ZEESMIE i r 6e. Jaarg. E RIG T. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ainerika, bij T. QUINTUS, le Albany, cn bij C. de REGT, 'e Cleveland Staat Ol.io. ABONNEMENTS-PRIJS voor bexdb uitgaven. Voor 3 maandenf Franco per post in Voor NoordrAraerika. Franco New York. Collars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverteutiën Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikiee, Hoek. van de SchuitliavenLel? E, No. 94. Brieven en Ingezonden stekken franco. 18c Uitgever van dit Blad geeft door deze Iberigtdat de lieer M. de HffiSBT, sedert den 2" MeiSN «EEN BE MINSTE BETREKKING meer tot. dit Blad staat, en verzoekt alzoo, dat alle Stukken en Brieven voor den Zïerikzeeschen Nieuws bode regtstreeks aan mij worden gezonden. Zicrilczee24 Junij. P. ®E itOOSEE. Tijd gebrek heefl ons verhinderd, in dit No., afscheid van den Ekster te nemen. K 5eu wstijclin gen LiOïïl«flen 20 Junij. Krachtens de thans afgekondigde nieuwe vi-roi•leningen betrekkelijk den Zoudagarbeid aan dc postjiiiüi.HL'u zullen van af 23 Junij geeue brieven geligt, ge.si». ifunl verzuilden of bezorgd woiden hoewel men tie viijheid zal hebben om des Zondags brieven in de bus te werpen die echter tot deu volgeuden morgen onaangeroerd zullen blijven liggen. Onder de laatstelijk met de Hibernia aaugebragte remises bevond zich een stuk Californisch goud-erts wegende 14. p. C oneen het heeft nagenoeg de gedaante van een ei is een mengsel van kwartz en goud en ofschoon er voel steëudeeleii in zij ngelooft men, dat het zuiver 10 pond goud aa! opleveren. a ïtoeTOrdea# j 20 Junij. Er heeft Zondag jl. tc Ulsen ecu Hunov crsch dorp, niet ver van hier gelegen, een schrikkelijk voorval plaats gehad. Twee herders, lieten hunne kudde schapen op eens anders grond weiden. De eigenaar dit ziende, loopt er in drift op toe, outwringt een derzelvc de schaaps-schop en geeft den herder daar mede zulk een slag op den arm, dat dc man als bijua bewusteloos van pijn op deu grond valt. De andere hiervan getuige, ontsteekt mede in woede, grijpt zijn herderstaf en geeft den boer een slag op het hoofd zoodat hij ter neder'stort. De audcre herder, inmiddels van zijne bewus teloosheid herkomen geeft de boer hierbij nog een trap op de borst aan de gevolgen waarvan hij kort daarna is overleden. Beide herders zijn door de justitie reeds opge- ligt en gevankelijk naar Beuthcim gebragt. Fijnaart en Heijnlngcn 7 Junij 1850. Heden was het voor onze gemeente een ware feestdag. De Ede! Achtbare Heer A. C. M A U S. tot Burgemeester gekozenwerd op cene luisterrijke wijze als zoodanig ingehuldigd. Aan den ouden molen reeds, had men eene ecrepoort opgerigt, en prijkte men met vele vlaggen. De geheele dorpstraat had een ander aanzien verkregen vlaggen wapperden van alle gehouwen, en gaven roet de verschillende eerepoorten .een regt feestelijk aanzien. Om liet dorpshuis te betredenmoest men eenen schoonen groenen ingang door, aan welks boven einde men las: »levc dc Burgemeester." Daar de Burgemeester naar 's Hertogenboseh vertrokken was, om de eedaflegging te doenzoo werd hij op eene hoog vereerendo wijze, aan de grens zijner ge meente opgewacht. Een rijtuig stond aldaar ter zijner beschikking, waarin hij genoodigd werd plaats te nemen. Eene cerewacht uit 58 perso nen bestaande, had de Burgemeester van de scheiding der gemeente af, tot aan het dorpshuis vergezeld alwaar eene schaar meisjes hem te getnoet kwam, onder het zingen von den 134st™ psalm, het laatste vers. Dit een en ander werdt door eene treffende aanspraak van den Burgemeester beantwoord, waarin hij de betrekking schetste, welke er tusschen Burgemeester cn Gemeente moest bestaan, en waaruit men den man kon bespeuren, van wien men zulke hooge verwachting koestert. Een luid htirahen een herhaald: leve de Bur