ZIERIKZEESCHE EUWSBOM No. 05 6e. Jaarg. N ien wstijdingen ENGELAND. FRANKRIJK. DUITSCULAND- NEDERLAND. MEN ABONNEERT ZICH Iu Nederland, bq deu Uitgever bij alle Boekhandelaren en Po*ldireeteureu. In Noord-Ainerika. bij J. QU1NTUS. te Albany, en bij C. de RhGT, Cleveland Staal Ohio, ABONNEMENTS-PRIJS voor be1db ultgaveh. ■Voor 3 Z" t .30. Franco per post iu 1,50, Voor Noord-Aiuerikn. Franco New-York. pollaifc 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregl voor iedere plaatsing 35 cents. De in/endiug der Adverteutien kan geschieden lot Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zie rik. toe Hoek van de SchuithavenLet}-. H No. 94. Brieven eu Ingezonden stukkeu franco. van de lieer 91. de BOSBT. Jl. Vrijdag is door do Arrondissemeuts- Ileglbank uitspraak gedaaniu zake de vervolging legen bet artikel Burgemeester A.vthonij van Weel, en is de Heer Mie hiel de Hondt, die zichzooals wij bereids me degedeeld hebben, voor hetzelve verant woordelijk had gesteld, veroordeeld in eetie gevangenzetting van 2 Maanden eu iu de kosten vaD het Proces. Tegen dit vonnis, dat lot verschil van meening lusschen de Regtbank en den heer Officier aanleiding gegeven heeft, waarin wij ons geheel aan de zijde van den laatste scharen, en waarop wij later terug zullen komen, zal appél worden aangeteekend. SLonden, 23 April. In een brief uit Rio-J.ineiro dit. 26 February, leest inen liet volgende: Wij zuchten hier ouder eene ramp, die zonder voorbeeld is sedert Brazilië ontdekt werd. Ik be doel de gele koorts. Voor eenige weken brak zij te Bühia uit en meer dan 1U0 personen zijn er iu korten tijd aan overledenmeestal zeelieden en niet-geaeclimateerde vreemdelingen. Thans woedt zij te FernambuckMaceioMacabé en Rbi-Ja- nèiro. Hel oordeel der mannen van de kunst loopt er zeer ever uiteen sommigen zeggen dat bet de gele koorts van de kust van Afrika, anderen dat bet die van New-Orleans is. Een Engelseh ge neesheer, die beide ziekten hei haaldelijk heeft Ingewoond, verzekert dat het geen van beiden is. De verschijnselen zijn: hoofdpijn, pijn ia armen, beenen en lenden, soms in den ruggegraat, ge voeligheid in den maag en den buikrillingen drooge en donkerronde tongbrandende dorst groenachtige of geelachtige iiithrakingen, enz. De geneesheeren schrijven limonade gazeuse. kamfer- inademing, aanwending van chloorkalk, purgeer middelen, aderlatingen, kina, enz. voor. Er worden groote vuren gebrand tot zuivering der lucht. Merkwaardig is het, dat er zoo buitengewoon veel scheepskapiteins door aangetast worden, en wel voornamelijk Zweden en Russen. Een Engelseh schip ligt hier, waarvan nog niet een enkel man aangetast is; maar de kapitein veroorlooft de equi page niet, eenig werk te verrigten van des morgens 11 tot 2 ure, voorts laat hij berookiogen bewerk stelligen en het schip veelvuldig luchten. Parijs23 April. De dagbladen deelen op verschillende, waarschijnlijk echter overdreven wijzen, het in beslag nemen mede van liet dagblad l' Événement. Gisteren avond, zeggen zij kwam een commissaris van policie in den winkel van zekeren verkooper van voornoemd blad en nam al de voorhanden zijnde exemplaren in beslag, Daags Ie voren hadden twee policie-beambten bij eenen geëmployeerde van den spoorweg van Rouaan wiens vrouw insgelijks nummers van dat dagblad •verkochtproces-verbaal opgemaakt en de ver koopster naar de prefectuur der policie gebragt. Zelfs schijnt een meisje, die eenige nummers droeg, door vier policie-agenlen te zijn vervolgd en insgelijks naar de prefectuur gebragt; en een Tweede, naauwelljks 16 jaren oud, en die in den winkel van hare ouders eenige nummers tot haar eigen voordeel verkocht, hetzelfde lot ondervonden te hebben, tot niet geringen angst barer familie. De policie schijnt ook hij particulieren de reeds verkochte nummers iu beslag le hebben deen nemen, daar