ui® togen. ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND, Verscheidenheden st tets over nie. 'aarg, MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bg den Uitgever; hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RI£GT, »e Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-FRUS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1 ,30. Franco per post. in Nederland- 1.30. Voor Noord-A merika. Franco New-York. Dollars 1,10. era m '1 VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENT IEN: 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De intending der Advertentien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriki.ee, Hoek van de Schuilhaven, Lett. B, No, 04. Brieven en Ingezonden stukken franco. ILonrïen, 23 Jan. Te Manchester werd 11. maandag veel gesproken over een moord en -/elf- moord, gepleegd door zekeren heer Novelli, een der grootste reeders dier plaats. Men vond hem **dien ochtend, aan zijne bedstede hangende, terwijl zijne schoonzuster, eene weduwe, dood op deti vloer van eene andere kamer werd aangetroffen. Men verhaalt, dat hij haar herhaaldelijk, doch vruch teloos. had aangeboden, met hem in den echt te treden, en dat hij eindelijk in een oogenblik van wanhoop het Voorwerp zijner liefde gewurgd cn vervolgens uit berouw zichzelven van het leven heeft beroofd. De uitspraak van de lijkschouwers luidt, dat de heer Novelli, in een oogenblik van krankzinnigheid, zoowel mevrouw Novelli als zich zelven heeft gedood. Londen, 2 February. Wij laten hier eenige bijzonderheden' volgen omtrent de ovérstrooming die op 29 Janüarij jll, ten gevolge van een bui tengewonen vloed alhier plaats had: Vermits deze overstrooming zeer onverwacht ge schiedde, waren er hoegenaamd geen maatregelen van voorzorg genomen en was de schade dien ten gevolge des te aanmerkelijke!1. Den vorigeu avond was het zeer laag water, zelfs lager dan men zich herinnerde sedert lang gezien te hebben, ter wijl op 29 Januari] het water twee voet en een duim honger stdan op zekeren dag in October 18V», als Wanneer de ovérstrooming zoo vele ver woestingen aanrigtte. Omstreeks drie uren werden de inwoners ge waarschuwd voor de naderende overstrooming; reeds trad de Theems buiten zijne oevers; maar dewijl dit meermalen het geval was sloeg men er geen acht op; tien minuten later bestond er echter geen twijfel meer of de vloed zou buitengewoon hoog zijn. De grachten werden overstroomdde kleine vaartuigen met water gevuld- of in de straten voortgestuwd; hier en daar dreven eenige voor werpen op het water. In de wijk Lambeth en de naburige wijken begroot men de veroorzaakte schade op eenige duizenden ponden sterling. In College Street verhief zich de vloed tegen de buitenzijde van het dok aan liet einde der straat, stortte vervolgens met een vreesselijk ge raas in de straat neder, de keukens van de meeste huizen geheel overstroomende en somwijlen zelfs eenige voeten in de benedenverdiepingen komende. De bewoners namen de vlugt naar boven. De straat was in eene groote waterkom herschapen, en rij- of vaartuigen waren onmisbaar om haar te verlaten. Uit Collegee Street stroomde het water Belve dere Road in, door York-Road heenvulde Vine- Street, en stond weldra tot op het station van den Zuid-Wester Spoorweg en York Head. In Commercial-Road klom het water zoo hoog dat men zich gedurende den geheelen dag van vaar tuigen bedienen moest. Fore-Street, Lambeth RislopoWalk en de grachten tegenover., Milbank stonden onder water. Gelukkig haddon nog eenige personen voor vijf wekentoen het gerucht van eene te verwachteno overstrooming liepmaatregelen genomen, zonder welke de schade veel aanzienlijker geweest ware de huizen, waar dit echter verzuimd was hebben veel geleden. Aan Banksidebij de brouwerij van Barclay waren de straten insgelijks geheel overstroomd