Maandag8 Julij 18oö. No. 674. TEREGTWIJZING. Nieuwstijdingen. ZÏËRIKZËESCHE MËl WSBODË. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerilca, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de IIEGT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS s voor beide uitgave». Voor 3 maanden. .30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTEMTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverteuliën kan geschiedeu tot Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikiee Hoek van de SchuitbavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezouden stukken franco. Alvorens nader terug te komen op de belangrijke onderwerpen vervat in ons artikel van h Julij en getiteld: Het tegenwoordige tijdsgewricht in verband gebragt met de regtstreeksche verkiezingen, hebben wij vermeend onzen lezers te moeten doen kennen dat het niet de heer v. Hallde redacteur van den Nederlander, zelf, maar een zijner vrienden, of, zoo als men dit gewoon is te noemen, een zijner creaturen is die in de provincie Utrecht tot lid der Tweede Kamer is benoemd, door die partij, welke zich door de ex-minister van financiën laat intimi- deren dezelfde partij dieeen paar weken geleden, een adres aan de Eerste Kamer indiende waarin aan deze verzocht werd de door de Tweede Kamer aangenomen kieswet te verwerpenuithoofde er, ten gevolge van den te laag gestelden census, lieden kiezers zouden wordendie daartoe te afhankelijk en te weinig bekwaam (dus te slaafsch en te dom) 'konden worden geacht, een adres waaraan de Eerste Kamer zich zoozeer stoorde, dat de kieswet met eene alleraanzicnlijkste meerderheid door haar werd goedgekeurd. De heer van Hall is persoonlijk te Amsterdam verkozenmaar ook door eene partij die, even als de geïntimideerde Utrechtsche partij, de achteruit gang is toegedaan. Schoon dit nu weinig aan de hoofdzaak zelve, aan den geest namelijk die van Hall met zijn Nederlander onder de Utrechtsche bevolking wist te brengen, afdoet, hebben wij toch, zoo als wij zei den, vermeend, dit kleine erreur te moeten aanwij zen evenzeer als wij den lezer er opmerkzaam op maken, dat in hetzelfde artikel, kol. 3, regel 31 van onderen eene zinstorende drukfout voorkomt. Er staat daar nin België haten de staatkundige partijen liberalen en katltolijkcn," dit moet zijn: heeten de staalkundige partijen liberalen en ka tholijken. Dienen alleeerlang aftredende leden der Tweede Hamer als zoodanig te worden herkozen? Volgens n.° 6 der additionele artikelen onzer grondwet, zal de helft der leden van do Tweede Kamer, met den derden Maandag in September aanstaande aftreden. Voor de alsdan aftredende leden zullen dus, omstreeks denzelfden tijd nieuwe afgevaardigden worden benoemd, Een allergewigtigst werk wacht dus eerlang bet kiesbevoegde deel der natie. Nog belangrijker zal dit zijn, indien het waar is, wat een meer en meer verspreid gerucht wil, namelijk dat de leden der Tweede Kamer, na het aanne men der kieswetonderling zijn overeengekomen, om gezamentligli af te treden. Hoe dit ook zjj, in allen gevalle zullen er ver scheiden mannen voor hunne kiezers staan, die zich op nieuw tot lid der Tweede Kamer wenscheu benoemd te zien. Zullen de kiezers alle aftredende leden herkiezen? Zoo als te voorzien was heeft de eerste regt- «treeksche verkiezing der volks-vertegenwoordigers, verscheiden mannen in 's Lands Vergaderzaal ge voerd die daarin niet te huis behooren, en die. aanvankelijk het goede vertrouwen en de symphatie des volks kunstmatig opgewekt hebbende, later toonden, niet datgene te zijn, wat algemeen van hen gedacht en verondersteld werd. «Die mannen behooren, onzes inziens, bij de nieuw te doene keuzenbuiteu alle aanmerking te blijven. Wij willen vooralsnog geene namen noemen. Onderscheiden organen der openbare meening onder anderen ook de Zierikzcesclie Nieuwsbode, hebben reeds eenige vertegenwoordigers aangewezen, die, even als in de dagen van vóór 18i8 ge schiedde