I MaandagApril N ieuwstij dingen ENGELAND. FRANKRIJK. DDITSCHLAND- NEDERLAND. Verscheidenheden. bekend eeft als zooals tukken, soorten bediening i* (lilt ill geëerde DIENST* ver dezes. de LOOZE MEN ABONNEERT ZICH.: In Nederland, brj den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RFGT, te Cleveland SUat Ohio, ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1 ,30» Franco per post in Nederland4,oO« Voor Noord-Amerika. Franco New-York» Dollars 1,10, VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEH: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsiug 35 cents. De inzending der Advertcnliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriktee Hoek van de Schuilhaven, Le'?.. Q, No. C-i Brieven en Ingezonden stukkeu ftonco. so liondcn, 2 April. De waarde der totale uitvoe ren van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in 1849, bedraagt volgens officiële opgaven 146 inillioen doll waarvan voor 133 millioen doll, in- landscli product. De invoeren beliepen 149 mil lioen doll, dus 3 millioen meer dan de uitvoeren. In het vorige jaar waren beide getalen iets grooter en de in- en uitvoer gelijk. De bevolking der Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt tegenwoordig op 21 millioen be rekend. Met de. tienjarige volkstelling is men thans bezig. Het getal der in New-York aangekomen pas sagiers in 1849 is grooter dan eenig vroeger jaar. namelijk 221,799, waaronder 55,740 DuitscherS. In 1847 zijn 166,100 en in 1848, 191,909 pas sagiers aldaar aangekomen. In Baltimore werden in 1849 niet minder dan 1900 nieuwe buizen gebouwd en men berekent dat bet getal inwoners op 130,000 it 140,000 is vermeerderd. konden, 2 April. Den Ist™ dezer werd men alhier verontrust door het berigt van het veron gelukken eener groote stoomboot, vermoedelijk de ltoyal Adelaide, behoorende aan de stoomboot maatschappij te Dublin. Het was een der grootste stoomschepen in de vaart tusschen Londen en Cork; verliet laatsgenoemde stad verleile week Woensdag, en had den 30° Maart te Londen moeten arriveren, maar men vernam niets er van, voor dat de kapt. eener van Guernsey komende schroefstoomboot des ochtends van 1 April de bovenstaande treurige tijding mededeelde. Hij vreesde dat van de zich aan boord bevindende menschenwier getal op ongeveer 100 geschat wordt, slechts weinigen be houden zun. Onverwijld is eene stoomboot naar Tongue Sand tot inwinning van nader berigt ge zonden. De latere bcrigten doen vermoeden dat het verlies van menscbenlevens bij het vergaan van de genoemde stoomboot nog aanzienlijker is dan men reeds vreesde. Bij het vertrek van Cork waren 250 passagiers aan boord, te Plymouth zijn eenige ontscheept, maar aangezien tot 2 dezer te Londen nog geene tijding hoegenaamd van de overige passagiers ontvangen was, besloot men daaruit dat zij allen verongelukt zouden zijn. De Royal Adelaide was 450 tonnen- last groot en van 140 paardenkracht. konden, 4 April. De Times vestigt de aan dacht van het gouvernement op de misdadige zorgeloosheid der meeste stoomboot-maatschappijen bier te lande, wier vaartuigen van geene redding- booten zijn voorzien. Indien de Roijal Adlaide, die met zoovele passagiers is vergaan van zooda nige booten ware voorzien geweest, zouden ver moedelijk vele der ongelukkigen gered zijn. De Times slaat voor, zich van dergelijke stoomschepen niet te bedienen en die achtelouzo maatschappijen bij eene wet te noodzaken aan de nablijvende van hendie door hun laakbaar gedrag liet leven ver liezen. geldelijke uitkeering te doen. Ondanks de naauwkeurigste nasporingen heeft men van het stoomschip Roijal Adelaide niets ver der kunnen ontdekkenzoodat de zee waarschijn lijk alles heeft weggesleept en verzwolgen. Schip en lading waren voor 30,000 p. st. verzekerd. Aangaande de onheilendoor