en op sommige plaatsen zoo hoogdat de paaiden tot de borst dóór den vloed gingen. Het zou on doenlijk zijn eene juiste opgave te leveren van n! de huizen en verschillende inrigtingen die door de overstrooming geleden hebben. Parijs 9 28 Jan. Wij stollen de vermeende drukpers-delicten, zoo leest men in de Presse volstrekt gelijk met de voormalige misdaden van ketterij en tooverij. Wij zeggendat het denk beeldige misdrijven en overtredingen zijn; dat zij op zichzelven niets beduiden en alleen het aan zijn hebben door de onkunde der wetgevers en regters. De journalisten zijn in de 19de eeuw wat de toovenaars in vroegere eeuwen waren. Over eenige jaren zal mon niet kunnen begrij pen, dat er regtbanken en regters geweest zijn die Bèranger, Chateaubriand, Lammennais, Proudhon enz. wegens door die schrijvers uitgedrukte be grippen, hetzij dan juiste of verkeerde, hebben kunnen veroordeelenevenmin als men thans kan begrijpen, dat er schrandere reg^gelecrden geweest zijn, die aan de jurisprudentie op de tooverij het gezag van hunnen naam geleend hebben. Parijs, 1 Februarij. Heden was Parijs bijna getuige geweest van een opstand. De geheime genootschappen waren bekend geworden mot het voornemen der policieom den vrijheidsboom op het plein van het Parvis Notre Dame om te hakken en hadden daarom hare mannen naar die plaats opgeroepen welke dan ook in grooten ge tale zijn opgekomen zoodat de policie zich dadelijk door e^en groot aantal kleimannen omringd zag. z'j was verstandig genoeg terug te trekken en haar voornemen niet te volbrengen te meer daar zij te zwak in aantal was. Om den vrijheidsboom te doen eerbiedigen hebben de patriotten er een bord aan gehecht met het opschrift Aan Mgr. AflïeAartsbisschop van Parijs, voor zijnedel ge drag in Junij 1848. Amsterdam, 3 Febr. Z. M. heeft aan den Heer Mr. L. A. Liglilenvelt, gewezen Minister van Buitenlandsche Zaken, een pensioen verleend van f 2247, en aan den Heer Mr. J. A„ Mutsaers, iri hoedanigheid van gewezen Minister voor de Zaken der Room sch-Katholijke Eeredienst en wegens gel dige diensten vroeger in andere betrekkingen door hem bewezen, een pensioen van 711. "Utrecht, 30 Jan. Yoor een paar weken liep het hondje van den timmerman v. Eist weg, eenige dagen daarna kwam het terug, en beet tegen zijne gewoonte ineen en ander voorwerp, zoo beet het ook drie kinderen van v. Eist en een buur meisje en bragt hun kleine, naauwelijks zigtbare wonden toe het at en dronk toerij nog als naar gewoonte maar werd weldra ziek en stierf. Een van die kinderen van v. Eist, een 17jarig meisje, werd Zondag jl. door watervrees aangetast en stierf reeds dienzelfden nacht. Voor de overige kinderen zijn alle voorzorgen genomen; zij zijn neg wel varend. Zondag nacht27 Januarij jl.zoo schrijft men uit Assen, kwamen vier heeren, die wat te diep in het glaasje hadden gekekenin aanraking met den nachtwacht, doordien zij nachtrumoer verwekten. Daar zij aan de vermaningen van deze beambten geen gehoor wilden geven, zouden zij in verzekerde bewaring worden gebragt, waarin deze nachtwandelaars echter geen zin schenen te hebben en zich hiervan dan ook grootendoels door de vlugt hebben weten te redden. Van een en ander is evenwei aangifte gedaan bij den heer officier van justitie alhier, die van hel voorgevallene proces verbaal heeft opgemaakt. Onder die heeren bevond zich, onder anderen, de stads-kommandant. Waar de superieuren zulke voorbeelden geven, wat moet men dan niet van de inferieuren verwachten? (Z.R.) Sicrikzcc, 5 Februarij. Men schrijft uit Am sterdam van 1 Februarij: Naar men verneemt is op gisteren, bij den officier van justitie, inge leverd eene klagte, ter zake van hoon en lasler, tegen een jong advocaat te dezer stede, Mr. S. J. Cohen, die zich 11. Maandag, ter teregtzitting van den Kantonregtér van het tweede kanton, liet