i IV, IVo. OM. Maandag, 25 Maart f 850. 6e. Jaarg. f Parjjs, 21 Maart. De mededeelingen van het blad l' Assemblee National, over eenige winkeliers die voor de socialistische kandidaten gestemd had den, hebben onder het publiek veel schrik ver wekt. Vele particulieren hebben, onder anderen, reeds den volgenden morgen om hunne rekening laten vragen in de Magasins du Petit Saint Thomas, ofschoon de eigenaren persoonlijk voor de gema tigde kandidaten gestemd hebben, slechts waren het cenigen hunner bedienden die stemmen op de roode kandidaten hadden uitgebragt; genoemde ei genaren hebben dien ten gevolge 32 hunner be dienden ontslagen. Verscheidenheden. Armoede en Weelde. V. Rleken Karn, LKffiE- ZIERIKZEESCHE \III\VS!I03>I, MEN ABONNEERT ZICH: Iu Nederland, brj den Uitgever bg alle Boekhandelaren e:i Pondirecteuren. In Noord-Ainerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. DE REGT, te Cleveland Staat Oliio. ABONNEMENTS-PRIJS VOOR BEIPE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50* Voor Noord-Aiuerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maanda» en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Ceut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De intending der Advertentier» kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: 2ieriki.ee, Hoek van de SchuilhavenLett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden stukken franco. IV ieu ws lij d i ngeu ENGELAND. Londen, 19 Maart. De majoor Lnyard heeft te Nimroud, oj> de plaats waar me» vermoedt dat I het oude Ninivé gestaan heeft, zeer merkwaardige ontdekkingen gedaan. Zijne werklieden vonden in het begin van Januarij drie reusachtige koperen ketels en onderscheidene ruwe metalen schotels. De aarde, waarmede die ketels gevuld waren, was vermengd met eene talluoze hoeveelheid ivoren voorwerpen van zeer onderscheiden soort, terwijl men er almede het ijzer eener bijl in vond. Verder "werden er nog dertig metalen vazen gevonden, als mede keurig gedreven en gegrav eerde bekers en koppen, schilden, zwaardgevesten, waarvan echter het lemmer afgeroest was, en eindelijk eene kleine marmeren vaas. De bekers en andere voorwerpen hestaan uit een onbekend metaalmengsel; maar zij zijn alle verroest en zoo bros dat men ze niet kan behan delen, zonder gevaar van ze te breken daarom zendt de heer Lnyard ze ongereinigd naar Enge- 'ta land. Kapitein Erskine Kolandzijn helper, schrijft in een brief, dat hij acht uren achtervolgens is bezig geweest eenige voorwerpen met eigen handen uit den grond te krabben daar zij zelfs te bros wa rren om er een mes bij te kunnen gebruiken. Onder al de vreemde zaken hebben eenige hon derden parelmoeren voorwerpen die zeer juist op hemdsknoopjes gelijken, bijzonder de aandacht getrokken De heer Liyard heeft bovendien nog twee kolossale steenen leeuwen die hij er almede opgedolven heeft naar Engeland verzonden. Heden kwam het stoomschip Amerika te Liverpool aan, met berigten van New-York van 5 Maart, en een half miiiiocn doll, in stofgoud medebrengende. FRANKRIJK. Parys, 19 Maart. Ook de spaarkassen hebben invloed van de jongste verkiezingen ondervonden, daar in de afgeloopen week nagenoeg 100,000 fr. minder zijn gestort en ruim 7000 fr. meer zijn uitgekeerd dan in het Voorgaande. Uit de aanzienlijkste fabrijksteden ontvangt nren berigten, welke gewagen van den nadeeligen invloed, dien de lijding van den uitslag der ver kiezingen in Parijs aldaar bad gemaakt. Heden zijn de militairen, die aan de demon stratie der Socialisten hebben deelgenomen, naar Algerie vertrokken. Het aantal aanzienlijke personen cn rijke vreemdelingen, die Frankrtjk verlaten, neemt da- gelijks toe. Dezer dagen is de beruchte zaak van zekeren Aymé behandeld, beschuldigd van uit w raakzucht vergiftigd gebak aan zekere dames gezonden