J KERKGOEDEREN, Eene kapitale Hofstede Strand-Verkooping. Overblijfselen van Schepen, Uit de hand te koop Haard- en Kagchelkolen Gezondheids-Elixer. I hij zoolang met rietstokfcen geslagen, tot hij zulks j bekend heeft. ïk heb het bijgewoond, dat de j bekentenis na het ontvangen van 82 stokslagen plaats had, en zulks geschiedt met den glimlach op het gelaat van iemand, welke zelf vader van 9 nog ongedekte schuren is, maar die met het gexgei van oenen tijger bezield schijnt te zijn. De altijd hongerige kolonist maakt zich ook wel eens ^chuljdig aan het medebrengen van aardap pelen? knollen en wortelen. Op deze misdaad staat in de wet niet to Ie/en, dat zij met stok slagen moeten gestraft worden; de onderdirecteur straft dus d, Vinvention de van Son. Voor eenige weken las ik, ook eenig/ins tot bevestiging van mijn geschrevene, een artikeltje in de Kamper Courant van 27 Januarij jl., over den raad van tucht, omtrent het punt van strafzaken. Het deed mij een genoegen, daaruit te mogen ont waren, dat de inzender met open vizier te voor schijn trad. Die persoon van J. A. was mij per soonlijk bij ondervinding bekend als iemand die altijd van hut beste gedrag aldaar geweest was en in zijne betrekking van opzigter een vijand van alle knoeijerij was, waardoor bij bij zijne onder- hooiigen ten volste bekend stond als legtvaardig, maar tevens gestreng, en toch zonder ooit iemand in moeijelijkbcden of straf gewikkeld te hebben. Wij toont ook, (lot hij man van karakter (ofschoon misschien en wel denkelijk onregtvaardig gestraft ei» vernederd) was. Hij zegt in die advertentie »Ik 7aI mij voor het oogenblik onthouden van zekere personen te spreken, tut den raad van tucht be boerende,en waarom zoeken zij daar geen verhaal op, indien het menschen van karakter waren; maar ik wil deze eindigen. Bovenstaande regelen schreef ik niet uit persoon lijken haat tegen de Directie, maar alléén, om de weldenkende in Nederland te doen zien waar eigen lijk hunne giften blijven en welke behandeling de kolonist daarvoor geniet. Met achting UEds. Dw. Dienaar, B. l. D.., Ontslagen Kolonist. (H.) De postwet is aangenomen! O wee!... Al de wetten waar wij op wachten krijgen wij niet; en een wet die niemand verlangt, en die de Ka mer maar aannam om ze niet te verwerpen krijgen wij present. Nu zou men bijna zeggen; gelukkig dat er eene Eerste Kamer is! Want, indien deze niet vernietigt bet eenige wat de tweede deed dan krijgen wij misschien.... weer een ander ministerie. Twee dingen in die wet zijn echter goed: 1.° dat zij maar drie jaar duurt, zoodat het niet der moeite waard is ze streng uit te voeren; 2.° dat zoo als de minister uitdrukkelijk verklaard heeft in de zitting van 14- Maart jl., het kosteloos vervoer van brieven vrij is, zoodat er zeer veel dienstbetoon te wachten is. Een Hollandsch spreekwoord zegt: »men roept zoo lang Paschen tot dal het komt." De Tweede Kamer die, met Groen aan het hoofd, der» tijd tot aan de Paaschvacantiezoo wat doorgebragt heeft met interpeller»tie (roepen), schijnt veel te houden van proverbes en action. T Zal toch geen voorbode zijn van een nade rend staatsbankroet, dat het ministerie al vast bij eene wet, aan de schtildeischers van den staat wil laten verbieden staatseigendom in beslag te nemen? anders is het eene groote voorzorg. Er kan toch geen beslag gelegd worden dan uit kracht var» een wettigen titel. Een van beide nu; of de staat betaalt zijne schulden niet, en dan ontduikt de wet de schuld, en zou dus onzedelijk ziin; of de staat betaalt zijne schulden en dan komt geen beslag, en dus ook geen wet te pas. Wij