111 Teer §m. Maandag, 27 Mei 185©, 6ee Jaarg. tfhebbers e koop, ERIG T. Nieuwstijdingen. ENGELAND. NEDERLAND. "7 be JONGE vw verzoeke van den 1 op Maandag den f 1 2 ure, in de I presenteren te I T ÏII Illilj. I. Bouwland, ill. Bouw- en In n eet. I. Wellaud, IM BEEN ABONNEERT ZICH Iii Nederland, bij den Uilgever |>ij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Staal Ohio. ABONNEMENT5-PRÏJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden Franco per post in Nederland Voor Noord-Amcrika. Franco New-York. f 1 ,30. - 1,50. Dollais 1,10. II. Welland, VERSCHIJNT Op Maandag cn Donderdag, ADVERTENTXEN 10 Cent voer eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierik-i.ce, Hoek van dc Sc-huilhaven, Lef', Q, No. 94. Brieven en Ingezonden st»:kkcu franco. breeder bij bil- inforrnatiën te Verpachter eu Plantenwordt gebodeneene i ontwikkelde erlcane te ze van J. S1E- ERIKX, op de ilczee zijn te alsclie Ham- pek, voor een LES. ™crcu geabonnccrderi, die hunne met 1 April 11. Riencn abonnemenls-gelden noch niet hebben voldaan, jrd'en verzocht dil onverwijld te doen. ten einde geene living in de ontvangst dezer Courant te ondervinden. n een onfeilbaar jke kunne. Dc tijdstippen van welke bij- :t is thans ecuc geen heilzamer elver zuiveren- oor jonge meis- areu gevorderde zuive- leeflijd kunnen indedaad ver men al e dosis zal out let gestel weg ven zullen. van f 13.30 ƒ23.50 - 15,90 - 23,90 bekomen bij te TJiolen, te 's Her log cn- 4 Holloivay's per te Ooli- HNECHT in jaar vast jodsdienst cn 'st in persoon. k AR, vast ratst worden cc. Adres brieven. P. de LOOZE. onden, 21 Mei. Met het stoomschip Cam- zijn tijdingen uit New-York tot 10 Mei ont- •en. De slavenkwestie was nog niets gevorderd, liet Meer Erie waren twee Canadasche stoom- en in botsing geraakt, ten gevolge waarvan oogenblikkelijk zonk met 24 soldaten en 13 [uwen en kinderen. Volgens berigten uit Ca- Jrnie, dd. 1 April, werd bij voortduring veel ad gevonden onder anderen slukken van 81/, 93 ponden. Men wilde pogingen in het werk Hen, om een onafhankelijk gouvernement op te ten; er was eene wet aangenomen, om iederen 'emdeling, die aan de mijnen werkte, eene be ting van 23 doll, 's maands te doen betalen. J New-York waren twee en een half millioen (liars in eene week tijds uit Californie ontvangen. Over Philadelphia heeft men berigten uit [o- Janeiro tot 5 April. l)e gele koorts bleef «seiijk hoerschenzijnde in minder dan drie [apdci'i 14,000 mensrhen aan die plaag overleden; schepen hailden hunne gansche bemanning 'uren en er was geen volk te vinden, om de !t der in de havens liggende schepen van de ■isciite cqnipaadje te voorzien. Er was geen tkundig nieuws en de handelsaangelegcnlicden ui natuurlijk onbeschrijfelijk door de heerschendo emie. w FRANKRIJK. arijs, 21 Mei. Parijs blijft bij voortduring naakt rustig. Eeuige onschuldige zamenscho- cn, voornamelijk bestaande uit nieuwsgierigen en omtrek van het gebouw der vergadering en gemakkelijk verstrooid. Het gezag had buitengewone maatregelen genomen en uitge- [ide toebereidselen lot verdediging der orde ge kt. Overal zag men soldaten, paarden en ge ut; de troepen waren geconsigneerd in de ernen(alrijke patrouilles doorkruisten alle ten, waar men zamenscholingen vreesde. Ge- kig is de orde nergens gestoord. De regering had kennis bekomen, dat do iialisten alles voor een algemeenen opstand had- voorbercid, doch tevens van hare zijde de meest gelijke maatregelen van voorzorg genomen. Zelfs s door haar de generaal Pelissier aangewezen den generaal Cbangarnier te vervangen, voor gevaldat deze in het gevecht mogt worden wetst of gedood. De vereeniging van de legitimisten in do 'aat Rivoli heeft gisteren eene groote bijeenkomst liouden. Gisteren werd aan de barrières onder de beiders eene grooto levendigheid opgemerkt. De Rópnblique meldt, dat de Heeren A. Baune Garette gisteren in hunne woningen zijn ge resteerd. DllITSCflLAND- Berlijn22 Mei. Heden is een aanslag op :t leven van den