Donderdag N» 1850. ;en langs dezen '3ti allen, dje (vaardigen da» heid hunner SEWItJISt}, gegeven en laarad hebben. ij', BAKKER 'AÏSOEN, .TA1XIXG, 1 beekman, I de HH. bc-[ wederom ten j ihts, uiterlijk t zal zijnmet nenl gemaakte STUKKEN, •Jassen en .Pakkets, - en £tof- i alle moge- J tot buitenge- w uilen worden, ig ten zijnen! f' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. MEN ABONNEERT ZICR lu Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren e:i Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, le Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. ASONHENEEKTS-PBHS voor beide uitgaven. Voor 3 maandent ,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York.Dollars 1,10. VERSCHIJNT Oi> Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES: 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advortenliën kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriktec Hoek van dc Schuilhaven, Le!i- 3, No. 9-4. Brieven en Ingezonden stekken franco. iv». ©si. ie. Jaaa'ff. JBoor liet inval Benei PINKSTERFEEST, .1 <Se Bfieiawsfooale van Maandag 20MeI? p Xaturdag avond worden uitgegeven, let inzenden der Advertentien kan ge schieden tot Satunlag morgen elf ure. ige werking der van een Iton leed sedert eren aan beide geneeskundige le verzweringen nantiden was zij i besloot zij de en dit uitmun- iderciis waardige waren alle liare t gebruik barer is mei veel heid cue mijlen RIJZEN van ƒ15.30 ƒ23.50 15.90 - 23,90 bekomen bij te Goes, te 's llerlogen- lolloivay's naar dfi Meestoof zich aan le Tide Meestoof, aand. nen ©ROffl- luf te Outlt liening ver met over- J), bekwaam- mco brieven der. bij den Oude Tonrji. MAKEKS- WERS, Mr. I-DIENST- (gever dezes. hinder oudwclko ZE. VN P. LOOZE SCHUW BEDRIEGT. Een oud spreekwoord zegt te regtde tijd leert menschc.n kennen. Er is wel nie mand, die eeuigen beduidenden omgang niet zijne rialuurgeuooten gehad heeft, die de waarheid dier spreuk niet bevestigd heeft gezien. Jammer maar. dat meestal die waar heid niet veel stol lot roem en blijdschap geeft, en dat hel voor vele meuscheu beter zou zijn geweest, indien de tijd hen niet had keren kennen als de zoodanigen, die zij ge bleken zijn te wezen. Aan den anderen kant evenwel is het ook waar, dat de tijd menscheu heeft doen hoogachten en eerbie digendie vroeger beklad werden met on deugden en bedoelingen, welke gebleken zijn hun eigendom niet le zijn. Eene andere spreuk, daaraan gelijk, en waarschijnlijk het uitvloeisel vau de eerstge noemde is deze het is niet alles goud wat er blinkt. Dit toegepast, op vele meuscheu, die door de herziene Grondwet nu eene plaats bekleeden waaraan zij vroeger niet dach ten, doet ons levens zien, dat de Neder - laudsche Natie bij de reglslreeksche ver kiezing niet dat gewonnen heelt, wat zij zeker meende te zullen winnenof althans, dat zij in de uitkomst bedrogen is. Daar door toch heeft zij gemeend, dal men, bijv. niemand lot Lid der Eerste en Tweede Ka mer van de Stateu-Generaa! zou zien geko zen, die niet ruiterlijk voor zijn gevoelen zou durven uitkomen, wanneer het belang des volks zulks vorderde; terwijl van ach teren blijkt, dat uit die Kamers z.ulken zijn teruggestooleu die manmoedig voor hunne overtuiging uitkwamen op een tijdstip en onder omstandigheden, waarin velen door den wind gingen. Wij achten dit voorwoord niet ongepast bij de beoordeeling van hetgeen wij in de N. Rotterd. Courant van den 13Jc° dezer n.