aarg\ A FRANKRIJK. e ie n e do un\ tëlEH ABONNEERT ZICH: In Ncdcilaiul, bij den Uilyever hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika, bij J. QUINT US, te Albany, en bij G. df. REGT, «o Cleveland Staat Ohio, ABONSIEI&EHTS-FRIJS VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden Franco per post in Nedeiland Voor Noord-Amerika. Franco New-York. VERSCHIJNT Ou Maandag cri Donderdag, ADVERTENTIES: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Advertenti'en kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikiee Iloek van dc SchnilhaveitLc.'f D No. 94. Brieven en Ingezonden st'ïkkeu franco. g. Jadieu liet waarheid is, wat men hi de Zeeuwsche Courant van den lö11"' dezer, dat. namelijk door den Ontvanger der Directe Belastingen te Middelburg, aan de besclirij vings-biBetten, dezer dagen uitgereikt, uitiioodigingei) zouden gedaan zijn, omhel bedrag 'Ier huurwaarde van de door hen aangegeven perceelen to verhoogen met de daarbij aangeduide sommen, ot' wel, voor dit jaar schatting te verzoeken, dan weet men niet, waarover zich meer te moeten be vreemden, over den onverstandigen maat regel der administratiedan over het meer dan uitgeput geduld van de zoo willig op brengende ingezetenen. Duizendmaal en meer is er, en teregt, geklaagd over den druk der Belastingen. Ontelbare verzoeken en smeekschriften zijn opgezondentot verligtiïig van dien druk. leder weldenkende is meer dan overtuigd, dat er door den reeds uilgeputten burger wordt opgebraglwat niet meer verdiend wordt. Ja zelfs de Minister van Financiën heeft erkend, dat liet belastingstelsel wijzi ging, verandering behoeft, lin echter durlt men nog aandringen op vfirhooging. Welk een ongehoorde eischwelk een onmisken baar bewijs van gebrek aan doorzigt en aan kennis van den financiële» toestand der belastingschuldigen 1Of is liet niet aan den onkundigsten bekend dal de grondslag dier belasting gelegd is in een tijdstip, toen nog de goede burger iets geven kon; toen er nog een gelukkige burgerstand bestond, die zenuw van eiken staat, en die hielp bon den en onderhouden zóó vele bonderden als nu reeds werkelijk tot de geheel be deelden belmoren? Beseft men dan niet, dat de huurwaarde der gebouwenzoo dooi de algcmeene kwijning, als door de land verhuizing, aanmerkelijk gedaald is, en dat men van geen huis meer die huur kan bedingen, welke men er vóór tien jaren van bedong? Men ga de straten rond en zie en overluige ziclihoe vele huizen en kamers onbewoond blijven, bij gebrek aan huur ders. Men lette bij openbare verkoopingen op de gebodene koopsommen, en wie ziet dan niet, dat de besle en hechlsle huizen minstens een derde minder verkocht worden, dan voor tien jaren. Fn, heeft men die overtuiging, zoo als ieder die kan verkrijgen, wien het te doen is om waarheid, wat moet men dan den ken van een' maatregel, zooals die te Mid delburgblijkens genoemde Courant, geno men wordt? Is het niet, als wilde men beproeven, in hoe verre het taaijc geduld van de saaije burgers te rekken is, en of het weleven als sommige snaren, mogelijk is, dat de uiterst gespannen koord springt? waarlijk, men moet liet lezen, om te ge kloven. lin nu, wat zullen dc burgers, die aldus aangemaand zijn, doen? Zullen zij maar zoo zoetsappig en onvoorwaardelijk ■aan die invitatie voldoen? Of zullen zij hunne panden en perceelen laten schatten voor het jaar lss%s5i? Kiezen zij het laat ste, dan kunnen zij van nu af aan wel op de vingers tellen wat de uitkomst der som zal wezen. Wie. die maar eenigzins den gang dei- tijden en gebeurtenissen nagaat; die weet, dat de Natie in zoo menig opzigt te ver geefs, en ook sedert 1948, op vele goede instellingen en vervulling van beloften wacht, wie moet. zulk een maatregel niet hoogelijk afkeuren en zich over het onstaatkundige er van verwonderen? Ilapert het dan den uitvaardigers van zulke uitnoodigingen aan opregte wehncenendc raadgevers, alvorens zij met zulke onhebbelijke klompen zich op zulk glad ijs begeven? 