koning gepleegd. Ten 12 ure id Z. M. zich met de Koningin naar het spoorweg- ation begeven, om naar Postdam te vertrekken, waar M. liet slot S.ins-Souci wilde gaan bewonen dijk reeds lang zijn voornemen was. Toen Z. M. i den trap stond en in den wagon zoude stappen, 'Mg een man in de uniform van een vuurwerker 'r artillerie gekleed, door de menigte, naderde n Koning tot op drie schreden ofstands, haalde een pistool tc voorschijn en vuurde liet op de borst des Konings af. De Koning was op den trap ge struikeld en bad alzoo eene afwijkende beweging gemaaktwaardoor de kogelwelke anders zeker de borst zou getroffen hebben nu slechts den reg- tcr voor-arm verwondde, zich van liet hand gewricht tot aan den elleboog doordrong, en de borst des Konings zwaar schampte. Het been schijnt ongedeerd te zijn. De achter den koning gaande adjudant ving Z. M. in zijne armen op en men bragt H. D. in de wachtkamer terug, waar hij veel bloed verloor, alvorens de geroepen ge neesheer een verband kondc leggen. De Koningin, die reeds in den wagen was gestapt, snelde onver wijld naar haren gemaal om zich van zijnen toe stand te overtuigen. Onmiddelijk snelde men van alle zijden aan vooral om Z. M. de noodige hulp aan te brengen eenige omstanders maakten zich in hunne verontwaardiging van den dader meester cn niet dan met de grootste moeite slaagde men er inom hem aan de woede des volks te ontrukken. Inmiddels waren de Prins van Pruisen en de minister-president, graaf v. Brandenburg, de mi nister van binnenl. zaken, v. Mantuffelen ver scheidene der hoogste militaire en civiele ambte naren aan het station aangekomen en ontvingen liet berigt dat, naar de uitspraak der geneesheeren, de wonde niet gevaarlijk scheen. Ook alle vreemde gezanten, waarbij de Fransche en Engelsche, kwa men naar het station snellenom naar den toe stand des Konings te vernemen. Het stationsplein werd door militairen afgezet, ten einde den al te grooten aandrang der bijeen- slroomende menigte te keeren, maar aan depots- dammerpoort verzamelde zich eene zeer groote volksmenigte van alle klassen, welke luide hare verontwaardiging over de gepleegde daad tp kennen gaf. Kort daarop kwamen de Koning en de Ko ningin, in een eenvoudige coupékoeis zittende, van het station en reden naar Charlottenburg terug. HH. MM. schenen, hoezeer zigtbaar aangedaan echter opgeruimd en dankten in het voorbijrijden de menigtewelke de lucht van luide hoera's deed weergalmen. De dader, die onmiddelijk in arrest gebragt werd, is een op 1 October 1849 als invalide ontslagen onder-officier der garde artillerie Maximiliaan Jo seph Seveloge genaamd, en te Wetzlar geboren. Hij werd onmiddelijk in het verhoor gebragt. Hier van is niets bekend, evenmin als van de reden, welke den man tot dien aanslag heeft bewogen. De minister van binneniandsche zaken heeft on verwijld, door middel van den telegraaf, aan alle opper-presidenten, regerings-presidenten en militaire chefs van het gebeurde kennis gegeven. Het eerste bulletin, door de Drn. Schünlein Grimm en B. Langenbeck geteekend en te Char lottenburg uitgegeven, is van den volgenden inhoud: »De kogel is aan de binnenzijde van den regter voor-arm binnengedrongen, heeft eene nagenoeg 2 duim lange vleescliwonde gemaakt, en is toen, waarschijnlijk door zijne eigene zwaarte, weder uit gevallen. De beenderen en zenuwen zijn gelukki gerwijze niet aangedaan. De toestand des Konings is voldoende." De moordenaar is een man van nagenoeg 45 jaren, met een langwerpig gelaat cn sprekende trekken; hij beantwoordde de tallooze verwenscliin- gen der menigte slechts met een somberen strak- ken blik, terwijl de wachters hem de handen op den rug bonden. Hij is naar men verneemt een sedert den herfst ontslagen artillerist van de hand werkers-compagnie. Uit medelijden heeft men hem reeds sedert twee jaren nog in dienst gehouden; hij heeft zich herhaaldelijk door zijne opgewonden denkbeelden onderscheiden en dit was ook de oor zaak van zijn ontslag. Hij