Maandag, 14 No. 102. le, Jaarg. 1 er se hei de» heden 'cfir(t,|3 f 23,50 i - 22,50 i - 21,50 t - 00,00 - 24,00 - 22,00 i - 21,00 - 5,00 a - 3,50 Valk en A, der Have en H. de Vos cu echtgenoot van oud 78 jaren, oud huisv. van LEK uk !S. J. SLIE- October 1350, Herberg het ibliek presen- en E1EF euwstraat, to Fee SCSIIJ- aar, wijk B, t Beddeweeg, het GOES- I af te be- 'E en KUtëE f en i genezen door 'k j brief van den V Wales, aan pillen en Jauuarij 1S40. ik eene zw* dit district aan- ue geneeskundig nd, en ten laal- herstel. Toen olloway Icnemen weken gebruikt t groot genoegen Pit IJZEN van 'ij f 15.30 ƒ23,39 3 - 15,90 - 23,» t te bekome" te Zierifa&i er te 's Hertogen- 244 Holloiiaf51 tem ü5K®0»-t rl, bij L A' iven franco. ;K®®PIKC GOEBE' de katers /"rijdag den 1' n op VrijW; olgcinic- \N P. De LOOittffl IERIKZEESCHE WSB0DE fi-EM ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever Bij alle Boekhandelaren en Posidirectcurcn. In Noord-Amei ika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABOrüTaE-EÏÏEEJTS-PRS JS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post in Nederland Voor Noord-Amerika. Franco New-York. ...Ft ,30. - 1.50. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVRRTEHT EEN 10 Geut voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentie». Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 14 ure. BUREAU: Zieiikzee, Iloelc van de Schuithaven, "Lett. 3, No, S4. Brieven en Ingezonden stukken franco. K ieuwstijdingeo Parijs, 11 October In eene metaalfabrijk in de strait St. Maur alhier, zijn dezer dagen betreurens waardige gebeurtenissen voorgevallen. Ec-nige werk lieden vorderden hooger loon, en wisten, toen dit geweigerd werd, hunne makkers te bewegen om den arbeid te staken. Eergisteren geschiedde dit dan ook, maar de leerjongens weigerden, zich bij hen aan te sluiten en begaven zich ijverig aan hun werk. De anderen wilden hen daarop met geweld dwin gen om den arbeid Ie schorsen; de leerknapen boden .tegenstand en lieten zich niet verleiden. De meesterknecht wilde de orde herstellenmaar werd door de wederspannige gezellen mishandeld, even als zijne vrouw, die hein poogden te verdedigen. Men zond derhalve om militaire hulp, die terstond verleend werd. Maar nu trokken de werklieden zich terug in de fabrijk, gewapend met ijzeren staven en maakten zich tot het gejecht gereed. De soldaten wilden op last van hunnen aanvoerder 'binnendrin gen maar zij werden door de belegerden op zeer ruwe wijze ontvangen en een soldaat zelfs door eene ijzeren staaf aan het hoofd getroffen; hierover vertoornd, loste hij zijn geweer en de kogel trof een der werklieden aan de hand. Dit voorval had eene onverwachte uitwerking; zijne makkers, in slede van den strijd voort te zettenpoogden allen zoo spoedig mogelijk te ontkomen vier der belha mels zijn gearresteerd en naar de prefecteur van policie ovcrgebragl. IPmtedkiatwï, weest, doch zonder verder te kunnen doordringen. Uit de vensters der huizen begroette hun een digte kogelregen, brandende balken werden op hen ne- dergeworpen, eene door de Denen half ingezaagde brug stortte met onze troepen in de "diepte, op het marktplein belette een alles vernielend blokhuis den doorgang, in de stratep opgeworpen schansen scho ten vuur en vlammen, ieder huis was eene vesting, men moest dus terugtrekken uit eene stad, die anders een moordkuil zoude zijn geworden, te meer, dewijl de binnen en buiten de plaats gelegen schan sen 'door den vijand waren ondermijnd en reeds ten deele in de lucht gevlogen. Aïtona, 8 October. Het beleg van Friedrichstadt is hervat. Het 6de en 15de bataillon zijn door het 3de, 6de en 5de vervangen geworden. Het voor nemen schijnt te zijn dun storm niet weder te her nieuwen, voor alle hinderpalen uit den weg zijn geruimd. Men vermoedde dat de Denenweder aanvallen- dervvijze zouden beginnen te ageren; dit is echter het geval niet geweest, hoewel zij eene uitgebreide verkenning bij Crop hebben gedaan, gepaard met een uitval uit Friedrichstadt. Toen zij echter merk ten dat de Sleeswijk-Holsteiners gereed waren hen