ichuit er Teer o eer B E R I G T. DE KIESWET. Kieuwstijdingen. s cu lot ten en ,y :ige regterlijketo,; teelten in brutdt en vermengd rde broeken en (lt I ronis en los^ ?n ander door oor Cosmophilus ijk voldoende j„„. pen te zullen wijd i haflings-gcnooM 2) en hetzelve 2 nwelke wij rder zullen weid ve gebezigd vvoii is 11 onzen oiifi ten moge jy„ van het nuiirtill sterken drank, X. x. er zekere liedeu, nu en dan uielgup e alles behalve aaj zij uit de geheim? van zicli geeft; liet zoo liefelijk ais leest, A. G. krachs onze pendaai i houden wij let niet zoo als ihaffers uit fraaiie ar bij en door onder het r verzamelplaatsen der niaalscha EN. i 3den JunijjlSi 3 ure, zal op 5bij Dirkslani worden Verkocht den Orcrdckti rONIAgroot en buitengewooi 'eest door wijlt en liggende re van den Noli and. Broutvcrshaven. tering en zw van Hollow de bovengenoem onmiddelijk een men, welke een iekten welke uit tering voortkomt bet ligchaam, mi zwak ligchaaruS] aan eetlust en lat met deze pil' ittend leveu lei wel om on gestel de P1UJZEN van f 1$,30 ƒ23, 15,90 - 23, nt te bekomen te Zierikti te 's Hertoge 244Hollow EESCHE MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, te Cleveland Staat Ohio. ARONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaver. Voor 3 maanden, 1 ,S0< Franco per post in Nederland1,50, Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, Hceren geabonneerden, die hunne met 1 April 11. verschenen abonnements-gclden noch niet hebben voldaan, worden verzocht dit onverwijld te doen. (en einde geene staking in de ontvangst dezer Courant te ondervinden. te Ooit en KNECHT één jaar V»s e Godsdienst c liefst in persoot /"AN P. de LOOZ Dg kieswet komt zoo gemakkelijk niet ter wereldals velen gedacht hebben. Er schijnt nog al wat aan te pluizen te vallen. Geen wonder,- want er zijn, en meestal van den nieuwen tijd, die de ineeusnielting der kies-dislricten voor een eersten geluk kigen voorbereidenden overgang houden van de verdeeling des Rijks in vier Departe menten, en die leregt begrijpendat overal dezelfde onderdanen zijn dat allen dienden gelijk te zijn voor de wet, en dat het eene laakbare afwijking is van de bedoeling en den geest der Grondwet, den burger van de eene provincie in de andere te beschou wen en aan te merkenals ware hij on derdaan vnu een ander Rijk, zoodat het in hunne ooien als iets zeer ongerijms zoude klinken, indien, bij voorbeeld, een Zeeuw sollicileerde en eene betrekking of post in Vriesland of Drenthe verkreeg. - Er schijnen cchler ook anderen te ziju, die volstrekt van die provinciescheuring niet willen welen; bij welken dat overoud denkbeeld zoo vast is ingenageld als in een koperen muur,- die, vele betrekkingen welligt in eene provincie hebbende, vreezen, dat door dien nieuwen maatregel een' krachtigen deuk zal gegeven worden aan het zooveel misnoegen verwekt hebbende en onbillijke Nepotisme, waar door men minstens vijftig jaar vooruit kon berekenen, aan wien de beste en invloed rijkste posten zouden komen te vervallen, al bezat de nakomelingschap van den eersten beldeeder minder gezond verstanddan de minst ontwikkelde burger. Papa was dit of dat in de provincie en dus moest zoon ook dat baantje hebben, als hij maar liet groote prwdicaat voor ziju naam voerde, dat met regt de wip mogt genoemd worden, die op de hoogste eerambten den afkomeling moest plaatsen. Behalve om vele andere redenen ware liet, al was het maar alleen daarom te wenschen, dat dat afbakenen binnen de kom der provincie vernietigd werd. Althans voor Zeeland was het zeer wenschelijk,- want het mag wel als een rariteit aangemerkt wordenindien een Zeeuwsche jongen zich in een ander gewest goed geplaatst ziet. In het