BOEKVEItKOOPIM GELD. Iets over eene Troonrede. Vrieseli Rundvee en Paarden. te ZIERIKZE als hij zich vroeger niet l-.ul kunnen denken, en, rle ambachtsman, die, helaas! zich v»n de twaalf maanden meer dan de hellt van dien lijd van vverlt beroofd ziet, wordt do gelegenheid aange boden omdoor negotie of andere nuttige bezig heid cenigermate in de behoefte van zijn huis gezin te blijven voorzien. Waarlijk, Middelburg heeft welgedaan reeds vóór Haarlem zoodanige bank op te rigteninogten meerdere steden gevoelen boe men zonder aalmoezen Ie geren, beter en nuttiger in de mensclietijke Maalschapjnj wel kan doen. D< ch, w-il inen met vrucht voor het algemeen'werkzaam zijn, dan moet men zich niet tot enkelen, maar zooveel mogelijk tot velen be palen, en het oog verder laten gaan, dan op de zoodanigen. wier behoefte klaarblijkelijk is, of de zulken, wien het geenszins, aan moed ontbreekt 0111 hunne verliezen kenbaar te maken. Dat men voorzigtig en niet to ruimschoots moet handelen, is eene gegronde waarheid die ieder erkennen zal, en dat men dezulken, die, tot verderf der maatschappij, hun beroep uitoefenen, {wij bedoelen tappers) niet ondersteunt, verdient alle lof en na volging; inaar dat de Hulpbank alle hulp, om schulden te dekken of achterstallige huur of pacht te voldoen weigert, is, onzes inziens, minder edel, minder menschlievend. Hoe velen toch, die altijd met vlijt werkzaam waren, worden door ziekte in de uitoefening van hun beroep verhindeid en ge raken ten achteren, z.oodanig, dat zij met dcu besten wil hunne schulden, die toch wel bijna ieder burgerman in meerdere of mindere hoeveel heid heeft, niet kunnen voldoen, en waardoor zij, die altijd eerlijk en stipt in hunne betalingen waren, in ongelegenheid komen, waardoor hun naam en hunne betrekking, ja het geluk en de welvaart van hun huisgezin op het spel gezet worden Neemt, om eens iets Ie noemen een muzijk- of teekenmeester, een huisonderwijzer of een zooda nige, die, zonder vast traclement. zelf, in eigen persoon, voor zich en de zijnert het brood wint; aan alle ongemakken des weders staat hij bloot, veel meer dan iemand anders, eri, deze wordt nu door ziekte of ligchamelijke ongesteldheid aange- lastwat wordt nu van hem en zijn huisge zin? Veronderstelt, dat deze ziekte weken, maanden aanhoudt, wie geeft zijne kinderen brood? En, zoo hij herstelt, hoeveel tijd heeft hij, bij zijn matig inkomen, niet noodig om liet verlies in te halen, daar hij, zeer natuurlijk, niet op den vastgestelden tijd kan betalen, en zeer zeker ten achteren geraakt. Hoedanig wordt nu zoo een be schouwd? men vergeet dat hij ziek was, men vraagt na eenigen tijd, eerst beleefe, daarna drin gend om het achterstallige en eindelijk... doch ge noeg, de ijverige, allijd werkzame huisvader ver liest zijn aanzien als eerlijk man en burger, en wel buiten eigen schuld. Hierin nu moest zoodanige Hulpbank, altijd met groote voorzigtigheid, willen voorzien, en, na ingewonnen informatien, het den- zulken gemakkelijk maken, om, met kleinere of grootere terugbetalingen ben te helpen, die in de maatschappij zoo nuttig en welwillend weikzaam zijn, dan voorzeker zoude bij den aangemoedigde!) lof, wélke