ont vallen, dat zeker koopman alhier, in der lijd we gens frauduleuse bankbreuk was veroordeeld. Die beer, welke noch eischer noch gedaagde in deze zaak was, heeft hiervan kennis gekregen er» on- middelijk bovengemelde plainte ingezonden. Z GEM EIVG BE BE ft 3 GT EN De Minister van Justitie heeft de duminé's ge- lastom 's konir/gs verjaardag, 't zy op een Zon dag of een anderen dag, naar 't best valt godsdienstig te herdenken terwijl zijne Pontius Pilatussenveldwachters deurwaarders agen ten en stille verklikkers, gelast zijn, om toe te zien in hoe ver, on in welken geest, aan dit bevél gehoorzaamd wordt. Pater Roothaan Opperbevelhebber der Jezuiten heeft zijn hoofd kwartier te Napels gevestigd. De Jood der Ko ningen baron \an Rothschild zal den Oud er- Koning der joden ondersteunen met wat contanten. Prinses Louisa de aanstaande bijslaap van den Kroonprins van Zweden en Noorwegen is reeds een Zweedsche schoolmeester toegevoegd, om de Zweedsche taal te leeren. Zijne Majesteit be vindt zich reeds in Gelderlandom de gevaren af te wendendie het ijs soms mogten willen veroorzaken^ De eene Vorst zal dus de andere vorst zoeken te beteugelen. De keizer van Rusland moet stellig voorgenomen hebben de i urksche hoofdstad gevolgd door eenige honderd duizend ajonelte», met een bezoek te verëeren. Dominé J. F. Blaauw te Leeuwarden heeft het böroep naar Rotterdam stellig aangenomen. De Opper-Policie-Directeur te Warschau, de Ge neraal Majoor Abramoniezheeft de Poolsche joden verboden, hunne gewone voorvaderlijke kleeding langer meer te dragen zij moeten op zijn Russisch gekleed gaan of zij zullen op zijn Russisch met de knoet krijgen. In de groute gevangenissen van Nederland zullen de gevange nen voortaan met loogasch en bezems afgeschuurd wordenin plaats van met zeep. Te Parijs worden de vrijheidsboornen reeds omgehakt en verkocht, zeer geschikt voor geeselpalen en fijn werkhout. Drie Kwakers reizen de Europesche hoven rond om den handel in slaven te doen ophouden. In Moldavië zijn de joden begonnen preekeo te preeken in den geest zoo den Heiligen Geest ingeeft. De heer Cormenin geeft iu het dagblad la Presse zijne vrees te kennendat de Franschen nog niet rijp zijn voor Vrijheid! De gezondheidstoestand van de Koningin-wed. vereischt, dat Hare Majesteit dagelijks 3 uren wandelt. De Seine is zoozeer buiten hare oevers getreden dat al de om Parijs liggende velden onder water staan. De gemeente te Appeldoorn heeft veel kans een tweeden dominé te krijgen de koning heeft hem f 200 per jaar beloofd. Lord Bourgham en een Deensche Prins hebben met den President der Fransche Republiek kaart gespeeld. Het Gemeente-bestuur van Hellevoet- sluis heeft den heer Krü ger, bij het openen van zijnen Tempel der Vreugde, bepaaldhet getal van zes Godinnen van Pap hos en Knidos niet te boven te mogen gaan. Echter heeft het voornoemde hr. behaagd, thans dit getal op 12 te brengen, zul lende reslo zes worden verdeeld als volgt: Twee Dienstmaagden, twee Wtxschmaagden en twee Keu kenmaagden; alles overeenkomstig de 5de grondslag der Personele belasting. Nadat dit land reeds meer dan 100,000 inwoners telt, wier aantal maandelijks door nieuwe aanko menden uit alle oorden der wereld met nagenoeg 10,000 zielen toeneemt, bestaande over het alge meen uit mannen in de beste kracht des levens, zoo is alleen daardoor en door den onmetelijke» rijkdom van dit land, de voor den hier niet aan wezigen, ongelooflijk snelle vlugt te verklaren en een nog veel groutere vooruitgang met gewisheid te Voorspellen. De rustelooze werkzaamheid en speculatie der bevolking dezes lands verrigt wonderen en de staatkundige en burgerlijke instellingen gaan bijna met iederen dag vooruit. Orde en veiligheid laten weinig meer te wenschen over. De onlangs te Monterey gehouden vergadering der afgevaardigden uit alle