iiv Vervolg der twee Partijen. ieu wstijdia gee KIEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. In Noord-A merika, bij QUINTUS, te Albany, en bij C. de RKGT, te Cleveland Slaat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post in Nedeiland- Voor Noord-Amerika. Franco New-York. f ,30. - 1.50. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIE!^ 10 Cent voor elkeu regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. L»e inzending der Advertentièn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierik-i.ee, Hoek van dc .Schuilhaven, L**!!- B No, 9-5. Brieven en Ingezonden stnkkcu franco. l)e breecle en lange reden ran den Heer Donker Ciirtiüs, bij gelegenheid der beraad slagingen over de kieswet uitgesproken, werkt onze stelling omirent liet bestaan van twee partijen rnaglig in dc hand,- zoodat wij nu zeker welen, dat zij zelfs in de Tweede Kamer der Staten Generaal gevonden worden; waarvan men zegt, dal eene lot niets anders strekt, dan lot wederkeerige inlichting, zon der eenig gevaar voor het vaderlandde andei\ dat er alleen over vaderlandsche be langen wordt gehandelt, en dat men er geene diners houdt of Champagne-Wijn drinkt. Zoover hadden wij 'net nu niet eens willen uitpluizen. Doch nu het zoo onge zocht voor de hand komt, wint onze stelling er ongemakkelijk veel bij,- en doet te dui delijker uitkomen de waarheid van hetgeen wij verder wilden beloogen, wanneer wij zouden handelen over de politieke partijen. De eerste plaats daarvan beslaat de oli garchische,., gewoonlijk genoemd: het systema I ran behoud; waarin deze beslaat en wat I er dc ziel en bedoeling van uitmaakt, och! I dit laat z.ich best begrijpen, als men die I dagbladen leest, die onder liet opzigt en I door de inblazingen der behoudsmannen ver- I schijnen, waaronder er zijn, die, naauwelijks I drie jaren geleden, algemeen veracht, en ver- I vloekt werden; en die, nu weder plaats gc- nomen hebbende als volksvertegenwoordigers, dien haal en de algemeene verachting bru- I taal tarten. Het is wel zoo, dal de partij, die, die mannen aankleeft, haar vroeger libe- I ralisine vergelen schijnt; maar het is ook toch niet te ontkennen, dat de vaandel - dragers dier partij hare volgers ferm leiden I en in den strijd voeren. Zoo vinden wij, bij voorbeeld een bewijs van den graad van vertrouwen van sommigen I hunner, dat cr zijn, die na de aanneming I der wet, hunne dimissie zullen nemen, ten I einde elk volle vrijheid te geven in het I kiezen. Zou niet de grond dezer rede- nering liggen in de vergewissing, dat zij ook na dc invoering der kieswet weèr zullen gekozen worden? Na deze volgt de reactionaire partijdie I ons zoo gaarne zou terugvoeren tot de goede i dagen van Willem den 1. Deze partij treedt I niet openlijk te voorschijn door middel der I drukpersof door redevoeringen in de kamers, I dat zou te veel kampvechters uitlokken, L niaar zij gebruikt daarom niet minder kracb- tige wapenen en werkt door eenen invloed I van het vroeger verledeue daardoor vooral omdat zoovelen in die goede oude dagen van Vader Willem eeno ferme beurs maakten, en elk in den zijnen zich tot kleine koning- jes zag verheffen. Openbaar handelen zou hen, zoo als wij zeiden, niet lijken. En wie zou dal ook verwachten van eene partij, die naar niets vuriger streeft, dan 0111 de vrijheid der drukpers niet aan banden te leggen neen, te vernietigen. Op deze treden te voorschijn de zooge— .Raamde liberalen. Men meene niet, dal deze zoo maar in eens in een goeden zin spie ken, schrijven, en handelen als liberalen dat is, als menschen, die vrijgevig denken, die zich niet