ueuwsti lïcn. ENGELAND. FRANKRIJK. DUITSCDIAND- NEDERLAND. 1&2EN ABONREERT ZICH: In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij .T. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, Cleveland Staat Ohio. ABONKEE5EWTS-PRIJS voor beide uitgavek. Voor 3 maandenf *30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT On Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegel regt voor iedere plaatsing 35 eenl». be inzending der Adverteulien .kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierik>.ee. Hoek van de SchuilhavenI>'J. B, No. 94. Brieven en Ingezonden st".kkeu franco. Ltf'i' Londen, 39 April. Men schrijfl uit Pliernam bnc, dato 20 Maart, dat aldaar slechts weinige j schepen in de haven aanwezig zijndaar de gele koorts, die nog steeds voort blijft woeden, ieder van daar verwijderd houdt. Men berekent, dat ongeveer het a/4 gedeelte der bevolking sinds de maand December door die ziekte is aangetast; maar tevens koestert men de hoop dat alhoewel men zulks uit geene statistieke opgaven kan ver nemen het getal der bezweken slagtuflers betrek kelijk gering is. De koorts tast bijzonder de Eu ropeanen aan. De Engelsche consul is den 2isten Maart overleden en van zijne 200 aldaar reside rende landgenooten, zijn reeds 17 aan de vreeseelijke ziekte bezweken. De Zwitsersche en Fransche be volking heeft naar evenredigheid nog meer verlie zen geleden. Londen, 2 Mei. De ingezetenen van Londen zijn bedreigd met eene nieuwe vreesselijke be- zorgheid; voor eenige dagen zijn dieven in eene fabrijk van chemische producten ingebroken en heb ben d.iaiuil 16 gallons chloroform medegenomen, waarvan zij ongetwijfeld zich willen bedienen, om die personen gevoelloos te maken, welke zij wil len uitplunderen, llecds heeft een dergelijk geval te Clapham, een wijk der hoofdstad, plaats ge had, Een aldaar alleen wonend persoon is dood gevonden en het is gebleken, dat de dood het gevolg was van eene sterke applicatie van chlo roform en dat de woning geheel ledig gestolen was. De dagbladen waarschuwen het publiek om zich des avonds door vreemdelingen te laten aanspreken. Londen, 3 Mei. De slerrckundige Hind meldt dat de groote komeet, die in het jaar 1204- de wereld in onsteltenis bragten die ook in 1556 moet verschenen zijn, nog in dit of in het vol gende jaar weder te verwachten is. Parijs 30 April. Zoo als wij gisteren reeds doden voorzien hebben de weinige stemmen welke nog niet bekend waren, geene verandering gebragt in den uitslag der verkiezing, en ofschoon het officiële resultaat nog niet medegedeeld is, be schouwt men het als zeker, dat de Heer E. Sue als de gekozen afgevaardigde te beschouwen is. Volgens de laatste opgaaf, waaraan nog alleen de stemmen van de marine ontbreken heeft de Heer Sue in het geheel 128,071 en de Heer Leclerc 119,629 stemmen verkregen. In Parijs zelf bedroeg het aantal stemmen voor den Heer Sue 92,113 en voor den Heer Leclerc 81,189, zoodat in de jurisdictie de stemmen voor de beide kandidaten meer gelijk gestaan hebben. Met de vorige ver kiezing van den lOden Maart maakt men dc vol gende vergelijking Den lOden Maart waren in het departement der Seine 353,000 ingeschrevene kiezers waarvan 260,000 aan de verkiezing doel namen en 93,000 zich onthielden. Den 28sten April bedroeg het getal ingeschrevene kiezers slechts 307,000 waarvan 24*2,500 hebben deel genomen aan en 64,500 zich onthouden van de verkiezing. Over het geheel genomen hebben derhalve de 'kiezers ijveriger deelgenomen, maar daarentegen is het ontegenzeggelijk, dat de socialistische pai tij beter haren pligt gedaan heeft dan de gematigde. «Zoo is b. v. in het 2de arrondissement het aan tal socialistisclie kiezers vermeerderd en dat der gematigde kiezers afgenomen. In het 12de arron dissement is het aantal ingeschrevene kiezers ver minderdterwijl het getal uilgebragte stemmen op den socialistischcn