METSELSTEEN, No. Armoede en Weelde. Behangsel-Papier Correspondentie. schitterende oum winning behaalt. Welnu wat duen nu de gematigden (g'j weet, dat de G Tópten altijd zni-a gematigd zijn als het er op aankomt iets te geven »»f vonr een burg» rm nsch iets te Jjilnri slippen) wij zeggen wat doen nu de gematigden, die over die overwinning der Socia listen schrikkelijk het land hebben. Wat ze doen? net als bij ons; /ij houden zich, alsof zij er niets omgaven en in 'l geheim trachten /.ij de mensehen te bederven en le ruïneren om bun gemoed to koelen. Wat ze doen in de Assemblee Rationale, eeno aiistocrulbche contant, die te Parijs uitgege ven wordt, maken zij tie namen bekend van ver scheidene voorname Parijssche w inkeliers, (menschen, die, voor een groot gedeelte althansvan de kalan- diezie der aristocraten leven moeten, omdat de burgers in 't algemeen zoo weinig hebben om te besteden, doch die uit liefde voor hun evenmenschenvoor de Socialisten gestemd hebben) om die menschen aldus van hunne kalanten te berooven, en ze alzoo met vrouw en kinderen diep ongelukkig te maken. Gij kunt ligt begrijpen, hoe verschrikkelijk erg dit voor die neringdoende menschen zijn moet. Het zon eveneens zijn, alsof er hiér in deze stad iemand gekozen zou moeten worden voor een postje, waarin ren Groule Ucer en een eenvoudig burgertje zin hadden, en dat nu een winkelier of ambachtsman, die voor zijn medeburgers staat, zijne stern aan dien armen burger zou geven, en dat men dit dan Tiadcihand in de ecne of andere Stads-Courant, want de Nieuwsbode zou zulke laagheden zeker niet opnemen, zou gaan bekend maken. Het spreekt wel van zelf, dat zulk een lieer of zijne familie dan later nimmermeer bij dien winkelier of bij dien ambachtsman gaan zou. Welnu, zoo hebben de Parijssche aristocraten eveneens gedaan, (en de aris tocraten zijn overal net eender,) Verdienen zulke lage wezens dan niet, dat de guillotine van 1793 nog eens voor hun opgerigt wordt, on) ze een kop kleiner maken? ik zou wel gelooven van jal Severus Justhdanus. Het was in de maand December 1848. dat ik, door tijdsomstandigheden gedwongen, mij genood zaakt zag mijne toevlugt te moeten nemen naar de zoo hoog en alom geprezene kolonie van de maatschappij van weldadigheid, genaamd de Om- merschans. Door buitengewone gunst viel mij het geluk ten deel dit gesticht als vrijwilliger te kun nen binnentreden, en mogt ik het geluk smaken ruim een jaar de goedheden en weldaden van de bestuurders van voornoemd etablissement te ge nieten maar tevens gaf mij dit eenjarig verblijf in dat gesticht zoo veel stof tot nadenken, dat dit mij deed besluiten, namelijk zoo UEd. mijnheer de redacteur! de goedheid mogt willen hebben, deze opmerkingen in uw veel gelezen weekblad te plaatsen, mijne gedachte en opmerkingen omtrent de zoo verkeerd geprezene maatschappij van wel dadigheid, aan diegenen bekend te maken, welke, door menschenliefde gedreven, jaarlijks hunne gif ten offeren tot instandhouding van deze maatschap pijmaar zulks voornamelijk doen, met de ge dachte bezield, hiermede liet lot van hunnen "verarmden en ongelukkige» natuurgenoot te ver zachten. Ik zal zoo kort mogelijk mijn wedervaren me- dedeelon en zal beginnen met mijne aankomst in voornoemd etablissement. Dadelijk bij mijne aankomst werd ik ingedeeld bij eencn zaalop/.icnormijn kastje en kooigoed werden mij aangewezen en 5 oneen nat, zwart aardappelenbrood werden mij ter hand gesteld. Het was mijn eerste werk mijn kooigoed te in specteren en tot, mijne verwondering ontdekte ik, dat zulks in de laatste 