No. 650. Se* Jaarg Maandag, February K ieu wstij dingen ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. Verscheidenheden 1 ZIMIKZEESCHE MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uitgever,* bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Albany, en bij C. de RLlGT, te Cleveland Staat Ohio. ABONNEMENTS-PRIJS voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf t ,30. Franco per post. in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIEN: 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere plaatsing 33 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en "Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zieriktee Hoek van de Sch -ill lavenLett. B, No, 04. Brieven en Ingezonden stukken franco. ILouden, 29 Jan. Er zal eene schroefstoom- bootdienst worden aangelegd tusschen Glasgow en New-York. In de eerste dagen van Februarij zal •eene der booten, City of Glasgowvan 1600 ton, te water worden gelaten en den lOden April de eerstp reis naar New-York ondernemen. De boot, <1 ie 237 voet lang en 34 voet breed is, zal voor zien zijn van 2 machines van 330 paardenkracht, en toegerust zijn voor 337 passagiers, namelijk •5*2 van de eerste, 83 van de tweede klasse en 400 tusschendeks, Parijs, 29 Jan, Eenige dagen geleden heeft men aan het bureau van den burgerlijken stand te Bordeaux aangifte gedaan van het overlijden van eenen letterzetter, die sinds twee jaren uit die stad was verdwenen en dien men algemeen voor dood hield. Inderdaad was hij voor de maat schappij reeds dood, want hij had zichzelven al dien tijd afgezonderd. In een huis op de markt van St. Projet had -zich die man sinds twee jaren opgesloten, had nie mand al dien tijd gezien en was hardnekkig in eene kleine kamer gebleven, bijna zonder lucht •of licht. Omdat hij niet voornemens was, ooit meer uit te gaan, had hij zich van al zijne klee deren ontdaan; en toen de commissaris van policie in voornoemd huis kwam, heeft hij den ongeluk kige dan ook bijna geheel ontkleed gevonden en in dien staat oj» den vochtigen grond rustende waarop een handvol stroo hem tot leger strekte. Die man, die den ouderdom van ongeveer 28 jaren bereikt had was een bekwaam werkman en had langen tijd op eene groot# drukkerij te Bordeaux doorgebragt. Daarna volbragt hij zijn militairen diensttijd en kwam met den rang van •sergeant-majoor terug. Door eene onverklaarbare manie weigerde hij toen hardnekkig, ooit meer te werken en had het besluit genomen, te willen sterven. Parijs30 Januarij. Een vreesselijk ongeluk heeft in Normandie plaats gehad. Een meisje van •ongeveer 23 jaren moest een boschje door om zich naar de plaats van hare bestemming te begeven. Jrlaar minnaar die haar tot liet begin van het boschje had begeleid was naauwelijks op een kleinen af stand toen hij een akelig gegil hoorde in de rig- ting waar hij het meisje Dad achtergelaten. In plaats van zich dadelijk daar heen te hegeven, vlugtte hij naar zijnen meester, en verhaalde bevende wat hij gehoord had. Dezo liet, zonder een oogenblik te verliezen twee paarden zadelen, en den ver schrikten knaap gebiedende hen te vergezellen spoedde hij zich naar het bosch. Naauwelijks wa ren zij daar aangekomen of zij zagen een schrik kelijk schouwspel; hier en daar lagen bebloede menschelijke ledematen en er was niets meer van het ongelukkige meisje overgebleven dan het hoofd; het overige was door eene bende wolven verscheurd .en weggesleept. Een kapitein van Nantes schrijft liet volgende •uit Californie aan zijne reeders Sinds mijne aankomst alhier heb ik slechts het wcgloopen van drie mijner manschappen te betreu ren. Mijn schip is een der gelukkigste Fransche vaartuigen in dit opzigten er is dan ook nog slechts een der vele schepen die hier zijndat zulks met mij gemeen heeft; sommigen hebben onder anderen niets dan hunne stuurlieden behou