ZIEBIK.ZEESGHK NIEUWSBODE Maandag26 Augustus 1850. I il !l beveelt zich, :n smaak,bij. 'an 23 en 4o 9 - i" bij den on. voorzien v1( »OP, LIJJO. ESf-AZlJx, 'kende Echti MEN ABONNEERT ZICH': In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij .T. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgavee. Voor 3 maandenf 1 v^O. Franco per post iu Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, F No. 688. H Ministeriede liberale partij en de nieuwe Tweede Hamer. lyke Besturen, ine bestelling!) lijk te doen. ustus 1830. 1 Apothekir, sstraat. n Blikslager b irvaardigen ua EN, irifflo te Mij. Wat wij niet dachten dat gebeuren zoude is ge- cimstig de bi-schiedt: de kamers zijn ontbonden, zonder dat het len 8'"" dtie]f ministerie de wetten, welke de grondwet wilde, dat nog in de nu opgeheven zitting werden voor gedragen, heeft aangeboden. Het smart ons, dat alsnu aan het ministerie Thorbecke kan worden verweten, dat het de con stitutie, welker trouwe naleving men vooral van dat ministerie verwachten mogtgeschonden heeft. Die beschuldiging kan in den vervolge een krachtig wapen in handen van zijne vijanden worden die branden van begeerte om hetzelve te doen struikelen. Wat staat de partij des vooruitgangs in dezen te doen? Moet zij het ministerie Thorbecke afvallen en gemeene zaak maken met zijne vijanden? Geens zins, dunkt ons. Dit zoude, naar onze wijze van zien zooveel zijn als zich dit oogenblik niet den minsten kans, dat het tegenwoordig ministerie door een even vrijzinnig, laat staan door een meer vrij zinnig Bestuur, zoude kunnen worden vervangen. Voorzeker zullen er nog wel liberale mannen in den Lande zijn, vaderlandslievend en talentvol genoeg om een nieuw ministerie van vooruitgang te vormen maar deze mannen zijn, tot nu toe, niet algemeen bekend, of bevinden zich niet op een maatschappelijk standpunt, waarvan zij, bij den tegenwoordigen loop en toestand der zakenzich in ééns tot de ministe riële waardigheid zouden kunnen verheffen. Zoo lang dit zoo blijft, kan men rekenen dat de oppo site, met Thorbecke, zijn laatsten man heeft gegeven. Zulks in overweging nemende, begrijpt men ge makkelijkwat er gebeuren zoude, indien de heer Thorbecke viel. Die val zoude de grootste slag zijn voor de partij die de vooruitgang en het algemeen welzijn is toegedaan. Die val zoude een reuzenschrede maken op den weg des Behouds. Dit zal hij begrijpen die de gezindheden der zoogenoemde Hofpartij kent. Men zegge hier nietdat wij dat is, de liberale cn patriottische partijbij de eenmaal verkregen vrij zinnige constitutie en de daarop gebouwde organieke VERSCHIJNT Od Maandag en Donderdag, ADVE&TENTIEM 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaalsing 35 cents. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Maandag eu "Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikzccHoek van de Schuilhaven, Lelt» B, No. 94. Brieven en Ingezonden stfikkeu franco. 7e. Jaarg. 3 Varre Marti mgemelde ZO 3 en Gedeel. j Prijs-Couraol. egint op Mn: vso de waterrad! )uw Lambert, is 5, had steeds ds dan 40jarijs zucht en zwaies lige hulp in vis doch denelitlj ziekte zelfs mi«' jo sterk toe in het? dat raeu algeroeto leven. In dezea welke di- «mingo uunsiiiuiit; eu ue uaarop geuouwue urgame&e atderzelverTooiir wetten, niets meer van de mannen des achteruit rijd vin a mm gangs en des behouds te vreezen hebben, en dat, kwam er eens een ministerieuit den boezem dier lieden voortgekomen dit toch weldra zich aan de vrijzinnige meerderheid der Volksvertegenwoordiging zoude moeten onderwerpenof genoodzaakt zijn af ie treden. Iedereen, die een weinig met de behande ling der openbare aangelegenheden bekendis, be grijpt, dat hier niet alleen