te hebben. Onder de slagtoflers, welke deze gruwel daad ten gevolge heeft gehad, noemt men ook een getrouwd man, welke zich juist bevond in het gezelschap dier dames t bij de komst van de ver- t giftigde taartjes, en op het oogenblik, dat een van r haar een der taartjes wilde nuttigen, het haar afnam en zelf opat. De ongelukkige boette deze daad met den dood. DBITSCULAND- Weenen, 17 Maart. Dezer dagen zijn op de volgende wijze twee vliegen in een kiap gevangen: Zekere zakkerolder had in den schouwburg een toeschouwer van zijne portefeuille ontlast. Hij gaat daarmede naar een kofïijhuis. en geeft voor ïijne vertering een bankbilletdat hij uit die portefeuille had genomen, in betaling. Maar de koflijhuis- houder bemerkt dat het valsch is en laat (ie politie halen. De betrapte dief verklaart, dat hij het in den zak van een toeschouwer in den schouwburg had gevonden, en dadelijk begeeft men zich der waarts, waar men bet geluk heeft den aangrdui- den persoon te vinden. Reiden, zoowel de falsaris als de dief, werden nu gezamenllijk naar de ge vangenis gebragt. Berlijn, 19 Maart. De Fricdrichsham is gis teren door militairen omgeven, de poorten zijn gelijk gisteren bezet: de aandrang was echter ge ringer dan eergisteren. Van batterijen beeft men niets vernomen; men wil echter weten, dat eenige personen, die de graven der gesneuvelden van Maart wilden versieren, zijn gearresleerd. In de stralen bespeurt men geene ongewone beweging. In eenige werkplaatsen wordt niet gearbeid, NEDERLAND. Fort Bath, 16 Maart. Heden morgen, om zes ure vertrok de schipper R. Kuijk, met zijn GafTelschip, genaamdJan en Cornells, van Antwerpenmet eene lading steen kolen bestemd naar Schiedam varende voor het kantoor van den Heer C. van der Madente Amsterdamtot dusver was de reis voorspoedig; doch digt bij de reede van Rath komende, bevond de schipper, dat zijn vaartuig op het onvoorziens eene zware h'kkaadje had bekomen, waarop hij dadelijk alle pogingen aanwendde, om, ware het mogelijk, den oever te bereiken, doch lret water drong met zuik eene groote snelheid binnen, dat het vermelde vaartuig, omstreeks elf ure in den voormiddag, een weinig beneden de zwarte tori zonk; zoodat de schipper, zijn knecht, benevens nog een aankomend jongeling, met levensgevaar, ijlings den reeds zinkenden bodein verlieten en zich in de boot wierpen, zonder iets van alle benoo- digdheden, welke tut voedsel deksel kleeding enz., in het vaartuig aanwezig warente kunnen rnedenemen. Dadelijk na dit ongeluk, deed de kommanderende officier, van de daar digt bij lig gende kanonneerbootzijne sloep derwaarts róeijen, om zoo mogelijk hulp en adsistentie te verleenen, doch daar er niets meer koude gered worden, keerde dezelve naar boord terug, terwijl de sche pelingen, van alles ontbloot, kort daarna inet hunne boet den wal bereikten, waar zij spoedig op de liefderijkste wijze van liet noudige voorzien werden. Hoe groot dit ongeluk ook wezen moge, zoo mag men het echter nogtans voor een geluk be schouwen, dat niemand der aanwezigen bij die gebeurtenis is omgekomen. (Ingezonden.) Zlerlkzce, 17 Maart. Het provinciaal geregts- hof van Noord-Brahand beeft uitspraak gedaan, in de zaak van Appels c. s.. beschuldigd van op- ligting door middel van het kaartspel, waarover wij in een vorig noinmcr spraken. Het hof heeft den eersten, tweeden en vierden beklaagde vrijgesproken uit gebrek aan bewijs, dal er in het kaartspel bedriegelijk was te werk gegaan, en den derden beklaagde ontslagen van alle regts- vervolgingen te dier zake, wijl het hem ten laste gelegde in confesso et convicto geene misdaad of wanbedrijf oplevert. Het hof beval, (lat de be klaagden onmiddelijk zouden worden in vrijheid gesteld, ten ware zij om andere redenen in hech tenis behoorden te blijven. De procureur-generaal