° 112 vinden vermeld, onder de rubriek: Fereenigde zitting der beide Kamers. VOOGDIJSCHAP. Wij vinden daarin vermeld dat men alleen uit besef van pligt is overgegaan lol de beoordeeling van personen, voor de voogdij des troonopvolgers voorgedragenen bij ge volg: of die personen, die aanzienlijke Ne derlanders werkelijk aide vereischten bezit ten, die hen tot voogden des minderjarigen konings geschikt makenvoor het onver hoopte geval, waarin de wet moot voorzien. En nu, wat heeft dat besef van pligl in de beoordeeling der personen bij sommigen jiitgewerkt? Schaamte bedekt ons, als wij lezen, dat in drie der al'deeliugen zich een niet onaanzienlijk getal leden bevond, die zich omtrent de voorgedragen voogden niet hebben uitgelatenen dat sommigen zelfs bepaaldelijk verklaardendat zij voor dat stilzwijgen voldoende redenen hadden die zij echter niet ineenden te moeten openbaren. Jndien het waarheid is, dat men uit piigtbesef tot de beoordeeling van personen, voor die voogdij voorgedragen is overge gaan, wat dan kan zoo velen van dat piigtbesef hebben teruggehouden? Eéu van beidenof het was pligt die personen te beuordeelenen voor dat oordeel uit le komen, of het was geen pligt. In het laatste geval vervalt elke bedenking: maar, in het eersteis hel Lafheidbeginselloos heid, dat men niet ruiterlijk heelt durven zeggen: deze is goed gene aflekeuren. Eu, hij, die dien moed niet had, wien piigt besef niet over eigene inziglen of eigenbaat doet heenstappenmoest door de Natie gepersifleerd en van zijne vereereude roe pingals Volksvertegenwoordigeren vooral- lijd onwaardig verklaard worden, iu die ver gadering zitting te nemen. Ecre zij derhalve den mannen, die rond- uit en zonder omzien niet geaarzeld hebben uit te komen voor het gevoelen, dat zij dc gedane voordragt allezins onstaatkundig keur den, en dat zij het zich niet konden ver klaren, dat zóódanige voordragt uit den boezem van liet tegenwoordig Ministerie heeft kunnen voortkomen of deszells goed keuring wegdragen. Onverklaarbaar is liet dat ook een Tiiorbecke, die niet van adel ij k e af komst is, zoo wij ineeuen heelt kunnen goed vinden dat alle de acht voorgedragen Neder landers Vol den adelstand beboeren als ware het ook bij hem waar, dat o/alleen aan de zoo danigen de voogdij toekwam, of dat alleen adeldom aanzienlijk maakt. H ie wordt dan hij zelf ooit aanzienlijktenzij men hem tot den adelstand verhefle? Trouwens dal kost weinig moeite. Voor het gou vernement alleen een brief van adeldom en voor anderen 5- a 000 gulden, en men is Jonkheer met Predicant en al. - Adres aan zoovele hedendaagsche JonklieerenHeeft liet Ministerie er dan niet aan gedacht dat de grondwet den adel heeft opgehevenen dat de uitsluitende bevoorregling van dien stand strijdt met de grondwet? Eere zij hun, in de Tweede Kamer, die ruiterlijk hebben durven zeggen, dat er mannen lot voogden waren voorgedragen, wier politieke geloofsbelijdenis en ondub belzinnige antecedenten hen hebben leeren kennen als de zóódanigen wier denkwijze niet symphatiseert met onze tegenwoordige staalkundige instellingen. Dut de eerstgenoemde» bij eene nieuwe verkiezing, als onnut voor het volksbelang, zullen op zijde geschoven cn de laatste eenparig zullen herkozen wordenmoet ieder wenschen, die het met den lande en den koning opregt rneeut. Ai ieu wstijdiiigeu ENGELAND. ïuondeaa10 Mei. De Times behelsde dezer dagen, ter zake van Californie, een van die uit muntend geschreven vertoogenwelke het blad nu en dan geeft omtrent den loop des wereldhandels en de lotwisselingen der volken in het algemeen. Het blad doet uitkomen hoe de wereld, in de we gen der