znitik/iisdii: EfJWS No. 647. Donderdag, 4 April 1850. 6e. Jaarg- 'inS- - koop N ieu wstij d ingen FRANKRIJK. NEDERLAND. Verscheidenheden. MISBRUIKEN. tax deb HA- ipalen publiek des voormid- onder Noord- de Schapen bestaande in: Bed en Bed- illderijen enj des middags' ceel 5 en Gevolgen, Oostzijde van )ioneu de Stad, urdag den k ee, Burgh, kerz.ee van lagelbollen wat verder H op Donder-j lags ten 1 uur. reclames, zal irden verkocht, xden BROOD- en nexe Schuur, 'Jilzert, waarin per maand gedeelte der LOS Notaris l-Beijer landen Brieven franco. KliTi:A van ;u den 11"" l den IR1" raakt bekend ;igd heeft als lerenzooals ln gs tukken, ille soorten aede bediening^ raatC, 132v s Baan. If en pillen gebruik zijner een zeer aan- d sedert een gc« aten ten gevolge ntving de beste Ten laatste van Holloway, beklagenswaai- elver uitvrerking zijner leden» PRIJZEN van ƒ15,30 ƒ23,50. - 15,90 - 23,90. te bekomen bij thekcr te Goes, loivay's Etablit F. de LOÜZE' MEN ABONNEERT ZICH lu Nederland, brj den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Aincrika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de REGT, »e Cleveland Staat Ohio. AEONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgavee. Voor 3 maanden. f 1 «30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. A DVERTENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zogelregt voor iedere plaatsing 3o cents. De inzending der Adverteulièn kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrikzee Hoek van dc SchuithavenLett. B, No. 94. Brieven en Iugezoudeu stukken franco. Parfjs, 30 Maart. De Prcsse deelt den vol genden brief van Mont-Saint—Michel, dd. 22 Maart jl. mede, en daagt de regering uitom de daarin vervatte feiten tegen te spreken Bij afwezigheid van den priester, vergezelde gisteren de maire van Mont—Saint-Michel, getooid met zijne sjerp, het lijk vaneenen veroordeelden soldaat, die zich, naar men zeide, in een der hokken van de gevangenis had opgehangen, naar zijne laatste rustplaats. Deze ongelukkige, die miet meer de kracht in zich gevoelde, om de mar telingen te verduren welke men hem, alsmede een twintigtal anderendie beschouwd werden als de annlcggers van de muiterij in die gevangenis op *27 February jl., aandeed, was aan God de ver- giiïenis gaan vragen, die de menschen hem zoo onbarmhartig weigerden. »De bijzonderheden die men aangaande zijnen dood verhaaltzijn nog verschrikkelijker dan die de Gazette des Tribunaux onlangs mededeelde, nopens de onderscheidene soorten van straffen die op de gevangenen in liet centrale tuchthuis van Clairvoux werden toegepast. Onthouding van voedsel, onderaardsclie hokken, boeijenvoetijzers, vast- boeijing der handen achter op den rug, zijn den directeur van Monl-Saiut-Michel geene genoegzame middelen van verdrukking toegeschenen en hij moet gepoogd hebben, er werktuigen van eigen vinding bij te voegen. «De rampzalige, die de wreedaardige proef niet langer heeft kunnen doorstaan, was sedert twintig dagen opgesloten in een dier donkere en afgrijselijke holen waarop, gelijk de lieer de Tócqueville zegt, de dikke muren der citadel met al hunne zwaarte schijnen te drukken; men onthield hem soep en broodtwee groote ijzeren ringen omsloten zijne beenen onder der. scheen en waren van voren aan eene dwarsstang van vijf of zes pond vastgemaakt. Nagenoeg iedere beweging was hem onmogelijk immers zeer smartelijk. Zijne armen waren op zijn rug vastgemaakt door ringen van een nagenoeg gclijksoorligen toestelmaar door middel eener schroef had de cipier het in zijne magt om die ringen nog vaster te sluiten en hem daardoor de vlijmendste smarten te veroorzaken, En als om eene zedelijke kwelling bij dat hellelijden te voegen, was de met zijne bewaking belaste persoon dezelfde, wiens brutaliteit jegens de gevangenen de muiterij Tan 27 February veroorzaakt bad. «De gevangene aldus geboeid en zich ter naau- wernood kunnende opgerigt houden, lag doorgaans op de zijde en verkeerde in oenen zoo voorldu- renden staat van lijden, dat hij geenerlei rust ge-, noot. In de onmogelijkheid verkeerende om zich' bij het nemen van spijs van zijne handen