i No. naroasoirDBisrB sgtrazait. DON QUICMÜTTERIE Vertrek der Beurtschepen". De Notaris J. M. Bouvin, TE PACHTEN: li Tegen eene goede huur, die het gebruik van grof zont aan de smalle ge meente verbiedt. Daardoor zou niet alleen Zijn ttdol LaeAlbare nog vetter worden als bij is,maar door de vele vergiftige bestanddeelen die in hel fijne zout worden gemengd zou het janhagel ongemerkt vergeven en de armoede geweerd kunnen worden. Aangekomen te Apeldoorn Valkeniers met hunne valken. ICuks met hunne braadpannen, Hofdames met hunne lendenku>sens, Schenkers met hunne kurkentrekkersen meer van de eerste henoodigdheden om het verblijf van Nero aldaar gedurenden den zomer te kunnen veraangenamen. Het vorstelijk gezin heeft te Amsterdam zoo- we! de komedie bezocht als de kerk. Aldaar zal eene collecte gehouden worden om voor den afgetreden burgemeester iets moois te koopen als een blijk van erkentelijkheid voor al het goede dat door hem is verspreid gevorden. Gevraagd: hollandsche dukaten om in 't Hemelscho Kijk het Christendom uit te breiden. Te Zalt-Bummel zijn de leden der groote Sociëteit bijna dagelijks handgemeen. In Frankrijk neemt het socialisme hand over hand toe; te Angers heeft een geheel batoillon troepen geroepen: Leve de democratische republick\ O >k te Amsterdam moeten straatjon gens die kreten aangeheven hebben tijdens 's ko- nings laatste verblijf aldaar. Foei! Het H.blad stelt de koningin voor als regentesse van de vierde Majesteit. Prinses Sophia zal mei den kroon prins van Zweden in bloeimaand gekoppeld worden. Te Weenen wordt de Paus verwacht. In Frankrijk zullen de speelkaarten belast worden; van 20 boeken kaarter» zal zooveel betaald moeten worden als in Nederland van ééne dienstmeid wordt betaalt. Iellachich heeft van den Keizer van Oostenrijk in eigendom gekregen landerijen die hem jaarlijks ƒ80,000 opbrengen, afkomstig van verbeurd verklaarde goederen. Ook Haynau is begiftigd met 27,000 morgen land. Het Nededandsch Genootschap tot af schaffing van sterken drank. Meermalen togen wij, zoowel in dit Weekblad als in andere democratische bladen, te veld tegen het onderwerpelijke genootschap; wij hadden het daarbij niet bepaald gemunt op de door hetzel ve beleden beginsel en het door hetzelve zich voorgestelde doel (althans wanneer dat doel het ware en niet het masker is voor geheime bedoe lingen doch hierover nader.) hetwelk ook door ons gehuldigd en toegejuicht wordt, maar wij keurden de middelen af, welke dat genootschap niet schroomt aan te wenden, ter verbreiding van deszelfs leer stellingen en ter bereiking van het beoogde ware of voorgewende doel. Vooral laken wij de niet zelden zeer onzinde lijke en inquisitoriale middelen, welke de respective heeren directeuren der onderscheidene afdeelingen van dat collegie goedvinden zich dikwijls te ver oorloven, om proseliten te maken aan welke'maat regelen wij liet, hetzij ^en regte of onregte, toe schrijven dat het korps afschafferswat oes/elfs zamenstelling betreft, veel weg heeft van eer» troep, "Welke zich in der lijd om David verzamelde, toen deze zijn hoofdkwartier had gevestigd in do^spe- lonk Adullam. (2) Vooral op die plaatsen waar een of meer der heeren directeuren des genootschaps in questie man nen van geld £ïjn en bekend staan voor de liefheb berij wat over te hebben verzamelen zich de dronkaards, welke hunne tijdelijke welvaart per glas door de keel gejaagd hebben et» nergens meer anders teregt kunnen om zulke rneiischen- vrienden, als de kiekens om eene klokhen, vinden daar even als de mannen welke in nood en schulden zaten bij Davidook bij die heeren bescherming en klinkende troost, terwijl zij zich even snel bekeerenals ze het hun verstrekte geld vernego- tiëren en als liet op is, weer afvallig worden. Dat alles moet een noodwendig gevolg zijn van de geheel verkeerde grond, waarop het genoot schap tot Afschaffing van Sterken Drank gefundeerd is, dwang of eigenbelang, geene zedelijke overtui ging, heeft de meeste leden daarvan