No. 656. Maandag, 25 Februari} 1850, 6e. Jaarg. Nieuwstijdingen V er scheiden iiedn Michigan en Wisconsin, ZIERIKZEESCHE nan rijn. zijn MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uilgever bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, eu bij G. de RGGT, fe Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENT5-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maanden; f 1 ,30. Franco per post' in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIE?? 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advert en lien kan geschieden tol Maandag eu Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ec Hoek van de Schuilhaven, Lelt. B, No. 34. Brieven en Ingezonden stukken franco. Batavia, 29 Dee. Particuliero brieven uit Samarang, dd. 25 Dec. 184-9, melden liet volgende: In sommige streken van Java is er wederom totaal gebrek aan rijst, waardoor de buitensporigste prijzen worden veroorzaakt, de inlander aan ge brek wordt prijs gegeven en het gouvernement in moeijelijkheden kan worden gewikkeld. Vooral in het Demaksche is de ellende groot, waar de menschen wegloopen en van gebrek ster ven. Het gouvernement doet dan ook inkoopen van rijstom de ongelukkigen te voeden en ook particulieren zamelen daartoe liefdegiften in en vinden vele bijdragen. Het is te hopen dat 1850 eene betere oogst zal leveren, maar wij vreezen dat vele velden onbebouwd blijven zullen door gebrek aan handen en ploegen, waarvan veel d lout prix werd verkocht, toen men niets meer had om van te leven. Het ware wenschelijk dat het gouvernement door afdoende maatregelen het lot der Javanen in het algemeen trachtte te ver beteren en veel zoude gedaan zijn bij verminde- Tin™ der te hooge landrenten, verligting van heeren diensten en wegneming der passarpachten, die op de welvaart der inlanders zoo nadeelig werken ook de handel zou meer floreren bij grooler wel vaart, het debiet van invoer-artikelen is hier dit jaar veel minder dan 1848 en men wil, dat dat der Lijnwaden wel 50 pCt. minder is, ITALIË- De berigten uit Italië behelzen heden wederom weinig belangrijks. Er heeft een aanslag plaats gehad op het leven van den prins de Musignano, een der zonen van den prins van Canino. Men zond hem een bouquet fraaije bloemen, waarin blijkbaar iets verborgen lag, toen de niets kwaads vermoedende prins daarop in tegenwoordigheid zijner zuster, het bouquet opende, om te zien wat er in lag, had er eene groote ontploffing plaats. De prins en zijne zuster werden daardoor gekwetst, echter niet zeer ernstig. ENGELAND. liOndcn, 19 Feb. De secretaris der schatkist van de Yereenigde-Staten heeft op eene vraag van eenige kooplieden te New-York het volgende antwoord gegeven: «Op de gedane vragen moetik antwoorden,dat een in hut buitenland gebouwd schip, of eenig schip dat geheel of ten deele behoort aan personen die geeDe burgers der Yereenigde-Staten zijn, niet kan ingeschreven worden noch, deel kan hebben in de voorregten die onze wetten op de inschrij ving aan schepen van de Vereenigde-Staten schen ken, behalve wanneer zulke schepen in oorlogstijd door burgeis van de Vereenigde-Staten genomen en wettig prijs verklaard zijn, of die verbeurd ver klaard zijn wegens eene inbreuk op de wetten der Vereenigde-Staten." mil- res. De stoomboot Empire Cite is met 2V, m lioen pd. in stofgoud uit Caiifornie, van Chag te New-York aangekomen. Te Limerick zijn de autoriteiten zoo beducht geweest voor ernstige stoornis der rust, dat zij II. woensdag de ondersteuning der gewapende magt inriepen, die dan ook cenige gedeelten der stad heeft doorkruist, zonder dat zij op eenige ernstige wijze tusschen beide is gekomen. Do ongeregeld heden hebben zich bepaald tot het openbreken van eenige bakkerswinkels en het wegrooven van het daar