Voorzienigheid sedert eenige jaren weder nieuwe groote gebeurtenissen aanschouwd heeft en nieuwe te gemoet snelt, na ec-n tijdperk van af matting en rust, die soms een doodslaap scheen. De landverhuizingen op groote schaal naar het Westen, het opdagen van Californie als uit den nacht, de zucht om de StiNe—Zuidzee in alle rig- tingen te doorkruisen, maken de drie hoofdpunten van beschouwing uit. Als van de nieuwe wereld gesproken wordt, (zegt de Times o. a.) dan vergeet men gemeen lijk, dat er zich nog eene nieuwe wereld aan onze aandacht en belangstelling voordoet. De Stille— Zuidzee is vol bekoorlijke eilanden, die meesial door rustige en gastvrije stammen bewoond worden. Westwaarts heen liggen de bescliaalde, maar on herbergzame rijken van China en Japan, de In dische Archipel en de Britsche koloniën van Au stralië en Nieuw-Zeeland. Tot dusver hebben afstand en andere moeijelijkheden de Europesche beschaving belet, aan beide zijden van den stilten- Oceaan haar eigenaardig overwigt te erlangen. En toch kan er geen grooter werk zijn, geen deze eeuw meer waardig. De Atlantische-Zee is thans voor Europa wat de Middellandsche-Zee voor de ouden was, en er blijft nu nog over de Stille— Zuidzee tut eene binnenlandsche zee te maken. Wij denken hier aan geene heerschappij noch staat kundig overwigt, maar aan wetenschap, zeden cn godsdienst. De groote moeijelijkheid tot dusver was altijd de ongastvrije aard en de afgelegene ligging van West-Amerika, de steile Andes bij Panama, en de strornaehlige streek rondom Kaap Hoorn. Doch de tijd, of liever de Voorzienigheid, heeft den knoop ontbonden. Dezelfde zucht naar edel metaal, die drie eeuwen geleden gansch Spanje naar Zuid- en Midden-Amerika henendreef, en daar door zulk eene gewigtige rol speelde in de be volking van de wereld, vervult thans dezelfde taak door de bevolking van de Staten, gelijk een overvloeijenden stroom, over de landengte heen naar de Westerstranden van Noord-Amerika te voeren. Eens aldaar gevestigd, ook al mogt ten laatste hel goud ontbreken, zullen zij aldaar andere en betere bezigheid dan goudzoeken vinden. De Stille—Zuidzee zal spoedig bezoomd zijn met steden, waarin onze taal gesproken, onze godsdienst be leden wordt, en waar wetten, die van de onze afstammen, zullen worden gevolgd. Het is onmo gelijk anders, dan dat de Britsche en Engelscli- Amerikaansche stammen in dien Grooten Oceaan zullen doordringen en de ingekankerde gevoelens van China en Ja pan zullen weten te verzachten. Onze weg naar Australië en Nieuw-Zeeland zal eenige duizende mijlen verkort worden; en die nederzettingen zullen welhaast met eene kust handel drijven, die maar eenige weken zeilens daarvan verwijderd is, en zich van de Noord- tot aan de Zuiderpool uitstrekt. Reeds liggen er verscheiden schepen van de havens van China, Auckland en Sydney in de haven van San Francisco. Gelukkig leveren Californie en de geheele kust van de Stille Zuidzee, andere aanbevelingen op, dan het verleidelijke, en het koristondig bezit van goud. De Times beweert namelijk dat, in ver gelijking met het Ouralgebergte, Californie maar eene betrekkelijk geringe hoeveelheid goud ople vert, doch het is'zijne ligging, zijne gezonde lucht streek, zijn gewigt voor den wereldhandel, die liet van zuo overgrool aanbelang doen zijn, JLondesi, 11 Mei. Het stoomschip Atlantic heeft beriglen uit New-York tot 27 April aangebragt. Aldaar waren twee bezendingen stofgoud yan 120,000 en 05 000 doll, uit Californie ontvangen. Volgens den New-York Herald zal het