genoodzaakt of bewogen, deel aan die instelling te nemen. Wij zouden zulks met de lijst der leden van de zelve alhier in de hand en aanwijzing hunner vroegere zoowel als tegenwoordige antecedenten, kunnen bewijzen, indien ons tegenwoordig bestek zulks veroorloofde ïtiaarl zegt het spreekwoord, dat in het vat is verzuurt niet. De bedrijven van dat genootschap waren tot dus verre even onschuldig en vermakelijk, als van den nu zaliger ridder des droevigen figuurs Don Quichot. Zij kwamen, even als nog, van tijd tot tijd in deftige vergadering hijeen, waarin menigeenvan wien men zulks voorheen nooit gedacht zou hebben, na zijne jaren lange in de aarde begravene talen ten voor den dag gehaald te hebben toonde, een niet onaardig redenaar te zijn en de harten zijner hoorderen verheugde, met de blijde boodschap, dat er b. v. het gepasseerde jaar te A 30, te B 40 vaten genever minder opgedronken waren dan een jaar vroeger, dit toeschrijvende aan de gezegende uitwerking van liet genootschaper echter niet om denkende, dat de slnikers en smokkelaars oj» die plaatsen zich niet verbonden haddeneven als de dronkaardshun bedrijf af te schaffenen die min dere 30 of 40 vaten genever, of misschien wel meer, welke op de registers vau aangifte ontbraken, zeer wel binnen gesloken konden zijn, maar dat doet er niets toe rnen gelooft zoo gaarne wat men wenscht. D »ch nu wordt het niet beter wij lazen onlangs in de dagbladen, 'dat op daarbij genoemde plaatsen voorlaan geen behoeftige meer bedoeling kan er langen welke (let wel) zich niet alleen in den sterken drank te buiten gaat, maar die dezelve gebruikt. Even als men een gekke in het hoofd gekrenkte, zoolang hij niemand kwaad doet, stil laat luopen en zijn weg gaan, maar hem bindt, wanneer hij ondeugend en gevaarlijk wordt, even zoo is het de pligt der hooge regeringonzes inziensmaat schappijen en instellingen welke, zoo ze al geen we zenlijk nut, dan toch geen opzettelijk kwaad stichten, te tolereercr» maar dezelve de handen te binden, zoodra die door hen worden uitgesto ken naar de regten cn eigendommen der burgers. Wij houden het er voor, dat de armer» even goed aanspraak op de naam, van burger hebben als de meergegoeden en rijken; hij deelt al zoo ruim als deze, in alle lasten, welke den staat geeft te tor- schen den armen is meester over zijnen wilover zijne handelingen, zoo lang die niet strijden met de wetten des lands zulks is geen prerogatief voor den rijken. Den armen kan men evenmin verbie den of dwingen zijne neigingen niet op te volgen b. v. geen glas genever te drinken, als de rijken, zich dagelijks aan champagne te bezuipende armenfondsen zijn het eigendom der armen, niet van degenen welke die fondsen tijdelijk beheeren en administreren. Van waar heeft het genootschap tot Afschaffing van Sterken Drank het vreemde regt ontleend om een zoo gedachte greep te doen in de zedelijke en burgerlijke vrijheid van de arme burgers hier te lande; dat zouden wij wel eens willen weten. Als die vlieger opgaat en onze regering die gru welijke schending der vrijheden en regten van een zeer groot deel der bevolking laat begaan, en geduldig aanziet, is er geen einde te zien aan de schendingen van de zedelijke burgerregten en vrij heden waarop de armen even goed als den meer gegoeden cn rijken aanspraak hebben. Het zoude niet te verwonderen zijn wanneer men ml spoedig ook door een of andere gekken rijken philantioop, welke er op belust is zijner» on bekenden naam nu en dan eens in gedrukte schrif ten couranten of statistieke opgaven te lezen, een genootschap zag bijeen knoeijen tot afschaf fing der tabak en van liet rooken en pruimen derzelve, als zijnde ee:» .schadelijke ongezonde ge woonte om hetwelk te bevestigen altijd wel een half dozijn pilledraaijers opgeschommeld kunnen worden. Ook philantropische dames, waaraan in ons ge zegend vaderland ook geen gebrek is, kennen ook den tabak ei» rig tón ook afschafïings-genootschappen op, b. v. lot afschaffing der gewoonte onder de