11 pt schijnt ten minste aizoo, en wij kunnen daarom de zoodanige» niets beters loewenschen, dan, vóór het doen van zulke invitalie's, den vinger in den grond lesteken opdat zij weten, in welke aarde zij zulk zaad strooijen. Goes, Mei 1850. ingen ENGELAND. Londen, li Mei. Ingevolge een officiële op gave onlangs medegedeeld, bedroegen de gezamen lijke uitgaven der maatschappijen tot het verleenen van onderstand in Ierland, gedurende het vorige jaar 2,177,030 fr. Met die som werden 932,284 behoefligen in de werkhuizen en 1,210,482 behoef- tigen buiten de verschillende gestichten ondersteund. Voor ongeveer twee en twintig jaren vertrok uit Berlijn een jeugdig doch bekwaam juwelier', genaamd Maurice Berlijn met eene kleine som geld, naar Londen, boor zijne kundigheden en onvermoeiden arbeid maakte hij aldaar fortuin hij liet zich tot Engelsch burger inschrijven en werd hof-juwelier. Dezer dagen kwam hij te Londen te overlijden, kinderloos, doch een fortuin achterlatende van 2 millioen ponden sterling. De collaterale erfgenamen vier broeders en eene zuster, allen te Berlijn geboren en aldaar woon achtig eischten zijne ei ilating maar de Engel - sohe reglbanken weigerde hun de uitkeering, omdat de nalatenschap bijna geheel bestond uit huizen en landgoederen en do wet den vreemdelingen niëL toelaat vaste goederen op Engelsch grondge bied te bezitten. Te vergeefs boden de erfgenamen aan, om zich tot Engelsciieii te doen naturaliseren. Men antwoordde hun, dat zij vreemdelingen waren op het oogeuhlik van het overlijden huns broeders, en dat hunne naturalisatie geene terugwerkende kracht kon hebben. Alzoo zal dc rijke erfenis van den juwelier Berlijn, krachtens de Engelscbo wetten, aan de koningin overgaan, dat is aan den staat; maar men verze kert dat H. M., overeenkomstig het bestaande gebruik ten deze, besloten heeft aan dc erfgena men, bij wijze van schadeloosstelling, cenc som te doen uitkeeren. Heden morgen wierp zich iemand, oud 40 jaren, van do kolom hij het park St. James af. Hij viel met het hoofd op de steenen en stierf onmiddelijk. Uit eenige papieren, die hij bij zich droeg, ontdekte mc.-idat het was zekere Henry Stephan, eerste hoornist aan het Queens Theatre; men schrijft dien zelfmoord aan verstandsverbijs tering toe. Te Liverpool werd dezer dagen een katoen spinner in hechtenis genomen, met name William Threlsail, beschuldigd eene groote menigte valsche wissels in omloop gebragt te hebben. Na de voor- loopige instructie in die zaak, is er bevolen her» voor de assises te doen teregt staan. Ingevolge loopcnde geruchten, zou hij voor meer dan 00,000 francs valsche stukken in omloop gebragt hebben. Parijs, 14 Mei. De verwachting der democra ten dat zich in de departementen een onrustige geest zou openbaren, schijnt, gelukkig lot dusver niet vervuld te worden. Slot name verzekert men, dat de onlusten te Crcusot van weinig belang zijn geweest. Wel is waar blc-en de werklieden bij hun besluit, om niet te willen arbeiden, maar men koesterde gceue ongerustheid over de uitbrei- king der beweging. Men maakt echter de opmer king, dat juist