de jongste stor men veroorzaakt, verneemt men nog het vergaan van het uit Liverpool naar Maranham bestemde schip Theresa Janehetwelk bij New-Island is vergaan, en waarbij de kapt. en 6 matrozen zijn omgekomen; ook vreest men, dat het 140 passa giers uit Cork naar New-York vertrokken Francis hij Cape Claer met man en muis is verongelukt, Parijs, 2 April. Men bemerkt thans bij den president der republiek eene groote necrslagtig- heidwat de politieke aangelegenheden betreft, De tegenwoordige omstandigheden drukken hen i als het ware ter neder. Alle staatslieden, alle ge zan ten die hem naderen, merken dit op en Ie ggen die zielsgesteldheid naar hunne zienswijze uit. Het gewigt der gebeurtenissen, de hinderpalen die zijne denkbeelden en plannen ontmoeten, de moeijelijk- heid om moedige lieden te vinden die beho orlijk met hem regeren, dit alles heeft, naar me n zegt aanleiding gegeven tot die gedruktheid van geest. Overigens kan die gemoedsgesteldheid alleen tijde lijk zijn en men kan haar) zeer gemakkelijk be grijpen, wanneer men de moeijelijke omstandig heden nagaat waarin Frankrijk thans met betrek king tot zijne uitwendige politiek verkeert- De regering koestert het plan om, in het belang der orde, de begenadigde getransporteerden uit deze hoofdstad te verwijderen; men schat hun aantal op 15,000. De prefect van policie heeft dezen maatregel voorgesteld, dien hij dringend nood zakelijk acht. Weeacn, 28 Maart. De generaal Hrabowskv, die bij den Hongarschen opstand eene groote rol speelde, is tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Na het lezen van het vonnis heeft de oude ge neraal, die in den krijg grijs is geworden en alleen door zijne eigene verdiensten van den rang van gewoon soldaat tot zijn hoogen millitairen rang is opgeklommen, zich in krachtige bewoordingen be klaagd, dat hij strenger behandeld is dan de ge neraal Mago, die toch ook tegen Oostenrijk, bij zonder bij Schechat nabij weenen, het zwaard heeft getrokken. Vervolgens riep hij de genade des keizers in voor zijne jonge vrouw en beide kinderen, die tot de snerpendstc armoede vervallen zullen, ter wijl hij nog gevraagd heeft zijne gevangenis in hel fort van Olmutz te mogen ondergaan en van tijd tot tijd zijne familie aldaar bij zich te mo gen ontvangen. Iets later rukte hij het kruis der Maria Theresia orde, de eenige zijner zestienrid derorden die hij steeds droeg, van de borst, en verzocht den president van den krijgsraad het aan den keizer te overhandigen vari wiens grootvader zeiven hij zulks op het slagveld van Aspern in 1809 ontving, Frankfort, 2 April. Uit Napels wordt als karakteristiek voor den toestand aldaar gemeld dat door de gendarmes eene petitie wordt in om loop gebragtwaarbij de afschaffing der constitu tie wordt verzocht. Dit stuk luidt als volgt: Het Napolitaansclie volk wenschendc de regeringloosheid te doen ophoudenerkennende dat het nog niet rijp is voor constitutionele vrijheden en vertrou wende op de godsdienstige gevoelens des Konings, verzoekt dezen tot den absolutischen regeringsvorm terug te keeren. Men zegt dat bij het inzamelen van onderteekeningen dikwerf met dwang te werk wordt gegaan. Uit Erfurt wordt geschreven dat onder de aanhangers van de Pruissiscli-Duitsche Unie eene groote ontmoediging heerscht. Zelfs beginnen zij, die op den Heer v. Radowitz groote verwachtingen bouwden te wankelen en te vreezen dat bij te genover Oostenrijk aan eene staatkunde van con cessie en overeenstemming boven elke andere do voorkeur zal geven. Amsterdam, 6 April. De Opperkamerheer heeft bekend gemaakt, dat Z. M. den Koning, op Donderdag 11 dezer, in liet Paleis alhier, audi ëntie zal verleenen aan de civiele autorieleiten, en op Zalurdag 13 daaraanvolgende aan commission en particulieren. Deze audientien zullen aanvang r.emen dos mor gens ten 10 ure.. En worden de belanghebbende verzocht hunne aanvragenom lot de audiëntie te worden toege laten, uiterlijk vóór of op 9 dezer, des namiddags ten 3 ure, aan het Paleis alhier in te dienen, zullende later geene aanvragen meer in aanmer king komen. 