den bestuurderen allezins toekomt, een grooter dank, eene hoogere erkentenis der niensh- heid hun loon zijn. ,(Z. B.) Voor geld koopt de tyran zijne ambtenaren. Met geld vereert en beloont hij zijne beulen. Voor geld koopt het oproer zijne straalheldeii. Voor geld worden slechte wetten uitgevoerden zonder er geld toe te geven worden ze niet verbeterd. Zonder geld wordt zoo min een preekstoel als een altaar gebouwd. Voor geld worden plaatsen ver kochtzoowel in den hemel, als in de opera. Voor geld verkocht Byron zijne verzen. Jamen kan met ernst en met hoop het jawoord vragen of nietevenzeer als menschenbloed voor geld te koop zijn poëzij en waarheid, wijsheid en geleerd heid liefde en trouw. Ach, als naakte musschenkiekens gaapt de be hoefte als een wolvenmuil gaapt de begeerte. En toch onder de vormen die sedert eene lange reeks van eeuwen zich met de zamenleving hand aan hand ontwikkelen, is het geld nuttig, is net onmisbaar. Dat wordt levendig gevoeld door ieder die te weinig geld heeft: en wie heeft niet te weinig geld? Dat wordt gezamenlijk gevoeld, zoodra het geld schaarsch wordt, en er lapjes papier voor komen aanwaaijen. Het geld is ook een zoo beknopt, zoo weinig verslijtendzoo juist afpasbaar middel van ruil en handel, dat nog geen beter is uitgevonden. Wissels en beloften worden lastige meubels, indien niet eindelijk de waarde gereed ligt in klinkend geld. Vivat het geld! Maar vivat het geld alleen wanneer er een goed gebruik van gemaakt wordt. Het misbruik mest de varkens. Groote en kleine tyrannen groeijen en bloeijen er van. Daarom geene tyrannen maar goede regeringen en goede wetgevingen zorgen goed voor scholen en opvoeding, voor verbreiding van zedelijkheid, redelijkheid en kennis, voor afwering van schijnheiligheid en plegtige onbeschaamdheid voor goed gebruik van goed geld. (Kal.) -I October 1850. Mijnheer de Redacteur! Dat hadt gij misschien niet gedacht, dat die lompe Bóeren-Jongen au onlangs, alweer zoo gaauw aan u schrijven zou. Maar de avondjes beginnen al zachtjes aan langer te worden, en, daar ledig heid toch 's duivel oorkussen is, zooals mijne pee- temoei zaliger plagt te zeggen wist ik niet beter dan u eens iets mede te deelendat u en velen wollig* nog niet bekend was. En wat denkt gij'wel dat dit is? Niet meer en niet minder dan eene lijst van personenop wie, by de eerste stemming voor zes leden der Provinciale .Staten stemmen zijn uitgebragt. Sk hel) nog in geen eene courant er ie*s anders \nn gezien, dan wie de volstrekte meer derheid haddenen tusschen welke personen her stemd moest worden. Nu, bij toeval kreeg ik zulk eene lijst in handen, schreef ze af, en zend ze u toe ter plaatsing, als gij het goed vindt. Ën waarom ik u nu dfe lijst zend en gaarne zag, dat gij haar in haar geheel plaatste? Om de kiezers in Over-Flackéodie zich zoo hebben laten bij de neus leidende oogen eens te openen. Daar is toch als ik mij niet bedrieg, bijna niet een plaatsje in 't geheele eiland, of uw blad wordt er gelezen, omdat gij fiksch voor de waarheid durft uit te komen. En dan kunnen die goede menschen daar in dat Over-Flackéo eens zien hoe zij zich door sommige personen, die slimmer waren dan