gemeester gaf (len indruk te kennen, die deze aanspraak maakte. Het overige van den dag werd ■K in gepaste vrolijkheid doorgebragt. Lang nog zal deze dag in het gelleugen blijven van hen die de plegtiglieid bijwoonden. Dat Fijnaart en Hcijningen's gemeente zich lang verheuge in liet bezit van hem die om zijne vrijzinnige gevoelens zuo zeer reeds in veler achting deelt. (Ingezonden.) Zterik7.ee, 22 Junij. Men schrijft ons uit Middelburg dat aan J. L. de Kok, te Haamstede, eene zilveren medaille is toegekend met een premie van f 25, voor het zamensteilen van een werktuig tot stampen der Meede strekkende tot verbetering van de reeds bestaande werktuigen in de Meesloven. Aangenaam was het voor ons dit berigt te ont vangen vooral, daar wij vernemen dat hetzelve eene zeer doelmatige werking heeft. Zicrikzee, 24 Junij. Z. M. heeft inwilliging ver leend tot het oprigten der MiddelbnrgscIieGaranciue-fabrijk, onder directie der I-Ieercu G. J. Sprenger ell M. Salo- inonson, Hz. GEMENGDE BERIGTEN. De leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen daags na St. Jan, te Sclie- veningen af- en doorgespoeld worden; ze moeten er zwemmen, eten en drinken, niet dansen. Op het Loo zijn mede de werkzaamheden in vol len gang; het grimmelt er van prinsen en prin sessen. De koningin van Engeland is veroor deeld geworden in eene geldboete van 7 schel lingen en 9 grooten, wegens bette laat aangeven van haar laatste kindje 's geboortedag, is 't nood bij lijfsdwang te verhalen. Geboren te Stcenwijk een kind met een kattenhoofd. Het goud-in wisselen gaat in den Haag gezegend er zijn dagen dat de niensclien komen aandragen met voor 3 tonnen gouds aan Willempjes. Te Haarlem is er hardgeloopen om een ham. Jenny Lind zal naar Amerika vertrekken, zoodra zij den kroonprins van Zweden en prinses Lotiiza in slaap gezongen heeft. Uothschild heeft in California een kantoor gevestigd, dat reeds schatten heeft overgeboerd. Te Berlijn zal een gedenkteeken worden opgerigt ter cere van hen die zich in 18i8 en 1849 heb ben laten doodschieten, om liet leven van hunnen koning te sparen. Een varken van 977 pond is te Hoorn opgevoed, geslagt en opgegeten, Te Madrid is het een kunstschilder gelukt de spruit, welke de koningin van Spanje eerstdaags ter wereld brengen zalsprekend af te schetsen het zal een prins zijn zonder bult, met zwart haar, bruine oogen en kromme neus. Gestolen te Ivoevorden, liet horologie van den weesvader, om te dienen voor lienoodigdheden bij het doopen van een soldaten kind. Tc Antwerpen gelden de tienguldenstukken thans 21 francs. De Grieksche kwestie zal waarschijnlijk aan de Engelsehe minis ters hunne portefeuilles kosten. Lodewijk Philips is zoo ver weder hersteld, dat hij uit rijden kan gaan. Te Middelburg hebben twee Vlissingsche naaldridders zulken lievigen jagt gemaakt op twee burgerdochtertjes dat ze beiden aan hunne becneti zijn blijven hangen doch na verloop van I V dagen heeft Keetje haren dierbaren ridder weder moeten laten slippen. Aldaar openbaart de nijd en af gunst zich mede onder de veihuurdeis van wagens; v. V. bij voorbeeld, zoekt zijn kans waar te nemen, of hij zijne confraters K. en v. d. W. niet betrappen kan of zij gepatenteerd zijn of niet, en, of hunne wagens wel behoorlijk voorzien zijn van het stadsmerk. Weinig wordt er in 't alge meen gedacht, dat: die een ander jaagt zelfs niet stil staat. In Nederland zullen p. m. 109.000 kiezers zijn. Te Rome is een persoon die twee geladen pistolen bij zicll had, in beslag genomen, omdat hij een aanslag op liet leven des Pausen wilde beproeven. De diamanten welke de ko ningin-wed. bezit, moeten wel viermaal meer waarde hebben, dan de schulden bedragen van haren overleden echtvriend, en toch zijn schier ai zijne goederen verkocht geworden, om de grootste