ZIËRIKZËËSGHË Donderdag, I Maart 1850. EN, Nieuwstijdingen Verscheidenheden >NGE van zoeke van lag den 20 re, op do resenteren f, 8 Kal- -Paard ij Melk en, bene- eeii verder winkel UK, hebbende, en harer n wensch, angstelling lare vorige :vallen. ken kan, inoegen te Olivier, N.° 8. door dezo hijals n is van RZMD. ommenede t ik, mel Ing zal HOECK mij zal ANJER, tens boven- van den aande zal ich zoowel Heer, als ten aan to van alio MEN ABONNEERT ZICH Iii Nederland, bij den Uitgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de 11 EGT, ke Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maandenF l .30. Franco per post in Nedeiland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York- Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIE!*: 10 Geut voor eiken regel. Zege Ir egt voor iedere plaatsing 33 cents. Lie iu/.euding der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Ztetikd.ee. Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 04. Brieven en Ingezonden stukken franco. 6e, Jaarg. het kwar- iworden doen voor vertraging exacte HIOECK, i, nabij de ten voor der Stad een goede van het Tittreksel uit er wonende 2 December heer! Reeds persoonlijk unen stellen, oot genoegen te kun- iter, waaraan den aard ik heen aan ng werd met hij eenige was hij vol de beste ge- JZEN van 3.30 /"23,50 - 23,90. bekomen bij Z ierikzee, Etablis- de LOOZK NEDERLAND. 'sMertogcnltoscli, C Maart. Eene niet on- lulangrijke regtsvrang werd voor het provinciaal leregtshof van Noord-Braband heden morgen be- ïamleld. Hendrik Appels, otnl 50 jaren, geboren cn wonende Ie liotterda/p, sjouwer; Alexander van der Star, dihI 30 jaren, geboren te Amsterdam, wonende te Herwijnen (Gelderland), koopman; Jan Voorlhuij- en, oud 21 jaren, geboren te Leiden, laatst wo nende te Rotterdam, koopman; Johannes Gente- laar, oud 28 jaren, geboren te Utrecht, laatst vollende te Rotterdam, insgelijks koopman; ston- in teregt ter zake van door bedriegelijke cn lis- pi kunstgrepen, op den Ssten Mei 1849, in de rberg van \V. Struik Monlé, te Zierikr.ee, den St tot spelen bij dien herbergier te hebben op- tvekt, en vervolgens, hetzij als daders, hetzij als (depl.igtigen, dour met genoemden Monlé te spelen in dat spel bedriegelijk te bandelen, o. a. door ariri vreemde kaarten te mengen, van denzelven am Ié f 13 te hebben afgenomen of afgezet. Bij een vonnis van de Arrondisscments—regtbank Zierikzee, van den Oden Julij 1819, Werden oorzegdi: beklaagden ex artt. 405 40152, 55, 7. 475 5 van het Code Pcnal, veroordeeld, de wee eersten elk tot 5 jaren gevangenzetting en r1500 boete, de twee laalsten elk tot een jaar vangenisstraf en 25 boete. V'an dit vonnis Kwamen de veroordeelden io appél, doch bij arrest van liet bof te Middelburg, dd. 20 Augustus 1849 werd hetzelve bevestigd. Io cassatie gekomen, be slist de hooge raad der Nederlanden den 27stcn November 1849. ex art. 405 en niet 401 van het Code Pcnal, wegens het wettelijk bewijs, tot ver nietiging en verwees de zaak naar liet provinciaal geregtshof van Noord-hraband. Uit de verklaringen der drie in dit regtsgeding gehoorde getuigen bleek het, dat de vier be klaagden bovengenoemd, zich hier en daar voor matrozen uitgaven, de kermissen met spelen af gingen, en te Zierikzee op den Ssten Jlei 1849 in onderscheidene huizen geweest waren. De beklaagden kwamen twee aan twee in de herberg, hielden z.icli alsof zij elkander niet ken den, plaatsten zich aan Verschillende tafels en dronken met afzonderlijk gelag. Een van deze vroeg den herbergier Monlé om kaarten, en zette lijn makker aan om niet hem het zoogenaamd lioist-jasscn met 3 kaarten te spelen, waarin deze bewilligde. Monjé gaf zijne kaarten, doeli spoedig herdacht een der spelers dat hij ook kaarten bij zich had, en hein dus die van den kastelein niet benoodigd waren, zoodat des bcklaagdens kaarten gebruikt werden. Weldra begon de lust bij den herbergier Monté om mede te spelen op te komen, en hij