droeg eene uniform, die men niet weet, hoe hij die hoeft verkregen. Het wapen, waarvan hij zich bediendeis een pistool van opmerkelijk zwaar kaliber. Berlijn, 23 Mei De Koning heeft een gcruslen nacht doorgebragt. De wonde beeft geen ongun stig aanzien en er beeft zich nog geene koorts vertoond, Omtrent den gisteren op het leven des Konings gepleegden aanslag deelen wij nog de volgende bij zonderheden mede: De moordenaar heetgelijk wij gisteren bereids gemeld hebben, Max Jos. Sefeloge, is den 29sten Maart 1S21 te Wetzlar geboren en de zoon van een Compagnie-chirurgijn. Hij werd opgevoed in het militaire weeshuis te Postdam, heeft vervolgens elf jaren gediend bij de garde-artillerie te voet, en is in October 1849 wegens ligchaamszwaktc en periodieke geestverwarring als half-invalidc ont slagen, niet een bewijs tot burgerlijke verzorging en aanbeveling tot aanstelling, terwijl hom 2 thai, maandelijks en andere ondersteuning werd toege kenden zelfs verlof om in de kazerne te mogen wonen. Hij heeft zich vroeger steeds goed gedra gen, doch sedert eenigen tijd kon men aan liern merken, dat hij van een vast ontwerp zwanger ging. Uit de gevonden papieren blijkt, dat hij zicli reeds sedert een paar jaren beschouwde als het uitver koren werktuig voor een aanslag op den Koning, ten einde alzoo eene staatkundige omwenteling tot sland te brengen. Eenigen tijd geleden kocht hij de pistool, waar mede hij de daad pleegde, zijnde een groot ka- valierie—pistool en het is gebleken, dat hij reeds sinds 14 dagen zich in het pistoolschieten had ge oefend. Sedert vijf a zes dagen heeft men hem zien ronddwalen op plaatsen, waar hij den Koning meende aan te treffen; in de laatste drie dagen vond meu hem bijna voortdurend in den omtrek van het station van den spoorweg naar Postdam. Toen de Koning gisteren op den tweeden trap van den stoep gekomen wastrad hij tot op twee schreden van Z. M., hief de pistool op de hoogte van 's Konings borst en vuurde onder den uitroep: Leve de vrijheid 1 De Koning, op het zien van het wapen, had onwillekeurig den regterarin opgehe ven en werd alzoo in den arm gewond. Hij bleef nog eenige oogenblikken staau struikelde en ging op den tweeden trap zitten. Z. M. stond echter weder onmiddelijk op, met de hulp van den adjudant Prins von Croy, riep de Koningin toe, dat hij niet bezeerd was en trad eenige schreden voorwaarts, om zich aan de menigte te vertonnenen deze gerust te stellen; tevens gaf hij bevel dat den moordenaar geen leed moest geschieden. In dezen oogenblik gevoelde de Koning zijn arm warm wor den en het bloed langs zijn band druipen. Zoo ontdekte men eerst, dat de Koning gekwetst was. Hij begaf zich met vaste schreden naar de wacht kamer, waar de geneeskundige hulp werd aangebragt. De graaf von Kanitz was de eerste, die den moordenaar vatte cn hem de pistool ontrukte terwijl hij poogde te vlugten, werd hem een houw toegebragt en vastgehouden, en doer de omstanders bijna geworgd wordende, riep hij nog herhaaldelijk met gesmoorde stem: leve de vrijheid! Hij heeft over zijne daad geen berouw betoond, maar wel over bet mislukken van zijnen aanslag zijn spijt aan den dag gelegd. Hij beeft over de oorzaken, die hem tot deze daad aangezet hebben, geene de minste verklaring willen geven. Men houdt liet er voor, dat hij daartoe aangedreven is door ver meende achterstelling in de dienst. Het verhoor van den moordenaar cn het onder zoek der zaak is opgedragen aan den criininal- raad Scholttke, en wordt met ijver voortgezet. Volgens sommigen zoude onder de in beslag ge nomen papieren des moordenaars een gevonden zijn, hetwelk vele personen compromitteertvolgens anderen echter zou in die papieren geen enkel bewijs gevonden zijn van staatkundige betrekkingen des moordenaars Het eerste verliour, zoo van den misdadiger als van de voornaamste getuigen had aan liet station plaats, in tegenwoordigheid van den Prins van Pruisscn en Prins Karei. Men kan Sefeloge geenszins als krankzinnig