zullen zien. die, ofschoon daartoe door het nemen van P.itent rog', verkregen hebbende, echter toch in zeker opzigt Ier sluiks hunne waar uitventen, omdat hot met hunnen of hunner onderen stand in de maatschappij niet zoude strooken, daarmede open lijk voor den dag te komen. Oj» deze wijzeonder anderenwordt alhier Thee verkocht door den heer J. P. Slegt, Zoon, van der» Heer Griffier der Provinciale Staten van Zeeland; bij dezen toch kan ieder, aan liet buis van ZEd. Papa, thee bekomen, welke daar ligt afgewogen in pakken van '/s pond en».; ter aller tijd kan men daar geholpen worden, ook zelfs dan, wanneer de hr. Sligt niet te huis is, daar men dan door ZEd. Mama wordt bediend. Dit Ihee-verkoopen van den hr. Slegt, is natuur lijk oppcrslegt voor alle winkeliers in dat artikel; vooral daar zeer velen aan de waren, door zulke particulieren verkocht wordende de voorkeur ge ven in den waan dat zij goedkooper en beter worden bediend, als door hunne winkelierszon der eerst de zaak onpartijdig te onderzoekenook zij leeuen daardoor de hand aan den ondergang van velen hunner medeburgers. Van dit besef doordrongen, en de welvaart mijner neringdoende medeburgers, die ik als de steunpilaren van de Stad zoowel als van den Slaat beschouw, op hoogen prijs stellende, voel ik mij hierdooren geenszins uit zucht om te hekelen of te beleedigcn, genoopt, den hr. Slegt, ook in zijn welbegrepen eigenbelang, openlijk de volgende vragen voor te stellen: 1.° Heeft het houding dat de zoon van den Griffier der Provinciale Staten van Zeeland ten- hui/e var» zijn vader inwonende in het Iclein thee verkoopt 2.° Is het roijaal dien theehandel in zeker op zigt bedekt te drijven en alzoo den winkelier, die zooveel lasten te torschen heeftwelke U zelfs met name onbekend zijn ter sluiks te onderkrui pen? Ik herhaal, Ier sluikswant indien gij niet te trotsch zijtom /i/einhandelaar te zijn waar om dan niet openlijk in de CourantU zelve in de gunst uwer Stadgenooten aanbevolen 3.° Is het niet bespottelijkdat uwe thee-affaire, bij uwe afwezigheid door uwe Mama wordt waar genomen Komt dit met haren staat overeen h.° Eindelijk Is uw thee-verkoopen, waardoor zoo vele winkeliers worden benadeeld niet lijn- regt in strijd met de betrekking van uwen heer Vader? Hij toch is geroepen om de belangen der geheele provincie te behartigen mag hij dan toe laten dat aan zijn huis eenen handel wordt ge dreven die zoozeer zijuen eigen Stadgenooten benadeeld Ik durf mij vleijen dat, indien de hr. Slegt maar eenigzins bedaard over deze vragen nadenkt, hij zeker zal beseffen dat hij door zijnen handel zichzelve rangschikt onder die personen welke mede oorzaken zijn van het verval onzer schoone stad en de schromelijke en ieder jaar toenemende achteruitgang van derzei ver neringdoende bewoners. Mogt dit hem nopen op andere wijzen werkzaam en nuttig te zijn in de Maatschappij waartoe zich voor hem gemakkelijker dan voor eenig ander, de gelegenheid aanbiedtmoglen alzoo deze weinige regelen bevorderlijk zijn aan de welvaart mijner medeburgers, dan was de vurigste wensch vervuld van den Schrijver 4' 1)3 Notaris D. Q. de JONGE van der HA- i LEN zal, ten verzoeke zijner Principalen publiek j presenteren te erkoopen j Op Zaterdag den G April 1830, des voormid- dags ten 10 ure, te Schuddebeursouder Noord- gouwe: j Circa 100 stuks extra goede Scliapen en Lammeren. Voorts eeit partij HUISRAAD, bestaande in: Tafels, Stoelen, Kastklok, Bed en Bed- dcgoedcren Spiegels Schilderijen en heigeen rerdur zal worden geveild. Op Maandag den 8 April 1830 des middags ten 12 ure, vóór het te veilen perceel