telkens tegen het een of andere wets ontwerp redeneerden, maar vóór hetzelve stemden die verklaarden in gemoode tegen zulk een ontwerp te zijnmaar ten slotte do eene of andere plau sible rede deden gelden, die hunne stem ten gunste van hetzelve bepaalde. Brengt men zulk eene handelwijze in verband met art. 82 der grondwet, luidende: »dat de leden (der Tweede Kamer) elk, volgens eed en geweten stemmen," dan kan men van dergelijke vertegenwoordigers, die hunne stem van bijzondere, eigenlijk met de zaak zelve, niets gemeens hebbende omstandigheden doen afhangen waarlijk geen gunstig denkbeeld opvatten. Meer leden zijn cr geweest die niet het minste karakter poogden te bezitten. Hunne handelingen nagaande trof ons de waarheid van het gezegde van Chamfort: riQuiconque n'a pas de caractère n'est pas na homme, e'est tine chose." Inderdaad, die lieden toonden, dat ze geene mannen, maar dat ze slechts zaken, dat ze slechts dingen waren. Ten gunste van het Bewind verloochenden zij her haaldelijk eigen overtuiging en vroeger geopen baarde meeningen; hunne politieke kleur veran derde, als de handen der blaauwverwers. Wat kan men van zulke personen anders denken, dan dat zij allqén in 't belang hunner gunstelingen of bloed verwanten, die hunkeren naar de eene of andere openbare betrekking, degedweëe, gehoorzame die naren der Ministeriën zijn, en dat zij, op die wijze hun karakter verliezende, slechts volksvertegen woordigers meer in naam zijn onwaardig die ver hevene betrekking op den duur te blijven ver vullen Weer andere leden der Tweede Kamer hebben doc-n blijkendat zij op verre na niet berekend zijn, om eene plaats te bekleeden in het eerbied waardige gebouw, waarover het lot in de toekomst van Nederland wordt beslist. Er zijn er onder die leden, die hunne, zeer waarschijnlijk door andere personen opgestelde, redevoeringen, ter naau- wernood behoorlijk wisten voor te dragen; die door hunne plompheid en door hun onverstand de lachlust der Kamer zoowel, als van de tribunes gaande maakten; die blijken gaven, dat zij, ja, goede orateurs in eene dorpskroeg zouden kunnen zijn, doch in 's Lands Vergaderzaal nooit anders, dan eene zeer droevige figuur kunnen maken. Eindelijk nog kennen wij een paar leden der Tweede Kamer, wie het niet aan vernuft ontbreekt, doch die, uit aanmerking van hun moreel gedrag, buiten de Vergadering dienen te worden gehouden, te diep gezonken als zij zijn om de grootsche roe ping van volksvertegenwoordiger te vervullen. Als zoodanig beschouwen wij hen, die, in hunne ge meente vroomheid en ingetogenheid huichelende, in de aan ondeugden rijk zijnde residentie een zedeloos gedrag leiden; die, schoon rijkelijk met aardsche goederen gezegend, de ƒ2000, hun bij art. 85 der grondwet toegestaan, uit de berooide en beroofde schatkist, dat is uit de beurzen der belastingschuldigen, aannemen, en die som aan ligtekooijen en liederlijke creaturen waarvoor alles wat fatsoenlijk iszich moet schamen, wegwerpen, creaturen waaraan zij tevens openbaren niet alleen wat er in den boezem der volksvertegenwoordiging omgaat, maar ook, wat zij voornemens zijn om trent deze of gene wet in het midden te brengen, en dergelijke hoogst laakbare handelingen meer. Wij hopen, wij verwachten, dat alle kiezers, van welke politieke kleur ook, met ons van oor deel zullen zijn, dat er aan eene herkiezing van zulke leden niet mag worden gedacht. Er zijn andere, er zijn betere mannen te vinden. Thans nu de verkiezingen reglstreeks geschiedenen er, vooral bij liet doen van de keuzen der leden voor de Tweede Kamer, een uitgebreid veld geopend is, kan zulks niet zeer moeijelijk zijn. De kiezers maken dezen keer slechts een meer bezadigd en onuigtig, een minder door vooringenomenheid en hartstogten bestierd gebruik van hun kiesregt. Zij keuren niet, om de eene of andere bijoorzaak, niet op het losse gerucht, of op de onbepaalde aan prijzingen van invloedhebbende personen, een hun ner medeburgers waardig, om hen te vertegen woordigen en oin mede te beslissen over de dier baarste aangelegenheden des lands en des volks.... Vóór alles echter dienen de kiezers wèl te weten, wie hij de eerstvolgende verkiezingen als leden der Tweede Kamer dienen en verdienen herkozen te worden, en wie buiten aanmerking moeten worden gela ten. 