Ie. «faarg. Donderdag, 5 October Stedelijke Bijzonderheden Nieuwstijdingen EftlKZEE'SCHE EfSEN ABONNEERT SICH /n Nederland, bij den Uitgever «ar] alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In NooriLAinerika, bij J. QUINTUS, le Albany, 5» e<1 bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEBXENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 ma anden. f 1 .30. Franco per post in Nederland- 4,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandteg en Donderdag. ADVERTENTIEN 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertcnliëa kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Ziuxiktee, Hoek van de Schuithaven, Leii. B, No. 94. Brieven eu Ingezonden stukken franco. de. ïjooüi Onder bovenstaanden titel zullen wij nu en dan eenige verkeerdheden misbruiken en ongeregeld heden. van plaatselijken aard mededeelen. Is er veel aan te merken op den gang van de aange legenheden van algemeen bestuur, niet minder is zulks het geval met locale zaken. De laatste buitendien worden minder algemeen bekend, 't Schijnt of de meeste dagbladen hunne oogen ge sloten houden voor het verkeerde, dat er in de plaats, waar ze verschijnen voorvalt beducht misschien, om in onmin te raken met de besturen hunner woonplaats. Dit mag echter geene reden uitmaken, om blind te zijn voor do feilen en mis bruiken die er in de stedelijke administratiën plaats vinden. Door ze te verzwijgen zulke ver keerdheden bestendigt de dagbladschrijver dezelve. En dat is zijne roeping nietop hem rust inte gendeel schiijft hij volgens zijne overtuiging en voor 'l algemeen belang, de verpligtingalles, wat tegen dat belang en in strijd met de eeuwige wetten van regt en billijkheid ia te openbaren en door die openbaarmaking het zijne er loc hij te dragen, wat kan strekken, orri die verkeerdheden te doen ophouden. Zoo tep minste denken wij er over. En wij beginnen hier een staaltje te geven van eene verkeerdheid die in de hoofdstad des rijks, te Amsterdam wordt gedoogd en waaraan wij hopen, dat alsnu spoedig een eii.de moge komen. Veel reeds is er en wordt er nog geklaagd over de banken van leening. Niemand zal ontkennen, dat zulks ten oriregle is, noch dat het daartoe aan verschillende redenen hapert. De interest toch door die banken geheven wordende eu zulks nog wel van lieden, die het hunne natuurlijkerwijze uiterst hoog nooriig hebben is veel te hoog is exorbitant. Maar dit is iets, wat de Amsterdam— sche bank van leeniug met anderen gemeen heeft. Er is evenwel nog iels dat in de bank der hoofd stad alléén plaats vindt, en nergens anders, im mers voor zoo veel ons bekend is. Men luistere: Nu een drietal maanden geloden, meldt zich een in groote geldverlegenheid verkeerend |iersoun bij een zijner keunissen aan, en vraagt dezen of hij hem geen geld wilde verstrekken, om uit de bank van leening eenige gouden en zilveren kleinodiën te lossenen deze vervolgens te verkoo|>en ten einde van heimeerdere, dat deze bij verkoop zoude opbrengen, dan er op geleend was, eenigen tijd te kunnen leven. Die kennis wist toevallig op (lat oogenblik een ondertrouwd jong paar; de bruide gom wilde gaarne de genoemde voorwerpen tegen een zeer redelijken prijs koopenen die op den dag des huwelijks aan zijne verloofde ten geschen ke geven. Hij neemt dus genoegen in het voor stel des verlcgenen mans, en laat zich door dezen de lombardbriefjes geven, oru zelf het beleende te lossen. Maar hij bekomt van den inbrenger tot antwoord, dat hij met dat lossen ettelijke dagen geduld moet hebben, daar de hecren van de groote bank van leening allen met vacantie zijn. Hij kan niet gelooven dat eene instelling, die bestaat voor 't gemak der ingezetenen eu om dezen uit een tijdelijken nood te redden, verscheiden dagen zonder toezigtzonder beheer is. Hij begrijpt, dat het voor iemand die eenige voorwerpen in de hank heeftop sommige oogenblikken en om