Maandag28 October 1850, y- D. tic Bruijne, cn 3. Timmer- Slruijs cu E. merman,] echt- oud S3 I .ombouts, oud 15 j 60 jaieu (ou- E3>E 1LOOSE, ff iterst lage prij- ZIERIKZEESCHE KJEN ABONNEERT ZICH in Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhaudelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, eu bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio, ABONNEBrlENTS-PRI JS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden....ft ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, AD VERTENTIEN 10 Gent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents, lie inzending der Advertentiën kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiilccee, Hoek van de Schuithaven, Let<U B, No. 9-5. Brieven en Ingezonden stukken franco. 10 Cis. 10 i et ver intoren m. 706. 7e. Jaar; 7'/,» 40 letaal t en Kic- tbaar. geseel- r Groot h merika) Stadge- YUE 5 l aan Z. rlande». 5 erwaar- Noord- 5 1847.15 Schouio- i Land- van de IHU1ZE. 20 urwaarders 100; 500 te gel Imet de naul Jïoe dc Nationale Vertegenwoordiging toeziet, dat de ®rondwet geschon den en verkracht wordt. 500 te gelijlj I et de naam 4* - 'lesschen, 4 lOrt minst mogelijk 11e soorten Wij hebben vroeger reeds uiteen gezet en be wezen, (zie Zisrikzeesche Nieuwsbode van den 19 September) dat de grondwet door het koninklijk besluit, waarbij de opening van de vergadering der Staten-Generaal op den 7 dezer maand werd be paald is geschonden geworden daar art. 95 der constitutie met zoo vele woorden zegt: «Hunne (dat zijn de Staten-Generaal) gewone vergadering wordt geopend op den derden maandag in September lïven als toen, erkennen wij ook nu, dat de omstandigheden, welke tot die latere, dan door de grondwet vastgestelde, opening hebben aanlei- ding gegeven, vaneenen overwigligen aard waren. Maar, is dit ook zoo, geene, welke omstandigheid ook, mag inbreuk maken op het stellige voorschrift der constitutie. De grondwet is de wet aller wet ten; de grondwet is het bezworen contract tusschen volk en vorst, waarvan nimmer mag. worden af geweken. Zoodra zulks geschiedt dan wordt de eerste stap gedaan tot willekeur en tyrannij. En kan een koninklijk of ministerieel besluit de gebiedende voorschriften van het heilige contract verlammen of buiten werking stellen, wat hebben wij dan met eene grondwet noodig? Als ze niet wordt nageleefd; als hare bepalingen willekeurig worden overtreden als er straffeloos in strijd met die grondwet wordt gehandeld is het dan niet even goed alsof zij ni<»t bestaat? De regering zelve was oorzaak van de omstan digheden, die haar tot het verdagen van de opening der gewone vergadering van de Staten-Generaal in dit jaar hebben geleid. Haar alleen treft de schuld dat er op den derden maandag in Sep tember nog zoo weinig leden voor de Eerste Kamer waren benoemd. Doch de zaak was eenmaal zoo. Maar niettemin had echter ook toen nog alles kunnen worden geredresseerdzonder dat men tot eene schending der grondwet zijne toevlugt had behoeven te nemen. De koning had de gewone zitting kunnen openenhoe veel leden der Staten- Generaal er ook nog ontbrakenen hij hadeen of twee dagen daarna, die zitting kunnen do^n sluiten om daarna de Staten-Generaalop den dag zoo als nu, met afwijking van de grondwettelijke be palingen is geschied, op nieuw, buitengewoon bijeen te roepen. Afgezien evenwel van dat alles en hoe dit dan ook wezen mogt, was het, naar, onze wijze van zien althans, in elk geval de pligt geweest der volks vertegenwoordiging, en inzonderheid der Tweede Kamer, om die verkrachting der constitutie riet geheel met stilzwijgen te laten voorbij gaan. Immers in den eedbij art. 83 derzelve omschreven staat duidelijk, dat door ieder lid der Staten-Generaal getrouwheid aan de grondwet bezworen moet worden. 'tls ons onverklaarbaar, wij zeggen het ronduit hoe die getrouwheid te rijmen valt met dat stil— zwijgen, wij zouden haast zeggen met dat stilzwijgend vüiuia"T ywdkeuren van het niet-nalevenvan het openbaar spoor van J I sclle»de" grondwet. Die schending had eigenlijk y.oo veel opzie» j' verdienddat het ministerie, of liever, dat de rni- !uid-Austrnlié dank nister, wiens contreseign onder het koninklijk be- Observe 1848. Ie PRIJZEN van 9 ttK goedkeuring etboekem, uden ,'a f 2.40, 4.25. beveelt zicii, i „la,,.? overWi to* bet slagtei c;n op eene nel! lei? betaalt slechf cents meervoi| verkiezing. 