Beste Scfarijfinkt. BESTE SCMIJFIMT. NEDERLAND. Verscheidenheden. Dat een ieder profltere! is de minister van financiën niet voornemens dc yooistellen der baYikcommissie in hun geheel aan te nemen. Frankfort, 11 Mei. Uit Mannheim wordt geschreven dat aldaar eene buitengewone leven digheid hoerseht, ten gevolge van de vele land verhuizers, die dagelijks uit alle deelen van Zuid- Duitschland aankomen en den Rijn afzakken, om' zich raar Noord-Ameiika in te schepen. De i agenten der expediteurs doen zeer goede zaken. Daarentegen klaagt men zeer over het verval van de vroeger zoo levendige scheepvaart tusschen de Nederlanden en Mannheim, zelfs die met Keuien is merkelijk afgenomen. Als oorzaak hiervan noemt men den tegenwoordige!) staat van zaken in Baden, alsmede de invoering van het nieuwe Zwitsersche tarief. Men beweeit dat Beijeren voornemens is uit het Duitsche tolverbond te treden, ingeval het door Oostenrijk ontworpen algemeen stelsel van handel en tollen niet tot uitvoering mogt komen. Zwitsersche Grenzen, 10 Mei. Bij de ver kiezingen voor den grooteu raad van het kanton Zurich heeft wel is waar de radicale |>artij de meerdeiheid gehad maar de liberale behouders hebben eene aanwinst van 8 stemmen verkregen. Het gerucht van het uitbarsten van onlusten te Freiburg heeft veel ontsteltenis te weeg gebragt maar het bleek weldra, dat het schutgevaarte, hetwelk men gehoord had slechts vreugdeschoten waren geweest over de tijding van het terugkecren des Pausen naar Rome. In het kanton Bern neemt de ontsteltenis der radicalen over den voortgang der liberaal behoudende partij toe. In Het kanton Geneve is eene nieuwe scheuring tusschen de radicalen en de socialisten op handen. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad zullen de socialisten alleen voor hunne kandidaten stemmen, daar die der radicalen hun niet radicaal genoeg toeschijnen. Herkwerve, 11 Mei. Heden vierde binnen deze gemeente hun 25jarig Huwelijks-feest, de Wel Eerwaarde zeer Geleerde Heer D.3 Hendrik de Graap, sedert 25 jaren Predikant dezer gemeente, en zijne echtgenoot Mejufvrouw P. Knip. Alge meen was de belangstelling der ingezetenen in dit voor hunnen ceachten Leeraar zoo dierbare feest; eene belangstelling die zich door het uitsteken der vlaggen en het plegen van vele gepaste vreugde bedrijven zoo onverzocht als onverwacht openbaarde, en welke de waardige Evangeliedienaar zich in de eigen stond op nieuw toonde dubbel waardig te zijn. Immers terwijl Gemeente-en Kerkeraad Vrienden en Bekenden zich om hem verzameld hadden, had bij, in't midden der blijdschap, en geheel daardoor verrast, het woerd van den Gruoten 3Ieester »Mij hebt gij niet altijd bij Umaar de armen hebt gij altijd bij Uniet vergeten. Op zijnen last en voor zijne rekening werden ook de aune leden der Gemeente in het Dorpshuis gul en fees telijk. op Brood. Kaas en Wijn onthaald. Moge hij nog lange de vreugde des levens genieten die zoo te midden derzelve den minder beweldadigden broeder niet vergat, maar ook hem in zijn genot deelen liet en moge Kerkwerve's gemeente met haren geliefden Leeraar en zijne brave Gade, na een ander vierde eener eeuw ook de Gouden Brui loft vierenziedaar wal de leden der Gemeente uit voller hart wenschen. GEM E i\ G DE DE lil GT E N Het bezuinigen wordt in den Haag zuinig in gevoerd voor de elf monden, die voor het vierde koningje zorg moeten dragenwordt reeds zorg gedragen, dat die monden goed open kunnen blij ven. Gestolen voor f 7000 aan juweelen aan den Helder. Oostenrijk beeft van Rusland de rekening tv huis gekregen voor de geleverde Russen, die door de Hongaren doodgeschoten