10 jaren niet gewassehen of gereinigd was; ik bragt hierover aan mijnen chef mijne billijke klagten in, maar ZKd. ant woordde mij kort af; dat is alhier de mode, en hieraan kan ik niets veranderen. Ik moest er mede tevreden zijn uitgenomen, dat ik om de 4 of 5 weken juist altijd geen schoon, maar toch een ander beddelakcn on hing. Benige uren na mijne aankomst ontving ik mijne kleeding ten bedrage van f 15,83, welke kleeding, door deskun digen getaxeerd, op eene waarde werd gerekend van f 6 f 7. Ik ontdekte al dadelijk, dat de roem, van deze kolonie verspreid zuiver als lastertaal kon beschouwd worden; maar de volgende dagen gaven mij nog meer stof tot deze ontdekking. Hoewel nimmer kunde gehad hebbende van land bouw, zoo werd ik toch, ofschoon met dubbele Jigchaamsgebreken gezegendden volgenden dag aan eenen kolonieboer overgeleverd, welke mij tot den gelukkigen akkerbouw moest gebruiken. Kuim een uur had ik te loopenvoor ik het land, mij ter bearbeiding aangewezen, bereikt had; dit was ruim een jaar mijn lot 4 uren daags te loopen, de overige uren te werken, en hiervoor was mijn loon gewoonlijk, per iccelt gerekend 1,80, na melijk volgens de rekening van de M. v. W. van welke ƒ1,80 ik echter nimmer meer dan 22 centen per week heb genoten; geene toelagen van betrekkingen genietende, zoo had ik deze 22 centen, waarvan er echter nog 7 op rekening bieren, al- zoo deze 13 centen, hoog noodig voor tabak en een pond droog brood, en moest mij vergenoegen, zonder in staat te zijn iets te kunnen bijbrengen t«>t lafenis of verkwikking van het uitgemergelde ligchiiam. Nimmer ontvangt de kolonist iets ver kwikkends dan zuiver heet veenwater nimmer ziet hij boter, vleeseh of spek, dan zijn rantsoen van 2 lood in het middageten, waarmede de kok en ook anderen namen kan ik niet noemen) mees- len'ijds gaan schuiven; nimmer ontvangt de ko lonist meer dan 5 oneen droog brood daags, samen gesteld uil ;/3 aardappelen en */a roggenimmer ontvangt hij meer dan eene s'eciite, waterige portie middageten, beslaande gewoonlijk uit paardeboonen, ha ver-de-gort of slechte bremaardappelen met wortels of reeds stinkende ingelegde boerenkool.. Ji, nimmer ontvangt de kol.mist meer dan hij noodig heeft, «»m het ellendige leven te rekken, en zulks geschiedt, niettegenstaande er jaarlijks duizende guldens door menschenvrienden worden opgeullerd, om het lot van hunnen verarmden natuurgenoot te verzachten. Deze eentoouige, rampzalige en ellendige levens wijze, waarop de kolonist mag aanspraak maken, deed bij mij de vraag ontstaan: waar blijven'dan de enorme sommen, welke de M. v. W. jaarlijks tot hare beschikking heeft? en zulks deed mij be sluiten hier naar te onderzoeken; dit onderzoek was niet vruchteloos, want spoedig ontdekte ik, dat het groote getal nuttelooze ambtenaren degenen wares)welke zich te goed deden van de gelden, welke tot ondersteuning van behoeftige» werden geschonken. liet getal ambtenaren en bouwboeren bedraagt in de kolonie Ommerschans zeventig. Het hoofd van deze is de adjunct-directeur Hulst; deze ge niet een jaarlijkseh tractementzoo ik vermeen, van 1200, benevens vrije woning, en wel eene als een paleisje, met eenen tuin, waarin niets ontbreekt, en welke zijn de werkzaamheden van dezen ambtenaar? Eenige malen daags zijnen naam teekenen, present zijn als er gevonnist! moet wor den en tevens getuige zijn bij de uitvoering van ligchamelijke strafoefeningen wanneer er nu en dan eens een paar aardappelen of knollen van het land medegebragt zijn; bij ontvlugting en om de eenvoudige reden hunne misdaad