Nicaragun-trnktaat een geheelen ommekeer in den handel der wereld le weeg brengen en eene ware worsteling doen ontstaan tusschen de Ver. Staten en Groot-Brittan- nie, Oj) de Ohio was eene stoomboot verbrand, waarbij meer dan 100 menschen liet leven verloren. Te Mexico had een brand eenê schade van een half millioen dollars veroorzaakt. Krachtens de schikking tusschen Venezuela en Engeland zal eerstgenoemde staat eene som van acht millioen doll, aan laatstgenoemd land betalen. FllAMÜUJK. Parijs 9 10 Mei. Er hebben te Arles eenige ongeregeldheden plaats gehad wegens het verbud van den maire, om vreugdevuren bij die gele genheid der verkiezing van de:i Heer Eugene Sue te ontsteken. Niettegenstaande dit verbodbeeft men sommige vuren ontstoken, en de policie on toereikend zijnde tot herstel der rust, moest men tot de troepen zijne loevlugt nemen ten einde de orde le herstellen en werden eenige arrestatiën bewerkstelligd. Men verzekert, dat bevel is gegeven om ver scheidene regementen infanterie en kavallerie, welke laatstelijk vertrokken zijn, te Parijs te doeri terug- keeren. Men schat het getal manschappen, welke in Parijs en de voorsleden zullen worden bijeen getrokken, op 150,000 man. Parijs, 11 Mei. Een blad behelst het volgende artikel »Er was heden in de voorzaal van het gebouw der wetgevende vergadering sprake van eene za— inenzwering. die door de autoriteiten verijdeld is. Het gold niets minder, dan Parijs op een der voornaamste punten in brand te steken en van het oprukken der troepen derwaarts, gebruik te maken om het stadhuis te vermeesteren." In datzelfde blad vindt men nog een naschrift van 8 ure des avonds: »Wij vernemen op het oogenbük eene tijding, die in verband schijnt te staan met bovengenoemd geruchter zijn namelijk 30 leden van het de mocratisch socialistisch committé der Salie Martel gearresteerdterw ijl de anderen de vlugt genomen hebben." Wij dragen kennis, zegt de Courier de Lyon, van eene omstandigheid, die, wegens haar gewigt, aan niemands aandacht behoort te ontgaan; er komen hier namelijk in de laatste tien dagen tal rijke vreemdelingen aan die men gemakkelijk aU Italianen of Piemontezen herkent, en uit wier houding men kan afleiden dat het oude soldaten zijn van Garibaldi, of deelnemers aan de vele be roeringen die in den laatsten tijd Italië geteisterd hebben. Zij begeven zich allen naar Parijs, met de stoombooten der Saóne. Door wie de reiskosten gedragen worden en wie die vreemdelingen in Parijs dirigeert, is een geheim. Waarschijnlijk staan zij met de Parijsche socialisten in betrek king. DL'ITSCHL A N D- Weenezj, 8 Mei. Eene vrouw uit de hoogste kringen te Brcdy heelt dezer dagen haar tienjarig zoontje om het leven gebragt. Algemeen zegt men, dat zij het met hare eigene hand heeft ge wurgd, en dat, toen de vrij krachtige knaap weer stand bood, zij hern woedend tegen de muur stiet, om aan zijn leven nog sneller een einde temaken. Deze vrouw schijnt sedert eenigen tijd eene onge oorloofde betrekking te hebben gehad en dikwijls door haren zoon niet de openbaarmaking van dit schandaal bedreigd te zijn geworden. Toen hij dezer dagen aan zijne bedreiging een begin van uitvoering had gegeven, werd hij bij zijne tehuis komst door zijne moeder om het leven gebragt. De vrouw bevindt zich in hechtenis. Wecneii, 10 Mei. De W, Zeitung bevat heden een keizerlijk besluitwaarin nieuwe bepalingen j voorkomen betreffende het verschuldigde hij over. dregt van onroerende goederen. Naar men verzekert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1