te ontvangen, trokken zij weder achter hunne ver schansingen terug. Het verlies der Denen in Friedrichstadt wordt mede als zeer belangrijk opgegeven, hoewel het niet zoo groot is als dat der Sleeswijk-Hol steiners. Even als deze, moeten zij vele officieren verloren hebben. Het blijkt van achteren dat het Deensche garnizoen te Friedrichstadt reeds eenige dagen te vo ren verwittigd was, dat er een algemeene aanval op de stad zou plaats hebben en dien ten gevolge geduchte maatregelen van tegenweer ge nomen had. Toen de Holsteinsche troepen de stad bestormden lieten de Denen een paar bataillons een eind wegs in de stad dringen, waar alles tot eene vreesselijke ontvangst voorbereid was. Op ver schillende plaatsen sprongen er mijnen rondom hen en vers|ireidden dood en verwoesting onder hunne gelederen. In weerwil daarvan bereikten zij echter de markt, waar zij dooreen zoo hevig schrootvuur ontvangen werden, dat beide bataillons geheel in verwarring geraakten, terwijl brandend pek, steenen en wat dies meer zij, door de Denen van af de daken der huizen ojr de vlugtende soldaten wer den geworpen. Het verlies is dus nog niet te berekenen. Zooveel is zekerdat van de 20 officieren bij een der twee bataillons, maar 4 het leven er albragten. fflamlbsirg, 7 Oct. Aangaande de bestorming der stad Friedrichstadt verneemt men de vol gende bijzonderheden, die het begrijpelijk maken, 'dat de stad niet door de Holsteiners is bemagtigd: In weerwil van de hinder|ralen in het genaken der stad, zijn onze troepen evenwel daar binnen ge- Amsterdam, 10 Oct. Gisteren heeft zich een persoon, beschuldigd van gequalificeerde diefstallen, in zijne cel in de nieuwe gevangenis alhier, door ophanging van het leven benomen. In het belang der zaak van liet cellulair syste- ma is het nuttig dit berigt aan te vullen met de volgende omstandigheden immers zullen dezelve den. nadeeligen indruk, welken dit voorval niet nalaten kan op de menigte gemaakt te hebben aanmerkelijk matigen. Klaas Volkers, de persoon, welke zich in den nacht van 8 op 9 dezer door ophanging van het leven heeft jbgrqqfdwas dezelfde, wiens poging tot zelfmoord reeds eenmaal door zijne medegevangenen in het oude huis van arrest was verijdeld. Lang reeds had hij het voornemen, en herhaalde malen te voren gaf hij er kennis van. Hij weigerde boeken wandeling en toespraak en had de in zijne cel hangende bijbelspreuk omge keerd hij loochende, volgens zijn eigen zeggen, het bestaan der Godheid en haatte het geheele menschdom. Nog weinige oogenblikken voor zijnen dood gaf hij aan zijn wrevel in vloeken en schim pen tegen zijne bewakers lucht. Hij was geen ge woon misdadiger, geen alledaagsch gaauwdief, maar hoogstwaarschijnlijk de chef der bende Vol kers c. s. Deze lieden namelijk zullen op 29 dezer voor het hof van Nourd-Holland te regt staan beschuldigd o. a. van den berucliten diefstal bij den goud-en zilverkashouder Mauikus, aan den Helder; van dien van liet Tolhuisje en van onderscheidene, andere gekwalificeerde diefstallen hetzij als hoofd daders hetzij als complices. De acte van beschul diging ten deze is een inéén gedrongen stuk vail 28 folio pagina's. De verdediging der beschuldigden zal worden voorgedragen door de HH. Mrs. P. J. llosch van DrakensteinWilliam ten Hoct, B. J. Muller, Lintelo de Geer en Molster. In den avond van den 8sten October is te Winschoten door de ambtenaren der rijks-belastin gen aangehaald zekeren Post, van Bellingwolde die van Groningen was gekomen en bij zicil had, onder meer andere goederen19 stuks particuliere brieven, strijdig tegen de nieuwe postwet, en is alzoo door genoemde ambtenaren en den postdirec teur aldaar, tegen genoemden Post proces-verbaal opgemaakt en zijn de brieven in beslag genomen. Ziciikzee, 12 October. Men verneemt dat de Hooge Raad verworpen heeft het beroep in cassatie van liet arrest van liet prov. Hof in Limburg waarbij zekere vrouw uit de gemeente Heelerlieide, beschuldigd van moedermoord is verwezen tot de straf des doodsvooraf Ie gaan door alle daarmede als moedermoordster in verband staande formaliteiten, als