5RNAMBUCQ J| Varkenslager. 65g vaii een kvraijfl oway. Mejufvroul aide, was scdcil >j? o een been, wellJ gemak werd geneeslieerd hunne kuul gebruikte nien liet been volma.vj eenig iWlllUIXIlja. uc- sluit, waarbij de opening der Staten-Generaal op i (l.en 7 October werd honasld vanrturun in ci.ai e ,75 13.30 23^] 15 - 15,90 - 23,9' nt ie bekomen t te Thole' l der te *s Hertog?» 244 Holloivaf I J BIP1SK' UK begeerent, 'AN P. «E LOCh-1 den 7 October werd bepaaldvoorkwamin staat van beschuldiging was gesteld. Van de Nederland- sche toegevendheid, zclls in zulke ernstige zaken, zoude dit echter te veel zijn gevergd geweest. Niet te veel nogtans was het van de heeren volksver tegenwoordigers gevraagd, dat zij in het antwoord op de troonrede, met een paar woorden hun leed wezen omtrent die verkrachting der constitutie had- den betuigdeven gelijk wij zulks vroeger gaven Ie kennen. Maar niet alleen dat ook daarvan niets kwam er was zélfs geen enkel lid der Tweede, noch I der Eerste Kamer, dat één woordééne enkele sylabe van dat verdagen der opening van de ver gadering der Staten-Generaal sprak. Er werd niet het allerminste van gerept dóór de liedendie ge trouwheid aan diezelfde verkrachte grondwet be zworen hebben I Meer nog dan ooit onder de trapsgewijze ver kiezingen het geval was, draagt het nu gegeven antwoord op de troonrede het kenmerk van behaag zucht en serviliteit, zoo niet van nog iets anders. Alleen in de Eerste Kamer werd door den heer v. Rijckevorsel op eene waardige wijze gesproken over het onvergeeflijke verzuim van den minister van Iluitenlandsche Zakenten opzigte van het aan de vreemde consulaten verzenden der nieuwe scheep vaartwetten en dit was alles wat er op het Be wind en zijne laatste handelingen door de heeren der Staten-Generaal was aan te merken. Over de aigemeene politiek des Bestuurs, zoo naar huiten als voor de inwendige zaken zelve, werd niet, zoo als men dit bij zulke gelegenheden steeds in andere constitutionele staien geschieden ziet, iels wezenlijks gezegd. Ons komt het voor dat de heeren leden beter hadden gedaan eens daarover te spreken, dan arlequinadcs te debiteren over de partij waar toe ze al of niet willen gerekend worden te be- hooreu. Maar, 'tis waar, wat kan men verwachten van mannen, die, heelende de Nederlandsche natia te vertegenwoordigen en getrouwheid gezworen heb bende aan hare grondwet, rustig toezien dat die zelfde grondwet verkracht en als met voelen wordt getreden 1 Die handelwijze intusschen der heerengekozen volgens eene kieswet die geld, en geld alléén tot basis der kiesbevoegdheid neemtzal waarschijnlijk den wenscli naar een algemeen kiesregtalléén met uitsluitingen van een morelen en intellectuelen aard, zooals wij dit vroeger reeds omschreven, meer en meer ingang doen viuden; Dat hopen wij althans. Processen tegen de erfgenamen Tan wijlen koning Willem II. Gelijk de meeste onzer lezers waarschijnlijk weten, stoorden de erfgenamen van den laatst overleden koning van Nederlandzich niet veel aan de bij zondere verbindtenissen welke deze vorst tegen over eenige personen waaraan hij verpligting had, of die hij meende te moeten beloonenin der tijil aanging. Of die personen, gewoon de hun voor hun leven of voor eenige jaren toegelegde wachtgelden eu pensioenen geregeld te ontvangen door die willekeur dor edele vorstelijke erfgenamen eensklaps er. zonder eenigen schuld in de schrikke- lijkste verlegenheid geraakten of die roijale (1) han delwijze ook wanhoop en vertwijfeling in ettelijke huisgezinnen te weeg bragtdaaraan schenen de bloedverwanten van Willem II, daaraan scheen in zonderheid zijn grootmoedigen zoon zich al weinig gelegen te laten liggen. Het intrekken dier wacht gelden en pensioenen geeft ondertusschen aanleiding tot processen, waarbij de nagedachtenis van den vorigen koning niet altijd ongeschonden kan blijven; waarbij veelligt geheimen aan den dag zullen komen, zoo niet direct, dan toch indirect, die Willem II, leefde hij nog zeer zeker voor geen tonnen gouds geopenbaard zag. 't Eerste dier processen liecft voor laastl. Vrijdag, onder het aanhooren van een tal rijk publiek, talrijker dan men dit veelligt ooit in de zaal van den Hoogen Raad zag voor het hoogste regterlijke collegie in Nederland gediend. Er onl- breekt ons in dit n.