dendoch andere zijn geheel en al verlaten. Volgens uwen brief van 10 Julij, zie ik wel dat gij weinig of niet met den staat van Californie hekend zijt. Gij zegt mij onder anderendat ik het schip kan verkoopen maar niet onder de 130 .duizend francs; welnu, ik antwoord daarop, dat men thans geheel nieuwe schepen die voor het eerst hier aankwamen en van 1000 a 1200 ton, verkoopt voor 4000 a 3000 piasters. Ik heb een walvisch- vaarder van 600 ton geheel voor de vischvangst ingerigt, zoo goed als nieuw en die even hier was aangeland om passagiers aan wal te brengen en vervolgens naar het N. O. te stevenen zien ver koopen voor 100 piasters met want en inventaris. Die schepen worden vervolgens aan wal gesloopt en men maakt er magazijnen van. Van minstens 20 schepen van alle natiën die thans in de haven liggen, hebben twee derde gedeelte niemand aan boord en de overige maar weinig manschappen. Overigens deserteren de matrozen niet om naar de mijnen te gaan, maar om op kleine vaartuigen de vaart op de rivieren te drijven hetgeen hen veel meer voordeel aanbrengt. Alhoewel het goud hier overvloedig is, moet men niet denken dat men het zonder moeite verkrijgt; integendeel van 10 arbei ders die naar de mijnen gaan, sterven er ten minste vijf; de koortsen en dyssenterie rigten daar groote verwoestingen aan en dit kan niet anders zijn daar die lieden steeds in het water slaan om het goud te wasschen, op den blooten grond rusten en veel moeten lijden van de zware nevelen, die hier vrij menigvuldig zijn voeg hier nu nog bij, het misbruiken van sterke dranken en gezouten vleesch als ecnig voedsel. Slechts nieuw aangeko- menen gaan naar de mijnen, en als zij er eenige maanden hebben vertoefd keeren zij hier afgemat terug en zoeken in de stad naar werk, dat daar niet ontbreekt. Hier kan men ieder gebruiken en het werk dat men sinds een jaar hier heeft verrigt is schier fabelachtig en slechts door den Amerikaan te doen. Ik had gedacht hier niets dan linnen tenten of houten loodsen te vinden, die in wanorde opgeslagen zouden zijn, maar zulks is in het geheel het geval niet. San-Francisco is eene goed bevolkte stad waarin men behoorlijk stratenwelingerigte huizen, pleinen enz. vindt, waar men kleine win kels en magazijnen tegen 600 800 en 1000 piasters per maand verhuurt, en waar het terrein voor 90 piasters per vierkante voet wordt verkocht. Zoo ziet men dan ook lieden die verleden jaar met niets hier kwamen, thans in het bezit van eene maandelijksche rente van 5 k 6000 piasters, De bron van al die kapitalen is het bezit van grond. De speculatie op koopwaren heeft weinig lieden verrijkt, want men vindt er voor millioenen van alle soorten in de straten liggen, blootgesteld aan regen en wind; niemand waakt er over; soms kent men er den bezitter niet van; dit kwam mij hoogst onbegrijpelijk, voor en men moet het zelf gezien hebben om er zich een denkbeeld van te maken men schijnt hier op eonc kermis te zijn, waarop zich ieder slechts over zijne eigene zaken bekommert. Het gedruisch van rollende wagens en timmeren is oorverdoovmd, en toch, in weerwil van die ontzaggelijke woeligheid, leeft men rustig. Behalve San-Francisco worden er nog 4 steden aangebouwd in de nabijheid der mijnen, die reeds eene groote uitgestrektheid hebben eri waarvoor men niet genoeg werklieden kan vindenen waar men timmerlieden of metselaars 12 piasters per dag bet'alt. Wanneer men nog maar 2 jaren goud blijft vinden, is het zeker dat dit land eene groote toekomst wacht. Sinds eenige dagen zijn de prijzen der koopwaren, vooral van die uit Frankrijk, aanmerkelijk gestegen; wijn is zeer duur; brandewijn daarentegen zeer laag in oprijs, maar de prijzen zijn zeer veranderlijk. Het meel, dat nu twee weken geleden naauwelijks 3 piasters kostte, heeft nu de waarde van 16 k '18 piasters. De betaling geschiedt kontant en meestal