verschil lende oorzaken van het hoogste belang kan zijn, deze dadelijk, en zonder eenig verwijltegen be hoorlijke betaling van de geleende som met de daarop gevallen interest natuurlijk, weder in zijn bezit te krijgen. Hij vermeent almede dat de stedelijke regering zulks ook wel zal begrijpen en kan dus geen geloof slaan aan 't geen die inbren ger hem zegt. Maar een dadelijk ingesteld onderzoek doet de waarheid van.het door dien man gezegde uitkomen. Het bleek daarbij dat, met tuestemming van de plaatselijke regering of, zoo het schijnt, speciaal met vergunning van den burgemeester van Am sterdamalle geëmployeerden aan de groote bank van leening in onze hoofdstad gedurende een veer tiental dagen verlof of vacantie bekomenen dat er in al dien tijd 'niets uit die bank kan worden gelost. Wij vragen het ieder regtgeaarde in gemoede Is dat geene schreeuwende onbillijkheid? Doch die onbillijkheid is nog grooter dan men oppervlakkig zoude gelooven. De bedoelde inwoner van Amsterdam komt bij den inbrenger terug, die alstoen de gouden en zilveren voorwerpen lossen liet. Maar de tijd om dezelve zoo voordeelig als vroeger te verknopen is voorbij. Eu de interest voor die veertien dagen, dat de heeren vacantie hadden en zich zeer waarschijnlijk met de hunne uit de stedelijke kas, dat is uit de beurzen der belasting opbrengende Amsterdammers betaald wor dende tracteinenten, behoorlijk vermaaktendie interest moest almede worden voldaan. Derhalvezonder mijn wilzonder mijn toe doen werd ik eenigen tijd buiten het bezit van mijn goedvan mijn eigendom gehouden en daarvoor moet ik betalen op den koop toe!... Eene andere grieve tegen den nieuwen Amster- damschen burgemeester is, dat hij de jongens weder heeft toegestaan, gedurende de kermis op de beurs te moge» trommelen. De beurs is voor de kooplieden en voor geene straatjongens en schoolknapen, zeide het voormalig hoofd van het Amstcrdamsche gemeente-bestuurtoen hij die zotte gewoonte afschafte, en hij had gelijk. De kooplieden en effectenhandelaren beklagen zich dan ook algemeen over die vergunning des Burge meesters. Men merkt tcregt aandat een burger vader zich niet op eene dusdanige wijze moet zoeken populair tc maken, en oratien van onna denkende, kinderen uitlokken. Laat de jongens zooveel trommelen als ze willen; al is het zelfs in 'thuis des burgemeesters, maar sta dit niet toe in de beurs. Die plaats, waar, in vele opzigten, het lot van duizenden Nederlanders wordt beslist, waar de gewigtigste politieke kwestiën tot redene- rings-onderwerp van handelaren, kooplieden en effectenhouders strekkenis er te ernstig en, in zekeren zin, te plegtig voor. Dat trommelen ove rigens heeft dezen keer hinder te weeg gebragt in de behandeling van verscheidener beurszaken. Daarbij is nog iets gebeurd, dat onze groote dagbladen zorgvuldig hebben verzwegen, doch dat niettemin volkomen waar is. Bij het vervaarlijke gedrang, door die duizenden jongens ontstaan, heeft eene menigte beursbezoekers niet alleen de viugt moeten nemen, maar is er ook een der trommel knapen doodgedrongen. Wij kennen den naam van het kind niet. maar weten ten stelligste dat zulks geschied is. Bewusteloos en half gestikt onder de voeten der opeengehoopte jongens ojigeraapt, heeft de arme knaap spoedig daarop den geest gegeven. Het kind zoude allerwaarschijnlijkst nog leven, als de heer burgemeester de dwaze en reeds in onbruik geraakte gewoonte van de jongens op de beurs te laten trommelen niet op nieuw had toe gelaten. Hopen wij, dat ook dat menschenofier hem wijzer er, beter zal maken. nerva is hetzelfde schipdat verleden jaar zoo gelukkig geslaagd is, om de overgebleven schepe lingen van het wrak der Geertruida te redden, waarvoor kapt. Moir. van de Nederlandsche rege ring op de vleijendste wijze een bewijs van er kentelijkheid wegens zijn menschlievend gedrag heeft erlangd. Hij is tot het laatste