Mo. 616. Maandag, 15 185®, 6e. Jaarg. EUROPA'S TOESTAND Nieuwstijdingen i i ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH'; In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, tn Noord-A,ncrika, bij J. QUINTUS, te Albnnjr, e-j bij C. de BEGT, Cleveland Staat 01,io. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenI ,30. Franco per post in Nederland1.80. Voor Noord-Amerika. Franco Ncw-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUFaEAU: Zierikiee IToek van de SchnitbavcnLeiU B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. LOOZE. 2n H midden der Negentiende eeuw. der Eerste Artikel. Bij al liet gewigtige, dat er in het vaderland voorvaltbehoort onze oplettendheid en ons be langstellend gadeslagen niet steeds dezeiïde grens palen te hebben, als ops nationaal grondgebied. Nu en dan, dikwerf zelfs, dienen wij onzen staat kundigen blik veel verder te laten gaan. Wij dienen ditonder anderen, inzonderheid ook, om dat hetgeen daar buiten voorvalt, niet zelden in vloed uitoefent op-, of in verband staat met de aangelegenheden en gebeurtenissen, bepaaldelijk ons rijk betreffende. Aan gindsche zijde onzer limieten ia er vooral één puilt, één stipje slechts op de aardglobe, dat op onze lotswisselingen eenen verbazenden invloed heeft. En op onze lotswisselingen niet alleen, neen 1 op die van alle volkeren der wereld. Dat plekje gronds, met 't geen er zich op en in bevindt, heet Parijs; en Parijs zegt zooveel als: het hart van Europa. Zulks bleek in 't laatst der vorige eeuw; zulks zagen wij in 1830 en 1818. 't Is ons bekend, wat er tusschen 1793 en 1830, en tusschen laatstgenoemd jaar en 1818 voorviel. Maar in den schoot der toekomst verborgen ligt nog 't geen na 1818 en eene nieuwe volksrevolutie gebeuren moet. Wij zeggen bepaaldelijk eene nieuwe vollisrevolutie, omdat die. immers naar onze wijie van zien, op den duur niet achterwege kan blijven. Ook daarom, alsmede, omdat de periode, waarvan de eerste dag de 21ste February van laatstgenoemd jaar is geweest, thans eene zekere phase is ingetreden, en de laatste revolutionaire beweging niet alleen is teruegodrongen tot op het standpuntwaarvan ze uitgingmaar zelfs veel verder, is zulk een blik op Europa's huidigen toestond niet van belang ontblootmaar, integen deel, voor den opmerkzamen waarnemer pleglig ernstig en van veel gevvigt, voornamelijk dan, als men daarbij gevolgtrekkingen maakt voor het eeu wige raadsel dat nog HEDEN en VERLEDEN worden moet. Toen de laatste Fransche troon uit de Tuileriën werd gehaald, om gesloopt en verbrand te worden, toen daverden en schokten weldra schier alle overige troonen tot in hunne bindnaven; tot in hunne grondvesten. In enkele rijken werden sa menspanningen ontdekt, en, vóór ze tot uitbarsting konden komen, beteugeld; in de meeste staten echter kwam liet niet tot een opstand, maar tot eene wezenlijke revolutie. liet gebeurde te Parijs, wekte het oude Europa eensklaps uit zijne slui mering: de volken begrepen hunne betrekkingen tegenover de vorsten onderdrukten en verdrukkers staarden elkander wantrouwend aan. Drie der voornaamste steden van on9 werelddeel, 't nijvere Berlijn, 't bevallige Weenen en 't grijze Rome waren beurtelings getuige van plundering verwoesting en moord. De eerstgenoemde stad ver joeg Pruissens troonsopvolgerde tweede verdreef Oostenrijks Keizer en zocht zijn gunstelingden vrijheidsbeul Metternich te vermoorden de derde noodzaakte den wereldlijken Bewindvoerder der Kerkelijke Staten tevens het Geestelijk Opper hoofd der geheele P.oomsch-Katholijke Kerk de vlugt te nemen nadat zijnen vertrouweling, Rossi, door een gehtiurden dolk het levenslicht was ont nomen. De Groot-Hertog van Toskanedie van Baden, de Hertog van Parma en meer van die miniatuur-despoten waren almede verpligt hunne geliefde onderdanen te verlaten en als ballingen elders heul te zoeken. In andere hof- of hoofd steden zoo als te Londen, Munchen, Stuttgart, Dresden HanoverKoppenhage, ja zelfs te's Gra- venhage, vonden meer of minder ernstige volk9- demonstratiën, zonder zulke belangrijke gevolgen Ie hebben, plaats. De Siciliërs hielden op, onderdanen van den Koning van Napels te zijnzij werden Siciliaan- sche republikeinen. De Romeinen vormden eene republiek en her innerden zich, wat de eeuwige stad vóór twee duizend jaren was. 