districten van dit land heeft eene staats regeling tot stand gebragt, die inderdaad aan andere landen tot voorbeeld konde verstrekken en het eerstvolgende, stoomschip brengt eenen vertegen woordiger naar Washington, om die constitutie aan het kongres ter goedkeuring voor te leggen; het lijdt dus geen twijfel, dat Opper-Californie binnen kort als staat der Unie wordt ingelijfd. Zelfs in de meest verwijderde vestigingen wordt door regters en alcaden uit den boezem der in gezetenen gekozen, regt gesproken. De rijkdom der goudstreken schijnt onuitputte lijk te wezen meer dan 60,000 menschon zijn thans bij het graven des edelen metaals werkzaam, allen winnen, ondanks de hooge prijzen der levens middelen, hun onderhoud in ruime mate; velen verzamelen zelfs in korten tijd aanzienlijke schat ten. De regering legt aan de herwaarts komen den geene hinderpalen in den weg, een ieder staat het goudzoeken vrij. De eerst onlangs in bewer king gekomen kwikzilvermijnen beloven mede gunstige resultaten, gelijk ook de voor korten tijd ontdekte steenkolen-lagen die tot de welvaart des lands zullen bijdragen. Arbeid is hier een vereischte tot gegoedheid en rijkelijk wordt die ook hier betaald. Ambachts lieden verdienen 10 tot 15 dollars per dag, ar beiders 5 tot 12 doll., terwijl voor woning en voeding omtrent 2 doll, daags noodig zijn. Land bouw en moezerij is in de laatste tijden, ondanks de groote vruchtbaarheid des lands en de verba zende aanwas der bevolking, schier geheel ver waarloosd, ten gevolge waarvar. de prijzen van alle landsproducten aanmerkelijk zijn gestegen; zoo kosten 12 eijeren 3 dol!., 100 pd. aardappelen 30 dolk, een maat kool 2 k 3 doll., - eerie flesch melk 1 doll., een pd. boter 75 c. k 1 doll., de niet genoemde groenten-soorten zijn bijkans niet te bekomen. Gerst en haver kosten thans 10 dull, de 200 pd., hooi 6 doll, de 100 pd. Behalve deze stad van nagenoeg 30,000 inwoners zijn Sacramento, Stockton, New-York, Sulterviüe, Puebla de San Jose, Benecia Sonoma en ver scheidene andere deels reeds aanzienlijke en alle snel toenemende plaatsen, aan de baai van S.in- Fraucisco of derzelver nabijheid gelegen, waar de landman voor zijne producten steeds goeden aftrek vindt, zoodat dit merkwaardig land in elk opziet de aandacht verdient. Het luchtgestel is, ten gevolge van de groote uitgestrektheid en verschillende hoogte van dit meer dan 150,000 vierkante mijlen beslaande land zeer afwisselend doch over het algemeen uitermate zacht. Aan de knust is het iri den zomer bewolkt maar droeg en winderig, in het binnenland warm en dikwijls heet; in dit jaargetijde is de gromt dor en de plantengroei traag, althans daar, waar men geene rivieren aantreft <>f de landerijen kunst matig vochtig worden gehouden. De herfst is het schoonste en gezondste saizoen. In de maand December begint de regentijd die bijna 3 maanden aanhoudt; alsdan herscheppen zich de in den zomer uitgedroogde velden en bergen met welig groen hetwelk den talrijken kudden tot aangenaam voedsel dient. De door het gansche land heerschende welge steldheid, mitsgaders de gedeeltelijk opgehoopte onnoemelijke schatten en de dagelijksche ruime kostwinning van alle klassen brengen onder de bevolking eene neiging tot gemakkelijk leven en weelde te weeg, die misschien zonder wedergade is. Het niet waarderen des gelds de dwang van het klimaat, namelijk ten opzigte van dunken alsmede de moeijelijkheid en kostbaarheidom h. v. kleederen, enz. gereinigd en hersteld te krijgen (om welke redenen men beschadigde en bemorste kleederen wegwerpt en nieuwe koopt), gelijk mede de onbetaalbare waarde van den tijd, dit alles veroorzaakt een onbegrijpelijk verbruik van alle levensbenoodigdheden en opent derhalve een uil- gestrekt veld tot ondernemingen. De tot dusver

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1