IVo. 648. Donderdag, 28 t 188®. Leu wsti j din gen FRANKRIJK. NEDERLAND. Verscheidenheden. Conscriptie. 6c. Jïiarg'. ZIERIKZEESCHE NIEUWSRORE. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bg den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RFGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONPJEMENTS-PRIJS voor beide uitgavee. Voor 3 maandenf t «3®» Franco per post in Nederland 1.30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10, VERSCHIJNT On Maandag en Donderdag. ADVERTENTIE?» r 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 eeuts. De inzendiug der Advertcnlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: ZierikteeHoek van de SchuilhavenLett. B. No. 91. Brieven en Ingezonden stukken franco. TURKIJE. Konstantinopel6 Maart. Een blad deelt het volgende mede: voor eenige dagen slopen des avonds laat twee verdachte ioniers van het eiland St. Manr, in het paleis van den aartsbisschop al hier. De een bleef bij de deur staanterwijl de andpre zich naar boven in de kamer van den bisschop begaf, en na aldaar zijn sabel jgetrokken te hebben, den geestelijke bedreigde hem te zul len vermoorden, indien bij weigerde de sleutel zijner geldkist te geven. De aartsbisschop viel van schrik buiten kennis ter aarde, en hiervan maakte de dief gebruik om de geldkist te openen. De portier hoorde ecliter de vreemde tongval, terwijl het zon derlinge gelaat van den man, die nog altijd aan de deur stond, hem in het oog viel; hij kreeg argwaan; toen hij geene voldoende inlichtingen van hem ontving, nam hij hem in hechtenis, bond liem de banden op den rug vast en wierp liern in den kelder. Vervolgens spoedde hij zich naa de kamer van den aartsbisschop, die hij geslote vond. Na de deur met geweld opengelrapt te heb ben. zag hij zijn heer bewusteloos op den grond liggen en de tweede dief bezig de goederen in te pakken; ook van hem maakte bij zich meester, bond hem de handen en bragt hem bij zijn med- gezel in den kelder. Den volgenden morgen wer den zij verboord. Men twijfelt niet of de regtbank zal hun zonder aanzien des persoons behandelen, te meer, dew ijl zij Engelscbe onderdanen zijn. Het paleis van den Franschen aartsbisschop staat ouder bescherming van Oostenrijk. Parijs, 22 Maart. In het westelijk gedeelte van Algerie, en wel meer bepaaldelijk in het hooge ilouina, had men de tegenwoordigheid van eenige leeuwen en een groote menigte wilde zwijnen op gemerkt vermiste en half verscheurde dieren, op weg gekwetste of gedoodde reizigers, getuigden maar al te zeker, dat er van die gevaarlijke en hongerige gasten in de nabijheid zwierven. Van <lat oogenblik af aan beraamde men eene algemeene jagt. Den 12den Februarij jl. vormde men oen leger van 1200 man, zoo te voet als te paard en de vreesselijke kampstrijd nam een aanvang. Vijf dagen werden er onafgebroken aan toegewijd, in welk tijdsverloop men vier leeuwen en vier en dertig wilde zwijnen buit maakte. Dit gevecht liep niet zonder gevaar voor de jagers af en me nigeen keerde terug met een door den leeuwen- -klaauw misvormd gelaat. Zlcrlkzee, 27 Maart. Gisteren avond bragt de post uit Middelburg het heugelijk berigt mede, dat de Districts-Commissarissen door Tkorbecke voor eenigen tijd reeds van de Staatsbegrooting geschrapt, ook door de Provinciale Staten van hun langer bestaan als zoodanig zijn vervallen verklaard. Dit berigt, dat algemeen met blijdschap vernomen werd, omdat de afschalTiag dier nultelooze amb tenaren ons arm Zeeland, alleen eene jaarlijksche bezuiniging van omme en bij de Zes Duizend Gulden schenken zal en omdat het een bewijs levert, dat men ook bij het Provinciaal Gouverne ment en bij de Provinciale Vertegenwoordiging, niet meer zoo hardnekkig en onverschillig als vroe ger zijn eigen weg durft, gaan maar zich ge drongen gevoelt meer en meer op de lang versmade wenschen des VolksVereenvoudiging en Bezuini ging te letten dit