° de noodige rtiimte doch in een eerstvolgend n.° zullen wij breedvoerig over dat proces spreken, waartoe wij ons, tegenover bet publiés zoo veel te eer verpligt rekenen omdat de groote Bladen daaromtrent liet diepste stilzw ijgen bewaarden, niettegenstaande dat eerste proces betrof den lieer Léon deurwaarder te 's Hagedie wel eens een enkel artikel vcor de heeren ledacleurs van het niet—verkochte Handelsblad en van de nog minder verkoelde Nieuwe llotterdamsclie Courant schrijft, en het die Bladen dus niet aan de gele genheid haperde om met het hoogstbelangrijke regtsgeding dat op slraksgemelden datum voor den Hoogen Raad der Nederlanden diendebekend te worden. N aeu wstïj dingen Londen, 22 Oct. Men leest in de Sun het volgende: Er heerschte gedurende eenige dagen in de City groote angst, ten gevolge van het be- rigl, dat een stoomboot van de eerste grootte ge heel vergaan was, in den Atlantischen Oceaan. Door den heer Barras, kapitein van de William, van Quebec, is thaus aan de administratie van Llovds het volgende verslag nopens dit onheil gedaan: De William ontdekte in de St. Laurens-golf, in den avond van den 12den der vorige maand, op 46° 14' breedte en 56° 27' lengte, westwaarts eene groote stoomboot. Het is noodig, deze bijzonder heid te vermelden, ten einde die stoomboot niet le verwarren met die, welke later brandende door den kapitein Barras gezien werd en die eene ge heel andere rigting volgde. Den volgenden dag ontdekte men op 15 mijlen zuidwaarts, een roeden gloed door den nevel heen, eu kapitein Barras, meenende dat dit wciiigt een brandend vaartuig kon zijn, zette onmiddelijk koers derwaarts, in de hoop de equipage hulp te kun nen verleenen. Hij beval tevens naar alle zijden een naauwkeurig oog over de wijde uitgestrektheid te houden, veronderstellende dat welligt het scheeps volk in de boolen kon gevlugt zijn, en op de gol ven heen en weder gezweept worden, Terwijl de William het brandende vaartuig naderde, blies de wind hevig uit het noord-oosten, zoodat het schip een brandenden vuurberg geleek. In het ver slag wordt daaromtrent gezegd, dat het een vrees- selijk schouwspel aanbood, terwijl lucht en water, zoo ver het oog reikte, als het ware in een roode gloed gehuld was. Na verloop van twee 4 drie uren was de Wil- liam het brandende vaartuig tot op een kwart mijl genaderd, hetwelk bijna tot op het water afbrandde. Aan de 'bouw-orde en de groote hoeveelheid ijzer erkende men het voor eene stoomboot van bijzon dere grootte. Kapitein Barras verklaarde geen men- schelijk wezen op het dek gezien te hebben. Hij veronderstelde dat de equipage en passagiers wer kelijk in de booten gevlugt en opgenomen zijn door de vele andere schepen, die in dit saizoen op die hoogte kruisen. Tot den volgenden dag is de William in de nabijheid van het verbrande vaar tuig gebleven, doch zonder verder iels ie ontdekken. Het valt niet te bepalen, dus eindigt kapitein Barras zijn verslag, van waar dit vaartuig kan Sekomen zijn de plaats waar het verbrandde, was ongeveer op vier dagen zeilens van de haven van Halifax, maar dewijl het zich niet in de gewone rigting der vaartuigen bevond die dien koers riemen, zoo is het niet te verwonderendat de Ameri- kaansche mail hoegenaamd geen berigt van dat ongeluk heeft medegedeeld. Overigens waren de passagiers en de equipage van de William het tamelijk wel eens, dat vermoedelijk allen gered waren, die op liet verbrande vaartuig mogten ge weest zijn. liOiulen, 21 Oct. Berigten van Honduras mel den ter loopsdat de opperregter Temple in de stralen van Belize gegeeseld is. Zij deelen echter geene enkele hijzquderheid nopens deze zonderlin ge zaak mede. Brugge, 21 Oct. Gisteren is op eene land hoeve, toebehoorondc aan deo hospices dezer stad, gelegen te Zuyeokerke, ter linkerzijde van den straatweg naar Blanckenberg, een verschrikkelijke moord gepleegd op de huisvrouw van den land bouwer van de Putte, en een kind van licn maanden oud. Deze vrouw was met het kind alleen gebleven terwijl al de overige luiisgcnooteo naar de mis waren. De eerste die daarvan terug kwam, was een twaalfjarige beestenhocdcrdeze I vond zijne meesteres in de keuken dood liggende