aanwezige brood. Hier en daar las men op de deuren en muren de woordenbloed of brood NEDERLAND. Kocverdcn, 19 Febr. In den avond van 1 Jan. jl. had alhier eene vechtpartij plaats tusschen burgers en soldaten, waarbij eenige burgers ern stige wouden bekwamen, zoo zelfs, dat do timmer man J. C., die eene wonijc aan het hoofd bekwam, aan do gevolgen van dien gisteren ochtend is over leden. De justitie zet haaronderzoek in deze zaak voort. Assen, 19 Febr, Gisteren is alhier gevankelijk binnengebragt de huisvrouw van zekeren Jozef Hol, te Valther-Veen woonachtig, beschuldigd van op Zaturdag li. brand te hebben gesticht. Haar echt genoot, onder beschuldiging eener andere misdaad liggende, heeft zich aan de ijverige nasporingen der justitie weten te onttrekken. Tiel, 19 Febr. Onder Alem is jl. Vrijdag op- gevischt, niet ver van het Fort St. Andries, het lijk eener vrouw, gekleed in een nachtgewaad. Het heind was gemerkt G. S. 7. Het lijk was reeds geheel tot ontbinding overgegaan. Het is te Alem begraven. In het voorgaand N." van deze Courant werd berigt, dat een lijk van eene vrouw was aangespoeld gekleed in nachtgewaad, aan het oude Fort St. Andries, onder de gemeente van Heerewaarden. Er werd gevraagd of met dat lijk gehandeld was overeenkomstig de bestaande ver ordeningenZeker is het, dat daar dagen achter een het lijk lag eener vrouw. Of daar door het burgerlijk bestuur, zoo het van het aanspoelen van dat lijk kennis kreeg, naar behooren is gehandeld, dient onderzocht te worden. Dat genoemd lijk daar niet is begraven, is ook zeker. Er is dus grond voor de waarschijnlijkheid, dat het lijk te Alem opgevischthetzelfde is. Dan moeten men- schenhanden dat lijk, dat ze eerst aan een touw of koord hadden vastgebonden weer later hebben losgemaakt en laten drijven.... De roofvogels, die op hetzelve, toen het onder Heerewaarden lag reeds moeten hebben geaasd, zullen het toch niet hebben losgemaakt! Welk eene barbaarschheid (Tielsche Courant.) Amsterdam, 21 Feb. De berigten wegens de rampen, door den jongsten watersnood in Noord- Brabaml en Gelderland, hebben ieder landgenoot blijkbaar met weemoed vervuld en de behoefte aan hulp, dringende hulp voor zoovele ongeluk kigen, van have en dak beroofd, levendig doen gevoelen. Neèrlands Koning is voorgegaanbewogen door de tijdingenwelke hij van de plaatsen zelve, die door de overstroomingen geteisterd zijnliet in winnen en waar hij in de allereerste behoeften, zooveel mogelijk, deed voorzien: de dank der ge-, trollenen is hem daarvoor verzekerd. Eene roepstem ook ging spoedig van den Vorst uit tot alle Nederlanders, die daartoe bij magte zijn, om ook het hunne tot leniging van den nood toe te brengen eene algemeer.e inzameling werd op zijnen last voorgeschreven; geen twijfel of die stem zal krachtdadig ondersteund wordenen de weldadigheid van Nederland zal zich ook ditmaal op edele wijze tooncn. Reeds worden van aller— wege liefdegiften bijeengebragt en aan de onder scheidene commission toegezonden, welke in de streken, die zoo zwaar geleden hebbenzijn za- mengesteld. Geene breedsprakige aansporingen tot hulpbetoon aan de in druk verkeerende landgenooten zijn noodig, ieder Nederlander zal doen wat zijn hart hem ingeeft, en vooral die gewesten, welke ge lukkig van de zware ramp, die ons land, gelijk naburige rijken getroffen heeft, zijn gespaard ge bleven zullen niet achterlijk wezen om aan de algemeene inzameling, legende laatste dagen dezer maand verordend, liefderijk deel te nemen. Rij onheilen van zoo omvattenden aard als die in Noord-Braband en Gelderland, is het een pligt van menschenmin en voor het vaderlandsch gevoel heide, onder Hoogcren zegen, krachtig door cen- drogt en snelheid van gave, milddadig te zijn. Amsterdam, 22 Febr. Naar men