te be dienen was hij genoodzaakt de stukjes brood die men hem als eeu dier voorwierp, met zijn mond op te rapen. «Eerst nadat hij twintig dagen en twintig nach ten die doodsmarten verduurd had, kreeg de smid der gevangenis last om zijne boeijen los te maken. De diepe voren die zij om zijne armen en beenen nalietengetuigden van het lijden van den onge lukkige. De smart had hem zoo verzwakt dat hij krachteloos nederviel. Zijne beenen waren zoo stijf en zijne armen zoo verwrongen, dat hij er zich niet van bedienen kon en geheel lam schenen te zijn. «In stede van hem terstond naar de ziekenzaal te laten brengenwerd eerst drie uren later, name!, ten negen ure des avonds, een geneesheer bij hem geroepenmaar diens hulpmiddelen waren overbo dig, want hij vond niets meer dan een kil lijk. Pinchand, zoo heette de ongelukkige, had zich aan het hengsel der deur van zijn hok opgehangen aan eene koord, die hij van rcepen van zijn hemd ver vaardigd had. De gevangenen, die gezien hadden in welk een staat van verzwakking hij verkeerde, konden aan dien zelfmoord niet gelooven. Weinig :komt het er overigens op aan of ltij ten gevolge van de slechte behandeling overleden is, dan wel handen aan zichzelven geslagen heeft; zijn dood komt er niet te minder om op het hoofd dergenen die er aanleiding toe gegeven hebben." Met zekerheid verneemt men, dat bij de verkiezingen van 10 Maart veie vreemdelingen en gevonnisde misdadigers, in deze hoofdstad gestemd hebben. De bedrijvers van zulk bedrogworden met ijver opgespoord. De policie heeft er reeds onderscheidene weten te vinden. Uit Palermo verneemt men van 19 Maart, dat daar weder onaangename tooneelen zijn voor gevallen. Zekere Baron Rigilifi, een ijverig konings gezinde, stond in den schouwburg in zijne loge op en riep*, lece de KoningHet publiek zweeg stil en hij herhaalde zijn kreet, waarop nu het publiek antwoordde, door eenstemmig te roepen; leve de constitutie van 1812 1 De baron liet daar op den schouwburg sluiten en oen aantal personen gevangen nernen52 werden ingescheept en in de ondcraardsche kerkers op het eiland Favignana geworpen, Rotterdam, 1 April. Uit 's Gravenhage wordt aan de Amsterdamsche Courant gemeld, dat aldaar door personen, die doorgaans wel onderrigt zijn, wordt verzekerd, dat Z. M. de koning welligt binnen kort, gevolg zal geven aan een reeds voor lang opgevat voornemen om vergezeld van H M. de koningin en de beide koninklijke prinsen eenige provinciën van het rijk, vooral de noorde lijke te gaan bezoeken. Dit voornemen schijnt vroeger te zijn uitgesteld omdat men van gevoe len was, dat eene dusdanige reizebinnen het jaar na het overlijden van 's konings onvergetelij- ken vader, minder voegzaam kon worden geacht. GEMENGDE BEKIGTEN. Het stelen van schapen en ander klein vee is in Ierland merkelijk verminderd de schapen-die ven staan thansnaar verhouding van liet vorige jaar van 12 tot 500. Volgens eene naauwkeu- rige telling, bevat Nederland meer gepensioneerde ministers als hel overige Europa. Bij den Mili tie-Raad te Middelburgis het in de laatste zit ting weder geblekendat de meeste knoeijerijen plaats hebben Ie Zierikzee het is daar reeds een spreekwoord geworden dat, wanneer er eenig ge knoei ontdekt wordter uit eenen mond gezegd wordt: «Dit is weèr een Zicrikzeesche streek!" Ook is den burgemeester van Zierikzee neroemd, wegens liet bereiden van versch zout. Te Delft is een Paasch-os geslagtwegende 1970 N. ponden. Hij was slechts 5 jaren oud. Gevonden te Assen liet lijk eener vrouw die vijf jaren onder water had gezeten. In Saksen is een 12jarig meisje, dat medegewerkt had bij liet opwerpen eener ba- rikadeveroordeeld geworden tot levenslange tuchthuisstraf. Zijne Majesteit stelt zich een paar genoegelijke avonden voorals de Eerste Kamer een paar representatiën zal geven. De Fiansche Schouwburg is gesloten. Te Goes zal op 30 April aanstaande eene bijeenkomst plaats hebben van dominé's van alle kleur gedurende acht dagen zal de wijn dan vrij zijn van alle Stedelijke be lasting. Verlost op liet eiland Rozenburg, eene koe van 4 welgeschapene kalveren. Het voor naamste werk dat