't Groothertogdom Toscane verloor almede dien naam en nam den gemeenebest-gezinden regerings vorm aan. De Lombardende Venetiërs en de Hongaren waren op het punt de ketenen des Oostenrijkschen dwingelands voor altijd te verbreken en almede repulilikeiuen te worden. Baden werd republiek; Rijn-Buijeren republikeinsch. Bijna alle overige volken bekwamen vrijzinniger instellingenzij werden in hunne waarde erkend, en verkregen staatkundige vrijheden en regten, hun vroeger onthouden geweest. De adem der vrijheid en des vooruitgangs zweefde over Europa; do toorts der verlichting, der men- schelijkheid was voor zijne bevolkingen ontstoken. Maar die adem werd gesmoord; die toorts gebluscht. Laat thans eens uw oog gaan van het kille meer van Erik tot aan den gloeijenden Vesuvius; van Koningsbergen tot Lissabon; van de Adriati- sche Golf tot aan het Kanaal, van den mond der Rhone tot daar, waar de Elve zijn donkerkleurig water in de Noordzee ontlast Allerwege ziet gij de verdrukkers weder de bovenhand hebben op de verdrukten; alom zijn millioenen mensclien weder in het gareel der sla vernij gespannen dooreen handvol dwingelanden en werken en zwoegen en sloven duizenden in het zweet huns aanschijns, om hunne kloeke en listige ge bieders, zorgeloos in weelde verzonken, alle geneugten der aardedoor den goedertieren Schepper voor ierier redelijk schepsel weggelegd alléén te doen genieten. Vrijheden en regten, door de vorsten in oogen- hlikken van persoonlijk gevaar verleend - beloofd - bezworen met dure eeden, zijn ingetrokken, en zwaarder nog, dan in de eerste vijftig dagen van i 1848, drukt de loodzware scepter der willekeuren der tirannij op de meeste slaten van het wereld deel, dat door zijne bewoners het meest beschaafde, het meest verlichte van allen genoemd wordt. Bepaal u het eerst met mij bij Duitschland. Ruim twee jaren geleden galmden daar op bergen en in dalen langs rivieren en stroomenuit pa leizen en hutten, het den Germaan in geestver voering brengende volkslied: IVas ist des Deutsclicn Vastlandl... Heinde en verre klonk de blijde kreet;" Wij, Duitschers, zijn slechts één volk, één Duitschland één groot en magtig Duitschland zal er voortaan slechts zijn Toen waren er geen Pruissen, geen Oldenburger9, geen Hanoveranen, geen Hessen, geen Wurtern- bergers, geen Mecklenburgers of hue die vijftig groote en kleine Duitsche Staten al hecten mogen, meer, er waren niets, dan vrije Duitschers, De geliefkoosdo droom der Germaansche patri otten werd vervuld: de al-oude nationale Duitsche kleur werd tot zinnebeeld der verbroedering, der éénheid, der herschepping van het Duitsche Va derland aangenomen. Als met een tooverslag zag men aan de hoofddeksels der mannen en knapen de driekleurige kokarde gehecht, en wapperde van de spitsen der torens en de tinnen der openbare gebouwen de zwart-rooil -gouden vaan, die met onuitsprekelijk gejubel werd begroet. Een eerbied- I waardige tempel, de St. Pauluskerk der vrije stad Frankfort, werd bestemd om de afgevaardigden der Duitsche natie tut vergaderplaats te strekken. De I Bond zamengesteld uit afgevaardigden der Duitsche i Forsten, hield (le facto op te bestaan. Naamlooze j vreugdekreten verzelden de verkorenen des volks J onder 't klokkenspel en 't kanongebulder der in j feestgewaad getooide vest deden zij hunne intrede binnen de prachtig versierde wanden, langs welke vroeger lofzangen ter eere Gods ten Hemel klommen. Nu ruim een jaar geleden werd die nationale vergadering, nadat zij zich al spoedig na do eerste dagen barer zamcnstelling, door verdeeldheid en tweespalt, door oneenigheid en twisten eindelijk door magtelooze, en bijgevolg, bespottelijke aan matiging had onderscheiden, door nationale bajonetten uit elkander gedrevenen werden eenige dier