MAKELAAR is GRAM Mo. Verscheidenheden Vertrek der Beurtschepen. MODEL-HOEDEN VAN Uit de hand te koop, Uit de hand te koop: verlangden, dat er centen/.ouden gestrooid worden, co met de harmonie van eenige krassende spreeu wen en tjilpende mussehen de stad binnengeleid; en na een paar bezoeken in dezelve te heb ben afgelegdwederom met zijne dierbare weder helft naar zijn verblijfplaats teruggekeerd, waai er druk geschoten is door ondergeschikte bedienden en ambtenaars. De Daad van Voogdijschap voor hot oudste jongentje van de in werking zijnde Majesteit beslaat uit elf koppen dus juist het gekke nommcr,. of vier meer dan eene galg vol. In de omstreken van Maagdenburg is de Cho lera weder uitgebroken. l)e President der Fran- sche Republiek is tot peter benoemd van het kind dat de koningin van Spanje op Hemelvaarts dag denkt ter weield te brengen, terwijl Rcthje Schaaf de betrekking van zoogminne is opgedragen. lïenoodigd ter kamer, van de ontleedkunde te Jenadoorie koningen en bedelaars, ten einde het verschil tusschen die onnutte wezens in de schepping, naauwkeurig te kunnen opsporen. Volgens liet ge voelen der geleerdste mannen uit alle eeuwen, bestaat het verschil alléén daarin, dat een Koning twaalf groote magen heeft en een bedelaar maar één kleintje. Opgehangen in de raadzaal van het stadhuis te Amsterdam; Zijner Majesteits-por- tret. Te Weeneu zullen eerstdaags aan den keizer worden voorgesteld verminkte soldaten met houten handen, armen, hoofden en boenen. In navolging der Engelsche staatkunde heeft het Spaansche kabinet een eskader naar den Jordaan gestuurd, om een elizor-fleschje jordaanwater te halenom als doopsel te dienen, voor het in aantogt zijnde vorstelijke spruitje; de kosten te dragen door den staat. Aangeklaagd bij de hoi— sdijgfe Justitie te 's Gravenhage, van Hallterzake van misbruik van vertrouwen. In de Ommer- schans wordt een knaap die, om zijnen honger te stillen een knol steeltgestraft met 30 stokslagen en 14- dagen kelder-arrest. Te Amsterdam zijn de burgers door de policie vriendelijk verzocht geworden, om toch te vlaggen, toen de koning daar le zien was. Voor drie centen maarlll aangeboden een fragment uit een preek hande lende over Pred. 10, v. 16 1810 gedeelteluidende aldus: Wee uland, diens koning een kind is. Te Zwartsluis is een miniatuur-oproertje door kracht van wapenen gedempt. Te Vierhuizen heeft de Paasch-collecte opgebragtnul guldens en 26 cents. Nu, er komen ook zoo veel collecten, dat het mooi er af raakt. De nalatenschap van wijlen koning Willem II wil nog niemand hebben. Vermist de burgemeester van Keeken. Prins Hendrik zal, als er niets in den weg komtzijn troon gaan vestigen in Luxemburg. De boogschutters in Nederland zullen zoo men zegt, vrijgesteld worden van alle personele belas ting. Te Parijs is een soldaatdoor de Socia listen voorgedragen als Candidaat voor lid der N. Vergadering. Aldaar wordt een kleinzoon van den Grootvader der Russen verwacht. Ge vangen te Arnemuiden 2 walvisschen. Daar is een boer in Bruiriisse, een groote scheeuwer met een gans-ei in zijn mond hij is bij allerlei ge zelschappen en laat zichzelven uit als een koe wachter. 