ZIËRIKZËESGHE NIEUWSBODE D onder dag19 T RUW landsche OL, Mo. 693. Ie. Jaarg. Knecht s. Nieuwstijdingen. 'evragen bij J m-GEND. olen met J in :ld f 150 i k vooruit. itsclie ec J,; MEN ABONNEERT ZICH In Nodcrland, bij den Uilgevcr bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, e:t bij C. de KEGT, te Cleveland, Staal Ohio, ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIDE D1TCAVEN. Voor 3 maandenI ,30. Franco per post in Nederland- 1.50. Voor Nnord-Ariierika. Fianco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertenlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU- Zicriki.ee. Hoek van de Schuithavcn, Lett. G No, 94. Brieven en Ingezonden s Dikken franco. ardlge gen J ptlleu van Hollo,; 3bserver iu 20;j aldaar woonacliii; eude aan een A Is zoo hevig dald in raadde hem tor' gebruiken, tndo an 44 dagen reed aar Adelaide kon. igenoemde uieuv, PK 13 ZEN van 75 15.30 ƒ23 15 - 15,90 - 23^ t te bekomen pothekcr Ie Ge ler te 's Hertog# 244 Hollomj RS-KNECm van de Hei rne dadelijt onder W.j, lellifl gevraagd: ml 11T, van een goel sdienst; adres-, ranco Briever roovaam ag zich gaarml November ge ren met {ram A. QUIST.H ®e Staten-ficneraal konten niet op den door de rond wet bepaalden tijd bijeen. naar zijn sinaak, en houden eudi ar, toen tie om- et te doeu plaats >ben, hebben er maakt, inzondei- t avonden ruim was. Een bewijs in het Tooneel,\ nisgeuol is vuur s veeltijds nieuw, n ontmoeten die i die opgevoerd ist uitgevoerd, Rosenveldt lieeft k te zijn, In rol meesterlijk ;ft hij als Sir; ?er genoten, on-i epen te worden, TooneelzalV en of Alexander 3 bedrijven door IroomBlijspel ruige dichtrege- 2Héén voorzeker keu. gezelschap naar it voor de bcwo- an. Dat dc lieer ogsteu, en zijne dan Zijn I'-d. gte weuscl» van elminnaar P. DE LOOZE, Art. 05 der grondwet luidt aldus: De Sluteu-Oeneraal vergadereu teil minste eenmaal 's jaars. -Hunne gewone vergadering wordt geo- jtend op den derden Maandag in September. De koning roept de buitengewone ver- I giidering bijeen zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt.'' Bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit wordt, krachtens datzelfde artikel die eerste gewone vergadering der Staten- Genenuil gezegd op den 7 der volgende maand te moeten geschieden. Immers hel luidt iu de koninklijke be schikking daarop betrekking hebbende, en zulks wel iu den aanhef: Gezien art. 70 der grondwet Maar moet hijdie zich aan letter en' geest der grondwet houdt, in die beschik king geene grondwets-miskenniug zien? Zij wordtzoo heet het duidelijk, zij, die vergadering, wordt op den derden Maandag in September geopend. Die bepaling dal artikel maakt deel uit van de grondwet; en de grondwet, nien weet liet, is geen werk des konings,- de wet. kan niet door een besluit in 't leven worden geroepen, de vertegenwoordigers der natie en het Hoofd van den Staat maken wallen en veranderen herzien ol' wijzigen die, maar gbzamenlijk. lin toch, zoo als wij zeiden volgens een besluit des konings geschiedde die afwij king, wij zouden haast zeggen die verande ring, herziening en wijziging, aan beide gedeelten der wetgeving niet anders dan met genoegzaam overleg veroorloofd. Wij welen zeer goed, dat dit in liet allerminst de schuld (les Koning niet is. Eveneens erkennen wij volgaarne, dat de dwang der omstandigheden liet ministerie tot dien slap heeft doen overgaan. Maar mag dwang van omstandigheden gelden tegenover bevel der grondwet; tegenover het contract, tiisschcn vorst en volk gesloten Terwijl wij het antwoord, dat op deze vraag kan worden gegevenin het midden laten, kunnen wij niet anders dan het nu gebeurde bejammeren, 'l Stelt eene tlaad- zaak daar die men het ministerie Thorbecke meer dan eens ten laste zal zien