door de Sire wordt vorrigt, is nog even als altijd dat is: oude ambtenaars pen sioneren en nieuwe benoemen. De koning van Napels zal den Paus in persoon te Rome bezorgen. lil Frankrijk beginnen de militairen te muiten; meer dan de helft zijn socialisten. Naar men zegt moet Engeland reeds geld geboden hebben voor bet eiland Java met deszclfs inwonersbe halve geboren Nederlandersdie zijn geen cent waard. Loon naar werk te Middelburg handelt niet veel voordeel sedert koit in kinderspeelgoed. Wegens een tekort in de stedelijke kas te Madrid zullen bij U. M. bevalling alleen onkost bare festiviteiten plaats hebben. Tc Groningen is een kastenmaker vermist in zijn bed en tot lieden niet terug. Een geleerde te Brugge schrijft de beerschende koude toe aan de menigvuldige zomensproeten die de zon in 't gezigt heeft: op eenen zaturdag had hij er zeven van gezien. Bij het ministerie van binneniandsche zaken wordt er sterk gewerkt om de konijnen en de Houtvesters Uit te roeijen. Ook Jonkheer Wil lem Dignus de Jongeéén der vijf Jonge's uit één nest die de Natie zoo veel dienst heeft bewezen, heeft het plan ontworpen, om Thorbecke een District-Gommissarisje van fijn goud ter grootte van een middclmatigen aap ten geschenke te ge venais een bewijs zijner hoogachting voor liet uit- roeijen der District-Commissarissen in Nederland. Jongens I lacht de Jonge's uit Want een vorstelijk besluit Bragt dit doode paard op stal Bij de Jonge en van Hall En, zegt aan den Opperheer 'tLand behoefd geen Jonge's meer Men leest in de Echo des Volks het volgende Wij ruimen gaarne eene plaats in aan den ons uit U... toegezonden brief, omdat wij het ons ten taak gesteld hebben alle misbruiken, zooveel in ons is te keer te gaan, en hiertoe bestaat geen beter middel dan openbaarheid. Wij verzoeken Steven Joosten, in zoo ver het hem mogt aangaan, of hij het op zich wil toepassen, hiervan notitie te nemen. U... Maart 1850. Zeker inwoner dezer gemeente, die eenige minuten na de policieklok (zijnde zeer zelden goed), een geneesheer in zijn huis had, welke zijn kind, wegens een zeer been, kwam behandelen, zoDder iets te ge bruiken werd door den Bregadier Langesiaap ge snapt en op de gewone wijze verbaliseerd. Indien men dat ras ook eens mogt bekeuren als zij na de policieklok, des avonds ten tien ure, in eene herberg of kroeg zaten, dan zouden zulke bekeu ringen niet zelden voorvallen, Wat gebeurde er niet met den Bregadier LangeslaperT Deze werd door den veldwachter, op den middag, onvergeef lijk dronkenin eene Herberg te bed gelegd waarvoor de kastelein voor zijne edele behandeling tot geschenk ontving een kalf (zonder poolen staart of ooren werd dat jajqanu kalf geboren) en later onderscheidene processen-verbaal, niettegenstaan de hij zich bevorens tegen een burger, wonende te O., aan eene ongehoorde woordenwisseling, over godsdienstige geschilpunten, grovelijk schuldig maak te. Hij, de Bregadierwas over die geloofskwestie zoodanig getroffen, dat hij den burger zoude heb ben ten gronde gesabeld, ware het niet dat de veldwachter met gevaar van verwonding tusschen beide sprong. De burger liep naar den burge meester om van het voorgevallen proces-verbaal te doen opmaken, maar het bleef in de pen, later gaf ik aan den luitenant der Marecliaussées hiervan kennis, alsmede van liet gedrag der Marecliaussées, gepaard niet gestaafde verklaringen, dat de Bre gadier met zijne manschappen zich niet zelden, na de policieklok, en na alvorens aan de burgers de deur gewezen te hebbendronken in herbergen den nacht doorbragten, etc. etc. Wat deed nu de luitenant deze nain informatie bij onzen braven en vcelgeachten burgemeester en bij liet voormalig ontvangertje, (zoeker van den Heidenschen tempel en andere antiquiteiten) en ik kreeg, in plaats van dankbetuiging, eene brutalisatie. Zoo gaal het, als men die hooge personaadjen aan tast. De veldwachter van den Bentel, die soms eenen geheelen nacht in rde herberg blijft spelen en de lachbare Burgemeester, die op een uurtje na de policieklok niet ziet, deze blijven ongemoeid, maar brave rustige burgersdie zich durven laten hooien, zoowel in