bestond door het honger lijden. Dit zijn de werkzaamheden van iemand, die jaarlijks 1200 trekt van hetgeen voor de armen bestemd is voor liet overige doet ZEd. niets dan op patrijzen en hazen jagen en in de nabuurschap visites afleggen. N.o 2 is de ondor-directeur van Sondeze geniet wekelijks 9.60. Ik erken volgaarne, dat dezen zijne soldij toekomt; maar mijne opmerking viel juist ook op dezen ambtenaar, om reden ik met verwondering de buitengewone staatsie, pracht en kostbare leef wijze zagwelke bij zijn huisgezin bestaat. Dit huisgezin bestaat uit 12 personen; allen zijn even deftig en sierlijk gekleed; de kinderen ontvangen hunne opvoeding op eene Fransche kostschool, en, volgens de verklaring van dienstboden, zijn de uit gaven in het huishoudelijk bestuur buitengewoon kostbaar. De onkosten van visites en contravisites hieibij gerekend, dan doet men met regt de vraag: hoe kan zulks van 9,60 per week bestreden worden. N.o 3 is dubbel ieders aandacht waardig. Di-ze is de landdirecteur Posturnubij dien is alles echt goud en zilver wat er blinkt, en ofschoon deze bij zijne plaatsing in de kolonie arm was zoo is hij thans be/iilt-r van ondeischeid-ene boe ren hueum en kan opeen redelijk kapitaal rekenen. De volgende ambtenaren, zoo als magazijn.peester, winkelier, fabi ijkdiaas eu boekhouders zijn allen voor hunne weikzuamhedon en bureaugelden veel te ruim bezoldigd. Zoo men, als magazijnmees ter, 6 gulden, benevens alles vrij. per week ge niet, of de winkelier, benevens vrije woning, 6 gulden tractement en daarenboven nog 5 pCt. van de winkelwaren heeft, en men vergelijkt alsdan het lut van den kolonist hierbij, dan bestaat er geen twijfel, of men. moet erkennen dal deze menschen voor hunne werkzaamheden veel te ruim bezoldigd zijn. De hierop volgenden zijn de heeren zaalopzie ners, deze verdienen wel hunne belooning; doch zij trachten weder op andere wij/en, zoo els door het verkoopen van suikereiwuter, iscli en vleeseh, de schrale verdiensten van den kolonist meester te worden, en zoo doende geniet deze Ook een on bezorgd leven en zeer ruim bestaan. De bouwboeren zijn vroeger, allen door armoede gedreven, gedwongen geweest, hunne toevlugt tot de M. v. W. te—nemen, ducii zijn thans allen boven Jan; het hatelijkste van deze creaturen is, dat zij thans den kolonist met een oog van ver achting aanzien; tot staving mijner woorden kan ik vele voorbeelden aanhalen, maar ben bevreesd, dut ik te Jangwijlig zoude worden. f Ver volg hierna.) in uw zoo veel gelezen blad verzoek, zou ik gewis reeds eenige dagen vroeger toegezonden hebben zo;> ik niet stellig gewacht had dat onze Zeeuwsche Courant over de daarin behandelde verkiezingdie onze provincie tot schande ver strekt een ernstig woord zou gesproken hebben. Dit echter niet, geschied zijnde vatte ik zelve de pen oj; om mijne verontwaardiging daarover eenig- zins lucht te geven en wat daaruit gevloeid is ontvangt gij hierbij en hoop ik over eenige dagen in uwen Nieuwsbode te lezen. F. ïcés ter Hcrinneiiiig. Ii.?®22CHDSïrS STTTZZEiT. Middelburg13 Maart 1850. Mijnheer de Redacteur Onderstaand stukjewaarvoor ik eene plaats Met verbazing vernamen onze Stad— en Gewest— genouten voor- t'tnïge dagen de verkiezing tot lid der Provinciale Staten van Zeeland van den heer J. C. lIiXLoi'iïXd »or de Kiezers voor den landelijke» stand in dit district. Zoo er nóg een bewijs noodig ware, dal het iioog tijd, ja meer dan tijd wordt de nieuwe Provinciale wet, op de beginselen der Herziene Grondwet (llegtstrecksehe Verkiezing) gebouwd, tut stand te brengen dan