zijn geworden; het totaal bedraagt f 7.4-00.000,00 Nederl. geld. Door een slum mensch is beweerd geworden dat de regendroppelen tranen zijn, die de Engelen schreijen over de gruwelen, zoo vele eeuwen ge pleegd door trotsche koningen en snoode hove lingen. De naaldridder, die in den Donau het vak van doopen uitoefende, is reeds door de po- licie in beslag genomen slechts 19 zondaars heeft hij de zonde afgewasschen. Zijne Majes teit zal op 11 Junij met de Leidsche studenten maskerade houden; te Zierikzee is het maskeren op straffe van 50 stokslagen verboden geworden. De koning van Spanje zal opslag krijgen, zoodra zijne vrouw een levend kind zal hebben gebaard. In Hullaod moet zich eene bende dieven op houden. In 't kabinet des konirigs heerscht groote vreugde, doordien van Rappart ridder ge worden is van Olaf. Het loopsche en praat achtige Keetje te Sommelsd. is van eene thee—visite bij P. D. verdwaald geraakt in een BosOok te Dreischor za! eene 60jarige dito verpast worden aan een horendrager.Te Sneek heeft eene kip 4 eijeren gelegd buiten het gewoon formaat. Aldaar is eeü paard overleden in wiens ingewanden een steen is gevonden, ter zwaarte van 5 halve Nederl, ponden. Dominé Tijssen te Harich, beeft yoor *t vrouwen-Parochi bedankt. Te Weenen 's er groot gebrek aan contanten en overvloed aan ridders. ln Engeland zullen de boeren eene ver mindering van lOpct. op hunne pachtsommen wor den toegestaan. In den Kerkelijke» Staat zal eene Nederlandsche belasting in praktijk worden gebragt :van de paarden, koeijen knechts meiden en varkens zal den keizer gegeven moeten worden dat des keizers is, niettegenstaande er geen staart aan is die hem toebehoort. ln Duitschland is men ook begonnen met te visschen naar klinkende munt. om de Chinezen in den Hemel te koupen terwijl het grootste gedeelte van Duitschlands be volking nog mot de varkens op één bed slaapt en nog uit één' bak schaft. Op last van den Opper-Kamer- hecr van de Koningin van Engeland moet Hare Majesteit den 15 Mei verjaren en dan kan zij het eiland Wight gaan bezoeken. De Lombar- dijers hoe uitgeplunderd ze ook zijn moeten bin nen 14 dagen 150 utillioen livres tellen, in handen van Kadetzky. De Parthen deden eertijds wijzer; die kapten Grassus het hoofd af en goten zijnen mond vol gesmolten goud ten einde zóó zijnen gouddorst te verzadigen. Van IJall heeft te zien geweest op de Haagsche kermis.Onder Dreischor is een wit spook waargenomen. Pater Roothaan bevindt zich te Rome. Rei je de pronkster en haar kameraadje van den waschbleek te M zullen zich in hun plan bedrogen vinden daar hun geheim, om met de Pinksterdagen en nachten uit te gaan ontdekt is. 8 Kippen met een haan en een andere haan met 3 kippen op den stads wal le Zwolle door de ijverige policie kruijende gevonden, hebben hunne bazen, een olieslager en een koopman, boete en kosten veroorzaakt. Proces verbaal- citatie- requisitoir- vonnis-expeditie- insi nuatie- extract-sommalie- commandement— arrest- het pleizier van kippen te hebben. Geboren te Midwolda een ram met twee koppen. 4 ooren, 2 oogen, 4 pooten, 2 staarten waarvan een als van een haas het kon goed zuigen, maar de boer heeft het wanschepsel van schrik van kant gemaakt- Ook is te Tjamsweer (Gron.) eene koe verlost van een kalf met 2 koppen en dubbele ooren. Dat zeldzaam voorkomend dierzegt de Zwolsche G, LXX: 38 is onder de geboorte gestorven. De belangstelling, 200 algemeen gevoeld voor het lot onzer landgenooten, die zich aan den druk des vaderlands onttrokken hebben, om in Noord- Amerika een beter lot te zoeken, doet ons het volgende mededeelen uit bet officieel verslag van Ds. WlJCKHOFF, van een bezoek in Mei en Junij 1849 aan de Holland.