I 705. Donderdag ,17 7e. Jaar N ieuwstijdingen ZiERIKZEESCHE EEWSIODE. H2N ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever 13ij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Itii Noord-Aruerika, bij J. QUINTUS, te Albany, eu bij C. de BEGT, to Cleveland Staat Ohio. ARONNEMENTS-PRÏ JS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post iu Nederland- 1,30. Voor Noord-Aruerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE»? 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. Ue inzending der Advertentien karj geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieiiktee, Iloek van dc Schuithaven, Leif.. S, No, 91. Brieven en Ingezonden stukkeu franco. 30e opening der Staten-fiencraal en «le Troonrede. Zorals wij vroeger reeds voorspeldenis de ko ning, bij gelegenheid van zijn togt naar 's Latids raadzaal waar hij de troonrede voor de nu geo pende zitting der Staten-Geueraal uitsprak, niet bijzonder vriendelijk door de toeschouwers ontvangen geworden. De bezoldigde en afhankelijke dagbladen zijn, dezen keer voor het eerst na 1815, in de noodzakelijkheid geweest, een diep*stilzwijgen te bewaren over de jubelgalmen en het vreugdegejuich, waarmede Neèrlands gekroond hoofd bij die gele genheid anders werd begroet. inderdaad, nergens ging een kreet op uit de toegestroomde menigte;geen lach van verrukking, zelfs niet van welwillendheid en tevredenheid zag men'op een enkel gelaat; met uitzondering van een half do/ijn straatjongens en evenveel gesalari eerde dienaren, ontblootte zelfs niemand-zijn hoofd voor Willem Hï. Ken somber stilzwijgen heerschle in die zaamgopakte mensch.enmassaspotlust las men in het oog van dezen; geringschatting in dat van genen. Hier en daar hoorde men woorden uiten, niet van veel eerbied of hoogachting den stempel dragende. Op eene enkele plaats deed zich zelfs de begeerte en het verlangen naar een anderen regerings vorm zoo luide kond dat dit door den koning, al thans wij houden het er voor, niet onopgemerkt is kunnen blijven. ï)e geheele vertooning, of hoe men die in wezen niet veel beduidende cererfionie noe men wilwas ellendig en moet hundie er de voornaamste rol in vervuldenmoeijelijk en hinder lijk gevallen zijn. Prins Hendrik reed, tegenover zijnen koninklijken broeder in deze.lfde koets gezetenwelke stadhou der Willem V en koning Willem I, vroeger steeds bij zulke gelegenheden te 's Hage gebruikten in het heengaan naar 's Lands raadzaal; maar de koning alléén keerde daarvan terug. Zoude die prins die zijn vader ettelijke malen met eerbied en liefde op de uitbundigste wijze door het publiek begroeten zag, het niet goed hebben kunnen uitslaan, dat zijn broeder op eene geheel tegenovergestelde wijze ontvangen werd?.... Weinig dagen vóór de opening der kamers liepen er te 's Hage allerlei geruchten omtrent 's konjngs weerzin om /.elf die opening te doen. Er was sprake dat daartoe eene commissie zoude worden benoemd, en dat Z. M. voor eenige dagen buitenlands zoude gaan, om zijne gade uit Duitschland af te halen. Men wil, dat die troonrede, meer speciaal het weik van den heer Thorbccke dan van het minis terie niet in den smaak des konings viel. Zelfs toen Z. M„ zoo 't schijnt van besluit veranderd, Zelfs de troonrede las, meende men te kunnen bespeu ren dat die lecture den koning niet bijzonder aan genaam was. Hij las ze, 'tis waar duidelijk, maar met geen of weinig merkbaar gevoelen langzaam en gezeten in eene voorover gebukte houding. Of het woord republiek, dat in de troonrede, als er van Venuzuela sprake is, tweemalen voorkomt (ter wijl den tweeden keer even goed het woord Staat had kunnen worden gebezigd) Z. M. bijzonder tegen de borst heeft gestuit, durven wij met geene ge noegzame zekerheid bepalen. Wij erkennen intusschen gaarne, dat liet woord republiek, al wonderlijk klinkt in den mond eens konings. Wat oveiigens de Troonrede zelve