beschouwen; hij heeft zich zeer rustig en bedaard gedragen en be paalde anlwoorden gegeven op de tot hem gerigte vragen. Hij had slechts één pistool bij zich, de kogel werd op den trap gevonden en paste daarin volkomen. De boekhandelaar Berends en de letterkundigen Meyer, Streckfusz en Kunowsky, zijn in hechtenis genomen, onder beschuldiging, zegt men, vaneen, onwettige verbinding van staatkundige vercenigin- gen bevorderd Ie hebben. Het dagblad der Ur- wahler meldt de gevangenneming van zijnen re dacteur Bernstein, De papieren van de gearresteerde personen zijn in beslag genomen. Men wilde kort voor den aanslag den drukker Berends en den redacteur Bernstein op het stationsplein hebben gezien, doch na de daad waren zij verdwenen. Niet dan met de groolste moeite kon men den misdadiger aan de woede des volks ontrukken, en moest hem zelfs in een goed gesloten rijtuig onder zwaar kavallerie-goleide vervoeren. De Koningin is zeer ongesteld, ten gevolge van den schrik, dien zij ondervonden heeft. Frankfort, 21 Mei. De hoofden der Fransche socialisten te Parijs moeten over een kapitaal van ongeveer 900,000 fr. kunnen beschikken welke som door bijdragen uit de departementen bijeen- gebragt is. Zelfs naar Berlijn en naar Hongarij. moeten gelden tot opruijing gezonden zijn. Frankfort, 22 Mei. Voor ruim 30 jaren werd te Wiesbaden een moord gepleegd, waarvan in weèrwil der ijverigste riasporingen door do po litie gedaan, de dader niet ontdekt kon worden. Deze, door de wroegingen van zijn geweten ver volgd, beeft zicli onlangs zelf aangeklaagd bet was de broeder des vermoorden, die de volgende ver klaring hoeft afgelegd: «ik ben de dader, ik kali niet leven noch sterven, voor dat ik voor mijne zware misdaad zal geboet hebben; mijn geweten laat mij geene rust, zoo lang de straffende band der guregtigheiü mij niet getroffen heeft." Hij zal eerlang voor het bof vail assises teregt staan. Den 18den werd te Munchen zeker moor denaar, Stopfer genaamd, onthoofd ten aanscliouwe van eene ontzaggelijke volksmenigte, die zich zeer uitgelaten gedroeg, alsof het een feest ware. De teregtstelling ging niet spoedig; eerst duurde het vrij lang voor dat de misdadiger vastgebonden werd, en toen moest de heil! twee slagen doen om het hoofd van den romp te scheiden. Dit schouwspel was zoo akelig, dat verscheidene soldaten, die hel carré vormden, in ilaauwte vielen en zelfs een van de toeschouwers, een metselaar, bij de ont hoofding zoodanig ontstelde, dat hij op de plaats dood bleef. Het beste nog hielden zich hij dit afzigtclijk schouwspel de vrouwelijke toeschouwers, die hel in grooten getale, en zelfs eenige dames, in rijtuigen, bijwoonden. 's CJravcnsBagc, 22 Mei. Naar men verneemt moet dezer dagen Jhr. R. I<. van Audringa do Kempenaer de erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem li voor den iloogen Raad hebben gedag vaard. 's <T4ravcsfthage 9 25 Mei. De kleine Prins Maurits, 's konings tweede zoontje, verkeert in vrij zorgelijke omstandigheden; hij lijdt aan zenuw- zinkingkoortsen met aandoening van de ingewanden. Gedurig hebben er brakingen plaats. Hij wordt behandeld door 's konings geneesheer Iüverard, ter wijl eergisteren de geneesheer Graaf van Rylandt in consult is geroepen ook de heeren Vinkhuijzcn en Tcrwinckel worden geraadpleegd. De Koningin is ontroostbaar. Heden morgen 2!i Mei, is 's Prinsen toestand niet beter on men is ten hoogste bezorgd voor den venleren loop der ziekte. Ctorincliem, 24-Mei, Naar men verneemt wordt voor de regtbank alhier behandeld de zaak van don burgemeester te Alblasserdam, ui" beschuldigd wordt van misbruik van gezag, daar hij mol geweld zon der vonnis van den kantonregtor n huisgezin te dier plaatse uit eene woning zou Imbbea gezet;. Rotterdam, 2ö Mei. Men verwacht, datZ. M. den Koning don 8slen Junij aanstaand" deze stad een plegtig bezoek zal vcreeren. 's Rijks jagt schijnt daartoe alreeds te worden in orde gebragt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1