-che koloniën in Michigan en Wisconsin. «De stad Holland en hare omstreken bevat 225, Groningen 30, Zeeland 175, Drenthe 45, Vriesland 09, Overijssel 35 en Graafschap 50 huizenhet welk, gemiddeld vijf zielen voor eeri huis rekende, de bevolking over 3000 zielen maakt. De oppervlakte van het land, hetwelk ik ver ondersteld had zeer «ffon te zijn, is aangenaam, afgewisseld met heuvel en da!, meer en heek. De rivieren worden ondeihouden door groote cram ber rie moerassen, welke, van hunzelve met fonteinen vo/rzien zijnde, helder en gezond water opleveren. Ik zag grene landerijen welke niet gemakkelijk droog kunnen gemaakt worden, ten einde dezelve uitmuntend voor het winnen van hooi te maken. Het is eene opmerkelijke beschikking der natuur, dat langs de verschillende rivieren van Michigan, uitgebreide streken natuurlijke weiden zijn, welke overvloedige zomer-weiding en hooi voor den wiu- ler aanbieden. Indien de gesteldheid van het bosch een geschikte aanwijzer van de hoedanigheid des lands is,- op. hetwelk het hout groeit, dan is de grond van de allervruchtbaarste soort. De boomeo zijn verbazend voor iemand die aan de Hudson- rivi.-r woont. Ik heb menige eiken boom gezien van twee tot drie voet in diameter, zoo regt als een pij 1 en-eenen stam hebbende van 72 tot 96 wet lang. Kr zijn duizende witte pijnboomen, welke van twee tol drie duizend voeten duimsplanken zul len opleveren. Ik mat de stomp van een eiken boom op 6 voet diameter. Drie mannen (Ik was er een van) konden de toppen onzer vingers slechts even aanraken, rond een ouden wilden vijgen boom. De allerschoonste suikei-büumen groeijen op da zware gronden. Zware noten-, mast- en wilde keisenboomen, alle van grooten ornvangs zijn in overvloed en in vele gedeelten hemlock, van de schoonste evenredigheid. Overal waar het land genoegzaam bebouwd is, is de tarwe over heerlijk, weelderrg-in groei eu rijk in kleur. Aard appels en rapen van de beste soort zullen dit jaar overvloedig zijn, en misschien ook ludiaansch koren. Da vooruitzigten van lanobouw zijn vul hoop en verwachting. De harten des volks juichen, te midden van al hunne ontberingen in de goed heid Gods, die hun zulk een goed laud en zulke groole vorderingen geschonken heeft. De heugelijkste zaak moedigt het volk verder aan. Uit de donkere kleur van het water in de ri vier en in de Lake, werd opgemaakt, dat de woonplaats ongezond zoude zijn, daar het scheen, dat het water voortkwam uit eene met groeihare stol' diep opgevulde» grond, of te ontstaan van vuilachtige moerassen. In het eerste jaar scheen deze droevige gedachte aanmerkelijk verwezent— lijk te zijn, want niet weinige werden ziek en eenige stierven. Maar even zoo spoedig als het volk gevoeglijk gehuisd werd, verdween deze vrees geheel, want de kolonisten genoten weldra over het algemeen eene buitengewone gezondheid. Ge durende mijn bezoek zag of hoorde ik niet van een ziek mensch, dit is te meer beslissend, daar deze lente buitengewoon nat is geweest en op al de loge gronden meer of min water staat. De vroege ziekte werd welligt veroorzaakt, niet door ongezondheid van klimaat of lucht, maar door blootgesteld le lijn aan de guurheid van het weder en de behoefte aan een voedzame spijs. Misschien moest ik hier melden, dot de kolonie buitengewone natuurlijke voordeden heeft. Er is eene waterkracht aan de Blacltrioierwelke twee zaagmolens in beweging brengt en bij welke spoedig een korenmolen zal gevoegd worden, en op andere punten kunnen dakspannen en lat— factorijen en al wat waterkracht vereischt, wor