Mo. Col I R1GTS¥ËR¥Ö'MMG ©e. Jaarg. Donderdag'18 April 1.85©, ;oop, lerij Kieuwstij dingen ENGELAND. FRANKRIJK. DIIITSCHLA ND. NEDERLAND. AFFAIRE; eklante, ZOo le en gunstig »en gaanderij STO, ruime 9 staande op enaar P. van OOP: Een IEPAAK», w en mak. gteri bij deze genoolen, dat STERDAM- BOUWSEL, ilegenheid zijn i te bedienen, I in liet door Noord-Bra- ;re Adverten- ;it houdende. ZIER1KZEESCHE MEI CSEN ABONNEERT ZICK In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Anierika, bij J. QUINTUS, le Albany, en bij C. de RÉGT, <e Cleveland Staat Ohio. ABONNEI^ENTS-FEIXJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden. f Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Nooril-Amerik.i. Franco New-York. Dollais 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel, Zegeiregt voor iedere plaatsing 35 cents. Dc inzending der Advertentie» kau geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierik-Eee, Hoek vau de Schuilhaven, Lef?.. No, 84 Brieven en Ingezonden stokken franco. DER VLIET. zijn verkrij"- e, In Blik- VEXSM1II. IGK THIJM, t Sclieeps- clgebruik reu met die Courant wor- gegeven. 3EKSM1T. tegen tien Heer SI. de M®MDT. huithaven, te imakerzijn RDAPPE- iste West- e en Roo- teren, allen rs gunst en ng. .lekte en i, worden door waardige in het oog ;ene ongestelde hoofdpijnen, ;en welke uit toevlugt be- oway welke ieu, dat eene lijk alle keu- iUlus het ge- hel bloed naar kunnen met vrouwen vau bren- wakte gestel- IJZEN van ƒ23,50, 15,90 - 23,90. bekomen bij te Goes, Etablii- i Weduwe, platteland IHT in cene Lend, tus- Pratestant- eene goede net eigen- iven, onder sedert vijf en gewoon huiselijke onvoorziene betrekking 1 op nieuw fECHT of t de beste g te kun- flectereride, Ier letter Z, tie LOOZE J Zoo als onze lezers bekend is, werd in het begin Van Decern ber des vorigen jaars, Sn N.°" 613 en G15 van den Nieuwsbode een artikel opgenomen, ingezonden door eenige burgers van Oollgeneplaat en den Bommel, en ten opschrift hebbende: „Burgemeester AKTMONIE van WEEL waarin het bestuur van dien lieer over de beide genoemde gemeenten, doch inzonder heid over Oollgcnsplaatop eene hoogst ongunstige wijze afgeschilderd werd, en waarbij den vvenseh werd uitgedrukt, dat de hr. v. Wee!in 't belang der Gemeen ten, niet op nieuw dispensatie verkrijgen niogt, om liet Burgemeesterschap, zamen niet zijne vele andere betrekkingen, te mo gen blijven beklceden. In spijt van dien *wensch der inzenders werd de hr. v. If'eel echter andermaal gedispenseerd en herbe noemd Naauwelijks was dit geschied of er werd door hem eene vervolging tegen het bewuste artikel ingesteld, en den 31 Jan. en nogmaals den 8 Febr. li. werd de heer M. de Houdtdoor wiens bijzondere tiissclien- komst liet artikel in den Nieuwsbode was opgenomen, ter dezer zake voor den Ilegter- Commissaris gedagvaard. Van deze omstan digheid werd door den hr. de II. aan de schrijvers en inzenders onmiddelijk kennis gegeven en hun daarbij tevens gevraagd hoe nu verder in deze hoogst kritieke zaak te handelen? waarop deze hem, bij brief vau 15 Februari] jl.„ en nu andermaal bij schrijven van den 10 dezer maand, ten ernstigste gebeden hebben hel geheim van hunnen naam onschendbaar le bewaren, daar anders zij en hunne huisgezinnen in het verderf zouden gestort worden. Dit schrijven heeft ten gevolge gehad, dat de hr. de Ilondtdoor de smeekingen van zoo vele huisvaders getroffen, en van de afhan kelijke toestand van de mecsleu hunner overtuigd, vast besloten heeft hunnen wensch te vervullen, en zich edelmoedig voor hun iu de bres zal stellenschoon met gevaar voor zichzelve,- daar de jongste dagvaarding, in deze zaak ontvangen, hein, wegens het vervolgde artikelmet eene gevangenisstraf van Lene Maand lot Twee Jaren bedreigd. Aanstaande Vrijdag, 19 April, zal de zaak ter Openbare Correctionele Zitting der Ar- torondiss.