op zaken, maar vooral er t« 'i Hertop'- ook op personen moet worden gezien. Onder eene slechte grondwet, met oen vaderlandslievend en vrij zinnig Bestuur, dat de belangen des volks in alles en vóór alles op het oog heeft, leett de natie beter en gelukkiger, dan onder de meest liberale constitutie, wier toepassinguitlegging en uitvoering aan ver keerde, aan anti-liberale en egoïstische handen is T toevertrouwd. Dit is en blijft eene uitgemaakte waarheid. Geenszins, wij herhalen het, moet de liberale partij pet ministerie Thorbecke afvallen. Zonder die feil W» des ministerie's te vergeten moet zij de bedoelde niet- naleving der grondwet betreuren, maar daarbij tevens veel toeschrijven aan den tegenwoordigen toestand van zaken, en vooral aan overstelptbeid van bezig hedenwaarbij almede niet uit het oog mag worden verloren het veie goedesinds de benoeming van den Heer Thorbecke lot minister, daargesteld. De liberale partij moet zich, integendeel, zoo veel te naauwer aaneen sluiten en met zoo veel te meer overeenstemming te werk gaan, nu de partij des ach- teruitgangs en de anti-hervormingsgezinde partij zich schijnen te hebben verbonden, om den heer liiorbecke uit het ministerie te werken, bi' IF f» „..i - .*'e ,va' d'cns verdienstelijken mans echter PKIJZEN ua t '5 f 18.30 23,M 5 - 15,90 - 23, te bekomen Ij t te Zierikttli omen imer beko men Ut leren Vedef' 'i en aan iedfl* J j 's> hopen wij niet; evenmin als wij het ge- ooven. Van de verkiezingen voor de Tweede Kamer v.a. nu reeds met eenige zekerheid te bepalen, dat Z,J meerendeels het ministerie Thorbecke gunstig Scande ledenin 's Lands raadzaal zullen voeren. Wij gelooven zelfs dat de meerderheid voor dat ministerie grooter zal zijn dan ze was. En van de Eerste Kamernu deze voor het eerst door regtstreeks verkozen Provinciale Staten zal worden benoemd heeft het evenmin iets te vreezen. Alles komt er voor de liberale partij dus slechts op aan, om zich gesloten te houden en eendragtig de po gingen der tegenpartij te keer te gaan. Over de Tweede Kamer gesproken. Wij stelden ons vroeger voorbij het verkiezingswerk, dat als de meeste onzer lezers dit Blad in handen krijgen reeds volbragt is, de namen te noemen van de aftredende leden, die, volgens onze beschouwing, niet weder in aanmerking moesten komen, en van hen die daarvoor beter geschikt, bekwaam en aanbeve lingswaardig waren. Van dit laatste zijn wij dadelijk terug gekomen toen wijin de voorloopige kiezers- vereenigingen welker vorming wij, zoo als men zich herinneren zalten sterkste hebben aangeraden alsnog eenen geest zagen heerschendie maar al te zeer getuigtvan den verderfelijken invloed die het bestuur van Willem I op de Nederlandsche landzaten had. Welk een geest wij bedoelenzal men begrijpen, als wij hier doen opmerkendat de op die vereeni- gingen voorgestelde kandidatenmet uitzondering alleen van die in de provincie Groningen en het her togdom Limburg, schier allen öf tot den adelijken stand behoorenof in de regten gepromoveerd zijn. Dat is een verschijnsel, hetwelk ieder vriend zijns vaderlands bedroeven moet, die weet, die overtuigd is, dat de zoogenoemde adel niets beteekent, niets dan een ijdele klank is en dal er slechts eene soort van adel, de zielenadel bestaat, die aanspraak op onder scheiding mag maken; dat voorts het meesterschap in de regten meestal weinig te beduiden heeft, en er niet weinigen zijn die M.T voor hunnen naam plaatsen, welke daartoe meer voor gelddan uit aanmerking hunner bekwaamheden de bevoegdheid ontvingen. Men zie de lijsten dier kandidaten slechts inbijna geen enkelen naam komt er op voor, of de, der menig te bluffende letteren JhJ of Al.rsoms alle twee titels te gelijkgaan ze