een commissaris van policie van het Palais- National zich naar het leesmuseum in de straat Radziwil heeft begeven, en al'de op tafel zijnde nummers heeft medegenomen. In weerwil van al die vervolgingen hebben zich toch meer dan 200 personen aan het bureau van de Événement aan gemeld oin zich met den verkoop le belasten. Weenen, 21 April. De aardbeving, die den liden dezer te Ragussa plaats gevonden heelt overtrof in duur en hevigheid die van 14 Sep tember 1843. Zij werd gevoeld des nachts 10 minuten vóór 1 ure. nadat even te voren eenige ligle donderslagen gehoord waren. De nacht was stil, geen wind beroerde de lucht en de barome ter gaf geen leeken van het dreigende gevaar. Al leen werd eenige oogenblikken te voren een lielit waargenomen, zoo helder als de dag. doch dat ook eenige oogenblikken later weder door de diepste duisternis vervangen werd. Hoe lang bet verschijn sel duurde, kan niet met zekerheid bepaald wor den. Een aantal buizen hebben eene belangrijke schade geleden; in eenige naburige stedeu moeten zelfs woningen ingestort zijn. Marlen werder, 20 April. Op de bank der beschuldigden voor liet bof van assises alhier, zat dezer dagen het beeld der verregaandste metische- lijlie verdorvenheid, te weten Marianne Lembeck, beschuldigd haar vijfjarig stiefdochtertje levend le hebben begraven. Zij ontkent de daadzaak niet maar zegt, dat zorgen voor het onderhoud haar tol deze voorbeeldelooze wandaad hebben gedreven, in den nacht, aldus verklaart zijnam ik het kleine Marielje uil het bed, trek liet een rokje aan, zeg gende tegen het kind dat ik het naar de familie wilde brengen, eu sloop alstoen, eene spade mede nemende, zo» zachtkens mogelijk iu het duister vau den nacht uit het huis. Rij den kuil gekomen dien ik bij het aardappeleupoteii bad gemaakt zeide ik legen het wicht, dat ik het hier wilde hegraven. Hel schreeuwde verschrikkelijk en smeekte mij iu de hartroerendste tooiien om zulks niet te doen. God had mij echter verblind; ik was doof eu blind, bond bet kind de banden vast, opdat liet niet zoude spartelen en legde hel in den kuil, welke ik zoo snel mogelijk weder met aarde vulde en gelijk maakte. Ik hoorde het kind nog langen lijd schreeuwen, ma.ii' spoedde mij regelregt huis waarts. Tegen de dorpbewoners zeide ikdat hel kind naar de familie was gebragt. Afschuw en ontzetting was te lezen op liet gelaat van al dege nen, die de zitting van liet geregtshof bijwoonden, loer. liet arrest was uitgesproken, waarbij liet vrouwelijk monster tot de straf van radbraken werd veroordeeld, riep zij schreijende ui.: »lk heb het verdienddat men met mij levejgelijk ik met het kind heb geleefd." Coevorilen, 23 April. Gepasseerden herfst is in het naburig Hanoversch gehucht Echteler door een dienstmeid poging ter vergiftiging vau hare meesteres beproefd. De eerste, een geboren Ne- derlaudsche, bevindt zich thans iu arrest te Bent— heiiti, waar zij in de laatste dagen is bevallen. De toedragt der zaak is Volgens getuigen deze: De meid zou gedurende eenigen lijd met baren meester, mede Nederlander van geboorteeen ver boden omgang gehad hebben, en de laatste zijne vrouw onderscheidene malen hebben mishandeld, lil de maand Oei. kwam de meid bij een barer kennissen te Coevorden, en gaf voor, dat zij uit bare dienst te Echteler was ontslagen en bij den predikant te Schoonebeek als dienstmaagd woonde, dat deze baar naar Cjevorden bad gezonden om rattekruid te halen; dat zij ten dien eiuue zich naar den Apoth. Cock had begeven, doch dat deze haar hetzelve had geweigerd, omdat zij g -eu briefje van den Predikant bad. Zij vroeg derhalve of de man dier vrouw niet etn briefje namens den Predikant wilde schrijven, dewijl zij anders genoodzaakt was den anderen dag weder dien loop te doen, hetwelk natuurlijk door den man werd geweigerdzij ver zocht, daarop, of zij dan hun