Duitsche volksvertegenwoordigers, welke daarop te Stuttgart nog de schaduw eencr vergadering vormden, waaraan de naam van romp-parlement werd ge geven, later door do regerende vorsten der volken die hen afgevaardigd hadden, deswegens als on ruststokers en oproerstichters vervolgd De Duitsche Rijksvergadering bestond ongeveer een jaar; het Duitsche Rijksbewiud overleefde haar niet lang. Wij zijn broeders, juichten de blonde kinderen van Gormanje; één volk zijn wij so weit die Deutsche Zunge klingt. Dat deden ze in 1848, en in 1849 rukten de Pruissische soldaten, onder bevel van denzelfden Prins van Pruissen, de ver moedelijke troonopvolger van dat koningrijkdie in Maart van het eerstgenoemde jaar, vermomd de wijk naar Engeland moest nementegen de republikeinen van Baden, hunne Duitsche broeders, opom ze met kruid en lood ten onder te brengen; om ze te vermoorden. De Duitsche kokarde verdweenhet driekleurig dundoek ontrolde zich niet langer in de vrjje lucht, maar werd in duistere hoeken geborgen en verscholen gehouden. Er was geen Duitschland meer. IiOï&ttt©!! 9 11 Julij. Te Plymouth is gisteren eene stoomboot, kort voor dat zij een togt zoude ondernemen, door het springen van den ketel gedeeltelijk uit elkander geslagen t waarbij de machinist en eenige stokers deerlijk gekwetst werden. Ware het ongeluk iets later gebeurd, wanneer de boot met passagiers zonde gevuld geweest zijn, dan zoude het verlies van meiischenleveus groot ziju geweest. Laalstl. Woensdag werd een met emigranten bevracht schip iu het Kanaal door zulk eene geweldige stormvlaag overvallen dat al de masten niet 18 man die zich in den top bevonden over boord gingen waardoor vier matrozen het leven verloren, Luidens brieven uit Odessa van 25 Junij had een geweldige storm daar veel schade veroorzaaktin de haven werden schepen legen elkander, op strand ofindeu grond gedreven, van verscheidene gebouwen, met name den schouwburg, werden de daken afgerukt. Er was veel handel in tarwe, zijnde 400C0 tz. tot hooge prijzen verhandeld, JLoncïeifflj 11 Julij. Heden morgen ten 10 ure ver scheen Robert Pate voor het crimineel geregtshof. De Procureur-Generaal hield de beschuldiging vol. De ver klaringen der getuigen leverden weinig belangrijks op. De heer Cockburn advokaat van den beschuldigden heeft verschillende getuigen doen oproepen, uit wier woorden schijnt te blijken dat de beschuldigde door eene soort van geeslverbijslering getroffen was, ten gevolge van het verlies van twee schoone paarden, waaraan hij bijzonder gehecht was en die gedood moesten worden teu gevolge van de beet van een dollen houd. Een brief uit San-Francisco deelt de onderstaande bijzonderheden mede over den geweldigen brand welke aldaar op den 4den Mei jl. gewoed heeft Ten 3 ure in den morgen werd de eerste kreet van brand gehoord; ik stond oogenblikkelijk op en begaf mij, geleid door den gloed der vlammen, naar de plaats des onheils, maar reeds was er groote verwoesting aaugcrigt. Ieder oogenblik wierpen buskruid-ontploffingen brandende stukken hout en andere voorwerpen in de lucht. De brand was ontstaan in de Vnitid States, een speelhuis, dat echter thans onbewoond was en naast eene inrigting van den- zeilden aard, the Empire geheten, stond. De vlammen strekten zich toen met de grootste snelheid uit over het blok h uizen, dat tusschen Clayslreet, Washingtonslreet en Moulgomerysireet gelegen is, cn sloegen toen over tot het blok tusschen Montgomery-, Kearny- en Jacksonsireet. De huizen aan de zuidzijde der Clayslreet, ofschoon zwaar beschadigd en herhaaldelijk in brand geraakt zijnde, heeft men weten te behouden. Deze laatstgenoemde huizen vele in getal ziju groo- tendeels door Frannchen bewoond in dezelve bevonden zich meer dan 10,000 kn. brandewijn en 18,000 vn. andere sterke dranken. Waren ook deze eene prooi der vlammen geworden dan zou de brand zich snel tot de Saeromento-strefk hebben uitgestrektcn zouden onge twijfeld die schepen hebben aangetast die op den oever gehaald zijn en voor pakhuizen dienen. Bij geluk stak