oogenblik op de Minerva gebleven, die 24 uren daarna geheel ver brijzeld is. Aersakker, beiden gehuwd de eerste vader van twee kinderen, zagen hunne betrekkingen helaas 1 niet weder, en vergrootten de lange lijst dergenen, die, om hun dagelijksch brood te verdienen, hun graf in de golven vonden. Londen 28 Sept. Er zijn berigten van de Kaap de Goede Hoop tot de helft van Julij. Zij houden in, dat het groote schip voor landverhuizers, Minerva, van 1000 ton, kapt. Moir, den 5den Julij voor Natal geheel verongelukt is. Het was door een zwaren storm, die langs de geheele kust had gewoed, van zijne ankers geslagen, doch de ekwipage en passagiers zijn gered door de onbe zweken pogingen van den haven-kapitein te Natal, aan het hoofd van eenige vrijwilligers. De Mi- Parijs, 24 Sept. De staatkundige gezigtseinder begint meer en meer te betrekken en de hartslogten (Ier partijenwelke de Fransclie natie zoo zeer verdeeld houdenworden zeer in beweging gebragt. Men vreest voor ernstige verwikkelingendie voorzeker niet zullen strekken tot versteiking der partij, welke boven alles belang heeft bij het handhaven der orde en rust in den lande. De Legitimisten hebben zich thans vrij duidelijk verklaard. Heden komt de Bonapartistjsche partij met haar staatkundig programma voor den dag. De weg, welke de hoofdleiders dier partij schijnen te zullen inslaan, zal echter niet leiden tot bevordering der eenheidwaarvan thans zoo algemeen de behoefte wordt gevoeld. Nijmegen, 28 September. Op 24- dezer be~ vondt zich de landbouwer Jan Hermsen te Haalderen, met kar en paard op den Bemmelschen dijk in Overbetuwe, toen hij, op zijn voertuig nederzittende met schrik eene breuk aan het tuig des paards opmerkte, welke ter voorkoming van ongelukken dadelijk herstel vereischte. Na het paard te hebben doen stilstaan springt hij schielijk met dat doel van de kar, valt en blijft aanstonds bewegingloos op de plaats liggen. Hij was een lijk. Een Badensch avonturier, op reis naar Ca- lifornie, met eene groote partij ondernemende Iandgenootenin den namiddag van eergisteren per stoomboot voor deze stad aankomende, werd plot seling dermate door het fyeimwee aangegrependat hij door een der raampjes in de voorkajuit zich op het onverwachts weder den weg naar het bo venland wilde banen. Reeds was hij gedeeltelijk te water toen men hem, juist op het oogenblik, dat zijn ligchaam het luchtgat zou passeren nog in tijds bij de beenen greep en niet zonder moeite weder naar binnen haalde. Dit voorval, vergezeld van een oorverdoovend hulpgeschreeuw, bragt bij de landing der boot, inzonderheid onder heiland- verhuizend publiek, de grootste verwarring en opschudding te weeg, zoodat de policie tot hand having der orde moest tusschen beide treden. Ter wijl zijne togtgenooten door de logementhouders- werden ingepakt, werd de ongelukkige naar eene voorloopige' bewaarplaats van krankzinnigen vervoerd. Ofschoon aanvankelijk de doorslaandste bewijzen van verstandsverbijstering met zich voerende, is hij thans wederom genoegzaam hersteld, en heeft de patient heden morgen het stads-hótel de Wind- molenpoort kunnen verlaten, om zijne reisgezellen te achterhalen, en met hen het goudland op te zoeken. Vlissingcn, 27 Sept. Andermaal heeft het nood lot zijn oilers van brave zeelieden geëischt. De Belgische loodssloep schipper Oelsen bemand met drie loodsen en vier roeijers, trof het ongeluk, op de Schelde, bij vrij hevige» wind om te slaan waardoor acht mensehen in het verschrikkelijkste doodsgevaar verkeerden, en te midden van d$ bran ding zich al zwemmende trachtten boven water te houden. Van de batterijen dezer stad was liet ge- zigt der acht met den dood worstelenden zielver- scheurend; de sloep No. 7 van het Nederlandsche loodswezen, schipper van Struyk, voerende de Ned. loodsen L. Hamilton, Bogaart, van Boven en M. Zegers, benevens k roeijers snelde de rampzaligen ter hulp, en met dien prijzenswaardigen en moedvollen- ijverdie onze zeelieden kenschetst, gelukte het hun, zes der mannen te redden; doch twee nog jeugdige roeijers, Daniel den Hollander en Adriaan GEMENGDE BERIGTEN. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland blij ven voortgaan met het verkoopen van Kool; zij zoeken de natie weèr wijs te maken, dat Zuid- Holland het Luilekkerland is; de ingezetenen zijn zoozeer tevreden over de algemeene welvaart, da!; ieder zijn soepemmer verbs and heeft. Wordt verwacht eene zeer strenge vorst bij den reeds strengen Vorst-De koning heeft den Franschen Schouwburg te 's Graverthage. met een klusje buiten cours gestelde tienguldenstukken uit den brand geholpen. Volgens het Handelsblad, hebben de snoeken in liet Haarlemmer-Meer, door het slaan met hunne staarten op den bodem der Meer, i die omstreken eene aardbeving veroorzaakt. de groote tentoonstelling le Londen zal een Zwi - sellers kaasje ten toon staan van 650 pond. Ook zegt men, dat er een aantal ledige schat kisten op zuilen voorkomen, benevens koningen zonder troon en troonen zonder koning. - T - Parijs is een soort van magneet ontdekt, dat lut. goud aantrekt al zit het 50 voet in den grond. Men zegt dan ook flat de vorsten voortaan scepters zullen krijgen van dit metaal. *In Oostenrijk is schier al do klinkende munt verdwenen, en moet men soms muntbiljetten doorsnijden om van el kander of te komen. De koningin van Spanje heeft de Napoleon der Franschen benoemd tel ridder van 't guldenvlies. De Denen zullen weldra weder een uitval doen. De ministers van oorlog en marine hebber; de batterijen geïnspecteerd, in de militaire akademie te Breda, en alles in orde bevonden, de hobbelpaarden voor de kavallerie niet. uitgezonderd. Op de kermis te Amsterdam is het Wetboek der vrouwen vertoond en Saul onder de profeten in de kerk, door domino Coquerel van Parijs. De Engelschen koopen de afgetrokken theebladen op, droegen die, en verkoopen die wede.' voor gewone thee. Te Groningen heeft een lam in zes maanden tweemaal lammeren geworpen. Op Schokland worden vermist 87fc,781| 2 van lief degiften. Te Leens (Groningen) hebben de com miezen proces-verbaal opgemaakt tegen 20 jong lieden te paard die een bruidspaar naar het raadt huis vergezelden omdat hunne paarden niet voo de personele belasting waren aangegeven. (Wd; leven vrij, wij leven biiji?) Een klein TFolfr te Middelburg heeft zoo gebruld, dat men dacht dat er een heirleger kleine duiveltjes in een zwarte wolk te zien waren. Aai, uit destoom- oliemolen, heeft de wacht gekregen over vele klein Aaitjes, en knapt zich dan zoo netjes op dat ee oud boertje hem met open mond heeft bewonderd. Het dik ex-suikerbakkertje schildert zijn hui' van binnen zelf, en zweet wel voor 8 gulden zvuvi, per dag. Te Scherpenisse heeft den dood dronken JFJannis nagenoeg een welbedachten Vos verbrand met een ketel kokend water, terwij! groeten David zich bezig hield met sterken Jan te vechten. Aldaar is bevallen eene dienstmaagd van eene docto: dat den naam zal gegeven wol'deo van Frans zi.no. Laatstleden week is van Numansdorp komen vlugten naar St. Maartensdijk een Qualikelinncij,'- met één jong. De móéder is vroeger aan beide oogen blind geweest door het steken van een SPLINTER. Een Hijger aldaar heeft hevig ge twist met een Valk over het vangen van VIS. I De kennis belooft veel; als het maar zoo goed afloopt als te Philipsland. Te Wissenkerke zijn op een aldaar gehouden zangfeest, verloren geraak?, de president en den onder-secretaris; de eerst- werd na lang zoekens, gevonden onder een bank en de laatste in eene halve mud. Te Brommen heeft een kiezer, op eene kiezersvergadering, zijn oor in den strijd verloren; gelukkig echter dat het do »r een doctor is afgekaptdie kan het zelf maken. Bij de verkiezing te Utrecht voor leden A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1