zette zich insgelijks aan de speeltafel. Men speelde om f 1. die Murité won. Ver volgens om f 10, die door Monté werden verloren. Hierop weder om f l, die Monté te beurt viel en daarna om f 5, die Monlé al weder verloor, zoo dat Monté deze grap f 13 kostte. Geen der ge tuigen zag dat er andere kaarten dan die van het spel, bij gebruikt werden, of dat men bedrie gelijk handelde, weshalve er zeer veel vermoeden van opligterij, doch weinig wettelijk bewijs daar voor bestaat. Onder diefstal zal liet wel evenmin kunnen gerangschikt worden. Wenschelijk ware het echter, dat men deze beklaagden koiide ver- oordeelen. De eerste toch, Appels genaamd, werd reeds, slechts 16 jaren oud, den 7den Mei 1S16, door de regtbank te Rotterdam veroordeeld wegens diefstal tot 6 maanden gevangenis. Een jaar later werd hij te Dordrecht gestraft met 2 jaren ge vangenisstraf. Den 26sten September 1821 con- dernneerde hein weder de regtbank te Rotterdam, wegens zakkenrollerij, tot 5 jaren gevangenzetting, lipt hof van assises in Zuid-Holland verwees hem den loden Februarij 1827 tot 8 jaren gevangenis straf met tespronkstelling, wegens diefstal door meer dan één persoon in een bewoond huis. ion thans staat hij weder voor den regter te 's Iler- togenbosch wegens afzetterij teregt. De tweede beklaagde, van der Star, werd den Oden November 1S34, 15 jaren oud, wegens dief stal veroordeeld tot 6 maanden tuchthuisstraf. Den- zelfden van der Star heeft de krijgsraad in Gel derland den 21 sten December 1830, vervallen verklaard van den militairen stand en tot 7 jaren tuchthuisstraf, benevens een half uur teproukstel- ling veroordeeld, wegens diefstal met uitwendige braak. Dezo straftijd was naauwelijks voorbij, of de regtbank te Goes veroordeelde hem den 22sten November 1849, wegens mishandeling, tot 0 dagen gevangenzetting, welke straf hij nog ondergaan moet, terwijl hij thans weder wegens opligting voor dezen hove teregt staat. Wat de andere twee beklaagden zijn, zal men weten aan het gezegde: Dis moi qui lu hantes, je te dirai qui tu es. Hoe ongaarne dan ook, heeft de procureur- generaal bij het provinciaal gereglshof alhier,"na eene opsomming der feiten, wegens gebrek aan wettelijk bewijs, moeten verklaren voor eene vrij spraak in deze te opineren en zich aan 'sregters prudentie te refereren. De taak van den verdediger der beklaagden, rar. Hubert Sassen, viel hierdoor ligt, en na een kort betoog, dat, hoe ongunstig ook alle aantecedenten voor de beklaagden waren, deze liier niets ter zake doden, nimmer den reg ter mogten voorinnemen en alleen bij eene ver oordeeling ter sprake konden gebragt worden, heeft de verdediger zijne pleitrede gesloten. Het hof zal in dezen op aanstaanden Donderdag uitspraak doen. Aiel, 8 Maart. Heden had alhier plaats het Vocaal-en liistrumentaal-Concert, ten behoeve der noodlijdenden ten gevolge der onlangs plaats gehad hebbende overstroomingeii. De juiste uitvoering der stukken, door de Harmonie Concordia, getuigde wederom van den voortdurenden lust der werken de leden van de Harmonie. Eere zij toegebragt aan Mej. van Diggelende Heeren Harden borg van Goethem cn RIoemholT, welke door hunne talenten het aangename van dezen avond nog zoo zeer hebben verhoogd. Hetzelve concert heeft op- gebragt de som van p. in. f 35. welke som, ge voegd bij de collecte 4 f 234,03, de voor Axel waarlijk aanzienlijke som oplevert van circa f 270. Kierilszce 12 Maart. De heer C. Auwerda, koopman te Nijmegen, reeds vroeger naar Noord- Amerika geëmigreerd, dncli in den zomer des vo- figen jaars, wegens familie-aangelegenheden aldaar geretourneerd is den 5 dezer, vergezeld van een 25tal andere niet onbemiddelde personen uit die stad en omstreken, die zich bij liern hebben aan gesloten, wederom van daar naar zijn nieuw va derland afgereisd. Velen, die door onoplosbare beletselen hier worden teruggehouden, staren hen weemoedig na en zouden zich gelukkig achten hen te kunnen volgen. GE ME Mi