de organen der regering de zaak eerder erger dan geringer hebben voorgesteld dan zij wezenlijk was. Zoo hebben ilePaln'e en do Coti- stitutionnel berigten medegedeeld, welke bijna aan een volslagen opstand zouden doen denken. Zeer veel opziens heeft de maatregel van den minister Baroche gebaard om aan den lieer Bon 16 zijn patent als drukker to ontnemen. Deze maat regel heeft ten gevolge gehad, dat de dagbladen la Rtipublique, la voix du Peuple en I' Estafette niet in het licht hebben kunnen verschijnen. Als reden van dezen gestrengen maatregel geeft inen op, de veroordeeling van den heer Boiilé, omdat hij den 13den Junij een beroep op het volk heeft laten drukken. Zooals men weet is de heer Boulé de zelfde, wiens werkplaats destijds werd geplunderd en welke bij die gelegenheid eene schade geleden heeft van omstreeks 80,000 frares. Men verzekert, dat do hoogo geestelijken, welke tegen de wet op het onderwijs gestemd zijn, ook getracht hebben deze oppositie door den Paus te doen bekrachtigen, doch niet geslaagd zijn in deze hunne poging. Pius IX moet namelijk ge antwoord hebbendat hij wel is waar niet inge nomen is met die wetmaar dat hij de bisschoppen uitnoodigt hunne hulp aan de regering tot de uitvoering van de wet niet te ontzeggen. Er is een gerucht in omloop, dat de bezet ting van Parijs op 143,000 man is gehragt en dat sommige openbare gehouwen des noodigvoorloo- pig tot kazernen zullen worden gebezigd. Dc minister van oorlog heeft eene circulaire aan dc- commandanten der militaire division ge zonden, om hunne aandacht to vestigen op het in dienst treden van lieden, die in last hebben om onder het leger den geest dor muiterij te pre diken de lezing der anarchistische geschriften te bevorderen, cn zich alzoo een kern te vormen, waarmede zij ingeval van botsingen tot den vijand zouden overgaan. Deze lieden ontvangen van de Socialistische kas eene bezoldiging van 73 cs. daags, cn zijn kenbaar aan een teeken beslaande in eene tatoeëring, voorstellende een driehoek met roode muts. E-srMserscIie ©reuzen, 13 Mei. Sedert de verkiezingen van 5 Mei is in het kanton Bern de wrevel der radikalen over de ondervondene teleur stelling zeer hoog gestegen, en zelfs Is het inde straten dier stad tot dadelijkheden gekomen tus- schen leden dezer partij en hunne tegenstanders. Bij de zarnenscluiüngen die van weerszijden plaats hebben, hrfien de liberale conservaliven den kreet van leve Bern! de radikalen dien van leve Nassau] aan, omdat de beide professoren Sn el I die sedert meer dan 30 jaren do leer der radikalen trachten ingang te doen vinden uit Nassau afkomstig zijn. Men is zeer bevreesd voor eene bloedige hotsing, NEDERLAND. Amsterdam, 13 Mei. Eergisteren zijn de uit gevers der onderscheidene dagbladen, binnen deze stad verschijnende, zoo als het Algemeen Handels blad, de Amslerdamsche Courant, de Tiji cn de Hydra, en ook naar men zegt, een buek- verkooper, voor den regter-commissaris geroepen, ter zake van het plaatsen van berigten of adver tentie», betrekkelijk vreemde loterijen, waardoor dus ons berigt in onze courant van 12 Mei jl. wordt bevestigd. Bidder en Kieuwcdiep11 Mei. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. is alhier ten huize van den heer J.F.Manikus, Juwelier, Goud- en Zilversmid, een stoute en belangrijke diefstal gepleegd. Uit de voetstappen, die des morgens in den tuin zigthaar waren is liet gebleken dat de daad door 2 of meer personen-is bedreven. Na over de schutting in den tuin te zijn ge klommen, hebben de dieven eon ruit uiteen raam van de daaraan belendende werkplaats gesneden en zijn door die opening in dezelve gekropen. Vervolgens hebben zij het paneel uit de deur die gesloten was gesneden waardoor zij zich den toegang tot de winkel hebben verschaft. Hier hebben zij voor eene waarde van wel f 7000 aan juweelen en goud ontvreemd, op eene brutale wijze, daar zij zelfs eene kaars uit de werkplaats mede genomen en aangestoken hebben om behoorlijk te kunnen zien. Niettegenstaande de ijverige nasporingen heeft de Policie de daders nog niet kunnen ontdekken. 's Eïeréogemfooscladen 14 Mei. F. van der Wijst, schaapherder teüden, die, zonder eenige opleiding genoten te hebben houten beelden sneed, welke een bijzondcren aanleg voor de beeldende kunsten toonden, ontvangt thans onderwijs aan de Akademie voor Schoone Kunsten te Antwerpen. Bij de plegtige prijsuitdeeling den 28 April aan dl.1 school gehouden behaalde hij met groolo onder scheiding den eersten rang; under toejuiching van de aanzienlijkste ingezetenen der stad werd hij door den Gouverneur der provincie inet het eereluof be kroond; eenige dagen vroeger was hij reeds na mens de stad met eene serenade vereerd. 's MertogezzboseSa, 13 Mei. He-Jen werd door het provinciaal geregtshof van Noord-Braband uit spraak gedaan in eene zaak, welke vooral, ten opzigte van de personen der beklaagden, merk waardig mag genoemd worden. Zekere Hendrik Appelsoud 30 jarengeboren en wonende te Rotterdam; 2." Alexander van der Star, oud 30 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te Her wijnen; 3,° Johannes Gentenaar, oud 28 jaren, geboren te Utrecht, wonende te Rotterdam; en 4." Jan Voorthuizen, oud 2i jaren, geboren te Leiden, wonende te Rotterdam, hadden te regt gestaan als aangeklaagd van opiigting, door bedriegelijke en listige kunstgrepen, den lust tot spelen bij niet minder dan zes personen opgewekt, cn door het spel, Russisch jassen genaamd, die personen óf geld óf zilveren horologie en broekstoQeu te hebben afgezet, te Oost-Souburg (prov. Zeeland). De be klaagden, welke hij arrest van het Hof van Zeeland, bevestigende het vonnis der arrend.-regthank te Goes, tot eene strenge straf, wegens recidive waren veroordeeld, werden, uit hoofde van vernietiging van genoemd arrest door den Hoogen Baad, ver wezen naarh t prov.-geicgtshof van Noord-Braband, en door hetzelve, op requisitoir van den procureur- generaal, van alle regtsvervolging ontslagen, omdat, hoezeer het ten processe bleek, dat de beklaagden allerlei listige middelen hadden aangewend, nin dn personen tot het spel uit tc lokken, echter gceue enkele omstandigheid aanwezig was, waaruit zoude resulteren, dat zij het spel zelf valsch of bedrie glijk zouden hebben gespeeldterwijl hetzelfde hof onlangs in eene zaak tegen dezelfde personen, wegens hetzelfde feit onder nagenoeg dezelfde omstandigheden te regt gesteld, nok dezelfde he- slissing heeft gegeven. De reeks van crimi nele. en correctionele veroordeelingenwelke cic twee eerste beklaagden, zoowel ve r den burgerlijken als militairen regter, reeds in hunne prille jeugd, hadden ondergaan, maakten oenen diepen indruk, cn schilderden in heldere kleuren het verderfelijke levenspad, hetwelk zij hebben bewandeld, 's ©raveaSsage13 Mei. Heden Is voor don Hoogen Raad, kamer van strafzaken, behandeld de zaak van P. de Loozk, drukker en uitgever van den Zicrikzccschen Nieuwsboderequirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal ge regtshof in Zeeland, van 23 Fcbruorij jl,, waarbij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1