betreft, zij heeft over het algemeen vooral wat betreft de verklarin gen omtrent den gunstigen staat van 's lands finan ciën en van de spoedige aanbieding van wetsontwer pen waarnaar reeds een geruimen tijd verlangd werd, vrij wél voldaan. Ook de verzekering, dat er wetten tot verbetering van het belastingstelsel zullen worden voorgesteld is bij de overgroote meerderheid der natie gewis met bijzonder veel genoegen ont vangen. Niettemin vragen velen of die schilderij van den gunstigen toestand onzer financiën, en bepaaldelijk van die der koloniale geldmiddelen, niet eenigzins te sterk gekleurd is, en trekken anderen het in w'jleiuf onze huiselijke toestand deugdelijke re den geelt lot tevredenheid en moed. Zoo dikwijls reeds werd in eene troonrede iets beloofd of ver klaard waaromtrent de ondervinding smartelijke teleurstellingen opleverde 1 Hopen wij nogtans, ook dezen keer weder, het beste. Welke de verbeteringen zijn, die in het belas tingstelsel zullen worden ingevoerdwordt in de troonrede fliet gezegd. Men beweert evenwel dat de accijns op de brandstoffen zal worden opgeheven, en dat die op liet vleescli en gemaal beduidende wijzigingen zal ondergaan. Het opheffen van den accijns, of de brandstoffen juichen wij van ganscliër harte toe, en wij hopen, dat de onbemiddelde en behoeftige klassen reeds dezen aanstaanden winter daarvan partij kunnen trekken. Tevens koesteren wij den wensch dat bij de wijziging der wetten op het gemaal en het geslagt, boven alles het be lang dierzclfde volksklassen is behartigd die te lang onregtmatig zijn behandeld, en naar even - redigheid oneindig veel te veel in 's rijks lasten hebben gedeeld zonder die Staats-burgerlijke regten te mogen genieten, in welker bezit de zoogenoemde aanzienlijken en gegoeden zich mogen verheugen. Aan den anderen kant echter zouden wij het afkeuren indien, zoo als verzekerd wordt, het plan te zijnde accijns op het gedistilleerd op Dieuw eene verhooging onderging. Dronkenschap is altijd ten hoogste af te keurenen 't misbruik van geestrijke vochten dient zoo veel mogelijk te keer te worden gegaan maar men mag daarom den burger of handwerksman, die geen fortuin of verdien sten genoeg heeft om wijn te drinken niet alle versnapering van geestrijke vochten ontzeggen, noch hem die duurder deen betalen dan thans reeds het geval is. De wijndrinkers zijn over 't algemeen lieden welke vrij goed kunnen betalen, en wien het minder zal kunnen deren of zijbij het ge nieten van het druivesap, eenige centen meer aan den fiscus betalen; en, is dit zoo, kan het dan niet verkieslijker worden geacht dat de accijns op de wijnen in plaats van die op het gedistilleerd worden verhoogd Doch ook die verhooging zouden wij juist niet begeeren. Het gemakkelijkst kan de schatkist het verliesdat ze lijden zal door de afschaffing van de belastingen op de brandstoffen en noodwendigste levensmiddelen, herstellen, door eene verhooging der successieregten die wij regtmatigerwijze, in zonderheid op groote erfenissenen welke op ver wijderde bloedverwanten overgaan, zouden wenschen te zien toegepast. Met veel genoegen heeft men over 't algemeen ook in de troonrede de belofte vermeld gezien dat het actief onzer zeemagt. door doelmatige ver eenvoudiging van het beheer en de iurigtingen onzer marinereeds in liet volgende jaar zal worden vermeerderd. Zoo ook is met blijdschap de toezegging ont vangen, dat men er op bedacht is de gemeenschap van ons land met naburige landendoor toepas sing der inrigtingen eu krachten, welke do heden- daagsche kunst aan de hand geeft'te bevorderen. Men had die toezegging echter gaarne meer dui delijk omschreven gezien dat hedendaagsclie kunst klinkt wat geheimzinnig. Waarom ook niet rond uit van de aansluiting van den Duitschcn spoor trein aan den Itijnspoorweg gesproken? Wij laten het overige in de troonrede verspro- kene voor 't oogenblik