afkapping der hand, enz. De veroordeelde wil, naar men mede verneemtgeen verzoek om gratie indienen. Ziïerikzcc, 13 October. Hoezeer het misbruik van sterken drank de moeder is van velerlei ellende, daarvan leverde de dag van den 6." dezer wederom een nieuw en treurig bewijs. De equipage van een in deze haven liggend Engelscli schip had zich in dat misbruik vrij sterk te buiten gegaan. Daardoor o|igewonden en aan elke booze opwelling ligtelijk voedsel gevende, kon die equipage niet dulden dat eenige burgers zich vreedzaam in de nabijheid van hun schip ophiel den cp wilden hen noodzaken zich van do haveo te verwijderen. De burgers van hunnen kant on genegenaan dien onbillijken eisch gehoor te geven, vatte één der equipage een pook en wierp naar den mede zich daar bevindenden broodbakker A. van Dijk, zonder hem echter te treffen. Weldra echter sprong deze aan wal en bragt genoemden van Dijk zonder dat deze daartoe eenige aanleiding gaf, eenige slagen toe. Toevallig bespeurde dit diens zoon wierp zich tusselien beide ten einde zijn' vader te ontzetten en ontving daardoor mede eenige slagen, en, toen toevallig de moeder des laatstgenoemden dit zag, snelde zij Ier zijner hulp en wilde liern aan het gevecht ontrukkenjuist op den oogenblik dat de Engelschman haren zoon I een hevigen siag wilde toebrengenwaarvan het noodlottig gevolg was, dot die slag nederkwam op haar hoofd tengevolge waarvan zij thans ia levens gevaar verkeert, de Engelschman gearresteerd en deze zaak in handen der justitie is. Indien de gegronde vrees voor het leven der lijderes beves tigd wordt, zal de ongelukkige, die geen doel gehad heeft om een manslag te begaan, echter alleen door dronkenschap eene onteerende straf on dergaan en in zeer langen tijd zijne betrekkingen noch vaderland wederzien. Men verzekert, dat hij diep getroffen is over het door hem veroorzaakte ongeluk. Mogt ook dat voorbeeld anderen ter waarschu wing strekken en een middel zijn om die zedelijke pest der Maatschappij te helpen weren Zlerikz.ee, 14 Oct. Men meldt uit Ostende den 11 Oct., dat de koningin der Belgeu dien mor gen ten acht ure aldaar is overleden, GEMENGDE BEEtlGTEN. De Heer Groen is nog groener geworden nu hij onder de plak zit van den heer Blankenheym, als hij Ooit gedacht heeft te kunnen worden. Nu Prinses Marianne het Heilige Land gezien heeft moet zij den Heiligen Vader ook zien; met eene stille trom is zij dan ook op reis gegaan naar Rome. Het is een groot abuis geweest, dat de koningin-wed. f 15,000 gegeven heeft aan het Tol lens-fonds het is maar vijf honderdgulden. Wij dachten ook al; hoe komt dat mensch zoo milde, daar de heer Tollens toch geen Rus is, maar een opregt Nederlander! Te koop voor een prikje: den Griekschen troon. Onder Breda heeft een veldwachter, die belast was om op de aardappel- dieven te passen, zelfs zijne handen niet t' huis kunnen houden. In den Haag wordt men thans zoo wel gebeten van dolle katten en honden, als van deurwaarders en commiezen de katten worden echter doodgeschoten, maar het andere canalje niet. Twist zal waarschijnlijk de twisters in de Tweede Kamer moeten leiden en besturen, en Blankenheym in de Eerste Kamer. De koningin moet, zoo men zegt, geheel genezen zijn. Ook Lola Afontez, benevens Petrus Jansenstaan op non-activiteit. De Sirinne van Portugal ver keerd mede in gezegende omstandigheden. Te Arnemuiden is de prinses bevallen van een prins. Aldaar wordt gevraagdeen tandmeester om eene maagd eenige tanden in den mond te steken en. om hare tong wat vast te lijmen. In de kerk te Nieuwland kan de dominé zoo kernach tig niet preken dat de aandacht van zijne toe hoorders afgetrokken wordt van een paar paauwen met veelkleurige vederen. De doctor aldaar heeft eene weduwe onderhanden, die niets behoeft dan goedkoo|ie medicijnen en die ze dan ook krijgt. LI. Donderdag is door de regtbank te Rrieile on derzoek gedaan of Geertje van den Bommel eéne hoer is ja of neen, Aldaar is Michicl voor eene maand gepakhuisd geworden, wegens het uitdeelen van klappen. Te Middelbands is een voetbe- kleeder zeer ingenomen met de nieuwe wet op de posterijen, hoewel hij per jaar maar één brief ontvangt, zijnde een nieuwjaars brief van zijn Meutje. Niettegenstaande de regements-spion van het 7de regement infanterie te Breda, eindelijk ont maskerd en in ongenade gevallen is, verschijnt hij met zijne vrouw en dochter nog in den schouw burg, zou in het goud beslagen, of het goud een cent het pond kost. Daaraan te zien, zou men zeggen dat het onmogelijk is, dat men van een arm soldaat zoo veel stelen kan. Te St.