DIS BEIUGTEN. Te IJzendijke heeft er een Hal paré plaats ge had, onder opzigt van den Hoog Edclgcstrengcn Welgeboren Heer, den lieere Hautlool'Eh, oud-Pair van Frankrijk enz. enz. enz., in den laatslen tijd door het grillig lot tot Dansmeester te IJzen dijke gepromoveerd, alwaar hij dan ook dadelijk in functie is getreden. De dames (en sommige heeren óók) hebben uitmuntend van de lessen van hunnen voortreffelijken meester geprofiteerd. De man was dan ook zoodanig en extase over de vorderingen zijner jeugdige danseressen, dat hij al zijne wel sprekendheid bijeen moest rapen, en dan neg geen woorden kon vindon, die krachtig genoeg waren, om haar opontlijk zijnen dank te betuigen. Hij zag er bij die gelegenheid zoo beroerd uit alsof hij een zelfmoord begaan bad. Naar men zegt, zal hij een request aan Z. M. presenteren, waarin hij den Koning, Willem Hl, verzoeken zal, om zijne leerlingen van het sehoone geslacht, op liet eerste Bal liet beste, dat aan het Hof zal gegeven worden, te introdujseren. Do heeren zullen echter verzucht worden om te luiis te blijven, omdat er in den Haag heeren genoeg zijn. Vooral zal zeker Vroedmcesler in dat lot moeten deeleii. die liet ongeluk gehad heeft, zich eens aan brutaliteit je gens zijnen onvergelijkelijke!! meeSler schuldig te maken. Indien hij er goed over nadenkt, zal zulks hem eeuwig berouwen; want in zijne prac- lisatie bij de dames za! hij daardoor veel kunnen verliezen. Och! genadige dames, vergeeft hem voor ditmaal nog, wijl hij de uitgestrekte gevolgen, niet inzag, welke uit zijne dwaze han deling konden, j'i noodzakelijk moesten voortspruiten. Het AnisterUaiiisehe Rrilproces is tot openbare vijandelijkheden tusscheri de beide respective ad vocaten overgeslagen, 't ls gevaarlijk er den neus in te steken. Een koopman te Haren is tot f 5 boete cn de kosten van liet proces veroordeeld wegens liet zonder permissie verloten van eendvo gels. (SVat zouden de N.-Amerikanen spotten met ons »\Vij leven vrij, wij leven blij!" als ze wisten in welke keutelarijen de Regering de neus al moet steken!) Bij een gesprek, dezer dagen in eene dorpsherberg gehouden, zcide een boer, dat de gaten, die onlangs in de dijken zijn geslagen, niet voordeeliger konden gedigt worden dan met onze oude en nieuwe gepensioneerde ministers. Aan de Dames te Briclle worden sedert geruimen tijd uit diezelfde stad brieven gezonden. Waar schijnlijk met het doel, om die bevallige sclioonen (hoewel er ook onbevallige onder doorloopen) zoo wat op de kransen te amuseren.Ook in Zuid- Beveland neemt de welvaart met den dag af. Te Axel moet de vrouw van eenen aanstaanden zeepzieder Mevrouw genoemd worden. O slinkende glorieDoch het kan de menschen loeren in het vervolg bij liet uitsoreken van den naam dier zoo verheven stad eerbiedig den hoed of pet af le nemen. De Tweede Kamer zal, vóór den vasten uit is, gesloten worden tot Hemelvaartsdag. Aan gekomen iu den Haag Prins J. Odescalchij en de Graaf de Paula Zieby Kamerheer en Adjudant des Keizers van Oostenrijk. Te Parijs is liet verkoopen van geheime degens en dolken verboden geworden. Ledru Bollin wordt iu vele oorden van Frankrijk nog gehouden voor den ééuigen man die het volk kan gelukkig maken en die de we reld kan zuiveren van onkruid en arrislocraten. De Amslel-Societeit wenschtde pligten van den Nederla.'idschen burger zoo kort mogelijk beschre ven le zien. Tot het bevcrdcreu van deugd en pligt, zullen alle preeken, die in Nederland eiken Zondag gepreekt worden, in één boekdeel uitge geven worden cn per maand aan de smalle ge meente aangeboden worden voor den prijs van 10 cenls liet Nederlandscll pond; in elk geval zal liet den prijs van het roggebrood niet te boven mogen gaan. Te Leeuwarden heeft één mensoli meer in óéne Woensdag-avond-Iverk-collecte gegeven dan er te Zierikzee iu een geheel jaar door de geheele gemeente in dc Woeiisdag-avond-Kerk-collecte wordt gecollecteerd die gever of geefster name