-Hegtbank alhier behandeld worden. De heer de Ilondt zal zelve zijne verde diging uitspreken. Londen, 13 April. Te Limerik zijn 1). Dings- dag weder 326 landverhuizers naar Noord-Amerika scheep gegaan. De Times juicht zeer toe de rede, in do afgeloopene week door den Heer de Lamartine in dc Fransclie vergadering gehouden over den aan leg van den spoorweg van Parijs naar Avignon. Het blad beschouwt dien weg als eene der ge- wigtigste lijnen van gemeenschap in Europa daar zij Londen en Parijs zal verhinden, en tevens, met liet zuiden van Europa, den Levant, de Mid- dellandsche Zee, de belangen van de Oost omvat. Een gedeelte daarvan is reeds geopend, en degelieeln lijn is onderhanden genomen. Men weet, dat dit groote werk aan bijzondere ondernemingen zal worden overgelaten, hetgeen, zonderling genoeg, door de meest republikeinsch gezinde partij be streden is. De Times meent, dat de Heer de Lamartine den waren weg is ingeslagen tot bestrijding van het socialisme, het bevorderen van nuttige, groote werken in den lande; en voor het eerst, sedert langen tijd, ziet iiet blad met cenigzins meerder vertrouwen Frankrijks toekomst te gemoet, indien de bedoelde werken met kracht worden aangevat. Zelfs onder de tegenwoordige regering acht het dan zijne toekomst riet hopeloos. Er zijn twee uiterste partijen het is waar; doch er bestaat nog gelukkig eene, het welzijn des lands beoogeride, talrijke midden-partij, die noch de speelbal, noch de slavin van eene dier uitersten wil zijn. Zij kan door geestdrift of vrees geslingerd worden; doch als zij voor 's lands wezentlijke belangen zich in de bres wil en durft zetten, dan vertoont zich daarvoor een beter verschiet. Parijs, 12 April. Het bijvoegsel van den Mo- niteur, bevattende de laatste redevoering van den heer de Lamartine, waarin een zeer schorpe uit val tegen het socialismus voorkomt, is op alle muren der stad aangeplakt. Buitendien heeft de regering er voor haar gebruik een aantal exem plaren van doen drukken, en die aan de prefecten gezonden, met den last, dezelve in de arrondis sementen te verspreiden. Daar de wanordelijkheden 11. Dingsdag le Rouaan in en buiten den schouwburg voortduurden, ter zake van het verbieden der opvoering van de Jui( Errantheeft dc maire der stad bij een besluit, dat door den prefect is goedgekeurd, de sluiting van het spcelsaizoen bevolen. De wan orde had des avonds huiten de schouwburg zulk een ernstig karakter aangenomen, dat men charges niet kavallerit! heeft moeten doen, om het terrein schoon te vegen, Men heeft door de stoomboot Scamandre, die 8 dezer te Marseille is binnengeloopen, de lijding ontvangen van het vertrek van den Paus naar Rome; de prefect van het departement der Monden van de Rhöne heeft zich gehaast het gouvernement door de volgende telegrafische de pêche daarvan kennis te geven: «De gevolmag- tigde minister van Frankrijk te Napels, heeft den hden April aan den consul van Genua de tijding medegedeeld (welke deze aan mij heeft toegezonden) dat de H. Vader naar Rome vertrokken is." IParijs, 13 April. In het begin van December 1849 volgden eenige lieden uit Atrecht den lijk stoet eener door haren zoonKarei Godart, wreed vermoorde moeder. Den ilden April 1850 wachtte op de groote markt aldaar eene menigte nieuws gierigen den schuldigen zoon die liet schavot zou bestijgen. Tot op zijn vertrek uit St. Omer, waar hij gevangen zat, was de schuldige, die den 2den Maart door het hof van assises in het Noorder departement ter dood is veroordeeldonbekend gebleven met de afwijzende beschikking op zijn verzoek om gratie. Dit echter verhinderde niet dat Godart de dui delijkste bewijzen van een opregt berouw had ge geven en met de godvruchtige gevoelens zijner kindschheid weder verzoend was. Jl. Donderdag dan. ten 3 ure, des morgens