berigt, zeggen wij, dat om zoovele redenen in 't algemeen met vreugde ont vangen werd, heeft ecliter, naar men ons verzekert, bij enkele andere personen eene geheel tegenover gestelde uitwerking gedaan bij zekere Jonge heer moet men van schrik niel hebben kunnen eten, Ku het is erg ook wanneer men zoo lange jaren reeds gecommandeerd heeft en wanneer men zoo gaarne commando voert, zoo maar in eens van zijn .Commandantschap ontzet te Worden cn dan niet meer te vertellen hebben als een «Jonge:» die een half vat t' huis brengt De hr. F. Jansons, M.r Slagter alhier, het oude gebruik getrouw, dat we als kinderenfreeds in de prent-afbceldingen van Vader Cats met nieuws gierige blikken beschouwden, liet lieden, even als hij dit altoos gewoon is te doen, weder twee be kranste, zoogenaamde Paasch-koeijen door de Stad rondleiden. Als we waarheid zullen spreken, moe ten we ronduit verklaren, dat de beesteneer palent uitzagen en menigeen deden watertanden. Moge de nijvere eigenaar ze, na de slagting, spoedig en rnet veel voordeel van de hand zetten dit wenschen wij hem en verdient zijn ambitie allezins. GEMENGDE BEIUGTEJV. Zijne Majesteit heeft aan het regement jagers en grenadiers zijn portret geschonken, dat met bijna zooveel blijdschap ontvangen werd, of ieder een borrel kreeg. Nu, een soldaat is flan een kind gelijk hij neemt alles aan en is met weinig te vreden. ln het Lombardstraatje te Mis een kapitaal cn lief gebouw doch jammer dat hetzelve eene lekkagie heeltdie, ofschoon de lood gieter ook nog zoo dikwijls komt om te solderen, niet digt schijnt te kunnen worden, en a! zet hij de pomp nog zoo dikwijls aan toch blijft er water in de kelder. Het abonnement der kamer-comedie te Brielle, is voor dezen winter geëindigd, en het groot spectakel besloten met de Bloedzuigers, eene ware satire op de vele Bloedzuigersdie tegen woordig binnen deze stad overal rondkruipen en zelfs geene schotel met spek in het achterom on gepatenteerd willen gedogen. Zijt gij Timmer man, dan gebruikt ge ook hout en zijt leverancier, wil men dat gij een kamertje beplakt, dan zijt ge Behangerbesteldt menu (misschien om de vijf jaar) eene doodkist, dan zijt ge doodkistmaker, fabriceert gij een kastjedan zijt ge schrijnwerker. steekt gij een of ander figuurtje dan zijt gij beeldhouweren behoort dus voor ieder afzonder lijk gepatenteerd te zijn, en ontbreekt er slechts dit aan, om een verschrikkelijk groot bord boven uw deur te hebben, waarop alle deze beroepen in schilderwerk staan uitgedruktwaar moet dat heen? Op den 21 dezer is te Brielle, in de vergadering van het Departement: tot Nut van Algemeen, aan G. Schrijnder, schipper der Loods boot n.o 1, de zilveren, en aan de verdere be manning, uit zes koppen bestaande, de bronzen medaille, benevens getuigschriften, op eene zeer plegtige wijze door den voorzitter uitgereikt, voor- afgegaan van een a lie/ins toepasselijke redevoering door den heer J. Kluit aldaar. De Gedeputeerde Staten van Vriesland hebben dit jaar reeds 400 runderen ter dood veroordeeld. Zoodra de Paasch-lamniertjes afgekloven zijn, moeten de Eerste-Kamer-mannetjes op den winkel komen te 's Gravenhage, Ook is het in Nederland een gebruik, dat er niet Paschen van schooljongens iiaaldrufrfcr* worden gemaakt; die óók voor niet werken om hun ambacht te leeren 1 De Koning bevindt zich weder in den Haag, doch wordt spoedig op het Loo terug verwacht. Door dat doctor van O. onlangs te Ellewoutsdijk is gestrand, zijn er aldaar 2 commiezen tot het Matigheids- Genootschap overgegaandat door de schoolmeester staat gevolgd te worden. Stil Binders! Het dempen der Oude— en het uitdiepen der Nieuwe Haven is reeds zoo ver gevorderddat, als de Eendragt goud genoeg medebrengt uit Californie, en de doctors, die er reeds over gehoord zijn, bevinden het onschadelijk voor de gezondheid, het nu niet kort meer duren zal of met dit groote werk zal een aanvang