zij, hebben doen misleiden, (vern..ken had ik haast geschreven) fhoe zij zich hebben doen misleiden door hen, die aan anderen hunne stem en medewerking vroegen, terwijl zij weder- kcerig de hunne beloofden, en evenwel nogtans zich niet slechts om hun gegeven woord niet be kommerden, maar juist van eene andere zijdede stemmen trachten te versnipperen, om toch zelf in 's hemelsnaam maar niet uit te vallen. Kijk, Mijnheer de Redacteur! die niet moedwillig blind is, kan hen met den vinger wel aanwijzen, die den schijn hebben aangenomen als of zij voor deze en gene kandidaten zouden ijverenen die op deze wijze van de ligtgeloovigheid der kiezers hebben gebruik gemaakt, om zoo doende een overgroot getal stemmen op hunne eigen personen te doen uitbrengen. Anderen,Gij kunt het duidelijk zien, mis schien wel hunne handlangers, schijnen er plaizier in gevonden, of hun belang er in gezien te hebben, om de stemmen zoo veel mogelijk te verdeelen en Zeeuwen en Zuid-Hollanders door malkanderen te haspelen. Zie, die valschaards kunnen.nu door deze lijst ontmaskerd worden, en dat is goed ook. Dan weten de kiezers wie het zijn die na die prak tijken om zelf gekozen te worden gebruikt te heb ben nu misschien in hun vuistje lagcheo en in trio dat versje gedurig aanheffen Veel beloven en weinig geven Doet de gekken in vreugde leven Door deze lijst kan het tevens ook duidelijk wordenhoe de drie Heeren uit het Brielsche land zoo veel stemmen op zich vereenigd zagendat zij al dadelijk de volstrekte meerderheid hadden. Flackéenaars! laat u toch niet langer, zooals men dat eens noemtin uw zak w.teren; en mogt de ondervinding van deze dagen u waarschuwen en leuren om 11 voortaan beter aan te sluiten en uwe stemmen niet in het water te werpen. Men wordt toch wijzer door schade of schande. Nu.... als men maar wijzer wordt. Een goed verstaander heeft maar een half woord van noude. IJJST der nitgebragte stemmen in het M©offd-kIe§di§triet BirielSe 9 fofij de eerste stemming van zes leden der Provinciale Staten. J. D. Prenijt, 542 stemmen, air. A." M. de Rouville 530. J. W. Hein 530. A. Kwak van Zwartewaal480. P. N. J, Lette Anemaet, 284. J.'A. van den Broek, 278, A. van Weel, Az., 254, L. C. G. Kolff van Oosterwijk. 253. C. Goedkoop, Dz., 247. A. van Weel, Dz., 241. C. Anemaet. 238. J. A. van Weel, 185. W. P. Jonas, 159. mr. fl. F. Hoijcr, 141. A. W. van Kerkwijk. 132. J. Trouw, 407. mr. N. J. C. Lette, 78. P. Gallas, 39. J. de Graaf, Jz., 37. P. de Vries, 36. I. E. Auemact en Jb. de Graat', 35. P. van Audel, 34. M. J. de Jong, 27. B. Vlielauder en A. II. van Krnijne, 22, van Het'eren Gevers, 19. W. Vermaas en mr. J, Los, 17. A. Zaaijer, 16. G. C. M. Kolff, 15. A. van den Tol, 14. F. Areuds, 13. J. L. M. C. La Maison, C. van Weel en A. Bijl, 12. A. Mijs en D. Droogeudijk, 11. M. Koomau Dr. Rombach en P. Zaaijer, 10, P. van der Made, 9. j. de Rouville, inr. L. Plooster, Munnicli M. van der Lugt Mclsert,\P. A. Reijns en D. Göekoop, 7. C. J. Slis, C. HuijsmauT'F. G. Armstrong, B, J. VerheijA. J. van Driel en A. Mijs, Dz., 6. Arij Ylielander, J. Kluit, J. Ie Roij, C. Vijfwinkel, At P. Armstrong, P. Lara- merseL. van der Mee^ en G, Busschieter, 