binnen de enge perken van een bepaald systema insluiten,- neen, alles gaat maar lot dat op eene zekere hoogte en maat, of liever lot dat zij een zeker doel be reikt hebben, en dat doel is: zelf te re geren. Hebben zij dat doel bereikt, ver dwenen is liaar liberalisme, cn het leeuwtje wordt spoedig uit deklaauwen gekend. Het zijn alzoo de zoodanigen. die als de weerhaan, met eiken Ministeriëelen wind draaijen, en, zoo als de kamelion doel, de kleur aanne men van liet licht, dat hem beschijnt, hel zijn mannen zonder vast karakter, en wie karakterloos is waartoe is die niet in staal? liu nu is nog ééne partij en deze is de Democratische of de volkspartij. Naai den algemeen aangenomen regel: dat de meerderen den minderen doen wijken, zou men moeten zeggen, dat die partij de gc- duchtsle was,- want zij telt zeer zeker de meeste zielendoch liet gebrek zit hier in de qualileil. Indien deze kon opwegen tegen de magt der goudstukken van de behoudende partij, 0, dan zou de kamp spoedig beslist zijn. Maar hel is ermee, als met de mus- schen. Deze zijn van alle vogels het meest in getaldoch het minste in tel, dat is: aanzien. Maar, als de geschikte tijd düar is, die men zoetjesaan voorbereidt, dan zul len die stumpers toch ook wel een duit in het zakje leggen, cn dan zal hel haar ook gaan, als met de koningsvogelen. Zij kunnen niet lang slag leveren, want er zijn cr maar weinig van hun soort. FRMR1JL Parijs 11 Junij. De president der republiek, werd toen hij zich te Sdint -Quentin bevond een zilveren beker ten geschenke aangeboden d-.-or een oud soldaat, die denzelven van keizer Napoleon had gekregen, ter belooniog voor een schitterend wapenfeit. - Als eene der redenen, waarom de heer Tiiiers naar Londen is vertrokkenwordt opgegeven dat Lodewijk Philips hem over het door hem te maken testament wil raadplegen. l)e notaris Deulent, vertrouweling der familie Orleans, is daartoe mede naar Londen vertrokken. De koningin zelve moet den hcerj Thiers schriftelijk uitgenoodigd hebben zij is teruggekomen van het kwade denkbeeld, dat zij van hem voor en gedurende de Februarij- dagen van 184S opvatte en dit wel hoofdzakelijk door de wijze, waarmede de heer Thiers herhaal delijk in de wetgevende -vergadering h?t woord heeft gevoerd. Op de spoorweglinie van Parijs naar Lyon, is het volgende ongeluk gebeurd De baron St. James had met zijne vrouw en eene kamerier de coupé eener diligence afgehuurd en aanvaarde aldus de reis naar een in de nabijheid van Lyon gelegen landgoed. Geruimen tijd daarna hoorde de machi nist noodkreten en zich omwendende, zag hij dat de coupé in brand stond. Hij deed den trein ten spoedigste stilstaan en men snelde de df ie reizigers te hulp doch te laat. De vrouw van den baron was toen reeds dood. Den baron en de kantenier heeft men gered, alhoewel beide in meer of mindere mate ernstige brandwonden bekomen hebben. Hoe de brand is aangekomen weet men tot dus verre niet. DUITSCHL AKD- Weenen, 9 Juuij. Naar Italic is in den laai— sten lijd weder versterking \an troepen en amti- nilie gezonden. Men brengt deze kostbare maat regelen in verband met de geruchten van opstan den op onderscheidene punten van Italië. Berlijn 13 Junij. Nadat de cholera te Hal- berstadt acht maanden lang geduurd had en haar einde nabij scheen is zij aldaar weder op de vrcesselijkste v ij ze uilgebroken. In het nabij die stad gelegen dorpje Stienhagen zijn van de 300 ingezetenen binnen 24 uren tijds niet minder dan 16 bezweken. Vele familiën zijn reeds uit Hal- berstadt gevlugt. De ziekte heeft geene andere symptomen dan dat hevige brakingen den aanvang der ziekte aanduiden, en dikwijls na een vierde uur volgt reeds, bij onlesbare» dorst en bij ijskoude extremiteiten, den dood. De geopende lijken der choleralijders hebben veel overeenkomst met de ten gevolge van het miltvuur overledene dieren. NEDERLAXD. 