hoeren tevreden te stellen. Te koop le 's Hage: de schimmen van prins Maurits en zijnen groot vader, voor 20 cents, comptant geld. De epau letten der officieren en de leden der Kaniers moeten vernieuwd worden, doch de oude kunnen, ingevolge 's konings besluit, nog wat worden gebruikt. Te Delfzijl is een steur gevangen van ruim V00 Ned. ponden. Te Parijs zuilen de kiezers van 350,000 tot op 130,000 worden gereduceerd. Uitgevon den in Engeland, nieuwe kanonkogels die meer mensclien in één schot kunnen dooden, dan 25 andere. Eene schoonc gerustigheid voor de vorsten van Europa. Na dat de twee zottinnetjes te Oosterland zich hadden vertoond is het hen niet gelukt een paar vrijers op te loopen, want 't was ditmaal niet te doen om het goud maar om den bout Aldaar heeft ééne maagd drie kennis- jongens opgeloopen. Ook te Zierikzee beproeven een paar zwarte dametjes met vuil waler, om een Septer voor Pronk te bewaren. V erscheidenheden Eene Muiterij en hare bestraffing. Onder de vele buitenlandsche krijgslieden, welke Engeland gedurende deszelfs laalsten veeljarigen oorlog tegen Frankrijk in dienst nam, bevond zich ook liet regement Frolibcrg, uit Grieken, Albane zen, Slavoniërs en andere bergbewoners van Eu- ropisch Turkije bestaande. In het jaar 1807 werd dit regement met liet garnizoen van liet eiland Malta vereenigd, en in het fort Biccazzoli in bezetting gelegd, hetwelk niet het tegenoverliggende fort St. Elmo den in gang der haven verdedigt, aan het uiteinde eener smalle strook lauds ligt, en slechts door deze met liet eiland verbonden is. Hier moest dit regement volkomen geoefend wordenwaarom men hetzelve een toereikend aantal Duitsche officieren en Engel sehe onderofficieren toevoegde. Men meende liet woeste, aart ongebondene vrijheid gewone karak ter der nieuwe recruten slechts door gestrengheid le kunnen in toom houden, en verdubbelde dus bij de geringste fout de bij het Engelsehe leger beslaande lijfstraffen. Daar gebeurde het eens, dat de soldaten, opge hitst door de tuchtiging van een hunner kame raden die door de drift van een Engeisch sergeant misschien harder gestraft werd, dan hij verdiende, hunne officieren de gehoorzaamheid weigerden. Gestrengheid scheen den kommandant het zekerste middel in een zoo gevaarlijken loesland; men wendde die aan, wilde op nieuw tuchtigen, maar het gevolg daarvan was. dat de overste en 13 officieren op het gruwzaamst werden vermoord vier andere buiten het fort geworpen en de poor ten achter hen gesloten werden. Naauwelijks hadden deze laatste het kamp der Engelsehe troepen bereikt, of de kanonkogelsdie om hen heen snorden getuigden van liet doel en voornemen der muiters. De generaal Vernon, die gedurende de afwezig heid van den opperbevelhebber op Malta komman deerde, liet het fort terstond door zijne troepen ten naauwsten insluiten, vermeed echter eenen storm die le veel menschen zou gekost en toch niet gebaat hebbenen bepaalde zichde bele gerden allen toevoer van levensmiddelen af te snijden. ï)o muiiers hadden uit voorzigtighcid cenige artillerie-officieren in het fort terug gehouden welke zij thans door de vreesselijkste mishandelingen dwongen het geschut te rigten om hunne vrienden en wapenbroeders te treffen. Het duurde intusschen niet lang, of er braken twisten onder de muitelingen uitwaardoor liet geheele regement in onderschei dene partjjen verdeeld werd die elkander op liet bitterste vijandig waren te meer daar de magazijnen in het fort slechts voor korten tijd van levens middelen voorzien waren cn iedere partij zich bij de uitdecling daarvan benadeeld geloofde. Ge durige vechtpartijen de ruwe overmoed der bel hamels en hun geheele wettelooss toestand maakten het fort weldra tot eene ware helen de meer verstandigen begonnen in le zien dat zij hun heil