683 £3 JïEE33 (SOüy Een Volkslied. Voorwaartseen stap, en dan twee schreden, Gelijk de kreeften, achteruit Zie daar 't Boheemsch gedans van heden En wat de Polka thans beduidt. Moet men die dansen ons nog leeren? Wel neen, wij kennen ze op een haar, Het kan ons niet meer amuseren. Wij dansen 't vijf en dertig jaar. Wij zien bijna geen andere dansen In dagelijkschen omgang meer; Daarin zijn wij de vlugge Franschen Vooruit gestevend dezen keer. Let maar eens goed op 's Lands Regering, En vraag het volk eens hier en daar Naar handel, nijverheid en nering, Zij dansen vijf en dertig jaar. Men heeft dien dans ons opgedrongen Terwijl men zelf, tot heil van 't land, Verbazend is vooruit gesprongen Op vreemden en mystieken trant. Maar de adel danst dien dans niet mede, Gemaakt slechts voor de Burgerschaar; Zij danst wel traag, maar toch in vrede De Polka vijf en dertig jaar. Ons stel Ministers slaat te zamen De maat te 's Hage op het orkest, En op den dreun van Ja en Amen Polkeert het volkje wonder best: En wie zich boos maakt, of verbolgen (Want zeker valt de sprong wat zwaar,) Hij moet gedwee den dans maar volgen. Gesprongen vijf en dertig jaar. Ja, op mijn woord, 't is ongelogen, Dat men hier 't volk slechts plaagt en bruit Die Polka heeft ons land bedrogen, Het gaat allengs meer achteruit. Steeds zijn we, bij het rugwaarts treden, Helaas! te ras van zessen klaar, Wij rigtten blindlings onze schreden. Al dansend vijf en dertig jaar. Wanneer die dans eens op zal bouèn, h iets wat nog geen sterfiing weet, Men moet geloovig maar vertrouwen, Oranje toch verzacht ons leed. Steeds 't liedje van behoud te zingen Volharden met de Polka maar! Zoo zal men nooit den dans ontspringen Gehuppeld vijf en dertig jaar. Thorbecke schijnt het te proberen Met zijnen viiend van Rosenthal, Ons eenen nieuwen dans te leeren Misschien is 't volk nu minder mal. Maar mogt die nieuwe dans mislukken Van 't homogeen ministerpaar Dan danst de Natie weer op krukken Zoo als sinds vijf en dertig jaar. (E. d. V.) ikoustrie. En toch, het aangevoerde woord ^spreekt voor de kranken en niet tegen hen. Het moet een troost voor hen zijn en geene bespotting Gij zult uw leven ligt nog lang voor den uwen behouden kunnen, sukkelende en zwakke! die dit leest, 1 wanneer gij met uwe geringe kracht sober en j verstandig weet huis te houden. En gij, ongedul dige! d.ie een' kranke hebt op te passen, bepaalt niet voórbaiig, hoe lang zijn leven nog duren mag. Bedenkt, dat ook nog een ander zoig draagt voor hem, die aan uwe hoede toevertrouwd is. Een w.ieii de Heer wil behouden, dien brengt niemand om. Ook de Eerste Kamer heeft de liefelijke post- wet aangenomen, en binnen een week of vier j kunnen wij er op rekenendat zij vigeren zal. Dit zal hun die gewoon waren ieder uur van den dag met naburige plaatsen te corresponderen, hin der in hun bedrijf gevenen noodzaken om naar middelen, als turven en baksteenen om te zien, ten einde brieven die zonder stoornis hunner zaken geen uitstel kunnen lijden, te kunnen ver zenden. Het is een verdrietig oponthoud en een lastig werk dat maken tot pakketten van allerlei onhebbelijke dingen. Nu zint de gansche wereld op vermeerdering van den bestaanden of het uit denken van nieuwen arbeid, ener loopt toch zoo menige arme drommel zonder werk. Wanneer er onder deze waren, die voorwerpen van luttel of geene waarde wisten te vinden, welke aan de noo- dige zwaarte geringen omgang paardenen zich onledig hielden met die tot handige pakketjes te maken, met bindgaren