's Hertogenbosch, 5 April. Naar wij verne men, zullen op Woensdag of Donderdag aanst., ruim 200 landverhuizers voor het grootste ge deelte uit de gemeente Erp afkomstig, per stoom boot van hier naar Rotterdam vertrekken om van daar naar N.-Amerika over steken. Rotterdam, 4 April. Men zegt, dat het gou vernement voor het vervolg de premiën en ver dere tegemoetkomingen tot aanmoediging der onderscheidene takken van visscherij verleend wor dende, wil intrekken, waardoor eene besparing op 's rijks uitgaven van ƒ172,000 zoude verkre gen worden. De gedeputeerde staten der betrok ken provinciën aangeschreven zijnde, om bun ge voelen omtrent dat onderwerp mede te deelen, hebben de collegien der respective visscherijen ge raadpleegd en deze schijnen eenparig in uitgewerkte rapporten en memorien te kennen te hebben gege ven, dat de dusver genoten wordende ondersteu ningen, tot instandhouding der visscherijen onont beerlijk zijn. Alvorens eene beslissing genomen wordt schijnen ook de plaatselijke besturen om trent deze aangelegenheid geraadpleegd te zullen worden. GEMENGDE BEKIGTEN. Zijne Majesteit de koning heeft op Paascli- Zondag het avondmaal gebruikt in de kloosterkerk te 's Gravenhage. Hij was niet dronken toen onlangs, in het Hotel des Paijs- Bas te Rotterdam op een Yacht-club-feestJoris Onnut van de trappen werd gegooid. De koninklijke familie zal zich aanstaanden Woensdag naar Amsterdam begevenom hoofdzakelijk een kalkoen die 33 Nederl. ponden weegt, op te helpen knabbelen; de kosten te dragen door de Amstcrdamsche smalle gemeente. Ofschoon Zijne derde Majesteit nog maar één jaartje op het koningen iszal er binnen weinige dagen een regentschap voor de vierde Majesteit een jongentje zoo groot als een lange pijp worden benoemd de kosten te dragen door den staat. Aangezien de vergulde, gepruikte gebefte gestrikte gekruiste bewoners van 's Gra venhage zulke verbazende voclitlepels zijn gaat het afschaffen van sterken drank daar zeer moei- jelijk behalve de geheime tapperijen voor den be schaafden stand is 's Gravenhage sedert Willem l van den bekenden smids-zolder te Londen is ge haald met 300 kroegen koflijhuizen en sociëteiten vermeerderd geworden. Radetsky draagt thans 32 kruisen ineer dan een vracht voor een ezel. Wordt verwacht te Brugge: Lodewijk Philips en gevolg. De koningin van Engeland heeft van den keizer van Marokko present gekregen leeuwen tijgers, olifanten en andere wilde dieren. Ook voor den Nederlandschen Leeuw is reeds een hokje gemaakt. Geboren te Wageningen, een kalf zon der staart. De Heilige Vader wil niet verhuizen, voor dat de keuken-, kinder- en werkmeiden ver huizen dat ismet Mei vóór dien tijd wit hij niet te Rome komen. ln Nourd-Braband wordt er sterk gevreesd, dat van de gecollecteerde som men voor de overstroomden zooveel aan de pin ken zal blijven hangenen zooveel tongen zullen overstroomd moeten worden dat de overstroomden nimmer droog zullen komen. Ook to Zicrikzee brengt de wekelijksche bedelarij die door lieeren met stokken wordt gedaan naauwelijks zoo veel op, dat de oude wijven met stukken van snuif kunnen voorzien worden. 