was het vertrek uit St. Omer naar Atrecht bepaald en reeds ten 10 ure kwam de veroordeelde aldaar aan. De heer Beauvois aalmoezenier van de gevangenis van St. Omer, te vens zijn biechtvader, vergezelde hem, en troostte hem met al de genodemiddelen der godsdienstna hem eerst tot een volkomen berouw over zijne mis daden te hebben opgewekt. Eenige gendarmen Wa ren in het rijtuig om den schuldigen tc bewaken. Naauwelijks was hij in het regthuis te Atrecht aan gekomen of hij verzocht om verscheidene redenen dat men hem van zijne ketenen zou ontdoen. To< n men aan zijn verlangen voldaan had, schreef hij j met kalmte zijnen laatsten wil en gaf aan den be- waarder der gevangenis zijn testament. Zijne klee deren vermaakte hij aan zekere behoeftige persoon die hem, zoo als hij zeidesteeds met liefde be jegend had. Vervolgens wierp zich de 21 jarige jongeling vol geestdrift in de armen van den aal moezenier verklarende, dat hij tevreden was dat men zijn verzoek om genade had verworpen. «Eene veroordeeling tot de galeijen zeide hij, »zou mijne ziel, die thans weder vol goede begrippen is, weder bederven en is overigens niet genoegzaam, om mijne misdaden uit te wisschen." Toen het 12 ure had geslagen, werd de schuldige, door zijnen biechtvader ondersteund naar het scha vot geleid en na dien geestelijke te hebben omhelsd, verzocht hij het volgende aan de menigte te zeggen: «Alvorens voor God te verschijnen, beveelt Godart zich in uwe gebeden aan, u vergiffenis vragende voor de misdaad die hij bedreef. Hij wil u zeggen, dat de schandelijke driften hem overmeesterd had den, en dat zij het zijn, die hem naar het schavot geleid hebben. Maar de barmhartigheids Gods heeft hem de noodige kracht verschaft, om zijn misdaad te kunnen boeten en hij sterft, vertrouwende op de goedheid des Hemels. Bid voor hem." Na dit gesprek wierp Godart zich op de knieën, had God nogmaals om vergiffenis, en gaf zich met gelatenheid aan den scherpregter over. Het volk verwijderde zich langzaam en droefgeestig uit de straten en ten 3 ure des namiddags bewees de orde van St. Leonard de laatsle pligten der menschlievendheid aan het ontzielde ligchaam. Frankfort, 12 April. Uit Tyrol wordt van nieuwe troepenversterkingen gesproken, welke voor namelijk uit kavallerie en artillerie liestaan. Het gelieele in Tyrol opgerigte legerkorps heeft, naar men zegt, hevel ontvangen, om zich tot opruk ken gereed te houden. Zierikzee, 11 April. Men verneemt met ge noegen, dat de stoomboot Stad Zierikzec va rende in het beurtveer tusschen Rotterdam en deze stad, spoedig, waarschijnlijk nog voor het einde dezer maand, weder in de vaart zal komen. De belangrijke reparatie, die zij ondergaat en die de oorzaak is geweest, dat de dienst sedert eenige maanden gestaakt is, heeft ten doel, haar in staat te stellen, het verkeer tusschen de twee steden te onderhouden, met de zekerheid en snelheid, die de tegenwoordige tijd vordert. Wij hopen, dat dit doel bereikt zal worden. Dezer dagen heeft de hr. A. v. Bevervoorde hot volgende, voor de gelieele Nederlandsche Druk pers hoogst belangrijke Adres, gezonden. Aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendeadriaan van bevervoorde, pu blicist: dat hij, op den liden November 1849, niette genstaande het door hem ingeroepen eu later door den regter voor geldig en bewezen verklaarde voorregt van verjaring, te Amsterdam is in hech tenis genomen en naar's Graveniiage vervoerd ge worden, wegens cene vroeger tegen hem gewezene veruurdeeling tot gevangenzetting, enz., ter zake van een, in het voormalig weekblad de Burger geploats aitikel, ten opschrift voerende; »De aftre ding des ministers van hall;" dat, op liet oogenblik zijner arrestatie, van zijn beroep op het voorregt van verjaring en zijn pro test tegen elke ten-uitvocr-legging der bedoelde vcroordeelingdoor hein waren gesaisisseerd1." dó minister van Justitie, de verscheidene achter eenvolgende missives van kennisgeving; 2.