den bijgevoegd. Ook is er naauwelijks op de geheele aarde eene schoonere haven voor allerhande schepen, dan de Black Lake. Zij is omtrent 5 mijlen lang en van mijl tot l'|, mijl breed, en heeft binnen 20 voet van het Stads-strand eene diepte van 7 tot 20, 30, 50 en zelfs 80 voet. Gelijk al de rivieren aan den oostelijken oever, wordt hate uitwatering verhinderd door de zand banken van de Lake Michigan, doch laat eenmaal een kanaal en eene haven gemaakt worden, en het is de algemeene opinie van alle onpartijdige personen dat zij de verkieselijkste haven en ovcrwinterings-plaats zal zijuaan de geheele westzijde van het schiereiland. Voor een duizend dollars kan eene pier en plank road gemaakt worden van 560 yards, het welk den handel onmiddelijk tien- of liundervoud zal vermeerderen. Eenige bouwkundigen van liet algemeene guuvernement zijn nu op de Lake, ne mende een naauwkeurig plaatselijk overzigt van hetzelve en van de Lake Michigan aan deszelfs mond. Kolonel Bowes, een ervaren heer en voor naamste van partij, sprak allergunstigst van de schoonheid en gemakken van de Lake en haven. Een ondernemend heer heeft pas een' stoom— zaagmolen geëindigd en in werking gebragt, welke de logs (boomstammen) uit de Lake trekt, en goede zaken maakt. Er is door een gezelschap een windzaagmolen gebouwd, welke goed werkt en bij eenen gewonen wind zes zagen drijven kan. Er staat eene leer- looijerij gebouwd te worden, welke overvloedige boomschors in den omtrek zal vinden, en binnen de grenzen der stad is eene scheepstimmerwerf, op welke alle soorten van vaartuigen zullen ge bouwd worden, waartoe de levende eik voor de rompen en voor de planken, en de prachtige pijn- booinen voor masten en sparren in het gezigt aan de oevers van de Lake zijn." liTGBBOlTSaiTa STTTZZEITT Mijnheer de Redacteur I In uwe Courant van Donderdag 2 Mei II., las ik een artikel over den Landbouw en Veeteelt, geschreven door een zich noemenden Vriend des Landbouws, dat mij in menig opzigt weinig beviel. Wanneer men dus over Landbouw en Veeteelt als het ware extripode durft te schrijven voor het publiek, dan dient men we! te weten, dat het 7.00 gemakkelijk niet gaat om goede landbouwers te vormen als Mijnheer de Vriend des Landbouws meent; vooral als hij op eene wijze te werk gaat zooals ik uit zijn schrijven opmaak, dan zou hij veeleer den landbouwer van de onderrigting van deskundigen afschrikken dan daartoe opwekken. Vooral de Landbouwkundige Commissiën bjj den landman in verdenking te brengen, alsof deze niet wisten le onderrigten, is volgons mijne opinie, geen geschikt middel lot verbetering derzelve, te meer daar zij hare zorgen reeds uitstrekt uver de school jeugdom door haar geschikt te onderrigtende vooroordeelenwelke nog maar al te zeer onder den landman heerschen, uit te roeijen. Verder spreekt hij nog van voorbeelden en voorschrilten door soidisant-landbouwkundigen gegeven, die slecht zouden uitgevoerd worden; waar hapert dat aan? Immers aan de landbouwers zeiven, die niet in staat zijn te begrijpen, derhalve veel minder goed kunnen uitvoeren. Eindelijk sluit hij met eene spreuk: die goed onderscheidt, goed leest, dat wie goed leert zal moeten zijn, welke spreuk ik vriendelijk verzoek dat hij op zichzelven toepasse, gedachtig aan de spreuk: Medicijnmeester genees eerst u zehen enz. L'ami des Agriculleurs. ADVEUTENTIEiV. Getrouwd: S. van den BERG, W'z., Zierikzee, het den 15 Mei 1830. M. C. PLAATING, Heden overleed, mijne geliefde Echtgenoote KLAZINA MARIA SEPTER, in den ouderdom van 24 jaren; na eene eclilverbindtcnis van 17 maanden, laat zij mij een kindje van 7 maanden