heeft die verkiezing het geleverd. Wij vestigen bij deze dan ook de aandacht van den hr. Minister van Binnenlandsche Zaken op die zoo belangrijke aangelegenheid. De heer Hlnlopen toch was steeds een der ergste en hardnekkigste behouders en die alles wat naar afschaffing van misbruiken naar Hervorming of Vooruitgang geleek, op 't felst be streed. Zijne geheele vroegere politieke loopbaan als Lid, eerst der Tweede en later der Eerste Kamer zijn daar om dit te bewijzen. Wie denkt hier om, onder vele andere hier maar eens iets te noemen niet aan den ijver waarmede die scha- votvriend voor het Behoud óók der Geéselpaal sprak, toen Donker Curtiusdie liet waarlijk nog al too slecht niet meende, Nederland van die schandvlek zuiveren wilde. En zulk een man kiest men nu nog tot lid der reeds een jaarlang stervende en in staat van ontbinding verkeerende Provinciale Staten. Men zou zeggen, hoe is het mogelijk! Het raadsel wordt ons echter eenigzins opgelost, wanneer men weet, dat de hr.HuM.o- pbn heeft hij al niet veel verstand dan toch razend veel geld, en bijgevolg schrikkelijk veel invloed heeft, en dat er, al verder, steeds een hoop laffe kerels gevonden worden die, om van zulk een aristocraat een glimlachje te verwerven, hunne heiligste pligten misbruiker» willen. De hr. Hi.nlopkn is ditmaal echter slimmer ge weest dan zijne kiezers. Wel begrijpende dat het met de oude Provinciale Staten slechts poppenspel meer is, en dat hij door de regtstreeksche volks keuze er stellig weder uitgebonsd zou worden gelijk hij vroeger reeds uit de Eerste Kamer ge bonsd werdtheeft hij voor de eer der zitting bedankt, en zich met de eer der verkiezing tevreden gehouden. 1 Waterbak, Seeften, Torken, Rieken en verder BOUWGEREEÖSCMAP, Karn, Tonnen Emmers en verder MELK.GE- REEBSClfiAP. Circa 2000 Schoof onged >rschen Zomergerst* 12ÖO dito Paardeboonen en hetgeen verder zal worden geveild. SS5* De Notaris D. U1JTTENHOVEN zal, op Maandag den 30sten Maart 1850des voor middags ten 10 ure, in het Midden-Kroonwerk onder V lissin genpresenteren te verkoopen: EEN AANZIENLIJKE MASSA aldaar liggende en afkomstig van eene ter dier plaats gesloopt wordende Bomvrije-Kazerne. Informatie» en aanwijzing zijn te bekomen bij Jacobus Blaaste West-Souburg, en worden degene die van elders komen om te koopen ver zocht zich van Bewijzen van Gegoedheid te voor zien terwijl voor de steen die buiten dit Eiland wordt vervoerd in dat vervoer zal worden voor zien voor een matig loon tot aan eene Scheeps gelegenheid. in differente soortenvan 35 Cent tot 2 per Rolbenevens Randen {ücflioorsteen-Stuk- ken en Behangsel-Linnenbij A. G U DDE. ADVIÏttTKJXTIEX. Bij ADRIANUS PILAARKoopman te Bergen-op-Zootn Wijk B, N.° 47 zijn te beko men allo soorten van IS T S3 E N K Ij E Af en MEÏSELJ1 AT ERIAEEN, tegen ci vile prijzen: De Luiksche Iialk De Doorniksche iiJ. Dordsche üraainve Tras Zakhitur Extra. a f 50 liet mud. a - 52'/, a - 1.40 Bost BRUIN KLAVERZAAD en MANGELWORTELZAADte bekomen bij C. STEVENS. Men las destijds in den Nieuwsbode het volgende versje: Jjoudt hem in eeuw'gc eer de eed'le geesselpaal Wit spreek steeds voor't behoud, zivijgl buk UI en..beta.it.! tgjooit gaat er 'l brandmerk at, de kroon der pijuhankstichtcrs Keer, roekeloos gebroed brutale volksverlicblers ®ns stelsel kennen dat uw hoogmoed breidden zal publiek gegeesseld en gebrandmerkt boven al; Ken keten uui den uck zoo ge ooit le vrij dui ft pralen ïfu kent ge't ronde Zeeuwsch der Zeeuwsche aristocraten. 