er om, zoodat men er den brief slechts aan te binden had, zoo zoude deze waarschijnlijk wel aftrek vinden, zoolang er nog geene postzegels te bekomen zijn. Zulke industri ëlen zouden daarenboven de eer hebben, van te trachten aan handel en vertier een gemak te be zorgen hetwelk de wetgeving met al te inhalige hand ontnomen heeft. Eindelijk heeft men zicli dan bekeerd tot ver eenvoudiging en bezuiniging." Men wil dat de vereenigde kamers alleen stemmenzonder praatjes te maken. Dat is eene groote vereenvoudiging. Of is het niet veel eenvoudiger eenen weelderigen boom om te hakken, dan te snoeijen; eenen haan den nek om te draaijen, dan hem te kortwieken? In de tweede plaats heeft men welen te bezorgen dat de opgaven omtrent gedane verkoop van domei nen niet gedrukt aan de leden der Tweede Kamer worden rondgedeeld, omdat het drukken f 300 zou kosten. Dat is eene bezuiniging die niet voorde poes is, en met overleg der kamer. Nu is er hoop, dat men op deze wijze met bezuinigingen en ver eenvoudigingen zal voortgaan. Wat hebben alle die kamerleden er ook bunnen neus in te steken, hoe, aan wie, voor hoeveel, en op welke voor waarden, zoo of zoo veel bunders domein verkocht worden. Voor die f 300 kan men méér pleisier hebben. Het is opmerkelijk, dat de algeheele verarming onder de Javasche bevolking niet wordt waarge nomen op particuliere landgoederen, op welken duizenden en duizenden Javanen werken en te vreden leven. Het geduchte verschijnsel van al geheele verarming wordt uitsluitend waargenomen op gouvernements grond. Het blijkt hier sprekend, dat men door onverstand en geweld het arme volk te zeer heeft uitgeput, te zeer heeft ontmoedigd en afgemat. Hel treurige gebeurde pleit voor den verkoop van gouvernements grond op Java en strekt tevens tot waarschuwing voor onze blinde, zoo genaamde staatslieden welke hoog geleerde heeren het kwaad niet zien, dan wanneer het voorde deur staat. Sedert de dpuoCdZdö omwenteling van 1813 is men zonder nadenkenzoo in Nederland als in Oost-en West-Indiconafgebroken bezig geweest de arme schapen te scheeren, Ook de laatste vlok heeft men niet gespaard. Wat is dat hoogst ge lukkig, dat de Nederlandsche regering eindelijk, op de rustelooze pogingen van doctor Scheltema te Arnhem besloten heeft, nationale bewaarplaatsen voor krankzinnigen op te rigten 111 IlTG-BgOiTDBlTB gg-JZSElT. Een Vlissingsch Buurpraatje. Krakende wagens breken niet. Altijdziek sterft niet. Blinden ziet men zel den (allen, Zij leeren voorzigtigheid. Had gij vooraf bedacht, dat ge ziek kondt worden, ge zoudt thans gezond zijn. De slerke speelt niet zijne gezondheid, als ware ze van ijzer, en krak! daar krijgt zo een scheur weg. Altijdziek is een bange bloed, die zich nooit op glad ijs waagt en 's nachts pantoffels aantrekt, daar hij misschien droornen kon in het glas te trappen. De meening, dat men gezond is en eene reuzen natuur, een ligchaam van ijzer en staal heeft, verleidt ligt tot ongeregeldheden die bitter ge wroken worden, en menigeen sterft, nog voordat hij gelooven wil, dat 1)ij ziek is. Goede zwemmers verdrinken het eerst, zij wagen zich le ver, zij verlaten zich op hunne kunst, en vergen te veel van hunne-krachten. Wie echter maar een oog heeft, houdt dat met zorg schoon. Daar, weet men wel, valt niet meer te spotlen met stof en met rook. Waar slechts een