de noordewind die anders bijna onaf gebroken heerschtniet opanders ware de uitgestrektheid der ramp niet te overzien geweest. Te 7 ure in den morgen was alles afgeloopen en van de 5 of 6 millioen doll, waarde, waren nog slechts eenige aschhoopen overig. Er zijn twee personen gearresteerd onder verdenking van dien vreesselijken brand gesticht te hebben later is nog een derde in hechtenis genomen die iu betrekking moet gestaan hebben met eene. zamenzweringwelke teu doel had om de wijken, die bij den brand waren gespaard gebleven ook in brand te steken. Particuliere brieven uit San-Francisco melden ons, dat het gevoelen al meer en meer veld wint, dat bovenge melde verschrikkelijke brand aan opzettelijke brandstichting moet toegeschreven worden. In die overtuiging hebben de autoriteiten dan ook eene belooning van 10,000 doll, of 25,000 voor de ontdekking der daders uitgeloofd. Zekere luitenant Gale, die uit den Zwitserschen tuin alhier in een luchtballon was opgestegen waarbij hij naar de zee werd voortges!uwd en aan de overzijde bij Dieppe nederdaalde, is thans in Engeland terug. Hij vei haalt, dat hij vier uren te midden der nachtelijke duisternisin doodelijken angst boven den Oceaan zwe vendedoorbragt, dat hij daarna bij toeval te Créal, op 46 mijlen afstand van Dieppe nederkwara. Na gedurende het overige gedeelte van den nacht te hebben rondgezwor ven zonder te weten waar hij was, namen eenige gen darmen hem in hechtenisop vermoeden dat hij een zamenzweerder was en tot eenig koroplot behoorde', zij bragten hein voor den maire doch door tusschcnkomst van den Engelschen consul kreeg hij spoedig zijne vrijheid wederofschoon zijn ballon om welke reden is niet bekend nog altijd in handen van de Fransche overheid berust. PaS-ijS 41 Julij. De Parijssche bergleden schijnen zich tusschen twee vuren geplaatst te hebben. Even als de Londensche uitgewekenen on laags te velde getrokken zijn tegen de laauwhcid hunner partijgenooten le Parijs heeft, ook een uitgewekene in Zwitserland een alles be halve malschen brief gerigt tegen de bergleden te Parijs. De woede van den I-lcer Ledru-Rollin is nog niets in vergelijking van de banbliksems, die uit Zwitserland ge slingerd worden. Iu dien brief wordt onder anderen ge zegd dat de bergpartij zich tot eene bastaard- en con- stitutionele-oppositic bepaalt onder de leiding van eenige arlekijns als de GirardinV. Hugo, Cavaiguac, de Lamoricière enz, Zwartsluis, 10 Julij. Voor het eerst zijn de ingezetenen alhier belast niet een hoofdelijkpn om slag voor de gemeentekas ten bedrage van ƒ1000, over het loopend jaar. Wij willen hopen, dat ons bestuur door aanwending der middelen, die het zelve ten dienste staan, voor een volgend jaar, een zoodanigen omslag niet zal benoodigd hebben, hetgeen onverhoopt het geval zijnde, ons meer en meer de overtuiging zou schenken, dat het de kunst niet verstaat de tering tn zetten naar de nering, evenmin als het de kracht en het beleid bezit om voordeel te trekken van de gunstige ligging onzer plaats voor handel en nijverheid. ïïeukelum, 9 Julij. Omstreeks 1 uur namid dag sloeg de bliksem in een watermolen van dezen polder, en lag dien in minder dan een uur in de asch. Vijf personen bevonden zich op dien stond in dezelven; twee van hen hadden juist de deur gesloten, toen de molen naar alle kanten in stuk ken sloeg en in brand geraakte, beide vielen be dwelmd op den grond, het haar cn de wenk- braauwen van den eenen waren geschroeid. Dre bij zichzelven komende, vluglen zij naar buiten Hier herinneren zij zich hunner makkers, waar op A. v. R. den molen weder binnen dringt en zijn ouden vader, die moeijelijk gaan kon en half bewusteloos op den grond lag, aan een gewissen dood ontrukt. De anderen moest hij door roepen van het hem dreigende doodsgevaar verwittigen, de vijfde had zich reeds uit don molen verwij derd. Ook heeft dalzelfde onweder den toren var. Leerbroek getroffen en bet bovendeel verbrijzeld 's Gravcnhage, 13 Julij. De beraadslagingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1