5, Mr. W. Jongejan, mr. J. van den Houcrt, J. van der Meulen D. Wesdrjk, Baron Bentinck, mr. S. H. Anemaet Jan Kom, B. Blaak, A. Rietdijk, P. Kwak J, Zoetemau B. Zaaijer, Jb. van Eek, Gz, en Jb. Jongejan, 4. C. Kwak, ...Hoog van Ter Aar, A. van Heiiuik, G. F. Lette, A. A. van GinkclJ. de Graaf, Jz., D. H. van Es, J. Slis, A, Korteweg, L. Bijl J. de Lange, J. Zoeteman en J. Qverwater, 3. D. A. Kraijeuhcfff van de Leur, K. van Schouwen, Jn. Jongejan, Dr. A. C, van der Minne, M. Koert, J. Okker, J. J. L. Penning Nieuwlaud, J. van der Minne, D. de Graaf, C. C. van der Poel, Jr. J. Buth, J. van Putten, H. Wieland Los, Pinas Levi, H. de Vos, j C, van ProoijeC. Slis, P. Tuinder, G. Hoorweg, J, van den Tol, M. C. de Grnne, li. Wagllio en van Voorst Catshoek, 2. Mnckaij van Ophcincrtmr. A. E. Mackaij, mr. C. van der Kemp, Kapitein de Petit", B. P. Oosthout, A. R. Kraijenhofl' van tie Leur, D. Bout, A. de Kievit, mr. J. S. B. SnndefortJ, Tenckiuck, C. Goekoop, GJz, Job Mijs, J. van Weel, P/.., D. Mijs, mr. A. R. Visser, G. Vis, K. M. Houtaar, J. J. de Carpentier. Jbs. Hofland, H. van Krnijne, J. W. Klein. G. van Schouwen, de heer Lette, M. Karduxmr. K. A. Poortni«fti, J. van der Koogh J. Hofland, M. vau den Tol, J. K, Boeije, L. Yaalburg. P. <!e Gilde, N, van den Berg, M. Kluit. J. Schndd, 'M. P. Snijders, A. Gebuijs. G. Zeedijk, C. G. de GraafG. M. de Jongli, L. van der Linden, J. A, Anemaet, II. Boonders, IS. den Herder, A. Lambinon Sehilperooi t, S. Korteweg, J. van Kempen, A. van Weel. mr. A. E. Huijstuan, Smit, J. Mijn lief, A. de Vos, J, van Weel, D. Kastelein G. L. van der Plaat, J. de Graaf, Sr. M. van der Linden, A. Maasdam, P. L. Slis, A. vau Weel, J. Verhoeven, J. P. Buurman, A. Rosmculen, L, Kluit, J. Breen, T. Lodder, Cz., P. Tanis, Mr. J. E. Van den Broek, A. Admiraal, M. de Jongh, A. van Pernis, J. Verhagen, A. W. Schenk, L. van Bokhoven. D. Riet dijk, C. Rietdijk, Abr. Rietdijk, J. Rietdijk, J. vau der Linden, A. Vos, P. VermantM. van Bij, A. Vrijbergen, H. W. Prenijt, G. J. Goekoop, P. Groesbcek, J. Saarloos, Mr. W. J. P. Kroef, D. van Weel, Az. Lt. Mosterz, C. Goekoop, Gz. A. de Baan, L. Kramer, A. van Walbeek, M. van Walbeek, J. van Walbeek, en A. A. Mooijaart, 1 stem. De stemming heeft dus geloopen over 209 personen!! Aan de Redactie van den Zierikzeesehen Nieuwsbode. Mijne Heeren 1 Daar de ondervinding mij overtuigd heeft, dat uw blad in alle Provinciën van Nederland gelezen wordt, zend ik het onderstaande stukje tot plaatsing, getiteld Eene Troonrede is gelijk een uithangbord voor een winkel; men ziet er altijd veel op te koop, en alles van de beste kwaliteitdoch, als men binnen komt, en vooral waar de grootste bluf wordt geslagen dan vindt men dikwijls den meesten tijd een armzalig boeltje. Zoo is liet ook met een boek met een verlokkelijken titel en eene opge smukte voorrede; de inhoud beteekent dikwijls niet veel. Eene Troonrede is eigenlijk gelijk eene aankon diging voor eene tent of Komediewaar Pias uitschreeuwt wat er zoo al vertoond zal worden, en wat er te zien zal zijn voor het lieve geld. Doch meestentijds beantwoordt de vertooning niet half aan do aankondiging van Pias. Dan, dat weet men; en