gemaakt worden. Het brood is te Zierikzee dalende, na dat het zes maanden prijshoudend is geweest. De Stedelijke commiezen worden sedert kort bijgestaan door de Landelijke, want de eerste hebben het te vol- handig, cn de laatste hebben, sedert het zout onbelast is geworden, niets te doen. Te Londen is een scheerder overleden, die met 't scheren schier zooveel verdiende als van Hallh-ij heeft namelijk nagelaten 0,000.000 pond sterling. Bij de F.n- gelsche marine is het rooken van tabak en het drinken van jenever, ten strengsten verboden ge worden, om reden de Koningin noch rookt noch drinkt, en derhalve die lucht niet kan verdragen, wanneer zij een eskader inspecteert. De Stoom- Schroef-Burgemeester Huidekooper van Amsterdam, zal gebruikt worden tusschen Engeland en Dene marken. Aangekomen te Delft, Prins Hendrik om het opperbevel over de Akadeinie te aanvaar den. De Keizer van Oostenrijk moet in den loop van den zomer gekroond worden, mits hij een hoofd heeft en er nog kroonen zijn. Volgens het vermoeden van Vader Vetlioedmoet het in Ant werpen spoken of er moeten zich dieven in op houden. Gevangen hij Pikgat 4 Zeehonden, die waarschijnlijk door de eene of anderersluis binnen gesnapt zijn. Meer dan eens hebben wij in dit weekblad onze bekommering te kennen gegeten dat het Neder- landsche volk, afstammelingen van voorvaderen, welke zelfs door de trotsche Domeinen toen deze hoeren en meesters van bijna den ganschen destijds bekenden aardbodem waren hooggeacht werden om hunne dapperheid en edele zucht tot vrijheid en onafhankelijkheid tegenwoordig zoo diep gezonken is, zoo diep, dat de lijdzaamheid en het geduld der Nederlanders bijna tot een be spottend spreekwoord onder andere volkeren zijn geworden. Het volk van Nederland is, met één woord, een staatkundig lijk, en is, wat betreft deszelfs zucht tot vrijheid en meer «andere edele hoedanigheden, gezonken tot het is een hard woord beneden het redelooze vee. Een dier toch laat zich wel gedurende meer of minder geruimen tijd door zijnen heer of oppasser mishandelen of het hem toekomende voeder ont houden zonder zich daar anders tegen te verzetten dan door teekenen van misnoegen en ongeduld; maar wanneer het te lang duurt, weigert het langer te werken, melk te geven, ontloopt zynen meester of wel wreekt zieh aan hemover wien het zich heeft te beklagen niet zelden op eene bloedige wijze. Wij willen hiermede alleen maar te kennen geven dat een heesteen redeloos dier, toch eenmaal zijn geduld kan verliezen. Met eenen Nederlander schijnt zulks onmogelijk te zijn. Noch de nijpende honger, welken hem zeiven kwelt, noch de tranen zijner vrouw en kinderen door gebrek en ellende uitderzelver oogen geperst, doen hem het geduld verliezen of zijn in staat hem zoo driftig te maken, dat hij slechts oen dof gebrom durft te laten hooren of zijne tanden te laten zien «aan de onmenschelijke heeren en meesters, henevens derzelver hardvochtige handlangers, welke hem en de zijnen zoo gruwelijk mishandelen 9 uitzuigen en ontkleeden. Vooral wordt de Nederlander overtroffen door verreweg de meeste dieren de bloeddorstige niet uitgezonderd, wat aangaat de ingeschapene liefde tot zijn eigen vleesch en bloed zijne kinderen. Aandoenlijk is het te aanschouwen hoe leeder sommige dieren hunne jongen beminnen niet al leen, maar dezelven wanneer men hen die tracht te ontnemen, verdedigen en liever duizend dooden sterven dan hunne jongen in de magt van anderen te zien. De Nederlander echter laat zich zijne zonen op achttienjarigen ouderdom even geduldig en lijdzaam uit de armen scheuren als zich door uitgehongerde deurwaarders en commiezen een paar rijksdaalders uit den zak kloppen. Op achttienjarigen leeftijd, waarop de jongeling het meest de toeziende zorgen van liefderijke ouders behoeft, wordt hij gedoemd tot eenen stand, waarvan de meeste»» hunner eenen ingeschapen afkeer hebben, waarin hij, eenmaal