in stofgoud. De douane alleen eischt specie, dat hier niet veel wordt gevonden. De gewone prijs van een one goud is 16 piasters. Kocvorfllen, 27 Jan. Onlangs heeft te 0«n- merschaus een verschrikkelijk ongeval plaatsgehad. Een der beambten stond niet een meisje in be trekking, waaraan bij dikwerf te kennen gaf, dat hij zeer jaloersch was. Dezer dagen dat meisje bij een veldwachter aantreffende, grijpt hij een mes, brengt den veldwachter eene wonde toe, poogt ook het meisje te wonden, hetgeen mislukt en drijft zichzelve het lemmer in het hart, waarna hij den geest gaf. 's Mcriogen&oscïi, 29 Jan. Men zal zich herinneren, dal, eenigen tijd geleden, uit Breda werd medegedeeld dat aldaar in een bordeel- of publiek, huis door baas, vrouw en de publieke meisjes een boerenjongen jammerlijk was geslagen, beroofd en bewusteloos de deur uitgesmeten. Het provinciaal geregtshof van Noord-Braband heeft heden gemolden bordeelhouder, zijne vrouw cn twee publieke meisjes veroordeeld tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd, op een daartoe opgerigt schavot, den eersten wijders tct 8 en de drie volgende tot 6 jaren tuchthuis straf het derde publiek meisje is, uithoofde er geene overtuiging van schuld tegen haar bestond, vrijgesproken en onmiddelijk op vrije voeten gesteld. GEMENGDE BE RIGTEN. In Lombardije kan men zich niet meer doen remplaceren; echter kunnen de lotelingen zicli in vredestijd voor 1.730 francs vrijkoopen. O, dat lieve geld 1 Het eerste hoofdstuk der staatsbe- grooting voor ons landje is er doorten bedrage van 800.000 Nederlandsche florijnen, waarvan er f 600,000 voor Willem III. f 130,000 voor zijne moeder en f 30,000 voor het witten en pleisteren der koninklijke paleizen bestemd zijn 't jaar 1830 stelt zich goed in. Te Amsterdam zijn van de in 1849 geborene kinderen 716 (dat is een tiende gedeelte) onecht. Een staaltje van toene mende zedelijkheid cn godsdienstzin. De hof kamerzanger de heer Vrugtheeft de Amster dammers weder met vrucht Neêrlarids bloed, in de aderen doen vloeijen. Ook aldaareven als elders, laten de ontvangers met vrucht Neêrlands geld uit de zakken vloeijen. Op het eiland Schokland is den honger zoo groot dat de een den ander schier doodslaat en opeet, Riet f 200 heeft de Koning dien honger willen stillenmaar 't was een druppel in de zee gestort voor 't schieten van houten vogeltjes kan er meer over schieten. Ook zal Zijne Majesteitindien de gouverneur van Zuid-Holland de gevaren niet kan keeren die op de Waal en Rijn te wachten zijn, door de ijsmassa's het in persoon doen. Wat zal het ijs dan gehoorzaam zijn 1 zoo gehoorzaam als het trouwe volk het volk van Nederland 1 Terwijl men in alle steden en stedekens de ver jaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw Prinses Frederik der Nederlanden plegtig heeft gevierd heeft men dit te Zierikzee weder geheel vergeten; de burgemeester gaat ook niet vóór. Foei l 't is schande! Te Amsterdam zal eene verzameling menschenhoofdenribben, arm— en schenkelbeenen publiek worden verkocht zeer geschikt voor kr.oopenpijpenvroeters en andere menschelijke benoodigdheden. In de Tuvksche schatkist bevindt zich zooveel geld niet meer on» de som uit te betalen die de sultan aan den Minister van Binnenlandsche zaken toegekend heeft, voor bewezene diensten; het gaat er als in Europa Ontvangers en andere dieven stelen er als roof vogels. Do Keizer van Rusiand is met den President der Fransche Republiek thans zoo zeer bevriend of het broeders zijn, en wie weet of zij nog geen vader en zoon zullen worden. Te Parijs zijn thans zooveel vreemdelingen die allen tot de rijkste familiën van Europa behooren als ooit beleeft is geworden; het regent er als 't ware geld. Het verkoopen van liollandsch- Limburg aan Belgie is zoo goed als geregeld zoo dat de levering weldra volgen zal. Het Socialisme