vrouwen oir» te snuivenenz. enz. Aan deelnemers en deelnemeressen kan het hun nooit ontbreken; wanneer het de mannelijke of vrouwelijke oprigters slechts aan geen aardschen rijkdom en invloed ontbreekt is daarvoor geen vrees, want des noods en als het niet anders kan, neemt men de armbesturen te baat, welke den bedeelden toeroepen: geen jenever drinken, niet rooken, pruimen of snuiven, of anders dezen winter geen bedeeling. Met zulke hulpmiddelen is het waarachtig geen kunst, zelfs het dolste genootschap te doen bloeijen, en een tul van leden te bezorgen op die wijze is het geen de minste zwarigheid om de beste Christenen in Turken of Heidenen te veranderen. Dolheid en krankzinnigheid, zegt men, is besmet tend en aanstekendofschoon de directeuren der afschaffings-genóotschappen van eer» paar onbedui dende plaatsjes, slechts tot dusverre het krank zinnige besluit hebbei» bewerkt, oin de armen hun ner gemeente, welke zelden slechts jenever gebrui ken, van de bedeelingen te versteken, kan men ziel» verzekerd houden, hij het bekende fanatismus, waardoor alle afschaffers bezeten zijn, dat spoedig alom, waar armen gevonden w. rden, dat wil zeg gen overal in oris Vaderland, dien heerlijken af schaffers-maatregel zal geproclameerd worden. Wij hopen, dat de Hooge Regering bij tijds er bij moge zijn, en de dolle afschaffende apostelen behoorlijk den worm uit de tongen snijdt wij vreezen er anders voor, dat in den eerstkomenden winter, vooral op plaatsen van eenig meer belang dan Wassenaar en dergelijke Nazarcths der af schaffers de armen die taak zeiven ter hand zul len nemer», en hunne in de hersenen gekrenkte verzorgersgevoelig tot bezinning brengen. Indien wij leven en gezond blijven, zullen wij binnen kort eens op deze materie meer uitvoerig terug komen, en duidelijk aantoonen, dat het gansche afschaffings-genootschap weinig beter nut sticht dan eene menigte van deszelfs ledenvroeger rond voor de vuist handelende menschen, in ellendige kwezelende huichelaars te herscheppen en met een vermogen te beschenken, op hetwelk zich ook slangen en adders kunnen beroemen namelijk van uit de schoonste bloemen het doodelijkst venijn te kunnen zuigen, met andere woorden: hunne medeburgers en medearbeiders, welke niet verkie zen hunne nekken onder het dwangjuk der Heeren afschaffers-apostelen te krommen, op de laagste wijze bi liegen, belasteren en derzelver welvaart ondermijnen. Wij zullen, op grond, dat de hoofden der af- schaflings-genootschappen de gemakkelijkste, meest afdoende cn voor de hand liggende middelen, ter wering van het misbruik des sterken dranks, niet bij de hand nemen, en zich bepalen tot kinder achtige, keutelachtige en hatelijke inquisitoriale maatregelen, aan tonnen, het door hen voorgewende niet het ware doel dier instelling is, maar dient, om geheime oogmerken bedektelijk te bereiken dat het afschaffings-genootschap eene burgerlijke Jezuiten-orde genaamd kan worden (3) welker plannen en geheime bedoelingen wij, in eene volg reeks van artikelen in dit weekblad, stelselmatig voorgenomen hebben te bestrijden en aan het licht te brengen zoowel als zoo klaar als de dag te be wijzen, dat, al ware ook de oogmerken van de voor standers der A. G. zoo zuiver als goud het hun geenszins geoorloofd is, ter bereiking daarvan, alle onverschillig welke middelen, bij de hand te nemen, dat ook hier het doel geenszins de middelen hei ligt, en het ten Hemel om wraak schreit, zoo als men hier te lande met de behoeftige» durft te leven en rond te springen, welke men, na ze uit gezogen en naakt ontkleed te hebben, eindelijk nog zal dwingen als apen en beeren te dansen, naar alle wijzen, welke hunne gekke Heeren goed vinden op derzelver pijpen te blazen. April 1850. X. X. ft) Hoezeer overtuigd zijnde van de groote nadeelen en bet onheil, door den sterken drank reeds gesticht, en nog dagelijks aangerigtmoeten wij, tot ons leedwezen, ouze pen aanwenden om een genootschap te bestrijden dat zegt, haar doel te zijn, door de