licht in de duisternis brandt, een licht, dat niet meer kan worden aan gestoken, als het eens uit is, draagt men tienmaal meer zorg, om het aan te honden. Menschel), wien men als kinderen soms geen dag levens meer had toegedacht, wiegen vaak nog kleinkinderen op hunnen schoot. De meesten sterven, wijl zij zichzelven dooden of gedood worden. De ziekelijke en sukkelende ontziet zichzelf cn verwekt mede lijden. Zoo huurman S zie ik je Ibans weder is ik heb je in geen langen lijd gezienik doch zeker dal je iets manqueerde. Huurman V. Neen goddank, ik ben al die tijd zoo gezond geweest als het maar hoefl maar nu kom ik mij is wat verluchten, ik hen in geen langen tijd op straat geweest, en wat moet ik op straat doen? het is overal even doods; Vlissingen is veel veranderd sedert tien jaren toen was er meer levendigheid op slraatis het niet zoo buurman. Buurman S. Ja, dat is wel zoo, maar er heerscht overalin Vlissingenzoo geen doodsig- heid als je wel denkt. Buurman V. Niet, mij dunkt.dat ik hier nog al bekend ben, als je van kinds af in een stad woont, dan dunkt me dat je 't dient te weten waar nog al het meeste drukte heerscht. Buurman S. Nu dan, gaat gij hij avond wel is door de Vrouwestraat? Buurman V. Neen weinig. Buurman S. Dan moet je is door de Vrouwe- straat gaan (wel te verstaan) des avonds en dan zal je wel drukte en geloop zien. Buurman V. Door de Vrouwestraat, en dat wel bij avond, wat is daar dan wel te zien? Buurman S. Het meeste geloop van de geheele stad en dat loopt de eene al harder als de andere, ik heb er al verscheidene avonden mijn pret mede gehad en meer buurlui van mij. Buurman V. En wat is er dan wel in de Vrouwestraat te zien? Buurman S. Een geloop van de andere wereld, en dat gaat allemaal bij eene Kinase in je kent die man toch welliet is die oud ijzer Boer en turf Boer en ineer. Buurman V. Ja die ken ik wel maar daar heb ik nooit geen erg in gehad ik moet die grap toch ook is afloerenmaar wat zijn dat toch voor menschen wat dben zij toch voor de kost Buurman S. Kom begrijp je dat nietzij werken meest alle aan de werf, nouwtwee joden welen wat een bril kost. Buurman V. O ja wat kan ik toch lomp we zen dat ik dat niet begreep, maar hoe heetc die menschen toch buurman? Buurman S. Weet je wat je doet, kom dan is op een avond bij mij dan gaan wij die straat is door kuijeren dan zal je ze wel zien cn zeker wel kennen óok en die je dan niet kent zal ik wel noemen. Buurmaq V. Nou, dan zoo gezegt is, tot we- derziens. G. S. Woensdag, 24 April 1850. Naar Dordrecht, 's morgens}5 ure. ADVERTENTIES. ES» De ondergeteekende maakt aan zijne geëerde Stad- en Landgenooten bekenddat hij nu ruim gesorteerd is van vele soorten van Oud cn Airlivv SJIBERWERKalsmede van onder, derscheidene artikelen van GALiADiTEBlE BORSTELWERK en meer andere Goederen' Verzoekt een ieders gunst en belooft eene prompte en civile bediening. NB. Ook koopt hij op: alle soorten van ouq IJzer, Koper, Tin, Lood, Vodden, enz. C. J. BU1JZE, aan de Mol, wijk A, n.° 304 ES» He ondergeteekende, door het Edel Achtbaar Bestuur dezer Stadtot aangesteld zijndebeveelt zich bij een ieder aan die hem wel met derzelver vertrouwen zouden I willen vereerenonder belofte van eene naauvv- gezetle, eerlijke en spoedige behandeling van i zaken. Zierikzee, D. Q. MULOCR HOUWER, 20 April 1850. 