in het midden, en zullen bij gelegenheid van de aanstaande beraadslagingen door de Staten-Generaal, genoegzame gelegenheid vinden, op een en ander terug te komen. Spreken w ij thans nog met een paar woorden over de wijzewaarop de dag- en weekbladen dat koninklijk document hebben beoordeeld. Wij hebben met het schrijven van dit artikel voorbe- dachtelijk gewachttot dat we ook daarvan iets konden zeggen. Zoo als te begrijpen valt hebben de ministeriële Bladen de loftrompet over de troon rede opgestoken. Do reactionnaire Bladen echter keuren dezelve voor te constitutionneel. Zij gispen hetonder anderen ten zeerste dat in dat stuk met geen enkel woord van den dood van prins Maurits en van het huwelijk van de oudste dochter van prins Frederik der Nederlanden is gewaagd. Hoe! zeggen zij, het lot van Oranje en Nederland is zop naaiiw aan elkander verwant, en men ver zwijgt zulke belangrijke gebeurtenissen in eene troonrede!,,. Wij zullen het belagclielijke van die redenering niet behoeven te betoogen; wij vragen slechts, welken invloed kan het op Nederland uit oefenen, dat een achtjarig kind, tweeden zoon des konings sterftof dat eene dochter van 's konings oom uaar Zweden gaat'en daar een man neemt? Wij keuren du uitlating van die zaken en gebeur tenissen in een stuk dat van de regering uitgaat en als het ware haar jaarlijksch programma kan worden genoemdzeer goed. Maar wat wij, met den Courricr Batace laken is, dat er in de troonrede met geen woord wordt gesproken over den verlaterden datum waarop die opening der Kamers heeft plaats gevonden, en dat een ministerie als het ministerie Thorbccke, geen kiescbheid genoeg heeft gehadom zich eeniger- inale te verontschuldigen betreffende een maatregel, de verdaging der opening van de Staten-Ge- neraal namelijk waarin de regtvaardigstcn en verstandigsten in den Lande niets anders dan eene verkrachting der grondwet zien. Hoogst wenschelijk achten wij het dat de Tweede Kamer, indien deze althans, even als de Eerste Kamer, tot het aanbieden van een antwoord op die troonrede overga, eene paragraaf daarin opneme, waarin duidelijk wordt gezegd, dat, welke om standigheden daartoe dezen keer ook aanleiding gaven, eene verkrachting der grondwet ten allen tijde eene bedroevenswaardige zoo niet strafbare daad is. Parijs, 11 Oct. In het rapport van kapitein Lepèchour gezagvoerder van de brik Antoinette- Emilie, dezer dagen te Nantes van Poito-Kico aangekomen, komt de volgende bijzonderheid voor, zoo zeldzaam in dc jaarboeken der zeevaart uOp Zaturdag den liden September, des morgens ten half vijf ure hebben wij op 40® noorder breedte en 46° wester lengte de volgende onvoorziene en buitengewone ontmoeting gehad. Een vreesselijk groote walvisch, (voorzeker ingesluimerd en plot seling ontwaakt door het voorbij zeilen van de Antoinette-Emilie, die alstoen zeven knoopen in het uur maakte,) hief plotseling het hoofd negen h tien ellen boven het water uit, schoot met den nek onder het onderlijk van het grootzeil door en raakte beklemd achter de groote Perdoens en do groote Schoot (het vaartuig bij de wind stu rende). De walvisch brak, dcor hare pogingen om los te komen het groote Schootblok, verbrijzelde een gedeelte der verschansing, maakte meer andere ligte schade, en sloeg eindelijk met de staart een gedeelte van liet verwulf in. Zij ontkwamdoch niet zonder aan de achtersteven en op het dek vele stukken van haren huid en onderlip achter te laten. Zoodra het dag was stopte men het lek, door den walvisch veroorzaakt; gelukkig dat deze omstandigheid aan den achtersteven plaats had daar een zoodanige averij voor in de boeg zeer ernstige gevolgen voor het vaartuig konde gehad hebben. Parijs11 October. Po vlugt van den eersten minister in Egypte, Artin-bcy en de aanzienlijke verduistering van gelden ten nadeele der schatkist veroorzaken groote ontsteltenis te Alexandrie en Cairo. De regering verkeert in groote verlegen heid om in het tekort der schatkist le voorzien, en zal tot eeno leening de toevlugt moeten nemen. Altona, 11 October. De spoortrein bragt hier heden 84 zieken uit liet leger aan, alsmede ver scheidene gekwetsten. Daarentegen vertrokken heden morgen CO vrijwilligers derwaarts. Do Denen leggen voortdurend nieuwe blokhui zen aan. Ook wordt Friediichsstadt, ofschoon nog slechts een puinhoop, op nieuw aan alle zijden versterkt. 