's ffcHogenfooscBi14 Junij. Als eene hoogst zeldzame gebeurtenis, berigten wij onzen lezers, dat de Heer Cornelis Ledevicus de Veijegepensioneerd Oost-Indisch hoofd-ambtenaar eerst weduwnaar van Mejufvrouw Maria Helena Ma tak binnen weinige dagen te Breda in den ouderdom van zeven en tachtig jarenalsnog zal in den echt treden met Mejufvrouw Sybelle Louise Félicilé de Veije, oud 3*2 jaren. ISreda, 10 Junij. Heden werd alhier eene regements-orde bij liet 7de regenten t.infanterie af gekondigd die schier alle officieren onder-officie- ren en soldaten met verwondering vervulde. Zonder dat iemand de reden er van begreep werden er niet minder dan 12 korporaals gedegradeerd. Spoedig bleek het echter dat er even zooveel vvittebrouds kindertjes bestemd waren om in hunne plaats te treden, 's Gravenhage 11 Junij. Tegen den cipier in het huis van arrest te Brieile, J. v. d.Bergh, een persoon, die sedert lang weinig vertrouwen ge nootis regtsvcrvolging ingesteld ter zake van orukooping; de commissie van administratie heeft hem dien ten gevolge in zijne functie» geschorst. Zijn wij wel onderligt, dan had hij eenen bewaarder gela-st, eenen gevangenen in vrijheid te stellen, en is de beschuldiging gebaseerd op art. 114 w. van strafregt 2.® al., luidende: Indien hij (een openbaar ambtenaar een agent of in eenigen post aangestelde» van de hooge regering) echter zijn bedrijf door het bevel van zijne hoogeren in zaken tot derzei ver gezag beboerende en waarin hij hun volstrekte gehoorzaamheid verschuldigd was regt- vaardigen kan, zal hij van de straf vrijgesteld zijn die in dat gevalalleen aan degenen die hel bevel gegeven hebbenopgelegd zal worden. ('s Grav. N.-bodc Axel, 10 Juny. Het op den 29 Junij aan slaande alhier te houden inuzijkfeestschijnt in alle opzigten luisterrijk te zullen zijn, Heeds zijn aanschrijvingen gekomen van de muzijkgezelschap pen van IJzendijke, St. Gilles, Neuzen, Bosch- capelle, Groede en Sluis, dat zij dit feest door hunne tegenwoordigheid luister zullen trachten bij te zetten. Aan elk dier gezelschappen, zal lot aan denken een net bewerkt zilveren vergulden me daille worden uitgereikt, terwijl aan liet verst verwijderde, ook nog een zilveren medaille zal go- schonken worden. Het feest zal met een aller prachtigst vuurwerk besloten worden, alles voorspelt een genoegelijken dag, die lang in liet geheugen van de burgerij van Axel, en vooral van de'wer kende leden der alhier gevestigde Harmonie zal blijven. Dank dan ook aan de Directie dier Har monie die door hare gunstige medewerking zoo veel heeft bijgebragt, om dien dag in opregtc vreugde door te brengen. Dat dan ook de burgerij zich beijvert?, om de stad dien d-»g zooveel mogelijk een feestelijk aanzien te geven, zoo door het uit steken van vlaggen, als versieren der straten, enz. Ingezonden KHIcind, 14 April. Eenige dagen geleden, hadden wij het genoegen, een onzer inwoners, die den 13 April jl. de operatie van eene geklemde breuk heeft ondergaan, weder in volmaakten wel stand in ons midden te zien, cn zijne gewone beroepsbezigheden te hervatten. Dankbaar daar voor, ziet het meerder deel dezer gemeente neder op onzen alom beminden geneesheer 3. K. L. Source; dankbaar vooralom, na dat genoemde Heer, zijne taak als operateur door alle mogelijke kunsl- inspanuing roemrijk had volbragt, niet opgehouden heeft, dezen