naast de wieg van het kind de hals bijna doór= gesneden het kindje was het hoofd geheel afge sneden. Dc veehoeder liep jammerende den on- gelukkigen vader te gemoet; men verbeelde zich den toestand van dien man toen hij die twee slagtotïers bloedende aanschouwde Tóen de overige bedienden le huis kwamen en er nasporing gedaan werd, ontdekte men dat er ook gestolen was, maar uit slechts ééne kasten wel die, waarin het geld werd bewaarddit was gc-roold maar een paar gouden oorhangers en een diamanten kruis, die men van de ongelukkige vrouw had afgerukt, lagen op den grond ,- waarschijnlijk had men die, bij de gedachte dat zij de moordenaars en dieven (want er schijnen meer dan een geweest te zijn) op liet spoor kon brengen, weggesmeten. Na het doorstaan van de eerste indrukken dezer gruwelijke daad heeft men der brigade der gen darmerie te Blanekenberg berigt gegeven. Het regterlijk onderzoek is begonnen, en men hoopt dat het der justitie zal gelukken de bedrijvers in handen te krijgen. Amsterdam, 2G Oct. Wij zijn verzocht le melden, dat de Staten-Generaal bekend zullen wor den gemaakt met de oorzaken en gevolgen van een ernstig geschil, dat gerezen is tusschen dei» Minister van Financiën en een lid van de Aige meene Rekenkamer. Men verneemt namelijk, dat de Baron Nahuys daaromtrent ten spoedigste ci 11 verslag aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal doen geworden, en dit in verband brengen met zijne beschouwingen omtrent het fonds van den Hoogen Raad van Adel, waaruit persoonlijke aan spraken ontstaan zijn. Rotterdam 9 26 October. De winteravond-uitspan ningen hebben hier een aanvang genomen. Heden avoinl wordt -door het gezelschap van het Koninklijk Zuid-Hol - landsch tooneel, de tweede voorstelling gegeven die zoo het zich laat aanzien even druk zal worden bezocht als den vorigen zalurdag, toen het theatrale saizoen alhier geopend werd het geval was. De meeste plaatsen iu Rotterdams ouden schouwburg zijn, bij abonnementvoor alle leprescntalién versproken. En dit geldt niet 'alleen het Hollandse!)maar ook het Koninklijk F ransel) tooneel welks personeel den vorigen woensdag ook bij een' vollen schouwburg zijne voorstellingen begon. Laatstgemeld ge zelschap speelde dien avond de overbekende, maar steeds schoono Opera: La dame hlancheterwijl liet gezelschap van den heer Peters debuteerde met een uit 't Engelsen vertaald looneelspelgetiteld: Gelden helen avond al7 voornaamste stuk opvoert het uit 't frausch vertaalde drama Lazarode veehoeder. Buiten deze tooneelvoorstellingcn worden er nog in hot locaal Concordia dramatische rr- preseutatiëu gegeven. Tot nog toe geschiedde zulks twee malen per weck door het gezelschap van den heer Rosier- Faassen ook uit 's Hage. Maandag den 21 dezer beviel dit. gezelschap bijzonder en algemeen. Behalve hel soms alleruitmuutendst spel van den heer Verwoert die een coiuicus van den eersten rang schijnt te zullen worden onderscheidden zich dien avond de heeren Faassen [de zoon] en Mejufvrouweu Yink-Moor en van der Grijp, terwijl alle overige acteurs^ en actrices, dien keer als om strijd hun best deden. Dat ook het uitgelezen gezelschap van den heer Petei's alsmede de frausche tooneellislcu aan vankelijk zeer goed bevielenzal te minder betwijfeld wordenals men weel dat er verder geene uitspannin gen van dien aard iu de tweede stad van Nederland die eenmaal de eeiste schijnt te zullen worden, bestaau. Rotterdam is, voorwaar, iu dit opzigt veel bij Amsterdam ten achteren. [Ingezonden]. Rotterdam, 27 October. Volgens schrijven van kapitein J. Koningvoerende het barkschip Timordd. Valparaiso 27 Augustus, was hij aldaar den 10 dito aangekomen en bezig met lossen. Ge noemde kapitein had, ter completering zijner lading, vracht naar San-Francisco, om te Talcacuanha (baai van Concepcion) te laden, aangenomen, waarheen hij zeer spoedig dacht te vertrekken. Nog-melil» kapitein Koning, dat hij op 14 Junij op 23°6' Z. Br. en 33° 31' \V. L. gepraaid heeft het bark schip Ecndragt maakt Magtkapitein P. Anderson, van Zierikzee, komende van Antwerpen, mede naar Valparaiso bestemd hebbende toen 66 dagen reis. Laatslgenoemdc bodem snel zeilendewas den vol genden morgen uit het eezigt verdwenen, doch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1