men weet ook dat eene tent zonder Pias, even is als een Pias zonder tent; zij be lmoren bij elkander; afzonderlijk maken zij een gek figuur. Zóó kan men eene Troonrede met de Kamers óók beschouwen, zij bchooren bij elkander: de Koning trekt er zijn geld voor om na de Amsterdamsche Kermis aan te kondigen wat er in de Kamers der Staten-Generaal zal behandeld worden en wat er te zien zal zijn. Ditmaal is er eigentlijk niets gezegd zelfs is er niet eens mel ding gemaakt van het huwelijk van Prises Louisa en van den dood van Prins Mauritsdat vroeger niet vergeten zou zijn geworden daarom zeggen de groote dagbladen er ook weinig van. Wat er dus zal behandeld worden moet men afwachten. Zouden er plannen voorgedragen worden om den accijns op gemaal en geslagt af te schaffen? Wel neen 1 Er zal zoo wat veranderen en niets verbeteren; bij 't sluiten der Kamers zal het nastuk zijn; Betale! BetaleI Doch vwij" zijn tevredenzoo Zijne Majesteit in de Troonrede heelt gezegd. Maar wie is nu »W1J?" Dat kan natuurlijk niemand anderszijn, dan de Koning en die tot het gezelschap behooren, en niet die op klompen loopen. Doch wanneer die lui toch geene reden tot tevredenheid hebben, wie moet er dan tevreden zijn? Evenwel zijn er menschen die nooit tevreden zijn. Willem 1 bij voorbeeld, was van een Kapitalist van f 1,4-0 wel geworden een Kapitalist van /'SW,000,000,00 en nog was de man niet tevreden. En hoe kunnen nu die menschen tevreden zijn, welke dien verbazende» schat moeten missen? Een mensch is dus nooit tevreden I Nu nog een paar woorden over de keuze des Konings, over het benoemen van den heer Blan- kenheym tot Voorzitter der Eerste Kamer. Over die keuze zijn echter alle Catholijken te vreden en schrijver dezes ook, omdat de heer Blankenheym een braaf mensch is, die niet uil de groote geldkist is opgevoed. Maar men moet nu niet vooronderstellen dat die keuze is gedaan omdat de heer Blankenheym Calholijk is, en om daardoor, overeenkomstig de grondwet, geen onder scheid te maken tusschen roomsch en on-roomsch, dat trouwens ook inaar eene ingebeelde onderstel ling is van vele Catholijken. Neen! Die be noeming vindt in niets anders zijn oorsprong dan in de Yacht-club; in die Club heeft de koning den heer Blankenheym leeren kennenen hem die waardigheid opgedragen om misschien daardoor eene genoten eer te beloonen, zonder dat hij wist of de lieer Blankenheym Calholijk was of dat hij tot het orthodoxe troepje van Groen van Prinste- rcr behoorde, iets. dat trouwens, -zoo min in de Yacht-club als in de Kamers der Staten-Gciicraal te pas komt. 's Gruvenhage, Een Luthcriaan. 11 October 1850. Dc a!i;emeene wclwilicuilliciil, ons uu twee jaren be toond door liet deelnemen aan de Verloting der door dc kindereu van liet jdnncn-bcwaarscliool vervaardigde dekens doet ens op nieuw overgaan tot dezen zelfden maatregel ten einde noodige onkosten te bestrijden, om de kinderen van arme cil behoeftige ouders behoorlijk voedsel te ver. schaften iu de lusschen-schoolurcu welke zij onder opzi"t van Mej. Ribbe. opliet school doorbrengen iets dat zoo doelmatig werkt en den kinderen die er aan deelnemen zóó veel aanbrengt dat goed en nuttig is. Wij wen. schen