tegenovergestelde schijnt men niet zoo ligt zwarigheid te makenwant er zijn nog al enkele voorbeelden, dat ambtenaren, iu andere provinciën geboren, in de onze goede rentgevendc posten verkrijgenen daardoor boven ingezetenen den toon helpen aangeven. Niet minder lijdt de voorgestelde cencus velerlei tegenspraak. Nu,- daar kan men niet te veel op afdingen want. het is de wil der Natie, dat er zoo velen mogelijk deel VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVER EN TIEN: 10 Geut voor eiken regel. Zogelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikiee Hoek van de Schuilhaven Lcfh B, No. 94. Brieven en Ingezonden stokken franco. 1*0" nemen aan de keuze der personen, door welke men slaat geregeerd te worden. Maar, als men kan goedvinden, het palent niet bij het belastingbedrag te brengen, dan zou menig burger daarvan verstoken blijven wiens stand en invloed en verstandsont wikkeling en belang hem overigens daartoe het regt zouden geven. Als men daarenboven het geld alleen tot een maatstaf neemt, om dat regt te ver krijgen dan handelt men niet in den geest der Natie,- dan is bij velen de verwachting omtrent die regtstreeksche verkiezing een droombeeld, dat nooit verwezenlijkt wordt; dan blijft weêr de schaal overslaan naar de wigt van het goud den afgod onzer dagen. De uitkomst der voordragt is nog onbekend en wij willen daarom geene ongegronde uit spraak doen,- maar die afgod is in Neder land al sedert zooveel jaren gediend; de meesten knielen daarvoor al zoo lang zoo diep neèr, dat onvermogend en on bruikbaar niel zelden woorden schijnen van dezelfde heteekenis. Hel is genoegedel te hoetenom lot alles te kunnen geroepen worden,- maar het is meer, dan genoeg, een tegenvoeter van het fortuin te zijn, om domonverstandig, oneerlijk geacht te wor den. Ja, velen houden het er niet alleen voormaar koinen er rond voor uitdat men in dat geval niet eerlijk kan zijn, om dat het lokaas te onweerstaanbaar is. Dit denkbeeld plant zich voort, en zoo wordt inenig verdienstelijk, knap man achtergesteld aan baardenlooze weetnieten die niet zelden geene andere waarde bezitten, dan de klin kende in hunne beurs. Goes, Mei 1830. FRANKRIJK. Parijs, 24 Mei. De Courier de la Dromc deelt een dubbele moord snede in den avond van 15 dezer, omstreeks 9 ure, op den grooten weg van Valence naar Beaumont gepleegd. De slagtoffers zijn de Iieeren Vel, rentenier, oud 74 jaren en Chambaud, pachter en grondeigenaar, beide woon achtig te Montmeyran, kanton Chabeuil. Zij keer den van de kermis te Beaumont en waren hunne woning reeds digt genaderd, toen zij plotseling op don grooten weg werden staande gehouden door twee onbekenden, die hun met het pistool in de hand toeriepen: «uw geld of uw leven I" De on gelukkige Vel, die aan eene eenvoudige scherts dacht, plaatste zich voor zijn vriend, en zeiile be daard tot de aanvallers: «ik heb geen twee francs bij mij, goede vrienden, dat is toch geen pistool schot waard, naar mij dunkt." Doch naauwelijks had hij zijne woorden gesproken of er volgde eene vreessselijke losbarsting, die hem levenloos ter aarde deed storten; ook de heer Chambaud werd door dat zelfde schot getroffen, doch ondanks zijne wonde had hij oog tegenwoordigheid van geest genoeg, om een der aanvallers bij zijn vest te grijpen, maar door dezen met een dolk bedreigt, liet hij hem los, luidkeels om hulp roepende. Do moordenaars verwijderden zich op dat geschreeuw in eene tegenovergestelde rigting. Het schijnt dat de lading, uit kleine kogeltjes van verschillende vorm bestaande, den heer Vel in de onderbuik en de borst getroffen heeft, terwijl ook den heer Chambaud er een gedeelte van in de maag kreeg, althans zijne long lag openen