hield echter de niet schuldig verklaarden in ver zekerde bewaring, om reden er nog straffen op hen drukten, die dour hen niet waren ondergaan, en er bij den Hoogen Raad der Nederlanden als nog eene zaak tegen hen was aanhangig gemaakt. De Hooge Raad, kamer van strafzaken, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den pro cureur-generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zuid-Hulland, tegen een arrest van dat hof, waarbij beslist was. dat de straf, aan dun heer A. J. E. van Bevervoorde opgelegd bij arrest van 15 April 18+8. op 14 Nuv. 1849 was verjaard. De raad, zich hoofdzakelijk vereeoigeiule met de gronden aangevoerd door mr. O. Leon, ter bestrijding van liet door den procureur-generaal ingestelde beroep in cassatie, heeft dat beroep verworpen de kosten te dragen door den staat. Ten gevolge van deze uitspraak is deze zaak geëindigd en liet in der lijd uitgesproken vonnis, tot veroordeeling in eene ge vangenisstraf enz., voor geene tenuitvoerlegging meer vatbaar. Naar men ons verzekert, zou in de wet op het hooger onderwijs, welke thans bij het depar tement van biimenlandsche zaken ontworpen wordt, het behouden van slechts eene akadeinic als grond- stelsel worden aangenomen. GEMENGDE DEKIGTEIV. Verwacht ten tooneele; De gewaande Brand spuitgast, door een adsislent-brandmeester, zonder hulp van een kijker, aan den gezigteinder te zien tijd en plaats nader te bepalen. Te M strekt ziclr onder rijken en voorname hunne ar— ristocratie reeds tot over mutsen hunner vrouwe lijke dienstboden uit, daar zij niets anders als kapjes-mutsen meer mogen dragen; wij hopen, dat dit middel ook op de zeden van die lieve schep seltjes van invloed zal zijn en zij met die kapjes niet meer zoo beminnelijk in het oog van hunne heeren zullen schijnen, dat voorzeker tot jalousie van de dames moet verstrekken. Daar den eersten adsistent van mejufv. Gte M zich te zwak gevoeld om de zaken met mejufv. langer alleen te kunnen uitoefenen, zoo verzoekt zij een tweede adsistent, om bij ziekte of andeie voorvallen van den eersten adsistentniet verlegen te zijn ofschoon zij niet ver van een Apotheker woontkan die man niet altijd gereed staan; de verdiensten worden gerekend na de bekwaamheid, en op de stilzwijgendheid van den persoon omtrent zijne betrekking, wordt ten sterkste aangedrongen, accoord te sluiten onder vier oogen. Die liet niet weetbehoeft het niet te raden. De terug komst des Heiligen Vaders te Rome is bepaald op den 3d" Paaschdagals wanneer den vasten geheel uit is. In de residentie Madioen heeft het zoo sterk geregend dat er te Tjaroeban en Ngawie verschrikkelijke overstroomingen hebben plaats gehadten gevolge waardoor de bruggen Djeroebon Growo Gemarang Grobogan en Nga- dirodjo, tusschen Socrakarta en Ngawie, geheel weggeslagen zijn. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik zal waarschijnlijk de Delfsche Akademiein bescherming nemen. Prinses Louisa, dochter van Prins Frederik zal tusschen Paschen en Pinksteren ondertrouw doen te 's Gravenhage, en in Zweden boventronw. Wordt verwacht eene vredebreuk te Toscane. Naar men zegt, zal de Stedelijke belasting op de boter te Zierikree met primo Junij opgeheven worden. De Koningin- wed. heeft f 300 overgemaaktom te verdeelen onder arme weduwen die boven de 60 jaren oud zijn. Gevonden aan den langen dijk, een kistje met papieren, en eene massa Nederlandsch bank papier, benevens eenige muntbiljetten blijkbaar afkomstig van een verongelukt schip. Prins Hendrik is door lloogstdeszelfs Broeder, Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje Nassau Grool- Hcrtog van Luxemburg benoemd, tot Stadhouder van Luxemburg de kosten te dragen door den Staat. De vrienden van den vrede zullen dit jaar te Frankfort aan den Main in de Paulus- kerk vergaderen onder aanvoering