kind, een meisje van 13 14 jaar, niet naar den apoth. wilde zenden, om het halen. Zij lieten dat schijnbaar toe, docli de vrouw volgde haar dochtertje en verbood haar naar den apoth. te gaan, maar na een poos terug te keerenen dan te zeggen, dat de apotheker het niet dan up een briefje vau den Burgemeester wilde geven. Op dit antwoord zeide de meid: »Nu ben ik verlegenhoe zullen wij tui van onze ratten ontslagen worden." Hierop keerde zij zich tot den man, en vroeg: »ls kwik ook geen vergif?" »Ja," antwoordde deze hierop, «maar gij kunt ook kraan- oog nemen." »Nu, zal dan uw meisje mij hiervan voor 10 cent halen?" Hiertoe ging men over en vervolgens vertrok zij. Het was reeds laat toen zij te Echteler aankwam. H aar meester was op reis. De vrouw vroeg haar, waarom zij zoolang was weggebleven Zij was, gaf zij voor. naar Emleukamp geweest, waar zij door haren vrijer zoolang was opgehouden. De vrouw, niets kwaads vermoedende geloofden haar. Voor dat zij zich ter ruste begaven, wilden zij eerst nog een kop kullij drinken, deze gereed zijnde, en na dat voor ben beiden een kop was inge schonken, ging de vrouw naar den etenskast, en smeerde voor ieder hunner een stuk brood. De vrouw had nu de rug naar de talel gekeerd. Dit tijdstip maakte de meid zich ten nutte, en wierp een goed deel kraanoog in het kopje der vrouw. Toen de laatste echter een mond vol daarvan had genomen, spoog zij het dadelijk uit en zeide: «foei wat smaakt die kotfij leelijk," «Hoe kan dat wezen," antwoordde de andere, «de mijne is goed." De vrouw vermoedde ecliler nog niets, maar walgde van kodij en wilde niet ineer drinken. Den daaraan volgenden Zondag, kwain de zuster der vroinv, die "te Dalen w>ont en te Coevorden vermoeJelijk gehoord zal hebben, dat de meid daar om vergif was geweest, en kennis dragende van den verboden omgang dier meid met haar zwager, door angst gedreven, te Echteler, zich verheugende hare zuster nog levend le zien. Deze verhaalde nu aan de vrouw des huizes, in tegenwoordigheid derjj meid, het voorgevallene. De eerste begaf zich dadelijk naar den ambtsvoogd te Emleukamp. Den tusschentijd gebruikte de meid om te vlugten, Ge durende eenigen tijd hield zij zich le Zwolle op. van waar zij voor vijf of zes weken gevankelijk naar Bentlieim is vervoerd. De vrouw te Coevorden met haar dochtertje zijn tegen aanstaande week door de Justizkanzelei te Bentheim als getuigen gedagvaard. Wagenlngen, 23 April. Als een bewijs, dat het beklagenswaardigste bijgeloof hier en daar nog aanhangers vindt, diene het volgende: Een kleeder maker ter dezer stede, wiens kind ziek was, vroeg eergisteren aan de vrouw van eeneii stratenmaker alhier, wat hetzelve scheelde. Deze daarop ant woordende, dat zij het niet wist en dat zij geen doctor was, voer hij heviglijk tegen haar uit, zeggende, dat zij het betooverd had en dat zij het terstond zegcuen moest anders zoude hij haar de hersenen inslaan. De vrouw, hierdoor ontluist, verklaarde niet te weten, op welke wijze zij dit doen moest, waarop hij haar beval, tut het kind te zeggen; «God zegen ul" Om mishan deling te ontgaan, zag de vrouw zich genood zaakt, deze woorden uit te spreken, en nu ver klaarde de vader des kinds en andere personen, dat hetzelve van stonden aan is hersteld en ge zond geworden. Eene klagte, door gemelde vrouw daarover ingediend, zal wel tot geeue vervolging kunnen aanleiding geven. 'sllertogcnbosch, 22 April. Een 60tal personen vau de gemeente Boekei vertrok heden morgen uit onze stad naar Noord—Amerika; ook uit de omliggende plaatsen, zoo alsZeeland, Yol- kel, Cuyk en Si.