vooraf. Even alsof de grondwet alléén jonkers en advocaten in de Kamer begeerde! Even alsof ieder zoogeoenmd adellijk persoon talent, deugd en vaderlandsliefde bezat; even alsof een mees ter in de regten tevens geoefend was in het staatsregt en bekend met de geschiedenis, niet de geaardheid de zeden en de behoeften des volks met de bronnen van zijn bestaan en met de middelen die kunnen strek ken ter verbetering der algemeen kwijnende welvaart- De Staten-Generaal vertegenwoordigen het gansche volk zoo spreekt de constitutie. Hoe zijn er dan onder andere standen die de eigenlijke kern des volks uitmakenook geene personen te vinden, ge schikt en waardig om de schoone betrekking van lid dier Staten te vervullen? Is er dan geen deugd,geen talent geen onbaatzuchtigheid en geen vaderlands liefde te vinden bij kooplieden handelaren en nering doende personen bij burgers die door een eervol beroep hun dagelijks brood winnen, al zijn het dan ook broodbakkers smeden of wat dies meer zij bij kunstenaars, schrijvers en dichters?... O, indien deze vraag bevestigend konde worden beantwoord de Nederlandsche natie, wij zeggen het zonder omwegen, was geene constitutie waard. Maar, Goddank 1 zulks is het geval niet. 't Is alleen wij houden het er stellig voor, het oude regeringsstel sel dat de volksvertegenwoordigers onder jonkers en meesters in de regten doet zoeken. Dat systema is oorzaak dat de kiezer vergeet op zijn medeburger te blikken, die tot denzelfden maatschappolijken stand als hij behoort, hoe groot de begaafdheden en deug den van dien medeburger ook zijn mogen. Dat systema doet hem vergeten, dat wij geene vertegenwoordigers der gepriviligiëerde klassen cn praalzieke pleitbezor gers in 's Lands raadzaal behoeven maar degelijke mannen, die met de onderscheidene standen der maat schappij en hunne behoeften bekend cn begeerig zijn die verbeteringen in verschillende instellingen cn wetten te brengen, welke algemeen begeerd en als noodwendig erkend worden. En zie, waartoe die ongelukkige stemming der kiezers voert. Een voorbeeld slechts. Niemand zal thans meer durven ontkennen, dat het sints lang hoog tijd waseen verbeterd stelsel van belasting in te voeren. Daaromtrent gaat slechts ééne stem op. Doch geef u nu eens de moeite de redevoeringen na te lezen, door de nu ontbonden Kamer bij welker verkiezing denzelfden geest heeft voorgezeten, als bij du nu plaats vindende verkiezing, gehouden en gij zult zien dat slechts één enkele der vertegenwoordigers met name den heer De Lom de Berg, anders dan ter loops en met kennis van zaken van het tegenwoordige drukkende belastingstelsel gesproken heeft. Burgers 1 wordt wijzer. Raadpleegt het verledeno. Gaat den loop der zaken na 1813 na. Sints toen had gij schier uitsluitend saletheeren en met een diploma van Meester voorziene lieden in de Staten-Generaal. En hoe hebben die heeren u Nederlandersverte genwoordigd? Vóór 1830 waren het bijna alleen de leden uit de zuidelijke provinciën, die zich tegen het autocratisch Bestuur van Willem I durfden ver zetten, en nadien tijd werd de oppositie, die onder die heeren tot stand kwam, nooit sterk genoeg om te voor komen, dat ons land in een schuldenlast van circa 2000 millioen geraakte; dat de burger- en nijvere standen onafgebroken achteruitgingen en steeds moes ten slaven en zwoegenten einde eene bende be— voorregte gunstelingen en ledigloopers met hun zweet cn bloed, in pracht en weelde te doen leven. Burgers! wordt wijzer. Rigt staatkundige genoot schappen op; dat een ieder, die zich er bevoegd voor rekentdaar zijne stem late hooren en er openbare, wat hij weet, en in 't belang des va derlands, dat is in ons aller belang, noodig rekent. Dat uwe medeburgers