kandidaat is toegenomen. In de jurisdictie vooral is de gematigde partij laauw te werk gegaan. Wat de verkiezingen van het leger betreft is de uitslag opmerkelijk; het aantal socia listische stemmen is grooter geweest dan op den lOden Maartmaar het cijfer der gematigde kiezers is aanzienlijker geweest. Alles te zamen genomen is het niet tegen te spreken, dat de uitslag der stemming, zoo al geen vooruitgang, stellig ook geen achteruitgang van het socialismns te Parijs aantoont. Evenweleven als men bij de vorige verkiezing heeft aangemerkt, behoeft men ook nu niet uit de zegepraal vang den socialistisch-demo- cratischen kandidaat op temaken, dat het socia lismns veld gewonnen heeft. Onder de 128,000 kiezers, die aan den Heer E. Sue hunne stemmen gegeven hebben, behoort ook het overgroote aantal ontevredenen en opposantenwelke hunne stem aan den kandidaat der gematigde partij niet willen geven. Het valt ook niet te ontkennen, dat aan de kandidatuur var. den Heer Leclerc veel afbreuk is gedaan door de jongste onvoorzigtige artikelen in den Napoleon waaruit velen teregt of ten on- regte vrees geput hebben voor een ophanden zijnden coup d'etatwaarvan het bewind zwanger zoude gaan en anderdeels door de onhandige gestrengheid van den prefect van policieden Heer Carlier welke, zoo als sommigen schcrtsenderwijze hebben aangemerktzicli tot een Carter of van Arnburgh van de socialisten schijnt te willen opwerpen. Men is zeer gespannen omtrent den afloop der verkiezing in het departem. Saone en Loire. Een der bladen verzekert, dat de regering de tijding ontvangen had dat ook aldaar de democratisch- socialistische partij eene volkomene^ overwinning had behaald. Parijs, 2 Mei. De bevolking van Parijs blijft rustig, en deze kalmte heeft zich ook heden niet verloochend bij de officiële afkondiging van den uitslag der verkiezing van den 28sten April. Uit deze afkondiging blijkt thans, dat 324,369 kiezers ingeschreven waren, waarvan 250,609 hebben deel genomen aan de verkiezing, zoodat meer dan 70,000 zich daarvan hebben onthouden. De stem men, welke in aanmerking kwamen, bedroegen 248.329, waarvan hebben verkregen de Heer E. Sue 127,812 en de Heer Leclerc 119.126 stemmen, zoodat de meerderheid van den Heer Sue heeft bedragen 8,086 stemmen. Parijs, 2 Mei. Heden ochtend is van liet stad huis de afkondiging geschied van den naam des Heeren Eug. Sue als vertegenwoordiger. De me nigte heeft daarop driemaal ,,den kreet van leve de Kepubliek\ laten hooren en andere luidruchtige bijvalsbetuigingen gegeven. De Heer Creton heeft een voorstel gedepo neerd strekkende om de wet van den 10 April 1832, waarbij de oudste tak der Bourbons, en het besluit van 26 Mei 1848, waarbij Lodewijk Philips en zijne familie zijn verbannen op te heffen. Men verzekert, dat de Heer v. Rotschild de tweede storting in de Pauselijke leeningten be drage van 13 milloen geweigerd heeft te voldoen, ten gevolge van de jongste gebeurtenissen in Frank rijk, zoodat het tweede even als het derde gedeelte dier leening voor rekening van de regering zal genegotieerd worden. Berlijn, 29 April. Den 23sten dezer stond de bekende Ulich te Maagdenburg teregt, omdat iiij in het openbaar en in tegenwoordigheid van vele getuigen, vergelijkingen gemaakt had tusschen den koning van Pruissen en Bobert Blum. Hij zou namelijk gezegd hebben, dal Robert Blum, die, na een werkzaam leven, als martelaar voor de vrijheid gestorven was, meer achting verdiende dan de koning die nog niets gedaan had. De jury sprak het »niet schuldig" over hem uit. Niet alleen de geregtszaal was vol toehoorders, maar ook het plein voor het gebouw was met menschen opge vuld, die eenstemmig vreugdekreten aanhieven op het vernemen van deze uitspraak. Herlijn, 1 Mei. Prins Albert, broeder des Ko- nings (gescheiden echtgenoot van Prinses Marianne der Nederlanden) heeft te Dresden een morgana tisch