't Is daarom, dat wij thans reeds de aigemeene aandacht op dit belangrijke onderwerp wenschen te hebben geveitigd. Bijna drie maanden zullen er vermoedelijk nog verloopen, alvorens die nieuwe keuzen plaats vinden. In dien tijd zullen de kie zers genoegzame gelegenheid vinden, zich, voor zoo verre zij dit niet reeds zijn, omtrent de vroe ger door hen gekozen leden te doer, inlichten. Mogten zij daarbij mededeelingen ontvangen wier wetenschap voor andere kiezer9 van belang kan worden geacht, het is luiii aan te raden, dat zij die door tusschenkomst van het eene of andere dagblad openbaar maken. Te meer is het dit, omdat hetgeen in dat opzigt voor andere kiezers van belang is, tevens voor het gehecle Vaderland van gewigt kan worden gerekend, Wij voor ons, hebben voor als nog geene namen genoemd. Maar wij zullen niet schroomen daartoe over te gaan, zoodra ons zulks noodzakelijk toe schijnt. Hoe afkeerig ook zijnde van personaliteiten, hel isin ons oogpligthen te signaleren die dingen naar de hoogstgewigtige en eervolle betrek king van volks-representant zonder dat hunne ver diensten of bekwaamheden zulks eenigerinate wetti gen en van wie hetintegendeel in 't belang der natie is, dat ze zorgvuldig uit de nationale Ver tegenwoordiging worden geweerd. Mogen alle kiezers met ons van hetzelfde gevoe len en doordrongen van het belangrijke van dit onderwerp zijn 1 5 Julij. Londen, 23 Junij. Kapt. Boothvan de schoener Carrier, van Goole, gisteren van Rotter dam hier aangekomen, rapporteert dat hij ten 7 ure in den morgen van Maandag den 17 dezer Brieiie verliet. Ten half 10 ure ontwaarde hij twee Hoilandsche visschers-vaartuigen, zoo alshetscheen naar Schotland bestemd, een der vaartuigen kwam lieni op zijde en de visschers (15 in getal) be gonnen met zware stukken hout te werpen, doch rigtten daarmede niet veel schade aan. Daarop haalden de Hollanders hunne messen en bijlen voor den dag en begonnen in het schip te hakken, waarbij zij op verscheidene plaatsen kleine schade aanriglten. De schoener geraakte van de vaar tuigen af, doch deze begonnen na korten tijd weder jagt op hem te maken, daarop maakte kapt. Booth seinen om hulp, maar er was geen enkel schip in de nabijheid. Die jagt werd door de vis schers-vaartuigen omstreeks driekwartier uurs voort gezet, Ivapt. Booth vroeg aan zijne vervolgers wat zij toch wilden doch uit hunne dreigende woorden kon men alleen opmaken, dat zij de equipage van den schoener wilden dooden en deze bemanning verklaart van gevoelen te zijndat de visschers dit voornemen ook ten uitvoer zouden gelegd hebben, indien het hun gelukt ware aan boord te komen. Spoedig daarop kwam Kapt. Booth nabij eenige Engelsche visschers-booten deze boden hem aan de Hoilandsche visschers te gaan opzoeken zoo iemand van de bemanning van den schoener haar wilde vergezellen doch Kapt. Booth bedankte hiervoor. De Hoilandsche visschers-vaartuigen hadden Hellevoetsluis dien morgen ten vijf ure verlaten zij hadden echter dien morgen geen nommer of iets anders waaraan men hen kon herkennen. JFrawfef ijf Parfjs, 2 Julij. Twintig leden der bergparlij hebben bij de wetgevende vergadering een voorstel ingediend, strekkende om de voorloopige iiihechtanis- Oe. «Baarg. neming af te schaffen van hen die een correctioneel drukpers-delict ten hunnen laste hebbenen om ook in zake van criminele drukkers-overtredingenniet zoo ligtvaardig en voorloopig over het lot der beschuldigden te kunnen beschikken. Berlijn, 3 Julij. (per telegraaf). Gisteren avond te 9 ure, is het vredestractaat inet Denemarken onderteekend. Door dezen «eenvoudigen vrede" met