1 J. C. van DUIJL, geb. LAMBERT, heeft de eer aan de Dames, zoo binnen als buiten de Stadte berigtendat zij de etc., voor het aanstaande saizoen, uit BRUSSEL ontvangen heeft. S3 bij J. BROODMAN op den Dam. Bij G. van KUUK, rijtuig-FAnnu- kant te Dordrecht, vier gebruikte cn niet minder dan nieuwe Itap-CIiaisen, twee Fransche Chaiscn Kapwagentjes Barouchetten, Tilburij's en alle andere soor ten van nieuwe en gebruikte Rijtuigen, zijn tot de minst mogelijke prijzen aan bovenstaand adres te bevragen. Brieven franco. In blad geschikt tot draag- en trekwerk te bevragen bij D. EVERAERS, Broodbakker, te St. Philipsland. Keste Messina's CMIRJA'S-APPELtEtf voor een civile prijs, bij de kist en halve kist, alsook bij de 25 stuks, bij de Wed. J. S. GU- NÉE in de Siot-Jansstraatte Zierikzee, ©e pillen van ïïolloway zijn een uitmuntend geneesmiddel voor de hoest, gevatte koude, long- en borst kwalen. De heer J. C. Rheinhardtchemist te IIull, verzekert, dat de lieer Sliugcr welke vroeger werkzaam was in de glasfabrijken aldaarvolgens verklaring tier geneeskundigen, reeds in een hoogen graad de tering had, zoodat hij als ongeneesbaar was opgegeven. Daar hij ia de Nieuwspapieren de pillen van Ilolloway zag aangekon digd besloot hij dezelve te gebruiken; reeds na eenige dosis ingenomen te hebben, begou zijn hoest te vermin deren het vleesch over het geheele ligchaam werd vaster, de eetlust nam toe, en thans is hij geheel hersteld. Dit overheerlijk geneesmiddel is bijzonder aanbevelenswaardig in gevallen van zware en verouderde hoest, aamborstig heid verkoudheid, en alle borst- en longkwalen. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van lieden af de volgende DoosjesPillcn van ƒ0,90 ƒ2,10 ƒ3,30 ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23.50. Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij den heer J. P. VERLINDEN te Bcrgen-op-Z oom alsmede te Londen, Strand 244 Holloway's Elablii- sement. De ondergeteekende ontbreekt nog verscheidene 3VUMMERS zijner Lees bibliotheek, en verzoekt beleefdelijk de houders derzelve, ze hem ten spoedigste kos teloos te willen terugzendendaar hij met liet drukken van den Catalogus eenen aanvang zal maken. ZierikzeeUÏ A\.IKH 22 April 1850, KS» Met Mei een aankomende MEID benoodigd. Adres bij den Uitgever dezes. IK ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN t' de LOOZE BE ïl De H medede Haagscbe NA lezen hebber over ons art plaatst in de die beide bl „verre hove) ishunne li dat wij de I den op het Reeds enkel artikelen bei tijdgebrek e héden, welkt stellen onzei genieester A verhinderd oogenblikken confrere's, n loof aan H gestelde repl Wij moet verwondering zeer regtmal nen en schr ministerie T haddenma in ons gebet denen (li blijkbare mi op dat Mini) Rondweg er Apriloogen gegeven op dat ook dooi den weinig v dat het een liet voorbij») blijkendat beidein di schadelijke van Scheepv zeer benijdei van hetzelve die reeks ve inboezemend dien wij v waarop wij z maar is zijn: en Volksver en daar, wa toonddat hierop volgt riiet zullen openbare bel het gegrondi Minister te Minister van tige en hela en aan te h diep in het niet tot hoo] deel uitmaal dit doen wi houden dal het slechts werking en der hooge net omringe en zooveel l Tegenover Hydra en 1 stukdat o het eerstgen was: Grieve

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2