hartelijkdat met even goed gevolgals vroeger deze dekens zullen ontvangen worden en wij bij vernieu wing van dc algemecnc welwillendheid zullen overtuigd worden, ten einde op dezelfde wijze te kunnen voortgaan. De verloting zal geschieden op het bewaarschool zelve ouder behoorlijk toczigt en met dc meeste uaauwkeurig- heid. De Dsmes der Directie, II. de JONGE, van Breugel, It. DUMANS Verhocff. ADVEKTENTIEN. VAN De Griffier M. H. TELCHUIJS, te Axelzal op Zaturdag den 19 October 1850, des namiddags om een ure, over de Drie Schouwen) te Axel, publiek verkoopen: Circa GO stuks VKIESCH TEE, be staande uit Bekalfde Taarzcn, Jonge Uunders, cenige uitgezochte SXIEftEV, Jonge Paarden en Veulens, allen wel gedaan kloek en gezond. De Griffier bezorgt, ten gerieve der ICoopers, de benoodigde documenten voor het vervoer. Egg* Zij, die diretjf belang hebben bij de ver betering van onzen Veestapel, nemen deze gele genheid waar om zich met weinig km-len tot proef, een stuk van dituit bet beste gedeelte van Vriesland afkomstige VEE aan te schaffen en hij zal het zich nitnmer beklagen! Menigen land bouwer toch, die in vroegere vendu's een Vrlescl» Bnnil kocht, heeft daarvan eene schoone koe gefok', welke zich gunstig onderscheidende, in de drift dadelijk zich doet opmerken I ZEGT HET VOORT! 2S ii, 30 WEI-SCHAPEN(gekruist ras.) en G ZOMER-VARKENSbij C ZYVIGT- MAN; 5© rntge GAMMERS, Engclsch ras, bij AD,r VERHULST, te Wissekerke in Noord- Beveland. Diegenen niettoe nog iets hi welke genegen mng|(»n zijn te brengen hetzij BOEKEN, FJLAAT WERKEN"RARITEITEN enz. t worden verzocht zich hiertoe zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij C. E. CMS VAT, Boekhandelaar aan de Kraan te Zicrilczce. ISet afzetten van een beeft verhinderd doen de zalf en pillen vau Holloway. Uittreksel uit eeiicn brief van den heer Smith, woonachtig in de Capelsticet, No. 69 te Dublin gedagteckend den 13 Maart iSoO, aan den professor Holloway. Waarde heer! ik houde het voor eenen pligt, u en het publiek kennis te geven van eene bewon derenswaardige genezing van mijn been door uwe zalf én pillen. Ik had namelijk, nu drie jaren geleden, eene zware wonde aan een been, ik raadpleegde deswegeus de meeste bekende genees- en heelkundigen iu deze slad, welke mij te kennen gaven, dat niets mijn leven kon redden dan het afzetten van het lijdende deel. Toen werd. mij door een ervaren geneesheer aangeraden, uwe zalf en pillen te gebruiken, waardoor mijn been binnen korten tijd is ge nezen en even sterk als vroeger is geworden. Door bet vermeerderd Debiet ajut de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillcn van ƒ0,90 ƒ2,40 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23,50 Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10-3,30 - 8,iö - 15,90 - 23,90 Zijn op franco aanvragen h Comptant te bekomen bij den lieer J. P VERLINDEN te Bereri-op-Zoonv, J. STRAATMAN, Hoofd-depót houder te 's Hertogen bosch, alsmede l.e LondenStraud 244 Holloway's Etablissement. SS2" Terstond eene bekwame B5©EREW~ MEI® benoodigd, bij JAN ROOIJ, te Brou wershaven. Tb ZIERIKZEE, TLU DRUKKERIJ VAN p. dr-LOOZE*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2