slechts in eene onvoorwaardelijke onderwer ping konden vinden. De meerderheid der muite lingen opende dus na verloop van eenige dagen de poorten en verlieten liet fortom zicll aan de genade des bevelvoerenden generaals te onderwerpen en slechts neg 153 man hieven achter. Deze waren op verre na de dappersten van het regement men kende hunne hardnekkigheid hunne woedende dorst naar wraak en men beefde voor de wanhoop dezer booswichten die reeds daardoor zeker waren zich langer te kunnen houden omdat de levensmidde len nu slechts onder een gering aantal verdeeld werden en eene hoofdoorzaak hunner twisten en vechtpartijen evenzeer opgehouden had, de belhamels te verontrusten daar alle Albanezen en Slavoniërs het fort verlaten hadden en de Grieken alleen terug gebleven waren. Dagelijks zag men hunne woestegrimmige ge - zigten over de muren kijken en enkele wel gemikte schoten op liet kamp of de linie der schildwach ten in de nabijheid van het fort, doen, tot liet eindelijk door de stoutmoedige pogingen van den kapitein Collins van de zeesoldaten, in zekeren nacht gelukte, de, zoa het scheen, geheel zorgelooze muiters te overrompelen, en zicll van de buitenwerken meester te maken eer de bezetting zicll verdedigen kon 13i werden gevangen genomen12 sneuvelden hij den storm en slechts zeven der belhamels die het geheele oproer tot dus verre geleid hadden gelukte liet, met veel moeite, naar het op dep uitersten spits der rots gelegene kruidmagazijn te vlugten, hetwelk zekerlijk door niets dan zijne muren beschut werd, maar, daar het eene aan zienlijke hoeveelheid buskruid bevatte, een vroes- selijk wapen in de handen dier booswichten werd. Hunne bedreiging, het kruidmagazijn in de !uc!.; le laten springen, indien men hen niet vrij en ongestraft naar Griekenland liet vertrekken werd op bevel des generaals, die onverbiddelijk hij hunne onvoorwaardelijke onderwerping volhardde met een verachtend stilzwijgen beantwoord; in middels werden alle toebereidselen tot de lerf,-"- stellingen gemaaktdie, ten gevolge vaneen nvt zoo kort als bloedig krijgsgerigt, thans onder Ce oogen der in hunne laaiste wijkplaats ingeslnlene misdadigers aan de gevangenen moesten voltrokken worden. De indruk dien het vreesselijke vonnis van het krijgsgerigt op de bewoners des eilands maakte, waar sedert twintig jaren geene doodstraf aan een soldaat was voltrokken, was onbeschrijfelijk en liet groot aanlal schuldigen, deed alien tot het laatste oogenblik gelooven, dat de generaal nirt deze ongehoorde gestrengheid slechts dreigde. Het vonnis werd werkelijk ten uitvoer gebragt: 122 werden doodgeschoten 12 opgehangen. De onhandigheid der beulsknechten bij dat ou- gewone werk en de bouwvalligheid van den galg die tweemaal onder dan last der gehangenen be zweek vermeerderden de doodskwalen der onge- lukkigen, zoo dat alle omstanders zicll van dit gruwelijk schouwspel wogweridden. Siechls degene- raai zag met een vast oog de geregtsoefening aan, tol de laatste het leven kwijt was. Zijn pligt en de noodzakelijkheid om in dit geval de geheele gestrengheid der krijgstucht vrijen loop tc laten, verleenden hem sterkte en standvastigheid. Des middags om twaalf uur was de straf aan allen voltrokken. Ten vijf ure kwam het antwoord der in het kruidmagazijn ingeslolene zeven muiten terug. Daar de generaal herhaaldelijk hunne vor dering verworpen en overgave op genade en ongenade verlangd hadzwoeren zij, om, wanneer zij dos avonds om 9 ure geene vergunning tot vrijen aftogt ontvangen hadden, zich met liet geheele f rt in de lucht te laten vliegen. Zij hielden woon Naauwelijks had op de hoofdkerk de groote kink der Malthezerorde negen uur geslagen, of het fort; vloog in de lucht, en de rampzaligen waren niet meer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1