-Maar- tensdijk heeft men met de kermis geklaagd over het mager kalfsvleesch en over de vette commiezen. idem te 's ïleerenhoek over het mager vvorste- vleesch. In het kotje van de smids-dochter te Arnemuiden vliegt een witte duif zoo dikwijls uit en in, dat men vreest dat dit beestje in de klapkooi zal gevangen worden. Ook Maria Iiraber, te Oude Ton ge, leeft met haren echtvriend zeer gelukkig, hoe drukkend de lucht er op vele tijden des jaars aok zijn mag. Aldaar wordt de horlogiemaker Simons bijzonder geroemd als werk tuigkundige, vooral in het stellen der Kroonemeter om juist de ware lengte te vinden zelfs bij nacht, al is hij op 0" 0' 0'' lengte en 0" 0' 0" breedte der haarhol. Eene .roedvrouw te Middelharnis zal zich patenteren als kwaad spreekster, en misschien ook wel als kaartlegster. In het Eiland Flakkeé hebben een aantal kandi daten zich voorgesteld voor burgemeester van Dirks- land, doch zijn, ingevolge Daniël 5, vers 27, gewogen en te ligt bevonden. Ofschoon de burgemeester van Dirksland f 100 gegeven heeft voor de dorpelingen, om feest ie vierentoen hij in gehuldigd werd, hebben de vlaggers en kroonders schier een leventje gehad als in den hemel, waar niet gegeten of gedronken wordt. Nu, de com missarissen van het feest waren ook zulke groote slokkers, dat er voor een ander niet veel over kon schieten. Overigens is alles wel algeloopen behalve dat een jongman met zijn meisje vrij on beschoft uit het groen zijn gejaagd. Voor II. Zondag is te Wissekerke in het Parochihuis de president van een zanggezelschap eervol ontslagen, terwijl de voorzanger bijna zijn luchtpijp of zijn schreeuworgaan digt genepen werd. Ook in de sociëteit te Oosterland heerscht zoo veel homoge niteit, dat er eene geheele ontbinding op handen is. In de kerk te IJzendijke trekt een nage- maakten aap, die niets doet dan snuiven, ieders aandacht tot zich. Onmogelijk is het, waiincer men een geboren aap met een geiten sik een voorhemdje, een soldaten stropdas met een boordje, een zwart satijnen vest en een verknoeide zwarte rok aandoet, cn hem eene snuifdoos in zijne pooten geeft, dat men die twee beesten van elkander kan onderscheiden. Do varkensinarkt aldaar is juist gescheiden door den tuin van den secrcet-aris en den tuin van den schoolvos; zoo dat Adolf zijne familie kan keuren onder de oogen van den kin derkeurder en onder de oogen van den me.nschen- keurder. Te Hellevoetsluis heeft een zoon Abra hams in 't geniep een tempeltje geopend voor Vestaalsche priesteressen, en maakt nu vrij goede zaken, daar de offeranden duur zijn. Ilaarlciiische Hulpbank, Met zeer vecJ genoegen lazen wij het medege deelde omtrent de Tlaarlemsche Hulpbank, voor komende in d* II. C. van Vrijdag 20 Sejitember jl., en zagen daaruit niet alleen, dat de uitkomst het ede) doel der menschlievende bestuurderen be kroonde maar tevens, dat de, zonder genot van rente, voorgesehotene gelden tot een allezins goed oogmerk gebruikt werden als, tot uitbreiding van dezan of genen in zijne zaken, of tot hulpe en ondersteuning in het aanvaarden van eene beroeps bezigheid. Daardoor kan hij die gaarne zijne zaken wil uitbreiden door het voorgeschoten geld, tegen eene matigen interest, zulkszoo ten voordeele van zichzelven als van anderen bewerkstelligen. Daar door gevoelt de landman die zich zoo vaak, in de laatste jarenvan zijn vee, (zijn rentgevend kapitaal,) door eene verderfelijke ziekte, zag be roofd. een' herlevende» moed in zijn ziel, bij het vooruitzigt op eene herstelling zijner zaken, zoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1