afschaffing der sterken drank, die nadeelen en onheilen te voorkomen en te doen ophouden wij zouden gaarne die pogingen ondersteunen, waren de door het genootschap tot afschaffing van sterken drank, aangewende middelen niet lijnregt in strijd met onze denkbeelden van zedelijke en burgerlyke vrijheid en alleen drukkend voor den armen. (2) Samuel 1, kap. 22, vs. 1 en 2. (3) Wij gelooven gaarnedat verreweg de meeste be stuurders eu directeuren der ouder-afdeelingen van het genootschap tol afschaffing van sterken drank ter goeder trouw zijn, emalleen het uitgedrukte doel beoogen; zij zijn echter de blinde werktuigen in de handen hunner meer deren of de hoofd-besluurderseven als eeu eenvoudige pater Jezuit, dat is in de handen van zijnen generaal. Afscheids-groct aan Nederland l Door ecnige Landverhuizers naar Noord-Amerika. in zóó een toestand gebragt heeft, waarin zijThaT, verkeert, en onvermoeid tracht te behouden. Nogmaals, vaart wel betrekkingen, vaart'Wei ons Vaderland 1 O. moge toch nog eenmaal die lijd aanbreken, dat wij in gindsche streeken hoorden dat voor u, nijvere Volksklasse, een vrijer en meer' gelijkmakend lot, uw deel na het nog stijgend lijden, geworden wasdan 6 dan zoude eerste schreden, door ons gerigt worden f- de naar onop.. onze. dien grond, dien oierbaren Vad'rengrond I die houdelijk zulke teedere herinneringen in harten zal nalaten. JAN AARTSEN, aan boord van het Schip Sua Lion te Antwerpen. Zalurdag 20 April 1850. Naar Gouda, Haar!, en Amsterd. des morg. 4 ure ADVERTENTIE IX, Het is van een wiegende bodem dien de Schelde op haren rug torschtdat dit vaarwel U, Ne derland! en onze daar nagelatene betrekkingen, in de ooren klinkt. Met de oogen naar uwe stranden gerigtnaar die stranden, daar wij het eerste levenslicht aan schouwden, daar onze onschuldige kindsheid in dartelende vreugde opwiesroej»en wij u dat Vaar wel toe. O! die stranden, waar wij hij rijpere jaren, een beter lot verdienden als wij er ooit een be zaten want nijverheid en kunde zijn ijdele klanken .geworden op uwen bodem. Vaar wel dan verwanten vaar wel dan vrien den Vrienden? 6 was vriendschap nog op uwen grond gezeteld, neen, Nederland 1 gij zoudet voor uwe nijvere klasse zoo diep ongelukkig niet wezen. Vriendschap en liefde, beiden heeft uwe geboorte- en geld-aristocratie uit uwe steden en beemden langs uwe boorden weggevaagt; want het aantal van willekeurige en door hunne overmoed in prak tijk gebragte stellingen, gepaard met een eindelooze reeks van wetten waarvan den druk alleen door hen gevoeld wordtdie heden niet weten, waar zij morgen van leven zullen zijn er de oorzaken van. Draagt niet ieder van onzen stand diezelfde zucht om te leven mede als zijne in weelde en duizenderleij zinnelijke genietingen badende na tuurgenoot? Ja, voorzeker maar de middelen zijn hun ontnomen. De vloek des Heeren: »in het zweet uws aanschijns zult ge uw brood eten," is thans voor duizenden en duizenden nog een vloek van ge nade geworden. Men wil werken, maar men heeft het niet; en wordt men nog hiermede begenadigd, dan is het loon bijna ontoereikend om op sobere wijze zijn leven te rekken. Hierdoor is het, dat op uwen grond, Nederland! de vroegere zoozeer beminde speelnoot der jeugd de latere vriend des harten, een gezworen vijand is geworden. Het is den zoo karig verdienden jienning, die mensch tegen menschvriend tegen vriend, zelfs broeder tegen broeder in eene steeds blijvende sj)anning van wangunst houdt, daar het enkel liefde wezen konen moest die hen voor elkander moest bezielen. Is het juk knellend, wanneer vreemde overheer- sching den ijzeren scepter zwaait ever zijnen geboor tegrond harder is het nog, wanneer telgen van uw eigen vaderland de meerderheid der maatschappij, zal, op Maandag den 22 April 1850, ep.lf des middags ten 12 ure, te Zierikut, «alüa ten Huize van W. G. Zamdvookt ten verzoeke zijner principalenpubliek en aan de i meestbiedende presenteren te verkoopen Een WOONHUIS met STALLING en KOETSHUISERF en TUIN staande en gelegen te Zieriltzeeop de Oude Haven, kadas ter sectie A, n.