1 Sommige dagbladen berigf.eii, dat de koning van Denemarken eerlang afstand zai'déen van den troon, doch brieven van goed ondorrigtte personen uit Denemarken houden in, dat de koning daar niet aan denkt en bet geheeld berigt een verzinsel is. Eene partij in Kopenhagenalsmede zijne eigene 'gemalin, mevrouw Rasmussen, wenschen wel dat hij de kroon zal nederleggendoch hij zelf verzet «r zich krachtig tegen. Met de financiën staat het te Kopenhagen niet zeer gunstig; dc minister van financiën heeft een deficit van 2 rnillioen til. aangekondigd. Brussel, 12 Oct. De dagbladen zijn opgevuld met bijzonderheden omtrent den dood van de Ko ningin. Daaruit blijkt, dat zij zacht en kalm en in het volle bezit van hare geestvermogens is ge storven. Zij was zeer onderworpen in haar lijden, ofschoon zij tot daags voor haren dood, al hut ern stige van haar toestand niet besefte. Zij maakle nog steeds plannen voor de toekomst. De smart des Konings is hartverscheurend. De Koningin Marie Améiie legt een heldhaftige geestkracht aan den dag, en is zeer onderworpen. Een uur na het overlijden der Koningin is in de kerk eene lijkmis gelezen, welke door al do leden van het konink lijk gezin weW bijgewoond. Het lijk der Konin gin is niet gebalsemd het ligt in alle eenvoudig heid, zonder eenig kenteeken van liet Koningschap met de kleederen, die zij bij het sterven droeg in eene daartoe ingerigte kamer ten toon gesteid. Ofschoon nog niets ten aanzien der begrafenis - plegtigheid bepaald is, verneemt men, dat de Ko ningin waarschijnlijk in de kerk van St. Gudiile en in de grafkelder, waarin de jeugdige Hertog van Braband ligt, zal worden bijgezet. Van alle oorden des lands ontvangt men berig- ten, die getuigen van den diepen en droevigen in druk, welken de. dood der Koningin heeft gemaakt en doen blijken hoezeer hare deugden haar bij 11. D. onderdanen hadden bemind gemaakt. Zierikzec, 1G Oct. De nieuwe wet 'betrek kelijk do nieuwe regterlijke organisatie, moet reeds in gereedheid zijn, om aan den Raad van State onderworpen te worden. GEMENGDE BERIGTEN. Een Lid der Tweede Kamer heeft afstand ge daan van zijn honorarium. Ook is de schatkist verrijkt geworden met f 100, van een onbekend smokkelaar. Jan de Vilder te IJzendijke heeft eenige zijner duifjes buiten dienst gesteld. De dames Krul aldaar, hebben zicli voor haar pensioen gevestigd, in de nabijheid van eene groote roos. Verloren te Somrnelsdijkeen Italiaansch geel hoedje, door de hoeden-koopman van Middelharnis. De Egyptische minister van financiën is op de loop mede nemende ai de contantenbedra gende eenige millioenen, die in de schatkist waren. Te Breda is eene koe gefusilleerd, die dol was geworden. Te Middelharnis is eene dame te zien die zicli alle dag moet scheren. Katrijn, de naaister van Somrnelsdijk, is bijna door een zolder gevallen iriet ijzer en Staal. Onderscheidene processen tegen de Koninklijke erfgenamen hebben een aanvang genomen. Wat er toch in de wereld niet plaats heeft, dat gebeurt in den Haag. Te Amsterdam is een schutter-kapitein tegen zijn wil ontslagen om misschien plaats te maken voor een adellijke kwast. Het gouvernement heeft een middeltje uitgevonden om de armoede geheel to weren; het. wil n. I. aide armen naar Suriname 1 expédiërenen verknopen op de menschenmaikten I aan den meestbiedenden. Een zwart mensch brengt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1