leggen. En, misschien niet geheel zonder grond, zal daarbij aangevoerd worden, dat die ver daagde opening der Sla ten-Generaal moet worden geweten daaraan, dal de Kieswet en de Provinciale wet te laat zijn aangeboden en, dicusvolgens niet op deu behoorlijken tijd zijn kunnen aangenomen en in werking gesteld worden. l'e nieuwe Gemeente- wet had in de vorige zitting reeds moeten zijn aangeboden, en haar niet bestaan -heelt op meer dan eene plaats aanleiding lot anomaliën gegeven. Zullen de vijanden van het liberale Bewind, het eenigsle wat tegenwoordig in Nederland kan beslaan, daarvan partij trekken om het te (locn vallen, niet minder zullen zij dit beklagenswaardig uitstel van de opening dei- Twee Kamers 'te haat nemen om het minis terie Thorbecke lievig aan te vallen. Wij voor ons, wij betreuren ook dit ge- beurde weder. Wij hopen echter tevens, dat het den huldigen ministers hunne por tefeuille moge doen behouden, gelijk wij almede wènschen dat het hen zal aansporen, om ill het vervolg alle traagheid in het aan bieden van noodzakelijke wels-voordraglen op zijde Ie schuiven. En wij durven ons overtuigd houden, dat dit ons hopen en wenschen door alle wel- dmkenden in den lande zal worden gedeeld. Kene les voor groote Bloed vergieters. Wie, die eenig menschelijk gevoel in 't harte omdraagt, siddert niet bij de herdenking aan de gruwelen, door de Russische en Oostenrijksche barbaren, na het door overmagt van wapenen ten onderbrengen der Magyaarsche natie, bedreven? Men kan, in sommige gevallen een moord ver ontschuldigen,- men kan, iu lijden van oorlog, doodslagen met den naam van heldenfeiten bestem pelen, maar na een gewonnen veldslag, na het onderdrukken eener revolutie, na het uitmaken van een volksgeding zijne handen aan de te kort geschuteneaan de overwonnen partij te slaan, en die partij ten onder te brengen en te vernietigen met galg en zwaard dat is schandelijk bloed vergieten in die beteekeuis als onze voorvaders dit in de dagen van Alba gevloekter gedachtenis, beschouwden. Eu dat de edele Hongaren, waaraan de thans regerende Oostenrijksche dynastie, het Huis van Habshurg, zoo veel verpligting heeft, op zulk eene gruwelijke wijze zijn behandeld geworden, zal niemand tegensprekendie met de schrikkelijke gebeurtenissen, daar in den laatsten tijd hebbende plaats gevonden, bekend is. Voorzeker, het was op last der Oostenrijksche regering dat het bloed vergoten werd dier Honga renwelke den onafhankelijkheidsstrijd voerden voor hun ongelukkig vaderland. Maar meer nog dan die regering zich daardoor verachtelijk heeft gemaakt in het oog van eiken weldenkende, dient verafschuwd te worden het wezen, dat zicli gebruiken liet om zulke moord- tooneelen aan te rigten. Dat wezen 't is een waardig Oostenrijksch generaal heet Haynau. Na liet helpen ten onder brengen der Hongaar- sche natie, en 11a het vermoorden harer, in don onafhankelijksstrijd gespaard gebleven helden, waag de dat monster het, naar dat gedeelte van Europa zijne schreden te wendenwaar de volksvrijheid de overmagt op tirannen-emelmoed heeft; waar een willekeurig gezag over geen bajonetten, door barbaren gehanteerd beschikken kanom onaf— hankelijkheidslievende menschen te verdelgen. Hij betrad Albion's klassieken bodem. De aristocratie, gevoelloos voor alles wat edel is farizeesch genoeg om een ieder hulde te be wijzen, die de gunsten of voorregten van een gekroond Hoofd geniet, onverschillig of zulk een iemand dan ook een duivel in menschelijke ge daante is, de aristocratie aldaar, laag als schier overal, ontving den bloedvergieter niet open armen en eerbewijzingen, De -zijne millioeuen niet ken nende Israëliet L. Rothschild, baron nog al, maar kleinzoon van een bedelend citroenventer, gaf hemdien Haynau, zelfs