patient, als in een as moedigen toestand verkeerende, ook als edelmoedig menschenvricnd, gedurende een aantal weken zonder weten van iemand, mïldelijk geholpen, liefdevol verpleegd, verkwikt en versterkt heeft, hetgeen zeker niet weinig heeft bijgedragen, tot eene gezegende en Spoedige herstelling van den lijder: en alzoo, voor zijne dierbare kinderen, jeugdige echtgenoote en verdere betrekkingen, is gespaard gebleven. Weti- schelijk derhalven dat onze gemeente zich nog lang moge verheugen in liet bezit van ZijoED. die, door belanglooze dienstvaardigheid en aan den dag gelegde kunde en talenten, gedurende zijn ver blijf ter dezer plaats ons aller achting dubbel waardig heeft gedragen, Ingezonden JSievSIkzee 45 Junij. De Minister van Financiën, als daartoe gemagtigd bij Koninklijk besluit van S Junij 1830 [Staatsblad no. 30), tor uitvoering van de wot van 17 September 1S49 Staatsblad ito. 4(5) brengt lor alge meene kennis: 1°. dat dc Nederlandsehe gouden stukken van tien cn rijf gul dm met Zondag 23 Juuij 1850 ophouden wettig, betaalmiddel te zijn, doch niettemin als negotie-penningen in omloop blijven, dat is dut die stukken van gezegden dag al in bclalmg kunnen worden aangenomen, na onder linge prijsbepaling der belanghebbenden,* 2°. dat dezelve stukken bij alle betalingen aan hel Rijk, cn op alle rijks-kautoren in betaling worden aangeno men, voor de daarop uitgedrukte oorspronkelijke waarde tot en roet. den laatslen Ju lij 1830; 3°. dat aan alle degenen welke verlangen gouden stukken van tien en rijf gulden te verwisselen, van Maandag 47 Junij 4 830 lot en roet Zaturdag 22 Junij 1850, tut die verwisseling op de gewone kantoreu, gelegenheid zal worden gegeven bij de Nedeilandsche Bank le Amsterdam, en bij de betaalmeesteis in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam; en zutks tegen muntbiljetten, daarge- steld volgens de wet van 47 September 4849 (Staatsblad ii°. of zooveel ifcjodig lot bijpassing tegen vilvoren Nederlaudsche munten 4°. dat hij ongenoegzaamheid van de kassen der be taalmeesters deze ambtenaren voorde ingetrokken gouden stukken zullen alieven bewijzen op de Nederlaudsche Bank te Amsterdam, aldaar betaalbaar op den voet onder 3°. vermeld, of wel bewijzen bij beuzel ven roede iu dier voege betaalbaar, vijf dagen na dato, en zulks naar keuze der belanghebbenden van de eeno of andcie plaats vau betaling hij de inlevering der gouden stukken le doen. Zierfikzec, 17 Junij. De verjaardag van H ire Majesteit do Koningin werd heden door het spelen der klokken en doorliet uitsteken vau eer.igo vlaggen, als naar gewoonie gevierd. GEMENGDE BERIGTEHV. De verjaardag van Prins Hendrik, broeder des Ko.'iings, is te Zierikzee compleet vergeten gewor den te vieren. Geen klokgebom, noch tromgebonc bomde het volk dom. Ook de gedenkdag van den slag van Waterloo is als eenen gewonen sabbatdag aan Bacchus en den Heem gewijd gewor den want zoowel iu het kleinste kroegje als in de grootste sociëteit, werd gedoogd dat de aanbidders van den Gocl der wijnen ongestoord offers offerden. In dit opzigt is derhalve, na 80 jaren worsteling, de burgerstand met den adel stand gelijk gesteld geworden. Het kroamge- reedschnp var. de koningin von Spanje weegt ruim 3000 Ncderlandsche ponden, cn kost 1». m. een paar tonnen gouds. Bij het openen der lijken van de overledene Siamese!»? aanéén gegroeide twee lingen, is gebleken, dat ze met hun tweeën maar éénen buik hadden. De geneesheer, dit? de niiuiri, uei «cl --- 0 -wn uwimrnczeiitaai', Behoud voor goed uit het veld is gestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1