek. Eene boezem-vriendin van den goeden herder le' Vlissingen heeft voor i.l. Zondag smul- lers bij zich gehad hetwelk de oorzaak was dat harén echtvriend smoordronken werd te huis gebragt Deze dame en dien herder, a Volgen wij geregeld verder Dan zal komen voor den dag Wat siuts lang verborgen lag. Zullen wij nieé de oorlogsscütrik wij IiOB-.cn Allengs beginnen wij weder te herstellen van de schrik dien de Pruissische Regering ons zoo onverhoeds op het lijf joeg, door haar besluit om zich te wapenen. Van de Pruissische Regering liet zich eene plotselinge wending wachten, en toen die nu zoo spoedig volgde op de Conferentie van Warschaumeenden velendat inderdaad het uur voor een beslissenilen strijd had geslagen. Zien wij ook al meerdere kalmte en beradenheid in de kabinetten plaats nemen toch moet het ongerustheid wekken te zien hoe eene op zich- zelve geringe aanleiding het verzet der Hessi- sche onderdanen tegen hun landsvaderlijk bewind i voldoende was om groote natiën vijandig te genover elkander te plaatsen en geheel Europa in de wapenen te brengen. Zoodanige aanlei ding kan dagelijks terugkeeren, en, is voor het oogenblik het grootste gevaar al geweken dat gevaar kan ieder oogenblik dreigender terugkeeren. Er zijn meer Keurvorsten van Hessen en meer Hassenpflug'sdie in staat zijn de vonk in de ontvlambare stoffen te werpen. Wij rusten aan den voet van een Vulkaan die door dof gerommel van tijd tot tijd de voorteekenen geeft ecner na derende uitbarsting. Geene menschelijke wijsheid zal vermogen die uitbarsting te voorkomen. Wij Nederlanders nu, die ons beroemen mogen, op een standpunt te staan, dat veilig schijnt en buiteu bereik van den vernielenden lavastroom wij mee- nen, dat de beroeringen van Europa een quaestie is, waarbij hoogstens alleen onze fondsenhouders behing hebben. Rukken Noord- en Zuid-Duitsch- land tegen eikander ten strijde uitgeraken de Constitutionele beginselen in openbaren ourlog tegen het régime du bon plaisir, wij geloovigen als rustige toeschouwers den woedigen strijd te kunnen blijven aanschouwen. En inderdaad schijnt geen volk van liet vaste land van Europa in voordee- liger stelling geplaatst dan juist wijom ten allen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1