aanbevelings-brieven aan de dusgenaamde voornaamste Engelsche perso- naadjes, en noemde hem daarin zijn vriend Haynau. Met een dier aanbevelings-brieven voorzien trad de Oostenrijksche generaal eene der grootste Lon- densche bierbrouwerijen binnen. Volgen? de in alle belangrijke etablissementen aldaar bestaande gewoonte moet ieder bezoeker zijn naam in een daarvoor bestemd introductieliock teckcnen. De bloedvergieter plaatste, met dezelfde band, die, nu ongeveer een jaar geleden, de voltrekking van honderden moorden beval, in dat boek: «Haynau, gepensioneerd generaal en opperbevel hebber in dienst van Oostenrijk." Een oogenblik later vertelde de klerk, met het houden van bedoeld boek belastaan een der bierbrouwersgasten, wie de mail was, die hunne werkplaatsen bezigtigdeen nog één oogenblik later was zulks aan de talrijke werklieden van de groote brouwerij bekend. «Nooit, zoo luidt een verhaal werkte de electrieke telegraaf zoo vlug, als de mare van dat hezuek' zich in de harten der brave arbeiders kond deed." En naauwelijks was nog eene seconde verstre ken of uit honderde monden klonk de kreet: Weg met den Oostenrijksclien slagter weg met den Hongaarsclien beulDe ineest verwoedden onder de fabrijksarbeiders duwden den onmensch den hoed in de oogen anderen spuwden hem in het gelaat, of trokken'hem aan zijne, in dienst der menschenslagting grijs geworden knevels. De uit een edelaardig gevoel; de uit meewaarigheid mc-t de Hongaarsche slagtoffers ontstane woede, sloeg vervolgens de handen aan dien despotenslaaf. om hem hetzelfde lot te doen ondergaan, als hij zoo vele schuldeloozen ondergaan liet. Ter naauwernood en met de grootste moeite der wereld ontkwam hij het doodsgevaar. Was het toeval dat hem zoo wonderdadig be houden deed blijven? Of was het de magtvolle hand der Voorzienigheid die dien Oostenrijkschen heul uit de klaauwen des verderfs redde?.,. Wij vermeten ons niet zulks te beslissen. Maar ons hart is genegen de laatste dier twee vragen toestemmend te beantwoorden. Inderdaad, dat monster zoude niet genoeg hier op aarde zijn gestraft geweestindien een geweld dadige dood in ééns een einde aan zijn leven maakte. Zulk een nietswaardige als Haynau die, al was het dan ook grootendeels op last eener legering, waarin de ziel nog zweeft van Metter- nich de held van strop en kerkergrendel zijne medemenschenzijne naluurgenooten in koelen bloede kon doen vermoordenhij verdient een anderen dood te sterven. Hij verga van gram en wrok; hij vertere in den smaad en hoon, hun overal aangedaanin de diepe, onbegrensde ver achting welke ieder weldenkende een dergelijken heldenslagter moet toedragenhij bezwijke onder den vloek der menschheiden dio vloek zij even grooteven krachtig, als de zegeningen dier- zelfde menschheidvoor hare verdedigers en wel doeners onmetelijk, onbeperkt zijn! Uit zijn hagchelijken toestand geredneemt de groote Oostenrijksche beul den wijk naar zijn Vaderland. Daar, hoopt hij, zal eerbewijzing en genoegdoening voor bet hem aangedaan leed, hem het gebeurde in de Londensche bierbrouwerij doen vergeten. Maar naauwelijks is hij over Belgie te Aken gekomen, of in die grijze Duitsche rijksstad grijnzen hem de verbolgen vrijheidszonen van Germanje tegen. Hij vliegt naar Dusseldorf. Een gelijksoortig lot wacht hem daar. Te Keulen werpt eene joelende menigte slijk en vuilnis op hem; hij ijlt naar het aristocratische Hanover maar ook in die stad is de bevolking naauwelijks van zijne aankomst verwittigt, of hij wordt openbaar beieedigd en ver nederd en ziet zijn leven op nieuw in gevaar gesteld. Zóó dwaalt hij thans roudde bloedhond. In elk land, op elke plaats wachten hem nieuwe grieven, nieuwe gevaren. Er. een tweeden wandelenden jood gelijk het schijnt