° 958, thans bewoond door den Ed. Achtb. Heer Mr. J. BOE1JE, Kantonregter; en Een zestiende Portie in de MEESTOOT te Bommenede. Zijnde bovengenoemd Huis te zien, mits ver gunning aan den Heer bewoner vragende. G Gemeten 129 Roeden WEI LAND, nabij het dorp Kerkwervete1 bevragen bij den Heer W. RIBBE. Londen Webster te deeling van klaard aan man en di Parijs, van de wet; dat een gr hand een rc op men in ontdekken, ven van eer Celmar, die, te Straatsbn volging tege diger van li die, na als behoorlijke woord iger g gehouden hi ggg» De ondergeteekende, voornemens zijnde I den dag, he met Mei aanslaandezijnen Winkel finaal tc J budget van sluiten, berist zijne geëerde Stadgenooten dat sclie zaken hij het nog overig zijnde AARDEWERK tot j '3 cussie omtre zeer verminderde prijzen zal verkoopen; hnlp aan vr Rij W. de VOS, op de Schuithaven, te Zieriltzee, meest bekend als Zakkenmaker, zijn te bekomenvele soorten van AARDAPPE LEN, in 't groot en klein Destc West- faalschc, Dr. ischorsche Blanke en Roo- de, alsmede uitmuntende lekkere Nieren, allen goed van smaak verzoekt een ieders gunst en belooft eene prompte en civile bediening. alsmede nog drie LAMPE'S AURE9LE. J. F. II. WELTERS. .j echter voor; ens betrad De ondergeteekende maakt aan geëerde Stad- en Landgenooten bekend dat hij na ruim gesorteerd is van vele soorten van Oud cn Nieuw IJZERWERK alsmede van onder, derseheidene artikelen van GALANTERIE MORST EL WERK en meer andere Goederen. Verzoekt een ieders gunst en belooft eene promple en civile bediening. NB. Ook koopt bij op: alle soorten van oni IJzer, Koper, TinLood, Vodden, enz. C. J. BUIJZE, aan de Mol, wijk A, n." 304,' en gaf de v zijne-1 gen kennis, ping het lsl linieover i leidende, De compagniën i slagenheid.) aan den dag wind hevig juiste getal doet der ref! deelen dat h Zij is dan 0( veel in haar republiek he» afgezonden voordragen b De ondergeteekende heeft de eer aanJ zijne Stad- en Landgenooten bekend te maken,* dat hij voorzien is var» vele soorten van Ge kleurde en Zwarte BRUSSEL.SC1IE STOF- der slagtoffer FJEN voor Dames-Laarzen, volgens de laatste derheden onz smaak bewerkt; beveelt zich verder in eenieders president bea gunst eu belooft eene prompte en civile bediening,. ujt naam der J. B. BOGEBS, "Jie he' vfr",R M Schoen- en Laarzenmaker, 8e"iookt had op de Oude Haven, wijk A, n.° 373 nerP> Z0( 1 J DtirpaiiY vpt7i Eene volkomene genezing van een zwnrea hoest vergezeld van aamborstigheid, door de pillen van Hollo way. De heer John Davis in de Leeuwestraat Ie Milfort woonachtig, leed seder zeven jaren aan eenen, van vware aamborstigheid vergezelde hoest, welke door onder scheidene vermaurde gencesheeren waaraan hij zich had toevertrouwd, niet had kunnen genezen worden. Toen bc» sloot hij de pillen van Holloway te beproeven, en dit voor treffelijk geneesmiddel deed hem volmaakt herstellen. De hoest heeft opgehouden, de aamborstigheid is verdwenen,, en zijne ademhaling is even zoo vrij als die van den ge zonds tea mensch. Verouderde hoest, verkoudheden, zinkin nen op de borst en kortademigheid, worden spoedig doof de pillen van Ilolloway genezen. 'Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bi]i B. van ASPEREN VERVENNE, Apotheker te Goes, alsmede te LondenStrand 244 Holloivay's Etablis sement. is terstond benoodigd eene ROEREN-DIENST MEID die mot de Melkerij goed kan omgaan en levens geschikt is om Melk rond te brengen. Adres bij den Uitgever dezes. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN 1'. DE l.OOZE bureaux zeu gesteld w slagingen ovei heer van de voor geene be de uitgewekei andere leden 400,000 fr. met 402 lege Het hoofdst der prefecturi .waarbij somi 500,000 fr. v duurden de b Het tref oorlog lieden gaf zie hierbo strektheid bekc "ver in omloc reeds 20 persi behalve nog luitenant-kolon slechts ligt ge tegenwoordige! uit Angers, wi amp is verscl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2