huwelijk met zijne vroegere beminde, eene dochter van den overledenen minister van oorlog Rauch, gesloten. Men zegt dat, de freule v. Rauch bij die gelegenheid tot gravin is verheven. Assen29 April. Volgens bij ons ingeko men zeer geloofwaardige berigtenheeft het vol gende voorval onlangs in deze provincie plaatsgehad: Oj) zekeren dag komt bij een boer te Da len een behoeftig man. in ziekelijke» toestand, zeggende: dat hij niet verder kon gaan. De boer geeft hiervan kennis aan den burgemeester, die, verrneenende dat de man te Sleen te huis behoorde, hem derwaarts zendt, na vooraf een geneesheer te hebben doen onderzoeken of de man kon vervoerd worden. Dc zieke man arriveerde te Sleen en de burgemeester zendt hem naar Westerbrnk zeggende, dat hij daar te huis behoorde. De burgem. van Wes terbrnk zond den altijd even zieken man weder terug naar Sleen; die van Sleen naar Dalen en die van Da len doet den man regtstreeks naar den gouverneur te Assen brengen met een verslag van het gebeurde, en de gouverneur zendt de man ook van Assen weder naar Dalen met bevel om hem daar te doen verplegen doch de man overleefde en verdroeg al die vermoeienissen niet, hij stierf, zoo men zegtvóór hij te Dalen arriveerde en voor des burgemeesters woning van dat dorp heeft de voerman, die hem het laatst transporteerde, hem Zaturdag jl. levensloos als een varken neèr- gesmeten in allerijl naar Ooster-Hesselen de plaats van waar bij gekomen wasterugrijdende. Indien dit alles waarheid is waaraan wij weinig twijfel hechten dan oordeele een ieder of dat men schel ijk is gehandeld, en de minister van binnenl, zaken of het is overeenkomstig de pligten van de burgemeesters» Deventer, 3 Mei. Men verneemt dat de gou verneur dezer provincie eenen burgemeester van het platteland wegens onachtzaamheid in zijne ambts-b'etrekkingcnvoor 6 weken heeft geschorst. Wij hopen dat dit voorbeeld goed zal werken een voorbeeld, dat hier en daar wel eens nood zakelijk was. Den 27 April jl. poogde een zeker koopman Cop de nieuwstad te Groningen woonachtig. zich door ophanging van 't leven te berooven. Ten dien einde had hij zich naar den zolder be geven en den strop reeds aan den hals vastzittende, toen hij zoo als 't schijnt plotseling van ge dachten veranderende, bevreesd werd voor den naderenden dood en luidkeels om hulp riep. Op dit geroep kwam zijn 14jarig dochtertje toeloopen, 'twelk tegenwoordigheid van geest genoeg had, om haar vader af te snijden. Men zegt dat deze 't zoo erg niet gemeend, maar dit stukje alleen vertoond had, om zijne vrouw, met welke hij niet in de beste harmonie was, vrees aan te jagen. On getwijfeld zou dit vreesaanjagen hem 'i leven ge kost hebben, zoo zijn dochtertje niet ter juister tijde gekomen was. 's Dertogenbosch, 3 Mei. Den 30 April II. heeft de provinciale krijgsraad van Noord-Braband uitspraak gedaan in de zaak van P. H., oud 22 jaren, soldaat bij het flankbataillon van het 4de regement, in garnizoen binnen deze stad. De krijgsraad heeft den beklaagden schuldig verklaard aan het ontvreemden van twee brieven, in een van welke zich een zestal wissels bevonden, die xan het kantoor van den heer Spierings te dezer stede, in de brievenbus van het postkantoor alhier, vvaren bezorgd, alles gepleegd in den avond van den 22 February II., tijdens de schuldigverklaarde aan het postkantoor op schildwacht stond. Ingevolge requisitoir van den heer en mr. Tel- ders, auditeur-militair alhier, is de aangeklaagde veroordeeld om met een strop om den hals aan de galg te worden gehangen dat er de dood na Yolgt. De ter dood veroordeelde is, naar wij vernemen, van eene brave familie, en heeft zich steeds in de dienst goed gedragen. In de voorloopig door hem ondergane verhooren in deze zaak, heeft hij echter eerst alles halstarrig ontkend, en was vrij behendig met, het vinden en geven van gepaste en verzonnen antwoorden, doch