ingelijfd zijnde, n iar ziel en ligchaam bedorven wordt en denzei- ven, na volbragten diensttijd, verlatende, zulks niet doet in het bezit van nuttige kundigheden, waardoor hij later een geschikt burger der maat schappij kan worden, maar dik wijls als dronkaard, dobbelaar, godlasteraar, zwetser en een onverdra- gelijk wezen in de fatsoenlijke zamenleving, aan wiens taal en manieren men altoos de kazerne kan proeven, doorgaans te Ini om te werken en on bekwaam in eenig handwerk waardoor hij in staat konde zijn een eerlijk stuk brood te verdienen. Alom zijn dezer dagen de lotingen voor de na tionale militie weder in volle werking; treurig-is het voorwaar zulk eene loting bij te wonenjon gelingen van achttien jaren ziet men daar hijeen gekomen om te loten wie hunner de wapenen zal moeten dragen voor het vaderland. Doch waarom ons opgehouden hij het walgelijke en onnatuurlijke, dat er in het enkele woord conscriptie ligt opgesloten, dat gevloekt en door elk ouderhart veroordeeld wordt, dat, tot eeuwige schande van hen, ,ian wien zulks te wijten is, hier te lande na de gezegende omwenteling van 1813 nog alle jaren als de toon van eene do ids- kluk alle kinderlievende ouders de harten doorvlijmt. Waarom, ouders van zonen in Nederland! tegen deze onmenschelijkeonnatuurlijke instelling niet opgekomen? waarom u niet als een eenig man vereenigd en onze volksvertegenwoordiging met petitiën overstroomd de bede wat zeggen wij de bedeneen l den heiligen eisch inhoudende, dat het dit jaar voor het laatst geweest is. dat men u uwe zonen op die wijze ontrooft, Men zal men moei u hoorenen uwe stem zal niet die van eenen roepende in de woestijn zijnmaar echo vinden in de harten der mannen als de heer Sloct lot Oldhuis en andere uwer vertegenwoordigers welke niet minder dan gij zei ven de hatelijke conscriptie, dat gevloekte erfstuk van Napoleon, verfoeijen. Wat doen wij hier te lande met eene zooge naamde staande armée? waarvoor dient dezelve De bataljons of detachementen der regementen van dezelve zijn wijd en zijd door het land verspreid, om uwe zonen praktisch onderwijs te geven in de dronkenschap, het vloeken, het zwetsen en in allerlei losbandigheid. Mill ioenen worden jaarlijks «aan de zoogenaamde etaande armée vermorst, aan eene armé.1, welke in bijna eene halve eeuw geen kruid geroken heeft, behalve in eenen chineescn-schimmen veld- togt van 1831, waar dezelve echter zeer goed had kunnen gemist wordenzonder de stijfhoof digheid van JVillem I. Die sommen konden im mers beter besteed worden dan om eene ijdele. gekke militaire vertooning te makende geringe gewapende migt, welke benoodigd is, om hier er» daar gevangenissen te bewaken of dergelijke andere onontbeerlijke diensten te verrigtenkan men wel zamen stellen uit vrijwilligerswelke er genoeg voorhanden zijn? men behoefje zijne toevlugt niet te nemen tol eenen maatregel, zoo onmcnschclijk onnatuurlijk en onzedelijk als de conscriptie. Heeft onze Sire liefhebberij voor ee prachtig corps grenadiers en jagers, om aan zijne residentie een eenigzins krijgshaftig aanzien te gevenwij hebben daar vrede mede, zoo hij, zoo als ieder zulks verpligt is te doen zijne liefhebberijen slechts uit zijnen eigen zak betaalt. Op dan, medeburgers! allen, die in het bezit van zonen zijt die u dierbaar zijn grijpt naar de grondwettige wapenen welke onder uw bereik zijn, ter bestrijding eetier instelling, welke tot schande der mensclien hier te lande nog steed-i wordt in stand gehouden; petitioneert tegen de hatelijke, afschuwelijke consciiptie niemand uwer onttrekke zich daaraan, en geloof oris, liet zal heipen. en de liefhebbers van soldaatje-spelen hier te lande zullen naar andere middelen moeten om zien, om aan hun zwak te voldoen op mindere kostbare wijze en zonder alle jaren geregeld dui zenden ouderharten te doen bloeden. (de H.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1