lijk heeft f 1000,00 geofferd. In Luxemburg wordt naar eenen nieuwen baas uitgezien en naar eene geschikte gelegenheid om den ouden weg te jagen. Het geheele Beijersche leger zal gebragt worden op den voet van oorlog. Te Londen zijn thans 12,000 kinderen die geregeld iu mis daden worden onderwezen 30,000 dieven, 6,000 heelers van gestolen goederen, 123,000 dronkaards, 150,000 hoeren en éé.ie Koningin. ESJ BEET GRAF EEN BRAAF BURGERMAN. Ken lij van zonen en van magen Slaat om den kuil in 't rond geschaald, Waar men dat lijk heeft heen gedragen En toetrouwt Ihans aan Moeder-Aard. Wiens is dat lijk? Ken Hooggeleerde? Een ovenijke? Een trotsche Van? Een hoog in Staat of kerk vereerde? Och neen lmaar simpel burgerman. Ken burger maardie heel zijn leven Vast hield aan braafheid, trouw en pligt; Ken vader maar, wiens doen en streven Slechts op de zijnen bleef gerigt; Ken koopman, die geen listen kende; Eén, bij wien nooit één schade leed, Doch die voor armoe en ellende De hand zelf altijd open deed. Eer, driewerf eer toch zij den Doode Die zóó zijn slillen loop volbragtl Een lijkree heeft hij niet van noode. Op 't need lig graf last vloek noch klagt. Keert, zonen tut de Wed uw weder En zegt haar: «Vrouw, klaag niet te zeer Uw man ligt daar op :t kerkhof neder. Maar rust er goed en rust met eer." "llTOaaÖïl^irB STJggZSlT. Eens Droomers Droom. [Vervolg van N.° 040.) De Staatsdienaren des Konings en alle andere hooge beambten, laten zich in dit land schandelijk hoog hunne diensten betalenwelke vooral de twee laatstverloopene jaren, zoo ik verneem, niet zelden var. dien aard warendat de Koning ze als on bekwaam en onkunuig moest laten gaan en ze door andere vervangen, welke, uit dezelfde oor zaken als hunne voorgangersweldra weer voor opvolgers moesten plaats maken zulke afgedankte, onbruikbare staatsdienaren (ministers noemt men ze, geloof ik) worden niet verbannen of ontvangen op andere waardige wijze loon naar werken maar ontvangen, de Hemel gebetore lietnog eenige duizende guldens 's jaarlijks zoogenaamd pensioen, nadat ze eenige weinige maanden achtereen 's lands zaken niecr ver- dan ontward en hunnen tijd niet zelden verbeuzeld hebben in het najagen van scboone, jonge maagden en het belagen \an der- z.elver onschuld. Een verminkt uf afgeleefd onder geschikt braaf krijgsman, die allerhande gevaren en vermoeienissen ja dikwerf den dood trotseerde voor zijn Vaderland wordt van de hand gezet en als onbruikbaar afgescheept met f 46 's jaarlijks, of een weinig meer, waardoor hij op den rand des grafs gedoemd ismet gebrek te worstelen. Jonge, baardelooze pas gespeende knapen inkt men uit de anuen hunner ouders op eenen leeftijd, dat zij derzelver zorg en toezigt het meest be hoeven en \erpligt ze in de krijgsdienst te treden, waaruit zij, na verloop van 5 jaren, terugkomen, niet als geharde gespierde o- r.ogsmannen maar als door ontuchtdronkenschap en honderdc an dere ondeugden, naar zielen ligchaam bedorven, ontzenuwde en verzwakte jongelingen; en dus ging hij voort, zijn dat mannen, de tegenwoordige inwoners van dit land? welke zoo belagehelijk if|i de roem hunner dappere en degelijke voorvaderen, als ware die roem door hcnzclven verdiend en verworven, pogchen? Zj laten met zich omspringen naar welgevallen, /ich opleggen wat men hen verkiest te doen dragen, zich afnemen wat men van hen begeert. IJ dil ou/.o vrouwen zijn moediger en minder geduldig dan hier in dit land de mannen. En dan de zoogenaamde gereg- tigheid en de bedoeling derzeive. Naar ik ver nomen heb, schijnt het daarmede alles behalve kauchcr te zijn. Ik heb zoo wat hooien praten van onderscheidene moedige mannen welke niet schroomtn de regeringsleden en de magtigen en grootenja zelfs den koning dézes lands, in ge drukte geschriften, de reine waasheid te zeggenen onbewimpeld de toestand van den staat naakt en bloot le leggen tot loon waarvan men ze, onder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1