verneemt zijn dezer dagen valsche vijftig-centstukken of halve guldens van het jaar 1848 in omloop gebragt, welke vooral aan derzulver doffe kleur eu slechte afge- werkten rand kenbaar zijn. Het is vooral van be lang, dat do winkeliers des avonds bij het ont vangen van geldspeciën, op hunne hoede zijn, de wijl de ondervinding leert, dat men op dien lijd van den dag valsch geld tracht uit te geven. Utrecht, 23 Febr. Bij besluit van 3 dezer heeft Z. M. vergunning verleend tot eene buitengewone vergadering der hervormde synode, zoodat de leden der laatste vergadering, bij aanschrijving van 14 dezer zijn opgeroepen tegen 4 April e. k. tot fi nale arrestering der ontworpen wijzigingen in het algemeen reglement en van de artikelen van over gang, zullende tevens eene mcdedeeling worden gedaan omtrent de gezindheid dor regering tot losmaking van den band tusschen kerk en staat. Uit Maastricht wordt geschreven, dat Z. M. twee zilveren medailles bestemd heeft voor het onderwijs in beeldende kunsten aldaar; zij zouden op ?s Ironings verjaardag worden uitgereikt. Deed. achtb. heer H. Nierstrasz heeft den 14 dezer, bij de nederlegging van zijn ambt als bur gemeester der stad Maastricht, plegtig afscheid genomen van den stedelijken raad en van het collegie, dat met het uitvoerend bewind in dio gemeente belast is. Die treffende aanspraak, in welke hij toonde hoezeer de belangen en de voortdurende welvaart eener stad, aan wierd hoofd hij sedert zoo vele jaren gestaan had, hem voort durend ter harte zouden blijven gaan, werd met deze woorden besloten; «Mijne openbare loopbaan, mijne wereldsche loopbaan zelfs, is geëindigd, en niet meer dan een droom; de magistraatspersoon en de mensch houden met de dingen dezer aardo op, van nu af heb ik mij alleen met mijn graf en met de eeuwigheid bezig te houdencn ik zal trachten dit als Christen te doen," Die toe spraak had eene zoo sterke uitwerking, dat men in veler oogen tranen zag opwellen, [let leedwezen over het gemis van den waardigen burgemeester is groot en algemeen. GEMENGDE berigten. Er is, ingevolge den last van den minister van justitie, in alle kerken te Zierikzee, zoo hartelijk gebid voor liet geluk dos Konings op zijn eerste jaardag als Koning, als er gevlagd, getrommeld en geklokt is geworden dominé, pastoor en bur gemeester krijgen alzoo zoo veel verstand als hunne leken! Te Amsterdam is een belangrijk pro ces aanhangig tusschen een huurder en een verhuurder van een huis, wegens het te Klein zijn van den cirkel des brils van het gemak, de billen van de mevrouw zijn te dik voor het rond, en de verhuurder wil volstrekt niet hebben dat er een randje vaneen halven duim wordt afgezaagd. Moei- jelijke Zaken 1 De helft van San-Francisco, de hoofdstad van Caiifornie, is lot den grond afge brand, terwijl het gesmolten goud met golven is weggespoeld. Ook de Vesuvius is in volle wer king, menschen die het gevaar kennen, vlugten met have en goed. Te Konstantinopel zijn vele oude wijven doodgevroren. De vrees voor eene omwenteling te Parijs blijft voortduren. Te Rome is liet dragen van messen verbodenop poene van een menschenhoofd is 't nood bij lijfsdwang te verhalen. De rijken Rothschild heeft de Heilige Vader met een goede kluit klinkende munt bijge staan, om zijne wereldsche zaken te vereffenen. ln Rusland worden de Joden nog voortdurend uit gesloten van alle burgerlijke regten. In den Haag is er groote behoefte aan een badplaats voor bur gersde ontvangers van alle soort, staan aan het hoofd om de deftige, gehoorzame, geloovige en op God vertrouwende burgers, tot op 't hemd toe uit te kleeden. Uitgevondendoor een Gestreng Jonkheerlijk Zierikzeenaar, dat zeehonden goed ge noeg zijn voor kooksel in de soep voor den adel op klompen in Nederland. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag'is er bij den minister van binnenlandsche zaken een groot middagmaal ge geven, met dansen zang: in binnenlandsche zaken is niets omgegaan. In plaats dat de bewoners v.:tl Noord-Brabant cn Gelderland die door do laatste overstrooming van have en goed zijn beroofd geworden voor eenige jaren vrijgesteld worden van alle lasten, gaan do deurwaarders, in naam des Konings geregeld voort wat er nog te grijpen en te vangen is, voor comptant geld op te ruimen; op de groote collecte wordt niet gewacht, bet werk moet zijn loop hebben. Volgens de laatste tien jarige telling, bevattede Zeeland op den 19 Nov. II. 160,297 levende menschen, waaronder schier 100,000 die bedeeld worden. Zóó welvarend is Zeeland AKJkSïjA© van een bedoek, gemaakt in ISeJ cn o?:«s>ïj IS&IP, naar <ïc Ilollamfl- sche ïïoloniBn in op last van de Algemeene Synode en onder de di rectie van het Binnenlandsch Zendeling-Genoot schap der Üollandsch-Gereformecrdo Kerkdoor ISAAC N. WIJCKOFF, Bo B. De ondergeteekende neemt met achting de vrij heiil, om aan het bestuur van de Binnenlandsche Zendingen der Hollandsch-Gcreformeerde Kerk in Noord-Amerika de volbrenging zijner zending be kend te maken. Overeenkomstig uwe verlangens en voorschriften, nadat ik de oogmerken mijner afzending naar de Algemeene Synode der Presbyteriaanschc Kerk, te Pittsburg vergaderd, had ten uitvoer gebragt, ging ik op mijnen weg naar do Hollandsche Kolonie. Eerst wil ik echter de goedheid Gods en de vriendelijkheid van Christenen dankbaar erkennen gedurende mijne gansche reis. Geen dag heeft mijne gezondheid in eenig opzigt benadeeld geweest, geen dag ben ik uit hoofde van liet weder ver hinderd geweest om mijne zending voort te zetten. Overal zijn mij de vriendelijkste persoonlijke dien sten en de beste reisgemakken, door de Christen broederen aangeboden geworden. Ik nam mijne reis van Piltsburg met een publiek vaartuig door het Beaver Kanaal, en per diligence tot Cleveland, per stoomboot tot Detroit, per spoor wagen tot Kalamazoo, per postwagen tot Allegan en toen, door do vrijwillige en kostelooze dienst von Judge Kellogcjs paarden en man, naar de ko lonie. Zulk een belang als Judge Kellogg (een Nieuw-Ëngelander) en zijne familie getoond hebben in onze Hollandsche broederen te stellen, verdient hier vermeld te worden. Hij lo geerde Mejufvrouw van Raalte en kinde ren gastvrij voor drie maanden, terwijl.in de wil dernissen der Kolonie een huis ter harer ontvangst gebouwd werd. Verscheidene malen heeft hij zijne keuken en andere gedeelten zijner woning en een geheel aan hem toebehoorend huis opgegeven, om de Hollanders op hunne doorrcize te helpen. Hij heeft de landverhuizers beschermd en ver dedigd tegen bedrog en onderdrukking, en hen bij gestaan, zoo als zij hut dankbaar uitdrukken »met raad en daad" in al hunne moeijelijkheden. Hij reisde met den Wel Eerw. Heer van Ilaaltcom land te bezien, en heeft grootelijks bijgedragen tot de verkiezing van het heerlijke land, hetwelk nu de Kolonie beslaat. De Hollandsche Kerk dankt hem en moge God hem en de zijnen voor zulke goedheid zegenen. Het was een nieuwe rid en niet zonder gevaar, van Allegan naar de Kolonie. Met een schoon span paarden en een' tot dat einde gemaakten wagen, bereikten wij naauwclijks de plaats in elf uren, «zonder de beenen te breken." Hoe moeten do kolonisten dan met ossen en zulke wagens als zij verkrijgen konden, niet getobd hebben/ om de plaats te bereiken. Mijne ontvangst als uw gezant in de kolonie, was bijna letterlijk met een uitroep van vreugde. Er was droefheid in de kolonie geweest over vele dingen, en uict het minst over de zaak, dat de Hollandsche Kerk (welke, zoo zij gehoopt had-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1