voorzeker is hij kort daarna bezweken, aangezien de genees heer het niet eens der moeite waardig achtte, een der kogeltjes op de ruggegraat afgestuit uit de wond te iigten. Het gerucht van deze dubbele misdaad, tegen het vallen van den avond op een zoo volkrijken weg gepleegd, heeft den geheelcn omtrek in rep en roer gebragt en levendige angst verwekt, bij de landelijke bevolking die ieder oogen- blik langs den weg van Valence naar Beaumont gaat. Een piket nationale garde, eenige gendarmen, de procureur der republiek, de regter van in structie, benevens de griffier en een geneeskundigen waren reeds zeer spoedig op de plaats aanwezig, zij stelden het naauwkeurigst onderzoek in, ten einde de schuldigen te ontdekken, doch tot dus verre mogten hunne pogingen niets baten. Alleen lijk blijkt uit de onzamenhangende inlichtingen, die de ongelukkige Chambaud gaf, dat de beide moordenaars 23 a 25 jarenoud zijn, van middel bare geslalte en gekleed in donkerblaauwe broek en wambuis. De nationale garde en de gendar men doorkruisten gestadig den omtrek, zoowel om de schuldigen te ontdekken, als ter geruststelling van de landlieden. In hetzelfde blad leest men nog het volgende Ongetwijfeld huist er eene bende ellendelingen in den omtrek, die voor geene misdaad terug deinzen, om hunne booze bedoelingen te bereiken. Bijna terzelfder tijd, waarop, ter zake van twee francs die dubbele moord te Montraneyran plaats greep, had er niet verre van Grignan, in het woud van Sailes, nog eene andere aanranding plaats. De brievenpost van Nyons naar Munlélimarom streeks twee ure in den ochtendslond op die plek aangekomen, werd door een enkel man met een geweer gewapend, staande gehouden. De postillon had slechts eene vrouw tot reisgezellin. Nadat de dief zich meester had gemaakt van 11 francs, die de vrouw bij zich had en van 3 francs 15 cent in het bezit van den postillon, nam hij dwars door het veld heen de vlugt en werd tot dus verre niet weder gezien. DUITSCHL AIV D- Berlijn, 24 Mei. Gisteren namiddag had zich bij den Koning een weinig koorts vertoond. De wond was pijnlijk eu een weinig gezwollen ter wijl de natuurlijke afscheiding begon. De nacht was echter rustig en de Koning heeft vrij goed geslapen, de afscheiding in de wonde gaat gere geld voort. De bladen zijn opgevuld met nadere bijzonder heden en met redeneringen omtrent den moord aanslag, welke echter niets anders mededeelen dan hetgeen wij reeds gemeld hebben. De Voss. Zeitung meldt, dat Sefeloge den ganschen nacht en heden zeer bedaard is geweest en dat zijne antwoorden niet het minste spoor van geestverwarring hebben getoond. De pistool, welke hij lot de daad gebezigd heeft, is niet ge vonden, maar hij had een tweede bij zich, welke tot den mond toe geladen was, en die hij waar schijnlijk voor ziclizelven bestemd had. Korten tijd geleden had hij eene gratificatie van 50 thaler ontvangen, waarvan hij zekerlijk de pistolen en den mantel heeft gekocht, welke hij droeg bij het plegen zijner misdaad. Berlijn, 24 Mei. Heden morgen is nopens den toestand des Konings het volgende bulletin uitgegeven: Bij de bestaande wondkoorts heeft Z. M. in den afgeloopen nacht slechts bij tusschen- poozingen en zeer onrustig geslapen. Het gezwel in de nabijheid der wonde is wei niet verminderd, maar toch minder gespannen en pijnlijk. De Wond- afscheiding is meer etterend. Gelijk ligt te denken is, blijft de wandaad van Sefeloge het onderwerp der polemiek in de dag bladen. De ministeriële dagbladen willen bij voort during daarin een gevolg van opgewonden demo cratische denkbeelden en alzoo eene soort van ze delijke medepligtigheid van de zijde der republi- keinsche partij zien. Van daar dan ook dat door alle