23s De ondergeteekende is van voornemen, aan de minsteischende aan te besteden Met BOUWEN van eene KOEREN-SCHUUR, met bijlevering van Materialen enz.waarvan de aanwijzing op Woensdag den 27 Maart en de besteding op Woensdag den 3 A,,ril eerstkomen de zal geschieden. Haamstede, don 19 Maart 1830. L. L BOLI.E. Het artikel over den Thee-Winkelier J. P. Sleijt, in ons volgend nominer. Heden overleed, tot diepe droefheid van hare Moeder BroedersZusters en verdere Be trekkingenin den jeugdigen leeftijd van ruim 13 jaren, MARTINA JOHANNA, oudste dochter van C. SNIJDERS, ztebikzek, Wed. J. van de Velde Olivier. 20 Maart 1830. ES" De Notaris i>. <i. «i« Jonge van der Malen zal ten verzoeke v in zijn princi paal, op Vrijdag den 5 April 1330, des voermid- dags ten 10 ureop tie Hofstede bewoond door J. GRAVELEIN, nabij Slevcnsluis onder Nicuwer- kerlt, publiek presenteren le verkoopen 4 Werkpaarden, 1 drie jarig dito G Melkkoci- >jen, 2 Vaarzen, 2 Halvers, 2 Eoopvarkens2 Karnhonden met Mok ken, divers Pluimgedierte2 Boeren wagens niet tocbehooren, 1 Drieling met Huif, 2 Handploegen, 2 Mckploegen, 6 Eggen in soort, 1 Sleper, 1 Windmolen, HET CHESTER HOSPITAAL cu ile pilleu en zalf van ITolloway, Korteliiig geleden bevond zich Willem Bulloe'ti nutselaar van beroep, sedert weken in de Chesler- Gaslhuis, met eene verouderde verzwering .nan een zijner beenciiduel» ondervond niet de minste verbetering van zijnen toestand. Vervolgens was bij gedurende 7 weken onder de behandeling van den beer Alexander Weeber, heelmeester le Wellington, in hel graafschap Somerset, mede zonder gevolg. Eindelijk na alle andere middeleu beproefd te hebben, werd hij geheel en al hersteld door de zalf en pillen van Ilolloway, welke hij kocht bij den heer J. II. Clarke, chimist te Birkenhead, welke de zaak kar» getuigen. Van weikeu gevaarlijken aard ook wonden, zweren of uitslag mogen zijnzij kunnen alle genezen worden door Ilolloway's zalf en pillen. Door het vermeerderd Debiet zijn de PRIJZEN van heden af de volgende Poosjes Pill en van 0,90 ƒ2,10 ƒ3,30ƒ7,75 ƒ15.30 ƒ23,50. Potjes Zalf van - 0,90 - 2,10 -3,30 - 8,15 - 15,90 - 23,90. Zijn op franco aanvragen a Comptant te bekomen bij den heer J. P. VERLINDEN le Bergcn-op-Zoom alsmede te LondenStrand 244 Hollow ay's Etablis sement. Met Mei 1850 een KOREN9IOLE- 2 Londen Ie Nimroud het oude N ontdekking? het begin v ketels en o; De aarde, vermengd voorwerpen men er almi M werden er n< inede këuri koppen, sch het lemmer marmeren v De bekers een onbeker verroest en delen, zond Vsrendl de h land. Ka pit in een brief geweest ee den grond «Ten om er Onder al d derden part hemdsknooj getrokken twee kolos: opgedolven Hed Liverpool aa Maart, en medebrengen I niet lUei XOtJV CCU iSliv'tl NAAR9-KNECUT benoodigd die f jcSajfcéE zijn werk grondig verstaat en met Builsteenen om kan gaan en van goede getuig schriften voorzien is. Adres onder Letter W, met franco brieven of in Persoonbij den Boekhan- j delaar N. HUAKT van der HALEN, te Brou wershaven. Partis, invloed van daar in de minder zijn uitgekeerd Uit men berig invloed, dien kiezingen in Heden stratie der Algerie vert Het vreemdelingen gelijks toe. Dezer Aymé behar vergiftigd hebben. C daad ten getrouwd gezelschap giftigde tas haar een afnam en daad met j KESv" J. N. BliOODMAN Apotheker enz., te I Zierikzee, vraagt tegen Mei aanstaande een EEEStEINGmet of zonder inwoning. Tt ZUÜIIKZEE, TEIl DRUKKERIJ VAN P. de LOOZE. Parijs, klad 1' Aas die voor den, heb! wekt. Ve reeds den laten vragen ofschoon de tigde kand het eenigen roode kan (tenoren hel dienden onl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 2