Pruissen, heeft Denemarken de handen vrij en zal nu waar schijnlijk. trachten door kracht van wapenen aan het geschil met de Hertogdommen een einde te maken, vooral daar het ministerie in het algemeen voor den oorlog is en gevaar loopt, om in geval de zaken een vreedzamen afloop hadden ter oorzake van de groote uilgaven voor oorlogter verantwoording geroepen te worden. Frankfort, 2 Julij. Nopens de hier ontdekte valsche munters, die thans allen in verzekerde bewaring zijn genomen verneemt men dat de door hen vervaardigde zilveren muntspeciën bestemd waren, om voornamelijk in Nederland in omloop gebragt te worden. In hoeverre het hun reeds gelukt is, om dit plan ten uitvoer te brengen, is nog niet bekend geworden. Deventer 6 Julij. Ook hier hebben wij deze week een minialuur-oproerlje gehad. Dingsdag 1.1. kwam iemand met een zak meel van den molen. Hij werd door twee commiezen aangeklampt, die hem naar het accijnsbiijet vroegen. Er scheen eenige moeijelijkheid dit te produce ren althans er ontstonden pourparlers, die van gecu vrieudelijken aard schenen. Intusscheu verzamelde zich allengskens rondom de hoofdpersonen eene aanmerkelijke volkshoop, die, na eenige tusschenspraak ten voordeele van den aangehaaldeeene vijandige houding tegen de ijverige eommiezeu begon aan te nemen. Op woorden volgden daden en weldra werden zand drek wortelloof en an dere groente-afval, misschien ook gevaarlijker projectielen, naar de commiezen geworpen; althaus deze achtten het ongeraden het beleg langer vol te houden en zochten roet stille trom af te trekken. Het gelukte hun dnn ook met eenige averij den opgewonden volkshoop nog bij lijds te ontkomen, en zoo liep het standje zonder grootere on heilen af. Intusschen waren op het rumoer [zoo als trou wens bier, bij al wat maar eenigz.ins bijzonder is, gebeurt) ook weder eenige braudspniteu komen toeschieteu. Ofschoon ze geen water gegeven hebben, hebben ze echter krachtdadig medegewerkt om de verhitte gemoederen te bekoelen en de meuigle af te leiden. Wij hebben het meermalen gezegd dat wij dergelijke ongeregeldheden en eigen regtspleging lioogelijk afkeuren; zoolang de wetten bestaan moeien zij gehoorzaamd wor den. Maar tevens meenen wij iu dergelijke zich telkens herhalende voorvallen den ingekankerde!) haat des volks tegen ons vigerend belastingstelselvooral den accijns op de eerste levensbehoeften en de belasting der nijverheid [patenten) up te nierkeu. Wij achten ons daarom verpligt hierop opmerkzaam te maken ter leering en waar schuwing. Moge men er in lijds wijsheid door leeren, eer men door noodlotliger gebeurtenissen grootere rampeii to betreuren hebbe. Moge vooral ons riijverheid-doodeinl eu armoede-kweekend belastingstelsel spoedig door eeu billijker en den burger en geringen man minder drukkend, ver vangen wordeu. Anilicnt; 0 Julij. ITet Staatsblad no. 35 bevat een Koninklijk besluit van 28 Junij 11. houdende, dat de dag, waarop de wet van 12 April 1850 [Staatsblad no. 13,) tot vaststelling van het briefport eu lot regeling van de aangelegenheden der brievenposterij, in werking zal komen, is bepaalt op 1 September a. s. Axel y 29 Junij. Heden had alhier het lang gewensch» te muz.ijkfecst plaats, fleeds in den vroegen morgen wapperden vaa vele particuliere «gebouwen de vlaggen eu werd door de werkende ledcu der Harmonie, aan den noordelijken ingang der 6tad eene uct versierde eerepoort opgerigt. Tusschen 12 en 1 uur werden de verschillende Ilarmoniën, elk afzonderlijk, onder het spelen van pas-redoublés, fees telijk ingehaald en naar hunne logementen gevoerd, waarna de Heeren Directeuren der onderscheidene gezelschappen zich op het stadhuis vergaderden, om door loling de orde van den optogt te regelen. Ten 2 ure vergaderde alle de Ilarmoniën, ten zuiden van de stad, waar ook eene cerepoort was opgerigt, om den optogt te beginnen die in de volgende orde plaats vond:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1