is later tot be kentenis gekomen, en zal nu ook oog liet laatste middel, dat hem overblijft, bij de hand nemen om zijne veroordeeling door eene mindere straf te doen vervangen, te weten: de genade des konings af smeek en. GEM ENGDE BEU I GTE IV Niettegenstaande het te 's Gravenhage even als te Zierikzee. verboden is, na 10 ure straatgerucht te maken, hebben de muzijkanten, die onder het commando staan van Zijne Majesteit den koning in 't midden van den nacht een verschrikkelijk nachtrumoer gemaakt, toen de kroonprins van Zweden jarig was, zonder dat de policie de rust verstoorders uiteen dreef, -r Aldaar zijn II. Don derdagnacht twee straatmakers-knechts, die van eene bruiloft kwamen handen en voeten gebonden en naar het éntrepot van rustverstoorders gesleept om dat zij het koninklijk paleis zingende voorbij passeerden na hot klokje van gehoorzaamheid. De Engelsche Natie is weder gezegend geworden met een veelvraathet zevende kind namelijk dat Victoria den eersten Mei in de wereld gezonden heeft, heeft den eersten dag meerder gekost dan een geheel regement grenadiers in een geheel jaar kost; de kosten te dragen door den staat. Te Assen is een vijftigjarige vrouw voor een japr in de kast gestopt omdat zij een tinnen waterpot gestolen had nu, het regt moet zijn loop hebben en alle menschen mogen toch waarachtig niet ste len er moet onderscheid zijn tusschen menschen en menschen; want de heer Cléban heeft wel in de kast gezeten, om dat hij bestolen is geworden. Door 's konings staatsdienarenwordt er thans veel gedanst op de feeslen, die om verschil lende staalkundige aangelegenheden gegeven worden. Jan danst al beter als Piel Voor de somma van f 1830,40 hebben de armen de rijken goeden nacht gewenschten nu ze op hunne buitens wonen gaan ze laat naar bed en staan vroeg op, werken weinig en stelen veel. Uitgevonden te Maastricht: een draagbare bezuinigings-keuken voor arme lui; paardeboonen met slechts een wei nig zout worden er zoo nialsch en smakelijk in gebraden, als ossenribben in de ovens van de wed. Hegland, Kruisse den bakker, den Blaaijwen en Coumou. Van het eerste kooksel wordt het vet nooit afgeschept. Te Parijs zal weldra in de Nationale Vergadering een Nederlandsch Leeuwtje te zien zijn op de borst van een Socia list: Eugène Sue zal er zitting in nemen. De keizer van Oostenrijk vangt thans wilde varkens. Om wat uit te rusten van al de staatszorgen, is onze Sire naar het Loo vertrokken. In Cali- fornie is er volstrekt gebrek aan vrouwen in China aan dominée'sin Amsterdam aan water en in Goes aan wijn. Naar men zegt, zal de wei op de koninklijke posterijen niet in werking komen, voor dat de koninklijke Yacht-Club in beweging is gesteld. »Weg met koningen 1 weg met kei zers 1 leve de Democratische en Socialistische Republiek 1" heeft de bekende Aymé geroepen toen hij den lslen Mei te Parijs op een schavot zonder hoofd de eeuwigheid werd ingejaagd. Ook te Rome zal er een groote verzoendag gehou den worden. Benoodigd te Middelharnis: een kinderen- en beestensnijdergoed gedrag en een scherp mes zal het meest op gelet worden. De medailles die de paus aan de Fransche troepen heeft doen uitreiken, zijn allen reeds verpand in kroegen en wijnhuizen; voor oud koper wilde nie mand ze koopen en niemand wilde ze dragen. Prinses Louisa heeft van de beide Kamers der Staten-Generaal permissie gekregen om te trouwen. Görgey lijdt aan eene zielziekte.De koning van Spanje is met zijns ministers weder goede vrienden gewordeneen pond vijgen en een kus van zijne vrouw hebben den bewolkten hemel weder doen opklaren. Op igt eene geweldige revolutie onder de parasols, die voortaan den vorm een er bloem zullen bekomen, Een wever te Man chester heeft een werktuig uilgevonden om broe ken un jassen uit één stuk te ervaardigen, zonder behulp Yari naaldridders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1