daar in de gelegenheid worden gesteld te kunnen toonen, dat zij even goede zoo niet betere redenaars zijn dan de gepromoveerde heeren, die gij, ook nu weder, verkiest, oui het geheele Nederlandsche volk te vertegenwoordigen. En gijkiezers sluit van uwe vergaderingen geens zins de niet-kiezers uit. Om tot lid der Tweede Kamer te worden benoemd behoeft men geen kiezer te zijn behoeft men zelfs geen penning belasting op te brengen. Onder hen welligt, onder de niet-kie- zers, zult gij er ook wel aantreffen, die beter in 's lands raadzaal te huis behooren dan menig advo caat. Sluit vooral hen niet uit, wier stand en be trekking eene wetenschappelijke vorming vereischte: sluit vooral geen kunstenaars dichters en schrijvers uit. Dat deze voor het grootste gedeelte geen kie zers zijn, is waarlijk hunne schuld niet; voor een man van genie en talent, is Nederland het slechtste land der wereld en was het dit niet, voorzeker is het zulks na den dood van Willem II geworden, Rigt zulke genootschappen op, o burgers van Ne derland, kiezers en niet-kiezers, en gij zult op eene leerzame en onderhoudende wijze, de mannen leeren kennen, die gij later tot uwe vertegenwoordigers kiezen moet. In een volgend nommer, na afloop der verkiezingen zullen wij over de leden der Tweede Kamer spreken wier herkiezing wij niet hadden begeerd. Verslag der tweede voorloopige Kie zersvergadering gehouden te Goes den 16 Augustus 1850. Voorzitter Dir. J. J, van Deinse. Jl. Vrijdag heeft te Goes de tweede kiezers-vergadering plaats gehad, welke door deu voorzitter niet eene gepaste toespraak werd geopend. Reeds bij het begin had die vergadering veel van ceneu Poolschcn Landdagwaar meer getwist en gehaspeld, als wel gehandeld wordtdoordien er dadelijk hevige debatten ontstonden, over het al of niet wenschelijke eu doelmatige van deze vergaderiug daar de uitslag der vorige bewezen had, hoe hemelsbreed een vei schil er is tussehen eene Kiezers vergadering eti eene Kiezers-vereeniging D.T C. van lientergliem maakte zich alstoen bekend als iuzender van een voorstel in de Goessche Courant, waarbij werd aangedrongen op het ontbinden dier vergadering en liet bijeenroepen ecner vcreeniging van liberale kiezers die van hunne vrijzinnige gevoelens blijk zouden geven, door het ondcrteckeueu eener verklaringwaarbij zij hunne goedkeuring hecht ten aan de daden van het tegenwoordige Ministerie, indien hunne handelingen beantwoorden aan de door hun voorgestnue en thans nog gevolgde beginselen, welk voorstel ZEd. ook hier ter tafel bragt. De vooizitter M,r J, J. van Deinse nam echter de vrijheid dit voorstel op de hein eigenaardige wijze voor te dragen, en gebruik makende van de mindere gevatheid van den voorsteller en zijne ongewoonheid oin in het publiek te spreken dit in zulk een daglicht le plaatsen dat het groolste gedeelte der kiezers, door ZEd. Achlb. (om ons eens platweg uit te drukken werd ingerekend cn daardoor bij het in rondvraag brengen het anders op goede gronden rustende voorstel, werd afgestemd. ZEd. Achlb. gaf hier wedero m een nieuw bewijs van regtsgeleerde behendigheid iu het plooijeu van zaken naar eigen zin en goedvinden en tevens eene doorslaande proeve van zijne, door hem cn zijne medestanders zoo hoog opgevijzelde liberaliteit??? Hel is een oud spreekwoord Uit de klaauwen kent men den leeuw. Doordien in de redevoering van den voorzitter ook het een eu ander omtrent eigene verdiensten was ingeslopen en te berde gebragtachtte de heer J. Franssen pan de Putte het van zijnen pligt, ook iets van tichzelven te zeggen en begon daarop zijne verdiensten als burger en iu het bijzonder ten opzigte van de plaats zijner iuwoniug iu het breede uit le meten zonder