°de Hoogo Raad der Nederlanden, door middel van een request; 3." de procureur-generaal bij den Hoogen Raad en die bij het Provinciaal-Geregtshof van Zuid- Holland (zich ambtshalve belast hebbende met de ten-uitvocr-legging van het verjaarde vonnis), door middel van insinuationbij deurwaarders exploten bcteekend; datin weèrwil van dien de ondergeteekende is gearresteerd en getransporteerd op eene zoo danige wijze, dat hij zich gedrongen heeft gevoeld daartegen te protesteren in het belang van de waardigheid der Nederlandsche pers; gelijk hij dan ook heeft gedaan terstond na zijne weder-in-vrij- heid-stellingin eene «verklaring en protest", waar aan door de periodieke pers destijds genoegzame publiciteit is gegeven, en waarvan hij ten over vloede, de eer beeft, der Tweede Kamer een exemplaar aan le bieden als bijlage tot dit zijn eerbiedig adres; dat iiij geacht wenscht te worden het daarbij gedane protest hij deze te herhalen voor de vier schaar der nationale vertegenwoordiging; dat hij op grond der bedoelde leiten en met het oog op art. 110 der grondwetde vrijheid neemt aan de ernstige overweging der Tweede. Kamer de eerbiedige vraag te onderwerpen of het, in het belang van de eer en de waardigheid der Nederlandsche natie en hare staats-instellingen, niet gepast zoude zijn de herhaling van dusdanige feiten voor het vervolg onmogelijk te maken, door de invoering ecner wet. welke in afwachting van het Nederlandsche Wetboek van Strafregttusschen de wegens drukpers-overtredingenvervolgden en gecondemueerden en de gewone correctioneel aan geklaagden en veroordeelden, zoowel vóór als na hunne condemnalie, dat onderscheid daarstelde, hetwelk door den geest des lijds, en vooral door de gezonde rede en de regtvaardigheid schijnt le worden verlangd dat hij het overtollig acht. in dit adres de gronden te ontwikkelenwvelke zijns erachlens, voor liet daarstellen van dat onderscheid luide pleiten, en hij zicli dan ook zal bepalen, met aan het hooge oordeel der Tweede Kamer ter beslis sing te onderwerpen, of in eene beschaafde maal. schappij, en onder zoodanige vrijzinnige staats—in stellingen als do hier thans bestaandede schrijver, die alleen door de uiting zijner gedachten of ge voelens, eene vaak duistere en dubbelzinnige, althans voor partijdige uitlegging vatbare, wet overtreedt, kan en mag worden op ééne lijn gesteld en op gelijken voet behandeld met delinquenten van het verachtelijkste soort; en dat hijeindelijk, mede aan de Tweede Kamer in eerbiedige overweging geeft de vraag in hoeverre de houding en gedragingen van den minister van Justitieals liet verantwoordelijk hoofd van hei openbaar ministerie en de policie in den lande, vóór, bij en na de wederregbe- liJke arrestatie en kerkering van den ondergetee kende, vatbaar zouden zijn om te worden gemaakt tot het onderwerp van de interpellation of het onderzoek der volksvertegenwoordigers. 's Hcrlogcnbosch 2 April 1850. Hetwelk doende, enz. (get.) bevervoorde. GEMENGDE BERIGTEN. Te Hoorn heeft het vieren van den verjaardag van prinses Sophia, een klein oproertje teweeg gebragt; tot middernacht hebben de policie-, schutterij-, brandspuit- en militaire beambten werk gehad, te waken, dat de stad niet geplunderd is geworden. Te Zierikzee is het volk wijzer, daar wordt geen gekheid meer bedreven wanneer eene oranje-telg jarig is. De Tweede Kamer is weder in volle werking. Benoodigd bij het ministerie van oorlog: 80.000 bloedzuigers, en bij het mi nisterie van finantiën, even zooveel commies::; en deurwaarders. Naar men zegt, zal door een Edel Lac/itbare Zoutsmokkelaar worden voor gesteld om eene wet in werking to brengen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1