-Agatha, enz. De Heer van den Heuvel, li. K. priester en kapellaan te Boekei, vergezelde deze laiidveihuizers, om in Amerika zijnen geloofsgenoolen het Evangelie te verkondigen. Rotterdam, 27 April. Men schrijft uit Zwolle 26 Apiil het volgende. Gisteren zijn alhier uit Palestina ontvangen brieven, geschreven te Jerusa lem. en aan de zee van Tiberias, loopende tot den 18 Maart jl., en deelen mede, dat H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden met lioogstder- zelver gevolg, zich hij voortduring in den besten welstand bevond. Nadat van uit Jerusalem ver schillende uitstapjes waren gedaan, de Jordaan en de Doode Zee. in 't laatste der maand February jl. waren bezocht geworden, is den zesden Maart jl. uit de H. stad de reize naar het Noorden van Palestina vervolgd. Over Bethel. Sichem, Jenin en Nazarethwerd den 12üen Maart, Tiberias be reikt.Eene schoone lentelucht; begunstigde dien tocht, die wegens liet regenachtige en zelfs gure weder, niet vroeger had kunnen worden onder nomen. Aan de landzee van Tiberias had het reisgezelschap deszelfs tenten opgeslagen, voorne mens om aldaar nog eenige dagen te vertoeven, om dan de reis naar den Karmel voort te zetten, en van daar langs de Fenicische kust naar Beyruth, ten einde van die stad Baalbek en Damaskus te bezoeken. Van daar zoude, over den Libanon naar Beyruth worden terugekeerd, met bet plan om naar Napels te embarqueren. Zlerlkzee, 27 April. Door heeren Burgemeester en Wethouders dezer stad is bekend gemaakt dat de inspectie over de verlofgangers der nationale militie in bet 4de Kanton, zal plaats hebben op Vrijdag den 10 Mei aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, vóór het Raadhuis dezer Stad: op welke Inspectie de Verlofgangers zullen behooren te verschijnen, gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en equipement-stukken die bij het vei trek van liet korps aan hen zijn gelalen, benevens van het attest H. H. hun door het Plaatselyk Bestuur hunner gemeente uitgereikt; vau welke Inspectie alleen zijn uitgezonderd de manschappen, welke niet gekleed of gewapend zijn. GEMKIVGUE BEIilGTEN. De Heilige Vader ontvangt hij voortduring sedert Hij op nieuw op den troon van Petrus zitgelukwenschingen uit alle oorden der wereld. In NVoest-Arabie is de pest uitgebrokenmen- schen en dieren vallen dood op den weg neer. Ook in Spitsbergen rigt de gele koorts schrikke lijke verwoestingen aan order de talrijke bevol king dezer vruchtbare gewesten. Volgens staat huishoudkundige opgaven zijn er in Noord- en Zuid—Holland de meeste gokken. In den Haag hebben er dagelijks schitterende feesten plaats, om het verblijf van den Zweedschen troonopvolger al daar, zoo aangenaam te maken als mogelijk is. Een ezelof beter gezogt eene ezelin heeft te Drjnteo zeven jongen geworpeniets dat nog nimmer gebeurd is. Een Noorweegsch oorlogs schip zal prinses Louise naar Noorwegen over brengen. Aangekomen in den Haag, 36 ossen, komende uit Denemarken. De Koningin van Engeland heeft met haren gemaal een wedding schap aangegaan van 20,000 pond te verdoelen ouder den Zierikzeeschen armert, dat zij tweelingen baren zal. Dominé Jansonius zal aanstaanden Woensdag te Gravenhage zijn intreé preken. Ook Boas en Judels, benevens Bosco en anderen zullen zich doen hooren. Gevonden onder de puinhoopen van Ninivé, een geslachtregister van Adam tot Noaeh. Te Prinsland is er een Schaap geslagtwegende 133 halve Ned. ponden. In polen heeft het 8 dagen en nachten zonder op houden gesneeuwdmen vreest voor de rogge. Een beer heeft twee houthakkers, die in een d r bosschen van den keizer van Rusland hout hak tenmet huid en haar verslonden. -p Nabij Kerk- werve is een paling gevangen van ruim twee vademen lang. Sint Groen heeft in de vereenigde kamers eene extra liberale ongrondwettigheid trach ten dooor te drijven, die terdeeg den goeden tijd zoude rekken; uiaBr is moeder* iel ig in *t hemd blijven zitten. Te Parijs is eene lOjarige moedtr van 5 kinderen bevallen. Moeder en kinderen wa ren y^el. Eene menigte tweebeenig gedierte (ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1