na. Kloetingr, ABR. de HEER den 13 Mei 1850. Men gelieve deze Algemeene kennisgeving ooli als Bijzondere aan le nemen. Mogt ik, nu aclit dagen gelden, het bijzondere voorregt genieten, met mijne luisvrouw LENA FATSOEN, in eene gewenschte gtondlieid' ons Vijftigjarig Huwelijksfeest tivieien heden behaagde het de Almagtige haar ia eenè ziekte van slechts weinige dagen, in dei ouder dom van ruim 69 jaren, door den dood vi, mijne zijde weg te nemen. De hoop haar eeniaal jn hetero gewesten te zullen wederziendoemijne en mijner kinderen droefheid over haar velhei den lenigen. BrouwFiisuAVENPIETER BAKKEI den 14 Mei 1850. De ondergeteekenden belast mee liquidatie der zaken van de Erven J. vin e VELDE OLIVIER, verzoeken beleefdelijk diegeri welke het door hun aan d>' Erven voornoeï verschuldigde nog niet voldaan hebben zul zoo spoedig mogelijk en althans vóór of op de 15dt° Junij aanstaande, ten Kantore van een hun. ner te willen doen. Zierikzee, den 15 Mei 1850. J. J. ERMER1NS. J. F. SCHUUKBEQUE BOEIJE. Op aanstaande Hingsdag avon d zal. ten huize van de Wed. J. H. tl. KORTE, GI3SPEEI.Ö worden, en verkrijgbaar zijn: Helderwijn, Aalbessenwijn Likeuren, Belooft eene goede en zeer civile bediening, ËMTRÉE VRIJ. Bij li. ff. glEPMAW, In de Ganzen- poortstraat, te Goes, is onr cumptant geld, te bekomen: Deze Inkt is uit de beste grondstoffen zamengesteld van een Helder Zwarte kleur, wordt nimmer rood en beveelt zich voortdurend aan ook om te gebruiken met Stalen Pennen. De aanvragen moeten franco geschieden, terwijl de kruiken, flesschen en vaatjes in rekening wor den gebragt. PSMZËH: 1' kwaliteit f 0,20, 2e kwaliteit/' 0,15 p. Ned. kan. 323?' Deze Inkt is dezelfde als die, welke hij P. M. SMOLDERS, te Goes, verkrijgbaar is. Want nog slechts uiterlijk heden en morgen zal men zich Kunnen voorzien van solioe, net bewerkte en naar dfn la?tsten smaak errraakt ZOMER-HEEREN-KLEEDOGSTFKKEN, die tot buitengewone LAGE SPOTPRIJ Z EN uitverkocht zullen worden in het Nieuwe Lo gement van Zeeland bij Mejufvrouw de Weduwe SWARTS. Faasse en Zoeters KIËHIËW te KOOPvan 2- en 3jan'ge ftlËËDEbij JOOST FLOHIL, te Oosterland. Terklaring van een bij liet Nederlandsche le ger gedieud hebbeud soldaat, die de slag van Waterloo bijwoondegenezen zijnde door de zalf en pillen van Holloway. Ik ondergeteekendc J. de Swart, verklaar opentlijk dat ik door de zalf eu pillen van Holloway ge nezen ben van onderscheidene open wouden welke haren oorsprong hadden in vroeger bij den slag van Waterloo ontvangen en toenmaals slecht geheelde blessures. Elk jaar was ik gedurende ecnigen tijd niet zware pijnen bed legerig. Thans beu ik sedert twee jaar volmaakt wel- vaiende ten gevolge van het gebruikeu der zalf en pillen van Holloway welke mij binnen eeu korten tijd hebben hersteld en uit ec-u gevoel van erkentelijkheid geef ik dit getuigschrift. Lent aan dc Yossepels, bij Nijmegen, den 4 Oct. 1849. (Was get.) J. de Swart. Zijn op franco aanvragen a Comptant le bekomen bij B. van ASPEREN VER VENN li Apotheker ie Goes, J. STRAATMAN, hoofd depothouder te 's Ilertogen- hosch alsmede le Londenp Strand 244 Holloway's Etahlisscment. Een ongehuwd persoon, welke zich gaarne in een Stad of Dorp ia eene betrekking geplaatst zag en bewijzen van trouw en eerlijkheid kan produceren, biedt zich daarom aan als WltfKEEBEDIEKDE, zijnde het hem óm het even van welken aard dezelve zijn megt. - Reflecterende» worden verzocht, zich met franco brieven te adresseren onder letter N. bij den Uilgever dezes. Th ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. »e LOOZR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2