partijen de persoon en antecedenten des koningsmoorders aan het naauw keurigste on derzoek worden onderworpen. Van de eene zijde wordt gemeld, dat hij sedert lang zich reeds in het pistool-schieten had geoefend, bepaaldelijk met het oog op de door hem beproefde verfoeijelijke daad, hebbende men ontdekt, dat zijne oefeningen hebben plaats gehad op eene schijf, ter grootte van een menschelijk bovenlijf, hetwelk zelfs met lijnen zoo verdeeld was, dat op der. zetel der meer edele deelen gemakkelijker kon worden gemikt. Van de andere zjjde wordt staande gehouden, dat Sefeloge niet in het volle bezit zijner geestvermo gens is, en er wordt zelfs stellig beweerd, dat de daartoe opzettelijk gecommitteerde l)r. Casper, over Sefeloge een verslag heeft uitgebragt, waaruit zoude blijken, dat de daad van dien dolleman niet als toerekenbaar mag worden beschouwd. Intusschen wordt ook hierop aangemerkt, dat bereids voor veertien dagen het Pruissische ministerie uil Londen eene waarschuwing moet hebben ontvangen, hou dende, dat er een aanslag op 'skonings leven gesmeed werd en dat men voornemens was daartoe personen van zeer gebrekkige of slecht ontwikkelde geestvermogens te bezigen. Men ziet, dat de be- rigten nog eenigzins verward zijn. Frankfort, 24 Mei. Een los gerucht verze kerde heden, dat de Koning van Pruissen zwanger gaat van het planotn ten behoeve van den Prins van Pruissen te abdiceren. Volgens eene statistieke berekening gaan jaar lijks door elkander 80,000 landverhuizers uit Duitschlacd naar Amerika, met een vermogen van omstreeks 28 millioen. NEDERLAND. 's Gravenhage26 Mei. Z. K. H. Prins Maurits, tweede zoon des Konings, heeft lieden een onrustigen nacht, vooral tegen den morgen stond doorgebragt en bevindt zich in eenen hoogst zorgelijken toestand. Heden zijn in de onderschei dene Kerken alhier gebeden ten Hemel opgezon den tot hel behoud van het leven van den jeug digen Prins. GEMENGDE BERIGTEN. Te Borssele hebben drie broeders, bijgenaamd Jurli, de kreupele schipper en den ouden van Hordt met elkander zoo hevig gevochten, dal de vellen hun bij bet gezigt hingen. Een Engelsche stier staat bij de Koning te Rhoon ter beschikking voor de leden, terwijl de nietleden 25 cents moeten betalen. De koningin van Engeland is vertrok ken naar hei eiland Wight. Ten gevolge van het kwakzalven in de godsdientheeft er op Pink ster-Zondag te Amsterdam een klein oploopje plaats gehad. In de koloniën van onze baldadigheid, genoten op 1 April jl. 11,308 uitgeplunderde Neder- iandsche rrienschen de zegeningen di-r Nederland- sche Baldadigheid. De Turksche gezant bij het Engelsche hof heeft onze Sire geluk gewcnscht met zijne nieuwe affairedo kostendie niet klein zijn te dragen door de Turken. De Neder- landsche vrijmetselaren zullen een gedenkstuk doen metselen voor Prins Frederik ter gedachtenis van zijn 25jarig huwelijks-feest. Jar. Simmers of Joosjc Bodbijl zal het Zicrikzeesclie karrewcilje doen. Nu brave Hubrecht een hnrgemeesters-zoon's sliprok met zwavelbakkcn heeft cadeau gekregen voor bewezene diensten door zijne zuster aan ge noemden lieer verrigtheeft hij zich daarbij nog aangeschaft: een koperen horlogiekeltingkatoenen handschoenen en een polka Hoedteil einde nu spoedig een lief meisje op te doenhat kan hem niet verscheden wie zij is; dus meisjes pas op, dat is een boutje?!!! Te Leiden heeft II. Woensdag een wedstrijd plaats gehad in het scheren van viervoetige schapen, doch, bij naauw- keurige vergelijking van een geschoren Lculschen tweevoeter met een viervoeter, bleek het, dat de Haagsche scheerders nog kaalder scheren. Ontdekt nabij Parijs, een geheime buskruik-fabrijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1