Een WOONHUIS, EUVE en Gevolgen, staande en gelegen aan de Oustzijde van le Korte Sint-Jansstraatbinnen de Stad Z iertkzee ;seclie B, Ne. 162. De Notaris D. Q. de JONGÈ van der HALEN zalten ver zoeke van de Heer L. van de ZANDE. op Dingsdag den löden April 1850, des namiddags ten 3 ure, in de Herberg te Nicuwer- kerkin Duivelandpubliek presenteren te ver pachten: bestaande in WoonhuisSchuur 9 Keet en verdere getimmerten, met circa 33 bunders Bouw- en Weiland, gelegen onder Nieuwer- kerkin Duivelanden ruim 21 bunders Bouw- en Weiland, aldaar mede bij gemel de Hofstede in gebruik alzoo te zamen ruim 54 bunders. Zijnde alles in massa inmiddels uit de hand te pachten, bij bovengonoemden Heer Ver pachter en nadere informatiën te bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. ADVEKTi:i\TlEi\. nTffazoiTiDmirei STITSZBIT. Middelburg, 18 Maart. Teregt spreekt men tegenwoordig over den in het oog loopenden achteruitgang van de welvaart onzer schoone stad welke zich voornamelijk open baart in dc klagten, die men steeds van den ne ringdoenden stand hoort. Verscheidene oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen; doch daar steller dezes niet gaarne handelingen berispt, welke hij niet grondig kan beoordeelenwil hij er thans slechts een paar opnoemen op welke hij eenigen tijd geleden werd opmerkzaam gemaakt, en waar over hij roeent het stilzwijgen niet te mogen bewaren. Het is namelijk de verderfelijke gewoontevoor al bij velen in den hoogeren stand, dat particu lieren, in plaats van zich hunne huishoudelijke benoodigdheden door hunne Stadgenooten te laten leveren, die bij groote kwantiteiten uit Holland ontbieden, welke dan onder familie en bekenden worden verdeeld. Nog schadelijker voor den winkelier is het verkoopen van zekere artikelen dour particulieren, Ondertrouwd: P. D. J. QUANJEH Boekhandelaar te Zierikxee en J. C. J. V1NJU. Alkmaar, 20 Maart 1830. Eenige Kennisgeving. lieden overleed, na een kortstondig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen, mijne geliefde EchlgenooteNEELTJE VIS, in den ouderdom van 73 jaren. Bijna 30 jaren mogt ik met haar door den Echt vereenigd zijn, Ieder, die de overledene gekend heeft, zal kun nen hesi flbnwat ik, in mijnen hoogen ouderdom, aan haar verlies; oud-Bommenf.de, M.' van PUTTE, 23 Maart 1830, Mede uit naain mijner Kinderen. Dienende deze tot Algemeene eu Bijzondere Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. BCgr* De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van zijnen Principaal, op Donderdag den 28 Maart 1850 des voormid dags ten 11 ure, aan de Balie te Zierikzee, pu bliek presenteren te verkoopen Eenige nieuwe Ploegen, Eggen, Sleden en verdere Landbouwers gereedschappen. Op Donderdag Vrijdag en Zaturdag den 4 5 en 6 April 1850 te ZierikzeeBurgh HaamstedeRenesse eu Eikerzeevan Zeep Kokosnoten Hrnldnagelbollen IVijnOlie Garrmcine en wat verder zal geveild worden. De Koopdag begint te Zierikzeeop Donder dag den 4 April 1850, des namiddags ten 1 uur. EJSr" Dc Verkooping van METSELSTEEAf onder Vlissingengeannonceerd tegen Maandag 30 Maartzal plaats hebben op Zaturdag den 30 Maart ter aangewezene plaats en uur. om dadelijk te aanvaarden Eene sedert jaren welbeklante BROOB- en BESCIIUITBAKKERIJ, met annexe Schuur, staande te Zuid-Beijerlanigezegd Hitzertwaarin pin. 40 mudden Tarwe en Rogge per maand wordt verbakken en waarop een gedeelte der kooppenningen kan gevestigd blijven. Informatiën bij den Heer H. W. LOS .Notaris te Klaaswaal-, J. A. STROES, te Zuid-Beijcrlanden A. van ELSAKKER te Oosterland. Brieven franco. L. J. UEXA'nie heeft