echter ecuig blijk le geven vau zijne staatkundige gevoelens zoodat diegenen die ZEd. immer voor eenen lehoudsman quand meme en in allen opzigte hebben aangezien op dit punt door zijne redevoering nog niets zijn ingelicht, eidus iu hun idee wel zullen blijven volharden ten minsten nimmer liet denkbeeld zullen koesteren, dat de heer Putte ooit of immer liberaal wezen of worden kan% Na hem volgde de heer O. Verhagendie begon met zijn leedwezen te betuigen, dat men hem en zijue staatkundige vrienden, voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in deu Nieuwsbode had naubcvolcn, en nog veel meer daarover dal er persouen waren, die hein zijdelings beschuldigden zelve de schrijver van die aanbeveling te wezen, waarop ZEd. zich voldoende verdedigde. Hoewel wij niet begrijpeu waarom het den heer Verhagen en zijne vrienden leed doet in den Nieuwsbode te ziju aanbevolen wij vermeencu toch even goed kandidaten, zoo dit der betrekking waardige personen zijn te mogen aanbevelen als de Zeeuwsche, Middelburgsche eu andere Couranten bekennen wij echter volgaarne dat ZEd. noch zijne vrienden met ons geschrijf in eenige betrekking staan, maar nemen toch de vrijheid ZEd. nogmaals leed te veroorzaken door hem en de zijnen voor de tweede maal iu den Nieuwsbode als geschikte kandidaten voor de Provinciale Staten aan te bevelen. Na deze en audere discussiëa van minder gewigt en nadat de heereu van der Meer MohrH. C. Pilaar eu van Damvoor de eer der nominatie bedank, hadden gaat de vergaderiug over tot het formeren eener 'ijst van elf kandidaleu doch daar er door haar een voorstel werd aangenomen om alle de te uoemenc namen op de lijst te plaatsenis die lijst natuurlijk weder zauiengesteld uit iiet geheele vier-en-lwiutig-laluitgenomen die heeren die bedaukt haddenzoodal als nu weder de volgende namen werden geproclameerd, als met 58 stemmen M.r M. P, Blaaubeen. 57 JG, Ivan den Bosch 48 B. van der Mandere. >48 P. Beumer Hardenbcrg p 44 M.r G. TV. F. Vogelvanger. >41 JFranssen van de Putte. j> 32 t> M.r J. C. Fl. van der Bilt. v '27 55 si-, Kakebeeke. >24 P. F. T. Pierssens. >24 P. J. Bachiene. >23 M,r J. J. van Deinse. Zoodat deze veigadering eigcullijk tot niets heeft geleid daar de door haar le proclameien lijst niets anders bevat als dezellde namen op drie na van de eersteeu dat op de een meerdere op de ander mindere stemmen zijn uitgebragt.de eene kandidaat wat hoogerde andere wal lager geplaatst is hetwelk wij daaraan toeschrijven dal er twaalf kiezers minder tegenwoordig wareu. Zij heeft alleen ecu vernieuwd bewijs geleverd van liet onvoldoende en ondoelmatige van algemeenc kiezers vergaderingen. Voor het sluiten der vergadering vroeg echter de heer Ji. B. van^den Bosch nog eens liet woord cn verzocht die kiezerswelke eenstenuniug met hem hunne keuze uitsluitend op liberale personen wilden vestigen zich de volgende Vrijdag met hem te vereenigen tot eene kiezers-vereeniging in vrijzinnigen geest. De voorzitter M.r J. J. van Deinse kou hiertegen niets inbrengen, en wist tc wel dal hij hier ie veel zijnen man gevouden had, om te trachten hetzelfde loopje met dezen voorsteller te nemen, als luj met D.r van Kenlerghem geuomeu had, omtrent het ontbinden der vergadering, maar gaf toch niet onduidelijk le kennen dat ZEd. ook deze vergadering met zijne tegenwoordigheid zon willen vereeren. Kiezers/ herinner u de fabel van den wolf in een lammerenvacht Wanneer wij in de gelegenheid ziju deze vergadering hij te wonen, zullen wij ook van het aldaar verhandelde verslag geven. Misschien zal men ons beschuldigen, ons woord niet te hebben gehouden, doordien wij in het verslag der eerste .1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1