breidt zich in Frankrijk zoo zeer uit, dat er alle hoop bestaat, dat de armoede éénmaal van de aarde zal verjaagd worden. Te Delft is er een os met veel onderscheiding behandeld geworden, wegens zijn statig voorkomen, groot heid en vetheid, Idem in den Haag Zijne Majesteit den Koning, bij Hoogstdeszelfs terug komst van liet Loo. In Hongarije komen de wolven reeds door de schoorsteenen bij de menschen in huis, en peuzelen hen levend op. Een bakker te Amsterdam heeft een oven doen maken, waarin bij 2400 pond roggebrood op eens in bakken kan. Thorbccke heeft de waterstaat van een SCH RAM genezen. Velen meenen, dat nu de Bittertjes en de Rooden baai spoedig zal afslaan. Breda's ingezetenen hebben den oorlog gedeclareerd aan de Belgische centen. Woekeraars hebben die tegen 6 pCt. ingevoerd en nemen ze nu weder aan tegen 10 pCt.dat maakt 16 pCt. winst. De cent -n hebben te Breda 4 namen Vemtfttaira's, jLipsmasinea, Edenfowrgers en Mankus vinken. Te Middelharnis zijn twee ^zwaarlijvige gezus ters met de vroedvrouw zeer praatachtig; hare hoofden zijn vol ontwerper» van liet verleden. Daar den Burgemeester van Virksland van Z. M. weder tot Burgervader der gemeente is benoemd, ja {(zelfs met die van Onwaard is vermeerderd, staat het zeer te vreezen,]j of hij wel immer eene theevisite hij Mejufvrouw Leent jein het zijka mertje, meer zal bijwonen. Te llellevoetsluis heeft de binnenloods H. Kostf.r, met véél woorden willen aantoonen, dat men zonder zeilen te ge bruiken, met groote schepen het Vorensche Kanaal kan invaren, edoch met dit ongelukkig gevolg, dat daardoor het Voorschip van het Oost-Indisch Fregat Elize Suzamva is verbrijzeld. Attesten van bekwaamheid zullen door den Gezagvoerder DU- KBMA worden overgelegd. Boe! Boe! ESoe De], ©pregtfe Jacobns vleit zich nu zeer in de toekomstja zelfs ook zoo in de toekomst der groote Erfenisdat hij reeds be sloten heeft zijne mans-hoeden-makers-aff.iire over te doen aan goede kennissen uit Middel burg, zullende hij dan een winkel openen in kantjes lintjes cn STRIKKEN goede nego tie Kobus1 De e>jLoaw van 't Ende is koopman geworden in Wetboeken klein formaat. Wat moeten de groote niet kosten, als de kleine verkocht worden voor 3 gulden. De stad Utrecht wordt weder begunstigd met eene extra belasting van ƒ26,000. Gedurende eer» jaar is het getal inwoners dier stad verminderd met ruim 3000. Als er nog meer van die zege ningen komen, zal Utrecht weldra voor afbraak kunnen verkocht worden. EZ et is al geen» gond wat er Minkt. Wanneer de regering den aandrang des volks gehoor geeft, dewijl zij de billijkheid en noodza kelijkheid daarvan inziet, dan handelt zij prijzens waardig. Het doet ons altijd goed aan het hart, als wij zien, dat er weder een stap gedaan wordt ter vcrligting van de zoo zware lasten des uit— gemergelden volks, of van vooruitgang op den weg der verlichting en beschaving van het onbevoor— regte en ongelukkige gedeelte d'-s volks. De re gering, voor zoo veel ons doenlijk is, tot zulke stappen uit te lokken, den verachter des volks aan te toonen, zijne snoode daden te doen kennen en te gispen, grove domheid en belagchelijke on wetendheid van ambtelijke personen met somtijds bijtenden spotlust te hekelen, den volksverdrukker te verfoeijen en te verachten, dat hebben wij ons ten taak gestelden daarmede varen wij onver moeid voort. Onder sde maatregelen^. der regering, met oog merk om de uitgaven] te bezuinigen behoort de opheffing derdistricts-commissarissen. Dat isregt; het is verspilling, wanneer men personen in dienst houdt, welke men kan ontberen, daar het thans met ter daad geen tijd is, om paarden van weelde op sta! te houden. Wel bespaart nu de schatkist de uitgave van ettelijke duizenden en moest dit ton voordoelc komen der burgers, daarom gebeurde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1850 | | pagina 1