ontvangen eene ruime sortering HOEDENlaatsten smaak, alsmede dito op VEREN', is ook voorzien van vele Moderne PETTEN. Bij ADR1ANUS PIL4AR, Koopman te Bergen-op-Zoom Wijk BN 0 47 zijn te beko men alle soorten van STEEWKOLEAi en METS ELM AT ERI ALEX, tegen ci vile prijzen: De Luiksche Kalk 4 50 het mud. De Doorniksclie id4 52'/, Dórtlsche Graauwe Tras 4 - 1.40 Zakhuur Extra. *7 MARIEMOATSGHE De geëerde begunstigers worden berigt, voor rekening van de ondergeteekendenin loop dezer week, in lossing zal liggen, eene ding Diiike kwaliteit Mariemonfsche Haai en Kagchelkolenper liet „schip VROl MARIA Schipper J. H. Pama. J. C. BAL A Comp. JS2s* De ondergeteekende is van vourneml aan de minsteischende aan te besleden M BOUWEN! van eene BOEREN-SCHUU1 met bijlevering van Materialen enz. waarv de aanwijzing op Woensdag den 27 Maart en besteding op Woensdag den 3 April eerstkomei de zal geschieden. Haamstede, den 19 Maart 1850. L. L. BOLLE. Sis? Weldra vertrekt de ondergeteekende weder naar AMERIKAdie hem alsdan met zaken naar daar zouden willen belasten, kunnen daarvan gebruik maken mits, voor zijne ver- rigtingen betaald wordende. Alles franco ten zijneut. A. van der MOER, Koorndijk, Letter PN.° 56, te Middelburg. BS» Met 1.° April de Couranten-Lezing van den Heer QUANJER overnemende, zoo ver" zoeke ik vriendelijk en ten laatste H. H. begun stigers hunne abonnementen vóór 28 Maart aan den ondergeteekenden op te gevendie tevens ontvangen heeft eene uitmuntende fraaije sortering van GEREFORMEERDE en R. K ATHOL1JKE de laatste keurignetjes gebonden in Zijde- en Katoen-Fluweel, met en zonder sloten alles tot zeer laag gestelde prijzen. Beveelt zich voort durend minzaam in de gunst van het geëerde publiek aan. Zierikzee, A. M. E. van DISHOECK 25 Maart 1850. Boekhandelaar. NB Debiteert met goed surces: Frankfurter MaagversterkendKoortsverdrijvend Die genegen is de betrekking als. DROOGER, in de Buiten-Meestoof te Brou wershaven te aanvaardengelieve zich vóór den l"c° Mei aanslaande, te vervoegen bij J. M. de GLOPPER, te Ellemeet. Eg» Tegen Mei een bekwame BOEREN MEID benoodigd die tevens van goede getuig schriften voorzien is. Adres bij den Uilgever dezes.. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ VAN P. db LOOZE. 4 Fen sedert meer dan twintig jaren aanhoudende zickelijken toestand. Oumid- delijke verbetering door de |>illen van Holluway. Uittrek sel uit eenen brief van den eerwaardeu heer George Prior te Mevagh Letterkenny, Carrigart in Ierland, gedagteekend den 2 Mei 1845, aan den professor Hollovray. Waarde heer! Op eenigen afstand van mijn huis. woout een kleine pachter, welke «iel» sedert meer dan twiutig jaren ineen ziekelijken toestand bevond zonder een oogenblik vér— ligting te gevoelen. Mevrouw Prior hem een doosje van uwe pilieu hebbende bezorgd, hadden deze eene zoo wel dadige uitwerking op hem, dat ik zelf hem hoorde zeg gen, dat hij in 26 jaren, geen zoo goede eetlust had ge had eu zich uiet zoo wel had bevonden als sedert hij uwe pilieu gebruikte. (Was get.) George Prior. Door hel vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende DoosjesPillen van ƒ0,90 ƒ2,10 3,30/7,75 ƒ13,30 ƒ23,50fc Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij de Wed. N. van RIJSSEL en ZOON te Tholen alsmede te LondenStrand 244 Hollotvay's Etablis sement. geze den zal te p8le bes< Alg Reu leen gem Ave~ ui a a bon dat jag lege en Vijl in en liep nig ■klaa •post dat voot gesc lang Dit wen tena bez Gul leve men niet ger droi w gin zoo van b'j gest moe Nu reec! gaai /Com

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2