gesprekken als met het voeren der pen, deze worden gezocht nog erger dan die ven. Onze brave veldwachter, die zijn zoon over liet feitwaarvan de Echo weergalmdeniet ge ring had onder handen genomen, wandelde, niet zeer lang geleden, naar de plaats waar de paarden uit bakken worden gevoederd, en verheft zich tot over de ooren (zijn zoon kan zich niet erger verlieven) in hetzelfde juweeltje, volgens hare verklaring aan onderscheidene personen afgelegd, dienzelfden dag, dat de verliefde huiswaarts kwamzijnde kermis- donderdagbegaf hij zich in het gezelschap der burgers, alwaar de wijncompagnie was en waar de prijsuitdeeling van de doelschutters plaats greep. De veldscheer zet zich aan het hoofd der tafel en dronk even zoo goed als de lachtbare burgemees ter en andere fatsoenlijke burgers eene flesch wijn, niettegenstaande de burgers van gekwetst eerge voel opschoven en anderen zich van die tafel ver wijderden. Gezegde veldwachter, welke te V (Gelderland) in dezelfde betrekking werd gedemit- leerdis te U... uiet minder dan grossier in steen kolen winkelier, herbergier, etc. etc., ofschoon liet patent niet ten zijnen name staat. Ik vermeen dat van grossier in steenkolen op den secretaris en de andere beroepen op zijne dochter Netje, waarover de burgers hunne ontevredenheid in zekere courant des vorigen jaars wel eens te kennen gaven; maar dit alles wordt door de vingers gezien. De veldwachter, die ex officio belast is met het aflezen van bekendmakingen voor Notarissen en anderen, iets, hetwelk 's jaars minstens f 70 a f 80 opbrengt, doet zulks nietdit doet nu. gedurende nagenoeg 12 jaren, de Burgemeester in hoogst eigen persoon en steekt de verdiensten zeer waarschijn lijk in zijnen zak indien hij geen knecht van den veldwachter isniettegenstaande men zegtdat de veldwachter knap genoeg is om dit zelf te kun nen doen. Men vindt hier geene naburige gemeen ten, waar zulk een eigenbelangrucht verradend en de ambtsbetrekking des burgemeesters vernederend en onteerend misbruik plaats vindt. Bij bet publi ceren der huwelijks-afkondigingen leest zijn lach bare dat die afkondigingen gedurende twee zon dagen op de buitendeur van het gemeentehuis zul len worden en blijven aangeplakt, zoo als de hu - welijks-akte ook inhoudt, desniettegenstaande wordt er geen enkele aangeplakt en die der buitenplaat sen, alhier te huis behoorende, zijn even zoo min zigtbaar. Als de burgemeester, ambtenaar van den burgerlijken stand, die ongetwijfeld elk brui degom, vermogend zijnde, die zegels en leges in rekening brengt, en die gelden eens moest resti tueren, dan zoude zijne gebeele bezitting, met in begrip van die des veldwachters, niet toereikend zijn om dit te kunnen betalen, en wat wordt het rijk, wat wordt die bodemlooze, vermolmde, met gaten doorboorde schatkist door deze echt burger lijke zegel-smokkelarij niet benadeeld!! Indien elk bruidegom eene specifieke rekening vrojgvan zegels- en leges-gelden, wat zouden die wijs han delen I Wanneer ik niet van zeer nabij onder rigt was, dan zoude ik zulks niet ter neder schrijven, ik twijfel niet of onze kromme en intressante secretaris, die alles wil inslokken, zal die winsten mededeelen. Wanneer de gemeente-raad is vergaderd, dan voert ZEd., in plaats der pen, het grootste woord, waarover de eerste Assessor, toen hij nog buiten den raad was, in bijwezen van den raad en Di stricts—commissaris, hem eens geducht onder handen nam. Maar hoe gaat het? Die domslimme bur gemeester en getrouwe JABKOEKS, als leden van den raad, geven den ezel gehoor. Mogt dan een fatsoenlijk en weldenkend lij, de eerste Assessor en misschien de tweede, zooals dezer dagen het geval was, tegen een tiranniek policie-reglement zijn, en den vreedzamen burger de kroon boven het hoofd houden, dat alles baat hun niets, de Burgercar en zijne Boonsachtige jabroers hebben de meeste stemmen, en zij moeten dus naar 'smans pijpen dansen. Den Edel Achtbaren heer kanton- regter Vheeft meer dan eens zijne ontevre denheid hierover geuit, hetwelk der burgemeester werd onder bet oog gebragt, maar zulks deeroe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1