van Cobden. De Zeven Hoofdzonden van Sue zjjn tot op zes verminderd. De Oostenrijkers gaan voort, met het kamp Spoleto te versterken. De Stoom boot Amicitia beeft den 2tsten dezer den over- togt van Antwerpen naar Rotterdam vulbragt in den tijd, van 71/, uur, eene snelheid die gelijk slaat aan de snelheid eens Arends. Het Stede lijk besluur van Amsterdam is een proces aange daan door een vuilnis- ofaschman. Te Hooge veen bevindt zich thans eene kip, (lie drie eijeren per dag legt. Bij het opmaken van den staat der familie Rothschild is gebleken dat die be draagt drie duizend millioen guldens. Te Delft beeft een gegeven concert ten voordeele der noodlijdenden duor den jnngsten watersnood opge- bragtde som van f 42,70. In de Ommerschans zijn er reeds nieuwe aardappelen, radijs, krop- slade en kivit-eijeren. De minister van Finan ciën heelt in de Tweede Kamer gezegd, dat de zegelwet zal verbeterd worden. Beroepen te Buren domiiié Slorten door Brave, van Am sterdam ingewijd. (Vervolg en Slot van N.o 64-3.) Met het bestuur te Veenhuizen, alwaar nog 3 gestichlen gevonden worden, benevens het legio ambtenaren te 's Gravenhage niet bekend zijnde, zoo moet ik hierover zwijgenalleen dit is mij bekend, dat er eenige malen iu het jaar visites in de kolonie worden afgelegd ook wel inspectie, reizen genoemd. Deze worden gedaan door den inspecteur WVisser tot het afkeuren van oude, nooit gowasschen wollen en noppe dekens, halve houten potlepels, waarmede niet half genoeg op geschept wordt, enz., maar arme drommels, die opgesloten zitten in eenen kelder, schuldig of on schuldig (want dit behoort ook bij die inspectie reis), worden voorbij gegaan, en hunne regtmatige klagten worden alsdan niet verhoord, dit is alles behalve activiteit en attentiezoo het mij voor komt; en deze herhaalde inspectiereizen, die even goed gelijktijdig konden geschieden, kosten jaarlijks enorme reis- en verblijfkosten. Ook heb ik in het voorbijgaan nog vergeten te spreken van den schoolonderwijzer der jeugd Lluogstradeze is tevens voorlezer in de Gereformeerde kerk. waar hij alle talent voor mist hetwelk niet zeer geschikt is om de stichtelijkheid te bevorderen. Deze geniet, zoo ik vermeen, een traktement van circa f 10 per week, benevens vrije woning. Het punt van regtszaken te Ommerschans is van dien aard, dat ieder weldenkende met afgrijzen moet vervuld worden, ziende niet alleen de kolo niale wet met alle krachten op elk misdrijf toe passen, maar zelfs met welke willekeur de directie hare straffen den kolonist oplegt. De koloniale wet zegt dat degene, welke zich schuldig maakt aan liet verkoopen van kleeding- stukken, zal worden gestraft met cachot, boeijen, water en brood en dubbele vergoeding. Alzoo wee! den ongelukkige, welke, door den honger gedreven het ongeluk heeft iets van zijne klee ding, die voor hem reeds betaald is, te verkoopen. Voornamelijk zijne rekening moet hierdoor lijden, welke altijd met het dubbele bedrag van het ver kochte bezwaard wordt. Dit is, naar mijn gevoe len, schandelijk, ja, zelfs als afzetterij te beschou wen. De permanente commissie stelt er dan ook zoo veel belang in, dat er door de kolonisten verkocht wordt, dal zij, zoo er soms eenige weken verloopenwaarin geene vonnissen geslagen zijn, dadelijk aanschrijving aan de directie doet, om toch vooral naauwkeurig op het verkoopen van kleediugstukkeu te letten. En zulks is geen wonder; want het is wel de ondergang van den kolonist maar het bevoordeelt de M. v. \V. Dit i» de straf, welke de wet voorschrijft» Maar de willekeurige handelwijze der directie maakt, dat dezelve nog afschuwelijker wordt. Als, namelijk, de kolo.iist niet toil bekennen en ook somtijds niet weet aan wien hij zijne kleeding verkocht heeft, dan wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1