'J'e Haarlem hebben de wees kinderen brillen present gekregen, en te Zierikzee zijn de weesjongens van costuum veranderd. Gemid deld worden in Nederland jaarlijks Twee maal Hon derd Aclit en Zeventig Duizend vaten jenever voor de consurntie veraccijirsd. De stranding van den Doctor van O heeft gunstig gewerkt op een forti- ficatie-opzigter en op een constructeur die hem wel eens te veel gebruikten. Ook zekere timmer man drinkt er een slokje minder om. Bultig Dirkje, te 3wegen, en Klaas lirikkc te Oudelande schijnen almede door 's Doctors ongeval tot nadenken te zijn gebragt. De Burgemeester van 's Heeren- boek een welgestelde boer, die op zijn lauren (of geldzakken) rusten kon is nog niet levrede maar wil al de boter op zijn koek hebben daar voor is hij nu voerman geworden en rijdt 20 pet. onder liet gewone loon. In Goes schieten de Schutters wederom naar de schijf; de komrnan- dant schijnt echter door dat gevuur niet warm te kunnen worden ten minste ZWEd. Gest. doet dienst in kapiteins-uniform, maar met eene groote bouf fante om den bals. Aldaar is een schutter, die vroeger wel naar de schijf schoot, maar nu bij zeker iemand zoo goed roos beeft geschoten, dat hem op eens de lust tot schijfschieten vergaan is. Be Oostenrijkers in Hongarije. De wijze waarop de overweldigers het met Russische hulp ten ondergebragte volk behandelen, kan bet beste blijken uit de wreedheid, waarmede zij anders ijverige Roomsch-gezinden, zelfs oenen bisschop, die tevens edelman isja geheel de Ka- tholijke geestelijkheid, vervolgen. De Noord-Hollandsche courant de Tijd, van 3 April jl., deelt ons inede den volgenden particu lieren brief: «PESTH, 8 Maart 1850. «Mijn hart bloedt, mijnbeer, op bet oogenblik dat ik u deze woorden schrijf. Verneem wat er in ons arme land omgaat. Mgr. de baron von Bemer, bisschop van Nagy-Varad, een zestigjarige grijsaaid, is veroordeeld tot de galg, en het is slechts door de bijzondere gunst -van generaal Haynau, dat de doodstraf veranderd in in 20 jaren ijzers en gevangenis, Het vonnis is eergisteren afgekondigd in de kazerne en in de gevangenis more consueto met de boleedigende plegtighcdcii die daarmede gepaard gaan. Gisteren is het door een dagblad vau iiier bekend gemaakt en bet zal voltrokken worden. Nu zult gij mij vragen, waartoe die omhaal van gestrengheidwaartoe die wreede straf? «Mgr. eon Bemer is in zijn diocees gebleven, terwijl bet republiekcinscb bestuur in ons land beeft bestaan. Hij heeft niet geweigerd de beslui ten en decreten af te kondigen van dat bestuur, waartoe deszelfs agenten hem dé volstrekte ver- pligting oplegden. Toen de Russen in de stad zijn doorgedrongen, beeft bij zich beijverd den keizer lijken onderdanig te zijn. Ook bad men hem, sedert het einde der onlusten, volmaakt in rust gelaten in zijn diocees. Doch zie, daar wordt in het begin van dit jaar de cerwaarnige prelaat gevat en naar Pesth gevoerd, om gevonnisd te worden. Na een zekeren tijd te zijn gevangen ge houden, is hij genoodzaakt geworden om den afstand van zijne waardigheid te onderteekenenen daarop is hij in vrijheid gesteld. Doch weldra heelt men hem op nieuw in hechtenis genomen en voor den krijgsraad gebragt, die hem veroordeeld heeft tot de galg. Waarom, zult gij mij nogmaals vragen, waarom die smadelijke en wreedaardige straf uil gesproken tegen een gewijd hoofd? «Men weet niet wat de militaire regtbank zoo bijzonder schuldig heeft gevonden, tenzij dat hij op bevel van het revolutionnnir bestuur, open bare gebeden bevolen beeft voor de overwinning door do Hongaren op de Russen bevochtenen dat hij gehoorzaamd heeft aan dat bestuur, 't welk hem naar den nationalcu landdag van Debrcczin heeft beroepen. Maar zijn die verrigtingen mis dadiger van zijn kani, dan van den kant van eene menigte andere geestelijke peisonendie gedurende den storm bij Imnne kudde zijn gebleven? Helaas! in onze rampvolle tijden valt liet zoo gemakkelijk een ieder van gekwetste majesteit Ie beschuldigen; de onsciluldigcti zeiven zijn voor dat verwijt niet volstrekt gevrijwaard. «Op iiet veriiaa! van deze betreurenswaardige daadzaak zult gij begrijpen, welke diepe smartc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1