of hij nergens rust of duur heeft. Het schijnt of die Hongaarsche Alba overal nog meer door het schrikbeeld zijner euveldaden, dan door den toorn der bevolkingen wordt verjaagd. Moge zyn voorbeeld tot les verslrekken voor allen, die op last hunner gebieders het krijgsmans zwaard verlagen tot dat des beuls 1 Moge zijn wedervaren een ieder terughouden du hand te leenen tot liet ombrengen der helden van overwonnen natiën! ïiïiHÏJïOveii11 September. Aangaande het voorgevallene te Helmond, verneemt men nader het volgende: De fabrijkanten hadden onderling bepaaldliet wei-Hoon der wevers te verminderen dermate dat men, volgens zeggen f 2 per stuk minder zou be- tileu; hierover ontstónd groote ontevredenheid on der de wevers, die besloten, niet meer te werken, dewijl nu hunne verdiensten toch niet toereikend meer warenom in hunne behoeften te voorzien: van daardat zij zich Donderdag avonds op du markt vergaderden, en toen weldra begonnen, bij verschillende fabrijkanten de glazen in te werpen, waarin de heeren Bots voornamelijk deelden. Toen onze regtbank met een twintigtal van el ders gestationneerde maréchaussees was aangeko men, on de zaak behoorlijk had onderzocht,werd er beslotenden vergaderden volkshoop uiteen te drijvenhetgeen echter met geene goede woor den geschieden kon, zoodat de maréehaussées met geweld begonnen. Zij reden onder de menigte, maakten gebruik van hunne sabels eu bragten menigeen zware of ligte wonden toe, waardoor het hun gelukte, den volkshoop uiteen te krij gen; twee maréehaussées kregen daarbij ligte wonden. De rust werd later hersteld, torn de fabrikanten namelijk de vermindering van loon introkken en beloofden, voortaan weder hetzelfde loon van vroe ger te geven; inmiddels heeft men, tot de bewaring der rust, eene burgerwacht van vijftig man daar- gesteld. Dirksland, 13 September. De dag van heden was voor ieder een ware feestdag. Ten 1 ure des namiddags werd de blijde tijding uit 's Hage bekend dat het Z. M. had behaagd den Heer P. Zaaijer te benoemen als Burgemeester dezer Gemeente. Naauwelijks was zulks bekend, of ieder burger haaslstede zich om door het uitsteken van vlaggen, hunne regtmatige vreugde aan den dag te leggen. En waarlijk, geen wonder, ieder, wiens hart wel geplaatst is, zal dadelijk in het oog vallen, het goede dat voor de bewoners van Dirksl. in die benoe- minggelegen ligt. Geboren in die aanzienlijke gemeen- en daarin opgevoed, leerde hij al vroeg de belan gen des volks kennen. En al ben ik, als Schrijver, geen burger van Dirksland, noch inboorling van dit mij zoo geliefde eiland zoo juich ik evenwel die verstandige keuze des Konings uit al mijn hart toe. De Heer Zaaijer toch bekleedde jaren achtereenvolgende in deze Gemeente de aanzien lijkste posten, terwijl zijn' vader, zoowel tijdens het Keizerrijk als liet Koningschap, in betrekking van zijne veelvuldige posten, de raadsman en wel doener was van allen die zulks behoefden, en oefende alzoo eenen grooten invloed uit op du bevolking dezer Gemeente. Ik wansch derhalve de Gemeente van Dirksland hartelijk geluk en deel ruimschoots mede in hunne vreugde; maar bij die vreugde 'paar ik mijnen wensch(en verlang zulks óók bij alle inwoners van Birksland) welke is: Dat de nieuw benoemde Burgemeester zijne onderdanen geen lasten zal opleggen die te zwaar zijn om te dragen, maar dat hij zal trachten die te vcrligten wair het kan en mag geschieden l Was op dit oogenblik het volk van Dirksland van vreugde dronken, nog een geheel ander schouw spel was bet voorbereid: Als op een tooverslag verspreidde het gerucht dat de 77jarige C. Koolla met zijne nog zeer jeugdige geliefde in het huwelijk zoude verbondon worden en inderdaad dit werd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1